GESPREK VAN DE DAG 'Wraak geeft ook genoegdoening' *7 IRi Jongeren bidden en stagediven met de EO 0 is Britse icoon Arthur was een Italiaan Auteur Otto Veenhoven vermoordde stiefvader om moeder te beschermen Kringgesprek c. g-1s ieW vrier eer ti wegj n, bt geled let la ■liete 1 Ten hemel geheven handen en gesloten ogen in het Celredome tijdens de EO-jongerendag. Foto: ANP/Robin Utrecht Het Arnhemse stadion Gelredome was zater dag even tempel Gods: 32.000 jongeren op de stoelen bij reli-sterren TobyMac en Michael W. Smith en hangend aan de lippen van theo loog Willem Ouweneel. Of biddend tijdens een marathon-bidsessie. waar wordt gevraagd dat iedereen een plaatsje in het stadion kan vin den. dat de boodschap op de jongeren over komt of dat de mensen op het podium niet ze nuwachtig zullen zijn. Op het voorplein is het even niet druk als bin nen TobyMac optreedt. En hoe. De 38-jarige zanger/rapper weet het stadion razend en thousiast te krijgen. Het is dat er teksten als 'Oh lord, be my light and be my salvation' voorbijkomen, want de show wijkt voor de rest niet veel af van een 'werelds' popconcert. Aar dige lichtshow, stevige hiphop/rock-muziek, gelikte beelden op de videoschermen, een dansend, gillend en meebrullend publiek en Mac die op het einde tot driemaal toe het pu bliek induikt. Oh ja, de stoelen op het veld zie je niet bij een normaal popconcert. Daar zijn de meeste bezoekers op de voorste helft van het veld dan ook maar op gaan staan. Op het eind van zijn optreden vraagt hij het publiek mee te zingen: Say E-O. Wat een contrast met spreker Willem Ouweneel, theoloog en filosoof. De toon is die van de dominee, al schreeuwt hij wel een beetje. Het stadion, afgeladen vol, is muisstil als hij zijn verhaal over de vuiligheid die in de mens zit beeldend vertelt. Met een bak water vol vieze lappen, die het lichaam voorstellen. Te zien op drie beeldschermen en onder steund door een doventolk. Die bak water blijft smerig als hij er schoon water bij gooit, maar dat verandert als Ouweneel er een schep poeder in mikt. Het water begint te bruisen en een rook stijgt op. Het stelt de vervulling van de Heilige Geest voor, zegt hij. Van de sprekers hebben Robert Oort en en Re- irei né Spaans (beiden 15) uit Nijeveen niets n gekregen. Michael W. Smith en 'die meisji '01 groep' vonden ze wel leuk. „Toen de sprek kwamen zijn we met de rest van onze cate satiegroep naar buiten gegaan." Piet er Vermeer (21), Tamara van HalterenL en Marianca Bos (15) uit Spakenburg von< de sprekers een beetje 'laagdrempelig' hoor liever een goede preek", zegt Pieter. „Maar het moet hier natuurlijk ook niet te moeilijk zijn, want er zijn veel mensen vooe aa wie het nieuw is. Ik ben niet op zoek, al ko wel voor het geloof en de gezelligheid. Tamara en Marianca vonden de meidengi :n w ZOEgirl het leukst, Pieter vond het huweü aanzoek vanaf het podium van een bezoel aan haarvriend 'wel geinig'. „Of hij ja zei? ha. Dat weet ik eigenlijk niet. Maar het zal want ze gingen kussen." Kees Jansen maandag l6 JUNI 2003 dn DAGELIJKS LEVEN kEE5 ,P(?C AA.E- t£A/ LoL BEW/ftW. die, A\OOIE— PI«AATJE<- VOOR. JE EJCTEA, SECRET/MESSE.. MENSELIJK Koning Arthur, de Britse vader des vaderlands, was een Italiaan. De Arthur-legendes over het zwaard in de rots en de zoek tocht naar de Heilige Graal zijn niet meer dan kopieën van ou dere Italiaanse verhalen. Dat blijkt tenminste uit een studie van een Italiaanse historicus die zich heeft gespecialiseerd in de Middeleeuwen. The Times publi ceerde vandaag de voor Britten bijna godslasterlijke bevindin gen. Mario Moiraghi kwam tot zijn conclusies na onderzoek naar een Italiaanse versie van het mysterieuze zwaard dat in een rots gekliefd is. Dit onwrik bare zwaard bewaard in een gothische abdij bij de Italiaanse stad Siena. Het zou hebben toe behoord aan Sint Galgano, een Toscaanse edelman uit de 12de eeuw. die na een leven van lust en geweld een kluizenaar werd nadat de aartsengel Michaël aan hem verschenen was. Toen hij zich bekeerde, markeerde hij zijn beslissing door zijn zwaard in een rotsblok te stoten. Tot nu toe werd aangenomen dat de avon turen van Sint Galgano imitaties waren van de levensloop van Ar thur. Maar Moiraghi stelt dat het precies andersom is gegaan. Hij stelt dat de legenden rond Ko ning Arthur geïnspireerd werden door verhalen van rondtrekken de Toscaanse troubadours. Ver-, gelijking van teksten over Galga no en Ajthur lijken deze these te bevestigen. De verhalen van Sint Galgano blijken van een oudere datum te zijn. ANP De kans is klein dat Hoda (het rechterhoofdje) en Manal (links), de SIAMESE TWEE LING die vorige week in Egypte werd geboren, lang in leven blijft. De twee hebben een eigen hoofd, maar delen verder alles, tot en met het hart. Dat orgaan blijkt bovendien ook nog eens niet al te sterk te zijn. Een 26 jaar oude vrouw baarde de tweeling na een probleemloze zwangerschap. Er moest wel een keizersnee aan te pas komen. Een gespecialiseerd ziekenhuis in Caïro zorgt nu voor Hoda en Manal, maar schat hun overlevingskans niet hoog in. Foto: EPA Otto Veenhoven: „Ik was een jonge knaap die zijn moeder wilde beschermen, haar wilde vrijwaren van toekomstige bedrei gingen." Foto: ANP/Willem Woznitza vrijding hadden we echter geen dak meer boven het hoofd, en kwamen we ver spreid over het land bij fa milie terecht." Voor het kleine gezinnetje is het dus een geschenk uit de hemel, dat 'Mam' een baan vindt als huishoudster in Lochem. Zij trekt met haar kinderen in bij PTT-ambte- naar Siem Nieuwenhuysen, net weduwnaar geworden en zelf vader van twee dochters. Korte tijd later wordt het dienstverband verruild voor de huwelijkse staat. De dan twaalfjarige Otto heeft aanvankelijk een prima verhouding met zijn stiefvader, die hij 'Dad' noemt. „Hij ging met me om als een echte vader." Het har monieuze leven in Sunny Home duurt echter niet lang. Er komen spanningen en ruzies. Aanvankelijk slechts tussen Dad en 'Mam, maar naarmate de jaren vorderen ontpopt de stiefvader zich ook meer en meer als een tiran voor de kinderen, zowel die van hemzelf als de aangeno men. Het breekpunt voor de inmiddels vijftien jaar oude Otto is dat zijn stiefva der hem dwingt een haan de kop af te hakken. „Om een echte kerel te worden." De haat die dan wordt ge zaaid. wordt steeds groter naarmate de jongen ouder wordt en steeds vaker merkt dat zijn moeder door Dad wordt vernederd en mishandeld. Dit is de perio de waarin bij de tiener het plan rijpt zijn stiefvader te doden. „In deze fase van mijn leven begon ik hem hartgrondig te haten, zelfs dood te wensen. Niet via een langdurig ziekbed, want dan zaten we nog een hele tijd met 'm opge scheept. Nee, hij moest op slag dood zijn. Hoe, dat maakte niet uit", zo schrijft hij ruim een halve eeuw la ter. Dat moment zal echter nog vijf jaar op zich laten wach ten. Otto, die op de HBS in Zutphen via Louis Coupe rus kennis heeft gemaakt met het occulte, probeert ROGER MOORE, bekend als The Saint en als hoofdrolspeler in zeven James Bond-films, wordt geridderd ter gelegenheid van de verjaardag van de Britse koningin Elizabeth II. De 75-jarige Sir Roger heeft die titel echter niet te danken aan zijn ac teerprestaties, maar aan zijn werk als ambassadeur van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties. De jaarlijkse erelijst van men sen die een koninklijke ONDER SCHEIDING krijgen, is zaterdag be kendgemaakt. Volgens de Britse media staan daarop de namen van onder anderen actrice Helen Mirren, musicus STING (foto) en tv-kok 'Na ked Chef' Jamie Oliver. Ook Anita Roddick, oprichtster van de Body Shop, is geridderd. Voetballer David Beckham krijgt een onderscheiding voor 'verdiensten voor de sport'. Fo to: EPA In alle vroegte en in het diepste ge heim zijn de afgelopen week de eer ste 50.000 Engelstalige exemplaren van het nieuwe HARRY POTTER- boek, 'Harry Potter and the Order of the Phoenix', aangekomen bij uitge verij Audax in Gilze. Het vijfde boek in de reeks van zeven ligt vanaf 21 juni in de winkel. De Nederlandsta lige versie, getiteld 'Harry Potter en de Orde van de Feniks', wordt pas medio november verwacht. Het transport goed beveiligd: zo werden de boeken niet in de auto's van de uitgeverij getransporteerd, maar in trucks voor groente en fruit. De komst van het nieuwe Potterboek veroorzaakt een ENORME HYPE. De verschijning van 'Harry Potter en de Vuurbeker' in 2000 zorgde voor lan ge rijen kinderen in de boekwinkels. De serie over de tovenaarsleerling verschijnt in meer dan veertig talen. PRINS WILLIAM heeft geen RELA TIE met een jonge vrouw in Kenya. Dat heeft het Britse koningshuis gis teren gezegd in reactie op berichten in de pers. De twee zijn niet meer dan vrienden, benadrukt Bucking ham Palace. De kranten Mail on Sunday, News of the World en Sun day Express berichtten alledrie dat William een relatie heeft met de 21- jarige Jessica Craig. Zij zou zijn uit genodigd op het verjaardagsfeest van de prins, die volgende week 21 wordt. Het feest heeft als thema 'Out of Africa'. De Mail schreef dat de twee elkaar ontmoet hebben tij dens een bezoek dat William in mei 2001 aan Kenya bracht. Hij logeer de toen enige tijd op het landgoed van de familie Craig. Volgens de kranten is de prins sindsdien drie keer teruggegaan, en is Craig diver se keren in Groot-Brittannië ge weest. ten af. En wat ze eraf trok, liet ze gewoon op de grond vallen. Ze ruimde niks op. Dat heet 'dieven'. De baas van de druiven heet Pepe en is al heel oud. Op een dag kwam hij kijken toen m 'n moeder net weer die bladeren van de druiven aftrok. Ik dacht dat ze wel op haar kop zou krijgen, voor dat dieven. Maar hij gaf haar drie dikke zoenen. Dat was wel raar. Als mijn vader aan het fietsen was en mijn moeder niet in de druiven zat, ging ze winkelen met Cokky. Dat is de vriendin van Edwin. Dan gingen m'n zus en ik altijd computeren. Dat was dus best vaak. Daarom ben ik ook niet zo bruin. Als we wat te drinken wil den, konden we dat zelf uit de koelkast halen. Die kon niet op slot. En we konden net zoveel koek en snoep eten als we lustten. Daar moest je wel voor op het aanrecht klimmen. Want elke keer zetten mijn moeder en Cokky dat heel hoog. Ik weet ook niet waarom dat was. De laatste week van onze vakantie was de auto van Edwin steeds kapot. Hij stond bij de garage van Juan. M'n moeder en Cokky vinden Juan leuk. Ze gingen el ke dag bij de garage kijken of de auto al klaar was. En op een avond om half tien kwam Juan een keer langs met de auto, om proef te rijden. M'n vaderen Edwin zaten net lekker aan een wijntje, dus die hadden daar helemaal geen zin in. Toen stapten de vrouwen met een in. Zijn ze een hele tijd wezen proefrijden, naar Het was de bedoeling dat de tien deelnemers aan het Ierse televisie programma CABIN FEVER, de nieuwste loot aan de stam van Big Brother-achtige reality-shows, twee maanden lang in een schoener - hier op archieffoto - rond Ierland zouden zeilen. Wekelijks een van de opva renden worden weggestemd. Maar vrijdag, elf dagen na het uitvaren, moesten alle deelnemers het schip verlaten, nadat het OP DE ROTSEN was gelopen en in tweeën was ge broken. De meeste deelnemers wer den door een helikopter opgepikt, één koos ervoor' naar de wal te zwemmen. Allen bleven ongedeerd. Gisteren was de eerste aflevering van Cabin Fever, zondag wordt deel twee uitgezonden. Beelden van de schipbreuk zijn dan niet te zien, omdat de camera's niet draaiden op het moment dat het schip op de rot sen liep. De show zal 'in een of an dere vorm' worden voortgezet aldus de producent. Foto: AP In zijn autobiografische thril ler 'Sunny Home' beschrijft Otto Veenhoven hoe hij in 1955 in Lochem zijn stiefva der vermoordde. De nu 68- jarige schrijver zegt van die moord nimmer spijt te heb ben gehad. „Ik voelde me toen als een nobele ridder, die een zwakke vrouw be schermde." „Mensen die het manu script van Sunny Home hebben gelezen, hebben wel eens gevraagd of de moord me niet mijn hele le ven heeft achtervolgd. Het antwoord daarop is een voudig: nee! Er zijn zelfs he le periodes geweest, waarin ik er niet eens meer aan dacht." Veenhoven heeft over de moord op zijn stief vader nooit wroeging ge kend, zegt hij. „Sterker: Ik ben nog steeds solidair met de twintigjarige jongeman die ik toen was. Een jonge knaap die zijn moeder wil de beschermen, haar wilde vrijwaren van toekomstige bedreigingen." In Sunny Home beschrijft Veenhoven het leven in de ze villa, die aanvankelijk in derdaad een 'zonnig tehuis' is voor zijn in de oorlogsja ren op drift geraakte moe der en haar twee kinderen. „Mijn ouders zijn kort voor de oorlog gescheiden. Mijn vader mr. Jan Veenhoven was tijdens de oorlog partij secretaris van de NSB. In 1945 werd hij als politiek delinquent geïnterneerd. Mijn moeder, mijn zusje en ik waren net voor de hon gerwinter naar de Achter hoek getrokken. Na de be- „Ja, ik wil wel wat vertellen, juf. Over onze vakantie in Spanje. Daar heb ik heel veel wijn gedronken. En sangria. M'n moeder zei steeds dat het nu wel genoeg was, maar dan schonk m'n vader altijd nog een beetje bij in m'n glas. Als ie ook voor zichzelf inschonk, ja. Maar ik werd er niet dronken van, hoor. Soms wel een beetje draaierig. Dan ging ik maar een stukje zwemmen, in zee. Met m'n luchtbed. M'n vader lag dan meestal al te slapen. Metz'n mond open. En ma ma zat altijd te lezen, onder de parasol. Maar als ik te ver afdreef door de wind en de golven, was er een paar keer een aardige meneer die me naar het strand terugduwde. Als m 'n vader niet lag te slapen, ging ie fietsen met Edwin, in de bergen. Van Edwin is het huis, in Span je. Het leukste vindt m'n vader dan de terrasjes en de restaurantjes. Dan zitten ze 's ochtends al om tien uur aan de wijn. Met een soort 7up erbij. Dat doen alle wielrenners in Spanje. Dat hoort, zegt m'n vader. En daarna fietsen ze gewoon weer door. Nou ja, niet zo hard meer, natuurlijk. De meneer van de Spaanse fietsclub waar ze op zondag altijd meegaan rijden, zegt altijd dat het na de wijn een 'disastro' is. Disastro is Spaans. Ik weet ook niet wat dat is. M'n moeder was overdag altijd in de druiven, dat was naast ons vakantiehuis. Dan trok ze alle bladeren rond de trossen eraf en brak ze een stuk van de plan- wel met voodoo-achtig i red tuelen zijn stiefvader te den, maar dat zet wein Ui zoden aan de dijk. Bov dien kan hij, ouder wc dend, steeds beter afst nemen van Sunny Hon Als hij echter - inmidde eer 1 als dienstplichtig milit< Amersfoort - van een v ijdei din hoort dat bij een m mei handeling zijn moeder i Sci Dad bijna is gewurgd, j kop hij zijn oude plan weer en fl En ditmaal voert hij hel zeeè uit. Hij slaat zijn stielva een de hersens in, maar zej e gis gen de politie dat de nu ings van het dak is gevallenzet I het 'ongeluk' wordt ni« achi twijfeld. Veenhoven: „I voelde me toen als eenttg* bele ridder, die een zw« vrouw beschermde. Miev achteraf gezien was het minder edel motief dat idaj dreef. Ik wilde wraak n ïrd n men voor de slechte jai Am: in Sunny Home.d teg Minder edel, maar daai ig vé niet slechter als motief, anja vindt hij. „Wraak is nie lanc dat ik afwijs. Het is een se a gevoel dat in ieder mer mde huist. Wraak geeft ook idin noegdoening. Misschit ïring het daarom dat ik nooi hten wroeging heb gevoeld, elde Hoewel het allemaal bi juez een halve eeuw geledei an S gebeurd, zou de onthu dat het ongeluk moe hl m«I mensen kunnen schok Veenhoven, nu woona |3| in Zeeland, beseft dat. „Maar daar geef ik niet uc Voor hen heb ik het bo nidc niet geschreven. Trouv 1 De: directe familie is er bijl irani weten niet meer. Behal ïers mijn halfzus en die het last alles verteld." ma< ndvv Jan Buter bral le tw weei 100.1 Circa 60.000 uitzinnige fans heb ben gisteravond in Parijs gevierd dat hun superster JOHNNY HALLYDAY zestig jaar is geworden. Het optre den van de Franse rocker in het Pare des Princes was een mediaspekta kel. Onder anderen de Franse pre mier Raffarin, de burgemeester van Parijs en andere hoogwaardigheids bekleders lieten zich zien. Hallyday, een levende legende in eigen land, toert sinds 3 juni met een groots op gezette SHOW door Frankrijk. De reeks optredens duurt twee maan den. Het optreden van gisteren - op zijn verjaardag - was het hoogtepunt van de tournee. Hallyday heeft in zijn loopbaan tot dusver meer dan 100 miljoen platen verkocht, en cir ca 15 miljoen mensen bezochten zijn optredens. Foto: AP Benidorm. En ze hebben op een terrasje gezeten. Toen ze heel laat weer thuis kwamen, moesten ze de hele tijd giechelen. Mijn vader en Ed win zeiden steeds dat ze wel bakvissen le ken. Bakvissen zijn vrouwen die steeds moeten giechelen. Mijn vader zegt altijd dat vrouwen wel hersens hebben, maar ze vaak niet gebruiken. Edwin vindt dat ook. Nu weet ik niks meer, juf, over de vakan tie." „En, hoe was het op school? Nog wat ver teld over de vakantie, tijdens het kringge sprek?" Juf, 11 spreekt met de vader van... Ja, die. Moet u eens horen, ik kan het al lemaal uitleggen. Kijk voor de feiten achter dit verhaal op www.dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2