Einde voor Anna's Hoeve 'Je wilt toch graag weten hoe andere mensen loterijspel Jan van Hout na vier eeuwen terug op de planken Kopers kiezen hun droomhuis aan de Leliestraat Opnieuw celstraf geëist na afbijten lip asielzoeker W a Tuineigenaren stralen bij aandacht en complimenten van duizenden 'plantjesmensen' maandag l6 juni 2003 R1 Inderdaad valt er nergens een onvertogen woord. Het is rond uit gezellig in de open tuinen. Wildvreemden, zeventig pro cent vrouw, dertig procent man, knopen gesprekken met elkaar aan. Meestal beginnen die over planten en heesters, maar niet zelden krijgen ze een veel persoonlijker, ja zelfs in tiem karakter. Een tuin verraadt veel over de bewoners. Wilde cottagetuinen onthullen tegen draadsheid, hosta's met blade ren als biefstukken getuigen van ambitie, glimmende groen geschoren buxushagen verra den een ordelijke mentaliteit. Veel gesprekken gaan over tips. De tuineigenaren geven tips, maar krijgen er ook. Riet Hoek uit Oude Wetering weet na een bezoek aan de tuin van PvdA- raadslid Hilde Jansen wat ze fout doet in haar eigen tuin. „Wij zijn veel te netjes. Ik wilde altijd aarde zien in mijn bor ders. Maar je moet het allemaal lekker laten groeien, kennelijk." Jansen spreekt dat later toch te gen. „Het ziet er wild uit, maar ik ben er toch uren zoet mee, hoor." Veel gesprekken gaan over hosta's en die vermaledij de slakken. Er is slechts één op lossing, weet Marina Berghuijs uit de Schubertlaan nu: potten. „Zolang ze in de volle grond staan, kom je nooit van die beesten af." Veel tuinbezoekers maken er een echt dagje uit van. Zoals De gemeenschappelijke tuin aan de Leidse Vreewijkstraat werd zaterdag druk bezocht. Met de UIT-krant in de hand namen tientallen tuin- liefhebbers er een kijkje. Waardering hadden zij vooral voor het half-open, half-besloten karakter van de tuin, waardoor de eigenaars vrij kunnen zitten en toch contact met hun buren kunnen hebben. Foto: Hielco Kuipers drie dames uit Roelofarends- veen, die zaterdagmorgen vroeg op de fiets naar Leiden zijn af gereisd en die ze 'alle dertig' hebben gehad. In de Kaarsen makersstraat kijken ze naar de buxushaagjes van een complex van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. Hier brengt de Universiteit Leiden buitenland se onderzoekers onder. „Als ik hier te gast was, ging ik nooit Boerderij wordt informatiecentrum door Wim Koevoet leiden - Het doek valt voor An na's Hoeve. Het kort geding over de uit 1850 stammende boerderij in Roomburg diende vanochtend en de rechter vonnist weliswaar pas woensdag, maar beheerder P. Ramaker is onlangs begonnen met de ontruiming. De Leidenaar betreurt het dat de gemeente het kort geding doorzet omdat hij nu de kans loopt te worden veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. Dat de zaak vanochtend toch voorkwam, heeft volgens advo caat R. Lever als reden dat de gemeente per se een stok ach ter de deur wil houden om Ra maker en zijn dieren van de boerderij af te krijgen. Een uit spraak van de rechter is zo'n stok, want dan kan eventueel politiedwang worden toege past. Tussen het Leidse stad huis en de zelfbenoemde be heerder van Anna's Hoeve is het al vaker tot een aanvaring gekomen. De gemeente is in Roomburg begonnen met grondwerk zaamheden als voorbereiding voor de bouw van de gelijkna mige nieuwbouwwijk en ze heeft de grond die Ramaker en zijn dieren gebruiken nu echt zelf nodig. De hevig vervallen bouwsels op Anna's Hoeve worden opgeknapt en zullen dienst doen als informatiecen trum. Ramaker probeert al ja ren de gemeente zo ver te krij gen dat ze de status van Anna's Hoeve, een veredelde kinder boerderij, formaliseert en hem aanstelt als beheerder. Maar zo ver is het nooit gekomen en nu staat vast dat het daar ook nooit van zal komen. Het kort geding van vanoch tend duurde ongeveer ander halve minuut. Ramaker en zijn advocaat lieten verstek gaan en de raadsman van de gemeente overhandigde de rechter enkele situatieschetsen. „Dit wordt geen erg spannende behande ling", zei de rechter. „Woens dag uitspraak." Al jarenlang houdt Ramaker vol dat zijn tante Mientje Verde- gaal, met wie hij omging als was hij haar kleinzoon, toen ze Anna's Hoeve aan de gemeente verkocht voor hem heeft laten, vastleggen dat hij de zes hecta re land aan de Besjeslaan 'om niet' mag gebruiken. Ramaker, die zo'n beetje is opgegroeid in deze uithoek van Leiden, heeft er jarenlang kippen, schapen, pauwen en konijnen gehouden. Volgens advocaat Lever van de gemeente kloppen Ramakers beweringen niet. Het recht om gebruik te maken van de ge meentelijke boerderij gold voor zijn tante en niet voor hem. En Mientje Verdegaal is al in 1984 overleden. Ramaker kan de stukken waaruit het tegendeel zou blijken, niet overleggen. En hij heeft volgens Lever geen poot meer om op te staan. Ramaker was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Maar eerder al liet hij weten dat hij inderdaad bezig is om zijn beesten te verkopen. In een in terview met deze krant, tien jaar geleden al, liet hij door schemeren te twijfelen aan de juridische inzichten van zijn tante. „Was ik er maar bij ge weest toen ze de boerderij ver kocht. Maar ze wou er niemand bij hebben. Ik mocht alleen maar thee inschenken." den haag - Tegen de 22-jarige man die vorig jaar in het asiel zoekerscentrum aan de Rijns- burgerweg een stuk lip van een medebewoner afbeet, is bij het Haagse gerechtshof dertig maanden geëist. Dat is evenveel als het vonnis van de rechtbank waartegen de uit Sierra Leone afkomstige asielzoeker hoger beroep aantekende. Evenals bij de rechtbank ver klaarde de man ook nu weer uit zelfverdediging te hebben ge handeld, omdat hij door de toen 37-jarige medebewoner zou zijn aangevallen. Deze ver klaring kwam echter niet erg geloofwaardig over, omdat het slachtoffer op het moment van de ruzie vrijwel ongekleed de douche verliet. Dat bracht hofaanklager J. Wesselink tot de conclusie dat de asielzoeker niet uit noodweer handelde. Tegen de man pleitten verder nog verklaringen van medebe woners over het motief. „Ik doe zoiets om voor gek door te gaan en om die reden in Nederland te mogen blijven", zou de man hebben gezegd. Een psychiater constateerde echter dat de man niets mankeerde. Advocaat M. Evers zei dat zijn cliënt wel goed in de war was toen hij zijn bizarre misdrijf pleegde. Daarom pleitte hij voor nieuw onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid van de asielzoeker tijdens zijn daad. Zelf onderstreepte de verdachte dit verzoek in zijn laatste woord. „Ik heb hulp nodig en wil niet dat zij mij naar mijn ei gen land terugsturen." Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Zelfvertrouwen groeit tijdens skatecursus 3 Product Leiden moet beter op de kaart ■ke if iackbar «rvallen slo een snac'c^ar aan ;e Rijndijk heeft afgelopen een gewapende overval ,'ei" ttsgevonden. Rond kwart i e r twaalf werd de eigenaar in zaak door een man met een bedreigd en werd hem geld 11 indig gemaakt. De overval- nng er op een brommer loor. m braak hotel 'e «gelijk opgelost j en - In een hotel aan de P gsche Schouwweg is gister- t 2 [end tussen vier en vijf uur broken. Er werd een kassa Ingebroken waaruit geld ver- en en er werden enkele sjes geforceerd waaruit geld lederen verdwenen. Op rijzing van een getuige kon olitie een 20-jarige man uit jP len oppakken. Er worden meer arrestaties verwacht, 'ra "inden van auto's i gestoken 'c! N - Op diverse plaatsen in en zijn dit weekeinde ban- van auto's en een motor- lek gestoken. Dat gebeurde p :Van der Duynstraat, de estraat, de Julianakade en heresiastraat. In de laatste v it werden ook auto's be- 'e t. De politie heeft inmiddels e mgiften opgenomen. der invloed S ;en lichtmast Een 27-jarige Leidenaar zaterdagochtend vroeg ijn auto op het Levendaal een lichtmast. Hij reed maar werd thuis door de 1 ie gevonden. Hij bleek on- jnvloed van alcohol en zich in het LUMC aan ndingen in het gezicht la- ehandelen. Een andere J enaar (23) reed vrijdag- d op de Plesmanlaan tegen ichtmast. Ook hij bleek on- nvloed van alcohol. u zat" e> 1v iee Boekpresentatie met 'volksvermaak' in Hooglandse kerk meer weg", zegt één van hen ja loers. Natuurlijk komen ze voor de tuinen, maar ook, erkennen ze samenzweerderig, zit er wat voyeurisme bij. „Het is een bui tenkansje. Tuinen zijn haast net zo privé als interieurs. Je wilt toch graag weten hoe andere mensen leven. Dit krijg je an ders nooit te zien. Nu mag het. Als je de kans krijgt, dan benut je cfie." De tuineigenaren stralen. Zo veel aandacht, zoveel compli menten, eindelijk eens contact met mensen die al het tuiniers- werk op waarde schatten - het is om verlegen van te worden. Druk is het wel. „Ik heb al zes tig koppen koffie geschonken", zegt Marina Berghuijs. Gelukkig helpt haar man Rob Brussee mee. Saskia Janzen aan de Nieuwe Rijn 'moet eigenlijk no dig een plas', maar krijgt geen gelegenheid. Bij tientallen drommen de mensen om haar heen. „Mijn moeder heeft me een boterham gebracht." En Irene Nieuwenhuijse aan de Maredijk begint zo tegen 16.00 uur wel naar het einde te ver langen. „Ik ben doodop. Als straks de laatste weg is, dan ga ik met mijn benen omhoog aan de sherry." Dat lijkt het echt paar Lever aan de Van Slinge- landtlaan ook wel een goed plan. Maar pas als de laatste plantjesmensen weg zijn, nu nog niet. „Wilt u nog een glaas je sap?" door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden „Is dat nu een zak doekjesboom?", vraagt een da me verrast, terwijl ze wijst op de merkwaardig gevormde vruchten van een grote heester in de gemeenschappelijke tuin aan de Leidse Vreewijkstraat. Een bewoner twijfelt. „Hij is niet van mij", zegt ze dan aar zelend. „Ik heb me laten vertel len dat het een pimpernoot is." Een pimpernoot? De dame kijkt ongelovig. „Nooit van gehoord. Weet u zeker dat het geen zak doekjesboom is?" Nee, hele maal zeker weet de bewoonster het niet. Dan kijken ze elkaar aan en besluiten er geen hals zaak van te maken. „Wat een schitterende tuin", zegt de da me dan. „En wat leuk dat u die met z'n allen onderhoudt." 'Plantjesmensen' noemen ze zichzelf, de duizenden mensen die zaterdag de dertig tuinen bezochten die door de eige naars waren opengesteld in het kader van de Leidsch Dagblad Open Tuindag. Plantjesmensen zijn leuke men sen, althans dat vinden ze van zichzelf en van elkaar. De parti culieren die de tuinen openstel den, vinden dat ook. „Ik heb er geen moment moeite mee ge had", zegt Fons Dalmijn uit de Vreewijkstraat. „Je weet dat je geïnteresseerde mensen bin nenkrijgt." door Floor Ligtvoet leiden - Voor architecten is het een droom die werkelijkheid wordt: een huis ontwerpen dat niet door de welstandscommis sie hoeft te worden goedge keurd. Geen gezever over esthe tiek, materiaalgebruik en inte gratie van het pand, maar je vrij laten leiden door creativiteit. Wat betreft de schoonheidsei- sen die normaal gesproken gel den voor nieuwbouw kregen de deelnemers aan de prijsvraag 'Rijnland bouwt een huis' carte blanche. Alles mocht, zolang de inzending maar voldeed aan het bestemmingsplan en het programma van eisen van de toekomstige bewoners: Marian ne Heezen en Mohammed Ou- ali en het gezin van Cees van Egmond en Annelies Korff de Gidts. Vele architecten gingen de uit daging aan en ontwierpen bouwkundige hoogstandjes voor de twee kavels aan de Leidse Leliestraat. Het resultaat: een bonte verzameling wonin gen, van ruim, licht en stijlvol tot innovatief maar praktisch onbewoonbaar. Zaterdagavond maakten de huiseigenaren het winnende ontwerp bekend. Toen pas werd duidelijk met welke architecten zij daadwer kelijk in zee zullen gaan. De bezoekers van het Architec tuurcentrum bestuderen met plezier de ingezonden maquet tes en plattegronden die naast elkaar staan opgesteld. Het is interessant om te zien hoe de zelfde uitgangspunten tot zo veel verschillende creaties kun nen leiden. Terwijl het publiek zijn eigen oordeel velt over wat mooi en lelijk is, wachten de ar chitecten gespannen op de einduitslag. Er staat vanavond veel op het spel. Misschien staat straks wel het door hen ontworpen huis op een van de twee kavels. Nerveus kijkt David Mulder rond. De drieëntwintigjarige student Bouwkunde en Archi tectuur heeft samen met Maar ten Scheurwater een ontwerp ingestuurd en bestudeert nu de inzendingen van zijn concur renten. Die zien er goed uit, vertelt hij ietwat teleurgesteld. Hun winstkansen schat hij daarom somber in: „In ons ont werp hebben we met te dure materialen gewerkt. Als we dit huis in het echt moeten gaan uitvoeren, overschrijden we ruim het budget van 300.000 euro." De maquette hebben Mulder en Scheurwater ont worpen voor Marianne Heezen en haar vriend. Die willen in hun nieuwe huis een aparte ruimte inrichten voor gasten. „Die wens hebben we duidelijk verwerkt in ons ontwerp", licht Mulder toe. „Zo is het gasten verblijf op de begane grond van baksteen, terwijl de verdiepin gen daarboven, waar de familie komt te wonen, van beton wor den gemaakt." De toekomstige bewoners zien naast het gastenvertrek in het ontwerp van hun droomhuis ook graag een samensmelting van de Nederlandse en Marok kaanse cultuur terug. Een wens waar de twee architecten in op leiding hun vraagtekens bij zet ten: „Wij vinden dat je de twee culturen beter naast elkaar in het woning kunt verwerken. Dan pas kan er iets spannends ontstaan", legt Mulder uit. Trots toont hij ter illustratie het door hen ontworpen dakterras in de vorm van een Shiin (de letter z in het Arabisch). Hoewel Heezen en Ouali ge charmeerd zijn van het ont werp van Mulder en Scheurwa ter kiezen ze uiteindelijk toch voor een huis dat wél geheel aan hun wensen voldoet. „Dit ziet er prachtig uit maar is qua inrichting niet praktisch", bear gumenteert Heezen. „Daar naast voldoet het niet aan het bestemmingsplan. En we willen natuurlijk wel dat het huis er ook zo snel mogelijk komt." Hun keuze valt daarom op het simpele en traditionele ont werp van Axel Möltgen en Anja Götze. Hun toekomstige buren, Cees van Egmond en Annelies Korff de Gidts, zijn avontuurlij ker ingesteld. Zij komen te wo nen in een ontwerp van Wilma Meijer en Dirk Vroegindeweij, een huis met opvallende hoog teverschillen en een V-vormig dak. Niet alleen de toekomstige be woners hebben naar de ont werpen bekeken, ook een onaf hankelijke jury heeft haar oor deel geveld. Volgens de juryle den staken de ontwerpen van René Heijne en Jacques Vink, en Ronald Schleurholts en Frank Bouwman met kop en schouders boven de rest uit. De architectenduo's ontvangen ie der een cheque van 2000 euro. Ook de twee studenten, Mulder en Scheurwater, gaan niet met lege handen naar huis. Zij krij gen de aanmoedigingsprijs van 1000 euro uitgereikt. Jos van Duinen Als - De Hooglandse kerk ^featerdag het decor van een d^ndere gebeurtenis. „Om- et stuk sinds maandag 27 1596 niet meer is opge- 1", vertelt prof. dr. J. Kop- L De koninklijke toneel- liging 'Litteris Sacrum' uit An voerde een fragment op het Loterijspel uit 1596 Jan van Hout. De voorstel- maakte deel uit van de ïlijke presentatie van het de deel van het boek 'Lei- j De geschiedenis van een ndse stad'. En laat Jan van nej nou net de meest ge- ide persoon in dat werk 'et :rk zat vol, enkele honder- mensen kwamen op de 0 ntatie af. Zij genoten 316 >aar van het theaterstuk, als een uiterst welkom u£" vermaak was ingeklemd m? n de taaie en ietwat lange a ndelingen van Koppenol ofessor S. Groenveld, on- n iens supervisie deel 2 tot kwam, over respectieve- wal n van Hout en het bewus- ek. De korte, literaire tekst eJp t toneelstuk is geschreven ie taalmiddelen van de re git ers. P' e decennia na Leidens t verkeert de stad in ijkheden. In de lakennij- ms a is de klad gekomen en fed wordt overspoeld door 1 n telingen uit de zuidelijke De kloosters zijn 2ue ïvallen als liefdadigheids- nallingen en er moet een m'stelsel van armenzorg n. Volgens het Leidse be- is dat een overheidszaak, iat de gereformeerde diaco- Het Loterijspel van Jan van Hout is zaterdag voor het eerst sinds 27 mei 1596 weer opgevoerd in Leiden. Foto: Taco van der Eb nie bemoeit zich er ook mee. Geregeld zijn er botsingen tus sen de kerk en het magistraat, met de rederijkerij als inzet. Jan van Hout (1542 - 1609), een van de helden van het beleg, is dan een invloedrijke stadsse cretaris. Hij schetst het beleid in het Armenrapport van 1577 en bedenkt een plan om met de opbrengst van een loterij een armenhuis te stichten. In mei 1596 zijn ongeveer 282.000 lo ten verkocht. Alle kopers schrij ven tweeregelige versjes, die tij dens de trekking op de Bree- straat allemaal worden voorge lezen. De trekking duurt bijna 53 da gen en nachten en brengt veel geld op. Net voor het sluiten van de inleg wordt een grote re derijkerswedstrijd in Leiden ge houden om veel publiek naar de stad te trekken en de op brengst te vergroten. Tot woede van de gereformeerden - het werk van rederijkers bevatte immers vaak ongezouten kritiek op de kerk - gaat het toneel de straat op. Het Leidse stadbe stuur was niet voornemens zich de wet te laten voorschrijven door predikanten. En dan zijn we, 407 jaar later, in de Hooglandse kerk. Het loter ijspel dat Jan van Hout schreef wordt opnieuw opgevoerd. Twee vrienden, boer'Bouwen Aertvelt en zeeman Steven Gol- vervliet, komen in Leiden aan. Volledig berooid, op zoek naar iemand die ze kan troosten. Ge tooid in lorren van toen, is de armoede naar het heden ver taald door de plastic tassen waar ze mee zeulen; die van Zeeman en Super de Boer. Een pittige Vlaamse textielarbeids- ter, Calleken, wijst hen de weg. Samen roepen ze het publiek op mee te doen aan de loterij. Fraaie oud-Leidse passages - Hebdy zulx noyt gehoort dan? - worden door de toneelgroep aangevuld met hedendaagse uitspraken als 'de losers vindt men in de Bonte Koe'. Hoewel ruim vier eeuwen oud, heeft het toneelstuk van Jan van Hout nog niets aan amuse mentswaarde ingeboet. Maar waar de gelovigen toen alles in het werk stelden om dergelijk vertier tegen te gaan, is dit weekeinde de Hooglandse kerk een gewillige gastheer. Na het toneelstuk is er het boek waar alle aanwezigen uiteinde lijk voor zijn gekomen. Groen veld overhandigt het eerste exemplaar symbolisch aan P. van den Wïjngaart, gemeente secretaris van Leiden. 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7