'Z@ppelin is niet cool genoeg' C j MEDIA Hedendaagse radiopresentator is niets zonder zijn hulpj< Wat vindt de wereld van Amerika? Bobo's in the bus] is bepaald geen hil NCRV in breedbeel KRO ontevreden over kinderzender publieke omroep hoc 648 dinsdag 17 juni 2003 Vijfjaar geleden pleitte Jan-Willem Bult, hoofd KRO Jeugd, voor de komst van een apart kinderkanaal bij de publieke omroep. Zo zouden kinderen op ieder moment van de dag een alternatief hebben voor de programma's op de commerciële zenders. Zijn beoogde kinder zender moest geen vergaarbak worden van alle bestaande kinder programma's van de verschillende omroepen, maar een kanaal met een samenhangende programmering en duidelijke visie. Het kinder kanaal kwam twee jaar later in september 2000 in de vorm van Z@ppelin. Driejaar later maakt Jan-Willem Bult zich zorgen om de zender en de kinderprogramma's. Het marktaandeel van de publieke kinderprogramma's voor de oudere jeugd daalt sterk. „Wij zijn braver dan braaf. Het is op het schoolplein niet stoer om te zeggen datje naar Z@ppelin kijkt" door Susanne van Velzen Hilversum - In zijn werkkamer met uitzicht op het Hilversum- se raadhuis hangen vier kleine tv-toestellen naast elkaar aan het plafond. In één oogopslag volgt Jan-Willem Bult zo de uit zendingen van Yorkiddin, Nic kelodeon/vh Kindemet, FoxKids en Z@ppelin. Op één van de commerciële schermen schudden Bassie Adriaan hun belagers BI en B2 van zich af. Het toestel ernaast toont Ernst Bobbie zingend in een roei bootje op FoxKids. Het rechter scherm, het Z@ppelintoestel staat op zwart. Is dat symbo lisch? „Welnee", lacht Jan-Wil lem Bult: „Toeval." Hij grijpt de afstandbediening en even later vertaalt de doventolk het Jeugd journaal van vanochtend. Bult, die als hoofd KRO Jeugd met jaarlijks ongeveer 600 uur kinderprogramma's een kwart van de Z@ppelinzendtijd vult, wil weten wat alle Nederlandse zenders kinderen te bieden hebben. Hij wil de markt graag goed doorgronden. En dat be- RTL met 20 man naar Wimbledon Hilversum - RTL Sport rukt met twintig mensen uit voor het meest prestigieuze tennistoer nooi ter wereld: Wimbledon. Het commerciële station heeft 120 uur tennisbeelden gepland, variërend van wedstrijdversla gen, updates, impressies, inter views en reportages. Het Grand Slam-toemooi begint op 23 juni en duurt tot en met 6 juli. Tv-festival weg uit Montreux Hilversum - Het televisiefestival van Montreux in Zwitserland verhuist met ingang van vol gend jaar naar Luzem. Dat heb ben de organisatoren gisteren laten weten. Sinds de Europese televisiezenders 43 jaar geleden besloten jaarlijks een interna tionaal televisiefestival te hou den, is het evenement altijd in Montreux gehouden. Het bu reau Bigger Pix, dat twee jaar geleden de organisatie van het festival op zich nam, wijkt uit naar Luzem, omdat daar meer mogelijkheden zijn om een groot publiek te bereiken. Op het evenement worden de Gou den Rozen voor de beste televi sieprogramma's uitgereikt. tekent volgens hem ook volgen wat de collega-publieke omroe pen op Z@ppelin doen. Dat ge beurt, wederzijds, te weinig vindt Bult. „Nu levert ieder zijn programma's aan Z@ppelin en we volgen elkaar amper. Als wij met een programma goed sco ren hoor je andere omroepen daar nooit over. Dat is jammer. Ik zit bovenop de programme ring, zodat ik meteen in kan grijpen als het niet goed gaat Op zaterdag en zondag loopt ons ochtendblok bijvoorbeeld iets achteruit. Ik merkte dat een van onze toppers De Beer in het blauwe huis terugviel en ben gaan kijken waar dat aan lag. Het programma is goed, maar er zat een half uur onder titeld drama van ons voor de oudere jeugd voor. En daar kij ken kleine kinderen niet naar. Ik heb het gewijzigd en nu wordt er weer goed naar geke ken. Maar als het drama van een andere omroep was ge weest, had ik er niets over te zeggen gehad." Het gebrek aan saamhorigheid en overleg over het schema is maar één van de punten van zorg die Jan-Willem Bult over de kindertelevisie van de pu blieke omroep heeft. „Z@ppelin heeft geen duidelijk gezicht. De programmering is onsamen hangend. We willen een te breed publiek bereiken. Van kleuter tot tiener. We moeten een fundamentele discussie voeren over wat nu onze doel groep is. Wil je smal, wil je breed, wil je elitair? Wat zou Z@ppelin moeten zijn? Zijn we multicultureel? Nee, we zijn hartstikke wit. Zijn we jong? Nee, de gemiddelde leeftijd van onze presentatoren is hoog. Die spreken een 11-jarige niet aan." Z@ppelin is volgens Jan-Willem Bult geen sterk merk. „Het is op het schoolplein niet stoer om te zeggen dat je naar Z@ppelin kijkt. Bij kinderen van 3 tot 7 jaar zijn we nog marktleider, maar zodra kinderen kunnen lezen zijn ze weg. Het is vooral de oudere jeugd die Z@ppelin de rug toekeert. FoxKids is onze grootste concurrent. Met Bey- blades hebben ze nu weer een hype. Onze programma's zullen niet snel een hype worden, om dat ze niet cool genoeg zijn." „We hebben wel mooie pro gramma's voor de oudere jeugd, maar die worden niet goed in de etalage gezet. Ze zien ze vaak niet, omdat ze al voor zes uur worden uitgezon den. Die groep kijkt vooral tus sen 6 en 7 uur 's avonds televi sie en daar zit al sinds jaar en dag het vaste blok met Sesam straat, Villa Achterwerk, Klok huis en Jeugdjournaal. Tijdens dat blok zappen steeds meer kinderen naar België om naar Groot licht te kijken. Dat pro gramma is daar echt een top per. Het is een KRO-program- ma dat Z@ppelin ook heeft, maar het wordt dus op een ver keerd moment uitgezonden. Zo n programma zouden wij ook op dat tijdstip kunnen pro grammeren, maar er is een van zelfsprekendheid ontstaan dat het blok tussen 6 en 7 uur elke dag weer gevuld wordt met Se samstraat, Villa Achterwerk, Klokhuis en Jeugdjournaal. Dat blok is nooit vernieuwd. Wij hebben bijvoorbeeld met de Engelse successerie Tracy Bea ker prachtig familiedrama in huis. Dat zou ook tussen 6 en 7 in de avond te zien moeten zijn en niet zoals nu op zondagoch tend om half negen. Ook het spelprogramma Zig Zag zou in dat blok veel meer löjkers trek ken dan op zaterdagochtend. Het dagelijkse avondblok moet veel meer een afspiegeling zijn van alle publieke omroepen. Z@ppelin is meer dan NPS en NOS." Z@ppelin zou wat Jan-Willem Bult betreft minimaal een half uur maar liever een uur langer moeten duren. „Er zijn nu na zevenen heel weinig kinder- en familieprogramma's. Dat is gek want kinderen gaan dan echt niet allemaal naar béd. Om half tien 's avonds zit zelfs 5 procent van de kleuters nog voor de tv. Kopspijkers is nu het favoriete programma van kinderen op de zaterdagavond. Terwijl dat na tuurlijk niet voor hen gemaakt is." Die familieprogrammering zou volgens de KRO-man prima over de drie zenders verdeeld kunnen worden. Bij de start van Z@ppelin in 2000 pleitte hij er al voor om op Nederland 1 en 2 ook kinder- en familieprogram mering te houden omdat de zenders anders zouden vergrij zen. „Nu alle kinderprogram ma's ondergebracht zijn bij Z@ppelin is ons marktaandeel zelfs beneden het niveau gezakt van toen de programma's nog verspreid waren over de drie zenders." Het grootste probleem van Zeppelin is volgens Bult dat de zender te weinig vernieuwend is geweest in primetime. „We zijn braver dan braaf geworden. Het moet allemaal pedagogisch verantwoord zijn, dan zal het wel goed zijn. Maar we moeten ons wat meer verplaatsen in hoe kinderen in elkaar zitten. Wij volwassenen zeggen mis schien dat Pokémon lelijk is, maar kinderen hebben een veel genuanceerdere smaak. Wij vinden Herman Brood mooi en dat vinden kinderen weer lelijk omdat het niet binnen de lijn tjes gekleurd is. „Kinderen gaan heel anders om met media dan wij. Ze zitten achter de computer met 50 an deren te chatten. Als ze naar een muziekclip op televisie kij ken moet er minstens een sms- mogelijkheid bijzitten. De me dia zijn er voor hen en niet an dersom. We moeten steeds weer een nieuwe taal vinden om kinderen aan te spreken. En dat vertalen naar het juiste pro gramma op het juiste tijdstip. Dat is onze grootste uitdaging." Jan-Willem Bult, hoofd KRO Jeugd: „Zeppelin heeft geen duidelijk gezicht. We willen een te breed publiek bereiken." Foto: Ton Kastermans Side kick houdt de diskjockey scherp door Mischa de Bruijn Hilversum - Eén dj, dat is niet gezellig genoeg. Daarom heb ben de sterren van radiopro gramma's tegenwoordig co- presentatoren, zogeheten side kicks. Want: „In je eentje lol maken op de radio is moeilijk." Zet in de spits een populair ra diostation aan en het is alsof je naar een gesprek in de kroeg zit te luisteren. 'Eddo in de Ochtend', tussen zes en tien op Yorin FM. In het radionieuws komt de route kaart naar de vrede voor het Midden-Oosten ter sprake. Ed do: „Die kun je bij de ANWB krijgen." Joost: „Ja, bij Hoevela ken linksaf." „Nieuwtjes zijn meestal de ba sis voor een verhaal dat kant noch wal raakt", zegt side kick Joost Buitenweg na de uitzen ding. „Vanmorgen hadden we het berichtje dat in het zaad van knappe mannen de beste zaadcellen zitten. Dan denken wij meteen: hoe onderzoeken ze dat. Dan slaan we helemaal door, met spermaproeverijen, Margreet van Gils werkte eerst als secretaresse bij 3 FM voordat ze bij Stenders Vroeg achter de microfoon kroop. Eric Dikeb is de twee de side kick van de ochtendshow. Foto: GPD compleet met gorgelen en uit spugen en zo." Bijna elk populair radiostation heeft in de spits - prime time voor radio - een show met side kicks. Op Yorin FM behalve Ed do in de Ochtend ook Gijs en Wout in de Middag, Radio 3 FM heeft Stenders Vroeg en Ruud- dewild.nl, Radio 538 brengt Evers Staat Op en Rinkeldekin- kel en op Noordzee FM heeft Gordon straks ook twee ge sprekspartners naast zich zit ten, Eddy Keur en Kimberly. Waarom is dit fenomeen zo po pulair? „Het is gezellig om naar te luisteren. In je eentje lol ma ken op de radio is moeilijk", weet Dennis Ruyer, side kick van Jeroen van Inkel bij Rinkel- dekinkel. Buitenweg: „Je zit naar twee debielen te luisteren die veel lol hebben samen. Dat vind ik leuk. Volgens Fred Siebelink, co-pre- sentator bij Stenders Vroeg, is het fenomeen begin jaren ne gentig begonnen met Shock Ra dio op Veronica. Daar zaten Rob Stenders. Floortje Dessing en Siebelink zelf achter de mi crofoons. „Nu wordt het aan al le kanten gekopieerd", zegt Sie belink. Dennis Ruyer van 538 houdt het erop dat Curry en Van Inkel de eersten waren. Wetenschap De Verenigde Staten vormden de inspiratie voor de Neder landse radiomakers. Daar was 'shockjock' Howard Stem de grote man van de side kicks. „Maar daar is het veel commer ciëler", zegt Siebelink. „Een aantal mensen maakt er een hele wetenschap van. De grap jes worden van te voren ge schreven en er worden typetjes gecast, bijvoorbeeld een grapjas en iemand die alles weet." Bij Stenders Vroeg is niets voorbe reid, bezweert hij. „Rob is er een meester in om te zeggen dat we dit of dat gaan doen, en dan, als het zover is, doet-ie to taal wat anders", grinnikt Sie belink. Typetjes casten werkt niet vol gens Siebelink, dan ontstaat niet dé spontane chemische re- actie die de show zo leuk maakt. Side kick Margreet van Gils werkte eerst als secretares se bij 3 FM, voordat ze bij Sten ders Vroeg achter de microfoon kroop. Ex-GTST-acteur Buiten weg was een paar keer bij de ochtendshow van Yorin FM te gast, om te vertellen over zijn tv-programma's. Van het een kwam het ander, en nu is hij de vaste co-presentator. Buiten weg: „Wat ik zo leuk vind aan ons is dat we twee vrienden zijn, maar toch een duidelijke eigen mening hebben. Ik flap er meer dingen uit, ik ben het drukke type. Eddo is genuan ceerder. Laatst hadden we de vriendschap tussen mannen en vrouwen als onderwerp. Ik denk dat het niet kan zonder dat er seksuele gevoelens bij komen kijken, Eddo denkt van wel." Ruyer: „De humor van Je roen en mij staat heel dicht bij elkaar. We zijn broertjes op de radio. Ik heb aan een blik van hem genoeg om te weten wat er gaat gebeuren. Hij noemt mij altijd zijn young Skywalker, hij is Obi Wan Kenobi." Goed communiceren tijdens de uitzending is belangrijk. De presentatoren maken veel ge bruik van gebaren. Een snijbe- weging langs de hals of een cir kel maken met beide handen: genoeg over dit onderwerp. Een opgestoken vinger: ik ben nog niet uitgepraat. „Jeroen heeft een monitor voor zich. Als ik typ, ziet hij dat in zijn scherm. Wanneer hij bezig is met een telefonisch interview bedenk ik vragen en tik ik die in", zegt Ruyer. Wie denkt dat je als side kick niets anders hoeft te kunnen dan slap ouwehoeren, vergist zich, weet Buitenweg. „Tv j™* mensen die in de kroeg he 6 grappig overkomen, hoevi niet op de radio te zijn. Da iege soort kroeggesprekken vei den heel vaak. Dan denk i is het punt? Waar is de clo £e'. Ruyer: „Als Jeroen de ene hnii< opgaat met het verhaal, kahm niet de andere kant op. Ali *3™ op zijn beurt ineens ergen iraci ders over begint, hou ik hc de les. Dan schrijf ik bijvoi beeld op een papiertje wa 1.10 het over hadden en hou d Wei omhoog. Want als luistera 1D" je te wachten op de afloop "de het verhaal." Kromme tenen De side kick moet één din vergeten. „Je moet de dj n )w« overrulen. Als je dat wel d >-Co krijgt de luisteraar kromm Pjjjj nen. Je bent de aangever, g K de spits die scoort", aldus DKC er. „Rob draagt het progra Leb> Hij bepaalt ook het begin eind van een onderwerp", nd n Siebelink. Ruyer: „Je moet tox het juiste moment je mon lanc houden." KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 1.818 2. Hart van Nederland SBS 6 1.703 3. Spoorloos KRO 1.616 4. Journaal (wo, 20u) NOS 1.500 5. Topspijkers VARA 1.500 6. Dit was het nieuws TROS 1.490 7. Jostiband beste van NCRV 1.317 8. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1.224 9. GP Formule 1 Canada RTL 5 1.138 10. Journaal (di, 18u) NOS 1.104 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Pokemon FOXK 219 2. Jeugdjournaal NOS 196 3. Wunschpunsch FOXK 185 4. Hamtaro FOXK 183 5. Totally spies FOXK 179 6. Klokhuis NPS 171 7. Ernst, bobbie en de rest FOXK 169 8. Villa Achterwerk VPRO 147 9. Bob de bouwer FOXK 147 10. Medabots VPRO 146 Marktaandelen in Nederland 1 12,4 (12,7) Nederland 2 12,0 (14,7) Nederland 3 7,4 (7,4) RTL 4 16,9 (16,9) RTL 5 6,2 (4,4) Yorin 6,3 (6,3) SBS 6 12,1 (13,0) - NET 5 5,5 (5,2) V8 3,7 (3,9) - Veronica 0,9 (0,7) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Amsterdam - Wie wordt verkozen tot de be langrijkste Amerikaan aller tijden? Wordt het Bob Dylan of Bill Clinton? Martin Lu ther King of Abraham Lincoln? Of wordt het toch Homer Simpson, de vader van te kenfilmheld Bart? We zullen het vanavond horen van de Brit se presentator Andrew Marr in het discus sieprogramma 'What the world thinks of America'. De BBC heeft als opmaat tot dit breed opgezette programma via internet gevraagd wie die ietwat ludieke titel het meest verdient. De shortlist, die naar aan leiding van de vele inzendingen werd sa mengesteld, is op zijn minst gevarieerd te noemen. George Washington staat op de lijst, maar ook de met tientallen gouden kettingen uitgeruste Mr. T. uit The A-Team, een toen omstreden actieserie die in de ja ren tachtig op de buis was, is blijkbaar nog niet vergeten. Deskundigen Behalve de bekendmaking van de winnaar, worden in het verder uiterst serieuze pro gramma allerlei deskundigen, journalisten, politici, commentatoren en 'gewone' bur gers aan het woord gelaten over Amerika's relatie tot de rest van de wereld. Is het goed of slecht dat de Amerikaanse cultuur zo overheersend is? Welke lessen kunnen an dere landen leren van de Amerikaanse poli tiek? Hoe heeft de oorlog met Irak onze mening over de USA beïnvloed? Hoe is de relatie van Amerika nu met de Arabische wereld? Hoe ziet de toekomst van de Ver enigde Naties eruit? Marr praat behalve met studiogasten van uit de Cabinet War Rooms in Londen via satellietlinks met vooraanstaande gasten in elf landen. Onder meer Rusland, Canada, Frankrijk, Jordanië en Israël doen mee aan het globale debat. Tijdens de uitzending maakt de presentator de uitslag bekend van een internationaal onderzoek naar onze ■dijn hilversum/me diaredactie - Vooraf was er de hoop dat het een voltreffer zou zijn als Idols of Big brother, maar Bobo's in the bush is verre van een hit ge worden. Het survivalen door bekende Nederlanders scoort op Yorin gemiddeld een kleine driehon derdduizend kijkers. Ter verge lijking: de dagelijkse roddelru briek RTL Boulevard, die deels tegelijkertijd wordt uitgezon den, trekt gemiddeld half keer zo veel kijkers. Het programma kreeg I veel media-aandacht. Del se en de Amerikaanse f van Bobo's stegen totl hoogten. Elf miljoen keken naar de finale Engelse 'I'm a celebrity me out of here!' Toch 1 Yorin en Endemol hardst dat ze heel tevredi Over twee weken is de f Bill Clinton Foto: AP mening en vooroordelen over Amerikanen. Zien we ze vooral als megalomane vecht jassen of juist als goedbedoelende vrede stichters? Vinden Europeanen de overzeese burgers vooral dom, dik en zonder cultu reel besef of zijn we ze intens dankbaar voor Starbucks, McDonalds, Elvis Presley en George W. Bush? Buitenland Amerikanen werden op hun beurt weer on dervraagd over hun imago in de rest van de wereld. Weten ze wel hoe er in het buiten land over de Verenigde Staten wordt ge dacht? M Bob Dylan Foto: AP Op de uitgebreide website, te bereiken via www.bbc.co.uk kunnen kijkers alvast hun kennis over Amerika testen met vragen als: wat is het gemiddelde inkomen van een Amerikaans huishouden? Wanneer werd de slavernij afgeschaft? Waar komt het woord dollar vandaan? Wie heeft Amerika eigen lijk ontdekt? Heeft u óók het merendeel van de vragen fout, dan is het BBC-programma in ieder geval een aanrader. What the world thinks of America, BBC 2, 22.00 uur. Ook te volgen via genoemde in ternetsite. Hilversum - De NCRV zendt vanaf het komende seizoen al haar tv-programma's uit in breedbeeldformaat, op Netwerk en sommige aankoopprogram ma's na. De omroep is daarmee een van de koplopers in Neder land. Netwerk wordt tot nu toe niet in breedbeeld uitgezonden, omdat het gebruik van frag menten dat nog tegenhoudt. Verder worden niet alle aan koopprogramma's in breed beeldformaat aangeleverd. „Wij gaan met vrijwel alle pro gramma's over op breedbeeld omdat het een betere beeld kwaliteit oplevert, zegt Pieter Schut, programmamanager NCRV-televisie. Schut vindt het de taak van de publieke om roep om bij dit soort ontwikke WE lingen voorop te lopen. De Nederlandse publiek^jn roep programmeert 15 pi van de uitzenduren in beeld. Op Nederland 1 het meest, op Nederland minst in breedbeeld uitj den. In andere Europes j' den is breedbeeld al lan norm. Engeland is daar koploper: ólle prograi worden daar in breedbee gezonden. België zendt alles uit in dit formaat. In Nederland beschikt de vijf huishoudens o' breedbeeldtelevisie, zo bl een onderzoek uit 2002. taal zijn dat 1,4 miljoen t( len. Volgens de handel ke maand 30.000 beeldtv's verkoopt - breedbeeld de standaard. NC ord- pkogri nH Ml slag De.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10