SERVICE J Bewolkt WOENSDAG 18 JUNI 2003 CD VAN DE DAG Genre: showbizz/jazz/ easy listening Tony Bennett k.d. lang A Wonderful World RPM Colombia 509870 2 Open haard aan, glaasje, kaarsje erbij, de blik op romantisch en dan deze cd op. Met de droog-swingende stem van veteraan Tony Bennett en de glanzende - en als het nodig is, keiharde - alt van k.d. lang. Het repertoire omvat zulke klassiekers als La Vie En Rose, Exactly Like You en If We Never Meet Again en behoort eigenlijk onvervreemdbaar toe aan de crooner die Louis Armstrong ook was. Bennett is een tomeloos verzamelaar van zeldzame vinyiuit- gaven van Satchmo's ballads en ziet hem zelfs als de bron van de populaire Amerikaanse muziek die we aan deze kant van de oce aan ook wel typeren als The Great American Songbook. Je kunt het suikerzoete muziek noemen, maar de impact ervan was zelfs tij dens de Vietnam-oorlog (1965-1975) onvoorstelbaar groot. Ben nett vertelt hoe Armstrong juist toen What A Wonderful World zong om mensen eraan te herinneren dat er een betere wereld om de hoek lag. Producer T Bone Burnett weet het 50-koppig orkest hier buitengewoon scherp te houden en dat maakt de ode waarde vol. BOEK VAN DE DAG WILLEM JAN OTTEN DE BEDOELING VAN VERBEELDING Genre: dagboek DAGBOEK Willem Jan Otten De bedoeling van verbeelding Uitg. De Prom Prijs: 14,50 Vonne van der Meer beleefde haar definitieve doorbraak naar een groot lezerspubliek dankzij haar Vlieland-trilogie. Sinds Kerstmis 2001 weten we dankzij het pas verschenen dagboek van haar echt genoot Willem Jan Otten, dat de familie daar ook een eigen huisje bezit. Otten, die er de zomer van 2002 doorbrengt, beleeft er naar eigen zeggen een buitengewoon vruchtbare tijd. Voortaan moeten we schrijvers die in een inspiratiecrisis zitten, dus maar een enkele reis Vlieland aanbieden. Wat beleeft Otten allemaal op het eiland? Weinig, bar weinig. Maar hij schrijft mooi en veel over de boeken die hij leest (vooral het Theologisch Traktaat van Czeslaw Milosz dat zijn eigen geloofsbeleving op de proef stelt), over degenen die ons rond die zomer ontvielen (onder wie Andreas Burnier, Adriaan Morriën en Pirn Fortuyn) en over alledaagse zaken als zijn strijd te gen het roken. Otten heeft vaak kernachtige observaties, zoals de ze: 'Je zoon zien genieten van zijn eerste sjekkie van de dag is een oefening in aanvaarding van het leerstuk van de vrije wil.' KOKKERELLEN Salade met grote garnalen Maaltijdsalade voor 4-6 personen De salade van vandaag zou u op het Indonesische eiland Bali voorgezet kunnen krijgen. Zoals zoveel gerechten uit de oor spronkelijke keuken van Bali zijn ze aangepast aan de smaak van de toeristen die het ei land bezoeken. Ingrediënten 12-18 grote gekookte gar nalen, diepgevroren; 1 komkommer; zout; 1 rode paprika, vruchtvlees in mi nuscule blokjes (ca. 6 mm.) gesneden; 150 gram jonge spinazie, dikste stelen verwij derd, in smalle reepjes gesneden; 4 eetl. gekookte maïs, eventueel uit pot of blik. Voor de marinade/dres sing: 2-2 1/2 eetl. limoen- of citroensap; zout; witte peper uit de molen; 1 theel. goelah Djawa of bruine basterdsuiken 2 eetl. zoute Indonesische sojasaus (ketjap asin); 2 eetl. (arachide of zonnebloem)olie; 2 sjalotten, ragfijn gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 eetL mirin, sake, Chinese rijstwijn of droge sherry (fino). Bereiding Laat de garnalen in de koelkast grotendeels ontdooien en pel ze. Stel daarna de marinade- dressing samen door limoen- of citroensap te vermengen met zout, peper en suiker. Blijf zo lang roeren tot zout en suiker zijn opgelost. Roer de sojasaus er door en voeg, onder voortdu rend kloppen, de olie toe. Schenk de helft van de saus in een kom. Roer er sjalotten, knoflook en mirin of alternatief door. Schep de garnalen door de saus en wel zo dat ze aan al le kanten omgeven zijn met een dun laagje saus. Dek de kom af met plastic folie en zet hem tenminste 1 uur in de koel kast. Boen de komkommer schoon onder stromend koud water. Verwijder de uiteinden. Snijd komkom mer overlangs door. Neem met een lepeltje het zaad uit beide helf ten weg. Snijd de kom kommer daarna in smalle boogjes. Be strooi ze met wat zout en laat ze op een zeef uit lekken (ca. 1/2 uur). Schep in een kom spina zie, maïs, paprika en kom kommer luchtig door el kaar. Schenk de rest van de saus er over en schep alles en kele malen om. Laat de salade in een vergiet of op een grote zeef uitlekken. Steek de garnalen aan 8 of meer satéstokjes (eerst 1/2 uurtje in ruim water laten weken). Roos ter de satés boven de gloeiende houtskool van de barbecue of onder een hete ovengrill in ca. 4 minuten goudbruin. Keer de stokjes tijdens het roosteren en kele malen om. Presentatie Verdeel de salade met spinazie als bedjes op de borden. Leg de gamalensatés er op. Tip Schep vlak voor het opdienen het in blokjes gesneden vrucht vlees van 2 of 3 ontvelde toma ten door de salade. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A20 bij Nieuwerkerk a/d IJssel en A58 bij Gilze en Rijen. Donderdag: A2 bij Echt en A16 bij Breda. Vrijdag: A28 bij Amersfoort en Al bij Laren. Zaterdag: A12 bij Maarn en A67 bij Someren. Zondag: Al bij Muiden en A2 bij Eijsden. !003| HET WEER door Jan Visser Een frontaal systeem blijft in de buurt van ons land. L Daardoor morgen opnieuw meest bewolkt weer en kans op wat (mot) regen. Het kwik komt uit op 20-21 graden en aan de kust waait het nu en dan krachtig uit het westen tot zuidwesten. Gisteren was het stra- lend tot in de middag. Later was er bewolking en ilaatselijk viel er ook wat lichte regen. Op Valken burg werd het niet warmer dan 23,6 graden, Soester- berg bracht het nog tot 25,9 en met 25,4 noteerde De Bilt de negende zomerse dag van deze maand. Gis teravond laat trokken nog enkele flinke buien over: Nieuw-Vennep tapte 12 mm af, in Groningen viel tot meer dan 20 mm. Tussen een uitdijende depressie boven de Oostzee en een hogedrukgebied bij Ierland wordt met een vooral vrijdag sterke west tot noordwestenwind koe le, polaire lucht aangevoerd. Daarin blijft de mid dagtempera tuur op 18-19 graden steken en er kan een bui vallen. In de optiek van het Europese atmos feermodel neemt de invloed van een hogedrukge bied bij Ierland toe: niet in de laatste plaats omdat het systeem onze kant opkomt. Zondag zijn alweer maxima tot rond 25 graden mogelijk, gelet op de grote verschillen tussen de verschillende atmosfeer modellen en de springerigheid van dag tot dag is eei flinke portie gereserveerdheid op zijn plaats. Weertechnisch gezien neemt de westelijke hoog testroming in kracht toe. Dat gebeurt tussen een ho gedrukgebied boven de Golf van Biskaje met uit bouw naar Midden-Europa en een naar de Noorse -X ff VIL 1- y, jW PE-TÊK. ffk WAAK0M KAN IK m-T M€-T W-- - - mL V «3*0 CKMTOU SYWOtTAT* im; S'tt Oplossing van dinsdag: deel-lende-doelen rede-reeds-elders klei-kliek-pikkel veer-verne-revenu taal-malta-etmaal ster-nerts-snater slok-oksel-sokkel niet-tinne-intens zeil-linze-ezelin riet-friet-fitter Eindoplossing: DEPRESSIEF. afwii ilitie proji ;,k; pen ifegrr

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20