De cultstatus van Rosa MEDIA Wie zijn toch die jongens van Vier dertigers en de liefde BC-politieserie Mercey Beat bij VARA Nieuw blad, nu écht over het echte leven jnny Stoel ;»st op 12 juli "or het laatst Goede tijden slechte tijden-fans omarmen Elly de Graaf HOC 648 zaterdag 21 juni 2o03 Mischa de Bruijn iIrsum - De pagina's glim- er staan foto's van mooie ien en cursussen in Tosca- maar het is géén glossy, y, dat doet denken aan ar- n over Florence in twee i, of helemaal ontspannen n een uurtje. de lezeressen van het ve blad Joie de Vivre ne- volgens de makers écht de m te genieten van het le- En doen dat ook nog het met hun gezin. Ze zijn n de 29 en 55 jaar, hoog |eid en hebben een goed nen. blad van Credits Media in terdam - uitgever van on- heer Blvd. - ügt deze week in een oplage van honderddui zend in de kiosken. Een perfec te timing, meent creatief direc teur Onno Aerden. Het tijd schrift komt ter wereld in eco nomisch barre tijden, waarin men troost zoekt bij de warme geborgenheid van het gezin. Toevallig: financieel haalbaar en het gezinsleven, dat zijn ook de codewoorden van Joie de Vi vre. „De uitbundige luxe en het drukke bestaan van de jaren negentig zijn geweest. Deze tijd vraagt om herbezinning", zegt Aerden. „De economie maakt korte metten met de uitbundige levensstijl van die tijd. Mensen herontdekken thuis, het gezins leven." Een voorbeeld: reizen maken, dat willen vrouwen met een ge zin ook wel. Maar met de kin deren acht uur in het vliegtuig, dat is geen doen, redeneert Joie de Vivre. Dus zijn alle reizen in het blad hooguit drie uur vlie gen weg. En dat moeder en va der er wel eens met z'n tweeën tussenuit willen, daar is ook aan gedacht. Daarvoor is de ru briek 'Even weg': een uitstapje in eigen land. Aerden: „Het moet niet te duur zijn, niet te ver en kindvriendelijk. Een haalbare kaart." Verder zijn in het blad te vin den: kooktips (hoe maak je een auberginetaartje), shop-advie zen (een gietijzeren pan van ontwerper Timo Sarpaneva) en een column van psychologe Ri ta Kohnstamm (vakantiestress). Het is het Fingerspitzengefühl dat Aerden ertoe heeft gebracht met het blad te komen. Hij hoopt dat Joie de Vivre het ide ale vervolg wordt voor lezeres sen van 'lifestyle-magazine' Blvd., zodra deze de dertig na deren. y Stoel isum/mediaredactie - ,||V Stoel presenteert op za- i 12 juli haar laatste Acht [umaal. De presentatrice, |n dag later 58 jaar wordt, pa achttien jaar bij het bumaal met pensioen. ny Stoel is sinds drie jaar brwoman' van het bulle- ren acht uur, dat zij beurte- Ie| presenteert met Philip s$. In juli 2000 volgde zij g^ijkstra op, die naar de kijvertrok. 985 tot 1988 was zij •rvangend chef van de iandredactie van het tal. Sinds 1988 is ze bij de ieuwsrubriek presenta- eindredacteur. Stoel wordt opgevolgd icha de Boer. Realitytrend slaat over naar radio en internet Hilversum - Multimediaal en real-life; de realitytrend slaat over naar radio en internet. In het project Lovecontrol.nl zoe ken vier hoofdpersonen ant woord op de vraag: Is een ul tieme liefdesrelatie nog wel van deze tijd? Uitgerust met een mobiele te lefoon met microfoontje wor den de hoofdpersonen Mat- thijs, Gina, Meindert en Erica gevolgd als ze de hoofdvraag voorleggen aan onder anderen familie, vrienden en (ex)gelief den. Tijdens de conversaties stellen de vier dertigers per soonlijke thema's aan de orde als hun al of niet te hoogge spannen verwachtingen, het dilemma van de keuze tussen het eigen geluk en de gebor genheid van een langdurige re latie en de mogelijkheid geluk te plannen. Kortom: bestaat er zoiets als Lovecontrol? Lovecontrol.nl is zaterdag avond eenmalig op de radio (747 AM) te volgen, daarna gaat het project verder op in ternet. In de radio-uitzending wordt twee uur lang gescha keld tussen de vier hoofdper sonen onder regie van initia tiefnemers Nathalie Faber en Carolien Euser, de gebruiker van internet kan vanaf dat mo ment zelf kiezen welke per soon ze willen volgen. „We hebben gekozen voor vier mensen die ieder op hun eigen manier bezig zijn met dilem ma's in de liefde", vertelt Fa ber. „Ze zijn single, co-ouder of hebben een samengesteld gezin. Gina bijvoorbeeld heeft zes kinderen, van zichzelf en via haar nieuwe partner. Zij worstelt duidelijk met de vraag hoe zij in dat drukke gezin een plekje voor zichzelf kan ver overen. De hoofdpersonen hebben met elkaar gemeen dat ze een sociaal netwerk hebben dat interessant is om nader kennis mee te maken." 'Lovecontrollers' Faber en Eu ser schakelen bij de radio-uit zending 'oorgetuigen' in, die de hoofdpersonen continu volgen. Faber: „Zij geven ook commentaar op de beslomme ringen van de vier, omdat zij precies weten wat de betref fende persoon meemaakt en de context kennen waarin een bepaald gesprek plaatsvindt." Erica uit Muiden, Matthijs en Meindert uit Amsterdam en Gina uit Noord-Limburg zijn allerminst de Sex and the city types van wie Faber van te vo ren had gedacht dat ze zich massaal zouden aanmelden. „Dat juist dat soort types heel moeilijk te bewegen was, vond ik zó typisch. Net als het feit dat meer mannen dan vrou wen bereid waren mee te doen. Vrouwen zijn duidelijk banger om de controle over de eigen situatie te verliezen." Een klein 'scenariootje komt eraan te pas om alles in goede banen te leiden, zegt Faber. „Welke gesprekken wanneer worden afgetapt, welke ont moetingen plaatsvinden, alles gaat in nauw overleg met de hoofdpersonen." Of het nu gaat om een romantisch eten tje met een nieuwe vlam, een flinke discussie met vrienden in de kroeg of een toevallige ontboezeming in de kappers stoel. Voordeel daarbij is, zegt Faber, de grote mate van ano nimiteit. Het multimediale reality-project, dat Faber liever omschrijft als 'voyeurisme met de oren' is vanaf zaterdag zes weken lang te volgen via inter net. In augustus ligt Lovecon trol even stil, daarna gaat het project online door. Berrit de Lange Lovecontrol.nl, vandaag, 22.00 uur op 747AM. www. lovecontrol. nl j d0sum/mediaredactie - De l0 begint dinsdag (21.00 3rd ederland 3) met de nieu- ou icesvolle BBC-politieserie ii Beat. In een door man collega's gedomineerde ing moet superintendent Blake (gespeeld door Gwynne) voortdurend bewijzen. ;t de zorgen die ze op ;erk heeft, is haar privé- ler ook niet eenvoudiger daLvorden. Een gezin met eeriinderen én een man die Is is, eisen ook zo de no- jganisatorische (en enro ll vaardigheden. Susan's rechterhand op het werk, inspecteur Jim Oulton, kampt met vergelijkbare pro blemen. In z'n werk wordt hij, als zeer ervaren politieman die goed functioneert onder moei lijke omstandigheden, erg ge respecteerd. Thuis heeft hij het echter een stuk moeilijker om de dagelijkse gang van zaken onder controle te houden en de financiële eindjes aan elkaar te knopen. In de eerste aflevering, Deep End, krijgt Susans team te maken met de ontvoering van een negenjarige jongen. Ter voorbereiding op haar rol in Mersey Beat trok Haydn Gwynne een tijdlang op met een aantal agenten cüe werken voor een korps zoals dat in de serie wordt geportretteerd. Gwynne: „Daardoor besefte ik dat het enige wat ik wist over de politie en het politiewerk geba seerd was op dingen die je op tv ziet. Het was dus erg leerzaam om op te trekken met agenten en inspecteurs." De interactie tussen de agenten en de ont wikkelingen in hun privé-levens zijn in Mersey Beat minstens zo belangrijk als de (misdaad)za- ken die tot een goed einde moeten worden gebracht. Gwynne: „Mijn ervaring was dat voor agenten, juist door de ernstige zaken waarmee ze ge confronteerd worden, een goe de onderlinge band waarbij ook goed gelachen kan worden, erg belangrijk is.'Uitvoerend pro ducent Mal Young benadrukt dat Mersey Beat aandacht be steedt aan het leven van de agenten en dat leven reikt ver der dan enkel de uren waarin ze geüniformeerd zijn. „Daardoor kunnen kijkers zich ook goed in de verschillende karakters her kennen. De agenten in 'Mersey Beat' zijn gewone mensen, net als wij." Elly de Graaf: „Zelfs mijn vader moppert wel eens dat ik meer van me af moet bijten..." Foto: GPD Haast ongemerkt is ze een cultfi- guur geworden in Goede tijden, slechte tijden. Rosa Gonzalez, de onderdanige huishoudster van 'bad gu/ Ludo Sanders, wordt al 3 jaar gespeeld door Elly de Graaf. „Ze noemen me ook wel eens een doos. Daar lach ik al leen maar om." door Jacques Hendriks Hilversum - 'Rosa Rules!' 'Rosa is zoooooo coool!' 'Zonder Rosa zou Ludo allang zelfmoord hebben gepleegd'. 'Rosa moet meer respect krijgen'. Elly de Graaf (48) kan smakelijk lachen om de hartstochtelijke kreten van GTST-fans op internet. „Rosa Rules? Ik wist maar am per wat het betekende toen col lega's mij erop wezen." Sinds 3 jaar speelt D Graaf - al tijd in dezelfde jurk - de rol van Rosa, de huishoudster van de welgestelde crimineel Ludo Sanders (Erik de Vogel). Een kleine rol, maar wel een die re acties oproept. „Sommigen zien Rosa als een echt moeder figuur, maar ze noemen me ook wel eens een doos. Daar lach ik alleen maar om." Sinds kort staat er op de officië le website van GTST ook een uitgebreid interview met De Graaf. Fans vragen om signeer- foto's en haar superfan, een meisje van 12 uit Almere, zou zo graag willen dat 'Rosa' een keertje bij haar op visite komt. „Ik hoor er nu toch echt een beetje bij", zegt ze met lichte trots. Acteren was niet nieuw voor haar. Inmiddels is ze al 23 jaar trouw aan haar amateur-to neelvereniging. Bij die groep speelde ze al grote en kleine rollen, voornamelijk in wat seri euzere toneelstukken.Als er een keer een soort van Sound- mixshow komt voor tv-acteurs, dan doe ik mee", had ze altijd al gezegd. Een jaar of vier, vijf geleden deed de AVRO een op roep voor de Nationale Soap wedstrijd. „Er waren zo'n 5000 aanmeldingen, waaruit uitein delijk 64 mensen geselecteerd werden. Daar zat ik ook bij. Verder ben ik niet gekomen. Heel jammer. Niet dat ik nou per se wilde winnen, maar ge woon omdat ik het vreselijk leuk vond om te doen." Ze had de smaak te pakken. En nadat ze zich bij een aantal cas tingbureaus had aangemeld, volgde al snel een telefoontje van Bureau Harry Klooster, de 'hofleverancier' van Goede Tij den. Een screentest was niet nodig, Elly kroop in de huid van Rosa Gonzalez. En terwijl ande re edelfiguranten kwamen en weer gingen, bleef Rosa. Ze lijken wel een beetje op el kaar, vindt Elly. „Dat zorgzame van Rosa heb ik wel in me. Maar ik ben niet bepaald een huishoudelijk type. Bovendien zou ik me nooit zo laten behan delen als Rosa, die regelmatig door meneer Sanders afge snauwd wordt. Grappig trou wens hoe mensen daar op rea geren. Zelfs mijn vader mop pert wel eens dat ik meer van me af moet bijten..." Onmisbaar In werkelijkheid is 'meneer Sanders' een uiterst collegiale man. „Al mijn GTST-collega's nemen me serieus, maar met hem heb ik natuurlijk het mees te contact. Laatst had ik het er over dat ik de laatste tijd niet zo veel scènes had. 'Maar niette min ben je onmisbaar', zei Erik toen. Zo ontzettend lief. Dat meent hij ook. Als er een scène op tv is geweest waarin hij weer eens heel lelijk tegen me deed, dan zegt hij de volgende dag: 'En? Heb je gekeken? Wat wa ren we weer goed hè?' We! Dat vind ik zo geweldig!" Ook van anderen krijgt ze wel eens een knuffel als compli ment, maar het liefst zou Elly nog meer willen. „Ik heb een gesprek gehad met de huidige producer Dag Neysen en daarin gevraagd om wat meer speel tijd. Hij zei dat hij niks kon be loven, maar zou er zeker met de schrijvers over praten, dus wie weet. Ik blijf hopen. Ik hoef geen eigen verhaallijn, maar wat langere scènes zou al heel leuk zijn. Jonge mensen die to taal geen toneelervaring heb ben, worden zo van straat ge plukt en krijgen wel die kans, waarom ik dan niet met mijn 23 jaar toneelervaring en nu 3 jaar Goede Tijden?" Het frustreert haar niet, zegt ze, dat al zo veel van haar jeugdige (ex-)collega's, zoals Katja Schuurman, Georgina Verbaan en Angela Schijf, ware sterren zijn geworden die regelmatig op de covers van roddelbladen prijken. „Al die première-feest jes hoeven van mij niet, hoor. Inmiddels word ik dan wel wat vaker herkend, maar nooit op een vervelende manier. Dat wil ik graag zo houden." Toch heeft ze wel degelijk haar dro men. „Wat ik dolgraag eens zou willen doen, is een gastrol in een serie als IC of Baantjer." Allerleukste Maar het allerleukste zou ze het vinden om in GTST als Rosa wat meer van haar acteer- kunsten te mogen vertonen. „Op internet lees je allerlei sug gesties van fans. Bijvoorbeeld dat Rosa wat met meneer Harmsen krijgt of met de veel jongere Dennis, omdat die op nu eenmaal oudere vrouwen valt." Het mooiste zou toch zijn als Rosa een relatie kreeg met haar baas, meneer Sanders? „Nee, haha, die heeft al zo veel slanke vriendinnen gehad, Rosa is zijn type helemaal niet..." lijm leen bal of zet ze een biertje voor en h worden weer jongens. Zelden is er verbeeld dan door het trio in de fspotjes van Amstel. Ze suggereren jn te zijn van jongs af aan. Met hun ge humor houden de drie de sfeer in an jongens onder elkaar. Maar wie werkelijk? )omen (39), de allesweter ■et 'd bekent Bart Oomen - degene met letje tussen zijn tanden - dat hij lie- (rouwengezelschap is, maar onder ji, zoals in de Amstel-spotjes, dat is tonder. Een jaar of 8 geleden begon iRomijn Conen aan zijn eerste bier- iges. Voor het vervolg kwam Edward lerbij. Hij kende hen niet, „maar we elkaar kunnen kennen, zeg ik al- rienden zijn ze intussen wel gewor- en vrienden door dik en dun, zoals mercials suggereren, maar ze zien (eregeld op feestjes en zo. „We kun- goed met elkaar vinden. Het is elke (er gezellig. Op de set is het jongens- n jr^r meteen." <ert)egin waren de geintjes die de Am- ïnden uithaalden, vriendelijk en iaqjiaar allengs mochten ze wat harder I, „omdat we weten dat vriendschap verduren. Ik ben geregeld het lulle- iiiddle-of-the-road guy die in de rdt gezet, maar dat is niet erg." tn keer een reclame-acteur ge- maar dat is zijn eer te na. „Van Izigheden nemen de spotjes de min- In beslag. Een dag of zes per jaar, et." Hij volgde de kleinkunst-aca- p Amsterdam. Hij noemt zichzelf bund acteur. Gespeeld bij Maat- Discordia, van avantgarde tot re- i-toneel, in openluchttheaters ge- elf multimedia-yoorstellingen ge- gewerkt voor tv en film. „Ik, ben een Bart Oomen Foto: Klaas Koppe echte allesvreter." Vijfjaar zong en danste hij in musicals. „Mooie, grote rollen in vet te Van den Ende-producties zoals Oliver en Anatevka met veel voorstellingen." De Amstel-reclames noemt hij het slag roomtoefje op zijn acteercarrière, zowel ar tistiek als zakelijk. „Ik heb mazzel gehad dat ze zo goed geworden zijn. Financieel gezien: „Inmiddels is het een slagroom taart. Door de commercials kon ik wat re serve kweken, een storting te doen voor mijn pensioen. Hij kijkt ervan op als hem wordt voorge houden dat hij de categorie kantinedrin kers vertegenwoordigt in het Amstel-trio. „Dat hoor ik voor het eerst." Het sportieve type vindt hij zichzelf wel, al doet hij vrij wel niets aan sport, hooguit wat aan condi tietraining vanwege zijn slechte rug. Hij is een bierdrinker, bevestigt hij volmondig. „Na een werkdag mag ik graag een whiskey nemen of een glas wijn, maar ik houd van bier en drink het liefst in gezelschap. Ik ga me niet thuis eenzaam zitten volgieten. Dan blijft het bij hooguit één biertje." Romijn Conen (36), de wijndrinker Doordat Romijn Conen wordt gezien als het type intellectuele wijndrinker is, past hij eigenlijk niet in de biercultuur. Maar misschien is dat juist slim van de reclame makers van Amstel. Kwestie van een nieu we doelgroep aanboren. Hij wijkt af van zijn twee maatjes, die kracht en gevatheid tonen. „Ik ben de kleinste, minst opvallen de en meest serieuze jongen, die de ande ren nodig heeft, omdat zij zijn wat ik niet ben. Volgens mij zijn echte vriendschappen daarop gebaseerd. We pesten elkaar, pak ken elkaar op zwakheden, maar als het no dig is, zijn we er voor elkaar." Dicht bij je zelf blijven, is zijn idee van acteren. „Een vriendelijke jongen, soms grappig in zijn onhandigheid, iemand die wil charmeren, maar nooit macho is. Dat is de rol waar ik het meest voor wordt gevraagd." Theater werd hem met de paplepel ingego ten. Zijn vader had in het Limburgse Broek huizen een klein huistheater. Theu Boer- mans was er kind aan huis. Bram en Freek, Liesbeth List en Ramses Shaffy deden er hun tryouts. „Van jongs af aan heb ik naast het podium gezeten. Het was vanzelfspre kend dat ik iets in die richting ging doen." Hij volgde de drama-academie in Eindho ven en werkte daarna twee jaar bij Het Na tionale Toneel. In Den Bosch, waar hij woont, richtte hij met een paar vrienden De Wetten van Kepler op. Ruim 5 jaar en 12 voorstellingen later, een goedlopend gezel schap achterlatend, besloot hij als freelan ce-acteur verder te gaan. Hij heeft geaarzeld in het Amstel-bootje te stappen. „Het Persil-syndroom zat er diep in. Sommige acteurs zijn nooit meer aan de bak gekomen na hun reclame-activiteiten. Ik wil op artistiek gebied iets bereiken, seri eus genomen worden als acteur. Aan de andere kant zou ik gek zijn geweest als ik zo'n aanbod had laten lopen, zeker omdat ik erdoor uit de financiële nood kwam. Bij De Wetten van Kepler werkte ik de eerste Romijn Conen Foto: Joep Lennarts paar jaar met behoud van uitkering. Daar kun je geen vrouw en twee kinderen van onderhouden. Ik had het geluk dat het con cept heel goed was. Mini-speelfilmpjes uit het leven van drie jongens. Ik heb een goe de gok genomen." Of het door de Amstel- reclames komt weet hij niet, maar hij ziet sindsdien steeds meer professionele ac teurs opduiken in spotjes. „Reclame is niet vies meer." Intussen heeft hij in Liever verliefd zijn de buut kunnen maken als speelfilmacteur. Eind dit jaar begint op tv weer de zieken huisserie Hartslag met hem als arts. Ook dit najaar gaat hij op toemee langs de schouw burgen met de zwarte comedy 'Koken met Elvis Met voetbal heeft hij weinig meer, mede als gevolg van zwakke knieën en enkels. In het begin was hij bang door de spotjes op straat lastig gevallen te worden. Het tegen deel is het geval. „Ik word veel herkend, maar op een subtiele, aangename manier. Een vrouw zei laatst dat ze haar man beter is gaan begrijpen door de Amstel-filmpjes." Edward Stelder (35), het feestbeest Hij kwam er als laatste bij, Edward Stelder, de dikste van de drie Amstel-jongens. Nee, hij is niet toegenomen in de taille sinds hij 5 jaar geleden mee ging doen. „Ik heb altijd rond dit gewicht geschommeld. Voor de eerste commercial ben ik 10 kilo afgevallen omdat de brouwer niet de suggestie wilde wekken dat je van bier dik wordt, maar re clamebureau PMS zei: laat die jongen voor al blijven zoals-ie is." Ze zochten een feestbeest als karakter en waren bij hem aan het goede adres. „Nu misschien wat minder, maar ik ben altijd een gangmaker geweest." Hij is blind aan één oog, gevolg van een spontane netvliesscheuring waardoor het is weggeschrompeld. Op tv zie je er niks van. Een glazen oog pakkend: „Dan zit dit er voor." Ermee te koop lopen wil hij niet, bang als hij is zielig gevonden te worden. Geboren in Venlo. Hij volgde de opleiding in Amsterdam, waar hij is blijven wonen. Sinds vorig jaar is hij getrouwd, wat een beetje in tegenspraak lijkt met het onbe zorgde vrijgezellenbestaan in de reclame filmpjes. Een eigen huis heeft hij intussen ook. „Dat had ik zonder Amstel nooit kunnen ko pen." Heel lukratief noemt hij zijn contract, dat minstens nog een jaar doorloopt. „Niet dat ik er schatrijk van word, maar ik kan er van leven." Voetballen doet hij niet. Een bierdrinker is hij slechts bij fasen. Maar in de reacties op straat maakt dat niet uit. Die hebben hem verbaasd. „Want wees eerlijk: wat is nou een bierreclame? Mensen hebben er geen idee van wat ik aan privacy heb ingeleverd. Het zijn alleen maar positieve reacties, maar ze gaan met veel geschreeuw ge paard. Als ik de deur uitga begint het, pas als ik weer binnenkom houdt het op. Op een of andere manier straal ik onbezonnen gezelligheid uit. Mensen beginnen meteen te brullen als ze me zien." Laatst nog op Edward Stelder Foto: Klaas een jazzfestival sprong iemand hem letter lijk in de nek van enthousiasme. Hij moet toegeven dat hij dat onderhand behoorlijk zat is. Na zijn opleiding deed hij aan modem to neel. „Bij het spelen van een Marguerite Duras-stuk vroeg ik me af waar ik in Gods naam mee bezig was." Als acteur wil hij vooral de comedy-kant van karakter en scène zoeken. Hij richtte een eigen gezel schap op en speelde vier jaar in een klein theater. Ook deed hij rollenspelen op be- drijfstrainingen. Daar was de lol vanaf. „Ik was blij dat Amstel voorbij kwam, want mijn acteercarrière was op sterven na dood." Sinsdien zijn hem niet alleen rollen aange boden in tv-series als Doe 12, maar heeft hij ook de financiële vrijheid verworven om zich toe te leggen op scenarioschrijven, waar hij zich nu grotendeels aan wijdt. Hij schreef onder meer veel afleveringen van Westenwind en de ziekenhuis-serie IC en werkt aan de verfilming van het Giphart- boek Ik omhels je met duizend armen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31