REGIO li Pebbles, ook voor de laatste roddels! I Bus 13/14 mag niet verdwijne Wie in Leiden uit het station stapt waant zich op een industrieterrei 'Een school voelt zich snel in de verdediging gedruktover besluiten Robot geeft zieke leerling op afstand ogen en oren in de klas Laat de Marokkanen hier maar blij zijn dat Marokko geen leermeester van Nederland is DINSDAG 17 JUNI 2003 NAVRAAG Steeds meer leerlingen en ouders dienen een klacht in bij een school in het primair of voortgezet onderwijs. Dat blijkt uit een grootschalig onderzoek van het IVA Tilburg. De klachten gaan meestal over discri minatie, mis- van de school of leerkracht. Rector J. KUURMAN van de Leidse scholengemeen schap Visser 't Hooft ziet op zijn school ook een toename. Krijgt u vaak klachten van ouders enJof leerlingen ..We zitten relatief op rozen, want er zijn de afgelopen jaren weinig formele klachten ingediend. Maar het aantal neemt toe." Hoe 1-erklaart u die toename? ..Er zijn twee oorzaken. Allereerst zijn leer lingen en ouders veel mondiger dan vroeger. En verder zie je dat sommigen door middel van een klacht onder een gemaakte afspraak proberen uit te komen. Zo kunnen ze 't nog een keer proberen." Gaat de onvrede van ouders en leerlingen vaak over zaken als pesten, discriminatie of mishandeling? „Nee. Het aantal formele klachten daarover is heel gering. Een klacht over discriminatie hebben wij de laatste jaren nooit gehad. Pesten komt helaas op alle scholen voor. maar wij hebben een intensief anti-pestbeleid." Hoe vaak is er een formele klacht oi>er omgangsvormen inge diend? „De afgelopen vijf jaar zijn er twee gevallen geweest. Het komt pe riodiek wel eens voor dat leerlingen een gevoel van onveiligheid hebben. Dat een bepaalde opmerking van een docent als kwet send wordt opgevat. Die twee leerlingen zijn naar de landelijke commissie gestapt en in beide gevallen is hun klacht ongegrond verklaard." Gaan de meeste conflicten over besluiten van leerkrachten? „Vrijwel uitsluitend hebben wij te maken met klachten op het ge bied van beoordelingen. Maar ook die leiden niet zo vaak tot for mele klachten. Vorig jaar hebben we een jongen gehad die bij hoog en bij laag volhield dat hij recht had op een extra herkansing en naar de klachtencommissie wilde stappen. Uiteindelijk, na een gesprek met mij, heeft hij dat niet gedaan. We hebben vorig jaar geen enkele formele klacht gehad." Is een formeel ingediende klacht een smet op de school? „Nee. Maar ik begrijp wel dat sommige scholen dat wel zo opvat ten. Een school voelt zich al heel snel in de verdediging gedrukt als iemand een officiële klacht indient." tekst: Erna Straatsma archieffoto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 17 Juni LEIDEN - Uit een rapport, dat de commandant van de Brandweer eni ge tijd geleden heeft uitgebracht, is het College van B. en W. geble ken, dat de Leidse Schouwburg/welk gebouw dateert van ongeveer twee eeuwen geleden, in bijna geen enkel opzicht meer voldoet aan de eisen, welke thans aan de veiligheid van de bezoekers behoren te wor den gesteld. De Burgemeester heeft het College dan ook medege deeld, dat hij zich genoodzaakt ziet, indien geen verbeteringen worden aangebracht, op grond van art. 2 der verordening op openbare verma kelijkheden en bijeenkomsten, een besluit te nemen, waarbij de Schouwburg, met het oog op de veiligheid voor het geven van toneel voorstellingen, ongeschikt wordt verklaard. Dit besluit betekent der halve sluiting van de schouwburg. Het behoeft geen betoog, dat deze maatregel ernstige afbreuk zou doen aan het culturele leven in deze gemeente en aan de betekenis van Leiden o.a. als universiteitsstad. Het gebouw verkeert in het alge meen in een minder gunstige toestand en voldoet sedert lang niet meer aan de eisen, welke in de tegenwoordige tijd worden gesteld, zo dat er niet mede gerekend mag worden, dat deze schouwburg nog lan ge jaren als zodanig voor onze gemeente dienst zal kunnen doen. ANNO 1978, zaterdag 17 juni KATWIJK - Ze zijn er weer: de eerste 'Hollandse' Nieuwe. De Katwijk- se rederijen Parlevliet en Ouwehand claimen de haringrace 1978 te hebben gewonnen... per container! Een primeur. Voor het eerst in de visgeschiedenis over land aangevoerd. De vis, die vrijdagmorgen vroeg in Europoort aan wal werd gezet, werd in de Ierse zee gevan gen. Foto: archief Leidsch Dagblad Folo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Het eerste uur Frans in het gods- dienstlokaal van het Herbert Vissers College in Nieuw-Vennep. Ongeveer dertig leerlingen uit 2V1 buigen zich over hun boek met opdrachten. Toch is er Jets vreemds aan de hand. Aan een van de tafels zit geen leerling, maar een robot, Pebbles genaamd. De veertienjarige Marianne Anema zit ook in de klas van 2 VWO, maar kan al een tijdje niet meer normaal naar school. Ze is aan het herstellen van leukemie en probeert een paar uur per dag naar school te gaan. Hele da gen lukt niet, want dat is te vermoei end. Daarom mag ze samen met haar klas de robot uitproberen. Het eerste gedeelte van Pebbles staat op Mariannes slaapkamer, naast haar bureau. Het andere gedeelte in de klas. Pebbles is in Canada ont worpen door Graham Smith. De ro bot moet letterlijk een zieke leerling in de klas kunnen vervangen. De robot bestaat uit twee delen, een deel voor in de klas en een deel voor bij de zieke leerling thuis of in het ziekenhuis. Beide robots hebben een driehoekig lichaam op wieltjes met een beeldscherm als 'hoofd'. Boven het scherm zit een kleine camera. Daarmee wordt zowel de leerling als de klas gefilmd. Op het beeldscherm kan de Was de zieke leerling zien en horen en andersom. De leerling thuis heeft een joystick waarmee de robot in de klas kan worden be diend. Zo kan de leerling Pebbles la ten rondkijken, in- en uitzoomen en een oranje hand laten opsteken bij eventuele vragen. Pebbles is naar Nederland gehaald om te testen. Na deze proeven die op vijf verschillende scholen zijn ge weest, wordt uitgezocht of de robot geschikt is voor de Nederlandse markt. Marianne Anema mocht van de schoolbegeleidingsdienst Amstel- land en de Meerlanden samen met haar klas 2V1 van het HVC Pebbles uitproberen. En ze is blij met Pebbles. Behalve dat ze normaal lessen kan volgen, vindt ze het contact dat ze op'deze manier met haar klasgenootjes heeft erg fijn. „Je kan gewoon met elkaar praten. Zij praten of tegen de camera of in de microfoon. En ik kan gewoon antwoorden, net alsof je tegenover elkaar zit. En mijn vriendinnen kun nen me de laatste roddels toefluiste ren". Volgens Janneke Anema, de moeder van Marianne, is dat het grote voor deel van Pebbles. „School is de enige plek die nog gewoon is gebleven voor haar. Daar vergeet je even dat je ziek bent. Maar de stap om weer Marianne Annema op het beeldscherm van robot Pebbles in de klas te midden van haar medeleerlingen. naar school te gaan is groot en ook een beetje eng als je er zo lang niet Aan haar bureautje thuis volgt Marianne Anema de lessen met behulp van robot Pebbles. Foto's: United Photos De Boer/Marco de Swart bent geweest. Pebbles verlaagt deze drempel, je vervreemdt op deze ma nier niet van je klas. Dat is het grote voordeel van dit systeem. En dat is ook belangrijk naast je schoolpresta ties". Want volgens de familie Anema be tekent de robot niet dat je als zieke leerling thuis geen les meer nodig hebt. Janneke: „Lessen volgen met de klas alleen is niet voldoende en bovendien erg vermoeiend. Je hebt als je ziek bent toch extra aandacht nodig. Daarnaast komen de lestijden die de klas heeft niet altijd goed uit voor iemand die ziek is. Dat kun je van tevoren niet inroosteren". Ook haar klasgenootjes vinden het leuk om op deze manier contact met Marianne te hebben. „Zo kan je ge zellig met haar praten en hoort ze er nog steeds bij. Toen ze aan het begin van het jaar niet op school was heb ben we een schema gemaakt. Dan gingen er steeds twee leerlingen naar haar toe. Ze durfde namelijk niet zo goed contact te zoeken met ons", vertelt Elise Kuijper (13 jaar) die bij haar in de klas zit. Het inroosteren van lessen met Peb bles was wel een probleem. De robot is niet draadloos en daarom moeilijk te verplaatsen. Uiteindelijk is Peb bles in één lokaal geplaatst waar les werd gegeven. Nellie Venhuis is de lerares Frans en mentor van Marian ne. Ook zij vindt het een prettig sys- n: 1 h teem. „Ik vind dat het apparaat goed werkt. Zo blijven de zieke ling en de klas bij elkaar betrok) 'uf Het is als docent wel anders om een robot te werken. Het geluid *n, te vertragen, dus let ik er extra ik duidelijk en langzaam moet ken". Dat er nog wat moet veranderei de kwaliteit van het geluid vind ook Marianne en haar klasgeno Marianne vertelt: „Ik kan de kla soms niet goed verstaan. Als iet een in de microfoon praat of dk bij het beeldscherm zit kan ik zi ren, maar de rest van de vragen antwoorden in de klas niet. Dat moeten ze verbeteren". Volgens klasgenootjes Kimberlt van Gelderen en Salim El Idriss galmt de robot een beetje, wat I en toe moeilijk maakt om je te centreren. „Maar het went wel. het begin is het een beetje vree 'P' om een robot in je klas te hebb m maar als ze wat aan het geluid jPsl1 dan is de robot heel handig", a Kimberley. Het ziet er naar uit dat als de pi slaagt en Pebbles voorgoed rutar'j* derland komt, de robot niet ter gaat naar het Herbert Vissers C ge. Na de zomer is Marianne vs plan om weer hele dagen naar school te gaan. r SCHRIJVENDE LEZERS Met verbazing las ik de inge zonden brief van Ahmed Nhari in de krant van 6 juni. Hierin beveelt hij Marokko aan als leermeester voor Ne derland. Aangezien hij zichzelf Marok kaan noemt en geen Neder lander, zal ik ook maar naar deze bevolkingsgroep refere ren als Marokkanen. Het is in derdaad waar dat de Marok kanen in Marokko blijk heb ben gegeven van hun terechte verontwaardiging met betrek king tot de recente islamiti sche terreurdaad. Ik neem zonder meer aan dat in Ma rokko de Marokkanen wel to lerant staan tegenover niet- moslims. In Nederland is dat anders. Uit de media blijkt keer op keer hoe uiterst into lerant de in Nederland wo nende Marokkanen zich ge dragen tegenover niet-mos- lims. Gezien de vele Nederlanders van buitenlandse komaf valt op de gastvrijheid van Neder land niets af te dingen. Ik vraag mij trouwens af hoe Marokko zou reageren als een kwart miljoen Nederlanders daar naar binnen zou willen en per jaar nog eens twintig duizend meer. Zouden al deze Nederlanders ook op kosten van de Marokkaanse belas tingbetaler mogen inburge ren? Zou de Marokkaanse be volking ook bereid zijn te be talen voor speciale kleinere klassen voor Nederlandse kin deren? Zouden deze Neder landers ook huursubsidie krij gen en bijstand ontvangen? Laat de Marokkanen in Ne derland maar blij zijn dat Ne derland in Marokko geen leer meester ziet. De duizenden Marokkanen die jaar in jaar uit naar Nederland emigre ren, zijn dat in ieder geval wel. J. Wieringa, Lisse. Ik ben een vrouw van 67 jaar, ik heb geen auto, ik kan slecht fietsen en ik kan niet sjouwen. Dus ben ik, met mijn boodschappenkarretje, aangewezen op het openbaar vervoer. 'Mijn' halte is op de Trompweg in Voorschoten. Vroeger kon ik rechtstreeks met bus 49 of 30 naar de Breestraat, via de 5 Meilaan. Maar die zijn anders gaan rijden, helaas. Bus 48 en 49 die langs tnijn huis gaan, stoppen op de hoek van de Haarlemmerstraat/Prinses- sekade. Dan is het nog een eind lopen naar de andere kant van de stad (Korevaarstraat, Bree straat, markt enzovoort). Ik ben in Noord Hofland in Voorschoten ge heel op Leiden georiënteerd. Het was voor mij een enorme verbetering dat de ringlijn 13/14 op de Trompweg kwam. Ik kan nu met mijn boodschappenwagen fijn die lage bus in en naar winkelcentrum Stevenshof én het 5 Mei plein. Ik kan ook overstappen op bus 41 voor een We pr et vl it. torn dat feen com eder len zi he GJ.' fé Di de Korevaarstraat/Breestraat/markt en z( met bus 13 naar Leiden Centraal. Nu las ik in het Leidsch Dagblad dat de R reisorganisatie adviseert buslijn 13/14 in den te schrappen. Als dat werkelijk gebei kan ik nog wel op de Comelis Schuytlaan stappen op 31/41 voor de stad. Maar dat hoge bussen en daar kan ik met mijn boo schappenwagentje moeilijk in. Nu kan ik nog redelijk uit de voeten, maéf denkt u eens aan de Leidse mensen die q kennissen hebben in de Stevenshof en a oude mensen uit bejaardencentrum De d vissers aan het Bizetpad en het Van der genhof. Ze hebben gelijk dat ze zeggen: 2 men we nergens meer. Ik hoop dat er meer mensen protesteren it jo wat H. Hollander-Poot last Voorst tus Drie foto's van wat een toerist ziet als hij uit de trein stapt om de historische stad Leiden te bezoeken. Foto's: George W. Gussenhoven Enige tijd geleden las ik tot mijn genoegen dat het Sta tionsplein verfraaid zou wor den. In mijn schrijven 'Leiden door de ogen van toeristen gezien' van september 2002 (door de gemeenteraad voor kennisgeving aangenomen) heb ik al mijn ongenoegen ge uit over de aanblik die Leiden biedt als je het station uit komt. Je denkt gewoon: ik ben bij de verkeerde halte uitge stapt, dit is een industrieter rein en geen historische stad. En wat zie ik tot mijn grote er gernis, het kamerbreed tapijt is weer teruggelegd, alleen heeft het nu een ander kleur tje. Ik hoor de tegenwerpingen al: als er bomen staan is het heel anders, wacht maar. Maar hoeveel maanden per jaar bieden bomen een verfraai- ing? De fontein van Theo van Doesburg (gratis aangeboden nog wel) mocht er niet ko men. Waarom niet zijn ideeën uitgewerkt in de bestrating? Of waarom niet wat speels ge werkt met diverse kleuren te gels? Het zou een mooie op dracht zijn voor leerling-stra tenmakers. Ze zouden zich er mooi kunnen uitleven. De gemeente is nu druk doende met het Aalmarktpro ject in een poging daarmee meer toeristen naar de stad te trekken. Maar vindt een toe rist het leuk om via een 'indu strieterrein' de historische binnenstad te bereiken? Grote kans dat zij, met de hui< aanblik buiten het static snel een kop koffie nem linea recta naar elders v trekken. George W. Gussenl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14