'Kinderopvang aan CAO-tafel regelen' MASTERCLASS BINNENLAND 2 Nieuwe Senaatsvoorzitter belooft onafhankelijkheid Kamer op zoek naar zondebokken Srebrenica Betuwelijn achterhaald, maar te duur om te stoppen Nederlandk°PloPereuthanasie Ongeluksvliegtuig maakte ongebruikelijke landing Minister De Geus houdt hand op de knip Dodelijk ongeluk bij onbewaakte overweg de onderzoek zaak-Vaatstra warden - Het politieonder- naar de moord op de 16- e Marianne Vaatstra wordt juli stopgezet. Dat heeft ipenbaar ministerie in warden gisteren bekend- aakt. Twee recherchebij- Isteams hebben na vier speuren nog steeds geen ir van de dader. Sinds het h\ van het onderzoek is bij nannen DNA afgenomen, speo n een Afghaanse asielzoe- nog steeds een internatio- ipsporingsbevel uitgevaar- Hij bedreigde Marianne ttra op de laatste avond lar leven met een snijbe- w langs de keel. Volgens |M worden na de ontbin- jvan het recherchebij- iteam de lopende zaken ;ehandeld. woensdag 18 juni 2003 oopiraat «n Helder eider - Een groep van ze- fden tieners uit Den Hei- mogelijk besmet met een nadat zij door een ama- itoeëerder zijn voorzien n goedkope tatoeage. De leeft de kinderen opge- 1 zich te laten testen. De ette voor bedragen van >en 10 euro tatoeages bij jonge meisjes, in de leef- n 13 tot 16 jaar. Volgens directeur Vogel gebeurde lis en werd daarbij onhy- :h gewerkt, wat het risico imetting met bloedziektes erontsteking en HIV ver- Vogel acht de kans op rerkelijke besmetting ove- gering. door Rob Zijlstra eelde - Het Turkse vliegtuig dat gisterochtend op de luchthaven Eelde crashte, maakte bij aan komst (een klein uur voor de mislukte start) een ongebruike lijke landing. Tal van inwoners van Eelde zagen het toestel ex treem laag overvliegen en ver volgens een ongewone, scherpe draai maken. Een ooggetuige: „Ik woon op 600 meter van de landingsbaan en heb veel vlieg tuigen zien komen, maar nog nooit zoals gisteren. Het toestel vloog zo laag dat ik het type- nummer kon zien: MD 88." M. Versteeg, hoofd van de Dienst Luchtvaartpolitie van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), legt voorals nog geen verband tussen 'de landing en het mislukte ver trek'. Wel bevestigt Versteeg dat de landing onderdeel is van het onderzoek naar de oorzaak. „Overigens hoeft het niet vreemd te zijn dat een piloot een doorstart maakt nadat de landing al is ingezet. Dat ge beurt vaker." De MD 88 landde rond half ne gen, om tien voor half tien maakte het vliegtuig tijdens de start een noodstop. In een tijd bestek van veertig minuten is het toestel, aldus de autoritei ten, volgens de voorgeschreven procedures gecontroleerd voor een nieuwe vlucht en zijn pas sagiers uit- en ingestapt. Ver steeg: „Voor ons onderzoek zijn we afhankelijk van informatie die vooral in het toestel zit. Zo lang we daar niet over kunnen beschikken, valt er geen zinnig woord over te zeggen." De twee Turkse piloten zijn gisteren door de luchtvaartpolitie ge hoord. Het onderzoek kan eni ge maanden in beslag nemen. itptoffing op terschip ien - Door een explosie in charterschip voor de c«ni van Harlingen zijn gister- d vier mensen gewond ge- ipietf Drie slachtoffers zijn met van jwonden en gebroken le- iten overgebracht naar het una,i nhuis in Leeuwarden. De is volgens de politie zo en m als zeker veroorzaakt in de ïinekamer. De Hollandia i5/i met een ander schip op touw. Waarschijnlijk raak- geidé motor daarbij oververhit. vrouwen etjesslikkers Het knappen van likte bolletjes cocaïne dood veroorzaakt van il vrouwen in Rotterdam, agmiddag werd een onbe- vrouw van middelbare jd gevonden in het Zuider diezelfde middag werd O-jarige vrouw onwel in otel. Zij overleed later in ekenhuis. De lijkschou- 1 «heeft uitgewezen dat bei- Hijn doodgegaan door de Zo|jes, die zij hadden inge- De recherche weet nog "•tiekfer een verband bestaat. (jvangst leidt drie arrestaties - De Zeeuwse poli- eft vorige week donderdag 65 grensovergang Hazel- een vrachtwagen aange- en met 1700 kilo hasj, zo gisteren bekend. De hasj erstopt in een vrachtwa- ie vanuit Marokko naar rland was gereden. Er zijn erdachten aangehouden, n zevental huiszoekingen schillende provincies zijn jersonenwagens, admini- en een grote hoeveelheid n beslag genomen. Een dvoerder van het OM ver- 1 binnenkort nog meer ar- ies. nsensmokkel: maanden cel rdam - De rechtbank in rdam heeft gisteren een ige man veroordeeld tot landen cel voor zijn be- inheid bij grootschalige ensmokkel. In zijn woning e politie eind februari der- inezen aan, die zonder ;e verblijfspapieren op eis waren naar de Ver- e Staten. Volgens hun ver gen werden in het thuis- amilieleden onder druk aan de smokkelbende ex- Id te betalen om op de estemming te komen. Tij iet politieonderzoek zijn ongesprekken getapt, die insensmokkel aantoon- )e officier van justitie eis- jaar cel. npagne van SP en kabinet Bil aag - De SP begint vrijdag echt met de al eerder kondigde campagne te- plannen van het nieuwe et. Onder de titel Opposi- Tour bezoekt de partij de nde weken twintig steden, gevolg zitten ook zan- lichters en grappenma- iP-leider Marijnissen geeft irtschot met een uiteen- g over de gevolgen van leid van het nieuwe kabi- de alternatieven die zijn daar tegenover zet. den haag/anp - Minister De Geus van sociale zaken steekt voorlopig geen extra geld in de kinderopvang. Dat kondigde hij gisteren aan in het televisiepro gramma Netwerk. Werkgevers organisaties en vakbonden moe ten samen 'aan de CAO-tafel' af spraken maken over financiering van de opvang, vindt de be windsman. Hij wees erop dat het nieuwe kabinet al 100 miljoen euro heeft uitgetrokken voor de kin deropvang bovenop de 700 mil joen euro die er al naartoe gaat. In 2005 moet de nieuwe Wet basisvoorziening kinderopvang ingaan. Dat had eigenlijk al veel eerder gemoeten, maar De Geus heeft te maken met een tekort van 400 miljoen euro. Volgens de wet dragen over heid, werkgevers en werkne mers elk eenderde van de kos ten, maar werkgevers zijn niet verplicht te betalen. Driekwart van de werkgevers draagt in middels bij. De Geus wil de overige 25 procent voorlopig niet dwingen over de brug te komen. „De werkgevers en werknemers moeten dat zelf re gelen bij de CAO-onderhande- lingen. Ze hebben gezegd dat ze dat gaan doen, dan moet ik ze die kans geven", aldus De Geus. Hij is wel bereid na te denken over een speciale rege ling voor ouders die in acute problemen zitten, omdat ze de kinderopvang niet meer kun nen betalen. „Maar in eerste in stantie is het een zaak van de sociale partners." Humanitas, de grootste kinder opvangorganisatie, luidde en kele dagen geleden de nood klok. Het aantal inschrijvingen is sterk gedaald omdat ouders de hoge kosten niet meer kun nen dragen. Oorzaak is volgens Humanitas de economische re cessie, waardoor ontslagen val len en werkgevers bezuinigen op de kinderopvang. De FNV is van mening dat D( Geus snel de portemonnee moet trekken. „Hij moet kiezer voor de werkende vrouw", al dus een woordvoerster. Werk geversorganisatie VNO-NCW vindt de financiering van de opvang een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van de drie betrokken partijen. Uit een gisteren gepubliceerc onderzoek in opdracht van he ministerie van sociale zaker bleek ook nog dat veel kinder opvangorganisaties financiële problemen hebben. Dertig pro cent leed in 2001 verlies en de helft kon maar net quitte spe len. Alleen de kleinere opvang plaatsen boeren redelijk Hel onderzoek is uitgevoerd bij 14< organisaties met in totaa 64.000 plaatsen. Dat is ruim 4C procent van het totaal. assen - De overweg van de Westerkampweg tussen Assen en Hooghalen is een van de drie onbewaakte spoorwegovergangen ten zuiden van Assen die op de nominatie staan om te worden gesloten. Uit veiligheidsover wegingen willen de spoorwegen van dit soort overgangen af. Volgens buurtbewoner Roelof Akkerman gebeuren er geregeld on gelukken. „In de zeven jaar dat ik hier woon zijn drie ongelukken gebeurd waarbij doden zijn gevallen." Gisteren was het opnieuw raak toen door nog onbekende oorzaak een pantservoertuig door een lege passagiers- trein werd geramd. Daarbij kwamen twee militairen om het leven en raakte de machi nist gewond. De trein sleurde de loodzware pantserwagen enkele tientallen meters mee en kwam pas een paar honderd meter verder tot stilstand. Een tweede pantservoertuig werd niet geraakt. Volgens Akkerman, die als een van de eersten bij het ongeluk ter plaatse was, brak er onder de militairen pa niek uit toen de derde militair, die op tijd van het verongelukte pantservoertuig was gesprongen, naar zijn twee collega's wilde om die te helpen. Het was te gevaarlijk om bij het verongelukte pantservoertuig te ko men, omdat door de gebroken bovenleidin gen de spoorbaan onder stroom stond. Foto: ANP/Peter Wassing den haag/gpd - Oud-minister Ter Beek is degene die de groot ste fouten heeft gemaakt in de aanloop naar het drama Srebre nica. Dat blijft voor WD, CDA en D66 als een paal boven wa ter staan, bleek gisteren tijdens het vervolgdebat in de Tweede Kamer over de conclusies van de parlementaire enquêtecom missie Srebrenica. Vooral WD'er Wilders haalde hard uit naar de voormalige PvdA-bewindsman. Die had volgens hem in 1993 zowel zijn collega-ministers als de Tweede Kamer moeten zeggen dat de legertop aarzelde over uitzen ding naar de moslimenclave. Ook had hij moeten melden dat de regering bij de Verenigde Naties lang had moeten soebat ten om luchtsteun als de mili tairen in gevaar zouden komen. In een eerder debat weigerde de enquêtecommissie zelf na men te noemen van individuele politici die fouten hadden ge maakt. Volgens de commissie hebben kabinet en Kamer een gedeelde schuld. CDA'er Eurlings onderstreepte gisteren in het debat met de re gering over de enquête dat hij „geen zondebok achteraf wil noemen, maar wel opheldering wil over de individuele verant woordelijkheid van bewindslie den." De enquêtecommissie onder zocht de missie van Nederland se militairen naar de enclave Srebrenica. Bij de val van de enclave in juli 1995 werden 8000 moslimmannen vermoord door Bosnische Serviërs. Na het wetenschappelijk rapport van het NIOD naar de val trad vorig jaar het tweede kabinet Kok af. De SP richtte gisteren de pijlen op huidig minister van buiten landse zaken De Hoop Scheffer. Die had destijds als Kamerlid voor de missie gestemd, hoewel deze niet aan de voorwaarden voldeed die hij ooit zelf had ge formuleerd. SP'er Van Bommel suggereerde dat De Hoop Scheffer eigenlijk maar moest opstappen als mi nister omdat hij destijds zo'n inschattingsfout had gemaakt. Daarmee kreeg Van Bommel echter de rest van de Kamer over zich heen, die hem ver weet er 'een staatsrechtelijk potje' (ChristenUnie) van te maken. Alle fracties vinden dat de 200 vluchtelingen uit Srebrenica die nog in Nederland zijn, hier moeten kunnen blijven. Alleen verschillen ze over de wijze waarop. De ene fractie (Groenlinks) wil een generaal pardon, andere (PvdA, CDA en WD) vinden dat de minister van vreemdelingen zaken per geval moet beslissen. door Erwin Tuil den haag - Misschien was ze niet de beste kandidaat, maar Yvonne Timmerman-Buck kreeg wel de meeste stemmen van haar collega-senatoren. Haar politieke kleur én de be lofte dat de Eerste Kamer onder haar hoede zichtbaarder en zelfbewuster gaat optreden, bleek genoeg om de CDA-poli- tica (Kerkrade, 26 juli 1956) de plek in te laten nemen van haar partijgenoot Gerrit Braks. Timmerman-Buck wordt de eerste vrouwelijke voorzitter van de Senaat. Zij kent het CDA, dat haar kandidatuur en bloc steunde, door en door. Va der Karei Werner Buck was voor de Katholieke Volkspartij, een van de voorgangers van het CDA, staatssecretaris voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in de kabinetten Bies heuvel I en II (1971- 1973). Ze zat in het CDA-vrouwenberaad, was docent aan CDA-kader- school het Steenkamp Instituut en vanaf 2001 voorzitter van het christen-democratisch smal deel in de Eerste Kamer. De nieuwe Senaatsvoorzitter studeerde rechten aan de Ka tholieke Hogeschool Tilburg, tegenwoordig de Universiteit van Tilburg. Na haar afstuderen vertrok ze naar het ministerie van justitie waar ze als beleids medewerker aan de slag ging. Binnen twee jaar werd Timmer man-Buck hoofd van de afde ling voorwaardelijke invrijheid stelling op het departement. Via het Wetenschappelijk Instituut (1994-1982) en de Commissie Timmerman-Buck wint ternauwernood Yvonne Timmerman-Buck is nipt verkozen tot voorzitter van de Eerste Kamer. Met slechts drie stemmen verschil versloeg de CDA-senator in de tweede stemmingsronde PvdA'er Erik Jurgens. De derde kandidaat Eddy Schuyer (D66) haakte na de eerste ronde af. De overwinning ging veel minder overtuigend naar Timmerman-Buck dan vooraf Som werd gedacht. Ze kon de kritiek dat zij vooral via het CDA-netwerk naar voren was geschoven afdoende pareren, maar echt overtuigend was zij niet. Een minderheid van de Eerste Kamer zette ook vraagte kens bij haar onafhankelijkheid van de regering. zitter van de raad van advies voor postdoctorale opleidingen; 'Ethiek in de Zorgsector'. Hoe wel velen het niet eens zijn metJ haai behoudende ideeën op dit1» terrein, kreeg ze wel lof voor de heldere wijze waarop ze haar bedenkingen formuleerde. Dat de moeder van drie kinde- ren kandidaat zou zijn voor het voorzitterschap van de Eerste Kamer lag vanwege haar uitge- breide netwerk en politieke kleur voor de hand. Door haar verkiezing zijn de drie topfunc- j ties in het staatsbestel keurig over de drie grootste partijen 2 verdeeld. De WD heeft immers het voorzitterschap van de Tweede Kamer in handen (Weisglas), de PvdA de hoogste jj politieke functie bij de Raad van State (Tjeenk Willink) en J het CDA heeft de voorzittersha7] mer van de Eerste Kamer. For-' meel was de verkiezing een vrije kwestie, maar het streven naar dit 'evenwicht' heeft haar beslist een handje geholpen. Yvonne Timmerman-Buck. Foto: ANP/Robert Vos Gelijke Behandeling (1982- 1999) kwam zij in de Eerste Ka mer als CDA-fractiesecretaris. In de politiek trad de in Den Haag woonachtige Timmer man-Buck vooral naar voren als spreekbuis op medisch-ethisch terrein. Ze was bij haar aantre den als senator al vier jaar voor- _l den haag/gpd - Euthanasie echter terughoudender. door James McGonigal den haag - Zo Hollands als de naam is, zo on-Hollands is de al jaren daverende ruzie over de Betuwelijn. De spoorlijn die de Rotterdamse haven moet verbin den met het Duitse achterland. Vertragingen, exploderende kos ten, politieke ruzie, boze en te leurgestelde burgers. „Ooit was er ook fel verzet te gen de aanleg van het Noord zeekanaal en van de Amster damse metro. Toch kunnen we ons modern Nederland niet voorstellen zónder." Dat zei en kele jaren geleden het toenma lige PvdA-Kamerlid Feenstra, groot voorstander van de aan leg van de Betuwelijn. Als hij het land in trok, werd hij beko geld met tomaten. Hij is nog steeds voorstander van deze spoorlijn, die de Rot terdamse haven (vanaf de Maasvlakte) moet verbinden met het Roergebied en aanslui tend Zwitserland en Italië beter bereikbaar moet maken voor goederenvervoer over het spoor. Dat is geen wonder: Feenstra is nu secretaris van het Havenbedrijf Rotterdam, de plaats waar het idee van de Be tuwelijn is uitgebroed. Dat was in het begin van de ja ren tachtig. De economie en de handel met Duitsland groeiden, de wegen slibden dicht en de Rotterdamse ondernemers wil den voorkomen dat dat een rem op hun bedrijvigheid zou worden. Goederenvervoer over het wa ter leek technologisch en qua omvang te beperkt en op het spoor was het met al die passa- gierstreinen veel te druk. Een nieuwe, eigen railverbinding, uitsluitend voor goederen, leek de oplossing. De njksoverheid, in die dagen in de ban van grote infrastruc turele werken, voelde er wel wat voor. En ach, één miljard euro (eerste plannen) was wel veel geld, maar het bedrijfsle ven zou vast flink mee willen betalen. Tot zover het positieve verhaal van de Betuwelijn, zoals dat kon worden opgetekend in po litiek en ambtelijk Den Haag tussen 1989-1994, waar het pol dermodel hoogtij vierde. Eco nomen, het Centraal Planbu reau, milieu-instituut RIVM en de Algemene Rekenkamer had den echter al snel kritiek op de plannen. Om maar te zwijgen van gemeenten en burgers die, in niet het lelijkste stukje Ne derland, opeens een geweldige constructie van zand, staal en beton in de achtertuin konden verwachten. Economisch gezien was het idee van de Betuwelijn niet goed doordacht. Berekeningen van de kosten vielen steevast te laag uit. Het milieuvoordeel ten opzich te van weg- en watervervoer bleek klein tot niet-bestaand. En de overheid kocht verzet van burgers en gemeenten af met kostbare tunnels, geluidsscher men en andere opleukingen van de lijn. Dit betekende dat exploitatie De Betuwelijn slingert door het landschap nabij Zwijndrecht. Foto: ANP/Ed Oudenaarden van de lijn alsmaar duurder werd, waardoor het bedrijfsle ven afstand ging nemen. Er heeft zich nooit een private in vesteerder gemeld. Tenslotte bleek de binnenscheepvaart wél een technologische ontwik keling door te maken (veel gro tere schepen, tot 400 contai ners), die het concept van de Betuwelijn fundamenteel aan tastte. Maar na de Duitse grens hou den de onzekerheden rond het project aan. Duitsland heeft toegezegd in 2006 de aanslui ting van de lijn op het Duitse net, bij Oberhausen, klaar te hebben. Maar aan de rest van het Duitse spoorwegnet is dan nog niets veranderd, zodat Van een exclusief doorgaand goede- renspoor de komende jaren geen sprake is. Het groepje hoogleraren dat al sinds 1998 tamboereert op het gebrek aan economische logica achter de Betuwelijn, heeft deze week gepleit om de aanleg maar te staken, nu het alsmaar verder uit de hand loopt. Maar dit pleidooi is niet reëel: er wordt gewerkt op 90 procent van het Nederlandse traject, Duitsland is aan het bouwen bij Oberhausen en er is al voor miljarden euro's uitgegeven, dan wel als verplichting aange gaan. Bij onderbreken of stoppen van het project-Betuwelijn zou een schadepost ontstaan ter grootte van het reeds geïnvesteerde be drag, vermeerderd met allerlei grote bijkomende kosten. Al leen de meest ideologisch ge harnaste tegenstanders wensen dat voor hun rekening te ne men, de meerderheid van de Tweede Kamer zal zuchtend akkoord gaan. Wel is er kans op een parle mentaire enquête: maar dan om lessen voor de toekomst te trekken, niet om de Betuwelijn onafgebouwd in het landschap te laten liggen. den haag/gpd - Euthanasie komt in Nederland aanzienlijk vaker voor dan in andere Euro pese landen. Volgens een inter nationaal onderzoek komt dat doordat patiënten en familiele den in Nederland veel meer hebben te zeggen. Als die een verzoek tot euthanasie indie nen, zijn Nederlandse artsen eerder bereid de wens van pa tiënt of familie in te willigen dan collega's in de andere lan den. Zonder verzoek zijn zij echter terughoudender. Het onderzoek, via een inter-i! netpublicatie van het medische, tijdschrift The Lancet verschep nen, is uitgevoerd in Neder--! land, België, Duitsland, Italië," Zweden en Zwitserland. In die landen is weliswaar minder! vaak sprake van euthanasie* maar beëindigen artsen eerder het leven van een patiënt zon der dat deze daarom uitdrukken lijk heeft gevraagd. (advertentie) Toyota Previa. Vanaf €32.650,-/€645,- per maand. Vergelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je leren waarderen. Zeker op weg naar de top. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. hill operational lease. 48 mod en 20 000 lun p j. exd BTW en brandstol Gecalculeerd met 75% no claim. Prijs incl. BTW. exd losten ri|Uaar malen en verwi|denngsbi|drage Brand stotverbnel varieert van 7.2 U100 lm (13.9 bn/L) tot 10.8 L/100 lm (9.3 lm/1). CO.' 155 -191 gr/lm. Wljagingen voorbehouden. Distr Lounman h Parqui 8.V TOYOTA ,T'?-nprr:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5