Geen economische groei in 2003 ECONOMIE 'Grens van besparingen op busvervoer is in zichl Justitie ten strijde tege leugenaar' op internei NMa wereldkampioen bij uitdelen van boetes DNB: Eerste recessiejaar sinds 1982 Heel voorzichtig De laatste weervisser Colgate en Nestlé in kauwgom vevev - Colgate-Palmolive, fa brikant van producten voor persoonlijke verzorging, en het Zwitserse levensmiddelencon- Qern Nestlé willen samen kauw gom en andere producten gaan ontwikkelen voor de verzorging tn het gebit en voor een frisse em. De samenwerking volgt nadat een half jaar geleden de op een na grootste producent van kauwgom, Adams, werd opgeslokt door het Britse Cad- bury Schweppes. Nestlé aasde destijds ook op Adams. Kuikenbedrijven grote verliezers qcn haag - Vleeskuikenbedrij- ven zijn in 2002 de grote verlie- fin de agrarische sector, alle agrarische bedrijfstak- in Nederland daalden hun inkomsten het sterkst. Verdien de een vleeskuikenhouder in 2001 nog 37.000 euro, in 2002 "^s dit min 35.000 euro. Dat ■eft het Landbouw Econo- isch Instituut (LEI) gemeld in jaarlijkse Landbouw-Eco- fcmisch Bericht. In 2002 steeg 1 wereldwijde productie van leeskuikens. De prijzen daal- dén gemiddeld met 12 procent. Fl£t LEI voorspelt dat bedrijven die in 2003 ook nog eens te ma- l^tn kregen met de vogelpest moeilijk overeind blijven. Consumenten betalen slechter dén haag - Consumenten zijn het afgelopen jaar slechter gaan betalen. Hoewel hun inkomen is gedaald, hebben zij in ver houding nog te veel geld uitge geven, constateert incassobu reau Intrum Justitia in een on derzoek naar 900.000 vorderin gen. Het aantal incassozaken is in 2002 met 53 procent geste gen ten opzichte van het jaar ervoor. In het eerste kwartaal van 2003 bedroeg de stijging vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar zelfs 89 procent voor zowel consumenten als bedrijven. Slecht betalende par ticulieren wonen vooral in de grote steden. Den Haag spant aê kroon met 92 vorderingen per duizend inwoners. In Am sterdam en Rotterdam zijn dat 7^ nog openstaande rekenin gen- woensdag 18juni 2003 den haag/gpd - De Nederlandse economie blijft dit hele jaar in recessie. Herstel zal zich pas aan het eind van 2003 heel voorzich tig aandienen. Een verdere stij ging van de euro en een doorzet tende daling van de huizenprij zen kunnen voor een verdieping van de recessie zorgen en het herstel vertragen. Dat blijkt uit de jongste ramin gen van De Nederlandsche Bank (DNB) die vandaag zijn gepubliceerd. Het is voor het eerst sinds 1982 dat ons land een jaar met economische krimp beleeft. De negatieve groei begon al in het laatste kwartaal van vorig jaar. Volgens de modellen van DNB komt de Nederlandse economie pas eind 2005 weer in de buurt van het normale groeiniveau (rond 2,25 procent). Voor het lopende jaar ziet DNB een gemiddelde economische krimp van 0,4 procent. Volgend jaar komt de groei gemiddeld uit op 0.8 procent. De werk loosheid blijft hard stijgen en komt volgend jaar uit op 433.000 personen, voor 2005 wordt 466.000 werklozen voor zien. De ramingen van de centrale bank zijn duidelijk somberder dan een half jaar geleden. Er zijn momenteel veel negatieve factoren tegelijk werkzaam op de economie. De groei van de wereldeconomie valt tegen, mede door de eerdere spannin gen rond Irak, wat ons land met zijn open economie relatief hard raakt. Verder vallen de be stedingen tegen als gevolg van de hoge olieprijzen, de malaise op de aandelenmarkten en de stagnerende huizenmarkt. Ook de verdere terugval van de be drijfsinvesteringen drukt de groeicijfers. De DNB-groeiprojectie kan op drie manieren afwijken van de centrale raming. Een sneller herstel van de wereldhandel is niet uitgesloten, als gevolg van een herstellend consumenten vertrouwen in de Westerse we reld en gedaalde olieprijzen. Dit zou ook de Nederlandse econo mie een positieve impuls kun nen geven, waardoor de reces sie sterk wordt bekort en de werkgelegenheid zich veel gun stiger ontwikkelt. Maar DNB houdt er tegelijker tijd rekening mee dat de euro in de komende maanden blijft stijgen tegenover de dollar. Dat zet de concurrentiepositie van de exportbedrijven verder on der druk en kost extra econo mische groei. Ook een daling van de huizenprijzen met twin tig procent in twee jaar zal voor lagere groei zorgen, onder meer omdat dit de bestedingen drukt. In de publicatie van de centrale bank worden de risico's van een eventuele crisis op de hui zenmarkt voor de financiële stabiliteit 'beperkt' geacht. De bank constateert dat zowel ge zinnen als banken meer dan vroeger risico lopen door de af koeling op de huizenmarkt. Huishoudens hebben meer ge leend en banken hebben meer hypotheekkrediet uitstaan dan in de afgelopen decennia. Maar zelfs in een extreem ongunstig scenario blijft het banksysteem overeind, denkt DNB, ook al omdat de buffers van de ban ken groot zijn en er op de hui zenmarkt sprake is van veel overwaarde. Acht jaar cel voor spionage Ericsson Stockholm - Een rechtbank in Zweden heeft gisteren een vroegere medewerker van Ejicsson veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar wegens spionage bij het tele- cpmconcern. Twee andere Voormalige werknemers kregen respectievelijk drie en één jaar cel. Alle drie zijn van Iraanse af komst. De hoofdverdachte, een de 46-jarige man, werd vorig jaar november op heterdaad betrapt bij het overhandigen van documenten aan Russische geheim agenten. Ericsson is een belangrijke leverancier van de fensie- elektronica. Cehave verkoopt Boerenbond den bosch - De Boerenbond winkels verdwijnen uit het ver mogen van de boerencoöpera tie Cehave Landbouwbelang. Het Nijmeegse familiebedrijf Malcon neemt de 84 winkels erver. Daarmee komen de Boe renbond-winkels onder één dak met de dierenspeciaalzaken van Pet's Place en Dierenland. Twee jaar geleden stak Cehave nog 13 miljoen euro stak in een facelift van de Boerenbondwinkels. De overname heeft geen gevolgen voor de formule van de winkels en voor de werknemers. Aegon en Rabo verlagen rente dén haag - De Rabobank en verzekeraar Aegon hebben de hypotheekrente verlaagd. Vanaf vandaag liggen de Rabobank- tarieven voor hypotheken met een rentevaste periode van zes maanden, 1 jaar en 15 jaar 0,1 procent lager. De rente voor een vaste periode van drie jaar wórdt met 0,3 procent verlaagd en voor de overige looptijden geldt een verlaging van 0,2 pro cent Het tarief voor een hypo theek met een rentevaste perio de van vijf jaar komt daarmee uit op 3,8 procent, voor tien jaar op 4,5 procent en voor vijf tien jaar op 5 procent. Aegon verlaagt het tarief 0,3 procent voor een rentevaste periode van tWee jaar en tien jaar. Voor vijf jaar tot twintig jaar rentevast is de verlaging 0,2 procent. Het tarief voor een hypotheek met een rentevaste periode van vijf jaar vast komt dan uit op 3,9 procent, voor twintig jaar 5,2 procent Amsterdam - Voorzichtig manoeuvreert de chauffeur met zijn combinatie door hartje Amsterdam. Op de oplegger liggen palen van ruim 28 meter die bestemd zijn voor de damwand die om het Oosterdokseiland naast het Centraal Station komt te liggen. Op het eiland moet nieuw bouw komen. De 1.100 stalen palen zijn afkomstig van de vestiging van staalconcern Corus in het Britse Scunthorpe. Elke dag worden paalon- derdelen per schip vervoerd naar Moerdijk, vervolgens bewerkt in Zevenbergen en daarna per vrachtwagen vervoerd naar de hoofdstad. Van te voren is een geschikte route uitgestippeld om de honderden transporten mogelijk te maken. De funderingswerkzaamheden zijn ongeveer half oktober afgerond. Het nieuwbouwproject, met onder meer een hotel, appartementen, woningen, een bibliotheek en een parkeergarage, moet in 2009 klaar zijn. Foto: Corus ABN koppelt spaarrente aan temperatuur den haag/gpd - ABN Amro heeft voor internetspaarders het weersparen ingevoerd. Als de temperatuur laag blijft, kan een hoge rente worden gehaald. Wordt het deze zomer erg warm, dan keert de bank een lage rente uit. De rentevergoeding hangt af van de gemiddelde maxi mumtemperatuur in augus tus. Het tó^MI meet elke dag de hoogste temperatuur op zes plaatsen in Nederland (De Kooy. De Bilt, Eelde, Twente, Vlissingen en Beek) en berekent daaruit het ge middelde. Uit de 31 dagsco res wordt vervolgens de ge middelde maximumtempe ratuur berekend. Als het warmer wordt dan 20,8 gra den bedraagt de basisrente 2 procent. Blijft de gemiddelde maximumtemperatuur in augustus onder de 20,8 gra den dan bedraagt de rente 7,5 procent. In de afgelopen 25 jaar was de maand augus tus in 28 procent van de ge vallen kouder dan 20,8 gra den, aldus ABN Amro. Op de website van ABN Am ro worden spaarders op de hoogte gehouden van de temperatuur in augustus. Aan de actie kunnen alleen internetspaarders meedoen. De minimale inleg is 2500 euro, de maximale inleg 500.000 euro. De actie is van korte diiur, want vanaf 1 ok tober gelden weer de voor waarden voor de gewone in- temetspaarrekening. Zodra de inleg van alle slech\ weer- spaarders samen de 500 mil joen euro overschrijdt, zet de bank de weerspaarrekening om in een gewone inter- netspaarrekening. Bedrijven spelen met acties vaker in op de temperatuur. Zo hield KPN bij de Prima- foon-winkels in het verleden 'zonnesteekweken' waarbij de temperatuur de hoogte van de korting op artikelen bepaalde. Daar zaten wel eens uitschieters bij tot ruim 30 procent. i,wj bergen op zoom - Cor van Dort uit Bergen op Zoom is de laatsl weervisser van Nederland. De visser vangt met speciale netten ren) ansjovis op de Oosterschelder De vraag naar de visjes is zo dat Van Dort er niet aan kan voldoen. De liefhebbers staan hen al op de steiger op te wachten om een maaltje te bemachtigen ansjovisserij hoort met de teelt van asperges en aardbeien (de A's) bij de tradities van de vroegere garnizoensstad. Foto: ANP/Wim van Vossen amsterdam/anp - Beleggers mogen tijdens discussies op in ternet niet te vrijelijk met de waarheid omspringen. Dat vindt althans het openbaar mi nisterie (OM). Een particuliere belegger moet morgen voor de rechtbank in Amsterdam ver schijnen, omdat hij zou hebben geprobeerd aandelenkoersen op te jagen door valse berichten via internet te verspreiden. De zaak is uniek, omdat het OM de verdachte beticht van han del met voorwetenschap. De aanklager heeft tot dusver nooit een link gelegd tussen de ver spreiding van 'leugenachtige berichten' en misbruik van voorkennis. Om de verdachte aan te kunnen pakken heeft het OM een wetsartikel afgestoft, dat het rondbazuinen van valse berichten verbiedt. De verdachte meldde zich eind 2000 geregeld op de discussie website Guru, een hoek op in ternet waar beleggers driftig speculeren over beursgenoteer de bedrijven. Tijdens de discus sies verspreidde de man, die opereerde onder de bijnaam Hercules, nogal eens berichten over het aandeel Cardio Con trol, een fonds waar weinig in werd gehandeld. Hercules insinueerde op inter net dat er bij Cardio Control, Che oelir aar N dat ICT-systemen voor d n te dische wereld maakt, et 1 jgg langrijke deal ophanden mk Een voorbeeld: „Ik heb n< >brel Cardio Control gebeld, d« alsnc (topman, red.) is de hele ,or ee niet bereikbaar, ik bei nieuwd waar ie uitha Even later meldde de ven in grote letters dat de bes voorzitter op zakenreis de Verenigde Staten. Eei toonbare leugen, aldus hefro - p In een poging de koei voert Cardio Control daadwe r te stuwen, begon Hercu pren- gelijkertijd aandelen in hgjst, drijf te kopen en verkopi enk dus het OM. Door opmer 1 zaj omzetten te creëren wil j( andere beleggers over ht he dat er iets opmerkelijks g redei was op de beursvloer. Deze vorm van marnj wordt ook wel shuffele aarir noemd. Vaak werkt een g VelijJ beleggers samen door mm; goedkope aandelen in te Meest gebeurt dat bij kl fondsen die niet veel v enjs verhandeld. Volgens het OM kunnen felaars hun eigen voor optuigen. Door onwaar te verkondigen en flink t >g|Sj delen, lokken ze andere J gers uit hun voorbeeld gen. den haag/anp - De Neder landse kartelwaakhond NMa is vorig jaar wereldkampioen ge worden in het uitdelen van boetes tegen oneigenlijke con currentie. In totaal ging het om 99 miljoen euro, vooral be taald door aanbieders van mo biele telefonie. Dat blijkt uit cijfers van het in Londen gevestigde vakblad Global Competition Review, dat wereldwijd de strijd tegen oneerlijke concurrentie in kaart brengt. Het blad deed onderzoek in 26 landen. Nederland, Frankrijk en Italië leveren in Europa goede kwali teit bij de bestrijding van on eerlijke concurrentie en kartel vorming. Nederland is de scherpste vervolger van over treders. Vorig jaar was dat te merken aan de boete van 88 miljoen euro die de aanbie ders van mobiele telefonie - KPN, Vodaphone, Ben, Dutchtone en 02 - gezamen lijk kregen opgelegd. De boetes waren verreweg het hoogst, maar ook het budget van de kartelwaakhond, de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa), blijkt wereld wijd gezien tot de top te ho ren. De NMa had vorig jaar 32 miljoen euro beschikbaar. Al leen de Nieuw-Zeelandse en Australische kartelwakers heb ben meer in kas om hun werk te doen. De Verenigde Staten, Duits land en het Verenigd Konink rijk hebben de beste organisa ties tegen kartelvorming. Die bestaan ook al vele jaren. Ook de EU heeft het vorig jaar goed gedaan. Ondanks het feit dat in hoger beroep drie EU-ver boden op fusies teniet werden gedaan, zag 99 procent van het beleid er goed uit, concludeert het vakblad. De NMa werkt vooral met boe tes en verhindert in voorko mende gevallen het samen gaan van bedrijven die tot mo nopolieposities zouden kun nen leiden. De VS delen ook gevangenisstraffen uit. Vorig jaar zaten in de VS werkne mers die schuldig waren be vonden aan concurrentie- overtredingen gezamenlijk ruim 10.000 dagen in de ge vangenis. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Jeroen de Vreede Hilversum - Busbedrijf Connex xion, de grootste streekvervoer der van Nederland, heefteen nieuwe bestuursvoorzitter. Peter Kortenhorst is de opvolger van Klaas Westdijk, die het bedrijf grondig reorganiseerde. Intussen krimpt het overheidsbudget voor openbaar busvervoer nog steeds. Een dubbelinterview. „Ik zou best de diesellucht in mijn kantoor willen ruiken", zegt Peter Kortenhorst terwijl hij een blik werpt op het ruime kantorenpark in Hilversum waar het hoofdkantoor van Connexxion zetelt. De liefde voor diesel verraadt de achter grond van de kersverse voorzit ter van de groepsdirectie van Connexxion. Kortenhorst (53) was tot vandaag de financiële man binnen de groepsdirectie van het busbedrijf. Nu volgt hij Klaas Westdijk op, die het be drijf de afgelopen anderhalfjaar door een tumultueuze periode loodste. Connexxion begon in 2002 een omvangrijk reorganisatiepro ces, dat het bedrijf beter in staat moest stellen de strijd aan te gaan met concurrenten bij de aanbesteding van buslijnen. Het betekende een fors verlies van arbeidsplaatsen, voorafge gaan door een fikse bestuurs- Nieuwe directeur Connexxion heeft liefde voor diesel Dat is nu aangebroken." Het natuurlijke moment is ech ter geen rustig moment. Via aanbestedingen kunnen busbe drijven sinds 2002 voor de pe riode van zes jaar het recht op openbaar vervoer van regionale overheden verdienen. Óf verlie zen. Connexxion is de grootste streekvervoerder van het land en voelt het daarom direct als concurrenten Arriva en BBA knabbelen aan het vervoersge bied. Behoudt Connexxion het recht op busvervoer in een re gio, dan hebben chauffeurs en medewerkers voor zes jaar ze kerheid: gaat de concessie naar een concurrent, dan is het ver lies gevoelig. Twee verloren aanbestedingen in 2002 leidden tot de overstap van 368 mede werkers naar de concurrent, terwijl 32 arbeidsplaatsen op het hoofdkantoor werden ge schrapt. Dat was flink wennen voor het voormalige overheidsbedrijf. Bij de eerste aanbestedingen won nen de bedrijven die zoveel mogelijk ritten beloofden voor zo weinig mogelijk geld. Con nexxion kon het niet bijbenen. Inmiddels werpt de reorganisa tie vruchten af: het bedrijf won dit jaar tot nu toe alle aanbeste dingen en nu speelt ook kwali teit een rol bij de toewijzing van concessies. Al is dat ook niet ideaal. „Iedere lokale overheid wil dat we met geheel nieuwe bussen rijden, het liefste ook 1 roNi< nin exas, noo giste otje. 1 nood 6 op arige opci toei De t arna kan ook best rekenen.et hel Connexxion prijst zich dagev; des te gelukkiger met een 1208 te vloot' aan taxibusjes, d rwijd bedrijf steeds vaker aanb 5 hij als alternatief voor de gro n jaai bussen. Via vraagafhanke i. Ziji vervoer kunnen inwonen ip z'r kleine gemeenten zo tocl vrije biel blijven. „Maar de tijc 199; ieder dorp kon rekenen 0 mo< Klaas Westdijk neemt afscheid als bestuursvoorzitter. crisis over de te volgen koers. Verleden tijd, verzekert Korten horst. „Het stormt nog steeds, maar er zijn flinke opklarin gen." Niet toevallig sluiten die woorden aan bij de stijl van voorganger Westdijk. Afkomstig uit het Rotterdamse havenbe drijf put de vertrekkend presi dent-directeur bij voorkeur uit maritieme beeldspraak. „We liggen op koers. We maken geen slagzij en er is geen on enigheid op de brug. Desondanks treedt Westdijk te rug na ruim anderhalfjaar op treden als eerste stuurman. „Vanaf het begin in januari 2002 was al duidelijk dat ik dit tijdelijk zou doen. Ik was op zoek naar een natuurlijk mo ment om er mee op te houden. Peter Kortenhorst, de nieuwe topman van Connexxion. Foto's: GPD nog met een verlaagde instap en andere voorzieningen. Dat is prima, maar als iedereen dat wil, zitten we over zes jaar met honderden nieuwe bussen, ter wijl we niet weten waar we over zes jaar mogen rijden. Gerust zijn Kortenhorst en Westdijk ook niet op de aan houdende bezuinigingen van het rijk op de budgetten. Kor tenhorst: „De concurrentiewer- king en de lagere budgetten zijn goed om het bedrijf efficiënter te laten werken. De grens van verdere besparingen is wel in zicht. Als de overheid blijft kor ten, gaat dat uiteindelijk onher roepelijk ten koste van bus voorzieningen. Als de budget ten kleiner worden, gaat de rek er uiteindelijk uit. De overheid half-uurdienst is echt voqeü concludeert Westdijk. De winstmarges op het 0 baar busvervoer zijn volg - de scheidend topman zol (twee procent vorig jaar) de groei uit andere ondei moet komen, zoals de taj derdelen, de toerbussen ergisi snelle boten tussen Amst eten dam en Velsen. Op de langere termijn he int Tl Westdijks opvolger Korte aek v; horst daarom ook interes k om het aandeel in railvei nder: verder uit te breiden. Coi ne xion heeft nu al een snelt icties tussen Utrecht en IJssels maar volgt projecten als Rijn-Gouwelijn en Rands ingsa adrail op de voet. „De na anda ligt de komende jaren ecl lei nog bij het halen van bus zijn. cessies en het beperken ifen 'da kosten. Daarom voorlopi 1 pro geen verhuizing van het ne kantorenpark naar de sellucht van de remise, liggen op koers, maar ziji verd nog niet. Andere zaken g voor." asje. :fde g na hi „Het da-al

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6