Egypte op Palestijnen BUITENLAND fn lui imn Doras *1 A <-56km 205km-^ 9 Imam in Italië geschorst wegens oproep tot heilige oorlog Druk VS en Amerikanen met razzia's Saddam-aanhangers te lijf 'Vlieger des doods' verboden in Pakistan Donuts en geldprijs voor 'Hup Huiswerk' Korea's herstellen spoorverbinding Opnieuw protesten in Iran dB w I zp Seoul Pyeongyang u Kyi pas vrij Normalisatie' PENH De Myanmarese ioe jtieleidster Aung San Suu imt pas vrij als de situatie land is genormaliseerd, eeft de minister van bui- idse zaken van Myanmar in in de Cambodjaanse stad Phnom Penh gezegd, is de minister is de op- gvan Suu Kyi bedoeld iar tegen 'moordenaars' chermen. „Wij weten dat tge ordenaars in het land 'i Is er iets met haar (Suu ■beurt, krijgen wij de '9C I", zei de bewindsman. terroristen dgeschoten' Vijf vermoedelijke terro- die van plan waren een gte plegen, zijn zaterdag jrote politieactie in de che heilige stad Mekka eschoten. Dit heeft het erie van binnenlandse in Riyad gisteren bekend- ikt. Behalve de vijf ver- n kwamen ook twee le de Saudische veilig- oepen om het leven. Tij actie arresteerde de po- in aantal' vermoedelijke sten. MAANDAG l6 JUNI 2003 u gevonden M>rd-lerland derry - Experts van het ger hebben in London- Noord-Ierland een au- 'an 500 kilo gevonden, ie kreeg de bomauto in in de buurt van een het katholieke westelij- ran Londonderry ver- et het overwegend pro- oostelijke deel van de jen de inzittenden van _jin de gaten kregen dat rvolgd werden door de eten ze de bestelwagen ings de kant van de weg ïtten ze te voet. Volgens 5 e had de bom enorme tan kunnen richten. ^khanenplaag -[flierika ncisco - Grote zwermen htige sprinkhanen ruk- n het westen van de le Staten. In de staten Utah en Idaho hebben n al kilometers lange landbouwgebied kaal- meldden Amerikaan- i in het weekeinde. Vol- autoriteiten is het de irinkhanenplaag in de- ïestrij dingsmiddelen er niet tegenop. De eur van Utah, Michael sprak van een ramp landbouw. In Idaho is Éegio's tot rampge- ird. Landbouwdes- ezen dat daar 2,5 tare aan gewassen etigd, tweemaal zo- g jaar. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Een Egyptische geestelijke van de belangrijkste moskee van Rome is na hevige druk van de Italiaanse regering geschorst vanwege oproepen tot vernie tiging van de vijanden van de islam. De 32-jarige imam Abdel-Samie Moussa had in een gebed tien dagen geleden de 'heldendaden' van 'islamitische marte laren' in Palestina en Tsjetsjenië gepre zen en Allah aangeroepen om de vijan den van de islam waar ook ter wereld te vernietigen. De Italiaanse minister van binnenlandse zaken Pisanu reageerde woedend nadat een krant de tekst van het gebed afdruk te. In de Italiaanse moskeeën mag niet opgeroepen worden tot geweld. Even min mogen zij broeinesten zijn voor re krutering van terroristen, liet hij weten. Er dreigde een diplomatiek incident om dat de moskee gesponsord wordt door onder meer de Saudi-Arabische ambas sade. In overleg met ambassadeurs van een aantal islamitische landen - die de raad van bestuur van het Islamitisch Cultureel Centrum in Rome vormen - werd vervolgens besloten om Moussa te schorsen. Of de imam ook wordt uitge wezen was gisteren, twee dagen na het besluit, nog niet bekend. De verbintenis van Moussa met de moskee zou in sep tember aflopen. Volgens Mario Scialoja, een tot de islam bekeerde ex-ambassadeur en president van de aan de moskee gelieerde Moslim Wereld Liga, zal het incident geen gevol gen hebben voor de relaties tussen de Italiaanse overheid en de organisaties van de ongeveer 700.000 moslims in het land. Hij zei dat het snelle besluit tot schorsing aantoonde dat de meerder heid van de moslims afwijzend staat te genover islamitisch radicalisme. Maar andere organisaties waren minder en thousiast. „Dit is een niet te accepteren inmenging van Pisanu in aangelegenhe den van de moslim-gemeenschap", zei Massimo Zucchi, leider van de Unie van Italiaanse Moslims. Oratoria voor wapens' De twee mobiele la- ria die de Amerikaanse i medio april in het in van Irak aantroffen, niets van doen met de :tie van biologische wa- lij waren bedoeld voor ductie van waterstof, ee waamemingsballon- i de Iraakse strijdkrach- ruld werden, zoals Irak heeft gezegd. Dit blijkt sde Britse zondagskrant temer uit een officieel ek in opdracht van de gering. Het betekent image voor de Britse pre- Ul air en de Amerikaanse int Bush, die steeds heb- irt Igehouden dat de ont- J-21 ;van de rijdende labora- 1 t bewijs was dat Irak en assavemietigingswapens ld ie. c< "Then voor oetreding est - Ruim driekwart van chen heeft dit weekein- aansluiting bij de Euro- lie gestemd. Daarmee is het zevende toekom- 1-lid dat via een referen- lor het lidmaatschap stemd. Ruim 55 procent Tsjechen nam vrijdag en g de moeite om naar de s te gaan. Het aantal mmers overtrof de alge- 5 erwachtingen, want geldt als een van de waar de bevolking de verwachtingen van de ng heeft en de tegen- ij groot is. >n door golf Frankrijk Een hittegolf heeft •Frankrijk drie personen n gekost. De drie stier- ir uitdroging. Zij be- tot risicogroepen zoals en en hartpatiënten, het academisch zieken- ïesangon gisteren. In is Franse steden zijn dit ide hitterecords voor de juni gevestigd. In het anse Toulouse steeg het ar 38,1 graden. gaza/anp-afp - Amerikaanse en Egyptische bemiddelaars zetten Hamas-leiders zwaar onder druk om een wapenstilstand te be werkstelligen. Net als gisteren praten ook vandaag bemidde laars met Palestijnse geweldda dige groepen. Waar de één lijkt te voelen voor een tijdelijk be stand, wil de ander het geweld slechts staken op bepaalde loca ties. Bronnen rond de gesprekken in Gaza hebben vandaag in de Is raëlische krant Haaretz gezegd dat sommige Hamas-leiders onder voorwaarden wel voor een bestand voelen. Vooral de leiders in het buitenland zou den akkoord willen gaan met een wapenstilstand, als Israël stopt met het vermoorden van vermeende terroristen en het doorzoeken en verwoesten van Palestijnse woningen. Gisteren hebben Egyptische be middelaars in Gaza al uitvoerig gesproken met leiders van Ha rnas. Vandaag gaat dat overleg verder, ook met vertegenwoor digers van de radicale Islamiti sche Jihad. Gisteren sprak de Egyptische bemiddelaar Mus tafa Albuhaeiry (tweede man van de inlichtingendienst) ook met leiders vag Fatah, de bewe ging van Yasser Arafat. Die zou willen instemmen met een wa penstilstand. Aan de andere kant bereidt Is raël onder zware druk van de Verenigde Staten de overdracht van een gedeelte van de Gaza- strook aan de Palestijnen voor. Na eerste besprekingen, afgelo pen weekeinde, kondigde de Is raëlische minister van defensie, Mofaz voor de komende dagen verdere onderhandelingen aan. Volgens Haaretz gaat het voor alsnog om een tot tien dagen beperkte terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit de noordelijke Gazastrook. De Pa lestijnen meldden dat ook de overdracht van de stad Bethle hem op de Westelijke Jordaan- oever is besproken. De diplomatieke stappen en aanmoedigingen volgden op een plotselinge escalatie van geweld, die aan ruim zestig Pa lestijnen en Israëli's het leven kostte. Afgelopen weekeinde stierf in een ziekenhuis in Gaza- Stad een 8-jarig meisje dat bij een mislukte Israëlische poging een Hamas-leider te liquideren gewond was geraakt. In Nablus bezweek een man aan zijn ver wondingen nadat hij een week geleden door Israëli's was be schoten. Begin juni hadden bei de partijen nog hun steun uit gesproken voor het internatio nale vredesplan voor het Mid den-Oosten, de zogenoemde routekaart. Ondanks alle pogingen de rust te herstellen, benadrukte de Is raëlische premier Sharon giste ren dat de strijdkrachten onver wijld actie zullen ondernemen tegen Palestijnen die van plan zijn een aanslag op Israël uit te voeren. Mofaz waarschuwde dat de Is raëlische strijdkrachten overal blijven opereren waar de Pales tijnen zelf niet tegen extremis ten optreden. Een Irakees verzamelt lege granaathulzen om het metaal te laten recyclen. De geallieerden troepen in Irak kammen het land steeds meer uit. Foto: AFP/Timothy Clary bagdad/afp-anp - De Ameri kaanse militairen in Irak heb ben dit weekeinde opnieuw met grootschalige operaties ge probeerd Saddam-loyalisten op te pakken. Daarnaast probeer den zij een einde te maken aan het illegale wapenbezit. Opera tie Woestijnschorpioen is de overkoepelende naam van dit optreden. Ze is een reactie op de aanslagen die de afgelopen weken veertig Amerikaanse sol daten het leven kostten. Operatie Woestijnschorpioen is een vervolg op de acties verle den week waarbij vierhonderd volgelingen van de voormalig leider Saddam Hussein werden gearresteerd. Zo'n honderd Ira kezen vonden de dood toen zich verzetten tegen de militai ren. De controle-acties namen dit weekeinde in hevigheid en frequentie toe. Voor de eerste keer sinds het einde van de oorlog op 1 mei zetten de Amerikanen zo mas saal tanks en vliegtuigen in. Verzetshaarden in de steden rond hoofdstad Bagdad waren het doel van deze razzia. Zater dagnacht cirkelden helikopters rond, werden straten afgezet en huizen doorzocht. Vooral in de stad Falluja, op zeventig kilo meter van Bagdad, meldden de burgers veel militaire activiteit. Amerikaanse militairen, 1300 in aantal, werden ingezet maar er werd alleen een man gevonden die drie wapens illegaal in bezit had. Gisterochtend werden wel enkele arrestaties verricht, toen Falluja en andere steden het doelwit waren van verdere con troles, nu gericht op het vinden van wapens. Op 14 juni liep het generaal pardon voor illegaal wapenbezit af. Twee weken ge leden gaf de Amerikaanse be windvoerder in Irak, Paul Bre mer, de Irakezen de mogelijk heid om hun wapens af te ge ven. Nog geen duizend van de naar schatting miljoenen wa pens die in omloop zijn, wer den ingeleverd. Om sympathie te kweken wa ren Amerikaanse militairen gis terochtend bezig voedsel uit te delen. Steun bij de plaatselijke bevolking creëren door voedsel en brandstof uit te delen is een belangrijke strategie van Opera tie Woestijnschorpioen, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse leger. Steun vinden bij de bevolking is cruciaal geworden, nu anti- Amerikaanse sentimenten steeds meer lijken toe te ne men. In de stad Basra gingen 10.000 demonstranten de straat op en eisten Iraaks zelfbestuur. De Amerikanen lijken de laatste tijd steeds vaker op verzet te stuiten. Het is echter niet dui delijk of dit verzet georgani seerd is. Volgens generaal Ri chard Myers, de hoogste mili tair van het Amerikaanse leger, zijn er vijf verschillende groe pen actief tegen de Amerikanen en Britten. teheran/rtr-anp - De studen tenprotesten tegen de geestelijk leiders van Iran houden aan. Volgens het studentenpersbu reau ISNA betoogden gister avond in de oostelijke stad Meshed circa 2000 mensen. Ze riepen ook leuzen tegen de her vormingsgezinde president Khatami, die in hun ogen er niet in slaagt hervormingen in het islamitische land door te voeren. In Teheran was er een beperkt studentenprotest, dat door de politie werd beëindigd. Er wa ren rellen en een verslaggever van het Britse persbureau Reu ters zei enkele schoten te heb ben gehoord. De politie rappor teerde twaalf gewonde studen ten. Andere bronnen spraken van vijftig. Volgens opgave van de politie zijn er de afgelopen drie dagen 140 demonstranten opgepakt, van wie dertig vanochtend. De chef van de Teheraanse politie verklaarde aan het staatspers- bureau IRNA dat de arrestanten geen studenten waren en zijn opgepakt wegens 'hooliganis me'. Met deze term duidt de Iraanse overheid politieke de monstraties aan van niet-stu- dentengroeperingen. Deze or ganisaties worden ervan be schuldigd agitatoren te zijn van de Verenigde Staten. Het studentenpersbureau deel de vanochtend mee dat de situ atie op de campus van de uni versiteit van Teheran weer kalm is. Wel blijven de studentenflats omsingeld door een overweldi gende politiemacht. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Pakistan's meest populaire tijdverdrijf, het vlie geren, wordt aan banden ge legd. Dit nadat verscheidene vliegers die waren uitgerust met stalen kabels, mesjes en stuk ken glas verscheidene nietsver moedende burgers hebben ge dood. Vliegeren is in Zuid-Azië zo po pulair omdat jongeren weinig anders te doen hebben. Geldge brek leidt er toe dat geen van de verpozingen iets mag kosten. En de strikte sociale en religieu ze wetten in het conservatieve Pakistan en India hebben ertoe geleid dat cafés en disco's niet bestaan, computerspelletjes al leen voor de rijken zijn wegge legd en met een meisje op straat lopen verboden is. Wat anders te doen dan vliege ren? Goedkoop en - tot nog toe tenminste - zeer veilig: je over treed er geen bestaande nor men of waarden mee. Maar veilig blijkt het vliegeren niet meer te zijn. Veel Pakis taanse jongeren zijn namelijk uitgekeken geraakt op 'gewoon' vliegeren en hebben ter verho ging van de spanning hun vlie gers uitgerust met scheermes sen, stukken glas en ijzeren voorwerpen. Ook worden vlie gers omhoog gelaten aan vlijm scherpe ijzeren kabels. De be doeling is dat de eigenaars een duel uitvechten in de lucht waarbij zo veel mogelijk andere vliegers worden neer gehaald. Elkaar aanvallen in de lucht of eikaars lijnen proberen door te snijden behoort tot het spel. Des te gevaarlijker een vlieger oogt, des te beter. Maar steeds vaker gebeurt het dat de vliegers, die soms vier meter in doorsnee zijn en vol hangen met glas en mesjes, neerstorten op nietsvermoe dende burgers die op straat lo pen of in hun tuin zitten. Ook bromfietsbestuurders lopen een kans onthoofd te worden wanneer ze in volle vaart wor den getroffen door een te laag overkomende vlieger. In de miljoenenstad Lahore, waar ieder jaar in februari een drie dagen durend vliegerfesti val wordt gehouden, zijn de af gelopen maanden al meer dan vijf mensen gedood dooF de 'vliegers des doods'. De autoriteiten hebben de do delijke vliegers nu verboden. Ie dereen die wordt gesnapt met een potentieel gevaarlijke vlie ger, riskeert arrestatie en gevan genisstraf. Een adviseur van de premier van de provincie Pun jab, waar Lahore de hoofdstad van is, kondigde aan dat win kels die het vlijmscherpe ijzer- draad verkopen waarmee de vliegers de lucht in gaan, zullen worden gesloten. Wanneer een met glas en mesjes uitgeruste vlieger iemand doodt, zal de ei genaar worden beschouwd als een moordenaar en overeen komstig gestraft worden met de in Pakistan geldende doodstraf. mm m door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Welke school wil er niet een prijs van 6000 dollar verdienen met een re clamecommercial voor huiswerk, of 10.000 dollar voor een project dat de gemeen schap ten goede komt? Bedrijven in de VS hebben een nieuw gat in de markt op het schoolplein ontdekt: de educatief verant woorde prijsvraag. Met de hartelijke groe ten van Dunkin' Donuts dat de 8-jarige be denkers van 'Hup Huiswerk' natuurlijk ook trakteerde op donuts. Of neem Angel Soft, dat niet alleen strooit met geldprijzen voor 'goede daden', maar ook met toiletpapier. Merknamen in schoolboeken, reclame op schooltelevisie, gesponsorde apparatuur en exclusieve kantinecontracten voor fris drank of fast food zijn al jarenlang de ge woonste zaak van de wereld op Amerikaan se scholen. De strijd om de merktrouw van de jonge consument is heftig. Geschat wordt dat elk kind jaarlijks twintig- tot veertigduizend advertenties aan zich voor bij ziet gaan. Wie in dat marketinggeweld wil opvallen, moet creatief zijn. Bij door bedrijven gesponsorde schoolwed- strijden snijdt het mes aan twee kanten, al dus een expert in kindermarketing bij The Washington Post. Scholen zitten - zoals al tijd - te springen om geld, en bedrijven zijn op zoek naar wegen om hun merknaam op een positieve manier onder de aandacht te brengen. Een prijsvraag is relatief goed koop en scholen zijn snel over te halen als de gesponsorde wedstrijd een 'educatief karakter heeft, zo stelde het dagblad vast. Een paar jaar geleden ontstond er ophef over een school in de staat Georgia die al zijn leerlingen naar de parkeerplaats diri geerde om daar in het kader van een 'Coke Opvoedingsdag' de letters van het colame- rk Coca Cola te vormen. Een leerling ont hulde op het moment dat de foto werd ge maakt een T-shirt van concurrent Pepsi en werd daarom geschorst. Hoeveel kostbare leertijd en belastinggeld gingen er verloren door dit bedrijfslokker- tje, vraagt Alex Molnar, directeur van de re searchafdeling Commercie in Educatie (CERLT) van de Universiteit van Arizona. Op een onlangs gehouden conferentie signa leerde hij dat dit soort gesponsorde activi teiten in trek blijft, ondanks kritiek op de verregaande invloed van bedrijven op het onderwijs. Lezen wordt gestimuleerd door het verstrekken van kortingsbonnen op een pizza. Scholen krijgen tips voor een leuk scheikundige experiment met fruitsnacks. Dé manier om scholen over de streep te trekken, is aan te voeren dat kinderen er 'iets van kunnen leren'. Veel scholen zien er geen kwaad in om in het kader van een les handenarbeid of kunst de leerlingen te vragen creatief te zijn met snoep. Aan de dit jaar gehouden SweeTart-wedstrijd - hoofdprijs 10.000 dollar - deden maar liefst 5200 scholen mee. Ook populair is de 'School House Jam', die vleeswarenfabri- kant Oscar Mayer in samenwerking met dé Amerikaanse Associatie van Muziekleraren heeft ontwikkeld. Daarbij strijden scholen om de eer wie de 'worst-jingle' en andere reclamedeuntjes van het bedrijf het origi neelst kan uitvoeren. De spoorwegverbinding tussen Noord en Zuid is weer hersteld. Foto: AFP/Choi Jae-Ku Lijn tussen noord en zuid vijftig jaar gesloten geweest door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - Vijftig jaar na het einde van'de Koreaanse burgeroorlog (1950-1953) hebben Zuid-Korea en Noord-Korea zaterdag de spoorwegverbinding tussen hun landen hersteld. Beide re geringen hadden vijftig gasten uitgenodigd voor een korte plechtigheid bij de gedemilita riseerde zone, waarbij de laatste meters rails door arbeiders uit beide staten aan elkaar werden geklonken. Noord-Korea had een groot evenement van de gebeurtenis willen maken die de delegatie leider 'een ware hereniging' noemde, maar vond daarvoor geen gehoor bij de regering in Seoul. De spanningen rond het Noord-Koreaanse kernwapen- programma hadden de gebeur tenis van elke feestelijkheid be roofd. Aanvankelijk had ook Se oul ingestemd met een groot schalige viering van het herstel van de spoorlijn, die zou sa menvallen met de herdenking van de eerste top tussen Noord en Zuid sinds de burgeroorlog, drie jaar geleden. De opening betekent niet dat er nu treinen rijden tussen Noord en Zuid. Zuid-Korea heeft zijn deel van de werkzaamheden klaar, maar het noorden heeft het schema niet kunnen of wil len aanhouden. Het zal vermoedelijk tot het eind van het jaar duren voordat de eerste trein de gemilitari seerde zone, de laatste scheids lijn van de koude oorlog tussen Noord en Zuid, zal kunnen oversteken. En dan nog is het de vraag of die trip doorgaat en méér dan een eenmalige sym bolische reis zal worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5