KUNST CULTUUR Eminem, clown in zijn eigen ffeakshow Gedichten Kavafis klinken over de Leidse Nieuwe Rijn 'Mag ik je even schilderen 'Een fanfare heeft volume' 'Hij is de enige zanger die er toe doet Drie miljoi verdwenen bij Boijma Z nk iel inei rlaa 1 im Foto: ANP/Marco Hofste Dogtroep speelt in Leidsche Rijn utrecht - Het theatergezel schap Dogtroep speelde gister avond de eerste try-out van zijn nieuwste voorstelling op de grootste bouwlocatie van Ne derland, de Vinex-wijk Leidsche Rijn bij Utrecht. Op de plek waar binnenkort 6000 wonin gen verrijzen, speelt de Dog troep op een podium van ruim vier vierkante kilometer. De ac teurs maken in de voorstelling gebruik van de specifieke ken merken van de bouwplaats. De voorstellingen zijn tot en met 26 juli te zien. Servies Emma naar Den Haag den haag - Het Gemeentemu seum van Den Haag heeft van Douwe Egberts een koffieser- vies van eierschaalporselein ge kregen, ontworpen door de be roemde Jurriaan Kok voor de Haagse plateelbakkerij Rozen burg. Het servies heeft toebe hoord aan koningin Emma, de tweede echtgenote van koning Willem ID. Douwe Egberts heeft het eigen museum opgeheven en de collectie verdeeld. Het Gemeentemuseum van Den Haag had al de belangrijkste Rozenburgcollectie. Cursus buiten schilderen leiden - Volksuniversiteit K&O uit Leiden heeft voor de week van maandag 23 juni een cur sus buiten tekenen of schilde ren op poten gezet. Onder lei ding van beeldend kunstenares Anna Bolten gaan de cursisten vier ochtenden van 10.00 tot 16.00 uur op locatie aan de slag. Voor meer details, zie de K&O- zomergids, af te halen bij K&O aan de Oude Vest 45, dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur (tel. 071- 5141141). 'Poes Poes Poes' afgelast leiden - De voorstelling "Poes Poes Poes' die zaterdag in de Leidse Schouwburg te zien zou zijn, is wegens gebrek aan be langstelling afgelast. Het is een voorstelling in het kader van het Holland Festival. Van de achttien deelnemende steden is Leiden de derde stad waar het project wordt afgelasL woensdag I8JUNI 2003 [flDAM dsope pnde si al wel in vai jalwo yhrkri eente I [omo ide Kerke iinoet rotterdam/gpd - Bij Mi Boijmans Van Beuningi n vlak voor de pinksterdag miljoen euro van de rekenj verdwenen. Dat heeft meente Rotterdam, van Boijmans, gisteren gemaakt. Van het geld is dels 2,2 miljoen euro Jg* haald. Wie de diefstal hee dy/ 2 iiste (56) vx gevoerd en op welke wij ran nog onbekend. Justitie spreekt over een "ectielerl: le du berg staf leler 1 hui c" direc !'n ïeeni 'ien ScJ tweej benoet onze begrippen forse verdi nc£es ring'. De museumdirec dekte de diefstal op de na Pinksteren en deed aangifte bij de politie, gaf het stadhuis zijn hi kier, de Fortisbank, dire dracht om alle gemeei rekeningen te blokkeren. Binnen enkele uren na dt nk dekking van de diefstal 1 traject waarlangs het ge verdwenen in kaart wordJ bracht. De rekeningen die het wegsluizen zijn ge werden meteen gebloki Een bedrag van 2,2 miljoe >^tse. ro kon worden achterha _.r_^ vastgezet. Er mist nog 800.000 euro. Zowel justitie als de gem Rotterdam wil 'in het l van de zaak' geen mede 'tra1.1 gen doen over de zaak. Z len ze niet zeggen of er j 'er0L J verdachte is en of de fl door gemeentepersoneel gevoerd. „Voor zover ik weet hei nog nooit een verduisterd 6I3< deze omvang bij ons pla had,"' is het enige dat ga tewoordvoerster Josien Go kwijt wil. „We zijn nu aa IMCHEI kanten aan het ondera °Pen hoe dat kan." Of er ooi aJner van andere gemeentelijke ningen is verdwenen niet zeggen. Een diefstal zoals Boijra ^dela; overkomen kan op twee n 'r8 ee ren worden gepleegd, zi viseur infomiatiebeve da 31 Rob Greuter van NedS p"ra Consulting in 's Heerei eru81 „Het kan van buiten zij ie- beurd of het is wat wij een inside job." Hoewel branche wordt getwijfeld wat vaker voorkomt, Uil1 Greuter zijn eigen en „Wij denken dat het m P!!CH van binnenuit gebeurt." 'e^ce( Greuter is onder de indn het bedrag dat bij Boijm ontvreemd. Drie miljoen vindt ook hij een 'hele verduistering'. Of dit soo ken vaker voorkomt in f ;i!" land kan hij niet zeggen 'Plan weet niemand. Veel bed atie v die ermee te maken proberen het buiten de houden. Ze zijn bang d_^ imago er schade doo loopt." "k0 agbij »ntra voort bindt [tent-O lande! or aan i™ VI gegex lalclu Poëziemanifestatie van Stichting Tegen-Beeld is terug van weggeweest leiden - Leiden heeft het een jaartje zonder de poëziemani festatie van Stichting Tegen- Beeld moeten stellen, maar de ze zomer keert het evenement rond de Koornbrug weer terug. Onder de titel "Wachtend op de barbaren' zullen prominente Leidenaars op dinsdag 24 juni maar liefst 154 gedichten van de Griekse dichter Kavafis voor dragen, uitbeelden of zingen. Het publiek kan vanaf de oever van de Nieuwe Rijn of vanuit zijn bootje in de gracht van het poëziespektakel genieten. De formule van de eerdere vier manifestaties is ongewijzigd ge bleven. Rond 19.00 uur wordt het startschot gegeven voor de poëziemarathon die tot onge veer 23.30 uur zal duren. Tot de sprekers behoren weer veel be kende Leidenaars en poëzie- kenners, zoals de kersverse bur gemeester Henri Lenferink, Ka- vafis-vertaler Mario Molegraaf, de Griekse ambassadeur, oud burgemeesters Goekoop en Postma, schrijver en dichter Rudy Kousbroek, dichter Ilja Leonard Pfeijffer, studentes Grieks van de Leidse universi teit en muziekgroep Palio Pa- réa. Zij zullen de gedichten niet alleen in het Grieks en Neder lands voordragen, maar ook in het Engels, Fries en zelfs Ja pans. Speciaal voor de gelegenheid geeft Stichting Tegen-Beeld een boekje uit met essays over Ka vafis van journalist Cees van Hoore en schrijver Maarten 't Hart. Deze uitgave is op de avond zelf verkrijgbaar bij stands van de boekhandels Kooyker en De Kier. K.P. Kavafis (1863-1933) is de Griekse dichter die Alexandrië, de stad waar hij woonde, over de hele wereld tot een begrip heeft gemaakt. Hij schreef poë zie, die de poëzie 'voorbij lijkt te zijn'. Liefdesgedichten waar in de meest nuchtere termen de allerhevigste passies registre ren, worden afgewisseld met historische verzen die lijken op essays in dichtvorm. Uiterst kri tisch als hij was, achtte hij veel werk niet rijp voor publicatie of bracht hij jaren later nog wijzi gingen aan. Kavafis' oeuvre omvat 154 door hem erkende gedichten, die tijdens de poë ziemanifestatie stuk voor stuk zullen worden voorgedragen. Het doel van Stichting Tegen- Beeld, de bedenker van de muurgedichten, is poëzie onder de aandacht van een breed pu bliek brengen. Door een laagd rempelig evenement als 'Wach tend op de barbaren' hoopt de stichting te benadrukken dat poëzie iedereen kan aanspre ken. Poëziemanifestatie "Wachtend op de barbaren', dinsdag 24 juni van 19.00 tot 23.30 uur rond de Koornbrug in Leiden. tdrag ankg de tel muziek recensie Richard Stekelenburg Concert Eminem (support: Cypress Hill, Xzibit) Gehoord: 17/6, Arena. Amsterdam. Herhaling aldaar vanavond (uitverkocht) Het geduld van het publiek in de uitverkochte Amsterdam Arena wordt uitgebreid op de proef gesteld. Vanaf zeven uur heeft het kunnen luisteren naar twee opwarmers van formaat: de Amerikaanse rapper Xzibit en hiphop-crew Cypress Hill. Het zijn acts die op eigen kracht makkelijk een Heineken Music Hall kunnen vullen. Maar van avond zit iedereen toch meer te wachten op Eminem. Die laat zich uiteindelijk pas om even over half tien zien. De drie videoschermen die zijn verwerkt in het prachtdecor to nen vernuftig in elkaar gedraai de samples van de Amerikaanse vice-presidentsvrouw Lynne Cheney en een stel senatoren. Op strenge, bezorgde toon waarschuwen ze voor het ver derf dat Eminem zaait. Zijn tek sten, zijn houding en zijn ge drag - het zou verboden moe ten worden. Een betere reclame kun je als rapper niet wensen. De Eminem Show kan begin nen. Van veel van de controverse die Eminem ten deel valt, is vervol gens verder weinig of niets te rug te vinden. Goed, er zijn zijn teksten, die je zou kunnen be stempelen als vrouwonvriende lijk, homofobisch en gewelds- verheerlijkend. Als je ze héél letterlijk en héél serieus neemt. In de vier jaar dat de wereld Marshall Mathers alias Eminem alias Slim Shady nu kent, zou je beter kunnen weten. Bij Emi nem gaat het om show, om het uitvergroten van woede en frus tratie, het uitlokken van reac ties. En dat doet hij in heel zorgvuldig uitgedachte raps en een vernuftig rollenspel tussen zijn diverse alter-ego's. Emi nem gevaarlijk? Welnee. Was Pietje Bell soms gevaarlijk? In zijn uitgebreide entourage vinden we uiteraard zijn eigen rapgroep D12, maar ook ster- rapper-in-wording 50 Cent en Obie Trice. Het gezelschap maakt het er wel levendig op in Eminems Circus, maar geen van de rappers slaat werkelijk een deuk in een pak boter naast de dreinerig rappende Slim Shady. Slim is alleen al vanwege zijn constante quasi-onschuldi- ge ik-heb-niks-gedaan-blik een vermakelijker attractie dan 50 Cent. Het blijkt dan ook niet zo handig om laatstgenoemde hal verwege de show een dik kwar tier durend soloblok te gunnen. Het is het enige moment dat The Eminem Show vervaarlijk dreigt in te zakken. De mallemolen draait daarna gelukkig alweer gauw op volle toeren als Eminem terugkomt met zijn hit "Without me'. De 'vete' die Eminem momenteel uitvecht met technoartiest Mo by krijgt daarbij een hilarisch nieuw hoofdstuk wanneer er opeens een Moby look-a-like over het podium zweeft. 'You can't catch me', roept hij Emi nem treiterig toe, 'want Ik zit in hogere sferen'. Met een geweer wordt Moby uit de lucht ge schoten. Zo gaat dat, in een freakshow. Het lijkt erop dat, om een kaartje te kunnen kopen, de kandidaten moeten voldoen aan strikte kledingvoorschriften. Zoals Ron en Patricia uit Rotterdam (rechts). Foto: GPD/Phil Nijhuis Amsterdam - 'Will the real Slim Shady please stand up, please stand up'. Die oproep was niet vergeefs, want aan namaak en wannabee was er gisteren geen gebrek bij de Amsterdam Are na. Het concert van rapper Eminem trok duizenden jonge ren met maar één ambitie: bad zijn, en chillen natuurlijk. Het lijkt erop dat, om een kaartje, te kunnen kopen, de kandidaten moesten voldoen aan strikte kledingvoorschrif ten. Petje achterstevoren en lekker los en bagg}' voor de mannen. Daarentegen geldt strak en kórt voor de vrouwen, ook als dat eigenlijk geen goed idee is. Een blik van 'mot je wat', zet de puntjes op de i. De echte fan is helemaal klaar na wat oorringetjes en een beetje blondeermiddel. Vanaf het eind van de ochtend liggen de fans, gemiddelde leef tijd zo rond zestien jaar, te wachten om hun held te zien. Dat zijn teksten door sommi gen als kwetsend voor homo's en vrouwonvriendelijk worden gezien, is alleen maar een pre in de ogen van de 13-jarige Mi ke Exters uit Den Haag, een jongere kopie van de rapper. „Dat is gewoon kicken joh. Hij zegt tenminste waar het op staat." Pa Willem, eveneens een lookalike, knikt. Dat zijn zoon moeiteloos iedere 'motha fuckin' meezingt, vindt hij pri ma. Meezingen mag, vindt moeder Linda Laniado uit Antwerpen. Maar als haar Josh (10) en Said (11) in het gewone leven (gin gen gaan zeggen als 'you can jump on this dick' dan is het uit met de rappret. De twee knullen geloven het wel. „Hij is onze held, de enige zanger die ertoe doet", stellen de broer tjes. „Al weten we nog niet bij alle woorden wat ze beteke nen." De fans mogen dan blank zijn, net als Eminem zelf, de meeste rappers zijn toch zwart. Boze tongen beweren dan ook dat de Amerikaan nooit zou zijn door gebroken als hij zwart was ge weest. „Onzin joh. Ik hoor dat blanke niet, van die beats gaat mijn hoofd gewoon bouncen", weet de donkere Giovany Dori- co (19) uit Rotterdam. „Trou wens, muziek heeft geen kleur. Dus rap ook niet." door Herman Joustra noordwijk - Ja hoor, geen twij fel mogelijk: het is 'm. Dezelfde weelderige, grijze haardos. De zelfde groeven in het bruine ge zicht. En dezelfde neus. „Ik vind wel dat ik ernstig kijk. Maar ja, dat is m'n dagelijkse gezicht." Ad Steeman uit Bussum staat in de grote tent die speciaal voor het Zomer Schilder Festival is neergezet op het Vuurtoren plein, voor het portret dat van hem is gemaakt. Kortweg geti teld 'Ad', van de hand van Mie Heijkant-van der Velde. „Die begeleidt mijn vrouw Tonny, die is hier deze week ook aan het schilderen. Ach, ze zocht een model. 'Mag ik je even schilderen?', vroeg ze. 'Je hebt zo'n mooie kop'. Nou, het schilderijtje is wel mooi gewor den." Of hij het ook gaat kopen? Stee man kijkt even op het piepklei ne prijskaartje dat eronder hangt. „Vijftig euro? Nou, ik denk het wel. Nog even wach ten dan, want het moet hier nog wel de hele week hangen. Zondag worden de schilderijen verkocht." Deze middag, om een uur of twee, hangen er al heel wat schilderijen in de tent. „Er zijn nu al 54 werken geregistreerd", zegt Maijolijn van der Jagt van de organisatie enthousiast. „Sinds gisteravond, dat is een heel hoge productie. Het is toch al ongelooflijk, dit festival. De belangstelling is enorm. Er zijn zo'n 110 deelnemers en de workshops zitten allemaal vol. Aan de kinderworkshop doen tweehonderd kinderen mee." Wie een blik naar buiten werpt, op de boulevard voor het plein en op het strand, ziet ook hoe groot de belangstelling is. Wer kelijk overal zitten of staan mensen te schilderen. Zo schil dert een vrouw met een wit hoedje de strandopgang, tegen- In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Bertus van Schie, voorzitter van de fanfare Excelsior in Noordwijk. Op de bank in de huiskamer ligt een felrood kussen. 'Bertus van Schie' staat erop gebor duurd. En '40 jaar voorzitter van Excelsior'. „Prachtig hè", zegt Nel van Schie, de vrouw van Bertus. „Gekregen op het feest." En Bertus glimt ook. „Dat feest heeft me goed ge daan. Als mensen zoiets voor je doen, wil dat zeggen dat ze waardering voor je hebben. Dat doet me goed. Het was werkelijk onvergetelijk." De Noordwijkse fanfare had begin deze maand ook van al les voor haar geliefde voorzitter in petto. Zo reden ze hem vooraf rond in een ouderwetse A-Ford en in De Kuip, waar het feest werd gehouden, bedolven ze hem onder de felicitaties en cadeaus. Bovendien kreeg hij een koninklijk lintje, voor al zijn verdiensten. Hij weet het ook wel, veertig jaar voorzitter is niet niks. „Het is toch een half mensenleven. En zo oud ben ik niet, ik ben nu 59. Ja, ik was dus 19 toen ik voorzitter werd. Maar eigenlijk is dat te belachelijk voor woorden. Dat werd me pas goed duidelijk toen de oudste van mijn twee zoons zo oud werd. Toen dacht ik: zo'n ventje kan toch nooit voorzitter zijn van een club als Excelsior. Veel te jong. „Het is bij mij ook nooit de be doeling geweest. Ik was al een paar jaar lid en zat in het be stuur. Gerard Warmenhoven was voorzitter. Op een gegeven moment werd hij ook secreta ris van het bondsbestuur. Niet te combineren. Er werd flink vergaderd over het voorzitter schap, in het Juvenaat was <lat. Na een half uurtje praten was er nog geen voorzitter. Ik zei toen: 'we kunnen blijven klet sen, maar dat schiet niet op. Dan ga ik het toch gewoon doen, dan word ik toch voor zitter'." Om een lang verhaal kort te maken, dat was ook wat er uiteindelijk gebeurde. Met die restrictie dat Van Schie voor dat ambt een proeftijd kreeg van één jaar, omdat hij Bertus van Schie: „Als ik me ergens in vastbijt, gaat het bijna vanzelf." Foto: Mark Lamers. zo jong was. „Maar ja, ik zit er nu nog." Dat Van Schie lid werd van de fanfare was logisch, zegt hij. „Praktisch de hele familie was lid. En mijn zusters haalden het donatiegeld op. Ik ben be gonnen met een klein trom meltje, zo'n plattertje. Later werd dat een halve diepe. Uit eindelijk ben ik tambour-mai- tre geworden. En sinds 1984 ben ik druminstructeur. Zo, daar heb ik ook nooit bij stil gestaan. Dat is bijna twintig jaar! Ach, weet je wat het is, als ik me ergens in vastbijt, gaat het bijna vanzelf. Zeker als ik er lol en plezier in heb." En dat heeft hij zeker. Hij geeft een omschrijving van Excelsi or. „Dat is één grote familie. Zie het zo: als ik Piet een klap geef, doet het bij Jan zeer. Zo met elkaar verweven zijn de le den. De aanwas bestaat vooral uit kinderen van leden en oud leden. Mijn twee zoons zitten allebei bij de drumband. Van een paar families heb ik al vier generaties meegemaakt. Weet je wat ook zo mooi is aan een fanfare? Een fanfare die hoor je al van verre aankomen. Een fanfare heeft volume. Met Sin terklaas nog. Hoorde ik ineens luide muziek in de verte. Ik denk: hoe kan dat nou, dat klinkt als Excelsior? En ik wist van niks. Bleken gewoon een paar van onze mensen speciaal voor Sinterklaas te zijn inge huurd om muziek te maken. Het geeft in elk geval wel aan hoe herkenbaar het geluid van onze fanfare is." Net zoals hij zelf inmiddels heel herkenbaar is in Noord- wijk. Zeker na alle festiviteiten van laatst en alle krantenartike len die daarbij hoorden. „Stond ik laatst boodschappen te doen bij de Digros, zegt een caissière tegen me: moet ik nu sir tegen u zeggen?" Herman Joustra over de vuurtoren. Het blijkt Tonny Steeman te zijn, de vrouw van de gepotretteerde Ad. Ze zucht even. „Dat hoedje heb ik nodig met dit warme weer. Anders verbrandt mijn kruin. Dat warme weer heeft nog een nadeel. Ik gebruik acrylverf, maar dat droogt nu zo ongelooflijk snel. Als ik een potje opendraai zit er binnen de kortste keren een vliesje op." Nou ja, verder heeft ze niets te klagen, zegt ze. „Ik schilder het liefst wolken en de zee. Wat dat betreft zit ik hier dus goed." Iets verderop zit Marthe Nso Abomo te schilderen, afkomstig uit Kameroen maar al jaren wo nend in Noordwijk. „Er zijn al zoveel mensen geweest die zei den dat ik moest meedoen, dat ik het nu maar heb gedaan. Ik schilder die vrouw op stelten." Die vrouw op stelten? Nergens te zien. „Nee, die is al lang weg. Die heb ik gisteravond gezien bij de opening van het festival. Ik heb er snel een schets van gemaakt. Die werk ik nu uit." Een paar meter verder schildert iemand de schilderende Mar the. Die lacht luid als ze dat ontdekt. „Je mag me schilde ren, maar dan moet je "jstri len. Ze kijkt even naar h tret dat van haar wordt ge n Pi en proest het uit. „Jaja, d end s( ik. Gatver. Ziet er toch ni i. De Maar het schilderij is mot ract vi Op het strand staan vn enrijk tientallen mensen te si'inm ren. Judith Rigter uit Noo itver heeft al drie werken voa Werd staan. „Het zijn meer te iersp gen dan schilderijen, vi anne Op canvas. Alleen schijn Jtuttg; dat in de tent niet goeJ kunnen hangen. Het mi zijn. Nou ja, dat heb meegenomen. Daar ga nu maar wat op doen." Dicht bij de rollende gohi ien -1 de zee, staat Chrisje va echts Heijde uit Heemstede centreerd te schilderen, doek voor haar is een Mo delinj sa-achtige vrouw te zit st te h zachte blauw- en groen gigan „Ik ga nog even door. ikvoc geen penseelstreken mi isorde zien zijn. Want ik wil rus! nagek schilderij brengen. De ra berei Het transcendente. Ni Imaa n<lar Voc de Foi schilder ik met rood. De heid en de liefde. Maan eens in groen en in blai prak kleuren van de zee hè. Ru den: overc direc Ad Steeman voor zijn eigen portret. „Ik vind wel dat ik ernstig Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16