SPORT Art Larsen, een geniale, excentrieke toptennisser ets?™™, Kwaad worden LINKS BUITEN Nu ook aandelen golfer Uhlenbeck Apeldoorn - In navolging van Maarten Lafeber geeft ook Hid- do Uhlenbeck aandelen uit om zijn golfcarrière de komende vijf jaar te financieren. Tot 21 juni kunnen belangstellenden zich inschrijven op 3000 certifi caten van Hiddo Uhlenbeck Golfinvestment BV (HUG). De prijs per certificaat bedraagt 100 euro. De 24-jarige Uhlen beck is sinds vorig jaar profes sional. Na een goede amateur carrière wil hij zich de komende jaren verder ontwikkelen en heeft hij als doel een plaats te verwerven op de lucratieve Eu ropese Tour. Vorige week werd Uhlenbeck op de Deense Open van de Challenge Tour na twee ronden als 147ste uitgescha keld. Het rendement dat de be leggers in het vooruitzicht wordt gesteld, ligt afhankelijk van de termijn van de investe ring en het succes van de speler tussen de 15 en 22 procent sa mengesteld per jaar. Expositie over Spelen 1928 Amsterdam - De Stichting Olympia Sirene wijdt een ten toonstelling aan de Olympische Spelen die 75 jaar geleden in Amsterdam werden gehouden. Vanaf donderdag 19 juni is deze te zien in vak Noord van het Olympisch Stadion in Amster dam en in het Olympiahuis, het voormalige portiershuisje. In vak Noord bieden twintig pane len een overzicht van de Spelen in 1928. Ook is de tandem te bezichtigen waarop Bert Leene en Daan van Dijk in dat jaar een gouden medaille pakten op het onderdeel tandemsprint. In het Olympiahuis, waar de ten toonstelling 75 jaar Olympisch Stadion te zien is, hangen origi nele ontwerpen van Jan Wils, de architect van het stadion. Sommige daarvan zijn door de bouwmeester zelf ingekleurd. Verder zijn er foto's van voor, tijdens en na de bouw. Initiatief Zidane voor benefiet parijs - De Franse voetbalve dette Zinédine Zidane wil een benefietwedstrijd organiseren voor de slachtoffers van de aardbeving in Algerije. De ramp op 21 mei in de omgeving van hoofdstad Algiers kostte onge veer 2300 mensen het leven, 10.000 mensen raakten gewond en 80.000 dakloos. Zidane, spel bepaler van Real Madrid en het Franse nationale elftal, wil de getroffenen graag helpen, liet hij weten in de Franse sport krant l'Equipe. ,,Ik voel erg mee met deze mensen. Ik ben welis waar geboren in Frankrijk, maar mijn wortels liggen in Al gerije. Mijn ouders komen er vandaan." De benefietwedstrijd moet gaan tussen het Franse elftal en Olympique Marseille. De club is al akkoord. Zidane moet nog toestemming krijgen van de Franse voetbalbond. Het duel is gepland voor oktober. Britse lintjes voor Franse trainers londen - De Franse trainers Ar- sène Wenger (Arsenal) en Ge rard Houllier (Liverpool) heb ben een hoge koninklijke on derscheiding gekregen. Konin gin Elizabeth n benoemde het duo tot Officier in de Order van het Britse Koninkrijk. Ze ont vangen de onderscheiding van wege 'hun opmerkelijke bijdra ge aan het Engelse voetba", al dus Jack Straw, minister van Buitenlandse zaken. Op de zo geheten erelijst, waarop de na men staan van mensen die ter gelegenheid van Elizabeths ver jaardag worden onderscheiden, staan meer namen uit het voet bal. Eerder meldde de Sunday Times al dat ook David Beck ham naar Buckingham Palace mag komen. Wenger veroverde met Arsenal tweemaal de lands titel en won drie keer de FA- cup. Houllier leidde Liverpool in 2001 naar een 'treble' toen de club de UEFA-cup, de FA- cup en de League Cup mee naar huis mocht nemen. Contract sporters wordt aangepast gouda - NOC'NSF is bereid het contract voor de deelnemers aan de Olympische Spelen in Athene aan te passen. De vak bond NL Sporter adviseerde zijn leden vorige maand voorlo pig niets met de overeenkomst te doen omdat zes artikelen in het contract onacceptabel zijn. Het gaat daarbij onder meer om het dopingreglement. Vol gens de bond moet het voorge stelde dopingprotocol volledig worden herzien. Over het arti kel medische zaken is NLSpor- ter van mening dat een atleet zelf moet kunnen blijven bepa len aan welke medische tests en behandelingen hij/zij wordt onderworpen. Ook mag het niet zo zijn dat de Chef de Mission inzage heeft in medische dos siers. maandag l6 juni 2003 Zijn naam is allang verwaaid in de wind, alleen op hen die hem hebben meegemaakt, heeft hij een onuitwisbare in druk achtergelaten. De Ameri kaanse tennisser Art Larsen, ge boren in 1925, was een excen triekeling zoals de tenniswereld nooit meer op de banen heeft gezien. Er zou in de harde prof wereld van nu ook geen plaats meer voor zo iemand zijn. Larsen was bijgelovig bij het krankzinnige af. Dat kwam vol gens hemzelf voort uit het feit dat hij in de Tweede Wereld oorlog de enige van een tankdi visie was die niet was omgeko men of gewond geraakt. Om onheil te voorkomen, zo zei hij, moest hij altijd bepaalde din gen of mensen aanraken. Van daar zijn bijnaam: Tappy. Op de baan wilde hij de ene dag per se op de lijnen stappen, de andere dag juist niet. Hij gluur de ook voortdurend over zijn schouders, want daar zou wel eens een arend op kunnen gaan zitten. Soms verstijfde hij bij het verlaten van de kleedkamer. Dan was er een alleen voor hem zichtbaar obstakel, waar hij met man en macht overheen gehol pen moest worden. Hij bezat wel zes dure camera's en hing die één keer per week allemaal om zijn nek. Hij loerde dan vaak door de lens van één zo'n toestel en drukte af op een an der. Om maar een paar eigen aardigheden te noemen. Hij was niet groot, tamelijk iel en woog maar zo'n zestig kilo, allesbehalve een krachtpatser. Maar de man kón tennissen. De Zuid-Afrikaan Gordon Forbes, die een tijdje met hem dubbel de, zei over Larsen: ,,Hij had het perfecte gevoel voor het spel. Als één der zeer weinigen onder ons wist hij wat zich pre cies afspeelt tussen de snaren van het racket en het vilt van de bal." Hij trainde nooit, oefende zel den, rookte als een schoor steen, dronk een stevige pot bier, bleef soms hele nachten op en sliep af en toe in kleedka mers. Maar in de door hem ge wonnen finale van het Ameri kaans kampioenschap 1950 (waarvoor hij zijn haar had la ten bleken), was hij in de vijfde set nog zo fris als een hoen, ter wijl Herb Flam, zijn nauwgezet levende tegenstander, de uit putting nabij was. Hij had meer grote toernooien kunnen win nen, maar bezat niet de con centratie om twee weken lang in topvorm te blijven. Er was al tijd wel iets waardoor hij de kluts kwijtraakte. Een gespron gen snaar was soms al voldoen de. De spelers adoreerden Larsen. Het vak dat op tribunes gere serveerd is voor de deelnemers, zat altijd vol als hij speelde, want er viel met hem van alles te beleven. In A Handful of Summers' geeft de al eerder ge noemde Forbes een prachtig voorbeeld. In de finale om het kampioenschap van Parijs, in de jaren vijftig, traden Larsen en Forbes aan tegen de Fransen Bernard en Rémy. Forbes, jong en nerveus, wilde winnen, zo snel mogelijk. Larsen gaf er de voorkeur aan te spélen, makke lijke punten wilde hij vooral op een interessante manier ma ken. Dolle toestanden. Bij 8-8 in de laatste set, zei hij nog tegen Forbes: 'Niks aan de hand, kid, we winnen gemakkelijk'. De doorbraak door de Franse ser vice kwam als volgt tot stand. De Fransen lobden zwakjes en Larsen kon dat gemakkelijk af straffen. Maar dat was hem te eenvoudig. Met zijn racket maakte hij vreemde, grote krin gen, tot ontzetting van Forbes die een debacle vreesde. Bij na der inzien besloot Larsen de bal eerst te laten stuiten, draaide daarna zijn racket om en stoot te, gelijk een biljarter, met de onderkant van de steel de bal in het Franse vak. Het gelach en applaus van het publiek be sloeg enkele minuten. Aan al dat moois kwam eind 1956 plotseling een eind. Als gevolg van een verkeersongeluk raakte hij zwaar invalide. Het onheil had hem toch nog inge haald. Spelers brachten (in de amateurtij d) een fonds van 20.000 dollar voor hem bijeen. Ruud Paauw Dit is de negenenzestigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Art Larsen: bijgelovig bij het krankzinnige af. Archieffoto Wij hebben wat afgeklaagd in de afgelopen week en ons afgevraagd wat we in 's he melsnaam in Portugal hebben te zoeken, sterker nog, of we 'Portugal' wel halen. Hans Kraay jr. bevroeg Dick Advocaat in Minsk alsof hij zojuist het Nederlands elftal willens en wetens naar een kansloze nederlaag had geleid en tevens 2. in de rust de WAO afgeschaft had, 3. de vrede in het Midden-Oosten in de weg staat, 4. in werkelijkheid hagelslag verkiest boven pin dakaas en 5. zijn Mechelse herder een keer heeft uitgelaten in het Anne Frank-park; en om er niet omheen te draaien, thuis op de bank moedigden wij eensgezind de dappere ju nior aan: „Enhansiekraaiso- kayoléolé. Want wij lustten Advocaat en met hem Oranje zaterdag ook wel rauw. „Hup HansGa door, eerst grommen, dan bij ten. En Hans ging gelukkig door - en wij vonden het goed. Louis van Gaal nog zien de buteren als analyticus van Oranje? Als ik mevrouw Van Gaal was zou ik elke avond bidden dat Louis nooit meer een ander vak kiest. Wat is die opgeknapt! Hij zag er jaren jonger uit en klonk me daar een partijtje rede lijk, wat een rust straalt die man uit sinds hij na wéér een waardeloze wedstrijd Kraay jr. geen verantwoording meer verschuldigd is.) Uit onze naam stelde Kraay jr. het vreugdeloze, uitgebluste voetbal van onze beste voetballers aan de kaak en het ergste van alles was eigenlijk nog dat Advocaat niet kwaad was te krijgen. Ad vocaat werd wel boos, maar niet kwaad. Zijn ge zicht liep rood aan, zijn stem verhief zich, zijn voetjes begonnen te stampen, maar uiteindelijk won het engeltje in Advocaat het van het duivel tje. Jammer. Eén prikkelend vraagje nog en in de wetenschap dat Kraay jr. zweert bij afgezakte kousen zou Advocaat hem een geweldige schop voor zijn schenen hebben verkocht. Maar Kraay zweeg en onthield Advocaat de kans om kwaad te worden. Ze wensten elkaar een prettige va kantie. 'n Dag of wat later breng je het gequeruleer van Kraay jr. en Advocaat tot de juiste proporties te rug en laat je de feiten voor zich spreken: Wit Rusland - Nederland 0-2. Je hebt inmiddels vernomen van het gestuntel in Torshavn van voetbalgrootmacht Duitsland en je begint al geheel in het straatje van Advocaat te denken dat dwergstaatjes in het voetbal inder daad niet meer bestaan. Die redenering is onjuist. Voetbaldwergen be staan. Ik neig er eerder toe dat de voetbalreuzen uitsterven. Ik noem er een paar. Nederland en Duitsland. Het elftal van de Faeröer-eilanden bestaat uit drie walvisvaarders, twee haringvissers, een ha- ringkaker, een harpoenier, een onder wijzer, een buschauffeur, een strand jutter en één niets vermoedende vrij williger, die zich opstelt als keeper. Het werd 2-0 voor Duitsland. Een in valler brak de ban, in de negenentach tigste minuut. Je stelt je voor hoe dat zou gaan, een interview meteen na afloop van Kraay jr. met de Duitse bondscoach Voller waarin jr. aan Der Rudi voorlegt of het niet beter was geweest Miroslav Klose al meteen op te stellen. Voller laat de vragensteller beleefd uit spreken, kijkt hem beminnelijk aan, overpeinst nog 'ns de 89 minuten er gernis in de dug-out waarin hij in ge dachten honderd keer zijn ontslagbrief heeft ge schreven en waarin hij zich overweldigd voelde door een waanzinnig verlangen naar een leven zonder bal en waarin hij uit verveling vast wat metaforen heeft zitten bedenken om de dreigen de Duitse blamage voor de eeuwigheid te boekstaven („Dit resultaat staat gelijk aan de 100 meter hardlopen in 30 seconden. Wij zijn de 'Eddie the Eagle' van het internationale voetbal geworden.en dan komt dat vileine opmerkin- kje over de bankzitter die je hachje redde er nog eens bovenop en sneller dan de camera het regi- streren kan, slaat de bondscoach de vragensteller met een stomp op zijn milt van het eiland af, waardoor deze ver voorbij de Noordpoolcirkel voorgoed ergens in de golven verdwijnt. Zou Advocaat ook eens moeten doen. Een keertje kwaad worden lucht op. UIT HET OOG De si-jarige Oegstgeestenaar Leendert de Goey voetbalde bij ASC, Ter Leede, Telstar, Sparta, Sheffield United, Go Ahead Eag les en UVS. Vervolgens trainde hij de selecties van LFC (za.), w Oegstgeest en ASC. Drie seizoe nen geleden stapte hij uit het voetbalwereldje om zich als in structeur helemaal op de golf- sport te storten. ,,Ik ben niet geschikt als voet baltrainer. Je moet een huiche laar en een proleet zijn en dat ben ik niet. Ik heb al moeite met het opvoeden van drie kin deren en een hond en als ik dan ook nog jongens op hun vin gers moet tikken omdat ze niet komen trainen, daar heb ik geen zin in. Misschien had ik op een hoger niveau trainer moeten worden waar de moti vatie groter is, maar ook in het betaalde voetbal zitten veel laf bekken en zielenpoten. Ik ben ooit door Wim Koevermans ge weigerd voor de cursus Oefen- meester I. Wat heeft hij ooit ge presteerd? Voetbal als sport, vind ik nog steeds leuk, maar het is waan zin dat als het in een bedrijfstak slecht gaat de spelers niet wil len inleveren. Laatst was ik bij Ajax - De Graafschap. Drie leu ke voetballers - Van der Vaart, Sneijder en Van der Haar - en geen cent amusementswaarde. Je zit gewoon te hopen dat er wat op de tribune gebeurt en dat was ook het geval, een bal raakte zoek in het publiek en een G-voetballer bleef maar roepen: Waar is de bal nou?' Puur vermaak. En dan heb ik het nog niet over het Neder lands Elftal. Moet ik daar nou in mijn vrije tijd voor naar de tv kijken? En tóch doe je het steeds weer. Waarom? Omdat er veel geld in het voetbal om gaat ontstaat de verwachting dat daardoor de kwaliteit ook goed is. Ik besef dat ik wel erg negatief klink, maar het valt me ook zó tegen. Zelf kom ik niet meer aan voet ballen toe. Ik werd nog wel eens gevraagd voor oud-Sparta, maar de laatste tijd kamp ik met een Van Basten-enkel. Ik twijfel of ik er ooit nog aan toe kom. In de periode dat ik in Sheffield speelde, raakte ik in de ban van golf. Ik ontdekte dat een sport waar etiquette en normen nog hoog in het vaandel staan toch heel leuk is. Maar dan wel zon- Ronald Hamming 2 é(ex-Fortuna Sitta komend seizoen Veendam) over bi taald voetbal in d marge, in Voetbal International: Naar uitwedstrijden nemen een grote pan spaghetti mee. Onderweg stoppen we en dai eten we spaghetti uit frietbak jes." Ex-discuswerpster Ria Stal-, man (goud op de Spelen vai 1984) in Sportweek: „Mart Smeets noemt mij 'die dopingtante'. Denk ik: 'Ja, hc Smeets. Jij hebt in de wielei reld jarenlang je bek dicht i houden over doping. Lazer maar op, houd je harses' Turnster Renske Endel, de laatste maanden geplaagd door fysieke problemen, in Volkskrant: „Dat ik zomaar een jaar in n carrière mis, so what. Dan m één jaar wat minder uit je sp halen. Er zijn nog andere din gen in het leven. Dat heb ik c dekt. Basketballer Erik Nelson va landskampioen Eiffel Towe analyseert zijn sport in De legraaf: „Ik vergelijk het met jazz. Er een basis, waarop je kan im\ viseren. De bewegingen hebt veel met dans gemeen, de rol deling binnen een team lijkt die van een filmset. 'jzii 11 9.00 iam< rC.I .151 Coureur Tom Coronel over zijn nieuwe Spyker in Spon week: tfage „Weet je, ik zie de auto gewo als mijn nieuwe kantoor. Je moet even weten waar de pe Ten nen en gummetjes liggen en je dat weet, kun je aan de bi Viervoudig Tourwinnaar L ce Armstrong in het Algem 10 C Dagblad: „Ik vergelijk mezelf met nie mand. Merckx en Hinault h an\ ik. Dat zijn aardige mensen. Nou ja, meestal dan..." De Ethiopische atleet Haile Gebrselassie in Trouw: „Er was me altijd verteld da God blank was. Toen ik de i ^ui dom zag, wist ik dat het wat rd - moest zijn." Idem: „Tijdens een inzamelingsca pagne tegen de honger gaf i' onlangs 50.000 dollar, eerd eens 30.000 dollar. En watz ages zo weinig, waarom geen mil joen?" 5 N d N hi Leen de Goey geeft op de jaarmarkt in Oegstgeest in 1987 een de monstratie. Archieffoto. der bekakte poespas. In de win termaanden run ik een indoor- golfcentrum bij transportbedrijf Van der Luijt in Oegstgeest. Bij De Kaag, achter restaurant Puck, is een weiland omgeto verd tot driving range. Pitch Puck heet het, met negen hole- tjes. Oefenen en leren spelen, daar ben ik dag en nacht als instruc teur mee bezig en sinds kort zijn we door de Nederlandse Golf Federatie officieel geac cepteerd. Dat was leuk. Het re gionale voetbal volg ik nog een beetje, maar alleen als het golf het toelaat ga ik naar een wed strijdje kijken." Doelman Filip De Wilde, di vorig seizoen op een zijspo belandde bij Anderlecht, ij j||0 Humo: I7.5C Het is gek, maar als het mo lijk gaat heb je vanzelf meet contact met spelers die in ht unde zelfde schuitje zitten. Als je°'e in de ploeg staa t, loop je nu elegant boogje om die mam iiso heen." Itagl .30 PSVer Kevin Hofland, hen lende van een slepende enl/DR blessure, in de Volkskrant: igs. 1 „Bij thuiswedstrijden van P ben ik steeds komen opda[ dan verbaasde ik me eroi snel mensen je vergeten, werd ik na afloop voorgesi aan sponsors, die zich afvi gen: Kevin Hofland, is dat die jongen die hier ook eei heeft gespeeld? Die confroi is niet leuk kan ik je zeggei was pijnlijk en gênant tt^ Op zo'n moment wilde ik een naar huis. Weg" Ik nu in elk geval wie m'n ecl vrienden zijn. Natuurlijk ik dat mensen zich anders nen voordoen, dat hoort bij leven. Maar een aantal is toch behoorlijk tegengevall FC Zwolle is populair, en aanvaller Arjan Bosscha: Voetbal International: „Ik word nu zelfs in de Blo\ herkend. Opnieuw Arjan Bosscha: over alle media- aandacht^ „Vrijdagavondgaan we v schouwen, maandag nabi schouwen, dinsdag voorbi schouwen voor woensdag, i derdag weer evalueren en d zijn we alweer bij vrijdag, toch maar voetbal, denk ik dan. Guus Hiddink in Reader's WE Spelers ruiken angst, nett dieren. Ze voelen precies aa axx. wanneer jij als trainer onzi bent of lucht verkoopt. Dan ten'ze." nq wrd- Basketbalster Irene Sloof 'ogrs nenland), topscorer van P Ti derland, in het Algemeen tdio f blad: „Ik zeg wel eens: Schutters moeten geen geweten heb ben. Gemiste ballen, moet je zo snel moge lijk vergeten. [ML

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 46