Horeca krijgt verder uitstel rookverbod VERS EN VOORDEEL BINNENLAND Kloosterzuster Maria: Die kippen zijn van God 2.99 3.09 Nederlander weet niks over gezond eten Terugkeer van de wolf in Nederland lijkt mogelijk Roosendaler opgepakt wegens doden cavia's Onderwijsraad: Schotten weg tussen vmbo en mbo Open dagen landmacht n op de vijf cd's dvd's illegaal' Volgens de organisa- gen piraterij BREIN is op oment een op de vijf |- en geluidsdragers in Ne- id illegaal. In ons land zijn jaar 28,5 miljoen illegale n dvd's in omloop ge- L Ongeveer 60 procent e onwettelijke spullen itot stand door thuis ko- i. De organisatie schat de je op 157 miljoen euro. derwagen ijver geduwd iicht - Een 21-jarige enaar heeft een buggy aarin zijn twee kinderen en 3 jaar in het water ge- Waarom hij dat deed, is ekend. Hij kwam tot zijn aadat hij ruzie kreeg met intal mensen in een park rdrecht. De kinderen kwa- net de schrik vrij. De jon- ler werd na zijn daad (zet in een politiecel, van- ïit hij gisteravond is ont- L Na het incident had hij ilitie verteld dat de buggy ngeluk inhet water be- je. irestatie had '.Iers gemoeten' lle «dam - De politie in Am- im heeft vorige week de >n atie van twee medewer- an Albert Heijn verkeerd Ij pakt. Dat zei plaatsvèr- r ind korpschef Van Riessen te lag. Volgens Van Riessen 0( e aanhouding legitiem, k0 een telefoontje dat ze lij ons hadden moeten ;n was ook goed geweest', weede-Kamerlid Eerd- )e| is bereid een eventuele te betalen voor de twee gj ledewerkers. lei Beweging t zichzelf op «dam - De progressieve Mei Beweging in de is-Katholieke Kerk heft an het einde van dit jaar at hebben de participan- tn het platform van ruim erd vernieuwingsgezinde isaties zaterdag besloten, le voorzitter Baars. Ver- ig en gebrek aan mens- t en geld zijn de belang- ig i redenen voor opheffing, te derzeeboot »t schade op t< r in «ac - De Nederlandse on- eer Hr Ms Dolfijn heeft t« ag zijn onderroer bescha- vi ijdens een oefening op n m^ter diepte in de buurt (Scilly-eilanden. „Voor koppige bemanning was :r ren flink schrikken toen de et zeeër iets hards raakte", ra een woordvoerder van de ej e gisteren. Van de be- n ingsleden raakte niemand i ld. De Dolfijn kon op ei- acht verder varen. test tegen i evering it «dam - Ongeveer twee- i( ird mensen hebben giste- Amsterdam gedemon- d tegen de mogelijke uit at ïg van Juanra Rodriguez, anjaard zit gevangen in e land en wordt door de n se autoriteiten verdacht 1 inden met de Baskische idingsbeweging ETA. De ie ering is herhaaldelijk aan- ii hten, maar vorige maand elde de Hoge Raad dat ti ;uez mag worden uitgele- an Spanje, j nd in Haags aardentehuis t «ac - De brandweer heeft niddag een bejaardente- Den Haag ontruimd i irand woedde. Een aantal tl ïers heeft door de com- b last gehad van hyperven- maar daar is het volgens ndweer bij gebleven. De brak uit in een bergruim- le tweede verdieping. De weer schat de totale scha- 100.000 euro. maandag l6 JUNI 2003 ld len na week weer terug c - Naomi Delahunty en ne Weiten, de twee ver vriendinnen uit Tilburg, Ber terecht. Ze bleken ge- weggelopen. De twee 'n, beiden 14, waren een eleden opeens verdwe- et laatste spoor dat ze lieten was een fiets op itraal station van Tilburg. e brand arneveld veld - Door brand in het m van Barneveld zijn gis- nd zes woningen uitge- Persoonlijke ongelukken zich niet voor. De onder lingen gelegen winkels zware rook- en water- e op. De schade loopt vol- en woordvoerder in de nen euro's. door Achille Prick den haag - De Nederlandse consument heeft de mond vol over gezond eten, maar weet ei genlijk niet waar hij het over heeft. Het gros vertrouwt er blindelings op dat wat fabrikan ten en supermarkten aanbie den goed is. Een minderheid verdiept zich in ingrediënten en houdt zich aan een gezond voe dingspatroon. Dat blijkt uit een gezamenlijk onderzoek van onderzoeksbu reau NetPanel en het blad voor consumententrends Eye. Het onderzoek werd gehouden on der 440 internetbezoekers, doorgaans wat hoger opgelei den dan gemiddeld. Geconclu deerd kan worden dat het met het voedingspatroon van de ge middelde Nederlander en zijn kennis van voeding nog slech ter is gesteld. Eenderde van de ondervraag den interesseert het niet wat hij eet of heeft zich er nog nooit in verdiept en 36 procent zegt heel weinig verstand te hebben van voedsel. De rest heeft volgens eigen zeggen een beetje tot heel veel verstand van voeding. Hoewel iedereen aangeeft dat gezond eten belangrijk is, eet slechts de helft van de onder vraagden elke dag verse groente en 35 procent eet elke dag vers fruit. ,,Het is een trend om veel waar de te hechten aan gezond eten, maar weinigen voegen de daad bij het woord", zegt onderzoek ster Hallema. „We hebben ge woon geen zin ons er in te ver diepen. Kost te veel moeite en tijd in het toch al drukke be staan. Geen wonder dat de ex plosie van vleesschandalen, als varkenspest, dolle koeien, sal monella en hormonen in vlees onze vleesconsumptie nauwe lijks heeft beïnvloedt. Een rui me meerderheid denkt: 'het zal wel goed zitten'. Bijna de helft van de ondervraagden meent dan ook dat fabrikanten geen schadelijke stoffen in hun pro ducten stoppen en 24 procent zegt hier nooit over na te den ken." Het Voedingscentrum herkent het beeld. In anderhalf jaar tijd is het aantal telefoontjes met vragen over voeding en gezond heid verdubbeld tot 80.000. Hetzelfde geldt voor het aantal bezoekers op internet, van één naar twee miljoen. „De belang stelling is er, maar we weten ook dat er vervolgens nog lang niet altijd uitvoering wordt ge geven aan onze adviezen", zegt voedingsdeskundige Van den Berg. „De meesten mensen vin den dat anderen te vet eten, maar zij zelf niet. Het is de gro te uitdaging om het eetgedrag toch te verbeteren. We weten immers uit recente onderzoe ken dat het aantal mensen met overgewicht 'Amerikaanse' vor men dreigt aan te nemen als er niets verandert. Dat is ook niet verwonderlijk, want er wordt tegenwoordig elk moment van de dag voeding aangeboden en in ontelbaaf veel varianten." Om toch gezond bezig te zijn, blijkt wel dat consumenten steeds vaker grijpen naar 'light'- producten, vitaminesupple menten en naar producten waar bijvoorbeeld extra vitami nen aan zijn toegevoegd, zoge naamde 'functionele voeding.' Melk met calcium of sinaasap pelsap met extra vitamine C is zo 'geruisloos ingeburgerd ge raakt', stelt onderzoekster Hal lema. Bij light-producten toont de consument zich inconse quent, want driekwart weet ei genlijk niet of dat ook echt ge zonder is. Hoewel biologische producten niet aantoonbaar gezonder zijn, geeft bijna de helft aan meer biologisch te gaan eten als deze producten goedkoper worden. Vrouwen blijken hier een voor trekkersrol in te hebben, want de meeste mannen associëren het nog steeds met 'geitenwol len sokken'. Bijna een vijfde van de ondervraagden stelt zelfs dat de aandacht voor biologische producten louter een 'hypo criete m arketin ghype' is. halvelte - Ruim 90.000 mensen, vooral vaders met zonen, hebben de open dagen van de Koninklijke Landmacht op de Johannes Postkazerne in Havelte bezocht. Onder het motto 'Samen voor vrede en veilig heid' presenteerden 75 eenheden van de landmacht zich aan het publiek. De bezoekers waren onder meer getuige van demonstraties van de 43ste Gemechaniseerde Brigade met tanks en pantservoertuigen, de 11de Air Manoeuvre Brigade en het Korps Commando Troepen. Ook de luchtmacht, de marine en de mare chaussee deden aan de open dagen mee. Foto's: ANP/Robert Vos assen/gpd - Nederland moet zich voor bereiden op de komst van de wolf. De roofdieren zijn al gesignaleerd in de buurt van de Duitse steden Hamburg en Bremen en ze verplaatsen zich lang zaam richting ons land. Wolven horen vanouds thuis in Neder land, maar lieten zich jarenlang niet zien. Vooral vanwege bedreiging door jagers verschansten ze zich in Oost-Eu ropa, maar tegenwoordig verspreiden ze zich weer in westelijke richting. De grens tussen Polen en Duitsland zijn ze al jaren geleden gepasseerd en nu ze zich bij Hamburg en Bremen hebben la ten zien, ligt de weg naar Nederland open. Volgens zoogdierenkenner Lardi- nois van de Stichting Kritisch Bosbeheer in Dieren kan de wolf binnen afzienbare tijd Nederland bereiken: „Hoe lang het precies gaat duren, is moeilijk te zeggen. Dat hangt vooral af van de mens. Als die niet al te grote barrières opwerpt, kan het in een jaar of twintig zover zijn. Als alles meezit, kan het ook veel eerder zijn." Ook woordvoerder Kreetz van Natuur monumenten in Noord-Nederland sluit de komst van de wolf niet uit. Hij wijst op de trek van andere succesvolle rovers in westelijke richting: „Denk maar aan de visarend en de zeearend. De kraanvo gel is geen rover, maar past eigenlijk ook in dat verhaal." Lardinois heeft eenzelfde opvatting: „De omstandigheden voor grotere roofdie ren zijn verbeterd. Kijk maar naar de va le gieren die bij De Wijk zijn neergestre ken. Ook die maakten gebruik van de mogelijkheden die natuur en mens bo den. Als wij als mensen niet te moeilijk doen, komen er meer grotere roofdieren deze kant op. De wilde kat, de lynx, de veelvraat en mogelijk ook de monniks- gier." De komst van zulke rovers is een verrijking voor de Nederlandse natuur: „Ze horen erbij. Je ziet in Duitsland nu al, dat herten hun gedrag aanpassen sinds de lynx en de wolf in hun leefge bied zijn verschenen. Ze liggen niet meer met z'n zestigen bij een voerbak op eten te wachten, maar verspreiden zich over de bossen. Dat is goed voor het bos en de planten en dieren die daar leven." De grootste bedreiging voor de opmars van de wolf vormt de mens. Lar dinois pleit daarom voor een campagne om de weerstand tegen de wolf weg te nemen: „Dat is in Duitsland ook gedaan en het werkt." heusden/gpd - Zuster Maria van de Grieks-orthodoxe kloosterge meenschap in Heusden bracht een deel van haar 59ste verjaar dag door in een politiecel in Ven- lo. Op verdenking van kippen- smokkel. Zuster Maria mag dan sinds zaterdagavond weer vrij zijn, ze beseft heel goed dat ze voor justitie nog altijd verdachte is. Ze vermoedt dat de telefoon van haar kloostergemeenschap wordt afgeluisterd. De overste van de kleine Grieks-orthodoxe kloosterge meenschap in Heusden werd vrijdag - nota bene op haar 59ste verjaardag - gearresteerd door de AID op verdenking van kippensmokkel: ze zou betrok ken zijn geweest bij het vervoe ren van pluimvee in ruimings- gebieden terwijl daar een ver- voersverbod gold. Van vrijdag middag tot zaterdagavond zat ze in een politiecel in Venlo. De achttien kippen van de kloostergemeenschap, die zes zusters telt, zijn weg. De in specteurs van de Algemene In spectiedienst waren donderdag langsgekomen om ze te rui men, maar de dieren waren spoorloos. De verhoren, waar bij de inspecteurs volgens de zuster erg intimiderend waren, hebben weinig nieuwe infor matie verschaft. Maria hield haar mond. „Het dreef de in specteurs tot woede en wan hoop. Wat waren ze kwaad. Ik weet dat zij ook maar hun werk doen, dus ik heb het spelletje maar een beetje meegespeeld. Maar ik blijf natuurlijk wel bij mijn principes." De arrestatie stond niet op zich. Kloosteroverste Maria bij het lege kippenhok. Foto: ANP/Bas Rutten Het maakt deel uit van een groot opsporingsonderzoek van het openbaar ministerie in Maastricht. Verschillende per sonen zijn hiervoor de afgelo pen weken opgepakt, met na me in Limburg. Justitie denkt dat de kloosteroverste contac ten heeft met Kenneth Broek man van stichting De Ark. Broekman zit al meer dan een week vast in het Huis van Be waring in Grave. De Ark zoekt en regelt onderduikadressen voor hobbydieren die moeten worden geruimd. Dat het justitie menens is, blijkt uit afgetapte telefoongesprek ken van Broekman. De inspec teurs legden de non een uitwer king van een gesprek voor. Daarin repte de woordvoerder van De Ark over hulp aan kloostergemeenschappen. De Ark zou waarschijnlijk voor een kloosterorde in Limburg de kip pen hebben laten verdwijnen. De ruimers kregen daar kratten mee met botjes, de restanten van de - uiteindelijk maar - op gegeten kippen. Justitie gelooft echter niet dat deze botjes af komstig waren van de klooster- kippen maar dat de beestjes er gens zijn ondergebracht. „Waar onze kippen zijn gebleven gaat niemand wat aan, maar een ding wil ik er nog wel over zeg gen. Ze zijn zeker niet door ons opgegeten, want wij zijn vege- tarisch", verklaart Maria. Wat haar betreft, gaat het al lang niet meer alleen om kip pen. „Het gaat hier ook om het beleid rondom de vogelpest. Om mensenrechten. Om de vraag hoe 'burgerlijk ongehoor zaam' je mag zijn in dit land. Er is bepaalde wetgeving die ik niet in overeenstemming kan brengen met mijn geweten. Waar ik van zeg: dat klopt niet, daar kan ik niet aan meedoen. Ik heb alleen ergens niet aan meegedaan. Ik ben nooit een activist geweest, maar ik ben wel steeds meer gaan nadenken over de rechten van de burger." Ook de leden van de Heusden- se kloostergemeenschap waren en zijn zeer bezorgd over de vo gelpest, benadrukt Maria. Vol gens haar hebben zij wel dege lijk alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen om ver spreiding van het virus te voor komen. Zo trokken ze bijvoor beeld consequent andere schoenen aan voordat ze het kippenhok betraden. En ze vol deden aan de ophokplicht. Zuster Maria betwijfelt of het klooster binnen de 10-kilome- Zware criminelen Justitie behandelt activisten die illegaal kippen vervoe ren als zware criminelen. Dat vindt de Nederlandse Belangenvereniging van Hobbydierhouders. Er zou hen 'deelname aan een cri minele organisatie' (mis daadbende) ten laste wor den gelegd. De Algemene Inspectie Dienst (AID) ar resteerde binnen een week tien hobbyboeren en kip- penactivisten. De enige die nog vastzit is woordvoerder Broekmans van De Ark in Nuenen, een organisatie die kippen en ander pluimvee voor hobbyboeren naar vei liger gebied brengt. Recher cheurs van de AID zouden de activisten deelname aan een criminele organisatie verwijten. Het ministerie van landbouw ontkent dit niet. terzone rond Ospel valt, waar al het pluimvee moest worden ge ruimd. Toen de AID kwam om te vragen waar de kippen geble ven waren, beriep zij zich op haar.zwijgrecht. „Nu we wor den afgeluisterd, kan ik natuur lijk ook niet zo heel veel zeg gen. Misschien nog dit: er lig gen tevens religieuze overwe gingen ten grondslag aan ons handelen. Die kippen, die zijn niet van mij. Die zijn van God. Verder vraag ik mij werkelijk af of onze maatschappij gelukki ger wordt door deze onvoor stelbare handelwijze van de overheid." den haag/anp - Cafés en restau rants worden mogelijk langer uit gezonderd van het rookverbod. Dat blijkt uit een brief van minis ter Hoogervorst van volksge zondheid aan de Tweede Kamer. Het recht op een rookvrije werkplek en rookvrij personen vervoer geldt vanaf 1 januari volgend jaar. Voor de horeca is een uitzondering op het rook verbod gemaakt tot 1 januari 2005. Minister Hoogervorst gaat bin nenkort met vertegenwoordi gers van de horecasector praten om tot een oplossing te komen. Veel cafés, discotheken en res taurants vrezen grote omzetver liezen, als in hun zaken niet meer mag worden gerookt. Hoogervorst zegt nu dat hij 'in principe bereid is tot een verde re verlenging van de uitzonde ringspositie van de horeca'. Voorwaarde daarvoor is wel dat de partijen tot goede afspraken komen die tot betere bescher ming van de werknemers in de horeca leiden. De antirookvereniging Clean Air Now (CAN) is verontwaar digd over het mogelijke uitstel van het rookverbod. De organi satie is vooral bezorgd over de bezoekers van sportkantines die hier mogelijk door worden gedupeerd. „Er zijn in ruim een week tijd al meer dan vierhon derd klachten binnengekomen die vooral gaan over het roken in deze gelegenheden", aldus CAN. „Als gevolg van het uitstel van het rookverbod in de hore ca zal er ook in de meeste sportkantines nog jarenlang ge rookt mogen worden. Dit ter wijl de wens van het overgtote deel van de bezoekers juist een rookvrije sportkantine is." CAN dient een petitie in bij Hoogervorst waarin de organi satie erop aandringt het rook verbod in sportkantines per 1 januari 2004 in te voeren. den haag/gpd - De schotten tussen opleidingen in het be roepsonderwijs moeten weg om ervoor te zorgen dat zo veel mogelijk jongeren een zo hoog mogelijk diploma halen. Vmbo, mbo en hbo zijn nu nog te veel gescheiden werelden. Dat schrijft de Onderwijsraad van daag in een advies aan staatsse cretaris Nijs van onderwijs. De Onderwijsraad, een advies orgaan van de regering, pleit voor meer experimenten met 'verticale scholengemeen schappen'. Dat zijn scholen waarin vmbo, mbo en eventu eel ook hbo vloeiend in elkaar overgaan. In Winschoten is on langs zo'n gecombineerde vm- bo-mbo-school van start ge gaan. De leerlingen hoeven daar geen afsluitend vmbo-exa- men meer te doen, voor ze aan een mbo-opleiding beginnen. Volgens de raad vit ook aan de samenwerking van het be roepsonderwijs met bedrijven veel te verbeteren. 'Leren door te werken' is een goede manier om leerlingen binnen het on derwijs te houden, maar de sa menhang tussen het werk en het onderwijs kan beter. De Raad heeft ook kritiek op de financiering van het beroeps onderwijs. Mbo-instellingen krijgen geen geld voor een hbo- leerling die tussentijds bij hen instroomt. Dat geld is dan al naar het hbo gegaan. Leerlin gen die een gecombineerde mbo-hbo-opleiding volgen zijn duur uit, omdat ze zowel het mbo als het hbo betalen. roosendaal/gpd - De Roosen- daalse politie denkt vrijwel ze ker de dader te hebben gepakt die in en rond Roosendaal 83 cavia's op gruwelijke wijze heeft gedood. Het gaat om een 21-ja- rige man uit Roosendaal. Hij is gistermorgen in zijn woning aangehouden. De politie kwam de man op het spoor naar aanleiding van meerdere tips. In alle gevallen leidden die steeds tot dezelfde persoon. Het bestuur van de landelijk opererende Stichting Cavia had het afgelopen week einde nog vijfhonderd euro uit geloofd voor de gouden tip die tot aanhouding van de dader zou leiden. Een doorzoeking van de wo ning van de verdachte leverde diverse aanwijzingen op dat er de afgelopen weken grote hoe veelheden huisdieren in de bo venwoning en bijbehorende berging aanwezig zijn geweest. De politie trof in het huis ook diverse boekjes aan over de ver zorging van cavia's. Verder vond de politie in de woning nog drie dode cavia's. De man heeft inmiddels be kend de afgelopen weken ten minste honderd cavia's te heb ben gestolen. Dit gebeurde in alle gevallen rond middernacht bij kinderboerderijen in Roo sendaal, Bergen op Zoom en Steenbergen. De man ging daarbij steeds alleen te werk. Hij heeft nog geen duidelijke verklaring gegeven voor zijn ac tiviteiten. Wel heeft de man verklaard twintig cavia's te hebben ver kocht aan een kweker uit Roo sendaal. Die was hem via een advertentiekaartje op het bord van een supermarkt op het spoor gekomen. De kweker heeft bij de verdachte behalve twintig cavia's ook twee kooien gekocht die van een diefstal af komstig zijn. De verdachte zegt zich ervan bewust te zijn dat hij de diertjes niet goed heeft verzorgd. Buiten de verkochte exemplaren is geen van de cavia's meer in le ven. Sommige zijn door onder linge vechtpartijen aan hun einde gekomen, andere zijn door de verdachte moedwillig om het leven gebracht. De res tanten daarvan werden vorige week gevonden op een terrein nabij de vuilverbranding in Roosendaal. De politie onder zoekt nog of de verdachte meerdere strafbare feiten heeft gepleegd. (advertentie) CU Malta aardappelen 1 ~jr\ zak 2 kilo BESSES l./y kilo 0.90 Oil Hollandse nieuwe haring verpakt per 3 stuks AA9 Cll Braadworst— kilo r De Van/voor-aanbledlngen zl]n alleen geldig met 01 Bonuskaart, tot en met 22 juni 2003 oh Nu een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3