LEIDE CDA: 'Hillebrand gaat niet vrijuit' Met een afgehakte hand op bloedwraak zinnen De Stemming Lustig ;ekje REGIO R1 e stelling! derland moet prug naar de 40-urige werkweek Studievereniging wordt koninklijk Doodslagvetes in middeleeuws Leiden omkleed met vreemde rituelen X X X Amsterdam werkt aan een bereikbare stad UVS-spelertjes: 1150 euro voor Unicef •- 1\ zaterdag 21 juni 2003 'SuperDriek' Eerste Kamer r barricades el vraagt om rang voor gezin - Het Centraal Orgaan ng Asielzoekers is van plan ezin uit het voormalige slavië uit het asielzoekers- um aan de Leidse Rijns- rweg te zetten omdat hun anvraag is afgewezen. Dat )e Fabel van de Illegaal. rganisatie heeft zich het de familie aangetrokken I nu dat de gemeente Lei- e ouders en hun twee ïrjarige kinderen onder- mbiedt. De Fabel is van ïg dat de gemeente een licht voor afgewezen telingen heeft, omdat de- nsen anders de illegaliteit »n ingedreven. (advertentie) door Wim Koevoet leiden - CDA' er J. de Haan houdt voet bij stuk. In de kwes tie rondom projectontwikkelaar MAB heeft wethouder R. Hille brand van de PvdA de raadsle den op het verkeerde been ge zet, zegt hij. Hij blijft bij deze conclusie na kennis te hebben genomen van de verloren ge waande 'Hillebrand-tape', na le zing van verschillende setjes no tulen en na bestudering van de antwoorden die de wethouder gistermiddag heeft gegeven op de schriftelijke vragen van het CDA-raadslid. De Haan trok zijn conclusie al voor Hillebrands antwoorden. Hij vindt dat, nu deze er zijn, hij minimaal net zo veel gelijk heeft als voor het verweer van de wethouder. De Haan wil de kwestie dan ook zo snel moge lijk op de agenda van de raads vergadering hebben. Zoals het er nu naar uitziet kan dat niet eerder dan begin juli. Volgens De Haan pleiten de Hillebrand-tape (de terugge vonden opnamen van een commissievergadering) en de bijgeleverde stapel stukken de wethouder geenszins vrij. De wethouder heeft in de raads commissie ruimte en groen van de december vorig jaar de in druk gewekt dat met het afko pen van de auteursrechten 'MAB in de wachtkamer was gezet', zegt De Haan. En dat is geenszins het geval, conclu deert hij andermaal. De projectontwikkelaar mocht pas weer uit die wachtkamer als de gemeenteraad na vaststel ling van het Aalmarktplan MAB als de uitvoerder zou aanwij zen. En hoewel Hillebrand een voorkeur heeft voor MAB is de raad vrij om een andere pro jectontwikkelaar in te schake len, zo kreeg de raadscommis sie te horen. In de tussentijd moesten Hille brand en de projectgroep Nieuw Aalmarktplan tot een ak koord over het plan zien te ko men. „Daar mocht niet de schaduw van MAB overheen vallen. Dóér was het mij om te doen, dóér heb ik naar ge vraagd", aldus De Haan. In de commissievergadering kon de wethouder De Haan en andere kritische vragenstellers geruststellen. Maar dat was hem zeker niet gelukt, zegt De Haan, als hij volledige informa tie zou hebben gegeven en er dus bij had verteld dat het sa menwerkingscontract met MAB was verlengd. „Dan hadden we geweten dat het Aalmarktplan nog altijd niet MAB-vrij zou zijn en dan had ik de vraag gesteld leiden - De Algemene Neder landse Pharmaceutische Stu denten Vereniging (ANPSV), in mei 1903 in Leiden opgericht, mag zich voortaan de Konink lijke noemen. Dat heeft konin gin Beatrix per Koninklijke Be schikking bepaald. De ANPSV, statutair nog steeds in Leiden gevestigd, is de overkoepelende organisatie van de drie (bio) far maceutische studentenveren gingen in Nederland. Dat zijn de verenigingen in Leiden, Gro ningen en Utrecht. Volgens de ANPSV is zij de eerste Neder landse studievereniging die de koninklijke status heeft gekre gen. Het bestuur van de vereni ging krijgt donderdag de aan het predikaat verbonden oor konde in het stadhuis uitgereikt door de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, Jan Franssen. waarom we auteursrechten moesten afkopen." Inmiddels is duidelijk gewor den dat de voortgezette samen werking heeft bestaan uit twee gesprekken van Hillebrand met MAB. Dat overleg heeft geleid tot een aantal veranderingen in het plan waarmee sommige le den van de projectgroep niet kunnen leven. Al met al, rede neert De Haan, heeft MAB niet in de wachtkamer gezeten. Me de daardoor is de gemeente raad straks alleen 'in theorie' vrij om te kiezen voor een pro jectontwikkelaar, zegt hij. „Want het plan heeft mede door die voortgezette samen werking een duidelijke MAB- signatuur. De keuzevrijheid is beperkter geworden. Ik bedoel: je brengt je kapotte Ferrari toch ook niet naar de reparatieruim te van een Opel-dealer?" Dat Hillebrand de projectgroep wél via een ambtenaar heeft la ten weten dat de samenwer kingsovereenkomst met MAB is verlengd tot eind juli en dat de notulen van die mededelingen op internet zijn te vinden en aan de gemeenteraad zijn ver strekt, is volgens De Haan niet relevant. „Mededelingen van een ambtenaar in een werk groep zijn iets anders dan me dedelingen van een wethouder in de gemeenteraad." door Silvan Schoonhoven leiden - Ghy lelicke verlepte te- eff. Hoer. Lamme zeelhont. Blas- cake. Bloetsuyper. Nee, ruzies werden in de middeleeuwen niet veel ridderlijker opgelost dan vandaag. Integendeel, conflicten konden ontaarden in vetes en op doodslag kon bloedwraak vol gen. Corien Glaudemans promo veerde deze week aan de Univer siteit Leiden op doodslagvetes zoals die zich in Holland en Zee land regelmatig afspeelden. Ze beschreef de eigenaardigheden van de vergelding, compleet met gebezigde scheldwoorden en macabere rituelen. „Wraak is een oergevoel." Als een juwelier een gewapende overvaller neerschiet, dan komt hij in de problemen. Als een kleuter een ram krijgt met een schepje, staat zijn moeder niet te juichen als de getroffene ver volgens met zijn eigen schepje flink op de dader inhakt. Je moet je niet verlagen tot het ni veau van je aanvaller, zeggen (advertentie) Gemeente Amsterdam www.bereikbaaramsterdam.nl iter in de nissen van de lgangen op het stadhuis, etten van ijsberende in in de fractiekamers oppositie. Kopieerappa- lie op volle toeren draai- ktronische klanken ten lat de e-mails binnen in. Bodes die de zoveelste ffie laten aanslepen. Rin- e telefoons die pas wor- genomen nadat de deur ilot is geduwd, al een tijdje messen wor- slepen in de Leidse ge- epolitiek was duidelijk, vooral wethouder Ron and van de PvdA op zijn noest gaan passen was l Immers het Aalmarkt- al jarenlang een strui- met het formaat van nebed is in het beslis- itadium aanbeland. Er 1 knopen doorgehakt en ïige keren dat dat in Lei- >eurt, wordt er meestal 1 hoofdje of op zijn jen ledemaat 'meegeno- :n eerder al zo veel voor- 1. Zoals de brieven als velden van C. Waal, ter van de projectgroep Aalmarktplan en, hoe tijgenoot, de eeuwige ri- n Hillebrand. Maar mis- nog wel belangrijker is gkeer van CDA' er Jan Haan. Hij was door een dage tuimeling op de enige tijd uit de roulatie herstel vlotte minder 1 gedacht. Zijn gretig- ler alleen maar groter op Ien, nu de Aalmarkttijger i CDA zijn ziekbed weer uit mag. Dinsdag brak de hel los voor PvdA-wethouder Hillebrand. Geen aanval in de rug, nee ge woon frontaal. Een spervuur van schriftelijke vragen over onvolledige en onjuiste infor matie. Hillebrand heeft ons misleid wordt er geroepen. Nee joh, misbruikt! Op de website van de PvdA brengt Hillebrand zijn afweer geschut in stelling. De aanval is de beste verdediging weet deze routinier. In zijn rug weet hij zich gedekt door het loggende raadslid Marije van den Berg: „Het is wat doods hier, komt dat misschien door de warmte? schrijft ze op 17 juni, de dag des oordeels. Daar heeft de op positie niet van terug. En wij ook niet. Nota Eens moet de gemeenteraad van Leiden gedacht hebben dat met de verkiezing van Moha- med Rabbae tot wethouder een politiek zwaargewicht was ge strikt. Het gebeurt vaker dat wethouders Kamerlid worden dan andersom. En Rabbae had in het parlement een niet gerin ge ervaring. De afgezette wethouder Jan Laurier van GroenLinks gooide bij zijn partijgenoot Rabbae een spierinkje uit en meende een kabeljauw te vangen. We maken allemaal weieens een vergissing. Terwijl wethouder Ron Hille brand worstelt met het Aal marktplan en de oppositie, en zijn collega Alexander Pechtold een miljoenentekort op de on derwijshuisvesting moet weg poetsen, ligt Rabbae in de clinch met een nietapparaat. Hij dreigt te struikelen over twee stapeltjes papier. Twee nota's verwacht de ge meenteraad van het ex-Kamer lid: eentje over het emancipa tiebeleid van de gemeente Lei den en een over de stedenban den die de Sleutelstad onder houdt. Ze verwachten die no ta's al heel lang. Maar Rabbae schrijft geen no ta's. Hij néémt nota. Rabbea neemt nota van het feit dat de gemeenteraad graag twee no ta's van hem wil ontvangen. Het zijn bepaald geen ingewik kelde zaken waarover de wet houder zijn licht moet laten schijnen. Maar vermoedelijk heerst op het zolderkamertje van PvdA-raadslid Liesbeth Hesselink, waar de in Maarssen woonachtige Rabbae onderdak voor door de week heeft gevon den, een weinig stimulerende atmosfeer. Want er komt voor alsnog niks uit zijn handen. De stedenbandnota zal nog wel even op zich laten wachten. Maar over de emancipatienota hoeft de gemeenteraad zich geen zorgen te maken, zei de wethouder van GroenLinks de ze week Hij is van plan alle pa pieren over emancipatie in Lei den bij elkaar te harken, daar een stapeltje van te maken en er een nietje in te slaan. Nietjes- beleid, noemt hij dat. Dat stapeltje wil hij dan in sep tember aan de raad overhandi gen. Als je niet te veel werk hebt, beseft Rabbae, moet je het een beetje uitsmeren. An ders zit je op driekwart van de rit al zonder. Nietjes beleid... Is eigenlijk best een toepasselijke naam voor wat Rabbae doet. Het is een lo terij met alleen maar nieten. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink Corien Glaudemans promoveerde deze week aan de Universiteit Lei den op doodslagvetes zoals die zich in Holland en Zeeland regelma tig afspeelden: „Wraak is een oergevoel." Foto: Mark Lamers we dan tegen elkaar. In de middeleeuwen lag dat an ders. Daar gold niet-reageren als eerverlies. Als een familielid werd doodgeslagen, dan was er maar één oplossing: de dood slager moest ook onder de zo den. De overheid gedoogde dat, ja keurde het zelfs goed, als het daarna dan ook maar afgelopen was met doodslaan. Was de bloedwraak voltrokken, dan gold de rekening als vereffend. Er waren nog meer gewoonten bij het eigen rechtertje spelen. Zo was het een goed gebruik om de hand van het slachtoffer bij de pols af te snijden. Dat bij wijze van tastbare aanklacht. De Friezen bewaarden zelfs het complete lijk tot de dode was gewroken. Het lichaam werd soms naast het haardvuur op gehangen, blijkbaar om het vlees te roken. „Het lijk was zo altijd in huis", beschrijft Glau demans, „en vormde zo een permanente oproep om wraak te nemen." Leiden was de eerste stad in Holland waar het plotseling ge daan was met het handen af hakken. „Opeens vond men het gruwelijk en barbaars. Nabe staanden klaagden dat ze ver driet hadden over de dode en dan ook nog met die hand za ten. Ze wilden van het gebruik af." De laatste hand werd in Leiden afgesneden in 1509, om dat de familie het ritueel 'onna- tuerlic, onzedelic' en voor vrienden bovendien 'zeer ver- drietelick' vond. Veertig jaar daarvoor lag dat nog totaal anders. Een mishan delde vrouw uit Leiden kreeg een miskraam. Vreselijk, maar het hinderde haar niet te eisen dat het handje van het kind werd afgehakt om de wraak af te roepen over de aanvaller. Er heersten nog meer regeltjes rondom de bloedwraak. Was de doodslager uiteindelijk te gra zen genomen, dan wilde de tra ditie dat het wapen waarmee de wraak was begaan op het lijk werd gelegd. „Met vier zilveren penningen erbij, nog geen dag loon. Dat symbolische bedrag was voor de Graaf, om verdere wraak af te kopen." Voor doodslagers was er maar één manier om aan wraak te ontlopen. „Zo snel mogelijk er vandoor. Naar Utrecht, naar Brabant. Als dat niet lukte, kon je vluchten naar het kerkhof en de kerk. Dat gold als asielplaats. De bevolking was als de dood dat die geschonden werd, want dan kon het zijn dat de bis schop ingreep. Die kon de be grafenissen en erediensten stopzetten." De toevloed van voortvluchtig volk naar de kerk bracht het Leidse stadsbestuur tot wan hoop. Leiden klaagde dat 'aller hande luyden' uit 'allerhande hoeken der weerelt' zich op het kerkhof installeerden. Glaude mans: „Het moet een chaos ge weest zijn. De bisschop beperk te in 1376 noodgedwongen de verblijftijd tot twee weken." In sommige gevallen kwamen de nabestaanden en de doodslager uiteindelijk toch nog tot een overeenkomst. „Betaling van zoengeld was een belangrijk deel daarvan. Voor gewone mensen gold een standaardbe drag van een flink aantal maandsalarissen. Voor gedode edellieden moest veel meer worden betaald. Bloedgeld kon flink oplopen. Voor 800 ponden kocht je in 1381 25 paarden, of 546 varkens, of 1178 schapen." Bloedwraak is anno 2003 bijna verdwenen uit onze cultuur. Toch wijst Glaudemans erop dat er in de rechtspraak de laat ste jaren meer ruimte komt voor de rol van nabestaanden. Ook immigranten uit Oost-Tur- kije lijken het fenomeen (op kleine schaal) terug in Neder land te brengen. De vergelijking tussen middeleeuwse bloedwraak en Turkse eerwraak wordt vaak gemaakt, maar klopt niet. „Het verschil met eerwraak is het vermeend onze delijk gedrag van vrouwen dat daarbij een hoofdrol speelt. Daarvan zijn bijna geen tegen voorbeelden te vinden in mid deleeuws Holland. Bij verkrach ting lieten ze de zaak eerder aan het gerecht over, in plaats van zelf voor rechter te spelen. En met overspeligen gingen ze destijds in het Rijnland heel creatief om: ze stalen de boven- kleren van de overspelige, die dan in ondergoed naar buiten moest om ze op te komen ha len. Zo werden ze eenvoudig te schande gemaakt. Best een mil de straf, eigenlijk." 'Om die Wrake wille' van Corien Glaudemans versch- jijnt begin 2004 in de boek winkel. (advertentie) leiden - Twee Leidse voetballer tjes, Hidde de Vries en Jesper Cuvelier, trokken zich begin dit jaar het lot van de kinderslacht offers in Irak aan. En daarom organiseerden zij op maandag 5 (advertentie) mei een voetbaltoernooi bij UVS in de Kikkerpolder. Gister middag, anderhalve maand la ter, overhandigden zij de op brengst van hun initiatief aan een vertegenwoordiger van Unicef: 1150 euro. De twee 13-jarige spelers, bei den zelf actief bij UVS in res pectievelijk de ®2 en D 1, kre gen van hun club alle mede werking. Het bestuur stelde de velden gratis beschikbaar, gooi de de kantine die dag open en leverde scheidsrechters. Zo hadden de jongens weinig kos ten en konden ze het inschrijf geld van 3 euro per speler ge heel reserveren voor het goede doel. Uiteindelijk werd het toernooi van De Vries en Cuvelier door zo'n zestig voetballertjes tussen de acht en twaalf jaar bezocht. Dat leverde dus ongeveer 180 euro op. De rest van het geld haalden De Vries en Cuvelier op bij sponsors. „Unicef is hart stikke blij met het geld. Het komt ten goede aan de kinde ren in Irak. Waarschijnlijk voor medicijnen", zegt De Vries. „Misschien dat we volgend jaar of het jaar erop nog een keer zo'n toernooi voor een goed doel organiseren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15