LEIDEN REGIO üjntaptoe van Leiden via Frankrijk naar Afrika Leidenaar krijgt werkstraf wegens aanrijden rivaal Een dagje uit in Wellness Center De Vlietlijn Nieuwe cursussen voor ouderen van Universiteit Leiden Sponsorloop levert Unicef 26 mille op €19.95 Politiek café over uitgaan in Leiden belicht roblemen beroerte houdt over ïiligheid fc woensdag 18 JUNI 2003 leiden - De werkgroep Politiek Café houdt zondag in De Burcht een discussie over het horeca- en uitgaansbeleid in Leiden. Aan het debat nemen onder anderen horecabaas Ben Luykx deel, de voorzitter van buurtvereniging Maredorp - ooit lid van de klankbordgroep sluitingstijden - J. Moggré, PvdA-raadslid Hesselink en D66-raadslid Bootsma. Thema van het debat is het karakter dat het uitgaan in Leiden moet hebben. Moet Leiden een een slaapstad-karakter hebben, waarin mensen wonen maar el ders werken en vertier hebben, of moet Leiden zijn sterke pun ten uitbouwen en de concur rentie aangaan met Amsterdam en Rotterdam? Het politiek café is in café De Burcht en duurt van 15.00 tot 17.00 uur. (advertentie) De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Simon Dubbelaar, de organisator van de Rijntaptoe, met een aantal muzikanten van Concordia en de internationale slagwerk- en dansgroep Umuco w'Abarundi uit Burundi in Afrika. Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bercndsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 afgegaan door een parade door Leiden. Dit keer gaan alle groe pen vanaf de Blauwpoortsbrug de Haarlemmerstraat op tot aan de Haven en maken na een korte pauze rechtsomkeer. Tij dens de parade spelen de Afri kanen voor de Hartebrugkerk. Bewust heeft Dubbelaar dit jaar niet voor een thema geko zen. Vorig jaar stond de Rijn taptoe in het teken van Napo leon en in 2001 was Willem van Oranje de centrale figuur. „We hebben nu een dijk van een programma en hebben dus geen thema nodig", aldus Dubbelaar. Voor de officiële opening van het evenement heeft de organi satie burgemeester Henri Len- ferink op het oog. „Hij was wethouder in Arnhem, we heb ben tijdens de Rijntaptoe een Arnhems muziekkorps dus het zoume verbazen als Lenferink niet komt", aldus Dubbelaar. „Verder hoop ik nog op een aantal sponsors en goed weer. Vorig jaar was het schitterend en waren er zeker 3.500 men sen op de Beestenmarkt. Daar ga ik voor september weer van uit." Wijkgebouw Noord Stadsdeel Noord is een nieuw wijkonderkomen rijker. Zater dag opent wethouder Hans Buijing het gebouw. Het wijk onderkomen is gelegen aan de Hallenweg 14, achter de Groenoordhallen op het terrein van de voormalige vuurwerkfa briek Kat. Leidenaars kunnen er zaterdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur een kijkje komen nemen en kennis maken met de medewerkers. Om 14.00 uur verricht Buijing de opening. In het wijkonderkomen is een kantoor en er zijn kleedruim ten voor het personeel en een kantine. Eric-Jan Berendsen leiden - Een 33-jarige Leidenaar krijgt een werkstraf van 240 uur omdat hij een rivaal in de liefde met de auto heeft geschept. Als waarschuwing om zich voort aan beter te beheersen hangt de man nog een voorwaardelij ke celstraf van zes maanden boven het hoofd. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Op 6 oktober had de Leidenaar zichzelf niet meer in de hand. Hij was er achter gekomen dat zijn vrouw hem bedroog met de bovenbuurman. Hij zocht de man op in een café aan de Beestenmarkt voor 'een goed gesprek'. Het resultaat was een handgemeen. Toen de nieuwe vriend de benen nam, zette dp Leidenaar met de auto de ach tervolging in. Op het trottoir bij de Lammermarkt schepte hij de man. De rivaal belandde op de motorkap van de auto, maar hield aan de aanrijding geen blijvend letsel over. ZORGELOZE ZOMERVAKANTIE eye wish Alles wat je ogen wensen. SASSENHEIM HOOFDSTRAAT LEIDEN VIJF MEIPLEIN De Nederlandse ver- ig van CVA-patiënten, ;n die een beroerte heb- gehad, toont zaterdag in Leidse verpleeghuis ijck de film Anders. De it over de veranderingen it leven van slachtoffers een herseninfarct of her- loeding. Zo'n 26.000 Ne- nders krijgen per jaar een rte. lat de film nogal heftig antal situaties schetst, is raadzaam de film pas te als het CVA langer dan een geleden heeft plaatsge- zegt Susan Hilgersom van egio Zuid-Holland van de vereniging Samen Sterk, tners van de patiënten her- Ïen veel in deze film", al- 1 Hilgersom. „En familie, 'den en collega's zouden dit soort bijeenkomsten en bijwonen om de pro- en rond CVA-patiënten te kunnen begrijpen." lm begint om 14.00 uur in erpleeghuis aan de Aaltje iewierlaan 50 in Leiden, bestuurslid van Samen beantwoordt vragen. Verbouwing krijgt deze zomer nog een vervolg door Timoteus Waarsenburg leiden - De Vlietlijn is nooit weggeweest. Maar sinds 1 juni is het Wellness Center toch te rug. Na maanden van verbou wing is De Vlietlijn vergroot, ge moderniseerd en klaar voor de toekomst. „We hebben de beschikking over 1.800 vierkante meter", zegt eigenares Karin Zandstra. „Met voor elk wat wils. Deze zomer gaan we de eerste ver dieping nog onder handen ne men. Een bezoekje aan De Vlietlijn, moet een dagje uit worden." Ze runt De Vlietlijn aan de Zoe- terwoudseweg met haar man Bert Overbroek. En beiden zijn ze, zoals ze zelf zeggen, 'sport- freaks'. ,,Als je ergens vol van bent", aldus Zandstra, „dan wil je dat ook graag uitdragen. Dat proberen we hier te doen." De geschiedenis van De Vlietlijn gaat inmiddels al heel wat jaren terug. „Bert is meer dan tien jaar geleden begonnen op 100 vierkante meter. Met Callenet- ics. Die manier van sporten was toen helemaal in. Bert was één van de eersten die dat in Neder land introduceerde." Overbroek en Zandstra hebben allebei de sportacademie ge daan. „Ik ben daarna een tijdje naar Amerika geweest. Daar be staat een hele andere fitness cultuur. Veel beter georgani seerd. Fitness is daar meer een onderdeel van het leven gewor den. Ze hebben veel oog voor symmetrisch en veilig trainen. Die cultuur zul je hier niet be reiken. Maar twee keer trainen per week is gezond. Wij hopen dat ook steeds meer mensen in Nederland daartoe overgaan. Wij willen vooral passie voor ons vak uitdragen, de fitness- cultuur uitdragen. Door te sporten kun je de kwaliteit van je leven verbeteren. Als je lekker in je vel zit, voel je je ook be ter." Van de vooroordelen wil Zand stra wel af. „Hier komen geen bodybuilders. En ook niet al leen maar gespierde mannen of superslanke afgetrainde vrou wen. Hier komt iedereen die wil bewegen. Ons oudste lid is bij na tachtig. Sporten is gezond voor iedereen. Dat zie je dus ook terug in ons ledenbe stand." „Wij willen dat sporten bij De Vlietlijn een 'dagje uit' is Men sen moeten zich bij ons op hun gemak voelen. Daarom heten we ook wellness in plaats van fitness center. Onze bezoekers moeten zich na een bezoekje zowel fysiek als mentaal goed voelen. Een ontmoetingsplek waar je onder het genot van een drankje even kunt ontspannen en bijkletsen. En waar je lekker kunt trainen om de conditie of je figuur in vorm te houden. Al leen of in groepen, zelfstandig of onder begeleiding." En met het hele gezin. Want De Vlietlijn verzorgt ook kinderop vang voor sportende moeders. „Er zitten zo veel vrouwen thuis die graag zouden willen spor ten. Moeders die niet weg kun nen, omdat ze kinderen over de vloer hebben bijvoorbeeld. Daarom hebben wij kinderop vang in huis. Of vrouwen the niet weg willen omdat ze den ken dat ze niet thuis horen in een fitnesscentrum. Eigenlijk is dat onzin, want iedereen is hier welkom en niemand valt hier op. Van dik tot dun, van klein tot groot, je vindt ze hier alle maal. Maar om ook die groep tegemoet te komen, hebben we nu ook een speciale vrouwen ruimte. Inderdaad, daar mogen alleen vrouwen trainen. We hebben gemerkt dat daaraan behoefte bestaat." Volgens Zandstra onderscheidt De Vlietlijn zich van andere fit nesscentra door hun veelzijdige en professionele aanpak. En is inmiddels traditie: op de ede zaterdag van septem- -d itaat de Beestenmarkt weer wel rt van de mensen. Het is tijd voor de Rijntaptoe. W* lanks de economische re- ie en de bijbehorende pro- I Den rond de sponsoring n0 het evenement is organisa- 'a' imon Dubbelaar er toch in een programma neer v< tten dat klinkt als een klok. n8 hjntaptoe begint 's avonds leö kwart over acht, de toegang ng atis en s middags is er een 'l tparade over de Haarlem straat. 'a0 legende editie van de Rijn- >e heeft een aantal opval- b deelnemers. Zo is er de ;t fband La Vaillante uit sc IQuentin, dat in de buurt 'an Parijs. De trommels en lelzakken van Red Rode of Buie Pipes and Drums !N - De PvdA houdt vrijdag debat over veiligheid op iat en thuis. Onder leiding Hugo Fernandes Mendes, etaris van de deelgemeente iterdam Zuid-Oost, en in- iers van Leiden, praten ver- nwoordigers van uiteenlo- de organisaties over huise- iveld, straatgeweld en de daartussen. Onder meer ien mensen van de LWO, tie GGD en de Leidse hore- eel aan het debat, selijk geweld is de meest komende vorm van geweld ederland. Daarbij blijkt dat en slachtoffers van hui- geweld vaker betrokken - Dij andere vormen van ge- zoals straat- en uitgaans- eld. De PvdA wil ook ingaan Ie wenselijkheid en het ef- van maatregelen als came- jzicht en preventief fouille- die interim-burgemeester stra begin dit jaar voorstel- lijeenkomst is in de boven- van restaurant De Markt de Botermarkt. De aanvang 1.00 uur. Het debat is voor reen vrij toegankelijk. Karin Zandstra en Bert Overbroek in de hun volledig verbouwde Vlietlijn. „Wij zijn allebei sportfreaks." Foto: Hielco Kuipers zorgen voor een Schots tintje en de internationale slagwerk en dansgroep Umuco w'Aba rundi uit Burundi in Afrika geeft een exotisch tintje aan het evenement. De Rijntaptoe wordt gecompleteerd door Ad- vendo uit Sneek, The Band of Liberation, Peloton 48 uit Den Haag, de Arnhem Band en het 55-jaar oude Concordia speelt een thuiswedstrijd. Zonder andere deelnemers te kort te willen doen, is Dubbe laar content met de Afrikaanse inbreng. „De groep bestaat uit minimaal twaalf mannen en vijftien vrouwen. Het optreden is spectaculair omdat de man nen de trommels op hun hoofd dragen, de muziek opzwepend is en het dansen van de man nen en vrouwen energiek is." Traditiegetrouw wordt de show 's middags om 15.00 uur voor- door het lesprogramma. „Wij zijn één van de weinige centra in Nederland die het Les Mills trainingsprogramma aanbie den. Les Mills komt uit Nieuw- Zeeland. Dat is toch wel een beetje het Mekka van de fitness. Les Mills biedt gevarieerde trai ningsprogramma's die door ie dereen, mannen en vrouwen, op elk niveau gelijktijdig te doen zijn." En dat alles natuurlijk onder professionele begeleiding. „Er werken hier twintig menen die allemaal zijn opgeleid voor dit werk. Tot en met de begeleiders van de kinderopvang toe. En we blijven ons aanpassen. We hou den continu in de gaten waar aan behoefte bestaat, welke nieuwe inzichten ontstaan in deze wereld en wat voor nieu we apparatuur op de markt ver schijnt. Onze slogan is: Well ness Center Vlietlijn, altijd in beweging. Dat geldt voor onze bezoekers. Maar ook voor ons." leiden - Vijftigplussers met be langstelling voor geschiedenis, archeologie, oude muziek, godsdienst en filosofie kunnen zich inschrijven voor één of meer cursussen Hoger Onder wijs Voor Ouderen (HOVO) van de Universiteit Leiden. De cur sussen beginnen eind oktober, maar als voorproefje kunnen geïnteresseerden van maandag 18 tot en met vrijdag 22 augus tus al meedoen aan de universi taire zomercursus 'In de ban van Japan', met speciale aan dacht voor Japanse objecten die doorgaans in de depots van de Leidse musea liggen. Docen ten van de universiteit en con servatoren van de musea ver zorgen colleges en rondleidin gen. Deelnemers kunnen dit najaar kiezen uit maar liefst negentien collegeseries. Uiteenlopendé onderwerpen als archeologie en de bijbel, filosofie en kunst in Oudheid en Middeleeuwen, de relatie tussen denken en taal, Karei V, de schilder Hol bein, Erasmus, de Odyssee, Arabische literatuur en kunst en wetenschap komen aan de orde. Ook zijn er colleges over grote violisten van de vorige eeuw, de wortels van het ko ningschap, vogels, duinen, na tuurkunde en over de vraag wat er gebeurt met de Nederlandse soevereiniteit binnen de Euro pese Unie. Belangstellenden kunnen meer inlichtingen krijgen via www- .hovo.leidenuniv.nl of door te bellen naar Christine Smitte- naar (071-5273274). leiden - De negentiende Uni- cef-sponsorloop, die het afgelo pen weekeinde is gehouden door de Rotaryclubs van Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest, heeft ongeveer 26.000 euro op gebracht. Aan de loop deden 650 kinderen uit scholen in Lei den en de Leidse regio mee. Het parcours dat zij liepen, voerde door de Leidse Hout. Het geld dat de kinderen bij ef- kaar hebben gelopen, komt grotendeels ten goede aan pro jecten van Unicef om kinderen in Bangladesh onderwijs te la ten volgen. Een bedrag van 10.000 euro stelt Unicef be schikbaar voor het project Poljo Plus van Rotary Internationa). Deze organisatie voert actie om alle kinderen ter wereld ingeënt te krijgen tegen polio. DE MENS, DE WENS. DE LENS: EYE WISH DAGLENZEN. JUIST VOOR OP VAKANTIE. Een zorgeloze zomer? Het kan met daglenzen van Eye Wish. Comfortabel, veilig, en elke ochtend fris. Heerlijk voor op vakantie. Nu tijdelijk voor wish* DAGLENZEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13