Doeshaven boos ovet plan M unnikenp olde LEIDEN REGIO Asopos bang voor ongelukken tijdens grote roeiwedstrijé oo Groene Hart is klaar voor bezoek koningin Beatrix 3Zo'n boot hoefje niet te verkopen Veel kritiek op standpunt vai Groenlinks over Brede Scho Ambtenaren Zoeterwoude gaan fitnessen Fietser gewond woensdag l8 JUNI 2003 oegstgeest - Een 38-jarige sportfietser uit Noordwijk is maandagmiddag gewond ge raakt op de Irislaan in Oegst geest. De fietser passeerde een auto die stond te wachten op een parkeerplek waar net een andere auto wegreed. Hij schrok van de uitrijdende auto èn remde zo krachtig dat zijn voorwiel blokkeerde. De man viel van zijn fiets. Daarbij brak hij een sleutelbeen en liep hij een hoofdwond op. Bijeenkomst rouwverwerking Warmond - De Warmondse Rafaëlgroep houdt op 30 juni een bijeenkomst over woede na het overlijden van een dierbare. Tijdens deze bijeenkomst pra ten lotgenoten met elkaar over gevoelens van boosheid rond om het overlijden van familie of vrienden. Vanaf 20.00 kunnen belangstellenden terecht in ontmoetingsruimte 't Zenit in de Hervormde Kerk aan de He renweg 82. Voorlichting over glaucoom leiderdorp - De afdeling Rijn land van de Glaucoomvereni- ging houdt woensdag 25 juni in hgt Rijnland Ziekenhuis een Voorlichtingsavond over de oogziekte glaucoom. R. Maat man en R. Rol, oogartsen in het zekenhuis, praten onder meer over nieuwe ontwikkelingen in de behandeling van glaucoom. De ziekte, die kan leiden tot slechtziendheid of blindheid, is moeilijk te bestrijden omdat de patiënt er pas laat iets van merkt. Als glaucoom in een vroeg stadium wordt ontdekt, kan de schade met oogdruppels of een operatie beperkt blijven. De Glaucoomvereniging wil dat alle Nederlanders van veertig jaar en ouder in een bevol kingsonderzoek op glaucoom worden gecontroleerd. De voorlichtingsavond in het zie kenhuis begint om 20.00 uur. zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude gaat aan 'bedrijfs fitness' doen. Ambtenaren kun nen deze zomer gratis een tien- badenkaart krijgen voor het Zoéterwoudse openluchtzwem bad Haasbroek. Werknemers met een goede conditie zijn minder vaak ziek. Dat is voor sommige bedrijven of instellingen reden om be drijfsfitness in het leven te roe pen. Personeel kan dan op kos ten van de zaak sporten in de pauze, of voor of na werktijd. „In de ondernemingsraad is de vraag gesteld of we in Zoeter woude wellicht ook iets aan be drijfsfitness konden doen", al dus een woordvoerder van de gemeente. Wanneer de medewerkers een duik nemen mogen ze zelf we ten, als het maar buiten werk tijd is. „Het zwembad is door deweeks open van 12.00 tot 20.00 uur. Men zou in de pauze kunnen gaan, of na het werk." De ambtenaren kunnen de tienbadenkaart, die negentien euro kost, niet aan iemand an ders geven of verkopen. De kaart is strikt persoonlijk en al leen te gebmiken na legitime ring bij de kassa. Na het zwemseizoen wil de ge meente de fitnessactie evalue ren. Schrik zit er bij studenten goed in na aanvaring door Janneke Dijke leiderdorp - Studentenroeivereniging Asopos de Vliet maakt zich ernstig zorgen over een landelijke roeiwedstrijd die zondag 29 juni plaatsheeft op de Dwarswatering in Leider dorp. De roeiers zijn bang voor ongelukken als mensen zich met hun sloep in het wed strijdwater begeven. Na een aanvaring vorige week vrijdag, waarbij een roeiboot total loss raakte, zit de schrik er goed in. De man die het ongeluk veroorzaakte voer met zijn boot aan de verkeerde kant van de Dwarswatering. Hij was aan het vissen. Op het moment dat de Asoposroeiers langs kwa men maakte de visser een soort U-bocht om de roeiboot heen. Daarbij voer hij over de punt van de boot, die afbrak. De roeiboot stroomde meteen vol water en de roeiers ble ven in shock achter. De veroorzaker van het ongeluk voer snel weg. De politie stapte bij een passant aan boord en probeerde de man te arresteren, maar hij was hen te vlug af. Asopos had de boot geleend van roeivereni ging Die Leythe. De twee mannelijke roeiers roeien in de zware categorie, en de studen tenroeivereniging had zelf geen boot voor hen. Asopos is wel verzekerd, maar krijgt niet alles vergoed. De boot heeft een nieuwwaarde van 13.000 euro. „Hij moet sowieso voor re paratie terug naar de bouwer in Duitsland. Wij gokken dat dit zo'n 4.000 euro kost", zegt voorzitter Renske Doornink. Bij gebrek aan een geschikte boot kunnen de twee roeiers niet trainen. Leden van Asopos zijn al langer bang voor dit soort ongelukken. Sinds eind vorig jaar slibt de oever langzaam maar zeker vol met aan legsteigers van omwonenden. Daardoor neemt het aantal boten dat op de Dwarswate ring vaart fors toe. De sloepen zitten de stu dentenroeiers vaak in de weg. „Een baantje naar de molen roeide je vroeger in één keer. Nu moet je vijf keer stoppen", zegt Doornink. „Het is vooral lastig dat veel mensen de vaar- regels helemaal niet kennen." Ook beseffen mensen niet hoe gevaarlijk het is in de buurt van een roeiboot te komen, als die eenmaal flink op dreef is. „Er zijn kinderen die het leuk vinden van de brug af te springen op het mo ment dat wij langskomen. Ze doen wedstrijd jes wie het dichtst bij de boot in de buurt komt. Maar als je een blad van een roeiriem tegen je aan krijgt, ben je echt goed buiten westen." Sommige kinderen gooien stenen naar de roeiers. De gemeente Leiderdorp en het Hoogheem raadschap van Rijnland willen liever een lege oever, en daarom probeert Leiderdorp de steigers te weren. Alle bouwaanvragen voor een steiger die na 5 juni zijn ingediend, 14 stuks, kan de gemeente weigeren. Er liggen echter nog 43 aanvragen van voor die tijd, die Leiderdorp moet honoreren. Om de roeiers ruim baan te geven bij wed strijden, wil de gemeente binnenkort in de APV opnemen dat er geen boten bij de aan legsteigers mogen liggen als Asopos een wed strijd houdt. Om dezelfde reden mag A a" de Dwarswatering vanaf de Driegatenbn 2 de brug bij het AC Restaurant stremmi 16 er om het half uur een pauze is zodat D h erdoor kunnen. Maar omdat de boten a ;re„ steigers er dit jaar nog mogen liggen, is zitter Doornink bang dat eigenaren weg terwijl de wedstrijd bezig is. „Dat is et vensgevaarlijk." De studenten brengen om folders rond in de buurt. Doornink hoopt dat dat helpt, en hoop am dat waterrecreanten meer rekening m 0 roeiers houden. „Wij hebben roeiers dii het WK willen. Die moeten trainen." Dj tie erbij halen als iemand zich niet a vaarregels houdt, helpt vaak niet, zegt politie heeft veel te weinig mensen en terpolitie kan hier niet komen, want men niet onder de bruggen door. Al bor 03 Oi ERB door Janneke Dijke leiderdorp - Voorzitter J. Hek- kelman van watersportvereni ging Doeshaven is verbouwe reerd en verontwaardigd over de schets die de gemeente Leider drop heeft laten maken voor de Munnikenpolder. De gemeente wil dat Doeshaven naar dat stadspark verhuist, maar doet net alsof er geen eerdere afspra ken met de jachteigenaren zijn. Vanwege de onduidelijkheid wil de raadscommissie ruimtelijke ordening uitstel van dit plan. In opdracht van de gemeente Leiderdorp maakte projectbu reau Vrolijks begin dit jaar een leidraad voor het inrichten van een nieuwe jachthaven. De ge meente wil dat Doeshaven naar het noorden opschuift, zodat er ruimte komt voor de bouw van huizen en misschien zelfs wa terwoningen. De opbrengst is bestemd voor de verdiepte aan leg van de verbrede rijksweg A4. Vrolijks maakte vier schetsen van een nieuwe jachthaven. Het bestuur van de Doeshaven vond ze alle vier aanvaardbaar. „Aan een paar modellen zaten wel wat haken en hogen, maar onze houding was buitenge woon positief', zei voorzitter Hekkelman gisteravond Hij is erg verbaasd, nu blijkt dat in de schets voor de Munnikenpol der, gemaakt door het bureau Kraaijvanger Urbis, geen van de vier modellen van bureau Vrolijks voorkomt. „Ze hebben zelf even iets bedacht, maar dat is voor ons volstrekt onaan vaardbaar", aldus Hekkelman. Kraaijvanger Urbis verdelen de Munnikenpolder in tweeën. Het meest zuidelijke deel willen zij behalve de jachthaven een evenemententerrein, een land- ijsbaan, een onderkomen voor de scouting en de kanoclub en veel water met eilanden. In het noordelijke deel komen, als het aan de plannenmakers ligt, veel smalle stukken land, geschei den door water. Daar wordt verder niets gebouwd. Hekkelman begrijpt niet hoe de ontwerpers kunnen denken dat in een relatief klein deel van de polder plek is voor al deze voor zieningen. „Ik betreur 1 in dit plan, ondanks allel plaatjes en praatjes, geenf opgenomen waarmee je I nodigde vierkante metef optellen. We weten niet lj ruimte er precies nodig I bestuur maakt daarom b tegen het plan. De voorzitter van DoeJ krijgt bijval van de polit zich afvragen waarom g de tekeningen van VroliJ gebruikt. Wethouder boer kon gisteravond geJ woord geven. Hij was r congres van de Veren Nederlandse Gemeentenl De politici twijfelen aan V van een evenementen* willen weten wie de eilf gaat onderhouden, ei graag een oplossing volkstuinders die nu rond de Kalkpoldermold wege alle kritiek stellen a dat het gemeentebestu plan aanpast. De gemeei wil pas in augustus eenl nemen. B en W wilden h eerder aan de raad voorll Ab van Spronsen: „Voor een bepaalde groep kan ik geen boot bouwen. Maar dat is toch altijd zo? Niet iedereen kan in een luxe Mercedes rij den." Foto: Hielco Kuipers Van Spronsen begon in Warmond nieuw watersportbedrijf op zijn 57ste door Judy Nihof warmond - Op een leeftijd dat veel mensen uitkijken naar hun pensioen begon Ab van Spron sen een nieuw bedrijf. Hij was 57 jaar toen zijn jachtwerf Kwaak Watersport in Oegst geest moest verdwijnen voor de wijk Poelgeest. Nu bouwt hij met twee compagnons sloepen en vletten in de Warmondse Veerpolder. Kwaak Jachtbouw heet het bedrijf. Van Spronsen zag zichzelf niet achterover leu nen. „Ik moet er niet aan dén ken dat je 's ochtends om elf uur de krant uit hebt, je koffie op hebt en je afvraagt: wat nu?" Van Spronsen, nu 58, begon midden jaren zeventig in Oegst geest een jachtwerf op de plek waar zijn grootouders tot 1965 een boerderij hadden. Zelf heeft hij nooit boer willen worden. „Ik ben op en met het water groot geworden. Als boer moet je zeven dagen per week wer ken en dat wilde ik niet. Me toen niet realiserend dat het in de watersport ook zeven dagen in de week werken is..." Toen de plannen voor Poel geest steeds meer vorm kregen, besloot Van Spronsen op zoek te gaan naar een andere plek. Hij zag het niet zitten om door te gaan aan de Haarlemmer trekvaart waar hij tweederde van zijn grond moest inleveren en nog woningen in de buurt kreeg ook. „Op termijn ben je dan toch de verliezer. Mensen om je heen gaan klagen over geluidsoverlast. Of ze vinden dat het stinkt. Het is jammer als je een bedrijf dat je zelf hebt opgebouwd kwijtraakt, maar je moet realistisch zijn. In zo'n si tuatie per se willen blijven, is jezelf pesten." Stoppen met werken kwam niet in hem op. Switchen wel. In de Veerpolder vond hij een prima plek voor het uitoefenen van zijn uit de hand gelopen hobby: bootjes bouwen. Van Spronsen en zijn compagnons Van den Bos en Sassen timmeren er aan stalen casco's die elders wor den gemaakt. In Warmond wordt het schip geschilderd, voorzien van een houten interi eur en wordt 'de techniek' erin gebouwd. De klant bepaalt ei genlijk alles, zolang het tech nisch mogelijk en verantwoord is. Aan de exclusieve vletten en sloepen van Kwaak hangt een ander prijskaartje dan aan het gemiddelde polyester schip. Kwaak Jachtbouw bouwt maar zes schepen per jaar. Het goed koopste model kost rond de 40.000 euro. „Voor een bepaal de groep kan ik geen boot bou wen. Maar dat is toch altijd zo? Niet iedereen kan in een luxe Mercedes rijden." Voor massa productie zou Van Spronsen niet eens mimte hebben. „Als ik hier twee, drie schepen heb staan is het vol." De economische recessie stemt Van Spronsen niet somber. „Recessie is niet leuk, maar het is wel een goede leerschool. Het hoeft toch niet altijd van een leien dakje te gaan? Daar komt bij dat ik denk, dat kwaliteit al tijd verkoopt. Ik hoef zo'n boot niet te verkopen, zo'n boot ver koopt zichzelf. En als je ziet hoeveel huizen en recreatiewo ningen er aan het water worden gebouwd, dan maak ik me niet zo'n zorgen." De vletten en sloepen van Kwaak zijn met name geliefd bij mensen van rond de vijftig. „Dat is de generatie die begint te erven, omdat hun ouders destijds voor een appel en een ei hun huis kochten. Het geld is er wel, maar je merkt wel dat mensen in deze tijd drie keer nadenken voordat ze het uitge ven. Een boot kopen mensen trouwens nooit in een impuls. Ze denken er"vaak jaren over door Janneke Dijke leiderdorp - „Eigenlijk vinden we het geen goede plek voor een school", geeft Groenlinks- raadslid Manshanden toe. „We moeten met pijn in het hart dit besluit nemen." De Brede School, een basisschool met ruimte voor extra activiteiten zoals kinderopvang, moet wel naast de A4 gebouwd worden. Elders in de Oranjewijk of Kerkwijk is geen plek voor de vervanger van de Kastanjelaan- school, zegt ze. „Door het W4- plan hebben we elke vierkante centimeter in het gebied no- dig." De uitspraken van Manshan den worden begroet met pro test van de publieke tribune. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening zijn de ouders, die tegen de nieuwbouw langs de A4 zijn, het meest kritisch over college partij Groenlinks. Voorzitter McDaniel moet ze vragen hun mond te houden als Manshan den aan het woord is. Ook oppositiepartij WD, met BBL en D66 fel tegenstander van de bouw van de school op die. plek, wast Manshanden de oren. „Het blijft mij verbazen hoe Groenlinks omgaat met haar verkiezingsprogramma. Daarin staat toch dat jullie geen school naast een snelweg wil len", vraagt WD'er Goossens. Dat klopt, zegt Manshanden. „Toen we dat opschreven dach ten we aan een school aan de Van Geerstraat, en dat vonden we veel slechter. De Ericalaan vinden we eigenlijk ook geen goede plek, maar we hebben ons ervan laten overtuigen dat het verantwoord is." De Groenlinks-politica had duizend keer liever dat de luchtverontreiniging en ge luidsoverlast waaraan de school straks wordt blootgesteld ver onder de normen lag. In werke lijkheid liggen ze er vlak onder. „We kiezen niet voor optimale normen, wel voor verantwoor de normen", stelt zij. „Over één ding zijn wij het eens: leven langs een snelweg is niet ge zond." Daarom vindt ze dat het beter was geweest als het rijk de verdiepte aanleg van de verbre de A4 had betaald. Dan hoefde Leiderdorp niet alle in het dorp te beboui geld te verdienen, en meer alternatieven school. PvdA'er Van Aernsberj grijpt niet dat veel mei zo moeilijk hebben bouw van de school, t( het logisch vinden dat ei tementen komen op hetl voor het zwembad. Ookf rein ligt vlakbij de sneb je zegt dat je hier geei School wilt, dan betel dat je zegt: we kunnen A4 helemaal niets bi Manshanden is het eens. „Als we zeggen school er niet kan komi moeten we het braak la gen. Dat kunnen we o veroorloven." Het is nog niet zeker of op 30 juni 'ja' zegt bouw van de Brede CDA'er Stevers wil ee woord hebben op een p gen. Zo is één van de zoeksrapporten nog ste duidelijk over het aantal wagens dat door het do rijden. L kt Programma tot op de minuut vastgelegd door Marieta Kroft zoeterwoude/alphen - De regio is er klaar voor. De koningin kan volgende week dinsdag komen. Tot op de minuut staat het programma vast. Tus sen 9.45 en 17.00 uur brengt ze achtereenvolgens een bezoek aan Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Reeuwijk en weer Boskoop. De polders staan deze dag centraal. Op allerlei ma nieren krijgt ze te zien en te horen welke waarde het Groene Hart heeft en hoe de open ruimte on der druk staat. Vele honderden kinderen van de Zoeterwoudse basisscholen hopen dinsdagochtend een glimp op te vangen van de koningin. De gemeente Zoe terwoude heeft voor hen de stoep langs de hui zen aan de Noordbuurtseweg gereserveerd. Voor anderen is een deel van het plein bij het gemeen tehuis en de stoep langs de Noordbuurtsevaart afgezet. Volgens gemeentevoorlichter Joop Har- land kunnen de aanwezigen de koningin alleen voorbij zien rijden. Wie vooraan staat kan haar om 9.45 uur het gemeentehuis in zien lopen. „Meer moeten de aanwezigen er niet van ver wachten. Het gaat immers om een informeel werkbezoek." Zoeterwoude heeft drie keer eerder koninklijk bezoek mogen ontvangen. Koningin Juliana bracht begin vijftiger jaren een bezoek aan de streek. Begin zeventiger jaren kwam prins Ber nard de Heineken brouwerijen openen. En Juli ana kwam begin tachtiger jaren terug om de in stelling voor verstandelijk gehandicapten Swet- terhage te openen. Wethouder Ates overhandigt de koningin volgen de week een speciale uitgave van het boekje 'Zoeterwoude, met liefde voor het leven'. In het boekje staan zes gedichten en foto's van de wet houder zelf. Ze gaan allemaal over de polders van Zoeterwoude. In het gemeentehuis is ook een fo totentoonstelling van R. Zoetemelk over groen en ondernemend Zoeterwoude te zien. Vervolgens heeft er onder leiding van burge meester Havermans een gesprek plaats over de spanningen die er zijn tussen het Land van Wijk en Wouden (het groene gebied in Rijnwoude, Zoeterwoude en Stompwijk) en de omliggende steden. De gesprekspartners zijn wethouder Ates van Zoeterwoude, wethouder Roerig van Zoeter- tneer, T. van Leeuwen van de agrarische natuur- vereniging Wijk en Wouden, oud-burgemeester Houdijk van Zoeterwoude en gedeputeerde Dwarshuis van Zuid-Holland. Het gemeentehuis is tussen 9.30 en 10.30 uur gesloten voor het pu bliek. Ook moeten automobilisten 's morgens re kening houden met afgesloten wegen in de buurt van het gemeentehuis. Om 10.30 uur wordt de koningin op het de boer derij van de familie Van Veen aan de Weipoortse- weg verwacht. Het echtpaar Van Veen geeft haar een rondleiding en uitleg over de productie van de unieke Groene Hartkaas. Koningin Beatrix neemt daarna plaats aan de keukentafel om met enkele jongeren van tussen de 13 en 16 jaar van het jeugdpanel Stad Land te praten over hoe het Land van Wijk en Wouden aantrekkelijker kan worden gemaakt. Beatrix neemt om 11.30 afscheid van Zoeterwou de. Ze stapt dan op de boot naar Alphen aan den Rijn. De boottocht is het enige moment waarop de gemeente Rijnwoude zich kan profileren. Waarnemend burgemeester Westra, wethouder Uljee, D. Blanken van de voormalige kleiwarenfa- briek Nieuw Werklust, voorzitter J. Arentsen van de Ondernemersvereniging Rijnwoude en onder nemer R. Reigwein - tevens groot strijder voor de komst van de Maximabrug - brengen de konin gin op de hoogte van de problematiek van ont sluiting van de Oude Rijnzone en het kwaliteits herstel voor bedrijven en woningen. Na een hapje eten in hotel-restaurant 's Mole- naarsbrug in Alphen wordt hare majesteit om 13.55 uur verwacht bij het stadhuis van Alphen. Ook dit is een moment voor de Alphense bevol king om een glimp van de koningin op te vangen. „De bejaardenhuizen hebben we op de hoogte gesteld", zegt voorlichter Rob Overideeft. „Maar het is minutenwerk hoor. De koningin stapt uit, gaat naar binnen, komt om 14.25 uur naar buiten en stapt gelijk weer in de bus." Het stadhuis blijft tijdens het bezoek van Beatrix gewoon open. In de burgemeesterskamer krijgt Beatrix het een en ander te horen over Alphen als centrumgemeen te in het Groene Hart en de specifieke problemen die hieruit voortkomen. Het is de tweede keer dat koningin Beatrix Alphen bezoekt. De eerste keer was in 1992 bij de opening van de Alphense mi- lieuwijk Ecolonia. Een ritje met de Rijn Gouwe Lijn staat vervolgens op het programma. Als die deze dag niet is ver traagd, zou de koningin om 14.55 uur moeten aankomen in Boskoop. Om 15.15 uur staat een bezoek aan de boerderij van de familie Van der Werf uit Reeuwijk gepland. Ten slotte bezoekt Beatrix om 16 uur boomkwekerij Van der Starre in Boskoop. Na een receptie bij de ernaast gele gen boomkwekerij van de familie De Jong verlaat de koningin om 17 uur de Rijn en Gouwestreek. Wethouder Ates van Zoeterwoude maakte een boekje, dat zi koningin geeft als die op werkbezoek in het Groene Hart k Archieffoto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14