REGIO Alarm over vuile zee komt nog te la 'Martin Verkerk kan nog jaren mee, op z'n minst in de subtoj 'Wie op dit niveau zo'n reeks wedstrijden kan spelen, redt het wel Die drang heb ik nog steeds in me' WOENSDAG l8 JUNI 200j NAVRAAG Leiderdorper WIM RIJSBERGEN gaat andermaal op avontuur. Na zijn laatste uitstapje naar Saudi-Arabië vertrekt de geboren Leidenaar eind volgende week naar Mexico. Daar is de oud-in ternational toegevoegd aan de technische staf van de voetbalclub America. Rijs- bergen heeft een contract voor een seizoen getekend en gaat onder technisch directeur Leo Beenhakker als trainer fungeren. Wat zoekt een vijftiger toch in dat soort verrre landen? Weer naar het buitenland, was dat dë bedoeling? absoluut. Dat ben ik steeds van plan geweest na mijn terugkeer uit SaUdi-Arabië. Die drang zit nog steeds in me en zeker als ik een paar maan- dën thuis heb gezeten, begint het meer en meer te kriebelen. Dan moet rrtljn vrouw bij wijze van spreken con stant de deur op het nachtslot hou- dén, om me in huis te houden. Ik zoek nog steeds het avontuur, ik wil aïtdere culturen zien. Zolang ik die drang heb en zolang zich zulke leuke zaken aandienen, blijf ik dat doen.'' Hoe is het contact eigenlijk tot stand gekomen? ,,Via Leo Beenhakker. Ik ken hem goed en hij had me al vaker gevraagd om bij clubs te komen waar hij tech nisch directeur was. Bij Vitesse wilde hij me al hebben, maar toen was ik trainer bij NAC, waar ik niet weg kon. En toen hij later naar Feyenoord ging, heeft hij me ook gepolst, maar ook dat ging niet door. Nu lukt het dus wel, omdat ik nog niets anders had, al was ik wel met andere clubs bezig." Welke waren dat? L?Jemen en ik ben ook nog bij Hapoel Nicosia op Cyprus geweest. Met Jemen was ik heel ver, maar dat zag mijn vrouw niet zo zitten en met Hapoel ben ik verder niet doorgegaan, omdat dit verhaal er opeens bij kwam en dit vind ik leuker." nt Waarom eigenlijk? „Nou, als voetbalploeg ken ik America niet, maar ik weet wel dat het de grootste club van Mexico is en dat ze de laatste jaren maar weinig successen hebben geboekt. Daarom hebben ze Beenhakker teruggevraagd en van hem verwachten ze heel wat. Dat vind ik ook leuk, want ik sta graag onder druk." Zijn er mogelijkheden bij America? „Weet ik nog niet. Ik zit eigenlijk op een telefoontje te wachten van Beenhakker. Hij is net terug uit Mexico en van hem zal ik wel ho ren hoe het bij de club is, welke aankopen er nog gedaan moeten worden en wat ze precies verwachten. Eind volgende week gaan we er dan heen en dan zien we verder wel. Het zal wel weer hec tisch worden. In alle opzichten. In Mexico City wonen 24 miljoen mensen, dus ik zal in elk geval mijn rijstijl moeten aanpassen." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 17 juni LEIDEN - De Leidse Sleuteltjes. Een begrip in de tijd dat de radio nog heer en meester was in de Nederlandse huiskamers. Later kwamen de Sleuteltjes ook visueel aan bod toen de tv de dienst in omroepland ging uitmaken. Een begrip ook anno 1978, dertig jaar na de oprichting van het Leidse kinderkoor. De succesformule bestond uit het zingen van een geheel nieuw kinderrepertoire. Het koor nam afstand van het hn' Berg en Dal' recept. Henk Franke, destijds onderwijzer aan de Drie Öktoberschool, richtte in 1948 zijn koor op dat hij samenstelde uit Rfhderen van de 5e en 6e klas. Ze waren te beluisteren in radiopro gramma's als 'Jeugdland' en 'De Wigwam' en traden op voor de We reldomroep. Maar de lans voor het frisse repertoire werd voorgoed ge bróken met het op de plaat zetten van 'Dikkertje Dap'. Het jongetje- rjrièt-de-pet dat de giraffe een klontje wil geven en hem ondertussen véh alles vraagt. Een liedje van de toen nog niet zo bekende Annie M.'G. Schmidt. Vele platen volgden en in 1958 werd de Zilveren Schijf aan Franke uitgereikt door de stichting 'Onze Lichte Muziek' voor een plaatje van 'Stekelvarkentje Wiegelied'. Voor 100.000 verkochte 'Dik kertje Dap' singles kreeg Franke een gouden plaat. ANNO 1978, zaterdag 17 juni LEIDEN - De Leidse Sleuteltjes zijn na dertig jaar nog springlevend. Henk Franke repeteert met het koor in de Vredeskerk. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen i t te maken duitgeverij Haarlem, onder vermelding van Leidsch I plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over t« gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA~ ilad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan deTalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Rijkswaterstaat test ook deze zomer niet vaker dan eens per veertien dagen Strand bezoekers in Zuid-Hol land worden nog steeds te laat of zelfs helemaal niet gewaar schuwd bij vervuiling van de Noordzee. Ondanks aandrin gen van de provincie Zuid-Hol land om over te stappen naar wekelijkse keuringen, test Rijkswaterstaat het zeewater ook deze zomer slechts één keer per veertien dagen, bij voorkeur op maandag. De uitslag van zo'n zeewater keuring is 48 uur later bekend. Zou er iets mis zijn, dan wordt voor de zekerheid een tweede steekproef genomen. Pas na de uitslag daarvan wordt het publiek ingelicht via de Zwemwatertelefoon van de provincie Zuid-Hol land en Teletekst-pagina 725. Dat is dan op z'n vroegst vier dagen later. Een vervuiling die zich voordoet vlak na de tweewekelijkse meting kan zelfs helemaal niet worden opgemerkt. Deze gang van zaken is nog precies dezelfde als vorig jaar. Toen werd eind augustus on der meer langs de Wassenaar- se kust een extreem zware vervuiling geconstateerd, met veel uitwerpselen in de gol ven. Omdat zich dit kort na een dag met hoosbuien af speelde, denkt de ANWB dat de oorzaak lag bij lozing in zee van overgelopen riolen. Na dat noodweer braken op nieuw zomerse zwemdagen aan, maar het badpubliek werd nooit ingelicht over de toen mogelijk ziekteverwek kende situatie. Mede naar aanleiding van dit incident trok de ANWB begin dit jaar aan de bel. De organisatie wil striktere controle van het zee water. Een medewerker van Rijkswaterstaat neemt een monster van het zeewater in Katwijk. Archieffoto: Dick Hogewoning Rijkswaterstaat stelt dat de Nederlandse zeekust volgens de huidige Europese normen één van de schoonste zwem- plekken is. Onlangs nog werd dit met een internationaal on derzoek bevestigd. Volgens de ANWB gaat het rijk echter uit van het gemiddelde van de tweewekelijkse metingen. Daarmee worden vervuiling- spieken verdoezeld. Tijdens een debat gisteravond in de Tweede Kamer over de zwemwaterkwaliteit erkende staatssecretaris Van Geel van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu dat er strengere Europese zwemwa ternormen komen. KLANKBORD De normen van de Blauv >rtg Vlag, het waarderingssys: van de ANWB, gaan volgt a staatssecretaris Van Geel ter 'wel zeer ver'. j. gel. ze* igio Van Roland Garros-finalist Martin Verkerk gaan we de ko mende jaren nog veel horen. Dat althans is de stellige over tuiging van driekwart van de bezoekers van de internetsite van deze krant. De stelling 'Martin Verkerk is een een dagsvlieg' wordt door 73 pro cent van de hand gewezen. Een selectie uit de reacties. Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Martin Verkerk is zeker geen eendagsvlieg. Hij heeft dit jaar al zoveel gepresteerd dat hij niet meer in de catego rie eendagsvliegen valt. Hij heeft zo'n winnaarsmentali teit, dat hij steeds beter gaat presteren, waardoor hij bin nen twee jaar toch een plaats in de topvijf kan gaan inne men. Tevens is het een jongen die met zijn beide benen op de grond staat, en wars van sterallures is. Ik denk dat we nog heel veel plezier aan Mar tin Verkerk zullen beleven. Leonie Guijt, Katwijk: „Ver kerk is geen eendagsvlieg, Verkerk is een topper." Peter Klein, Nieuwegein: „Ei genlijk een heel kromme stel ling, een kwestie van definitie van het begrip eendagsvlieg. Tennis kent al decennia lang maar enkele spelers, die heel veel toernooien winnen. Een finale halen op een Grand Slam is sowieso een uitzon derlijke prestatie. Een uitzon dering kan dus nooit een een- Martin Verkerk, de eerste Nederlander ooit die het op Roland Garros tot de finale schopte. Foto: ANP/Koen Suik dagsvlieg zijn. Martin Verkerk (geboren in 1978) heb ik in 1987 mogen selecteren voor de Leidse districtstrainingen. Hij was districts jeugdkampi oen, brak in 1994 door via winst in het toernooi van Dekker Tennis. Dat jaar be reikte hij de finale van het NK jeugd. In 1995 won hij dat. In 1997 was hij Master van het internationaal sterk bezette Nederlands Satelliet Circuit. In 1998 mocht ik in het jubile umboek van de tennisbond KNLTB voorspellen dat na 2000 zijn internationale door braak zou komen. In 1999 was hij finalist van de Challenger in Scheveningen. Volgens mij kwam hij elke keer een stap verder. Ook de keuze (kun nen) hebben uit de juiste be geleiders speelt een rol. Nick Carr sprak hem aan, maar het duurde nog een half jaar voordat het tweetal ging sa menwerken." J. Verbiest, Leiden: „Goede service en mooie slagen op zijn tijd, maar voor voortdu rend succes mist hij de juiste snelheid, behendigheid en voetenwerk. Ik hoop dat hij wel een toppertje wordt, maar vrees het ergste." M. Rinkelhorst, Woubrugge: „Mon Dieu! Een Nederlander 'faalt' op het moment suprè me en dé Nederlander staat klaar om deze landgenoot te rug het maaiveld in te sturen. Kunnen we dan niet gewoon genieten van de prestatie van deze Alphenaar? Martin Ver kerk is een fenomeen. Zijn spel is gevarieerd en krachtig genoeg om nog jaren mee te kunnen, op z'n minst in de subtop. Daarbij komt hij over als een fijne jongen: fanatiek en onbevangen tegelijk. Gun de niet-calvinisten in dit land hun helden." P. de Groot, Hillegom: „Nee, natuurlijk is Verkerk geen eendagsvlieg. Zo veel partijen achter elkaar zo goed spelen, dat kan geen toeval zijn." Barry Dubbeldeman, Leiden: „Als je ook al het toernooi van Milaan weet te winnen, ben je zeker geen eendagsvlieg." H. Ouwersloot, Katwijk: „Naar mijn mening is Verkerk zeker geen eendagsvlieg. Hij heeft toch bewezen een speler van klasse te zijn. Gezien zijn spel voorzie ik voor hem een goede toekomst." De nieuwe stelling gaat over de heropende discussie over de arbeidstijdverkorting. Nu het Martin Verkerk is een eendagsvlieg jj len 1 Hilj den dit en I te k lm b ïsini .idez economisch minder goedj willen werkgevers dat we mers weer 40 uur per weetijd gaan werken. VNO/NCW-i zitter Schraven opperde di e gelopen weekeinde. Hij de nen dat de verslechterde conci het e rentiepositie van Nederlai limc. daardoor wordt verbeterd aagcl dat de gevolgen van de ve (ten zing zo worden opgevan[ Hoogleraar economie Heflfevvar, ziet ook wel brood in lange atjs e werkweken. De stelling lu <tpari straai Nederland moet terug naa iegen de 40-urige werkweek. oe he dee Reageren kan tot en met tfjam maandag via www.leidscl (QU€ blad.nl of via de post: De (an p. ling, postbus 54, 2300 AB I lelza] «len. Buit Karin Castelein (42) boerin te Rijp- wetering: „'Martin Verkerk is een eendagsvlieg'. Wat een probleem om over te discussiëren! Als ik een week goed in weet te plannen, voel ik me al spekkoper. Ik kan dus niet in de toekomst kijken. En of Martin Ver kerk wel of niet een eendagsvlieg is, interesseert me niet. Martin Verkerk heeft in ieder geval deze prestatie neergezet en Nederland weer een berg publiciteit be zorgd. In ieder ge val: gefeliciteerd, Martin." Cees van Duijn (41) vastgoedcon sultant/belegger te Warmond: „Welke professionele pessimist heeft deze stelling verzonnen? Verkerk is gezond, heeft te kennen gegeven verder te willen in het tennis, straalt energie uit en is optimistisch over de toekomst. Als Martin Verkerk een ongeluk zou krijgen, dan zou de be denker van de stelling zijn gelijk 'kunnen' krijgen. Tja, wanneer je op de fiets een lekke band krijgt moet je lo pen. Zo lust ik er nog wel een. We zullen zien wie er gelijk heeft. Ik denk positief, dus... Martin Verkerk gaat nog veel in positieve zin van zich la ten horen." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist in het Dijk- zigt-ziekenhuis, WD'er:Als Martin Verkerk een eendagsvliegje is dan zijn - op Ferrero na - al die andere spelers slechts microben voor een uurtje. Die eendagsvlieg fladdert overigens wel verdraaid hard over de baan. Eendagsvliegen hebben niet zo'n heel slecht bestaan, al worden ze - per definitie - uiteindelijk dood- gemept. Maar wie slaat er nu harder dan Martin Verkerk? Als je het zo bekijkt duurt die ene dag waarschijnlijk heel erg lang. Neder land heeft er weer een held bij." Nancy Knijnenburg (35), beveili gingsmedewerkster, voetbaltrain- ster bij SJC in Noordwijk: „Volledig mee eens. Volgens mij zien we ver der weinig van Verkerk. Sporters moeten een bepaald moment in hun carrière pieken. Dat moment was Roland Garros voor Verkerk. Het is uiteraard een goede prestatie maar tegen Ferrero was de pijp leeg. Op Wimbledon zullen we niets meer van hem horen en hij dekt zich al in door te zeggen dat hij nog nooit op gras heeft gespeeld. Gravel zal hem dus het beste liggen, maar zo goed als die i twee weelges op Ro land Garros zal het nooit meer worden. Ik gun hem het tegen deel maar dit was het hoogst haalbare.' Pieter Stam (51) dominee te K wijk: „Nee, absoluut niet mee ei Verkerk is een goede tennisser,! veel kwaliteiten. Die jongen koi nog veel verder. Ik ben een groc sportliefhebber en speel zelf 0 tennis. Ik ben zelfs clubkampiotl geweest, dus ik weet waar ik het| heb. Martin Verkerk heeft een b| repertoire aan slagen. Het is h de als met die jonge wielrenner Wielinga, het zijn gewoon natuij lenten. Als je op zo'n hoog niveau een reeks goede wed strijden kunt spelen/ dan redjehetweL"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12