REGIO R5 Recreant kan over twee jaar in Bentwoud terecht Vrijwilligers bad Aarweide doen wat overheid niet kan Wethouder moet partijen Bospolder rond tafel krijgen 'Ufo's' maken N206 veiliger ngeving levert wedder meer op dan expertise Achterban van Mooi Alkemlade voor legalisering vakantiehuizen sn problemen >r afsluiting A4 made - De afsluiting van A4 richting Den Haag, tus- het knooppunt Burgerveen =dde afslag Hoogmade, heeft teravond niet tot problemen >r het verkeer geleid. Volgens woordvoerder van de poli- lollands Midden vonden de imobilisten moeiteloos hun via de omleidingen over de en de N206. De rijksweg is ;omende vier weekeinden ir alle verkeer niet toeganke- Iwegens werkzaamheden die ig zijn om een verdiepte leg van de A4 te maken. Dat lodig om de hogesnelheids- straks de weg te laten krui- „We verwachten ook van en morgen geen extra [te. De politie zet dan ook extra personeel in", laat ilitiewoordvoerder weten. jrwacht alleen bij erg mooi lafer extra drukte. „Maar dan in we maatregelen nemen." idagochtend is de weg opgesteld voor al het ver- vpgravingen in phen stoppen hen aan den rijn - Hoewel ateur-archeologen spectacu- vondsten hebben gedaan, jijden de opgravingen in het )r trum van Alphen aan den u, 1 waarschijnlijk niet hervat, middels begonnen bouw- lamheden voor het thea- lioscoopcomplex, wonin- en winkels langs de Oude staan dat niet meer toe. zouden natuurlijk graag en dat er verdere opgravin- plaatsvinden. Maar het geld omweg op en er zullen ms volgen van de bouwers, is allemaal zeer jammer, it wat er tot nu toe is gevon- is erg bijzonder", zegt n van der Kraan, beleidsme- rerker van de provinciale af- ng archeologie. >mmelmarkt lor Lissese kerk - Boeken, platen, planten, gj lderijen en heel veel snuis- en zijn vandaag te vinden le rommelmarkt in de Ho- 1( ohallen van Lisse. De markt ,e dt tussen negen uur 's mor- en vier uur 's r: J J r< z den. De opbrengst van kt is bestemd voor de Lisse- gathakerk. ncerten van 10 der Duinen RDWUK - Muziekvereniging :cho der Duinen geeft zon- 22 en 29 juni een open- tconcert op de Koningin ïelminaboulevard in irdwijk. Het 45 man sterke !st speelt pal voor de Hotels Oranje. Het programma nt om twee uur 's middags uurt tot half vier. Bij slecht r kan besloten worden dat optreden, georganiseerd in cader van het 75-jarig jubi- n van de muziekvereniging, doorgaat. hoogmade - Wethouder Verhagen van Ja- cobswoude moet alle partijen rond de tafel krij gen, die betrokken zijn bij het 'wespennest' Bo spolder in Hoogmade. Er moet een oplossing ko men waarmee iedereen het eens is. Die opdracht heeft de gemeenteraad de wethouder gegeven. De discussie over de invulling van de Bospolder duurt al een paar jaar. In het Hoogmadese deel van deze polder bouwen diverse inwoners van Leiderdorp, Jacobswoude en Alkemade een nieuw huis. Zij moesten hun oude woning verla ten omdat die wordt gesloopt voor de aanleg van de hogesnelheidslijn. Grondeigenaar B. van Din- ten wil naast dit woonwijkje een bedrijfsverza melgebouw neerzetten, maar de provincie gaat daarmee tot nu toe niet akkoord. Om die reden was de gemeente Jacobswoude lange tijd afkerig van dat plan. Inmiddels hebben de wethouders hun mening bijgesteld: het bedrijventerreintje mag wat het gemeentebestuur betreft komen op de plek van de voormalige sloperij. Jacobswoude wilde hier voor zelfs pleiten bij de Raad van State, maar dat mislukte. Wethouder Verhagen vergat het griffie recht te betalen en werd daarom niet-ontvanke- lijk verklaard. Verhagen voelt zich schuldig, maar ziet een tweede kans die ze wil grijpen. Ze gaat ervan uit ze het standpunt van de gemeente als nog kan overbrengen in de procedure van Van Dinten, die ook bij de Raad van State in diezelfde zaak bezwaar heeft aangetekend. Dan wil ze nog maals proberen GS te overtuigen dat een bedrij venterrein dat wordt afgeschermd door bomen en struiken mooier is dan de huidige, rommelige situatie. Van Dinten is ook een belangrijke partij in de volgens de wethouder 'ongelooflijke gecompli ceerde' situatie rond de percelen Boskade 7b en 7c in de Bospolder. De twee woningen op deze plek zouden door de HSL-organisatie worden af gebroken voordat de grond aan Van Dinten zou worden overgedragen. De huizen zijn echter nooit gesloopt. Van Dinten kreeg de woningen daardoor in eigendom en heeft ze inmiddels ver huurd. De hele situatie leidde tot geschillen tus sen de ondernemer, de vroegere bewoners en de HSL-projectorganisatie. „Het is een wespen nest", aldus CDA'er Grovenstein (CDA) die deze week de wethouder heeft gevraagd om actie te ondernemen. Op 28 augustus wil de raad van de wethouder horen hoe de situatie er voor staat. alkemade - Een ruime meer derheid van de achterban van Mooi Alkemade kan leven met legalisering van de vakantiewo ningen aan de Wijde Aa, wan neer deze inbreuk in het land schap wordt gecompenseerd met het mooier en toegankelij ker maken van de polder. Dat bleek gisteravond tijdens een openbare bijeenkomst van de partij waarin de aanhang zich kon uitspreken over een groot aantal stellingen. Van de ongeveer vijftig aanwe zigen bleek zeventig procent neutraal of positief te staan te genover de bouw van vakantie huizen wanneer daar investe ringen in de polder tegenover staan. Hoewel de vakantiehui zen van architect en projecton- wikkelaar Jan van Rijn daarbij niet met name werden ge noemd, was het voor iedereen duidelijk de stelling sloeg op het bemiddelingsvoorstel dat al eerder door Mooi Alkemade op tafel is gelegd. Overigens bleek de mening van de aanhang niet in alle gevallen aan te sluiten bij de standpun ten die Mooi Alkemade naar buiten brengt. Terwijl de fractie haar neus niet ophaalt voor be zuinigingen en belastingverho gingen, liet een meerderheid van de aanhang weten voor beide zaken weinig te voelen. En als er al bezuinigd moet worden, dan scoort juist een stokpaardje van Mooi Alkema de erg goed. De partij kreeg vo rig jaar voor elkaar dat de ge meente 350.000 euro extra uit trok voor het inhuren van exter ne deskundigen. Maar uit het discussiegroepje dat zich over het ondeiwerp bezuinigingen moest buigen, kwam één ding duidelijk naar voren: dure bu reaus inhuren om mooie rap porten te schrijven is wegge gooid geld. zaterdag 21 juni 2003 noordwijkerhout - Een soort ufo's maken volgend jaar de provincialeweg N206 - tussen Katwijk en De Zilk - veiliger. Deze witte rubberen 'punaises', getooid met een reflecterend kattenoog, worden op de dub bele middenstreep geplaatst. Hiermee wil de provincie Zuid- Holland voorkomen dat auto mobilisten op de verkeerde weghelft terechtkomen. Woensdagavond nog botsten twee auto's frontaal op elkaar, waarbij beide bestuurders ge wond raakten. De provincie is al jaren bezig met het veilig ma ken van de weg die van Noord- wijk tot De Zilk twee rijbanen heeft. Sinds de openstelling van de weg zijn er geregeld dodelij ke ongelukken gebeurd, vaak na een frontale botsing doordat een auto op de verkeerde weg helft belandde. Om deze onge lukken te voorkomen, werden verschillende maatregelen ge nomen. Zo kwam er een inhaal- verbod, werd de maximum snelheid verlaagd tot 80 kilome ter per uur en werden op de middenstreep 'flapjes' neerge zet. Die bleken niet bestand te gen auto's die toch de midden streep overschreden. Twee jaar deed de provincie een proef met vier alternatieve paaltjes. Gekeken werd ook of de paaltjes bestand waren te gen regen, vorst en zon. Daaruit is nu de ufo gekozen. „Als ie mand over een ufo heenrijdt, merkt hij of zij dat heel duide lijk. Zeker als het met een vaart van 80 kilometer per uur gaat", vertelt provinciewoordvoerster E. Sonnega. 's Avonds zorgen de boven op de ufo zittende re flecterende kattenogen dat au tomobilisten hun eigen rijbaan niet verlaten. De ufo's komen op het hele ge deelte van N206 waar slechts twee rijbanen liggen. Dat ge beurt pas volgend jaar, omdat delen van de weg dan worden opgeknapt en nieuw asfalt krij gen. „Het is zonde om dan nu alvast de ufo's neer te zetten", aldus Sonnega. Wat het plaat sen van de ufo's kost, is volgens haar nog niet duidelijk. Een vangrail tussen de twee rij banen is volgens de provincie geen optie. De N206, die dwars door Noordwijkerhout heen loopt, is op veel plekken te smal. Bovendien kost een vang rail veel geld. Eerder noemde een provinciewoordvoerder een bedrag van bijna twintig mil joen euro. door Marieta Kroft RijNwouDE - De hond uitlaten of zomaar genieten van de bomen die er sinds 2000 groeien. Over twee jaar kan de recreant te recht in het Bentwoud. Project leider Kees van der Vaart van de Dienst Landelijk Gebied werkt aan een plan om wandelpaden het ene aangeplante bosperceel met het andere te laten verbin den. „Het Bentwoud moet af van zijn papieren imago." Voor veel is het duizend hectare grote bos ten zuiden van de ge meente Rijnwoude nog te veel een papieren plan, aldus Van der Vaart. Ze lezen erover, maar zien nog niet de bomen die tus sen de spruiten- en aardappel velden op een aantal langgerek te percelen groeien. In 2000 is de eerste vijftig hecta re - gelijk aan ongeveer hon derd voetbalvelden - op twee los van elkaar staande stukken land ingeplant. Nadat de groei enkele jaren stilstond, is er de afgelopen maanden opnieuw een kleine vijftig hectare inge plant. De her en der verspreid liggende stukken Bentwoud lig gen los van elkaar. Maar door (tijdelijke) grondruil of nieuwe grondaankopen hoopt de DLG de stukken bos met elkaar te verbinden zodat er paden met hier en daar een bankje kunnen komen. „Het is natuurlijk wel leuk als de mensen een rondje kunnen lopen. Alleen van voor naar achteren lopen en weer te rug, zal niet veel mensen trek ken." Volgens Van der Vaart gaat het goed met de aanleg van het Bentwoud. „Dit is geen wishful thinking." Hij baseert dat op de verregaande onderhandelingen over grondverwerving die de DLG momenteel voert met een aantal eigenaren. Die eigenaren hebben zelf de DLG benaderd. Waar de grond ligt, en om hoe veel hectare het gaat, wil de projectleider nog niet zeggen. Tot nu toe verliep de aanleg van het Bentwoud stroef omdat veel grondeigenaren - vooral akker bouwers - er niets voor voelden om hun land te verkopen. De verkoop was immers op vrijwil lige basis. Om de vaart er meer in te zetten, wordt het in de toekomst mogelijk om het land te onteigenen. Drtebaandraverij Sassenheim: meer publiek, meer omzet r Gerard Baas ienheim - Daar sta je dan op pek van de Westerstraat en teylingerlaan waar over een uurtje de Sassenheimse lebaandraverij begint. Het is "'drukke boel bij het rijdende 2dkantoor, waar de deskundi- j - meestal mannen - zich pingen om hun euro's in te en. Kijken naar de korte- hdraverij is leuk, maar het jdt pas echt interessant als je inzet. Iedereen zegt dat. het wedstrijdprogramma in pand probeer ik wegwijs te ijden uit de namen van paar- A eigenaars en pikeurs. 'Het Eldje van de kortebaandra- is klein, want ook wie lts een handvol kortebaan- strijden heeft bezocht, her- enkele namen. Nandoe ilens van Gerard Brouwer isse is zo'n bekende en dat ook voor de man die op ulky zit, Rob de Vlieger. Die r(vertelt de speaker, de Sas- °ieimse winnaar van 2002 P er na een jaar of veertig Melijk weer een korte- ïdraverij in het dorp was. doe Enzelens - nummer 8 - e spelen, dat is zeker. lc ilijker wordt het om andere te onderscheiden van den die het allemaal nog ten leren en paarden die hoogtepunt achter de rug n)en. Ik zet mijn schroom boord en spreek een man die net terugloopt van de 1 t wil je weten? Wat ik heb kt? Ik heb niet gegokt, ik Jt gewed." Oei, foutje, hertelt mij dat gegokt wordt 0 mensen die er niets van |&n. De kenners wedden. !eil ook wedden, zeg ik, maar jop? door Wlm van Wanrooy ter aar - De gemeenten Ter Aar en Liemeer hebben eigenlijk geen zin en geen fut meer in om het noodlijdende Aarweide be staansrecht te bieden. Een blik rond het bad werpt op een zon nige dag de vraag op waarom niet. Ja, de gemeenten moeten er samen geld op toeleggen. Maar dat is met elke sportvoor- ziening zo. „Ik vind het hier per fect", zegt Sylvia Mesman, moe der van drie kinderen. „Geweldig dat zoveel vrijwilligers dit draai ende willen houden. Wij komen hier al heel lang. Ik zou het niet willen missen." Het is druk, zeg maar zeer druk in Aarweide. Ruim zeshonderd betalende bezoekers hebben de kassa's op deze doordeweekse dag gepasseerd. In het weekend van Hemelvaartsdag waren dat er zelfs achtduizend. Bezoek ster Karin Niesten: „Een gewel dig zwembad als dit kun je niet in het dorp neerzetten. Het moet wel even buiten de dorps- grens staan. Daarom kan het ook zo'n enorme speelweide hebben als hier. Ik vraag me af waar je dat nog tegen komt. De plassen zijn weinig toeganke lijk. Kinderen komen hier altijd hun vriendjes tegen." De politiek bekommert zich nauwelijks om het bijna geslo ten zwembad. Ja, er zijn uitzon deringen. Jan van den Bos, CDA-raadslid in Ter Aar, draait mee in de vrijwilligerspoule. Hij zit regelmatig achter de kassa. De burgemeester van Liemeer, Barendregt, kwam bij de feeste lijke doorstart baantjes zwem men. Maar verder? Vrijwel nie- oud. Dagelijks komen er man kementen aan het licht. Een dag terug moesten er nog filters in de machinekamer gerepa reerd worden, anders zou het bad dicht moeten. „Er is nog veel achterstallig on derhoud. Met vereende krach ten van al onze vrijwilligers kunnen we dit bad draaiende houden. Er is de laatste jaren gewoon te weinig aan ge beurd", zegt badjuf Lyna Kant. Zij beheert Aarweide nu na mens de stichting De Vlinder. „Maar kassa, groenvoorziening, machinekamer, veiligheid, noem maar op. Daar hebben we gewoon vrijwilligers voor nodig." Aanvankelijk was er volgens haar een exploitatietekort van 400.000 gulden. Dat is inmid dels flink teruggebracht. Als de stichting nu 125.000 euro op ta fel legt, komen de gemeenten niets tekort. Dankzij een forse injectie van de provincie (90.000 euro) en een geslaagde druppelactie (12.500 euro) is men hard op weg. Blijft de vraag wat er met reeds gereser veerde gelden voor het onder houd gaat gebeuren. Dat er wat moeten gebeuren, staat buiten kijf. „Ja, kijk maar om je heen. Er mankeert nog van alles aan. Iedereen doet zijn best. Mensen zijn erg be hulpzaam. Ze komen pakken koffie brengen, wc-papier, kin deren zijn behulpzaam met op ruimen, noem maar op. Ieder een wil Aarweide graag behou den", zegt Kant. Kritiek is er ook. „De patat- kraam gaat te laat open", vindt Yvet van den Berg. „De badjuf is oké, maar de glijbaan mis ik", vult Martijn Wij^es aan. En zo blijft er nog veel te wensen in Aarweide, dat in ieder geval ge spaard is gebleven. Ido Baldwin (rechts) en Rambling Rose A dra ven om het hardst over de Teylinger laan in Sas senheim. De kortebaan in het dorp had over belang stelling weer niet te kla gen. Foto: Henk Bouwman Cees Wolvers biedt de helpende hand. De oud-Sassenheimer, een paar jaar geleden verhuisde hij naar een dorpje op de Velu- we, knikt tevreden over mijn keuze voor Nandoe. „Maar ie dereen speelt hem, dus als-ie wint levert het niks op. Als je echt wil verdienen, zou ik spe len op Ido Baldwin en Olga Laukko. Maar eh, een garantie krijg je niet van mij." Dan is het tijd om naar de kassa te gaan. Mijn handelingen zijn bijna dezelfde als die van mijn voorganger. Er is een klein ver schil, hij betaalt met bankbiljet ten en ik doe dat met munten. Het is inderdaad leuker om met een wedbriefje in de hand te kijken naar de combinaties die het driehonderd meter lange parcours in vliegende draf af leggen. Het lot is mij en mijn paarden lang goed gezind. Maar niet lang genoeg. Eerst wordt Ido Baldwin uitgescha keld door Super Can Read, die een ronde later ook gehakt maakt van Nandoe Enzelens. Mijn andere favoriet, Olga Lau kko, delft het onderspit tegen Licence Gher. Dat laatste paard verliest in de finale van Super Can Read van de Lisserbroeker Koos Minck, die daarmee dus de kortebaandraverij wint en 2100 euro verdient. Olga en Nandoe strijden om de derde plaats. Nandoe wordt derde en dat betekent: kassa. Omdat ik hem winnend én plaats (ook uitkering bij een tweede of derde plaats) heb ge speeld, levert die ene euro in zet, jawel, twee euro op. Dat geeft de burger moed. Mijn in geving bracht toch meer geld in het laatje dan de expertise van Wolvers. Wie ook met een tevreden ge zicht rondloopt is Henri Stol, de voorzitter van de Sassenheimse kortebaanvereniging. De totale wedomzet was namelijk 13.100 euro, bijna tien procent meer dan vorig jaar. Wat Stol betreft is er in 2004 ook een korte baandraverij in Sassenheim. „De Sassenheimers weten ons initiatief blijkbaar te waarderen. Er zijn meer mensen gekomen, die meer geld hebben ingezet. Dat doet ons erg goed." Het is druk in zwembad Aarweide in Ter Aar. Ruim zeshonderd betalende bezoekers hebben de kassa's op deze doordeweekse dag gepasseerd. Foto: Hielco Kuipers mand kan zich heugen wie nog meer belangstelling toonde. „Het draait allemaal om de centen. Ik ben hier opgegroeid, heb een deel van mijn leven hier doorgebracht. Mijn man heeft zich hiervoor ingezet. Hij komt bijna niet aan zwemmen toe. Maar ineens blijken er tweehonderd vrijwilligers te zijn om te doen wat de overheid na laat", zegt Niesten. En dat die vrijwilligers hard no dig zijn, is inmiddels wel duide lijk. Het zwembad is 35 jaar

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17