LEIDE Deel oppositie eist vertrek Hillebrand Maranathakerk laat 'ondanks alles' Roemeens dorp niet los R E C I O Iepziekte waart weer door Leiden Jongeren - kraken kamer van wethouder Hl Drie partijen zijn PvdA-wethouder zat Landelijk congres amateurtuinders in Leiden Overschrijvingen per mobieltje Leids hulpproject stopgezet na machtsspelletjes Ongelukkig decor voor vaargids woensdag 18 juni 2oo3 Rijntaptoe via Frankrijk ïaar Afrika Alarm over vuile zee komt log te laat Ins lintje t Vredevoogd Oud-bestuursvoorzitter edevoogd van de Uni- t Leiden krijgt een hoge [onderscheiding. Het I hem belonen voor zijn lingen om de culturele emische relaties tussen n Nederland te bevorde- t zei een woordvoerder Universiteit Leiden gis- )e Japanse ambassadeur idigt de versierselen van evan de Heilige Schat, a en Zilveren Ster' vol- reek woensdag aan Vre- de voogd. Archieffoto: uwman toop grond rel geregeld' iiderdorp - Frans Min- in de daklozenopvang Jinnenvest in Leiden ontkent dat door zijn i werkzaamheden aan A4 worden vertraagd, diende een kort geding rijk tegen Mingers, die iet bij was. Het kort ge lest hem ertoe bewegen >op van zijn volkstuin in orp rond te maken. De eft een deel van het nencomplex in Leider- dig om zand uit de irtunnel op te storten, was al gesloten, maar advocaat E. de Groot il Mingers zich niet le- 1, zodat de koop niet len bezegeld. Mingers hij alle papieren heeft rd. Van het kort ge- hij niets, zegt hij. door Wim Koevoet leiden - De oppositiepartijen SP, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden eisen het vertrek van wethouder Hillebrand. Ze vinden het onvergeeflijk dat hij zonder medeweten van de raad de sa menwerkingsovereenkomst met projectontwikkelaar MAB heeft verlengd voor het Aalmarktplan. Hillebrand krijgt voluit steun van D66 en zijn eigen PvdA. De andere fracties in de raad wachten met hun conclusies. Eerst moet Hillebrand reageren, op de schriftelijke vragen die CDA-raadslid De Haan heeft gesteld over de kwestie, vinden ze. De CDA'er voelt zich door Hil lebrand misleid. Hij heeft de wethouder in een vergadering van de raadscommissie ruimte en groen, medio april, nadruk kelijk geïnformeerd naar de sta tus van de contacten die Hille brand namens het college on derhoudt met MAB. Hij kreeg als antwoord dat de gesprekken louter informatief waren, dat er niet werd onderhandeld en de gemeenteraad 'vrij' is in zijn keuze voor de project-ontwik kelaar die het Aalmarktplan gaat uitvoeren. Hillebrand heeft de aanval van het CDA gisteren afgedaan met 'goedkope oppositie-retoriek' en 'spijkers op laag water'. Fractievoorzitter Van Meenen van D66, sluit zich daarbij aan: „Muggenzifterijzegt hij. En: „Formalistisch." Volgens de de mocraat schiet de stad er niets mee op als raadsleden het zicht op de hoofdlijnen verliezen en van detailkwesties grote politie ke thema's maken. PvdA-woordvoerster Van den Berg voelt zich evenmin mis leid. „Ik hoor niets nieuws. Het is mij allang bekend dat het col lege MAB een goede partner vindt en dat het de samenwer king met MAB voor het Aal marktgebied wil voortzetten." Van den Berg wijst er verder op dat de gemeenteraad op geen enkele manier is verbonden aan MAB, welke overeenkom sten Hillebrand ook allemaal heeft getekend. Maar ze voegt er in één adem aan toe dat er maar weinig alternatieven zijn voor MAB. „MAB is misschien wel de enige projectontwikke laar die het Aalmarktplan wil en kan uitvoeren." SP'er Van Dam heeft het echter helemaal gehad met Hille brand. Hij vindt dat de wethou der moet opstappen. Of de ge meenteraad nu wel of niet aan MAB vastzit, vindt hij van on dergeschikt belang. Hij eist goed en volledig te worden ge ïnformeerd en hij stelt dat dat 'weer niet is gebeurd'. „De maat is vol, dit is een schande. Hij moet weg en iedere volgen de wethouder die dit flikt, gaat er maar achteraan. De raad zit er toch niet voor Piet Snot?" Ook raadslid De Coo (LWG/De Groenen) denkt er zo over. „Wat er in die overeenkomst staat, interesseert me niet. Het is stiekem ondertekend. Weg met Hillebrand. We hebben wethouders om minder wegge stuurd. Ik vind het jammer dat er niet vanavond al een inter pellatiedebat is. Nu neemt hij zeker drie jaar de tijd om die vragen van het CDA, die ik graag had mede-ondertekend, te beantwoorden. Hij moet nu met de billen bloot. Daarvoor zijn geen lange debatten nodig. Heeft hij ons misleid, ja of nee? Volgens mij dus wel." Raadslid Sloos van Leefbaar Leiden zegt De Haan alle steun toe als hij van de MAB-kwestie een 'politieke halszaak' wil ma ken. „Dat de raad wordt mis leid, weet je, daar kijk ik allang niet niet meer van op. Dat geeft al te denken. Maar het zit in de PvdA-cultuur. Bij die partij is het gebruikelijk om mensen op het verkeerde been te zetten. Hillebrand doet dat, maar wet houder Buijing ook." Anderzijds, zo zegt Sloos, hoopt hij maar dat de MAB-kwestie niet voor nieuwe vertragingen voor het Aalmarktplan zorgt. „Want eigenlijk geldt ook: Niet lullen maar bouwen. Als Hille brand dat nou had gezegd in plaats van al dat gedraai was er niets aan de hand geweest." Van de collegepartners van de PvdA is Groenlinks het meest kritisch. Fractievoorzitter Van Hees wijst erop dat Hillebrand niet alleen heeft verzuimd de raad in te lichten over de ver lenging van het contract, maar dat ook het afkopen van de co pyrights van het Aalmarktplan onrechtmatig - want zonder een door de raad goedgekeurde begrotingswijziging - is ge beurd. „Het Aalmarktplan komt zo in een dubieus daglicht te staan. De Haan heeft groot ge lijk dat hij zijn vragen stelt Als blijkt dat de raad nu aan MAB vastzit, dan neem ik dat hoog op." De Haan, die als enige raadslid beschikt over de bewuste over eenkomst, gaat niet in op de vraag in hoeverre er wederzijd se verplichtingen zijn aange gaan. „Ik wil niet dat er buiten medeweten van de raad zulke stukken bestaan. Ik weet ook wel dat er allang sprake is van een verkering tussen MAB en de gemeente. Maar nog voordat ik kan besluiten of ik instem met een huwelijk blijkt dat ik reeds ben uitgehuwelijkt. Want daar komt een samenwerkings overeenkomst op neer." Voor conclusies over het politieke lot van Hillebrand vindt De Haan het te vroeg. „Eerst de feiten wegen", zegt hij. leiden - De Leidse Bond van Amateurtuinders heeft ter gele genheid van zijn zestigjarige bestaan een groot congres van de landelijke amateurtuinders - vereniging AWN naar Leiden gehaald. De bijeenkomst is za terdag in museum Naturalis. Op het terrein van het museum is die dag vanaf 10.00 uur ook een tuinmarkt. Voorzitter H. de Groot van de Leidse bond is verheugd dat Leiden het decor is van het lan delijke congres. Hij beschouwt het als een steuntje in de rug voor de aangesloten Leidse volkstuinen. Die maken roerige Overschrijvingen, betalingen, geld overboeken van spaar- aalrekening. Het kan allemaal via de mobiele telefoon. Toch grote publiek meer vertrouwen in het internet dan in het ibieltje te hebben. „Terwijl internetbankieren gemeengoed den aarzelen consument en ondernemer nog over het ge- mobiele bankdiensten", stelt de SNS-bank. Vandaar dat -1 ersteund door alle Nederlandse telecomproviders een actie t 'm mobiel bankieren te promoten. Het motto luidt: 'Mobiel bankieren. Niets moet, alles kan'. De komende weken demonstreren de medewerkers elke dag in een andere stad de mogelijkheden van mobiel bankieren. Wie de uitleg ondergaat, krijgt direct een tientje cadeau van SNS. Via de mobiele telefoon uiteraard. Gisteren stond het team van de SNS-bank in Leiden, 's Ochtends op industrieterrein Roomburg, 's middags op het Lammenschanspark. Ongeveer 450 be langstellenden kwamen af op de actie. Niet iedereen had echter be hoefte aan een demonstratie. Foto: Henk Bouwman Voor deze zieke lep aan de Lammenschansweg is geen redding meer mogelijk. Foto: Hielco Kuipers tijden door alle verplaatsings- plannen in de Oostvlietpolder en door de uitbreiding van be graafplaats Rhijnhof. Leiden was elf jaar geleden ook al gast heer van het landelijke congres van het Algemeen Verbond van Amateurtuinders Verenigingen in Nederland. door Timoteus Waarsenburg leiden - Lange, warme dagen. De zomer is weer in aantocht. En dat betekent dat een aantal iepen in Leiden weer het veld moet ruimen vanwege de ge vreesde iepziekte. De ziekte komt voord voor in de zomer, omdat de kever die de ziekte veroorzaakt een schimmel ver spreidt die in de hitte gedijt. Ook is de weerstand van bo men in de zomer vaak minder. Hoeveel bomen in Leiden be smet zijn met de iepziekte kan de gemeente niet zeggen. „Maar jaarlijks moeten we zo'n zestig tot zeventig zieke iepen kappen", laat een woordvoer ster weten. „Dit jaar is dat niet anders." In Leiden staan onge veer 750 Iepen. De iepziekte wordt overge bracht door de grote iepen- spintkever, die eitjes legt in de boom. De larven vreten zich vervolgens een weg door de boom. Op die plekken ontstaan schimmels. Die schimmels vor men gommen en uitstulpingen in de houtvaten. De takken van de boom krijgen daardoor geen water meer en drogen uit. Zieke iepen vallen op door gele bla deren of bladverlies. Jongen iepen worden tegen woordig geïnjecteerd tegen de ziekte en zijn daardoor minder gevoelig voor de ziekte Toch is deze prik geen garantie dat de iepziekte helemaal uitgebannen kan worden. Voor aangetaste bomen is geen redding meer mogelijk. Ze worden doorgaans direct geruimd om zo de kevers hun broedplaatsen te ontne men. Voor het omzagen van zieke bomen is geen kapver- gunning nodig. „We zetten voor iedere gekapte iep een nieuw exemplaar te rug", meldt de gemeente. „En monumentale iepen krijgen een prik. Helaas is het te duur om alle bomen in te enten. De in enting van één boom kost 56 euro. Omzagen is goedkoper." Het aantal besmettingen met de iepziekte is explosief toege nomen sinds het rijk de bestrij ding van de ziekte in 1991 over droeg aan de gemeenten. Ge schat wordt dat ongeveer acht procent van alle iepen in Ne derland is aangetast door deze ziekte. Dat komt aardig overeen met de Leidse percentages. De iepziekte is vooral een pro bleem in kuststreken, waar de boom veel is geplant omdat hij ongevoelig is voor de zeewind. Om te voorkomen dat de iepen uitsterven is de provincie in sa menwerking met Landschaps beheer Zuid-Holland vorig jaar begonnen met een proefproject met iepenwachten. Aan dit pro ject doen onder andere Wasse naar, Voorschoten, Katwijk en Valkenburg mee. In deze plaat sen houden werknemers van de provincie de iepen in de gaten op mogelijke besmetting en krijgen gezonde bomen een ie- penprik. De provincie subsi dieert het project. „Binnen twee maanden gaat ook de gemeente Leiden een overeenkomst aan met de ie- penwacht. Dan krijgen wij dus ook subsidie om de bomen in te enten." De iepenwacht hoopt met deze aanpak de kap van deze bomen terug te bren gen tot één procent. door Silvan Schoonhoven leiden - De Maranathakerk, een Samen op Weg- gemeente uit de Leidse Morswijk, laat zijn Roe meense zustergemeente niet schieten. Dat on danks problemen die zijn ontstaan bij een ar- menproject in het dorp Istihaza. De wijkgemeen- te heeft dit project stopgezet omdat de hulp niet bij de juiste mensen terechtkwam. Dat is te wij ten aan de ingewikkelde machtsverhoudingen in het dorp, waar enkele families de scepter zwaai en. Binnenkort gaat er een brief naar de kerkelijke gemeenschap in Istihaza om de Roemenen ervan op de hoogte te brengen dat Leiden geen hulp pakketten meer stuurt. De verzending van medi cijnen naar het Roemeense dorp gaat wel door, zegt wijkpredikant Frank Rooze. De verplaatsing van alle hulpacties naar een ander dorp is niet aan de orde, zegt hij. Istihaza is een arm, Hongaarssprekend boeren dorp temidden van Roemeens sprekende buur dorpen. De Maranathakerk heeft al twaalf jaar in tensief contact met het dorp. Er is een gasleiding aangelegd en regelmatig zamelt de gemeente kle ding in. Sinds een paar jaar doet de Leidse kerk ook aan individuele hulpverlening. De bedoeling was dat de allerarmsten pakketten ontvangen met daarin spullen, waar ze zelf om vragen: voor al voedsel. Het project is echter mislukt. Rooze: „Hulp aan de allerarmsten leek een goede opzet, maar al snel bleek dat er problemen ont stonden. Er is sprake van invloedssferen rond en kele families. Eén of twee families zijn dominant. De bewoners van Istihaza zijn aangewezen op de gunsten van die families om iets gedaan te krij gen. Zo was er maar één telefoontoestel, dat één familie ter beschikking had. Als je wilde bellen, moest je dus met hen op goede voet staan. In middels zijn er meer telefoons, maar de verhou dingen zijn nog onveranderd. Wie de macht heeft, bepaalt ook wie de allerarmste mensen zijn in het dorp en wie dus een pakket krijgt. Als je aan anderen vraagt om een lijst op te stellen, krijg je weer hele andere namen. Wij kunnen niet uitmaken wie er gelijk heeft. De zaak veroorzaakt spanningen, onbegrip en verstoorde verhoudin gen. Het probleem is dat ook de dominee met wie we samenwerken onmogelijk boven de par tijen kan staan. Daar zorgen die partijen wel voor." Afscheid nemen van Istihara en omzien naar een overzichtelijker dorp is niet aan de orde, zegt Rooze, hoewel 'de neiging wel is opgekomen'. Zo is er in de buurt een dorp zonder ingewikkelde machtsverhoudingen, waar het wel goed gaat. „De dominee neemt daar een belangrijke positie in. Daar kan zo'n actie wel, in dit dorp niet. Het is gemakkelijk om dan maar te zeggen: we gaan iets 'leukers' doen waar meer eer aan te behalen is. Maar voor wie doe je het dan? Voor jezelf of voor die mensen? Je kunt er wel mee kappen, maar dan ben je ook bereid met elkaar te kappen als er hier onenigheid is." Al door Robbert Minkhorst leiden - Jongeren van de SP bfH zetten vanmiddag de werkka mer van wethouder Hans Bttij- ing. Daarmee vragen ze aan dacht voor de kamemood o^ der studenten en jongeren. Jongerenorganisatie ROOD van de SP eist van de gemeente dat zij meer zorg draagt voor de huisvesting van jongeren en studenten in de stad. Daarvoor bezetten zij niet alleen het kan toor van Buijing, maar oók houdt ROOD een manifestatie op het stadhuisplein. Dat ge beurt onder het motto 'In gelul kunnen we nog steeds niet wo nen'. ROOD wil de wethouder sym bolisch uitroepen tot 'be schermheer van de jongeren- huisvesting'. De SP'ers nemen slaapdozen en andere spullen mee om de kamer van Buijing bewoonbaar te maken. „Het wordt groots aangepakt", be looft Hans Hendriks, zelf geen jongere meer, maar wel coördi nator van de actie. Op het stad huisplein wordt 'een soort nooddorp' gebouwd, aldus Hendriks. De actie begon afge lopen nacht al met het plakken van posters op leegstaande wo ningen. Om Buijings kamer te kunnen kraken, omzeilt ROOD de be veiliging op het stadhuis. De SP'ers gaan twee aan twee naar binnen en doen voorkomen alsof ze voor een zitting van de commissie beroep- en be zwaarschriften komen. Hen driks: „Een grote groep lukt nooit. Dan heb je gelijk de be waking op je nek." ROOD heeft niets kwaads in de zin, zegt Hendriks. Of de wethouder last heeft van de bezettingsactie, is de vraag. In plaats van de gebruikelijke maandag vergaderen burge meester en wethouders deze week vandaag vanwege het VNG-congres van maandag. Buijing zit vermoedelijk niet eens op zijn kamer. ROOD eist het einde aan de af braak van goedkope woningen, renovatie in plaats van sloop, en uitbreiding van het aantal studentenkamers en van het aantal betaalbare woningen voor jongeren. De SP-organisa- tie wil bovendien dat er meer controle komt op het gedrag van huisjesmelkers. door Robbert Minkhorst leiden - Met een boot kun je gr amper komen - de dure be? weegbare Blauwpoortsbrug tëg spijt. Toch neemt wethouder Alexander Geertsema zaterdag op de Beestenmarkt in LeidqS het eerste exemplaar van fijs vaargids 'Leiden, Kaag pij Braassem' in ontvangst. Dit weekeinde zijn ook de Leidi- se Waterdagen. De organisator daarvan, ondernemer en zelf benoemd 'regelneef Peter La- brujère, reikt de eerste gids uit. De festiviteiten op, aan en rond het water in de stad zijn gekop peld aan de Zuid-Hollandse Waterdagen. Leiden probeert al een aantal jaren het watertoerisme in iié stad een flinke impuls te geven. Daarvan getuigen ook de inves teringen in en rond de Havéh en bij de Zijlpoort Daar kwam een nieuwe passantenhaven. Ook kreeg de Valkbrug eèn nieuwe doorvaarhoogte. Daiik- zij de hogere noodbrug - de de finitieve brug krijgt dezelfde doorvaarhoogte - ontstond een open, directe verbinding tussen Leiden en de Kagerjfhssen. De brug is ook een essentiële scha^ kei in de routes in de nieuwe vaargids. Uitgerekend één van de minder gelukkige voorbeelden voor het watertoerisme is zaterdag het decor voor de rendez-vous tus sen Labrujère en Geertsema Leiden had grootse plannen met de Beestenmarkt: er kwafii een kleine passantenhaven ep een nieuwe, beweegbare briig. Die plannen vielen in het water. Een zeil- of motorjacht zie je er nooit. Voor pleziervaarders is de route naar en een verblijf op de Beestenmarkt te omslachtig. Bottleneck is de spoorbrug oyef de Oude Rijn bij de Haagweg. Die brug gaat alleen op af spraak open en blokkeert in de praktijk de enige toegang tot de Beestenmarkt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11