Autoriteiten Iran staan onder druk BUITENLAND 'Elke seconde van die 17de juni zit in mijn geheugen gegrift' Geldmaker George herhaalt zijn kunstje voor komende campagne Eerste hoofdaanklager Strafhof geïnstalleerd Snelwegen België richting zuiden drie jaar dicht Eerste schip passeert Drieklovendam Overleg Midden-Oosten leidt nog niet tot bestand litie vindt lil' materiaal $i De Georgische politie gisteren twee kleine con- Prs met de radioactieve en strontium en cesium in taxi in de hoofdstad Tbilisi inden. Volgens de autoritei- vas het materiaal voor ter- tische groeperingen be- an id, die het wilden gebrui- coor het maken van 'een ,'tp ibom'. Een vuile bom is conventioneel explosief dat nactief materiaal bevat en mee een groot gebied kan netten. Het ministerie van enlandse zaken liet weten Ie chauffeur van de taxi gezegd dat twee mannen ide containers hadden ge- n. ckers bespotten lir op website UN - Hackers hebben giste- |e website gekraakt van de e regeringspartij Labour. Ie site plaatsten ze een foto \i le Amerikaanse president die een hond draagt met ifd van de Britse premier De beheerders van de La- t-site haalden de foto in de ind weg. Op de website le Britse omroep BBC was tld nog wel te zien. oerders van Labour wil- liet op het voorval reage- llair wordt regelmatig als schoothondje afgeschil- naar aanleiding van zijn irwaardelijke steun aan de ;aanse aanval op Irak. k-dissidenten gepakt na bom - De Noord-Ierse politie gisteren twee dissidente van het IRA opgepakt. Zij zondag in de stad Lon- rry de autobom van 500 lebben achtergelaten die experts van het Britse le- hadelijk werd gemaakt, ree mannen van 24 en 33 verden gearresteerd in hun in het overwegend katho- westen van Londonderry, een na grootste stad van d-Ierland. nslagen op bus legerkonvooi ad - Onbekenden hebben lag in Irak raketgranaten nm fuurd op een bus met bur- oa en een Amerikaanse mili- onvooi. Daarbij zijn min- i vier Amerikanen gewond ikt, van wie twee ernstig. leeft een woordvoerder 1 iet Amerikaanse leger gis- A bekendgemaakt. Soldaten i le 4de Infanteriedivisie en zondag op zo'n 25 kilo- rten noorden van Bagdad loten met een raketgra- die een bus met burgers e op het moment dat die ïrikaans konvooi pas- dinsdag 17 juni 2003 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president George Bush hoopt met een aantal duurbe taalde donorrecepties - entree 2000 dollar per persoon - binnen twee weken zo'n twintig miljoen dollar op te halen voor zijn herverkie zingscampagne voor volgend jaar. Dat is één tiende van het totale bedrag dat het team Bush-Cheney '04 naar verwachting zal verga ren: 200 miljoen. Niet alleen Bush zelf, maar ook first lady Laura en vice-president Dick Cheney vliegen deze maand Amerika rond om de gala's voor gulle gevers bij te wonen. De presidentsverkiezingen van november 2004 mogen nog ver weg zijn, sinds de op richting van het herverkiezingscomité van Bush, vorige maand, is alle inzet van de Re publikeinse partij gericht op het spekken van diens verkiezingskas. Bush vestigde drie jaar geleden een record aan fondsenwerving en staat op het punt dat kunstje te herhalen. De geldrace van de komende weken is mede bedoeld om Democraten die in de race zijn voor 2004 te demoraliseren, aldus een strateeg van de Republikeinse Partij in de krant USA Today. Alle negen Democratische presidentskandidaten samen haalden in het eerste kwartaal van dit jaar 26 miljoen dollar binnen. De Democraten staan qua fondsenwerving op een achterstand, niet alleen omdat een president nu eenmaal meer wervingskracht heeft dan een relatief onbekende kandidaat, maar ook omdat de Republikeinen een kapi taalkrachtiger achterban hebben. Bovendien moeten de negen Democratische kandidaten een hoop geld steken in het gevecht tegen el kaar, terwijl Bush geen enkele interne con currentie te duchten heeft. Het verschil is groot: waar Bush duizenden dollars vangt voor een stoel, kostte de toe gang tot een donorsessie met presidentskan didaat senator John Edwards afgelopen week end slechts 50 dollar. En terwijl Bush zelf nauwelijks iets hoeft te doen, moet iemand als Afgevaardigde Richard Gephardt acht uur per dag werken om geld bij elkaar te krijgen, aldus een van zijn medewerkers in The New York Times. Tijdens de vorige presidentsverkiezingen be delde Bush meer dan honderd miljoen dollar bijeen van individuele Amerikanen, die vol gens de toen geldende campagneregels maxi maal duizend dollar per persoon mochten storten. Sindsdien is de wet veranderd, en is de grens opgetrokken tot 2000 dollar. Bush maakte de vorige keer niet alleen ge bruik van zijn goede familierelaties maar ook van tweehonderd 'pioniers', mensen die het benaderen van potentiële donateurs voor hem opknapten. In ruil voor het binnenbren gen van 100.000 dollar kregen de pioniers toegang tot regeringsfunctionarissen of een baan. Dit jaar is er een nieuwe, hogere cate gorie fondsenwervers gecreëerd: de rangers. Die moeten het dubbele scoren. Vanavond woont Bush een receptie bij in Washington, waar zijn geldschenkers getrak teerd worden op hamburgers, hotdogs en een minuut of twintig op de president zelf. De 'geldmaker' reist verder nog naar Georgia, New York, Califomië en Florida. Laura Bush bezoekt drie donorbijeenkomsten, Dick Che ney vier. brussel/gpd - De Belgische au tosnelwegen E25 en E411, de twee belangrijkste verkeers aders richting het zuiden, zijn dringend aan een opknapbeurt toe. In september gaan grote delen van de wegen dicht voor alle verkeer, en dat gedurende drie jaar. Tot groot ongenoegen van restaurateurs en pomphou ders langs deze routes. Zij eisen een schadeloosstelling. Het wegdek van de E25 (Luik- Arlon-Luxemburg) en de E411 (Namen-Luxemburg) verkeert in een slechte staat. Het lawaai erige asfalt zit vol hobbels en gaten. De wegen moeten over een lengte van 255 kilometer worden gerenoveerd. Geduren de de werkzaamheden worden de snelwegen over tientallen ki lometers volledig afgesloten. Al leen in de zomermaanden juli en augustus, als het druk is met vakantieverkeer richting het zuiden, blijven de wegen open. De ondernemers langs de E25 en E411 zijn niet te spreken over de sluiting en de duur van de werkzaamheden. Zij willen dat de renovatie wordt uitge steld, en dat eerst de economi sche gevolgen voor de bedrij ven langs de twee routes in kaart worden gebracht. Ze vre zen dat nogal wat zaken, zoals de pleisterplaatsen voor vracht wagenchauffeurs, op de fles zullen gaan. De middenstanders hebben zich verenigd in de actiegroep 'E411'. In een kort geding bij de Belgische Raad van State eisen ze dat ten minste één rijstrook permanent geopend blijft voor het verkeer en ze willen een schadevergoeding. yichang - Met veel ceremonieel heeft China gisteren het eerste schip door de sluis van de nieu we Drieklovendam laten passe ren. Een veerboot met dansers met rode vlaggen aan boord werd door de 6,4 kilometer lan ge sluis gevoerd. De Chinese staatszender zond de ruim twee uur durende reis van de veer boot Shenzhou door de sluis live uit op televisie. Het enorme wa terwerk, volgens China de groot ste sluis ter wereld, verplaatst schepen in vijf fases over de 190 meter hoge dam. Foto: AP teheran-wenen/dpa-rtr - Iran heeft gisteren internationaal kri tiek te verduren gekregen over het nucleaire programma van het land. Tegelijkertijd heeft het regime in Teheran nog steeds te maken met aanhoudende stu dentenprotesten. Mohammed el-Baradei, het hoofd van het Internationaal Atoomagentschap (IAEA) liet gisteren weten dat Iran heeft nagelaten om verscheidene nu cleaire actviteiten aan het IAEA te melden. Teheran zou volgens el-Baradei nu wel bezig zijn de ze omissies te herstellen. Het IAEA riep Iran op om een aanvullend protocol bij het non-proliferatie verdrag te te kenen, waardoor waarnemers onder meer het recht krijgen om alle verdachte locaties te in specteren en onaangekondigde inspecties uit te voeren. Ook de Europese Unie en Rus land sloten zich bij de oproep van het IAEA aan. De EU-mi- nisters van buitenlandse zaken, gisteren bijeen in Luxemburg, vroegen Iran in een verklaring het protocol 'dringend en zon der voorwaarden' te tekenen en alle vragen over het nucleaire programma 'snel en volledig' te beantwoorden. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van atoom energie zei dat Iran met een 'positieve benadering' het ver zoek om meer VN-inspecties toe te laten zal bestuderen. Amerika heeft Iran er herhaal delijk van beschuldigd massa vernietigingswapens te ontwik kelen. President Bush schaarde het land, samen met Irak en Noord-Korea al onder de 'as van het kwaad'. Teheran ont kent dat het kernwapens wil maken en zegt dat haar nucle aire activiteiten uitsluitend ge richt zijn op het opwekken van energie. De demonstraties tegen de Iraanse leiders lijken intussen van Teheran ook over te waaien naar andere steden. In het oos telijke Meshed betoogden zon dagavond ongeveer 2000 men sen. Ze riepen leuzen tegen de geestelijke leiders van Iran en tegen de gematigde president Khatami, die in hun ogen er niet in slaagt hervormingen door te voeren. Uit andere plaatsen zoals Tabriz en Shiraz komen berichten van kleinere demonstraties. De afgelopen dagen zouden zeker 140 de monstranten zijn opgepakt. cherming or walvis in - Dierenbeschermers iten een betere bescher- van de walvis, omdat de itionale Walvisvangst lissie (IWC) gisteren in een speciaal comité voor eigde diersoort in het 1 heeft geroepen. Het is de ekeer dat de omstreden nissie de bescherming van alvis uitdrukkelijk vasüegt. VC besloot tot de stap in rerhit debat tijdens haar jaarlijkse bijeenkomst, het Berlijnse Initiatief en zich 25 leden uit, twin- den stemden tegen. schop vast na fceersongeluk NCEits - Een Amerikaanse chop is in de stad Phoenix jesteerd omdat hij zaterdag It veroorzaken van een fa- rerkeersongeluk zou zijn gereden met zijn wagen, letuigen registreerden wel zijn kenteken, waarop nas O'Brien kon worden ehouden. De bisschop van nix zou een voetganger en overreden toen hij op was naar huis. Een tweede in reed vervolgens over de vloerde voetganger, die )p overleed. Het is de 'I de keer dat de bisschop in 'taak komt. Begin deze ld werd bekend dat ien priesters die werden acht van seksueel misbruik ninderjarigen de hand bo- let hoofd heeft gehouden. nse politieactie en Iraniërs De politie heeft van- iin en rond de Franse dstad Parijs een grote actie voerd tegen een Iraanse •sitiegroep. Dat gebeurde tzoek van de antiterreur- er Bruguière die de Irani- ardenkt van terroristische liten, zo heeft de politie jld. De politie heeft 150 ar- verricht. De beweging 't de actie 'belachelijk'. it om de oppositiegroep leddin van het Iraanse de belangrijkste gewapen- ise oppositiegroep. den haag/anp - De Argentijn Luis Moreno Ocampo is gister middag in Den Haag plechtig geïnstalleerd als eerste hoofd aanklager van het Internatio naal Strafhof (ICC). Moreno Ocampo legde zijn gelofte van trouwe plichtsbetrachting af in de Grote Zaal van de Gerechtig heid in het Vredespaleis, waar normaal de zittingen van het Internationaal Gerechtshof worden gehouden. Het ICC, dat officieel op 1 juli 2002 begon, heeft in Den Haag een voorlopig kantoorgebouw, maar nog geen rechtszaal. Onder de gasten bij de ceremo nie in het Vredespaleis waren prinses Maxima, minister Don- ner van justitie, hoofdaanklaag ster Carla Del Ponte van de hui dige VN-tribunalen en tal van rechters van het Joegoslavië-tri- bunaal. Tijdens de ceremonie hield on der anderen de 83-jarige Ameri kaan Benjamin Ferencz een toespraak. Ferencz was na de Tweede Wereldoorlog aankla ger in Neurenberg waar de kop stukken van het nazi-bewind werden berecht. Als vertegen woordigster van de slachtoffers legde de Cambodjaanse me vrouw Billon Ung Boun-Hor een verklaring af die door veel toehoorders als zeer ontroe rend werd ervaren. Het ICC moet, in tegenstelling tot de huidige VN-tribunalen voor ex-Joegoslavië en Rwanda, uiteindelijk wereldwijde be voegdheid krijgen. Het Strafhof is weliswaar uit het VN-systeem voortgekomen, maar is geen VN-organisatie. De VS zijn fel gekant tegen het Strafhof, om dat Washington vreest dat er ooit Amerikanen moeten te rechtstaan wegens oorlogsmis daden. Tijdens zijn eerste persconfe rentie zei Moreno Ocampo dat hij over ongeveer een maand bekend maakt welke gevallen mogelijk tot de eerste ICC- rechtszaken kunnen leiden. Hij maakt in de tussentijd een in ventarisatie van de ongeveer driehonderd brieven die het ICC het afgelopen jaar heeft ontvangen. Het Strafhof kan za ken behandelen over onder meer genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Moreno Ocampo verdiende zijn sporen tijdens de processen over de misdaden van de mili taire junta in zijn vaderland. Hij trad onder meer op als plaats- Luis Moreno-Ocampo. Foto: ANP/Ed Oudenaarden vervangend hoofdaanklager in het proces tegen voormalige hoge militairen die waren aan geklaagd voor duizenden geval len van marteling en moorden tijdens de militaire dictatuur in Argentinië tussen 1976 en 1983. gaza/anp-rtr - De Palestijnse gewapende groepen hebben met Egyptische bemiddelaars nog geen akkoord kunnen be reiken over een staakt-het-vu- ren. Dat hebben enkele ge sprekspartners gisteren in Gaza meegedeeld. De Palestijnse minister van bui tenlandse zaken Nabil Shaath hoopte gaande het overleg nog dat Harnas wellicht al vandaag een staakt-het-vuren met Israël zou accepteren. Inmiddels lijkt het erop dat de Palestijnse groepen volharden in hun ver zet tegen het vredesproces. Volgens Mohammad al-Hindi van de Islamitische Jihad lag er geen voorstel over een staakt- het-vuren ter tafel, maar is wel gesproken over het recht op verzet tegen de Israëlische be zetting. „Wij en Harnas hebben altijd gevonden dat burgers uit de strijd moeten worden ge houden als Israël stopt met huiszoekingen en moorden." Pas als Israël dat doet, willen de twee groepen stoppen met zelf moordaanslagen in Israël. Namens Fatah zei Ahmad Hei lis dat ook zijn groepering heeft bevestigd dat zijn volk gerech tigd is tot verzet. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Was het een volksop stand of een revolutie? Voor Werner Herbig, inmiddels over de 80, is de vraag naar de histo rische betekenis van de 17de juni 1953, toen honderdduizenden in de DDR demonstreerden tegen het communistische bewind, on belangrijk. Als stakingsleider ('raddraaier') in Görlitz, aan de grens met Polen, kreeg Herbig vijf jaar tuchthuis aan z'n broek. „Ik zat alleen in een cel, een zak stro als bed en een emmer als wc. Toiletpapier hadden we niet." In dergelijke omstandighe den denk je niet na over theore tische kwesties. Verschrikkelijke jaren moeten dat zijn geweest, waarin Herbig slechts sporadisch contact mocht hebben met zijn familie. „Ik heb mensen in de gevange nis gek zien worden", herinnert hij zich. Vijftig jaar na de '17de juni' laat Werner Herbig zich door Berlijn rijden. Van een bij eenkomst met journalisten naar een ontmoeting in het Museum Checkpoint Charlie, waar hij opnieuw over die turbulente dagen zal vertellen. „Elke se conde zit in mijn geheugen ge grift." Bij dergelijke gelegenhe den ontmoet Herbig leeftijdge noten als Hans Bentzien, func tionaris van de communisti sche SED in de jaren vijftig, la- Honderden mensen gingen op 17 juni 1953 in de voormalige DDR de straat op om te demonstreren. De opstand werd uiteindelijk neergeslagen door Sovjettanks. Foto's: AFP ter cultuurminister en tv-chef van de DDR. Bentzien stond tijdens de spon tane opstand, die het nog jonge DDR-regime dreigde te breken en door Soyjettanks werd neer geslagen, aan de andere kant. „De DDR was pas enkele jaren oud. Ik kon niet tolereren dat wat moeizaam was opgebouwd in zo korte tijd werd vernie tigd." In tegenstelling tot ande ren hebben Herbig en Bentzien er geen moeite mee om elkaar de hand te schudden en aan één tafel plaats te nemen. Her big: „Je moet ooit een streep onder het verleden kunnen zet ten." Maar welke betekenis heeft dat verleden? Duitse media, intel lectuelen, schrijvers, politici; massaal houden zij zich bezig met de vraag hoe de '17de juni' moet worden geïnterpreteerd. Wat begon als een protest van bouwvakkers in Oost-Berlijn te gen de hoge arbeidsnormen en de lage levensstandaard, breid de zich razendsnel uit over de hele DDR. Tienduizenden gin gen de straat op, overal werd gestaakt, partijkantoren werden bezet en geplunderd, gevange nen bevrijd en aan de economi sche eisen werden politieke leuzen toegevoegd ('Vrije ver kiezingen', 'Eén vaderland'). Pas toen het Rode Leger, ten koste van tientallen doden en vele gewonden, ingreep, keerde de rust terug. Was deze uitbarsting van volks woede een voorbode van de ge beurtenissen in 1989, die leid den tot de val van de Muur? Was het een dappere poging tot verzet van vrijheidslievende burgers, te vergelijken met de latere opstanden in Boedapest en Praag? Of was het een ordi naire sabotagepoging, een 'fas cistische putsch', aangewak kerd door 'provocateurs' in dienst van westerse geheime diensten, zoals mensen als Hans Bentzien beweren? Volgens Marianne Birthler, be heerster van de Stasi-archieven, is rond de '17de juni' een web van legenden en taboes gewe ven, dat pas nu wordt ontrafeld. „Zowel in oost als in west zijn die gebeurtenissen in eigen be lang gebruikt." Legendarisch was in de DDR bijvoorbeeld het optreden van de voormalige 'SS-<:ommandante' Erna Dorn. Die veroordeelde kampbewaak ster zou, na uit de gevangenis te zijn bevrijd, de menigte op de markt in Halle hebben opge zweept. Birthler: „Wij hebben dat verhaal onderzocht, maar geen enkele aanwijzing gevon den dat het waarheidsgetrouw is. Maar de mythe heeft perfect gefunctioneerd. Nog altijd zijn er mensen die bij hoog en laag beweren Erna Dom daar te hebben gezien." In het westen werd, als eerbe toon aan de opstandelingen, de 17de juni uitgeroepen tot 'Dag van de Duitse eenheid'. Maar naarmate de Bondsrepubliek en de DDR zich verder met el- kaars bestaan verzoenden, werd de opstand vooral een hinderlijke herinnering. „Het bestaan van twee Duitse staten garandeerde tijdens de Koude Oorlog de stabiliteit van Euro pa", aldus Birthler. „In dat beeld paste geen volksop stand." Birthler en ook een historicus als Hubertus Knabe, die het boek '17 Juni 1953: Ein Deut- scher Aufstand' publiceerde, pleiten voor een herwaardering van het volksoproer. „Wie kent de namen van de stakingslei ders en de woordvoerders van de 17de juni?", vraagt Knabe retorisch. „Mensen als Herbert Stauch, die in Magdeburg de vrijlating eiste van alle politieke gevangenen en een dag later standrechtelijk werd geëxecu teerd, zijn niet minder moedig geweest dan de tegenstanders van het nationaal-socialisme." Voor mensen als Wemer Her big, de stakingsleider uit Gör litz, heeft die 17de juni hun he le verdere leven bepaald. De ge schrokken communistische au toriteiten reageerden met harde hand en bouwden in de DDR een indrukwekkend en alom vattend veiligheidssysteem op. Toen Herbig vrijkwam merkte hij dat de opstand het leven er alleen maar zwaarder op had gemaakt. „De repressie was toegenomen." Uit angst op nieuw te worden gearresteerd vluchtte Herbig naar West-Ber lijn. Naar Görlitz keerde hij nooit terug.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7