LEIDE Hillebrand: kritiek CDA goedkoop Slaaghwijk wil huisvesting voor senioren in de buurt REGIO Langdurig werklozen vallen buiten de boot loze houdt werk aan A4 tegen er onderhoud nodig 1 Scheltemacomplex arming sluit overeenkomst met DSM Biologies 'Meer en snellere treinen naar Rotterdam en Dordrecht' R1 Selectiedag brandweer 'Misleiding' rond Aalmarktplan zou project hebben geschaad dinsdag 17 juni 2oo3 De reis van leven naar azilië Slaaghwijk bezorgd Kamervragen itr Leo innerschool obankin renshof dicht 1- De Rabobank in de ishof gaat dicht, omdat jks slechts een klein aan- nsen langskomt. Vanaf dag 14 juli is het kantoor en. Er blijft wel een pin- laat, zodat opname van it geld mogelijk blijft, is de directie is vemieu- n de bankwereld, zoals ren per internet en tele- le oorzaak van het weg- 1 van bezoekers. reiding »lf Steiner - De vrije schoolge- :hap Rudolf Steiner aan nestraat opent 19 ju- [r nieuwbouw. De school Inbo-t, havo en vwo heeft 1 nieuwe lokalen bij gekre- pardoor de school nu een kfdeling voor de brug- heeft. Om de opening M te vieren, zingen leer- londerdag liederen van h. Een architect die les |de hoogste klassen, a uiteenzetting over de lijke leeromgeving. door Marijn Kramp leiden - Langdurig werklozen dreigen buiten de boot te vallen nu de gemeente Leiden hun reïntegratie uitbesteedt aan commerciële bedrijven. De wethouders moeten er daarom op toezien dat de non-profitor- ganisatie Waves de aangewezen instantie blijft voor deze moei lijk aan het werk te helpen klan ten. Waves heeft in de afgelo pen jaren een goede reputatie opgebouwd, menen de leden van de wijkgroep Slaaghwijk. Het zou zonde zijn als deze in stantie haar deuren moet slui ten bij gebrek aan toewijzingen. De problemen zijn ontstaan met de Europese wetswijziging van 1 april 2002 die gemeenten verplicht 80 procent van het reïntegratiewerk uit te besteden aan commerciële bedrijven. Waves, dat kantoor houdt in wijken waar relatief veel werk lozen zijn, heeft sinds die tijd nauwelijks meer nieuwe 'klan ten' gekregen. De moeilijkst plaatsbare werklozen zijn daar van de dupe, omdat commerci ële bedrijven niet zoveel met hen kunnen aanvangen. Die zijn in tegenstelling tot Waves niet ingesteld op mensen bij wie meer loos is dan het ont breken van een baan. Waves is in staat intensieve en langdurige begeleiding te geven aan deze mensen, wier terug keer in het arbeidsproces soms jaren duurt. En, meent de wijk groep, niet alleen de deskun digheid van Waves-medewer- kers, maar ook hun betrokken heid bij de wijk leidt tot aan toonbaar positieve resultaten. De leden van de wijkgroep Slaaghwijk zijn bezorgd over de recente ontwikkelingen en vre zen voor de sluiting van Waves dat een onderdeel is van de Leidse Welzijnsorganisatie. Zij roepen de verantwoordelijke wethouders Buijing en Rabbae op om een relevant deel van de 20 procent werklozen die niet naar commerciële bedrijven hoeven, aan Waves toe te wij zen. Zo voorkomt het stadsbe stuur dat het het kind met het badwater weggooit. De begelei ding van deze groep mensen, zo schrijft de wijkgroep aan de wethouders, is van groot belang voor het sociale klimaat van de betreffende woonwijken. De ge meente moet dit soort goed functionerende onderdelen van het Leidse welzijnswerk be schermen en bevorderen. De negatieve effecten op de sa menleving wanneer een groep mensen buiten de boot valt, le veren op den duur grotere fi nanciële en sociale schade op, schrijft de wijkgroep. „In de wijken waarin de wijkgroepen actief zijn, liggen anonimiteit, vervreemding en verpaupering structureel op de loer. Wij koes teren daarom die projecten die zich richten op problemen die het sociale klimaat in de wijk aantasten." ran Schoonhoven leiderdorp - Een ver- Jlijk dakloze man die in ing van De Binnenvest verblijft, houdt werk- iden aan de A4 tegen, c heeft een kort geding jde man aangespannen i ertoe te bewegen de i van zijn volkstuin in iorp rond te maken, it heeft een deel van het inencomplex in Leider- idig om zand op te stor- jtzand komt uit de boor- de HSL. Later wordt 1 gebruikt voor de ver- g van de A4. Omdat de ist heeft met de werk- jden, was een hoog be drag geboden voor het stuk grond. De man zou negendui zend euro ontvangen voor zijn volkstuin. De koop was al gesloten; het contract en de akte van levering waren al getekend. Het enige dat nog ontbreekt is een kopie van het legitimatiebewijs van de man, nodig voor de vol macht die de notaris nodig heeft voor de verdere formele afwikkeling van de koop. De man wil of kan echter geen legi timatiebewijs geven. Hij rea geert niet op brieven of andere pogingen om contact te leggen en de koop te bezegelen. Waar om is niet duidelijk. „Als iemand dat papiertje niet wil geven, dan kun je dat maar op één manier afdwingen", zegt advocaat E. de Groot, „na melijk via de rechter. Zodat het vonnis in de plaats treedt van de akte van levering. Het is ei genlijk te stom voor woorden. Het gaat alleen maar om een simpel documentje." Om te zeggen dat één man de verbreding van de A4 tegen houdt gaat wat ver, denkt hij. Maar de staat heeft wel drin gend behoefte aan de grond. Niet alleen moeten de bouwers het zand uit de HSL-tunnel er gens kwijt, maar ook heeft de grond tijd nodig om in te klin ken zodat straks het asfalt van de wegverbreding goed ligt. De rechter doet binnen twee weken uitspraak. leiden - Er waren 59 aanmeldingen, 28 kandidaten werden uitgenodigd, er verschenen er 23 op de se lectiedag van wie er 10 een sollicitatiegesprek krij gen. Gisteren was het selectiedag voor aspirant brandwachten bij het Leidse korps. De kandidaat brandweerlieden verzamelden bij de kazerne aan de Gooimeerlaan en werden op de baan bij Leiden Atletiek in de Leidse Hout aan een conditietest on derworpen. Vervolgens stond het zwemmen in De Zijl op het programma. Daar moesten ze onder meer gekleed en geblinddoekt het water in. „Ge blinddoekt omdat duikers in de Leidse singels en grachten ook geen hand voor ogen zien", aldus brandweerofficier A. Stam. Vervolgens was er in een sportzaal een oriëntatie- en behendigheidstest om daarna terug te keren naar de Gooimeerlaan waar het ladderklimmen (zie foto) op het program ma stond. „Om te kijken of de kandidaten geen hoogtevrees hebben", aldus Stam: „We hebben tien kandidaten overgehouden met wie we sollici tatiegesprekken gaan voeren. Op 1 september gaan de aspirant-brandwachten de opleiding in en na twee maanden zijn ze klaar voor de uitruk." Half mei begon de brandweer een campagne 'nieuwe brandweerlieden gezocht'. Via promotie materiaal dat bij alle sportverenigingen in Leiden en omgeving werd neergelegd, hoopte de brand weer de interesse van mogelijk nieuwe brand weerlieden te wekken. Als één van de leden van een vereniging bij de brandweer gaat werken, sponsort de brandweer zijn of haar club. De sport vereniging krijgt geen geld, maar de brandweer voorziet in iets waar behoefte aan is. „En die actie was een succes", aldus Stam..Alleen is het ons nog niet helemaal duidelijk hoe de kandidaten pre cies bij ons zijn binnengekomen. Maar dat zoeken we uit, zodat we onze eventuele schuld aan de clubs kunnen inlossen." Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet leiden - Wethouder Hillebrand verwijt het CDA, dat hem van misleiding in het Aalmarktpro ject heeft beschuldigd, 'goedko pe oppositie-retoriek'. Hillebrand is niet onder de indruk van de kritiek. Volgens de wethouder zou de discussie moeten gaan over de vraag 'wat er met het Aalmarktgebied moet gebeu ren'. „Maar het CDA probeert - niet voor het eerst - een punt te maken van de samenwerking met projectontwikkelaar MAB. Het CDA op zijn beurt vindt dat de wethouder het project onno dig heeft geschaad. Volgens CDA-raadslid J. de Haan heeft Hillebrand de raad op het verkeerde been gezet over de projectontwikkelaar. Hij heeft de samenwerking met MAB gewoon voortgezet nadat hij het oorspronkelijke plan on der de dreiging van een referen dum van tafel moest halen. Vol gens De Haan heeft Hillebrand de raad hierover niet ingelicht. Dat wethouder Hillebrand al die tijd is doorgegaan met de samenwerking, blijkt uit een brief van 20 december vorig jaar. Hierin wordt het contract dat medio 1999 is afgesloten, verlengd tot eind juli 2003. Hierover heeft Hillebrand in de raad geen mededelingen ge daan. Wel meldde hij in een raadscommissie eind vorig jaar dat hij de copyrights voor het oude Aalmarktplan had afge kocht voor 750.000 gulden (geen euro's). Overigens heeft de gemeenteraad nooit formeel toestemming gegeven voor de ze transactie. Het vereiste voor stel tot een begrotingswijziging is niet gedaan. Tijdens de be spreking in de gemeenteraad, vorige week, van de jaarreke ning 2002 is vastgesteld dat dit een onrechtmatige uitgave is geweest. De Haan zegt dat niet is te rij men dat wethouder Hillebrand én de copyrights van MAB heeft gekocht én de samenwerking met deze projectontwikkelaar heeft voortgezet. Juist door de rechten over te nemen, zo heeft Hillebrand blijkens notulen van een vergadering op 17 april 2003 van de raadscommissie ruimte en groen gezegd, is Lei den 'vrij'. Bekend was wel dat Hillebrand in gesprek bleef met MAB. Maar hij heeft daarvan gezegd dat deze contacten louter infor matief waren, geen status had den en dat van een onderhan delingspositie van MAB geen sprake meer was. Volgens De Haan zijn alle drie deze bewe ringen onjuist. Weliswaar heeft Hillebrand er nooit een geheim van gemaakt dat hij in MAB de ideale uitvoerder ziet van het Aalmarktplan, erkent De Haan. En ook hij weet van een inten tieverklaring van het college om met MAB dóór te gaan, maar dat is volgens de CDA'er 'feite lijk, politiek én juridisch' iets heel anders dan de verlengde samenwerkingsovereenkomst die hij nu heeft opgeduikeld. „In een intentieverklaring neem je je iets voor, maar in dit stuk wordt iets dat al gaande was voortgezet." En: „Het is toch niet van deze tijd om van meet af aan met één projectontwik kelaar te werken en dan ook nog eens eentje die in de ge meenteraad weerstand op roept." De Haans achtste en laatste schriftelijke vraag luidt letter lijk: „Deelt u de mening van de CDA-fractie dat u door de voortgezette samenwerkings overeenkomst met MAB en de onvolledige informatieverstrek king de samenwerking met be trokkenen in dit proces, onder wie de projectgroep Nieuw Aal marktplan, onnodig heeft ge frustreerd en geschaad?" - De gemeente Leiden is begonnen met een opknapbeurt van het van het Scheltemacom- l de komende maanden 1 dak worden hersteld, mt vervangen, het met- waar nodig hersteld en ledige voegwerk worden Ook wil de gemeente - chting van de definitieve ibeurt van het rijksmo- t - de ramen voorzien Idere acrylplaatpanelen. erkzaamheden moeten verval van het pand te- l uiteindelijk met het macomplex zal gebeu- lat nog niet vast. De ge- heeft altijd gezegd dat- id bij Stedelijk museum inhal zal worden getrok- een definitieve ge- ïnctie is nog steeds niet teld, zo laat een woord- van de gemeente we- aar heeft de gemeente inderhoud aan het pand laten doen. Toen is het complex asbestvrij gemaakt en zijn er kleine reparaties aan de kap, gevels, goten en ramen gedaan om het pand water- en wind- dicht te maken en de duiven buiten de deur te houden. De gemeente kocht het Schelte macomplex aan de Marktsteeg en een aantal andere gebouwen in de omgeving in 1999, met het oog op een toekomstige uitbrei ding van de Lakenhal. Het werd een ruil van panden met bouw bedrijf Jobo. Na die aankoop is het Scheltemagebouw ook al wind- en waterdicht gemaakt. Die noodreparaties bleken al snel onvoldoende. In 2001 kre gen burgemeester en wethou ders toestemming voor een grondiger opknapbeurt van het bouwvallige monument. De to- t tale kosten voor het groot on derhoud werden toen geraamd op 800.000 euro. De cascores tauratie waar nu mee begonnen is gaat een kleine 600.000 euro kosten en moet in het voorjaar van 2004 afgerond zijn. Het Schelte- ma-complex krijgt in af wachting van een definitie ve bestem ming een - grondige op- knapbeurt. *1 Foto: Hielco Kuipers Het Leidse biotechbedrijf Phar- eeft een overeenkomst gesloten 'miegigant DSM Biologies. In zijn in Groningen gaat DSM een ge- ddel zuiveren dat levensreddend ivoor mensen met erfelijk angio- l Dat is een zwellingsziekte die lis als een zwelling zich voordoet •orbeeld de luchtpijp. Patiënten dan stikken. Het middel, Cl-in- 01 genoemd, is een therapeutisch it het ontstaan van zulke zwellin- engaat. 'oor de tweede keer in korte tijd enM Biologies een overeenkomst et een Leids biotechbedrijf. On- laakte DSM Biologies bekend dat Jir Crucell geneesmiddelen gaat produceren in een fabriek in het Cana dese Montreal. Daar wordt een bestaan de fabriek uitgebreid met nieuwe pro- ductievaten. Crucell en DSM gaan er therapeutische eiwitten en antistoffen produceren. Welke ziekten daarmee be handeld worden, is nog niet bekend, maar Crucell werkt aan middelen tegen onder meer HIV en ebola. Pharming maakt Cl-inhibitor uit melk van transgene konijnen. De feitelijke productie is klein en wordt alleen ge bruikt voor klinische testen op patiënten die op dit moment een proefbehande- ling ondergaan in het Academisch Me disch Centrum van de universiteit van Amsterdam. Om hoeveel patiënten het gaat, wil Pharmings woordvoerder R. Strijker nog niet zeggen. Wel blijkt dat het medicijn werkt. „De artsen en speci alisten in het AMC zijn enthousiast. Het is veelbelovend." In de Groningse fa briek van DSM Biologies wordt het me dicijn uit de konijnenmelk gezuiverd. De relatie met DSM is in feite een gevolg van de surséance waar Pharming in sep tember 2001 in terechtkwam. Op dat moment naderde de voltooiing van een eigen zuiveringsfabriek in het Belgische Geel. Medicijnen, onder meer tegen de erfelijke spierziekte van Pompe produ ceerde Pharming op kleine schaal in een proeffabriek naast de nieuwbouw. Als onderdeel van het reddingsplan moest Pharming zowel het geneesmiddel als de fabriek afstaan aan Genzyme. Het Leidse bedrijf mocht tijdelijk zijn voormalige faciliteiten in Geel blijven gebruiken, maar moest omzien naar een nieuwe partner. Dat is nu DSM Biologies gewor den. Volgens Strijker wil Pharming nog dit jaar beginnen met klinische tests in fase drie. Hierbij wordt het middel bij meer patiënten beproefd in meerdere Europe se ziekenhuizen. Hij verwacht dan in de loop van 2004 een goedkeuring voor het product op de Europese marlri. „In Eu ropa gaan wij de Cl-inhibitor zelf verko pen", aldus Strijker. „Wij geloven dat wij de markt goed kennen. In de VS, dat is geen geheim, zijn wij nog op zoek naar een partner die de markt voor dit pro duct kent." leiden - Bouwen in het hart van de Slaaghwijk is voor de leden van de wijkgroep niet uit den boze. Ze verwelkomen een plan voor seniorenhuisvesting in de wijk, het zuidelijke deel van de Merenwijk. Wel willen ze daar van het begin af aan bij betrok ken zijn. Woningbouwvereniging Portaal presenteerde het plan onlangs tijdens een vergadering van de wijkgroep. Het ontwerp behelst onder meer twee forse toren flats op de plek aan het Valken pad waar nu de basisschool, kringloopwinkel en clubhuizen staan. Het ontwerp - een inzen ding voor een architectuurwed strijd - viel de wijkgroepleden nogal rauw op het dak en de grootschaligheid ervan leidde tot behoorlijk wat commotie. Wethouder Buijing en Portaal- directeur De Boer benadrukten dat het slechts een prijsvraag inzending betrof en dat dit plan niet uitgevoerd gaat worden. Voor een deel van de bewoners was dit onvoldoende geruststel ling, maar nu hen is toegezegd dat ze dit zwart op wit krijgen, staan ze weer open voor plan nenmakerij voor dit deel van de wijk. Want dat de 30 jaar oude school en de andere even oude gebouwen aan nieuwbouw of anders een stevige renovatie toe zijn, betwist de wijkgroep niet. Bovendien zien de bewoners graag seniorenhuisvesting ver schijnen in de wijk die snel ver grijst. Ze willen daar graag randvoorwaarden voor opstel len in overleg met de gemeente. Advies commissie voor openbaar vervoer in Randstad door Robbert Minkhorst leiden/den haag - Leiden moet betere verbindingen per spoor krijgen met Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Dat lukt als nieuwe, snelle treinen of trams de huidige stoptreinen gaan vervangen. En dat gebeurt zodra de hogesnelheidslijn naar Parijs klaar is. De ambitie is be ter, sneller, frequenter en be trouwbaarder vervoer. Morgen presenteert de com missie-Bandell haar plannen voor de Stedenbaan, een nieuw concept van stadsgewestelijk openbaar vervoer in de Rand stad. De commissie dankt haar naam aan de burgemeester van Dordrecht. Bij de plannen zijn de Drechtsteden, de Haagse re gio en de provincie Zuid-Hol land betrokken. Het rijk moet een fors deel van het project gaan financieren. De plannen worden dan ook op korte termijn aangeboden aan de Tweede Kamer. Waarschijn lijk betalen de provincie en de regio's ook mee. Stedenbaan vraagt om een investering van vele miljoenen. Eén van de wensen is een viersporige tun nel door Delft. De Stedenbaan sluit aan op soortgelijke projec ten in Amsterdam en Utrecht. Als de Thalys over nieuw spoor rijdt, is er capaciteit over op de bestaande rails. Die wil de com missie Bandell gebruiken voor uitbreiding van de dienstrege ling. De vervanger van de stop trein gaat in een hoge frequen tie rijden. De reiziger krijgt naast nieuwe stations een beter en frequenter vervoersaanbod met een goede aansluiting op overig openbaar vervoer, zo wordt beloofd. Bijvoorbeeld op de Rijn Gouwe Lijn, de snel tram van Gouda naar Leiden en de kust, en op RandstadRail, de snelle treinen tussen Den Haag, Leidschendam/Voorburg, Pijn- acker en Rotterdam. Morgen wordt meer bekendge maakt; onder andere waar nieuwe stations komen. Ook maken partijen dan duidelijk wanneer de nieuwe treinen of trams gaan rijden. Het nieuwe provinciebestuur van PvdA, CDA en WD heeft aangekondigd de komende ja ren fors te investeren in wegen en openbaar vervoer: Mobiliteit krijgt absolute prioriteit. Schat tingen voorspellen een verdub beling van het aantal reizigers in de Randstad. De Stedenbaan is het antwoord op de verwach te toename van reizigers op het traject Leiden-Dordrecht in de komende jaren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13