Vliegerfeest trekt 120.000 bezoekers REGIO Rijn Gouwe Lijn: volstrekt overbodi Nieuweroord helemaal geen verkeerde plek voor Woutertje Pieters Leiden moet altijd op kosten van burgers iets nieuws uitproberen NAVRAAG Nederlanders hebben de mond vol over gezond voedsel. Toch eten zij lang niet allemaal zo gezond als zij beweren, blijkt uit onderzoek van het bureau NetPa- Veel mensen staan te nei.veeimei.sen j gunnen zich geen weinig stil bij hun eten w om zich te ver- diepen in de voe dingswaren die in de supermarkt liggen. Diëtiste MARJA HAAK van Thuiszorg Groot Rijnland doet dat wel. Weten de mensen inderdaad niet wat zij eten? „Dat klopt. Ik krijg mensen op mijn spreek uur die trots melden dat zij heel veel groen te eten. Dan blijkt het te gaan om 100 of 125 gram per dag, terwijl het 200 gram moet zijn.'" Hoe kunnen we ons gemakkelijk verdiepen in wat we eten? „Bewustwording is belangrijk. Maar men sen leven veel te gehaast. Ze kopen alles kant-en-klaar. Supermarkten spelen daar handig op in. Een merk als Iglo verkoopt maaltijden in van die grote zakken. In twee minuten is dat gepiept. Nu zeg ik niet dat gemakkelijk gelijk is aan ongezond. Maar mensen staan zo niet stil bij hun eten. Neem zo'n snelle ontbijtdrank met alles er op en eraan. Perfect. Maar de manier waar op zo'n drank wordt genuttigd staat me te gen. Staand voor het aanrecht, met de autosleutel in de hand, werkt iemand zo'n ontbijtdrank snel snel snel naar binnen. Eten is ook voor de gezelligheid. Het moet een rustpunt zijn." Hoe gezond is onbespoten? „Uit keuringen blijkt dat onbespoten voedsel goed en ook vol van smaak is. Als je volgens het seizoen eet, betekent het wel dat er 's winters vaak kool op het menu staat. Maar daar is niets mis mee. Het is alleen anders dan wat we in de huidige maatschappij ge wend zijn. Dankzij de kassen kunnen we het hele jaar door sla eten." Wat bereiken we als we onze frisdranken 'lighf drinken? „Je wordt er lang niet zo dik van. De kunstmatige zoetstoffen in light frisdrank zijn veilig als je je beperkt tot één of twee glazen per dag. Ga je over die grens heen, dan wordt het weer minder veilig." Heeft u een menutip? „Ik weet nog niet eens wat ik vanavond ga eten. Gisteren had ik een barbecue. Dat hoeft niet ongezond te zijn. Als het vlees maar goed gaar is en geen zwarte randen heeft. Verder eet ik er frisse sa lades bij en bij voorkeur rode sauzen. Want gele en witte sauzen en pindasauzen zijn de dikmakers." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Poppe de Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 16 Juni NOORDWIJKERHOUT - In April j.l. was het drie jaar geleden, dat door teelders, huurders van duingronden, werd geklaagd over de talrijkheid der konijnen en de schade, die zij toebrachten aan de te veld staande gewassen. In Augustus daarop volgend werd door de duintoezieners een onderzoek ingesteld en deze rapporteerden, dat zij slechte één ko nijn hadden gezien. We herinneren ons nog, dat we indertijd bij de vermelding daarvan, iets voelende van de vreeselijke eenzaamheid van dat beestje in het groote duin, hebben voorgesteld er althans één bij te poten. Of dat toen is geschied, hebben we niet kunnen naspeuren. Maar eindelijk heeft men het blijkbaar noodig geacht een razia te hou den onder het vraatzuchtige gedierte en van einde Februari tot einde Mei j.l. is door de helmplanters naar konijnen gedolven. Tusschen Noordwijk-aan-Zee en Sluipenweg, een zeeweg vóór deze gemeente, werden ruim 1200 volwassen exemplaren bemachtigd en gedood, ter wijl sommige dagen aan wel 80 jongen het leven kostten. Deze oprui ming zal den teelders waarschijnlijk wel eenigen tijd reden tot klagen hebben ontnomen. ANNO 1978, vrijdag 16 juni LEIDEN - Bewoonsters van het vandaag te sluiten hotel 'Huize de Wekker' aan de Herengracht hebben het gemeentelijk Bureau Huis vesting aan de Hooigracht bezet. Het hotel, dat sinds jaar en dag als opvangcentrum voor urgente woningzoekenden (ongehuwde moe ders, gescheiden mensen) werd gebruikt, is in andere handen over gegaan. De bezetters eisen permanente woonruimte. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, lion Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Vliegers in allerlei soorten en maten waren afgelopen weekeinde te bewonderen in de lucht boven het Scheveningse strand. In de badplaats werd de 26ste editie van het Vliegerfeest gehouden. Foto's: GPD/Phil Nijhuis, ANP/Koen Suyk SCHRIJVENDE LEZERS Izoul lemei rnfeej oDai enoor istu inde even een met Terugkomend van vakantie las ik in het Leidsch Dagblad van 22 mei een artikel over het Plantsoen. 'De gralux-paden krijgen een zogeheten polymeerlaag... waardoor een consistente materie ont staat, een soort geel asfalt dus', las ik. Ik dacht: zijn ze nou helemaal? Begrijpen die 'deskundigen' dan niet dat ook onder de paden wortels van bomen liggen die water en lucht nodig hebben. Is er al niet genoeg verpest in het plantsoen? Het is ook volkomen in strijd met de plannen om het plantsoen zijn oorspronkelijk ka rakter terug te geven. Leiden moet altijd op kosten van de bur gers iets nieuws uitproberen. In de Leid- se Hout ligt vocht- en luchtdoorlatend koolas en is op sommige plaatsen asfalt verwijderd (ooit neergelegd bij de ingan gen om het uitslijten van de paden te voorkomen). Daar gaan geen bomen dood, integendeel, er moet af en toe ge dund worden, anders groeit het bos dicht. Zeventig jaar ervaring wordt terzij de geschoven voor experimenten die al leen maar schade toebrengen aan het Plantsoen. George W.M. Gussenhoven, Leiden. Na thuiskomst van een weekje vakantie lees ik op de voorpagina en op de eerste pagina van het regiokatem van het Leidsch Dagblad van donderdag 5 juni 'Snel tram levert geld op'. 199 Miljoen om precies te zijn, volgens een door het projectbureau Rijn Gouwe Lijn betaald en door bureau Ecorys uit gevoerd onderzoek. Provinciebestuurder en gedoodverfd minister van verkeer en water staat Mamix Norder kon zo'n positief momentje wel gebruiken na alle echecs van het experi ment met zijn hartelapje op de lijn tussen Gouda en Alphen. Regelmatige gebruikers van die lijn kunnen de hele RGL waarschijnlijk nu wel schieten. En meteen daarop lees ik nu: 'Tekort sneltram bedraagt ten minste 150 miljoen'. Niet op de voorpagina, maar weg gestopt op de derde re giopagina. We hebben het dan niet over de ge droomde extra omzet voor winkeliers, milieu- besparingen, waardestij ging van onroerend goed en extra ozb-in- komsten (die een kabi net ook gewoon ineens af kan schaffen), maar gewoon over het ver schil tussen wat we den ken dat het gaat kosten (en dat is in werkelijk heid altijd twee tot drie keer zoveel bij grote in frastructurele projecten) en wat er aan geld be ert' schikbaar is. Ik ben geen fan van i Christenunie, maar 8 L1 wil hun raadsvertegK woordiger toch wel compliment maken voor de wijze waarop dit geldverslindende! volstrekt overbodige project benadert. Ani re partijen zouden da rn™ iets van kunnen opsti P ken. Albert Simt In een ingezonden brief in het Leidsch Dagblad van 11 juni schrijft Josina Surewaard dat ouders blijkbaar niets te zeg gen hebben over het plan dat de basisschool Woutertje Pie- terse gaat verhuizen naar de locatie Nieuweroord. Een aantal ouders, onder wie me vrouw Surewaard, is helemaal niet blij met deze nieuwe lo catie. Ook mijn dochter be zoekt Woutertje Pieterse, en ik wil graag reageren op de brief van mevrouw Surewaard. Ten eerste ben ik het niet met haar eens dat ouders niets te zeggen hadden. De zeggen schap van ouders is geregeld via de medezeggenschaps raad, die voor de helft uit ou ders bestaat. Daarnaast was er over dit speciale onderwerp een bouwcommissie inge steld, waarin ook ouders kon den meepraten. Het resultaat is de locatie Nieuweroord. Prima als mensen over dat plan willen discussiëren, maar het is niet zo dat de ou ders niets in te brengen heb ben gehad. Dan de inhoud van de zaak zelf: is Nieuweroord een goe de locatie? Ik vind van wel. (Natuurlijk zijn er nog wel wat voorwaarden, zoals een ver bouwing, een goed speel plein, en verkeersmaatrege len.) Sommige ouders vinden het blijkbaar bedreigend dat de school naast een asielzoe kerscentrum zou komen te liggen. Vooral als er ook nog eens voorzichtig wordt ge praat over asielzoekerskinde ren die naar 'onze' school zouden kunnen gaan. Ik vind deze reactie jammer, hoewel ik kan begrijpen dat er na tuurlijk nog allerlei vragen zijn over wat er precies gaat gebeuren. Natuurlijk is het allemaal geen rozengeur en mane schijn. Asielzoekers hebben vaak vreselijke dingen meege maakt in hun land van her komst, en ook in Nederland hebben zij een moeilijke tijd in afwachting van een defini tieve beslissing. Dat zijn reële problemen, die ook de kinde ren niet in de koude kleren gaan zitten. Toch lijkt de eventuele komst van asielzoekerskinderen naar de school mij een goede ont wikkeling. Het is voor al die autochtone Nederlandse kin deren helemaal niet zo goed om op een bijna helemaal witte school als de Woutertje Pieterse te zitten. Zij krijgen daarmee maar een raar beeld van de bevolking van Neder land, die er echt heel anders uitziet dan op school. Oké, dat is ten dele een kwes tie van persoonlijke visie op opvoeding. Ik beschouw het contact met asielzoekers als winst, als een kans om de ho rizon van mijn kind te verbre den en haar een reëler beeld van de wereld te geven. Een ander wil zijn kinderen liever het contact met problemen van anderen besparen en ze laten opgroeien in vertrouwde omgeving met zoveel mogelijk gelijksoortige vriendjes en ge zinnen om zich heen. Maar los van deze diverse me ningen over opvoeding, is er ook zoiets als maatschappelij ke verantwoordelijkheid. Ie dereen vindt dat nieuwko mers moeten integreren in de Nederlandse samenleving. Hoe moet dat lukken wanneer kinderen van nieuwkomers niet welkom zouden zijn op een school als Woutertje Pie terse? Woutertje Pieterse is geen achterstandsschool die al omkomt in de problemen, het is een witte school met re latief goed opgeleide ouders. Een school die makkelijk de uitdaging aankan om een aantal nieuwkomers te helpen hun weg te vinden in de Ne derlandse taal en het Neder landse onderwijs. Ik wil tot slot nog een paar passages uit de schoolgids van de Woutertje Pieterse ci teren: - Openbaar onderwijs is voor iedereen, ongeacht de gods dienstige, culturele of levens beschouwelijke achtergrond of nationaliteit. - Een openbare school vormt lodii Petr van! ierjari urder in dc muz dal aar hi tschaj w eal b aid bedei leren, en mi et zoi een afspiegeling van de ma schappij, de leerlingen kon in aanraking met verschild de opvattingen, normen ei waarden, uitgaande van ge lijkwaardigheid en respect - In de uitgangspunten het openbaar onderwijs omschreven dat intercull aspecten een steeds grot rol in het onderwijs spele - Het kind leert zijn eigen! ven in te richten op basis i gelijkwaardigheid met eni peet voor anderen. Ik stuur mijn kind heel naar een school die de2 gangspunten hanteert, dat ook waarmaakt doe tief te reageren op de ele komst van asielzoekt kinderen. MAANDAG l6 JUNI 2Q| scheveningen - De Scheveningse lucht was afgelopen weekeinde ge vuld met stripfiguren, inktvissen en koeien. Ruim 120.000 toeschouwers keken ernaar tijdens de 26ste editie van het Vliegerfeest in de badplaats. De bezoekers werden als altijd uitge nodigd actief deel te nemen. De pro fessionele vliegeraars betrokken het publiek bij het synchroonvliegeren en 's werelds grootste vlieger, de Me- garay (650 vierkante meter), kon van binnen worden bekeken. Op de eerste dag werd al meteen een wereldrecord gevestigd. Zestig grote vliegers, waaronder de Megaray, hingen een half uur lang allemaal te gelijk in de lucht. De recordpoging was ook een ode van de vliegeraars aan wijlen Gerard van der Loo, die 26 jaar lang de drijvende kracht was achter het op één na grootste vlie gerfestijn ter wereld. De wind was zaterdag niet conse quent genoeg voor verdere demon straties. Zondag waren de weersom standigheden een stuk beter. Japan ners uit Shirone demonstreerden hoe zij volgens een eeuwenoude tra ditie vliegers maken met bamboe en papier, zonder bouwtekening en meetlat. Daarmee voerden ze in de lucht vliegergevechten uit met inge wikkelde manoeuvres. Later op de dag ging de Megaray weer de lucht in. De vlieger heeft de vorm van een trilobyte, een diertje dat op de zeebodem leeft. Weer op de grond werd de megagrote vlieger bol gehouden en mocht het publiek erin lopen om de binnenkant te be kijken. fd001 Veel amateurvliegeraars lieten ooi hun eigen vliegers op. Volgens dei W>e ganisatie en politie deden zich gec [ree' persoonlijke ongelukjes voor. Wel hadden zonaanbidders af en toe ei schaduwplekje op hun lichaam, al dus woordvoerster M. Hartman va KJ; het Vliegerfeest. deai uit J jme inafl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8