Hoe gaat de baby heten? GESPREK VAN DE DAG Afscheid van een 'markante tante' Willem-Alexander en Maxima hebben alle vrijheid bij kiezen van naam De fraters van Tilburg AC 21 JUNI 2003 nd rtc ERGE! heel ergei jlvoU bral nbek volg' ïgew De r as toi ht en 1.55 i mee DAGELIJKS LEVEN jy MOLT WK ütfiN vilvaoos towkln ,ji\. MENSELIJK Koningin BEATRIX is op 18 juli te gast bij het verjaardagsfeest van NELSON MANDELA in Zuid-Afrika. Hij wordt 85 jaaroud. ,,De koningin heeft het voornemen om erheen te gaan", is alles wat een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) er gisteren over wilde zeggen. Beatrix en Mandela kunnen uitste kend met elkaar overweg. Ze leerden elkaar onder meer goed kennen tij dens staatsbezoeken over en weer. De relatie tussen Mandela en de Oranjes is zelfs zo goed, dat de voor malige Zuid-Afrikaanse president vorig jaar het huwelijk van prins Wil- De populaire Russische meiden- lem-Alexander met Móxima bij groep T.A.T.U. is terecht geen win- woonde. Foto: AP naar geworden van het Eurovisie Songfestival, eind mei. Dat stelde organisator EBU gisteren na een grondig onderzoek naar de eindre sultaten. De Russische televisiezen der ORT, dat de exclusieve uitzend rechten had, klaagde dat de Ierse televisiezender RTE op het laatste moment het telefonische stemsys- teem verving door een 'subjectieve re' vakjury. Deze kende nauwelijks punten toe aan t.A.T.u, dat als der de eindigde. Maar de EBU conclu deert in haar onderzoek dat het in schakelen van de jury volledig in overeenstemming met de regels is gebeurd. ,,Er is geen enkele vorm van onbetamelijk optreden aan de kant van de Ierse televisiezender ge constateerd." Foto: EPA Een inwoner van het Zuid-Hollandse Vierpolders heeft deze week een aantal emmers met STROOIZOUT in de gemeentelijke singel gegooid om een einde te maken aan het gekwaak van kikkers. Hij deed dat op verzoek van zijn vrouw die 's nachts niet kon slapen van het lawaai. De politie maakte bekend dat de man een proces-verbaal krijgt wegens overtreding van de Flora-en Faunawet. De vrouw verklaarde tegen de politie dat ze zelfs met de ramen POTDICHT en dop pen in de oren het overstelpende geluid bleef horen. Ze slaapt inmiddels weer goed omdat of de kikkers het leven heb ben gelaten, of omdat ze de wijk hebben genomen. Een onderzoek in de singel le verde een ruim tweemaal hoger zoutge halte op dan in aangrenzend water. Het gras aan de waterkant was verkleurd en op riet- en waterleliebladeren lagen zout- resten. Foto: ANP Ze is de enige parlementair verslaggeefster met een eigen fansite op internet: Wouke van Scherrenburg. De hoogblonde presentatrice van het actualitei tenprogramma Den Haag vandaag heeft aangekondigd dat ze er eind dit jaar mee stopt. Onder politici is ze omstreden. Sommigen zijn dol op haar brutale manier van vragen stellen, anderen haatten haar tot in het diepst van hun ve zels om haar rellerige manier van nieuws verslaan. „U heeft ruzie, hè?", is een van haar veel gehoorde openingsvragen. ,,Ach mens, ga toch koken", beet Pim Fortuyn haar destijds toe. Halen de Wouke-haters opgelucht adem bij haar aangekondigde vertrek? „Opgelucht? Helemaal niet", zegt PvdA'er Peter van Heemst, met zijn twaalf jaar ervaring een van de oudgedienden in de Tweede Kamer.Alsof het erg is dat iemand gemene vragen stelt. Journalisten kunnen het Kamerleden niet moeilijk genoeg maken." WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen kan zich zijn eerste ontmoeting met Van Scherrenburg nog goed herinneren. „Dat was in 1994. Ik had net te ho ren gekregen dat ik minister van landbouw was geworden. Wouke trok mij meteen voor de camera's en stelde een heel pesterige vraag. Of ik wat kon vertellen over een hele specifieke regeling voor boeren. Terwijl ik op dat mo ment natuurlijk echt nog niet elk detail van het ministerie kende." Toch heeft Van Aartsen in de loop der jaren een zwak voor de struise journaliste gekre gen. „Ze is een markante tante met een heel directe manier van interviewen. Ik vond dat helemaal niet erg. Jammer dat ze ermee ophoudt." Ook LPF-Ieider Mat Herben betreurt het dat ze weg gaat. „Ik kon best goed met haar opschieten." Herben was destijds de perswoordvoerder van For tuyn toen die en de verslaggeefster ruzie kregen voor de camera. „Tussen die twee is het daarna weer goed gekomen, hoor. Van Scherrenburg is ook nooit kwaad geweest over die opmerking. Het enige wat ze op dat moment dacht was: 'Goede quote voor de uitzending'." CPD Prins Willem-Alexander en prinses Maxima hebben nog geen naam bedacht voor hun eersteling. Een breuk met de traditie die wil dat de eerste zoon Willem heet, en een dochter liefst Wilhelmina, is te ver wachten. „We leven in andere tij den", zei de kroonprins deze week. Het prinselijk paar zoekt waar schijnlijk naar een mix van traditie en modern, en uitkomen op een naam die ook in het Spaans goed te gebruiken is. De eerste suggesties voor de naam van de baby van Willem- Alexander en Maxima zijn al ge daan. Namen als Claudia en Juli ana voor een meisje liggen voor de hand, het traditionele Willem vinden de aanstaande ouders ou derwets. Ze hebben nog even de tijd, want de baby wordt pas in ja nuari verwacht. De vrijheid die Willem-Alexander en Méxima hebben bij het kiezen van een naam is betrekkelijk nieuw. De meeste koninklijke en vorstelijke families hielden tot voor kort streng de hand aan hun tradities, en meestal hadden de gelukkige ouders weinig te zeggen over de namen van hun kinderen. Die werden bepaald door het hoofd van de familie, waarbij ook politieke en dynastieke belangen een rol speelden. Prinses Diana bijvoorbeeld heeft hard moeten knokken voor de naam William, een compromis tussen de hippe namen die ze zelf wilde en het traditionele Albert of George, de eerste keuze van haar man Charles. Bij de Oranjes stond de naam van de oudste zoon vroeger bij voorbaat vast: Willem. De stadhouders telden door tot vijf, de koningen tot drie. In de negentiende eeuw kregen overi gens alle zoons als eerste naam Willem en alle dochters Wilhelmi na, maar hun roepnamen luidden anders. Zoals nu ook het geval is bij Willem-Alexander, die in de fa milie gewoon Alexander wordt ge noemd. In de Deense koninklijke familie is iets meer variatie. De koningen heten daar om en om Frederik of Christiaan. De huidige kroonprins wordt koning Frederik X en indien hij een zoon krijgt, wordt dat Christiaan XI. De Denen hebben maar twee keer een regerende ko ningin gehad: Margrethe I en nu Margrethe II. Het is niet nodig om de eigen roepnaam te gebruiken. In vorste lijke kringen is een handvol doop namen eerder regel dan uitzonde ring, dus na een troonsbestijging Maxima en Willem-Alexander (boven) kunnen voor hun kind iedere naam kiezen die zij willen. Voor de Deense prins Frederik (links) ligt dat later anders. En Lady Diana heeft hard moeten knokken om haar oudste zoon William (rechts) te mogen noemen. Foto's: ANP/AP/EPA kan een andere keuze worden ge maakt. Dat is in Groot-Brittannië al een paar keer gebeurd. Zo werd prins David in 1936 koning Ed ward Vin en na diens plotselinge aftreden werd zijn broer Albert, koning George VI. Op die manier kan een vlotte roepnaam worden gekozen, ter wijl óp de troon de aloude naam wordt voortgezet. Het aannemen van een andere naam kwam ook vaak voor bij prinsen die tot een buitenlandse troon werden geroe pen, zoals de Deense prins Carl die koning Haakon VII van Noor wegen werd. Een vorstelijke familie die alle an dere naar de kroon steekt, is het aloude Duitse geslacht Reuss. Uit dank voor hun aanstelling door keizer Hendrik VI tot bestuurder van een aantal gebieden in het oosten van het huidige Duitsland, krijgen sindsdien alle jongens de zelfde voornaam: Hendrik. In een gezin met vier of vijf brave Hen- drikjes is dat vanzelfsprekend las tig, dus wordt iedere Hendrik of Heinrich voorzien van een Ro meins volgnummer. Binnen de familie werd op ver schillende manier doorgeteld. Het ene geslacht telde door tot hon derd Hendrikken en begon dan weer opnieuw. Bij een andere tak sprong de teller elke honderd jaar weer op 1. En de neven moesten eikaars gezinsuitbreiding goed in de gaten houden om de jongens het juiste serienummer te kunnen geven. Die opmerkelijke traditie wordt nu, zo'n achthonderd jaar na het begin, nog steeds in stand gehouden. De huidige vorst van Reuss is Heinrich IV, zijn zoon heet Hein rich XIV en de in 1997 geboren kleinzoon Heinrich XXIX De mis sende nummers worden ingevuld door de broers van Heinrich Hun namen? Heinrich VI, H? rich VII (met zoontjes XIX er en ook bij de ooms en neve loopt nog een contingent va^ j: meinse cijfers voorziene Heijs hee jes rond. Zo heeft de in I829t)anr boren Heinrich XII in zijn n%atsc slacht de nummers 1, 3, 8, 9, dje 0 13, 15, 17, 20, 21, 23, 25, 26, 2, ged 34 en 36. Weinig bekend is dat de printer] van Reuss aan het begin van^gevi vorige eeuw aanspraak kondl Dat maken op de Nederlandse tikeuzi De Hendrikken 32, 33 en 35 fca a]s kleinzoons van de Oranje-pijoper; Sophie, zus van koning Will£ Zou Willem's dochter kanir Wilhelmina kinderloos blijvi dan kwamen zij in aanmerki voor de troon. De prinsen lidy zich daarom ook geregeld in[ derland zien. De geboorte vi. prinses Juliana in 1909 booro hun hoop de grond in en in i werd de Grondwet verander! de Duitse familie van opvold uit te sluiten. Hans Jacobs Op de krantsloop ik de trap op. Hoekje om, gange tje door en je bent bij de wizards van systeembeheer. Ik weet eigenlijk niet wat voor systeem er beheerd wordt. Maar ik weet wel dat die jongens je laptop of computer kunnen repareren, scannen en updaten. En je krijgt hem als nieuw weer terug. Moet natuur lijk een beetje stiekem tussen hun werk door, dus je moet niet al te opzichtig met je kapotte handel naar hen toe. Terwijl mijn harde schijf werd opge schoond, vroeg ik hoe de heren systeembeheerders eigenlijk in het krantenvak terecht waren gekomen. Eén van hen, de oude Ulrich Johns, nam het woord: „Ik heb het allemaal te danken aan de fraters van Tilburg. Vooral aan één van hen, frater Macxentius. Hij gaf wiskundeles op de mulo in Paramaribo. Op mijn vijftiende haalde ik mijn diploma al, want ik was voordelig jarig. Nou bezitten de fraters daar in Suriname behalve kerk en scholen ook nog een tim merfabriek, een internaat, een sigarenfabriek en een drukkerij. En frater Macxentius zag wel wat in mij. Dus hij bezorgde me een plaatsje in die drukkerij. Ik was al gauw gefascineerd door de drukkerswereld vooral door het machinezetten. Na een paar jaar zegt Macxentius: Jij hebt aanleg voor het grafische vak, je zou eigenlijk naar Holland moeten om je verder te bekwamen. Ik kan wel eens voor je infor meren'. Al na drie weken kwam hij met het bericht dat ik was aangenomen op de Grafische School in Amsterdam en dat ik als leerling- zetter aan de slag kon bij diverse kranten. Eind jaren zestig was er veel werk, hoor. Wat moest ik doen? Ik was inmiddels negentien en ik had al een vrouw en een dochtertje. Toen zegt de frater: 'Lukt het niet dan hou ik hier in Paramaribo een plaatsje voor je vrij'. Dat gaf de doorslag. Ik schreef een brief naar mijn tante in Zaandam of ik mocht komen. Was in orde. Ik verkocht mijn brom mer en kon voor dat geld een ticket troepenaccom modatie kopen op Hare Majesteits 'Prins der Neder landen'. Troepenaccommodatie betekende dat je met de Jantjes reisden die met verlof gingen. Moest je wel al hun oefeningen meedoen. Appèl, sloepen- rol, die dingen. Daar had ik als jonge vent niet het minste bezwaar tegen, want zo profiteerde ik ook van hun filmavonden en bingo. En van de uitste kende maaltijden die de heren aan boord kregen ge serveerd. In Nederland stond mijn tante op de kade al te zwaaien. Thuis in Zaandam lagen er drie brieven op me te wachten. Eén van de school en twee af komstig van kranten. Ik kon op de zetterij van de Telegraaf terecht maar ook bij het Dagblad voor de Zaanstreek 'De Typhoon'. Daar koos ik voor want dat was vlak bij mijn tante. En ik was doodsbe nauwd voor het Nederlandse verkeer. Zelfs als het mannetje groen was, durfde ik niet over te steken. Je verdiende trouwens lekker bij de krant, in mijn eer ste week al honderdvijftig gulden. Kon makkelijk oplopen bij overwerk. Avonddienst: toeslag! Week enddienst: toeslag! Als je in het weekend 's nach ts draaide kreeg je je uren tot driehonderd procent betaald! Ik Irad weken dat ik met dubbel loon thuis kwam. En ik weerstond de verleiding om met blanke meisjes aan te pappen want je had genoeg dames die wel wat zagen in een donkere jongen. In mei kwam ik naar Ne derland en in september kon ik mijn vrouw en kind al laten overkomen. Ik i was negentien en ik had een thuis, een vrouw, een dochtertje en een dikke por- temonnee. Ach jongen, ik was een rijk man. Allemaal dank zij de fraters van Til burg." Toen Ulrich zover gevorderd was met zijn verhaal, klapte zijn collega Eric het deksel van mijn laptop dicht en zei: 'Zo, die kan er weer een tijdje tegen'. Ik dankte de he ren hartelijk. Ik sloop de trap af.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2