'Steeds dat gevecht om een beter bestaan' KUNST CULTUUR promotie Harry Potter leert van popcultuur R.E.M. begint Europese tournee in Nederland Tentoonstelling 75 jaar Olympiade in Amsterdam Rodham Clinton. AFP/Stan Honda ion legt het egen Hillary Aan de promotie het niet gelegen. Inter- bijna dagelijks in de en een week durende ee met geit Carmen op oot door Nederland. Toch Amon Grimberg het moe eggen tegen de voormali- it Lady, Hillary Rodham n. Grunbergs nieuwe ro- De asielzoeker' komt iwlts' op plek 10 binnen, ter- va evrouw Clintons memoi- en de ee ste week na ver- OS en de zesde plaats haalt Bestseller 60. Hillary te: n moet overigens nog en- erschte Hollandse mannen 101 ich dulden. Misdaadau- t( aantjer voert de ranglijst aa evolgd door Mart Smeets van Kooten. Jateurkunst «tijnsburg 95 urg - In de Rijnsburgse 3 eek wordt net als elk jaar en wedstrijd voor ama- co mstenaars uit Rijnsburg kenburg gehouden. Be- ellenden kunnen zich ande dinsdag 24 en don- 26 juni van 19.00 tot ïur inschrijven in het ge- ehuis. De expositie is van n met 16 augustus te zien lal van het Rijnsburgse lis. ituut ontfermt over graf idam - Het Theater Insti- ederland in Amsterdam mt zich over het graf van louwmeester senior 1925). Het graf van de be- e acteur verkeert in de- ele toestand. Het bevindt begraafplaats Zorgvlied itelveen. Restauratie van if gaat 3500 euro kosten, avond van de uitreiking naar Bouwmeester ver- ie toneelprijs Louis d'Or, lag, is 2000 euro ingeza- dstrijd voor iteurkunst jrg - In de Rijnsburgse eek wordt net als elk jaar en wedstrijd voor ama- nstenaars uit Rijnsburg cenburg gehouden. Be- illenden kunnen zich g 24 en donderdag 26 ju- 19.00 tot 20.00 uur in- en in het gemeentehuis, ositie is van 8 tot en met istus te zien in de hal Rijnsburgse raadhuis. «ren Anjers ereikt dam - Prins Bemhard isteren in het Paleis op in Amsterdam vier Zil- injers uitgereikt. De bij- arige prins, regent van is Bemhard Cultuur- speldde de bloem op bij risser-Ameling, J. Eyck, Haaren en K. van der De vier zijn voorgedra- or het bestuur van het rfonds. De prijzen wor- igekend aan personen vrijwillig en onbetaald ingezet voor de cultuur latuurbehoud in Neder- e Nederlandse Antillen i £a- r kt door Harry de Jong utrecht - De tegendraadse Amerikaanse rock band R.E.M. geeft morgen in Nederland het startschot van z'n Europese tournee. Michael Stipe, Peter Buck en Mike Mills waren afgelo pen week al een aantal dagen neergestreken in het Utrechtse Tivoli theater om te repete ren voor de concerten in de Oude Wereld. R.E.M. sluit de repetities vanavond af met een optreden in datzelfde Tivoli, morgen staan ze in de Heineken Music Hall in Amsterdam. Dat zal de vele fans in dit land deugd doen, want de groep was in 1989 voor het laatst in Nederland te horen, als uitsmijter van Pink pop. Hoog tijd dus voor een hernieuwde ken nismaking. R.E.M. schopte het in de twintig jaar van z'n bestaan tot een van de grootste alternatieve rockacts ter wereld en scoorde met nummers als 'Everybody Hurts', 'Losing My Religion' en 'Man On The Moon' een aan tal inmiddels klassieke pophits. Volgens gitarist Peter Buck wordt de op han den zijnde tournee een bijzonder uitstapje, want voor het eerst in z'n bestaan zal de groep ook Polen aandoen. ,,In de loop der ja ren hebben we een hele vriendenkring opge bouwd in dat land en het wordt dus hoog tijd daar ook eens naar toe te gaan om op te tre den." R.E.M. komt trouwens niet naar Europa om een nieuw album te promoten, want dat is er nog niet. Wel verschijnt in de herfst een Best Of-cd en komt er in de zomer een single op de markt. Op dit moment liggen er minstens twintig liedjes klaar voor een nieuwe plaat, maar die houdt de groep voorlopig voor zich zelf. ,,We zijn ze nog steeds aan het bijscha ven", legt Peter Buck uit. ,,Er zitten in elk ge val heel wat akoestische nummers tussen. Wat songstructuur betreft zetten we de lijn van onze vorige plaat 'Reveal' door, meer kan ik er eigenlijk niet over zeggen. Misschien dat we er een of twee van spelen, maar voor de rest houden we het op het bekende repertoi re." Overigens zullen op de Best Of-cd van R.E.M. ook twee nieuwe nummers komen te staan. „Rocksongs met een politieke lading," verklaart Buck. „In een ervan stellen we aan de kaak wat er momenteel aan de hand is in Amerika." Eerst op tournee en dan een nieuwe plaat uit brengen, is dat commercieel gezien niet een beetje onhandig? „Daar maken wij ons niet druk om," stelt Buck resoluut. „We hebben gewoon zin om deze zomer op tournee te gaan en dus doen we dat. We willen Amerika uit en omdat we al zolang geen concerten meer hebben gegeven in Holland, besloten we daar te beginnen. In 1995 stond jullie land voor het laatst op het programma, maar toen moesten we die optredens annuleren in ver band met ziekte van Bill Berry en Mike Mills. Behalve optreden in Holland en Polen gaan we ook naar een paar plaatsen in Italië waar we nog nooit geweest zijn. We hopen op die manier weer wat inspirerende ideeën op te doen." „We staan deze zomer in Europa ook op nog al wat festivals en daar kijk ik nu al naar uit, want dan krijg ik de kans voor mij onbekende groepen aan het werk te zien. En misschien zit daar wel iets goeds tussen. Ik vind de Eu ropese popfestivals trouwens veel sfeervoller dan de Amerikaanse, want bij ons hangt er al tijd een zweem van geweld over het terrein. Maar Europa heeft dan ook een veel grotere traditie op het gebied van popfestivals. Nou ja, wij hebben ooit Woodstock gehad, maar kijk een naar de tweede editie, die liep volko men uit de hand. We zijn er dan ook hele maal niet zo happig op om met R.E.M. op een Amerikaans festival te spelen." Marquita Lister met 'Porgy and Bess' een maand in Carré door Hans Visser Amsterdam - Marquita Lister speelde al een reeks van grote operarollen op de internationa le podia, van de Scala in Milaan tot de Metropi- litan in New York. Met de titelrollen in 'Salomé' van Strauss en in 'Tosca' van Puccini kreeg ze de grootste zalen aan haar voeten. En volgens de New York Times is er nog niemand geweest die zo sexy als zij de vrouwelijke hoofdrol zingt in 'Porgy and Bess'. Komende maand zingt ze die rol in het Amsterdamse Koninklijk Theater Carré in een productie van The New York Har lem Theatre. In mei gaf ze samen met haar tegenspeler Terry Cooke al een voorproefje bij de uitrei king van de Nederlandse musicalprijzen. „De eerste keer dat ik in een musicalsfeer optrad", bekent ze. Op zich niet zo gek, want na voor stellingen in Boston beleefde de opera in 1935 zijn wereldpremière in het Alvin Theatre op het Newyorkse Broadway, waar ook de musicals van Gershwin in première gingen, waar later Liza Minelli debuteerde en waar Joop den Ende met 'Cyrano', zijn Amerikaan se theateravontuur begon. De aria 'Summertime' behoort intussen nog altijd tot het standaardrepertoire van jazz en pop. Maar voor Marquita Lister is 'Porgy and Bess' van George Gershwin toch echt een opera, theater waarin de tekst wordt gedragen door de muziek. Net zo klassiek als zijn grote concertstukken voor piano en orkest en 'An American in Paris', symfonische composities waarin hij de Amerikaanse volksmuziek geni aal verwerkte. „Gershwin was zijn tijd ver vooruit", stelt Lister vast. 'Porgy and Bess' is het op een authentiek ge geven gebaseerde verhaal over het armoedige Catfish Row, een zwart vissersdorp in South Carolina, waar de schaduw van de slavernij nog steeds niet is verdwenen. Daar zoekt Bess haar toevlucht bij de kreupele Porgy, als haar vriend er na een moord vandoor gaat. Maar met haar drugsverslaving is ze niet opgewas sen tegen de macht van Sporting life, een handelaar in verdovende middelen. Hij neemt haar mee naar New York. En in zijn door een geit getrokken invalidenkarretje gaat Porgy haar dan hoopvol achterna, 'to the pro mised land'. Geen musical dus. Ook al hebben heel wat entertainers rollen in deze opera gespeeld, zoals Cab Calloway. En in de verfilming uit 1959 door Otto Preminger waren naast acteur Sidney Poitier ook Pearl Bailey en Sammy Da vis jr. te zien. „Dat mag", zegt de zangeres. „Maar de hoofdrollen komen pas echt tot hun recht met klassiek geschoolde zangers. Bess is zelfs een van de moeilijkste rollen die ik ken. Een echte 'keelkiller', want je moet in de voorstelling zingen, schreeuwen, rennen en kruipen. Dat betekent dat je heel goed je krachten moet verdelen. Bij Tosca of Salomé is het dan toch vooral een kwestie van mooi zingen, meegezogen worden door de mu ziek." „Het leuke van al die rollen is dat ik daarin mag verleiden, moorden en drugs gebruiken, zaken waarvoor je in het gewone leven met een zou worden opgepakt. Eigenlijk is Bess ook een beetje de combinatie van al die vrou wen. Haar 'Trainsong' is als Tosca's 'Vïsi d'ar- te'. En kijk je naar iemand als Salomé dan zie je toch net als bij Bess een eenzame vrouw die schreeuwt om liefde. Tosca sterft met een ter dood veroordeelde, Salomé valt voor Jo hannes de Doper en Bess voor een invalide Marquita Lister: „Het leuke van al die rollen is dat ik daarin mag verleiden, moorden en drugs gebruiken." Publiciteitsfoto: GPD „Bess is een prachtige rol. Ik heb me dan ook helemaal in haar verdiept. Ik wilde weten hoe drugsverslaafden leven, hoe ze bewegen, hoe ze praten. Hoe ze zich gedragen als ze drugs nodig hebben en als ze bang zijn. Ik speel die rol dan ook met hun beeld voor ogen. Toch heb ik Bess al zo vaak gespeeld dat ik er soms genoeg van kreeg. Tot ik weer naar een opna me begon te luisteren en opnieuw werd ge troffen door de kracht van het Verhaal en de muziek, waarin je het gevecht voelt van die mensen voor een beter bestaan." Marquita Lister heeft als Bess grote voorgang sters, zoals Leontyne Price, één van de eerste zwarte sopranen die internationaal naam maakte. En ook zij zong Tosca, Salomé en Aï- da. „Weinig stemmen zijn zo mooi. Natuurlijk valt er ook een productie met Latino's, Azia ten of blanken te maken. Collega's als Renée Fleming, Dawn Upshaw en Bryn Terfel zullen dit soort rollen uitstekend kunnen zingen. Het geheim zit in de manier waarop we om gaan met de tekst, met de taal van de mensen in Catfisch Row, hun dialect. En ook de emo tie van het verhaal is voor anderen wellicht een stuk moeilijker aan te voelen. Een Afro- Amerikaanse versie is daarmee veel meer au thentiek. Zonder dat element heb je geen 'Porgy and Bess'. Gelukkig eisen de erven Gershwin nog altijd een Afro-Amerikaanse cast. Dat garandeert ons bovendien voorlopig nog voldoende werk. Want het is in de VS voor Afro-Amerikaanse zangers nog altijd een stuk lastiger om aan werk te komen. Het ra cisme in de VS bestaat nog steeds. En niet al leen jegens Afro-Amerikanen. Het verhaal heeft daarom nog steeds impact: nooit eerder had een opera op de Amerikaanse televisie zoveel kijkers als een paar maanden terug toen onze 'Porgy and Bess' werd uitgezon den. Overrompelend, die respons." Is het dan geen wonder dat juist de blanke Gershwin dit zwarte drama uit de zuidelijke States zo goed in muziek wist te vertalen? „Het is zelfs de eerste zwarte opera. Want 'Treemonisha' van Scott Joplin, vind ik te zwak voor die eer. Misschien lukte het Gersh win omdat hij een kind was Oost-Europese joodse immigranten. Ook hij kende het ge voel te moeten vechten tegen een achter stand. Ook hij wist dat daar moed voor nodig is. De moed die hij ook nodig had om deze opera te schrijven, want een verhaal over Afro-Amerikanen was in die tijd voor menig een nog taboe." „Samen met zijn broer Ira, die de teksten voor de aria's schreef, heeft hij er echt werk van gemaakt door in het Zuiden te gaan wo nen en het leven en de taal van de mensen te bestuderen, te kijken naar wat boeiend aan ze is, wat ze onsterfelijk zou kunnen maken. Hij heeft hun sfeer helemaal geabsorbeerd. Alles kom je in zijn muziek tegen: jazz, blues, klas siek. En waar sprake is van 'Sprechgesang' zou je nu de term 'rap' gebruiken." De carrière van Marquita Lister begon zoals die van zoveel zwarte zangeressen. „We zijn thuis baptist, dus dan sta je al jong in het kerkkoor te zingen. Op mijn tiende vond een leraar dat ik talent had, ik kreeg les en daarna deed ik al snel mee aan allerlei concoursen. Na de middelbare school zagen mijn ouders mij het liefst naar de Yale University gaan. Maar ik wilde zingen. Want ik had Maria Cal- las gehoord. Ik verstond er niets van, maar haar stem, haar expressie was zo krachtig, dat ik kon voelen wat ze zong. Uiteindelijk kwam ik terecht op het conservatorium in Oklaho ma waar ik me heel goed kon ontwikkelen. Daar leerde ik ook mijn belangrijkste les: stel dat de helft van de mensen in de zaal blind is en de andere helft doof. Zorg dan toch dat je beide groepen verovert." „En daar ben ik ontdekt door de dirigent van de opera van Houston waar ik understudy werd voor allerlei grote rollen. Dat klassieke heb ik trouwens meer van mijn moeder; mijn vader leerde me de jazz kennen. Nam me mee naar optredens van Sarah Vaughan en Ella Fitzgerald. Fascinerende zangeressen. Als je weet hoe ze leefden, verbaast het je dat wij als klassieke zangeressen voortdurend bezig zijn met kruidenthee en sjaaltjes voor onze stem. Terwijl die vrouwen gewoon tot diep in de nacht konden roken en drinken, om de volgende morgen gewoon even een prachtig album vol te zingen." 'Porgy and Bess' door koor en orkest van The New York Harlem Theatre. Te zien: 1 t/m 28 juli, Theater Carré, Amsterdam. lof en he n-Hendrik Bakker >egUc sch ni K' ter >te i, spd en^n Wie vond ook al weer dat typisch zo'n product zijn dat 1 f verkoopt? In het holst van de o ijn afgelopen dagen de nieuwe ^otters in Engeland gedistribu- i geblindeerde vrachtwagens, in verzegelde pallets. Boek- %ars en vervoerders hebben een s dik contract moeten tekenen, s om te voorkomen dat er ook its uit zou lekken van Deel 5, Potter and The Order of the irme succes van de serie is on- Id te danken aan de voortva- d waarmee de wereld van pro- marketing ingesprongen is eerste tekenen. „Eigenlijk zijn imaal niet zulke geweldige boe- egt Peter van Gorsel, directeur Instituut voor Media en Infor- anagement, „ze zijn te dik en eM daar ook te saai. Maar ze be- rosjrden wél aan een wetmatigheid markt. En die is dat er een cy- erschijnsel bestaat dat eens in de twintig, dertig jaar boeken met ma gie het heel goed doen. De ingrediën ten zijn altijd dezelfde: veel magie, een zeker optimisme waarmee problemen weggetoverd worden, en het gaat om boeken die zowel voor een jeugdig als een volwassen publiek geschikt zijn. Tolkien, C.S. Lewis en nu Rowling. Het is een patroon, waar je gebruik van moet weten te maken." Ook Paul Sebes, zelfstandig literair agent in Nederland en daarvoor het marketing brein bij uitgeverij Prome theus, houdt niet zo van Harry Potter. Die pratende poes in het eerste deel deed meteen ad de deur bij hem dicht. „Maar los van mijn persoonlijke me ning, je ziet aan dit soort campagnes wel dat de boekenbranche gejat heeft uit de wereld van de popmuziek. Wordt daar iets geplugd dan wordt de hysterie ook flink opgeschroefd. Het boek is weliswaar 'niet zo'n geil pro duct' als een popster, en dat zal het niet worden ook", meent hij, „toch treden er verschijnselen op die je ook in de popmuziek ziet." „Vooral het verschijnsel van de ouders die meedoen. Een groot deel van het publiek voor die Potter-boeken zijn ouders, hoor. Het zijn de ouders die er graag bij willen horen, jong blijven. Hetzelfde soort dat met zijn kinderen naar popconcerten gaat, een tatoeage- tje heeft en met zijn kinderen de tren dy uitgaansgelegenheden bezoekt, of samen naar Emimem. Die ouders ko pen die Potter-boeken ook." Er is veel veranderd in de wereld van het boek. Sinds de komst van de televi sie is de auteur zelf het product gewor den. Peter van Gorsel: „In 1975 brach ten uitgevers belangrijke boeken van die of die auteur. Het boek en zijn in houd stonden centraal. Uitgevers brengen tegenwoordig een nieuw boek van een belangrijke auteur. De zaak is helemaal omgekeerd. Ook intellectue len lezen op vakantie de boeken van auteurs met grote naamsbekendheid: Simon Schama, Geert Mak. De auteur als persoon staat voorop." Volgens Paul Sebes is dat nooit veel anders geweest, naar hij weet. Want ook vroeger al moest je auteurs in de programma's van Sonja Barend en Adriaan van Dis zien te krijgen. Dan zat je goed want dan had je in een klap alle kijkers. „Nu is het meer versnipperd. Maar het slechtst bekeken televisieprogramma levert nog altijd 150.000 kijkers op. Een paar honderd van hen zullen zo'n boek kopen. En dat is altijd meer dan een recensie oplevert. Ik haal mijn neus niet op voor een programma als 'Het Hart van Nederland'." Het hypen van auteurs is overigens wel iets wat met kennis van zaken gedaan moet worden. 'You can't fool every body all of the time', zegt Peter van Gorsel. Het product dat je aan de man probeert te brengen moet wel kloppen voor de doelgroep die je op het oog hebt. Daarom is het het makkelijkst om op een 'bandwagon' te springen, een band die al loopt (zoals Potter, of de boeken van Voskuil). Uitgeverij Vas- sallucci vergaloppeerde zich enorm met de tweede Lulu Wang, die zij in een oplage van 160.000 van de drukker liet komen, maar in tegenstelling tot haar exotische eersteling 'Het leliethe ater' was voor dat larmoyante boek over incest bij lange na niet zo'n groot publiek te vinden. De gok kostte de uitgeverij haar zelfstandigheid. 'Overexposure' is een risico in het boe kenbedrijf. Peter van Gorsel: „Ik zou de uitgever van Heieen van Royen (ook Vassallucci) aanraden om haar over een tijdje helemaal uit de publiciteit terug te trekken, want mensen weten het straks wel. Van Royen is een ty pisch ADHD-geval die gek wordt als ze even geen aandacht krijgt. Die overkill kan tegen haar gaan werken." Wat de Potter-boeken betreft, ook daar loert de overmatigheid. De Frankfurter Buchmesse- laat al enige jaren een stroom van nieuwe titels zien over hekserij, doe-het-zelf-magie, tovenaars van over de hele wereld, en dat soort boeken. Op een bepaald moment is de magie-honger gestild. Dan blijft alleen een trouwe groep Potter-lezers over. En die zal aanzienlijk kleiner zijn dan het miljoenenpubliek van nu. En ach, uitgever De Harmonie die in ons land de Harry Potter-boeken brengt, kan nu voorlopig weer een paar mooie dicht bundels brengen. amsterdam/anp - Dit jaar is het 75 jaar geleden dat de Olympische Spelen in Neder land werden gehouden. Re den voor de Stichting Olympia Sirene om een tentoonstelling aan het sportevenement en zijn stadion in Amsterdam te wijden. De expositie is te zien in vak Noord van het Olym pisch Stadion en het Olympia- huis, het voormalige portiers huisje. In vak Noord geven twintig panelen een overzicht van de Olympische Spelen in 1928. Ook is de originele tandem te zien waarop Bert Leene en Daan van Dijk 75 jaar geleden een gouden medaille pakten op de tandemsprint. Verza- melstukken van Jaco Treurniet maken de tentoon stelling compleet. In het Olympiahuis worden originele tekeningen tentoon gesteld van Jan Wils. Sommige daarvan zijn door de architect zelf ingekleurd. Foto's van voor, tijdens en na de bouw laten het Olympisch Stadion en omgeving in wording zien. Het afgelopen decennium is hard geknokt voor behoud van het Olympisch Stadion en het Olympiahuis. Dankzij strijdvaardige acties zijn de monumenten de slopersha mer bespaard gebleven. Het levend houden van de Olympische gedachte blijft een strijd in Amsterdam. De gemeente weigerde met geld over de brug te komen voor de tentoonstelling. Het frisdrank merk Coca Cola stelde wel een substantieel bedrag aan spon sorgeld beschikbaar zodat de tentoonstelling gisteren kon worden geopend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29