Weer Kamervrage over KannerschooÉ LEIDEN REGIO Gepensioneerde directeur van Yamanouchi ook bedreigi Figaro van Oegstgeest zingt aria in Hilversunl Lightrail sluit niet goed aan op trein Angst voor schade aan huizen neemt toe Boot in brand 'Overheid maakt ouders en kinderen ongelukkig' Klachtenlijn leerlingenvervoer Afscheid van A4-vereniging leiderdorp - D. Tuijten heeft gisteravond na 25 jaar vrijwilli ge inzet voor de belangenver eniging HSL/A4 in Leiderdorp afscheid genomen als bestuurs lid. Tuijten was begin jaren '80 betrokken bij de oprichting van de vereniging. Voor die tijd zat hij al in een commissie, die ge zien kan worden als de voorlo per van de vereniging. Kaagloop rond Huys te Warmont warmond - Sportievelingen kunnen zaterdag 28 juni mee doen aan de Kaagloop in War mond. Het parcours voert door het bos rond Huys te Warmont. Er is een kinderloop van drie ki lometer. Volwassenen kunnen vijf of tien kilometer te lopen. Inschrijven kan vanaf 9.30 uur in park Groot Leerust. dinsdag 17 juni 2oo3 door Janneke Dijke en Nancy Ubert vervolg van voorpagina leiderdorp/hilversum - Dat dierenactivisten er niet voor terugdeinzen medewerkers van farmaceutische bedrijven persoonlijk te be dreigen, is ook bij de Leiderdorpse vestiging van Yamanouchi Europe duidelijk geworden. In dezelfde nacht dat brand werd gesticht bij Yamanouchi Leiderdorp, is geprobeerd een huis in Hilversum in brand te steken. De twee aanslagen kunnen aan elkaar wor den gekoppeld, want het ging om de woning van een gepensioneerde directeur van Yama nouchi. Een woordvoerder van de politie Gooi- en Vechtstreek bevestigt dat in de nacht van 26 op 27 mei is geprobeerd bij de man, die het geneesmiddelenconcern per 1 mei had verlaten, brand te stichten. De brandweer hoefde de beginnende brand niet te blussen, dat hadden anderen al gedaan. Op het erf van het huis werden flessen met ont vlambare vloeistof gevonden. Dat was in Lei derdorp ook het geval. Yamanouchi verstrekt regelmatig opdrachten aan Huntingdon Life Sciences (HLS), een En gels dierproevenlaboratorium. Shac, een En gelse organisatie van dierenactivisten, voert intensief campagne tegen HLS. Eerder dit jaar zijn activisten van Shac bij Yamanouchi Lei derdorp opgepakt. Dat is toen door de politie stilgehouden. Op de internetsite www.shac- .net staat te lezen, dat de brandstichting in Hilversum verband houdt met de aanslag bij Yamanouchi Leiderdorp. Shac zou hierover een anonieme melding hebben gekregen. Verder wordt gemeld dat in Hilversum de vol gende boodschap is achtergelaten: Stop met HLS en we laten jou met rust.' Een woordvoerder van Yamanouchi Leider dorp, die uit angst voor bedreigingen ano niem wil blijven, laat weten dat het nog niet eerder is voorgekomen dat medewerkers van het bedrijf persoonlijk werden aangevallen. „Uiteraard hebben we onze maatregelen als het om de bescherming van ons personeel en ons bedrijf gaat. Die zijn inmiddels verder uitgebreid. We hebben wel vermoedens in welke richting we de daders moeten zoeken, maar honderd procent zekerheid krijgen we niet. Was dat maar waar, dan zouden we de medewerkers nog beter kunnen bescher men." De flyeractie aan de Hooiweide in Leiderdorp viel precies samen met de twee branden. De politie wil niet zeggen of zij vermoedt dat de aangestoken branden en het offensief tegen de Leiderdorpse onderzoekster aan dezelfde activisten toegeschreven kan worden. In de verspreide folder wordt wel verwezen naar de site van Shac, én naar een site van een groep die wil dat het dierproeflaboratorium BPRC de deuren sluit. Als de activisten willen dat de Leiderdorpse haar baan opzegt, kunnen ze volgens haar echtgenoot lang wachten. Hij wil liever niet met zijn naam in de krant, om hun kinderen te beschermen. „Mijn vrouw is iemand die al dertig jaar een leidende rol heeft in weten schappelijk onderzoek naar ziektes als MS. Daar stop je niet mee door dit soort campag nes, die niet kloppen." Medicijnen testen op dieren is noodzakelijk en wettelijk verplicht. Was er een andere manier, dan zou zijn vrouw daarvoor kiezen, zegt hij, omdat het testen geen plezierig werk is. „Als er iemand is die dat testen niet zou willen, is wel De vrouw, en haar collega's die ook worden, vinden het vooral vervelem activisten volgens hen weinig verst: ben van het werk. „Ze hebben wei ding", aldus de echtgenoot. Dat is ooi den dat ze het protest minder serieus dan bijvoorbeeld tegenstemmen van renbescherming. „Mijn vrouw zegt: he yj{ of je een boek aan het lezen bent en steeds een vlieg op je arm zitten." Toch merkt hij dat mensen de neigin ben de flyer van de activisten te gelove tievoerders worden vaak als idealisten merkt. Dat geloof ik niet. Als dit niet bén c zouden ze tegen iets anders zijn. Bovenaar mijn vrouw ook idealist. Daarom werl >er dertig jaar in de wetenschap." lij li voorschoten - Bij een brand op een boot in de jachthaven van Vliet- landen is gistermiddag een vrouw gewond ge raakt. De brand begon vlak na twee uur toen tijdens het verwisselen van een gasfles een steekvlam ontstond. Al leen de eigenaren van het schip, een echtpaar, waren op de boot aan wezig. De man hield wat verschroeide haren aan het ongeluk over, de vrouw werd met brandwonden aan ar men en benen naar het ziekenhuis gebracht. Het vuur sloeg over naar een ander schip. Volgens de brandweer was de brand niet erg groot, maar de rook ontwikkeling was in de wijde omgeving te zien. Brandweermensen had den de rook al gezien voor de eerste melding binnenkwam en waren daardoor snel ter plaat se. Foto: Henk Bouwman door Saskia Stoelinga regio - De minister van onder wijs is niet op de hoogte van de bijdragen van gemeenten in de Leidse regio aan een nevenvesti ging van de Leo Kannerschool in Leiderdorp. Kamerlid Fenna Ver geer van de SP neemt hier geen genoegen mee. Zij heeft de mi nister opnieuw geconfronteerd met de begroting van Leiden en een berekening waaruit blijkt, dat het rijk veel te weinig bij draagt aan het speciaal onder wijs. „Zeker in deze regio waar de nood hoog is." Kamerlid Vergeer stelde over deze kwestie begin mei al Ka mervragen. Nu uit de antwoor den blijkt, dat de minister nau welijks weet hoe de Leo Kan nerschool in Oegstgeest wordt gefinancierd en hoe het zit met het tekort aan plaatsen in dit ty pe onderwijs, gaat ze dieper in op de antwoorden van de mi nister. „Ik vind het vreemd dat een minister niet op de hoogte is van de gevolgen van haar be leid. Door haar nu de begroting te sturen, verwacht ik dat ze op mijn tweede serie vragen niet ontwijkend kan antwoorden." Het Oegstgeestse instituut is tot nu toe de enige VSO-ZMOK school (voortgezet speciaal on derwijs voor zeer moeilijk op voedbare kinderen) in de regio Leiden. In deze regio kunnen zo'n 120 gedragsgehandicapte kinderen geen passend onder wijs krijgen. Ook zijn er kinde ren die noodgedwongen thuis zitten te wachten tot er een school is die ze wel kan begelei den. De gemeente Leiderdorp, Al kemade, Zoeterwoude, Oegst geest en Leiden hebben de han den ineen geslagen en draaien nu zelf op voor de kosten van een dependance in Leiderdorp. lorl ch na, nd rde De vestiging aan de Tou kan het nieuwe school em leerlingen herbergen. I f werkt tot op heden aan nieuwe vestigingea pe door er ook geen subsid komen. Op den duur is c deze gemeenten een o bare situatie. Ouders en wijswethouders uit de regio hebben al mee over deze wantoestani sproken met minister Hoeven. Tot nu toe zoi sultaat. Overigens hoopt Kamer i«' geer aankomende dondi het algemeen overleg minister en de vaste commissie van onderwij ter voorzet te geven. „De o sda blijft in gebreke en m, Ra; kinderen en hun oude rde ongelukkig. Zonder sch irte deze kinderen hun levi ;rd aangewezen op een uitk els bijstand." ars gd\ ïee njg< r \f° I, tin IV 'Op tijd rijden is er nog niet bij' door Wim van Wanrooy alphen/gouda - Op de eerste volledige doordeweekse dag dat de Rijn Gouwe Lijn (RGL) daad werkelijk op de proef wordt ge steld, raakt de lightrail het spoor nog niet bijster. Maar dat er nog veel werk aan de winkel is, maken de passagiers wel duidelijk. De belangrijkste klacht over de nieuwe sneltram tussen Alphen en Gouda luidt, dat de aansluiting in Alphen met de trein naar Leiden of Utrecht veel te wensen overlaat. „Je moet nu van het ene perron naar het andere hollen en dan ben je nog vaak te laat. Want ze wachten niet op je. En op tijd rijden is er nog niet bij. Je ziet zo je aansluiting voor je neus wegrijden", klaagt bijvoorbeeld Yvette Vieveen, die als scholiere dagelijks spoort tussen Wad- dinxveen en Leiden. Yvette staat niet alleen in haar kritiek. Hoewel ze vindt dat de lightrail er mooi uitziet en de grote ramen haar blik op het weidse land verbreden, ervaart ze dat tussensprintje op het perron in Alphen wel als een te genvaller. Ook al was ze ge wend om de laatste maanden met haar oude trein door de ene na de andere seinstoring te 'stranden', vanwege het werk ter voorbereiding op de proef met de RGL Nu de meeste reizigers een eer ste echte kans krijgen om met lightrail te kennis te maken, blijken de reacties totaal ver schillend. „Uniek, kostelijk en heerlijk", roept het aangenaam verraste echtpaar Jan en Corrie Schaap uit Katwijk, die de RGL over een aantal jaar ook langs de deur ziet rijden. Ze zijn nu op bezoek in Gouda. Sander van Houdt uit Rotter dam stapt in Alphen uit. „Hij maakt vreemde geluidjes. Het is wel vernieuwend, maar ik snap het pluspunt niet. Het is een soort combinatie van metro en trein, zal ik maar zeggen." „We hebben er vanmorgen voor het eerst in gezeten", roe pen drie scholieren van het ID- college in Alphen. Marieke van der Harst, Kim van Gelooven en Stephan Revet vinden de stoel tjes 'best wel hard zitten'. „Maar het is ook best wel een grappig dingetje. De trein maakt meer herrie. Alleen is de aansluiting met Leiden slechter. Qua reistijd maakt het niet veel uit." „Nou ik vind het niet geweldig. Toen het vanmorgen zo druk was, zat je als haringen in een ton. Dan heb ik liever de gewo ne trein. Daarin heb je ook meer privacy. De stoelen moe ten ook zachter en meer uit el kaar. En hij had weer vertra ging", kijkt Wendy Postma te rug op haar debuut in de light rail. „Maar mijn dochter wil graag mee", voegt ze er aan toe. Sander van Gooi uit Boskoop is ook niet enthousiast. „Toen ik vanmorgen meeging gingen de deuren niet open. Daardoor miste ik mijn bus. Als alles werkt, valt het wel mee." Daar is Marrie Lam uit Wad- dinxveen het wel mee eens. „Het ziet er netjes uit. Ik vind dit idealer dan de trein. Dat geldt ook voor het in- en uit stappen. Zelfs met een rollator of rolstoel kun je zo naar bin nen. Min eerste indruk is pri ma." Volgens RGL-personeel ver loopt de eerste dag redelijk. „Natuurlijk is alles nog niet op timaal. De kinderziektes zijn er nu wel uit. We hebben geen storingsproblemen meer. Maar nu we dagelijks gaan rijden stuit je weer op andere dingen. De brug bij Gouda blijft een ob stakel. Op tijd rijden is ook iets waaraan gewerkt moet worden. Laten we zeggen dat het nog een beetje wennen is en stroef verloopt. Met de tijd zal alles beter worden. Maar we krijgen veel goede reacties." leiderdorp - De Leiderdorpse afdeling van de SP opent deze week een telefoonlijn voor ou ders die klachten hebben over het leerlingenvervoer voor ge handicapte kinderen. Volgens de SP zijn er de afgelopen tijd veel klachten over dat vervoer en de kosten daarvan. Donder dag en vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur kunnen ouders met klachten en opmerkingen te recht bij de SP Hulpdienst Lei derdorp: 071-5419179. door Janneke Dijke leiderdorp - De angst voor schade aan huizen neemt toe in de Oranjewijk en de Kerkwijk in Leiderdorp. De verbreding van de A4 komt dichterbij. Duidelijk is dat er trillingen zujlen ont staan door het slopen van het viaduct over de Oude Rijn en de flat aan de B.G. Cortslaan. Hoe voorkomen we dat we zelf voor de schade moeten opdraaien, was gisteravond de vraag tij dens de jaarvergadering van de Belangenvereniging HSL/A4. Een bewoner van de Ericalaan had met zijn buren een vragen lijst opgesteld. „Ik heb gehoord dat er veertig a vijftig vrachtwa gens per dag gaan rijden om sloopafval af te voeren. Dat is nogal wat. En dat terwijl wet houder MacGillavry vorig jaar nog zei dat het afval over water afgevoerd zou worden. R. Noé, voorzitter van de belan genvereniging, nuanceerde dat. „Hij heeft gezegd dat het zoveel mogelijk over het water zal gaan." Sloopafval verwijderen met behulp van een schip is niet te verwachten, zei hij. De Ericalaan-bewoner wilde daar om weten hoe hij eventuele schade aan zijn huis kan verha len. Hiervoor is het schadevergoe dingsschap HSL/A4 in het leven geroepen, deelde Noé mee. Het bestuur van de belangenvereni ging besloot echter een stap verder te gaan. Op korte ter mijn, waarschijnlijk deze zomer nog, stelt het bestuur een voor beeldbrief op voor de leden. Met behulp van deze brief kun nen mensen Rijkswaterstaat aansprakelijk stellen voor even tuele schade. „Rijkswaterstaat moet dan maar regelen dat er foto's van uw huis worden ge maakt", aldus de voorzitter. De flat aan de B.G. Cortslaan gaat volgend jaar tegen de vlak te. Dat betekent dat de vereni ging in één klap 74 van de ruim 330 leden kwijtraakt. Hoewel de flat al voor een groot deel leeg sta^t, maakt de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) nog steeds trouw het lidmaat schap a 11 euro over voor 74 huishoudens. Vanaf volgend jaar gebeurt dat niet AWL blijft de verenigi na steunen als donateur. ®.e' Mede daarom deed vo Noé gisteren maar wei een oproep om leden te in de omgeving. Het houdt rekening met ju procedures, mocht de Ol van de nieuwe rijksweg men opleveren voor de1811 Hoewel de belangenver al jaren geld stort in hele^ juridische bijstand, kan wei meer aan deze spaarpof^ 00 neerd worden. ieo ocei till. 0 e door Nancy Ubert oegstgeest - Met zijn leermees ter en vriend zingt hij graag het duet uit de Parelvissers. „Na een avondje stappen onder een lan taarnpaal, of zomaar tijdens een rondje schaatsen in het midden van de ijsbaan. In een portiek klinkt het ook heel leuk." Vorige week werkte hij mee aan opna men voor het klassieke muziek programma Una Voce Particola- re van de Tros. Edward Blaset, de zingende Figaro van Oegstgeest, heeft daarmee weer een wens op zijn lijstje weggestreept. Nu koestert hij een nieuwe droom: een rol in een opera. Blaset heeft een eigen stoel in kapsalon Jacques van Bellen aan de Lange Voort in Oegst geest. Al twintig jaar werkt hij daar als coiffeur. Zijn vaste klanten vertrouwen hem hun diepste geheimen toe. „Een kapper hoort alles, en zo hoort het ook." In hem schuilt een deel van de erfenis van vroegere leermeesters in Italië. Vanaf de vijftiende eeuw was het daar traditie om de kapsalon als lo kale kroeg te zien: een trefpunt waar je de laatste nieuwtjes uit wisselt, waar zielenroerselen worden blootgelegd en troost te vinden is. Edward Blaset (1955) probeert die Italiaanse sfeer over te brengen op zijn cliëntè- le. Maar dat is niet de enige re den waarom hij aan een onver valste Figaro doet denken. Met veel van zijn trouwe klanten deelt hij een passie: zingen. D Barbiere di Siviglia en Le Nozze di Figaro. In die twee opera's speelt de kapper een belangrijke rol. Blaset heeft tij dens concerten uit beide mu ziekstukken aria's gezongen. Hij is amateur-vocalist en heeft n v\ ting Ma ing ben ik mijn stem nu vert het ontwikkelen. Dat is 1 werken." Als een fitnes: traint hij de ontwikkelL zijn keel-, nek-, borst- ei spieren. Vooral de musc van zijn keel kan hij na e petitie bij Steele flink voi „Ik heb al heel wat muzi dagogen versleten, want neem al vanaf mijn zesti zanglessen. Elke docent weer nieuwe dingen. Bij voel ik in mijn keelspieri ik daarvoor nooit heb or De raarste oefeningen n doen. Blaffen als een hi ordinair geeuwen. „Die zins onorthodoxe oefeni hebben succes want mij e komt steeds dichter bij v ,t moet zijn." Jarenlang zat Blaset bij 11 stad Operette. Tegenwoi hij freelance amateur. G schappen polsen hem v jgg speciale optredens of opV£ momenten dat ze knel k te zitten. „Een bon-vivai ik zo weg. Dus word ik v voor een rol als levensge gevraagd." Hij ziet er, m Indonesisch, Chinees, F 1(j^ Nederlands bloed, ook i t een zorgeloos mens. ,,K< nvg, omdat ik niet getrouwd |sz schertst hij, om er metei ye eus aan toe te voegen d< van luchthartige treurni nUi tegenwoordig geen uitd frcjj meer biedt. „Ik ga alleei op rollen die me een nic stimulans kunnen biede rette, musical of opera, maakt niet uit." Hij wil graag een keer aaj,^^ complete opera meedof d0r zijn wensenlijstje met o dens in drie verschillen! dia is afgestreept, creëei zingende barbier nieuwi dromen. „Ik ben nogal 1 aard, moet je weten. Da ;n - het belangrijk voor me ol^ kens nieuwe doelen voojje te hébben." de de een üng Jjn met zijn 48 jaar niet de illusie dat hij van zijn zangkunst ooit nog zijn beroep kan maken. „De combinatie is mooi zo. Ik geniet van mijn vak en kan mijn werk perfect afstemmen op de andere dingen die ik graag doe." Ooit heeft hij een lijstje ge maakt. „Drie dingen wilde ik één keer in mijn leven hebben meegemaakt. Ik wilde een keer de krant halen, op de radio te beluisteren zijn en op televisie zijn geweest." De eerste twee wensen zijn al in vervulling ge gaan. De laatste wordt eind dit jaar werkelijkheid, als 'de groot ste familie van Nederland' een nieuwe serie uitzendingen van Una Voce Particolare brengt. Presentator Ernst-Daniël Smid introduceert in dat televisiepro gramma telkens vijf amateur vocalisten, die ieder een beken de opera-, operettearia of musi calsong ten gehore brengen. De kandidaten worden beoordeeld door een deskundige jury. De beste van de uitzending mag door naar de finale. „Ik kan vast verklappen dat ik net niet heb gewonnen, maar als ik heel eer lijk ben maakt me dat niks uit. Ik heb een fantastische tijd be leefd. Het was een werelderva ring." De kandidaten worden in de weken voor aan de opnamen begeleid. „Zangles, dansles noem maar op." En ze worden als een echte ster behandeld. Voor hun speciale optreden krijgen ze bijvoorbeeld een aangepast decor en eigen figu ranten. „Je mag niet zelf je zangpartij kiezen. Ik kreeg een aria uit de opera De Zigeuner- De zingende barbier Edward Blaset: „Jaren lang ben ik voor bariton doorgegaan, maar nu is dui delijk dat ik een warme te nor ben." Foto: Dick Hogewoning baron van Strauss toebedeeld. Achteraf denk ik dat ik daar veel meer had kunnen uithalen, als ik maar wat langer had mogen zingen. Vanwege de tijd werd de aria flink ingekort. De echte uithalen werden weggesne den." Terwijl hij het vooral van zijn extra volume en warme stem geluid moet hebben, vindt hij zelf. „Jarenlang ben ik voor ba riton doorgegaan, maar nu is duidelijk dat ik een warme te nor ben. Met mijn leermeester en goede vriend Eddy Steele

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16