Alarmsysteem biedt vaak schijnveiligheid BINNENLAND 2 Zalm wil best premier worden, maar zonder ijzerzaagje 'Jongste smokkelverdachte snel vrij' Politie bekritiseert PBC-onderzoek Pieper dient klacht in tegen politie Drieweekse opbouw voor Vierdaagse Tienduizenden installaties ondeugdelijk Apothekers wijzen systeem vergoedingen af Mogelijk uitlevering zoon Bouterse aan Suriname ertop ruiiet _j t minister haag - De bevelhebbers le krijgsmacht wijzen de lenomen bezuinigingen marine, land- en lucht- it af. Volgens hen kan de iniacht bepaalde taken niet uitvoeren als de bezuini- in worden doorgevoerd, iverleg van de bevelheb- met defensieminister en staatssecretaris Van [naap heeft gisteren niets Jeverd. Defensie moet de nde vier jaar 850 miljoen bezuinigen. Volgens de hebbers lukt het na alle inigen van de afgelopen ja- liet meer om alle legeron- elen een beetje te laten in- en. dinsdag 17 JUNI 2003 nvaring over derzoeksraad WD-minister Rem- jinnenlandse zaken) is in aanvaring gekomen met «reede Kamer over de be- e onafhankelijkheid van de rzoeksraad voor de veilig- Remkes wil in voorko- de gevallen vertrouwelijke matie uit de rapporten van ad kunnen schrappen. Een Kamermeerderheid (mi le WD) ziet dat helemaal zitten. Het kabinet is van de Raad voor de Trans- igheid - onder voorzit- ip van mr. Pieter van 'loven - per 1 januari te vormen tot een on- iraad die op breed ge- :identen en rampen on- 'loep neemt. Alleen wan de staatsveiligheid in het ig is, mag de raad niet in komen. giaatscanner universiteit ingen - Op de faculteit Ciie van de Rijksuniversi- ningen (RuG) is het ge- van een 'plagiaatscanner' plegd in het examenregle- el .Wanneer meer dan 20 int van een werkstuk via iet is te herleiden tot be lde werken, kan de com- nt e de student een sanctie gen. Dat zei voorzitter van d< amencommissie Jepma en. De commissie besloot O i regel, nadat vier weken en een student werd be- va op het overnemen van delen van een werkstuk ntemet. Het kopiëren werd zen met behulp van een w irogramma dat zinsneden nea's met internetteksten lijkt. noeming tielderen' osch - De oppositie in de de Kamer eist duidelijk- >ver de argumenten waar- andidaten die te laat solli- n naar bestuurlijke func- ich tot de selectieproce- worden toegelaten. Aan- g hiervoor is de ontboeze- van minister Remkes van inlandse zaken vorige over de gang van zaken benoeming van de nieu- mmissaris van de konin- Brabant. Remkes deelde ler mee dat één kandi- ocht meedoen hoewel brief te laat was. Zonder ïaam te noemen, doelde inister volgens betrouwba- ormatie op CDA-europar- ïtariër H. Maij-Weggen. itie zoekt wapens De politie in de om- g van Arnhem is op zoek mensen die zaterdag- d op een braderie in Heel- len nepwapen hebben ge- De kopers krijgen twee n de tijd om het wapen, terk lijkt op een vuurwa- in te leveren bij de politie. laarna met zo'n wapen .11 betrapt krijgt een proces- al. Dat heeft een woord- Ier van de politie gisteren ideeld. Een voorbijganger chuwde zaterdag agenten 'wapens' werden ver- De agenten troffen in de Duim twintig 'balletjes- dame' was i voorlichting em Novartis Pharma is sproken van de beschuldi- eclame te hebben ge- tvoor het geneesmiddel lil tegen schimmelnagels, rechtshof in Arnhem jsteren bevestigd dat het fvoorjaar 2002 via de te- voorlichting gaf en dat is staan. De kantonrechter ïhem kwam eerder tot de- conclusie. Novartis voer- jjjaar 2000 een campag- der meer met televisie- Het openbaar ministerie dat het bedrijf de recla- jels overtrad. De campag- d volgens Novartis tot ekennis te vergroten over «nelnagels. De rechters en nu gezegd dat juist een iceutisch bedrijf veel ken- fift over geneesmiddelen irom een taak vervult in orlichting over ziekten en idelmethoden. door onze correspondent Fidan Ekiz antalya - In Turkije zijn bin nenkort meer arrestaties in ver band met drugssmokkel te ver wachten, zegt commandant Serdar Tuncer van de Turkse politie. Tussen de verdachten bevinden zich weer Nederlan ders. „We houden ze al maan den in de gaten en hebben lang gewacht met het oppakken van mensen om de hele bende op te kunnen rollen." De Turkse rechtbank in Antalya stelt binnenkort waarschijnlijk een Rotterdamse vrouw van 23 jaar op vrije voeten. Dat zegt de Turkse officier van justitie en de advocaat van het meisje. Zij werd 10 juni met andere Neder landse vrouwen in de Zuid- Turkse stad opgepakt wegens drugssmokkel. Eerder werden drie anderen vrijgelaten. De 23-jarige heeft in het afgelo pen jaar twee keer drugs ge smokkeld uit Turkije naar Ne derland, bekende ze aan de po litie. Desondanks zal ze worden vrijgelaten, meent aanklager Yusuf Hakki Dogan, omdat geen drugs zijn aangetroffen in haar hotelkamer. „We hebben simpelweg geen bewijs." Binnenkort volgen ook meer ar restaties, verklapt commandant Tuncer. „We hebben er al twee arrestatieteams op gezet. Ik kan niet zeggen om wie het gaat en waar we de teams naar toe heb ben gestuurd." Tussen de ver dachten bevinden zich weer Nederlanders. „We houden de ze bende al maanden in de ga ten en hebben lang gewacht met het oppakken van mensen om de hele bende op te kunnen rollen." De drie Nederlandse meisjes, die vastzitten in de gevangenis in Antalya verblijven volgens hun advocaat Ülkü Bektas alle maal in één cel. „Het is eigen lijk één grote ruimte waar al leen vrouwen vastzitten", ver telt Bektas. „Ik denk dat de meisjes nu veel beter beseffen dat ze in de problemen zitten. Een week terug deden ze nog lollig, maar de angst zit er nu goed in." De meisjes mogen in de gevangenis alleen bezoek krijgen van hun familie en ad vocaat. jaarlijkse Vierdaagse duurt natuurlijk vier dagen, maar het opbouwen neemt veel meer tijd in beslag. Op Heumensoord bij Nij- Defensiepersoneel al de legertenten op waarin 5500 militairen van 23 nationaliteiten tijdens het zomerfestijn bivakkeren. Op 9 nijmegen - De megen bouwt juli moet alles gereed zijn. Foto: ANP/Vidïphoto hilversum/gpd - Het Pieter Baan Centrum (PBC) heeft Vol- kert van der G. niet goed ge noeg kunnen doorgronden. Dat vindt de politiechef die het om vangrijke rechercheonderzoek naar de moord op Pim Fortuyn leidde. Hij stelt het PBC ter dis cussie. Recherchechef Henk Doeland verbaast zich dat de justitiële observatiekliniek Van der G. toerekeningsvatbaar heeft ver klaard. „Ik vind dat nogal wat. Het heeft er niets mee te maken dat hij toevallig Fortuyn heeft geliquideerd, maar als ik hem vergelijk met andere daders van dit soort delicten dan vind ik Van der G. toch een bijzonder gevaarlijke kerel", aldus Doe land in het politievakblad Re cherche magazine. Doeland: „Ik denk niet dat het normaal is om iemand die je ei genlijk niet eens kent en waar mee je ook geen rechtstreeks conflict hebt, zo koelbloedig te liquideren en in staat te zijn er met niemand over te praten. Ik vind dat griezelig." De politie chef vindt dat de vorm van on derzoek en rapportage van het PBC maar eens ter discussie moet worden gesteld. „Ik doe hiermee een gevaarlijke uit spraak, maar laten we het er eens met zijn allen over heb ben." Het Pieter Baan Centrum kon gistermiddag niet reageren. Volgens Doeland heeft ook zijn eigen team Volkert niet kunnen doorgronden. Terugblikkend is de politieman niet geheel tevre den. „Er zijn mensen die in staat zijn om bepaalde activitei ten uit te voeren zonder het daar ooit met iemand over te hebben. Van der G. is zo ie mand. Bepaalde gedachtengan- gen van hem blijven onbelicht, daar kom je niet bij. Ook het PBC geeft daarover geen helder beeld." Doeland twijfelt daarom aan het politieke motief van de Har derwijker, die begin juli in ho ger beroep voorkomt. „Hij gaf om dieren, dat was het." hilversum/anp - Roel Pieper gaat een klacht indienen tegen de politie Kennemerland. Dat heeft de voormalig Philips-top- man gisteravond in het tv-por- gramma NOVA gezegd. Pieper vindt dat de politie niet naar behoren heeft gehandeld toen op 26 mei een man zijn land goed in Aerdenhout binnen drong. Op 31 mei kwam diezelf de man opnieuw naar de wo ning en stak Pieper en zijn vrouw met een mes. Mevrouw Pieper werd zater dagochtend 31 mei op het land goed Koekoeksduin meerdere keren gestoken door de indrin ger. Zij raakte levensgevaarlijk gewond, maar is inmiddels weer thuis. Ook Pieper zelf raakte gewond, maar hij kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De 20-jarige zoon van Pieper wist de 42-jari ge verdachte te overmeesteren. Later bleek dat de Amsterdam mer op maandag 26 mei ook al op het landgoed van de familie Pieper is geweest. Pieper zei in NOVA dat de twee agentes die op de 26ste waren komen kijken een 'ongeïnteres seerde houding' aannamen. „Ze hadden een houding van: er is niks gebeurd. Het is maar een akkefietje. Maar we wisten intussen wel wie de man was, waar hij woonde en wat zijn te lefoonnummer was." Volgens Pieper is met die infor matie niets gedaan. Op 6 juni bracht de politie Kennemerland een bericht naar buiten waarin ze verklaarde 'naar behoren te hebben gehandeld' in deze zaak. De politie zei in de verkla ring de verwachtingen bij de fa milie te kunnen begrijpen, vooral door wat er op zaterdag is gebeurd. Alles overziende had getracht kunnen worden om met de verdachte in ge sprek te komen en hem op zijn gedrag aan te spreken", zo werd in de verklaring gesteld. Pieper noemde gisteren de ver klaring 'teleurstellend' „We hebben intussen goed samen gewerkt met de recherche. En we zijn bezig geweest met het formuleren van een aanklacht tegen de verdachte. Het zal wel moord met voorbe dachten rade worden", aldus de ex-topman. arnhem/gpo - Apothekers wei geren zich neer te leggen bij een nieuw vergoedingensys teem waardoor geneesmidde len goedkoper worden. Zes van hen daagden zorgverzekeraar Amicon gisteren voor de rech ter met de eis dat zij zelf mogen blijven bepalen waar zij genees middelen kopen en voor welke prijs. Amicon heeft het nieuwe sys teem ingevoerd in een poging de torenhoog gestegen kosten van medicijnen wat in te dam men. Apothekers krijgen voort aan alleen nog maar de genees middelen vergoed die door de verzekeraar als de goedkoopste zijn aangemerkt. Volgens de apothekers bemoeit Amicon zich daarmee met hun vrije be roepsuitoefening en worden patiënten mede de dupe omdat zij telkens weer andere medicij nen mee naar huis krijgen. Achtergrond van het hoog op gelopen conflict is de gegroeide praktijk waarbij de apothekers bij fabrikanten aanzienlijke kor tingen bedingen voor grote par tijen geneesmiddelen. Bij de zorgverzekeraar declareren zij vervolgens wel de officiële prijs. Jaarlijks, heeft onderzoek uitge wezen, komen zo miljoenen eu ro's terecht in de zakken van de apothekers terwijl verzekeraars tegen onnodig stijgende medi- cijnkosten aankijken. Deze wer den deels ook weer doorbere kend in de tarieven van de ver zekerden. Uitspraak op 30 juni. door Ferdi Schrooten den haag - Particuliere alarm centrales hebben de afgelopen jaren willens en wetens tiendui zenden ondeugdelijke anti-in braaksystemen aangesloten. De centrales wisten dat de syste men niet aan de wettelijke eisen voldoen. Wie zo'n alarm heeft, riskeert vanaf 1 april 2004 dat de politie na een melding niet met een komt. Tussen 100.000 tot 300.000 oudere anti-inbraaksys temen voldoen ook niet aan de eisen. Dat blijkt uit gegevens van de landelijke Commissie Deskun digen Particuliere Alarm Cen trales (PAC's). Volgens Paul van der Velde, voorzitter van dat overlegorgaan tussen bewa kingsbranche en overheid, heb ben de 29 alarmcentrales de af gelopen vier jaar ongeveer 120.000 klanten aangesloten. De helft is niet gecertificeerd volgens de Wet Particuliere Be veiligingsorganisaties en Re cherchebureaus, die sinds 1 april 1999 geldt. De Wet PBR stelt dat alarmcentrales alleen inbraakmeldingen van goedge keurde installaties mogen door geven aan de politie. Die komt anders niet, of pas na een be vestiging van een getuige, zoals buren of een bewakingsdienst. De maatregel moet een einde maken aan het grote aantal val se inbraakmeldingen.. Van der Velde erkent dat de branche willens en wetens dui zenden installaties op de alarmcentrales heeft aangeslo ten die niet aan de nieuwe re gels voldoen. Vaak hadden de klanten die systemen zelf al ge kocht. „We durven de druk op de klanten niet op te voeren om gecertificeerde systemen te ko pen. Het is toch onze brood winning", aldus Van der Velde. Eigenaren van alarmsystemen hebben nog tot 1 april volgend jaar gekregen om de installatie te keuren en eventueel aan te passen. De kosten daarvoor va riëren van enkele tientjes voor alleen een keuring, tot duizen den euro's voor aanpassing en soms vervanging van hele in stallaties. Van der Velde schat dat in totaal tachtig a negentig procent van de 400.000 syste men die zijn aangesloten bij alarmcentrales nog steeds niet voldoet aan de nieuwe eisen. Het Nationaal Centrum voor Preventie, belast met toezicht op de regelgeving voor inbraak- alarmen, schat het aantal on deugdelijke installaties op hooguit dertig procent. Direc teur Gert de Gruijter vindt dat de overheid en de bewakings branche het publiek onvol doende hebben voorgelicht. „Het resultaat is een soort schijnveiligheid. Je hebt wel een alarmsysteem, maar bij inbraak komt de politie niet meteen." door onze correspondente Daphne Groenendijk willemstad/paramaribo - DinO Bouterse, zoon van de Suri naamse ex-legerleider Desi Bouterse, is donderdag op vliegveld Hato van Curasao aangehouden. Dat hebben zo wel Surinaamse als Curagaose autoriteiten gisteren bekendge maakt. Suriname vraagt moge lijk binnenkort aan Nederland om zijn uitlevering. Dino Bouterse probeerde het eiland op te komen met een vals paspoort. „De Curaq:aose politie onderzoekt nu wat er nog meer over hem bekend is", zegt de Surinaamse politie woordvoerder Ronald Gajad- har. Dino wordt al lange tijd in Suriname gezocht. Hij is hoofd verdachte van de geruchtma kende wapendiefstal bij de Centrale Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (CIVD) in Para maribo vorig jaar. Daarbij wer den ongeveer vijftig zware en automatische wapens gestolen. Twintig daarvan, AK-47 auto matische geweren, zijn inmid dels door de Militaire Politie in een woning van een van de an dere verdachten teruggevon den. Begin dit jaar werd Dino's naam ook genoemd bij de drei gende terreuracties die vanuit de binnenlanden van Suriname zouden plaatsvinden. Deze Dino Bouterse. Foto: ANP zouden erop gericht zijn een 'ernstige destabilisatie' in het land te ontketenen. In de jaren negentig zou hij zijn vader heb ben geholpen om wapens van het leger voor cocaïne te ruilen met de Colombiaanse guerrilla beweging FARC. door Paul Koopman en Peet Vogels den haag - Gerrit Zalm maakt een nieuwe start als minister van financiën, het ambt dat hij al tweemaal eerder bekleedde. Eigenlijk is het een doorstart, want met dit kabinet kan het beleid worden uitgevoerd dat hij als minister in de paarse coalitie niet kon uitvoeren. Naast minis ter is Zalm ook vice-premier. Een combinatie van functies die voor hem Wim Kok bekleedde. Kok werd premier, een ambitie die Zalm ook heeft. Maar pas over vier jaar. „Ik heb geen ijzerzaagje om aan de stoelpoten van de pre mier te rommelen." Het voelde een beetje als thuiskomen. De ver zameling presse-papiers kon weer op de ven sterbank, het favoriete schilderij weer aan de muur. Gerrit Zalm, na een kort intermezzo als fractieleider, waakt in het ministerie van fi nanciën sinds kort weer over de schatkist. „Ik ben hier geboren, zeg ik wel eens", glundert hij. „Vergeet niet, ik ben hier ooit als 22-jarige jongen begonnen in mijn eerste baan. Ik heb soms nóg de neiging om op het knopje van de vierde verdieping te drukken als ik in de lift stap. Dat is de verdieping waar ik toen werkte." Een verschil is er wel. Gedurende zijn acht paarse jaren was Zalm prominent WD'er én minister van financiën. Nu heeft de politicus drie petten op. Hij is én minister, én WD-leider én vice-premier. Een stap dichter bij zijn uiteindelijke doel, minister president van Nederland worden, lijkt het. „Dat lijkt me nog steeds een aardige functie", reageert hij. In Den Haag wordt gefluisterd dat premier Balkenende op zijn hoede moet zijn. Als Zalm het moment rijp acht, zo heet het, zou hij als een bidsprinkhaan kunnen toeslaan. Die bijt zijn partner kort na de ge slachtsdaad de kop af. .4 ,ff Zijn rentree op het departement van financiën bevalt WD-leider Gerrit Zalm prima. Foto: Roland de Bruin/GPD Flauwekul, bezweert de liberaal. „Een bids prinkhaan? Daar herken ik me helemaal niet in. Zo zit ik niet in elkaar. Om te beginnen val ik meer op vrouwen dan op de premier! Maar serieus: ik neem echt geen ijzerzaagje mee naar de ministerraad om aan zijn stoelpoten te rommelen. Integendeel. Als je met zo'n in stelling aan een kabinet begint, houd je het geen half jaar vol. Balkenende is de baas en ik ben de tweede man. Hij moet niet elke dag denken: heb ik nog wel de steun van Zalm?" Er is nog een verschil. Het gesternte waaron der Zalm op het departement aantreedt is dramatisch verslechterd. Na acht jaar mooi weer, moeten nu de zeilen gereefd voor een periode vol storm en onweer. „Tijdens de paarse kabinetten klotste het geld tegen de plinten op", zegt Zalm. Maar we mogen niet denken dat hij daarmee een gemakkelijk baantje had. „Het verdelen van meevallers is misschien nog wel moeilijker dan het verde len van tegenvallers. Vergeet niet dat Paars 2 bijna is gestruikeld over de roep om extra uit gaven", nuanceert hij. De regering heeft geen vrolijke boodschap voor de burgers, benadrukt Zalm. „Je moet niet om de pot heen draaien. Iedereen zal de komende jaren koopkracht moeten inleveren. Het is niet anders. Maar dat valt ook uit te leggen." Ruim vijftien miljard euro snijdt het kabinet in de uitgaven, een record. Maar het kan nog een slagje erger worden, waarschuwt hij. „We hebben voor de komende jaren een vast uit gavenplafond afgesproken. Daar zitten we aan vast. Als er dus overschrijdingen zouden zijn in de volksgezondheid of bij de rijksuitga ven, dan moet dat via extra maatregelen ge compenseerd worden." Een verdere extra verhoging van de zieken fondspremie is uitgesloten, stelt hij vast. Eer der nog zal de eigen bijdrage verhoogd wor den of het pakket verder verkleind. „Die dis cussie kunnen we al in augustus dit jaar krij gen, als we een eerste inzicht krijgen in de uitgaven dit jaar." Het nieuwe kabinet vraagt nog meer offers van de burgers. Een van de pijlers onder het regeerakkoord is de loonmatiging. Die is van belang voor de overheid, omdat een kleine stijging van de ambtenarensalarissen en de uitkeringen de schatkist minder kosten dan gepland. Maar ook voor de werkgelegenheid in de marktsector is loonmatiging van belang, benadrukt Zalm. „Het wordt heel moeilijk om de werkgelegenheidsdoelstellingen te halen als de sociale partners niet meewerken aan loonmatiging." Zalm wijst daarbij op een on derzoek waaruit blijkt dat Amsterdam specta culair is gestegen op de ranglijst van duurste steden. Volgens de ondèrzoekers komt dat door de dure euro. Zalm bestrijdt dat. „Niet de euro, maar de gestegen arbeidskosten ma ken Amsterdam duur." Nederland zit economisch in de Europese achterhoede omdat de loonkosten in vergelij king met het buitenland te hoog zijn opgelo pen, zegt Zalm. Met name in de 'paarse jaren' werden door de krapte op de arbeidsmarkt te hoge looneisen gesteld. Nu zijn ingrepen in de sociale zekerheid en pensioenen nodig om de kosten in de hand te houden. De vakbon den klagen dat alsnog goedgekeurde WAO'ers straks geen baan kunnen vinden, nu het eco nomisch zo slecht gaat. Zalm:Je kunt het dak beter repareren als de zon schijnt. Maar nu het regent kun je toch niet zeggen: we stoppen ermee? Deze ingrepen zijn noodza kelijk en later plukken we er de vruchten van." Naast ingrepen in de WW en de WAO zou Zalm het liefst ook het ziekengeld aanpakken. Vooral de doorbetaling van 100 procent van het loon bij ziekte in het eerste jaar is de libe rale bewindsman een doom in het oog. „Het zou verstandig zijn om de kosten bij ziekte niet meer helemaal bij de werkgevers neer te leggen." Zalm zou liever zien dat de ziekte kosten in het eerste jaar ook maar voor 70 procent worden vergoed. De minister waagt zich echter niet aan een verplichte versobe ring. „Dit is van de sociale partners. Zij moe ten het met elkaar doen." De afgelopen dagen deed Zalm al foorstellen voor beperking van de regelzucht van de overheid. Zo wil hij een eind maken aan de administratieve rompslomp rond het woon werkverkeer, waar de werkgevers veel last van hebben. Hij weet er nog wel een: de kinder opvang. Uit een recent onderzoek is gebleken dat de kosten hiervan spectaculair zijn geste gen. Via meer vrijheid en minder regelzucht is een hele slag te maken, denkt hij. „We moe ten nog eens goed kijken naar al die eisen die gesteld worden. De overheid doet of werkne mers in de kinderopvang allemaal idioten zijn. Alsof zij niet begrijpen dat kleuters het prettigst op kleine stoeltjes zitten. Dat wordt nu precies voorgeschreven." Het is niet allemaal ellende wat het kabinet in petto heeft. Een verantwoord beleid, gevoegd bij een aanval op de bureaucratie kan volgens hem best bij volgende verkiezingen beloond worden. „Dit kabinet is met viertjes en vijfjes begonnen. Maar er kunnen nog betere cijfers uitrollen. En Jozias van Aartsen doet het in de Tweede Kamer erg goed. Als hij dat volhoudt, en het kabinet haalt zijn doelen, vallen we bij de volgende verkiezingen als WD twee keer in de prijzen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5