.s Eén sliding en einde verhaal GESPREK VAN DE DAG Joël promoot verstandig zonnen Hoogleraar: Berechting voor grove overtreding moet Zuster van barmhartigheid woensdag l8 juni 2003 DAGELIJKS LEVEN /K HEB HET" MOG Nooit GEOA*\N fS" DAT EEN BEZWAAR? MENSELIJK De Zuid-Afrikaanse autoriteiten hebben nog steeds niet de ouders kunnen ach terhalen van de JONGEN die twaalf jaar geleden werd ontvoerd en in mei plotse ling opdook. De echtparen die zich als mogelijke ouders hadden gemeld, bleken na een DNA-test geen familie van de jongen te zijn. De jongen meldde zich bij de politie en vertelde dat hij in 1992 als zevenjarige was ontvoerd en bij een zwart gezin ondergebracht. Hij zou na de dood van zijn zwarte 'stiefmoeder' als blanke slaaf in sloppenwijken zijn gebruikt. De jongen kon zich weinig van zijn vroegere bestaan herinneren, alleen dat hij in.Johannesburg had gewoond en een hondje als huisdier had gehad. Hij kende ook alleen maar zijn 'zwarte' naam: 'HAPPY SINDANE'. Twee andere echtparen krijgen nu ook een DNA-test. De uitslag zal vóór 15 juli bekend worden. Dan is een rechtszitting gepland waarop een beslis sing zal worden genomen over de toekomst van 'Happy Sindane'. NINA BRINK, oprichter van het op de beurs geflop te World Online vond het tijd voor een TERUGBLIK. Ze nodigde verslaggevers van het glossy magazine 'Miljonair' in haar Falcon privé-jet en vloog naar Zuid-Frankrijk. Vanuit de tweede woning van de fa milie in Cannes blikt Brink terug op de woelige beurs gang in 2000 en de juridi sche nasleep daarvan. Ze heeft het vooral voorzien op het advocatenduo Spong en Hammerstein, dat namens beleggers een procedure tegen Brink aanspande. Ze noemt zichzelf niet rancuneus, maar ook niet mild.Ik vind het heel knap wat ze hebben gedaan. Ze hadden géén praktijk en ze zitten nu in een mooi pand, echt knap. Ze hebben er goed van geleefd. Brink zit ook weer volop in za ken, via het internetbedrijf LaDot en haar eigen investeringsmaatschappij Re- nessence Ventures. Kernactiviteit van haar bedrijfsdeelnemingen is 'security'. De beveiligingsbranche gaat volgens Brink 'een grote toekomst tegemoet'. Foto: Reuters Een complete trucklading met exem plaren van de nieuwe HARRY POT TER is in Engeland GESTOLEN, en kele dagen voor het langverwachte kinderboek in de winkel verschijnt. Aanvankelijk dacht de politie dins dag dat de 7680 exemplaren een waarde van ongeveer 1,4 miljoen eu ro hadden, maar zij bracht het scha debedrag later terug tot 185.000 eu ro. Een aanhanger vol met 'Harry Potter and the Order of the Phoenix' werd afgelopen zondag ontvreemd in Newton-le-Willows vlakbij Liverpool. Het voertuig is een dag later leeg te ruggevonden. De politie zegt nog geen idee te hebben waar de boeken van schrijfster J.K. Rowling zijn ge bleven. De vijfde Harry Potter is van- if zaterdag te koop. Een BRITSE MAN blijkt achttien jaar lang in TWEE GEZINNEN te hebben geleefd, zonder dat zijn echtgenote daarvan wist. Beide ge zinnen woonden bovendien op nog geen 800 meter van elkaar. De wet tige echtgenote dacht al die tijd dat haar man op kantoor zat, want dat vertelde hij haar. Dat méldde The Daily Telegraph gisteren. De inmid dels 58-jarige man heeft drie kinde ren in zijn eerste gezin en nog eens twee met zijn vriendin. De zaak kwam aan het licht toen de echtge note een briefje vond van de vrien din. De zaak heeft voor de man in middels nog een juridisch staartje gekregen. Hij zit vast omdat hij op verzekeringspapieren de handteke ning van zijn vrouw heeft vervalst. Robin Gibb (midden) heeft aangegeven dat hij en zijn broer Barry doorgaan met de BEE GEES, ondanks de dood van hun broer Maurice (links op de foto). ,,De Bee Gees gaan door. Vroeger was de groep al een duo en in de TOEKOMST zal dat weer het geval zijn", zei Robin gisteren in Madrid. Vlak na het overlijden van Maurice in januari had Barry al aangegeven door te willen gaan met de groep, als eerbewijs aan zijn jongere broer. Maar Robin, de tweelingbroer van Maurice, zei toen op MTV dat de band was opgeheven. De drie broers uit Australië had den in de jaren zestig hits met nummers als Massachussetts, New York Mining Disaster en Words. In de jaren zeventig hadden zij groot succes met de sound track voor de film Saturday Night Fever, waarop nummers stonden als Night Fe ver en How deep is Your Love. Foto: AP „Ik ben ontzettend be nieuwd wat er allemaal op me gaat afkomen. Ie kunt wel zeggen dat ik het leuk vind om deze geweldige or ganisatie te helpen in hun strijd tegen kanker. Toen ik enkele maanden geleden door hen werd benaderd, heb ik gelijk ja gezegd. Met de nieuwe cd-single Sole Sole' van Idols-finalist Joël is de Nederlandse Kankerbe strijding/Koningin Wilhel- mina Fonds (KWF) gisteren begonnen met de actie 'ver standig zonnen' Dat gebeur de in hotel Gooiland in Hil versum. Het eerste exemplaar van de single, die vanaf vandaag bij enkele grote winkelketens, postkantoren en tanksta tions voor twee euro te koop is, en waarvan de gehele op brengst naar het KWF gaat, werd gisteravond door Joëls vriend en Idols-collega Jim uitgereikt. „Ik vind het een grote eer om voor het KWF op het toneel te staan", ver klaarde een zichtbaar ner veuze Jim. „Ik vind het een onwijs goed doel en ben trots op Joël dat hij zich daarvoor inzet." In het nummer Sole Sole staat verstandig zonnen centraal: geniet van de zon, maar zorg dat je niet ver brandt. Jaarlijks horen zo'n 25.000 mensen de diagnose 'huidkanker', hetgeen met name het gevolg is van blootstelling aan UV-stra- ling. Joël: „Ik heb de afgelopen tijd heel wat geleerd over huidkanker. Bijvoorbeeld dat het risico daarop groter wordt, als je vóór je twintig ste jaar flink veel en lang in de zon hebt gelegen. Dus de winst behaal je op jonge leeftijd. Ik ben erg geschrok ken van die feiten en heb daarom niet lang hoeven nadenken om een soort am bassadeur van het KWF te zijn." Dat Joël zijn naam aan het KWF heeft verbonden, valt hem niet zozeer zwaar, maar het is wél iets waar over hij zich enigszins ner veus maakt. „Het is mijn al lereerste grote project dat ik helemaal alleen doe. In mijn bandje All of Us sta ik met anderen, als ik optreed in Ahoy' ook. Dit doe ik alleen. Ik was net op het toneel ook veel zenuwachtiger dan in Ahoy', toen ik - samen met de andere Idols-fïnalisten - voor tienduizend kinderen en tieners optrad." Jan van Stipriaan Luïscius AC m ndt nid Joël (rechts) krijgt de eerste single van Idols-collega Jii f|{ Foto: GPD/Frank van Beek-Capital Photos It 1 'Een niet zo plezierig, broeierig sfeer tje'. Zo omschrijven voetballers van re serveteams van Culemborg '67 en JSV achteraf hun wedstrijd op 20 oktober 2001. De Culemborgers ergeren zich groen en geel aan de scheidsrechter, een man van de Nieuwegeinse club. Met recht een 'thuisfluiter* vinden ze. En dat geven ze hem te verstaan ook. Na twintig minuten gaat het mis. Flink mis. Een dieptepass belandt bij JSV'er Dennis Kuyer. De dan 33-jarige Nieu- wegeiner dribbelt - zonder scheenbe schermers - naar het 'vijandelijke' doel als een dan 26-jarige Culembor- ger zijn sliding inzet. Een schreeuw volgt. Kuyer ligt kermend op het gras van sportpark Blokhoeve. Bij de sli ding, die volgens getuigen met twee benen werd ingezet, is het slachtoffer net boven de knie geraakt Een toege snelde verzorger ziet meteen dat het goed mis is. Kuyer wordt afgevoerd met een dubbele open beenbreuk. Einde loopbaan, die hem leidde langs w Maarssen, Geinoord, het jeugd- plan van FC Utrecht en JSV Nieuwe- gein. „Tegen Culemborg waren we pas een kwartier bezig toen de eerste gemene overtreding werd gemaakt. Ik heb de schrammen nog in mijn been staan," zegt Kuyer vier dagen na het incident. „Een paar minuten later was het echt raak toen ik mijn tegenstander op volle snelheid wilde passeren. Ik zag de schop nog wel aankomen, maar toen was het al te laat. Hij raakte me vol, ik wist meteen dat het faliekant mis was," zegt Kuyer. Wat hem schokt is dar er door anderen zou zijn geroepen dat 'we allebei zijn benen hadden moeten breken'. Het eerste waar hij aan dacht was zijn werk. Met zijn vader was hij immers een schildersbedrijf begonnen. Een jaar zit hij thuis. Werken lukt niet, laat staan voetballen. Sterker nog, de Nieuwegeiner maakt mee wat voor iedere sportliefhebber dé nachtmer rie is: noodgedwongen moeten stop pen met je favoriete hobby. 'Een ou derwetse pingeldoos' noemt-ie zich zelf. Maar de gang richting het doel van Culemborg '67 was zijn laatste. Kuyer doet dan wat niet veel ama teurvoetballers besluiten na een gro ve overtreding: hij stapt naar de poli tie. Het openbaar ministerie gaat tot vervolging over. 'Omdat hij zijn te genstander op het voetbalveld zwaar mishandeld heeft'. De Utrechtse rechtbank legt de Culemborger een werkstraf van tachtig uur op. Kuyer hoort dat oordeel niet persoonlij aan. Gestoken in schilderkledingeu1 komt zijn vader naar de recht bat 31 e Zelf komen is voor Kuyer juniori emotioneel. Zijn vader hoort dat politierecht in Moorman oordeelt dat de slidinj voldeed 'aan de regels van de ku De Culemborgse voetballer heel me gens haar door zijn gedrag en wi van tackelen 'een aanmerkelijk! J"13' aanvaard dat zijn opponent niet geschonden uit het duel zou kot uvt VD aar sU 'ne' nng Maar daarmee is de kous nog niiet De civiele rechter gaat oordelen r de vergoeding die Kuyer vraagt iver gederfde inkomsten a 22.424 euiaan' De Culemborger kan het allema moeilijk bevatten. Oké, hij maak )ft een overtreding in het vuur van spel. Jeugdscheidsrechter is hij En dus weet hij ook wel hoe je e sliding maakt. En als hij dan ove schreef is gegaan, is er van opze 1SV soluut geen sprake. Bovendien 2se v hij dat de beenbreuk niet het ge 010 is van het onderlinge contact, m van het feit dat Kuyer's benen tt j elkaar klapten. En dus overheen geloof over de straf. En gaat hij i roep, desnoods tot de Hoge Haa ird nm liet Het Openbaar Ministerie (OM) heeft het recht én de plicht om grove overtredingen op het voetbalveld voor te leggen aan de strafrechter. Dat zegt de Leidse hoogleraar straf recht Th. de Roos, naar aanleiding van de veroordeling van een voetballer van Culemborg '67 wegens een grove over treding tegen een speler van JSV Nieuwegein. Die liep bij de schermutseling een dubbele beenbreuk op. De voetballer van Culemborg werd gisteren veroordeeld tot 80 uur werkstraf voor zware mishandeling. Dat is dertig uur meer dan het openbaar ministerie had geëist. Het is uitzonderlijk dat een voetballer door de strafrechter wordt veroordeeld wegens een overtreding. Spelers aanvaarden over het algemeen de risico's van hun sport. Ze maken 'als slachtoffer' niet gemakkelijk een zaak van het letstel dat ze hebben opgelopen door bruutheid van de tegenstander. En als ze dat al doen, beginnen ze meestal een civiele pro cedure in plaats van aangifte te doen bij de politie. „Daar om is het OM ook vaak terughoudend," zegt De Roos. „In eerste instantie gelden de eigen regels en het tuchtrecht binnen de sport. Toch moet het OM soms even haar tan den laten zien. Zeker als de overtreding zó ernstig is, dat het slachtoffer er blijvend letsel aan overhoudt." Volgens de KNVB is het niets nieuws dat voetballers ver oordeeld worden via de rechtbank voor extreme overtre dingen. Al in 1951 is een lid van de voetbalbond veroor deeld voor dood door schuld, nadat hij een keeper met een karatetrap velde. Namens NOC-NSF zegt woordvoerder Rob de Leede het toe te juichen als het OM strafrechtelijke vervolgin instelt als er buitenproportionele dingen op voet balvelden gebeuren. Het Utrechtse OM is benieuwd hoe de veroordeling van de Culemborger wordt beoordeeld door het Gerechtshof in Arnhem, en wellicht later door de Hoge Raad. Vooral om dat de zaak afwijkt van eerdere arresten van de Hoge Raad, en dus voor nieuwe jurisprudentie kan zbrgen. Bij eerdere arresten ging het volgens woordvoerder M. Hallebeek om uitspraken naar aanleiding van reacties op het veld en niet zoals in het 'Nieuwegeinse' voorbeeld om een duel tussen spelers. „Hier is sprake geweest van aangifte na een b igei tensporige actie. Natuurlijk accepteren voetballers da en toe een blauwe plek oploopt, maar dit was een sen^ overtreding van de regels. Anders dan bij bijvoorbeeli trappen waar je uitkomt op een vorm van zinloos gev Dit was mishandeling." S. van Veldhuizen, raadsman van de veroordeelde vo cht Ier, heeft geen goed woord over voor de houding van OM en de uitspraak van de rechtbank. „Deze politien :ht heeft duidelijk geen oog voor hoe het er op een voetb tut. aan toegaat. Met dit soort uitspraken worden contact npa ten in Nederland een lastige zaak. Een sliding is dood rs v; maal tijdens een wedstrijd. Zo'n blessure wordt niet 1 ner willig toegebracht. Er kan sprake zijn van vermoeidh* em van onkunde, hobbels in het veld. Veroordeling voor handeling gaat veel te ver." af 0 Zal leef en s har Een al dan niet opzettelijk verkeerd uitgevoerde 'vliegende sliding', zoals hier in de wedstrijd Paris Saint-Germain-Auxerre, kan in één klap een einde maken aan hobby en/of loopbaan it zettelijk hard inkomen met het volle gewicht en keiharde noppen is volgens de rechter dan ook niets minder dan mishandeling. Foto's: AFP en Hans van Weel Zuster Maria dient nog tijdens haar leven te worden heilig verklaard. Deze moeder-overste onttrok hobby- kippen aan het wettige gezag en deed dat uit een sterk geloof. Wat je noemt praktisch christendom. Al weken lang klinkt de klop op de deur, de druk op de bel. Zus ter Maria stelde een daad. Het kwaad heet de Algemene Inspectiedienst, afgekort AID. Hij haalt alle huisdieren op die vleugels dragen. De vogelpest waart rond. Weer zaait de zwarte dood verderf. Hoor, wie klopt daar kinderen? Alleen al de naam: AID. Hij inspecteert 'algemeen', niet in het bij zonder. Kafka had het kunnen bedenken. Zuster Maria deed eerst niet eens open. We zijn hartje Brabant in haar kleine klooster in Heusden, gemeente Asten. Ooit was het róómse leven nergens blijer. Dat is lang geleden, vele kampioenschappen van PSV terug. Zuster Maria is ook niet rooms maar van de concur rent, de Grieks-orthodoxe kerk. Die geloven ook in Je zus maar anders. Jazeker, sinds de man uit Nazareth tiveeduizend jaar geleden predikte, hebben de mensen heel wat potjes van zijn leer gemaakt om elkaar ver volgens met die potjes hardhandig om de oren te slaan, tot de dood erop volgde bij voorkeur. Razzia's onder mensen zijn we in Nederland ontwend de afgelopen zestig jaar. Wij vrij en de dieren vogelvrij. Een woordspeling is nooit weg. In de kloostertuin heb ben de mannen een kippenhok gezien, geschilderd in camouflagekleuren. Levende have inderhaast geëvacu eerd. „Eenvaarde zuster, wij zijn van de algemene in spectie en hebben aanwijzingen dat bij u wordt onder gedoken. Dat is streng verboden. Hier is het huiszoe kingsbevel. Laat ons door. Aan haar kloosterpoort geeft zuster Maria geen krimp. En zij jokt, ofschoon liegen een zonde is. Haar geloof is altijd streng met de theorie maar gelukkig valt over de praktijk al eeuwen te praten. Zuster Maria zegt dus glashard: „Onderduikers, hoe komt u erbij?" In de gang gaan deuren op een kier. Daarachter Maria's vijf huisgenoten, allemaal bruid van Christus. Even is het stil, maar dan begint het stel met deuren te smijten, met potten te slaan en rozenkransen te rammelen. Als het maar lawaai maakt. In de ontketende herrie kan een speld ongestoord vallen, een kip ongestoord kake len, een eend kwaken, een gans gakken, een papagaai vloeken. Gevleugelde vrienden Gods bij elkaar, allen bedoeld voor de gaskamer en destructor, voor 'Endlös ung' op z'n AID's. Moeder-overste volhardt in haar nobel bedrog en moet mee voor verhoor. Een nachten een dag zit ze in een politiecel. Was ze een straatrover, autokraker of zak kenroller geweest dan had ze via de draaideur binnen een uur weer buiten gestaan. Dat zijn lichte gevallen, maar zuster Maria geldt als cri mineel, een zware bovendien. Na ruim een et maal komt ze vrij. Ze blijft verdachte, waar schuwt het openbaar ministerie, diezelfde in stantie die zoveel succes heeft met moslimterro risten die ook gelovig zijn net als zuster Maria, maar anders. Zuster Maria stamt rechtstreeks af van Sint Franciscus, die met de dieren praatte. In de Middeleeuwen zou ze pestlij- ders hebben verzorgd en eventueel verbergen. Als de AID mijn kat komt halen laat ik hem bij zuster Maria onderdui ken. Oudtijds bestonden er zeven werken van barmhartigheid waar aan gelovigen gehouden waren. Eén ervan was onderdak bieden aan de vervolgden op twee of vier poten, met of zonder vleugels. Daarom, gezegend zij de heilige Maria van Heusden, gemeentelas ten, patrones van de vogelpest, martelares van de bureaucratie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2