Rijken helpen armen in wereld van Formule 1 SPORT 2 'Dit is mijn casino' Anton tégen me krijgen, dat zou ik veel erger vinden Harmes eenzaam op WK-nivea Lammers glimlacht om zesde plek Le Mans Leeuwangh terug als schaatstrainer Ecclestone koopt zich in bij Minardi Laporta nieuwe president failliet Bar Uitstel KNVB verrast MW Maastricht - Tot grote verras sing van MW heeft de KNVB het besluit over een licentie uit gesteld tot begin volgende week. De bond liet de Maas trichtse club gistermiddag we ten meer tijd nodig te hebben om het MW-dossier te bestu deren. Frappant genoeg viel het uitstel samen met een perso- neelsuitstapje van de KNVB. MW-topman Vic Gerardu stond perplex. ..Dit is net een poppenkast. Zeg maar één groot circus." De KNVB zal nu, zo is de verwachting, vandaag of morgen de knoop doorhak ken. Vertrek Kalou bespreekbaar Rotterdam - Feyenoord lijkt te willen meewerken aan een ver trek van Bonaventure Kalou. De Rotterdamse club praat volgen de week met AJ Auxerre over een transfer. De Franse club zou met de 24-jarige aanvaller uit Ivoorkust al een contract voor vier seizoenen overeen zijn gekomen. Feyenoord vraagt voor Kalou. wiens over eenkomst in de Kuip volgend jaar eindigt, vier miljoen euro. De Afrikaan, die vijf jaar in de Kuip speelde, moet in Auxerre de opvolger worden van spits Olivier Kapo. Wereldrecord 200 schoolslag Barcelona - De Rus Dimitri Ko- momikov heeft tijdens zwem wedstrijden in Barcelona, dat deel uitmaakt van de Mare No- strum-tour, het wereldrecord op de 200 meter schoolslag ver beterd. Hij klokte een tijd van 2.09,52 en bleef daarmee bijna een halve seconde onder de ou de toptijd van de Japanner Kos- uke Kitajima (2.09,97). Fraaie winst Mirjam Melchers iurreta - Mirjam Melchers heeft in grote stijl de Spaanse etappekoers Emakumeen Bira naar haar hand gezet Met de winst in de vierde en laatste etappe over 95,7 kilometer van Elgeta naar Iurreta verdedigde de wielrenster van Farm Frites Hartol haar leidende positie in het algemeen klassement. Mel chers nam zaterdag met de zes de plaats in de individuele tijd rit de leiding over van de Russi sche Olga Sloessareva. Haar voorsprong in de eindstand op nummer twee bedroeg 53 se conden. Leontien Zijlaard-Van Moorsel, zaterdag winnares van het eerste deel van de derde etappe, eindigde als twaalfde op 7.41. Chris Vermeulen ongenaakbaar siLVERSTONE - De Australische motorcoureur Chris Vermeulen is ongenaakbaar in de Super sport-klasse. Hij won voor de derde keer op rij en heeft in middels een straatlengte voor sprong in het WK-klassement. Ook Jurgen van den Goorbergh begint zijn draai te vinden. De Nederlander finishte gisteren op het Engelse circuit van Sil- verstone als tweede in de zesde race om het wereldkampioen schap en steeg in het tussen- klassement eveneens naar de tweede plek. Ivanisevic mist weer Wimbledon londen - Goran Ivanisevic heeft zich opnieuw moeten afmelden voor Wimbledon. De winnaar van het grandslamtoemooi in 2001 liep vorige week tijdens de training met zijn landgenoot Ancic een knieblessure op. Vo rig jaar kon hij wegens proble men met de schouder op het gras van Londen zijn titel niet verdedigen. Ook Monica Seles moet het toernooi laten schie ten. De finaliste van 1992 heeft last van een voetblessure. alkmaar/c pd - Jakko Jan Leeuwangh maakt volgend sei zoen zijn entree in het trainers vak. De oud-schaatser uit Alk maar bereikte het afgelopen weekeinde een akkoord met de VPZ-ploeg, die hij voorlopig een jaar onder zijn hoede neemt. Leeuwangh (30) sloot in januari zijn actieve loopbaan af nadat hij zich opnieuw niet had ge plaatst voor het WK sprint. De Alkmaarder miste vorig jaar ook al de Olympische Spelen in Salt Lake City en had mede door die teleurstellingen genoeg van het schaatsen. Maar destijds gaf Leeuwangh al te kennen een te rugkeer als trainer niet uit te sluiten. Die woorden maakt hij nu waar. Bij het Groningse VPZ (Volmacht Pakket Ziektekosten) wordt Leeuwangh de opvolger van Peter Mueller, de man die Leeuwangh in zijn jaren bij SpaarSelect begeleidde. Mueller vertrekt naar Noorwegen, waar hij bondscoach wordt. maandag l6 juni 2003 b< montreal/rtr/gpd - Formule i is big business. Daar is geen plaats voor race-enthousiastelin gen zoals Paul Stoddart. Minardi kan beter ophoepelen, luidde de mening van Bemie Ecclestone in Montreal. De excentrieke Brit, de grote baas van de Formule i, deed de uitlatingen aan de voor avond van de Canadese Grand Prix. Zaterdagavond werd ver volgens bekend dat Ecclestone zich heeft ingekocht bij de arme renstal van Jos Verstappen via een miljoenendonatie. Verstap pen werd verrassend negende. Winnaar in Montreal werd Mi chael Schumachter, die als van ouds regeerde in Formule l-land. Er vielen in Montreal harde woorden over en weer. Eccles tone maakte teameigenaar Sto ddart eerst belachelijk, maar ging buiten het gezichtsveld van iedereen wel ineens een fi nanciële deal aan. Minardi zou van Ecclestone volgens onbe vestigde berichten ongeveer 4 miljoen dollar ontvangen om het seizoen af te maken. „We hebben de deal met een handdruk bezegeld", aldus Sto ddart, die de volledige eindcon trole behoudt. ,,Ik zal de bijdra ge van de nieuwe deelnemer met open armen ontvangen. Verder moeten we met het ge ouwehoer ophouden. We zijn racers, geen bankiers." Ecclestone liet zich eerder niet al te fraai uit over de eigenaar van Minardi. De Brit die de snelste autosportklasse groot maakte, vertelde dat hij vorig jaar al had geprobeerd de zwak ke renstal weg te jagen. „Ik heb er bij Minardi op aangedrongen aan het eind van 2002 te stop pen en dit jaar niet mee te rij den", zei Ecclestone, een dag nadat Paul Stoddart woedend had verklaard dat hij nog steeds wacht op financiële ondersteu ning van de rijke renstallen in de Formule 1. Omdat zij niet met geld afkwamen, besloot Stoddart de voor dit seizoen voorgenomen technische ver anderingen aan de auto's niet langer te ondersteunen. Een aantal plannen is daardoor uit gesteld. Ecclestone betitelde Stoddart twee dagen eerder nog als een gek. „Hij zegt 10 miljoen dollar nodig te hebben om het sei zoen te kimnen afmaken. Wij zijn op de helft van het wed strijdjaar. De jaarbudgetten van een formule-1-team bedragen 300 tot 400 miljoen dollar. Als Minardi verdwijnt, na Arrows en Prost vorig jaar, zal dat geen groot verlies zijn voor de For mule 1. Tijdens de Grand Prix van Oostenrijk zei ik tegen Sto ddart dat hij moest ophoepe len. Het is kennelijk voor mij gemakkelijker om dat te zeggen dan voor hem om het te doen." Harde woorden, die Ecclestone kennelijk zelf ook niet meende. De discussie ging voorbij aan Michael Schumacher. De Duit ser zette de jonge helden van de Formule 1 weer op hun plaats. Hij was gisteren in Canada als vanouds. De Duitser weerstond tot en met de finish de druk van liefst drie achtervolgers en ging winnend over de streep, voor de vierde keer in de laatste vijf races. Hij leidt voor het eerst dit jaar de strijd om de wereldtitel, omdat McLaren en vooral Kimi Raïkkönen faalden. Een klein foutje is gauw ge maakt in een raceweekeinde. In de race kan dat nog zonder ge volgen blijven, maar wat Kimi Raïkkönen overkwam tijdens de kwalificatie was niet meer te herstellen. Zaterdag gleed de Fin, tot dan leider in de WK- stand, buiten de baan en dat kostte hem de wedstrijd. Hij moest uit de pits starten en was daarmee kansloos voor de eindzege. Jos Verstappen reed een maxi male wedstrijd in Canada. De Nederlander bewerkstelligde de beste trainingsprestatie ooit uit de geschiedenis van Minardi, met een vijftiende tijd. Tijdens de race bleek dat de auto wel betrouwbaar was, maar niet snel genoeg. Een negende plaats resteerde. le mans/anp - Vijftien jaar gele den won autocoureur Jan Lam mers in een Jaguar de 24 uur van Le Mans. Hij kon daarom moeilijk juichen over zijn zesde plaats gisteren in de 71ste editie van de raceklassieker. Wel glim lachen, want de 47-jarige Zand- voorter was best tevreden met de prestaties van zijn auto, een Japanse Dome Judd, en zijn beide teamgenoten John Bosch en Andy Wallace. Een vijfde plaats zag hij vooraf als het hoogst haalbare. In de trainingen waren de Bentley's en de Audi's veel sneller geble ken. Routinier Lairtmers kreeg gelijk. Bentley deed zijn glorie- jaren herleven met een over winning. Het was 73 jaar gele den dat het deftige Britse auto merk voor het laatst de roem ruchte Franse race won. De winnende auto van 2003 werd bestuurd door de Brit Guy Smith, de Italiaan Rinaldo Ca- pello en de Deen Tom Kristen- sen. De tweede plaats was ook voor een Bentley, met drie doorgewinterde chauffeurs: de Australiër David Brabham en de Britten Johnny Herbert en Mark Blundell. Kristensen schreef geschiedenis op het Franse circuit door voor de vierde keer op rij te zegevie ren. De 35-jarige Deen won de voorgaande drie edities in een Audi. In 1997 had hij ook al eens gewonnen in een Porsche. Alleen de Belg Jacky Ikcx pres teerde met zes zeges nog iets beter in de 24 uursrace van Le Mans. De Dome Judd van Lammers, Bosch en Wallace finishte met zeventien ronden achterstand van de winnende Bentley, die in 24 uur 377 ronden reed (5144 kilometer) met een gemiddelde snelheid van 214,3 kilometer per uur. Lammers moest de Pa- noz van de Italiaanse kopman Emmanuelle Pirro nog voor zich dulden. „We hebben steeds tussen de vijfde en ze vende plek gereden. Heel sta biel", vond Lammers. „Het team was ook in balans. John Bosch debuteerde in Le Mans, maar hij heeft geen fout ge maakt. Ook Andy Wallace, met wie ik 1988 Le Mans won, heeft prima gereden. We moeten te vreden zijn met deze zesde plek." Lammers had met zijn Racing For Holland-team nog een Do- me Judd in de strijd. Deze race wagen verging het een stuk slechter. Dat kwam volgens Lammers vooral door geknoei van de Fransman Tristan Gom- mendy: „Hij maakte veel fouten en reed dingen stuk. Na 23 uur De wagens zijn gestart voor de 24 Uur van Le Mans. Jan Lammers rijdt in de geblokte bolide op de derde rij. Foto: AFP/Fred Perry reed hij de wagen zelfs plat." Een andere Nederlander, Peter numegen/anp - Een raadselach tige golf van blessures legt al het hele jaar een grauwe sluier over het Nederlandse vrouwentur- nen. Kopvrouwe Verona van de Leur heeft nog nauwelijks ge turnd, evenals Renske Endel, de winnares van WK-zilver in Gent (2001). De NK in Nijmegen, waar ook meerkamptalent Berber van den Berg ontbrak, stonden het voor bije weekeinde dan ook in de schaduw van de turnsters die er niet waren. Endel en Van den Berg kwamen nog wel kijken in het Triavium, waar Suzanne Harmes de show stal. De 17-jarige turnster van De Hazenkamp stond op een zaam niveau en zit daardoor vooralsnog als enige op WK- koers. Zaterdag, de belangrijkste dag door de meerkamp, kaapte ze haar eerste nationale seniorenti- tel met grote voorsprong weg voor de concurrentie. Op alle vier toestellen scoorde Harmes boven de 9, met als uitstekend eindtotaal 36,888. Zondag ging het zelfs nog beter, met een to taal van 37,213. Op gepaste afstand volgde in de meerkamp Gabriëlla Wammes (34,738), die de verrassend sterk terugkerende Monique Nuijten (33,900) achter zich hield. De Zeeuwse (19), die bij de succes sen in Gent (WK 2001) en in Pa tras (EK 2002) nog tot de ploeg behoorde, turnde sinds de vori ge NK nauwelijks wedstrijden meer. Zij werd geplaagd door een virusinfectie. „Ik had een soort pfeiffer", verklaarde Nuij ten zaterdag, die voor zichzelf ondanks haar derde plaats de winnares van de dag was. Nuijten was, net als Fieke Wil- lems, na lange tijd eindelijk weer terug op het hoogste podium. Beiden plaatsten zich voor de voorlopige WK-selectie, die met twaalf leden nog veel te groot is. De komende twee maanden moet die groep inkrimpen tot zes, met daarbij nog één reserve. „Vaak kristalliseert zo'n groep irvoi iati pk gio ronc one ene en' tnaa de 1 ft IC der lis aath Kaï stek et st wat ime té ewi Inge leter st e< mei nho iwo rs. 1 Suzanne Harmes komt correct tot stilstand na haar sprong ovei aan paard.Foto: ANP/Toussaint Kluiters zichzelf uit", weet bondscoach Frank Louter uit ervaring. De trainer uit Schoorl heeft in zijn groep behalve de drie ge blesseerde afwezigen (be schermde positie) ook drie ju nioren opgenomen. Kroonen, Groenveld en Linders presteer den bij de meerkamp zo goed dat ook zij nog mogen hopen op de WK, in augustus in de Amerikaanse plaats Anaheim. Louter hoopt echter voorals nog vooral op het herstel van zijn beste turnster, Van de Leur. Zij moet de ploeg in Ana heim naar een plaats in de mondiale top-12 leiden.Mo- menteel loopt het herstel van een gekneusde enkel naar be horen, vindt Louter. „Maar ik doe geen voorspellingen meer, ik heb er al eerder naast geze ten." De Waddinxveense is veel lan ger uit de roulatie dan in eerste instantie gedacht. Het lijkt wel een virus-op-zich, de blessure- last bij de nationale tumtop. „Toch heb ik er geen lijn in gior >har ana ide kunnen ontdekken' Louter, die zich ervan verzekeren dat hij zelf gee ij, ten heeft gemaakt in grammering. „Het zijn verschillende h eb; res, die zich ook op vefscl js a de momenten voordoen. Gel het niet verklaren. In 2001 gen waren ze juist altijd fit e n Sj dat ons sterke punt." jgft Voor de Nederlandse pl [mp het te hopen dat de teg ophoudt, zodat de si ploeg naar Anaheim kan. ']en in vril Louter behalve de een meerkampers ook nog v toestelspecialisten opn j die in de toestelfinales n 0rte les kunnen halen. Brugspecialiste Laura van wen bijvoorbeeld won goud op brug met ma; 9,500. Verder presteerden ook Wammes matig. De 1 landse ploeg heeft tijd en nodig om het gewenste te bereiken, weet ook „Ik ben blij dat ik nog weken heb." Seedorf, eigenaar Grand Prix-team, geniet van ambiai j°nd door Jaap van Brummelen montmelo - Clarence Seedorf en motorsport. Een combinatie die sloeg als een tang op een var ken, totdat twee jaar geleden een bevriende ad vocaat een noodkreet slaakte omdat het 15-jarige Spaanse wegracetalent Ismael Ortega zonder sponsor zat. Seedorf trok zijn goedgevulde porte monnee. Van het één kwam het ander. Hij raakte betoverd door de wondere wereld van Peter Stuyvesant. En zie,' dit jaar viert het Team Seedorf zijn entree op Grand Prix-niveau in de 125cc met de Engelsman Chris Martin en de Spanjaard Al- varo Bautista als ijzers in het vuur. Zaterdag wipte de stervoetballerVanuit zijn villa in Madrid over naar het circuit van Catalunya om even wat van de sfeer en de bijzondere ambiance die het Grand Prix-circus kenmerkt op te snui ven. Hij genoot met volle teugen. „Ach", lachte Seedorf terwijl hij zijn blik van gelukzaligheid liet glijden door zijn prestigieuze mobiele VIP-ver- blijf, „een ander brengt het geld naar het casino. Dit is mijn casino. Lang leve de lol. Het plezier staat voorop." Zijn speeltje mag een paar centen kosten. See dorf heeft nergens op beknibbeld. Alles in het team met twintig man personeel ademt profes- sionalisme."T)at is opvallend, want Seedorf had de ballen verstand van motorsport toen hij aan het avontuur begon. De ervaring van de legenda rische negetigvoudig Grand Prix-winnaar Angel lort II -I szij he g« fel ei wild Nieto gaf Seedorf echter een flinke duw in te^ de richting. „Ik had goede contacten met Hij weet als geen ander hoe de ideale strut van een team in elkaar steekt. Alex Crivillé is de volgende Spaanse oud-ti reur die Seedorf zal benaderen. „Ik wil Crii begeleider in het team halen. Net zoals Aji co van Basten terughaalt in het begeleidi team. Het enige dat Seedorf behalve het geld zelf heeft bijgedragen is het logo: een] uitgetekende kop van een brullende panti een zwarte achtergrond. „In Italië noemei De Panter. Het is mijn eigen logo." Voorlopig hebben zijn roofdieren in de lii Grand Prix-klasse nog geen enkele prooi maakt. Team Seedorf is nog puntloos. Mi zal verandering in komen als het aan de ti genaar ligt. „Volgend jaar wil ik er een to[ bij hebben. We blijven ons richten op de Ij want dat is een interessante klasse waarinl een kan winnen. Seedorf is in korte tijd helemaal in de ban Grand Prix geraakt hoewel hij van de raa al te veel ziet. „De start is mooi om te ziei zie je ze alleen maar voorbij scheuren. M; gaat het niet om. Deze wereld bevalt me Het is een mooie ambiance, het zijn mooi sen. Ik ben al op Mugello geweest en ik za. Assen van de partij zijn. Want Assen, dat is "te" Tenminste dat zeggen al die Italianen stee uwn weer tegen me. Dat wil ik meemaken." te» Kox, finishte als tiende op 41 ronden. Kox reed met de Brit Jamie Davis en de Tsjech To- mas Enge in een Veloxq. door Henk van den Boom Barcelona - Advocaat Joan La porta (40) is de nieuwe voorzit ter van FC Barcelona. Hij werd gisteren gekozen door de ruim vijftigduizend socios die in de tropische hitte de moeite na men hun stem uit te brengen. De nieuwe voorzitter wacht de zware taak om de club uit een diep dal te trekken. Met een be wezen schuld van honderd mil joen euro (sommige schattin gen spreken over 250 miljoen) wordt het zijn belangrijkste taak om de door voorganger Gaspart verslonsde financiën weer op peil te brengen. In hoeverre de belofte van La porta om David Beckham naar Camp Nou te halen een rol heeft gespeeld bij de verkie zingsuitslag is moeilijk te zeg gen. Zeker is dat de fans zitten te snakken naar grote namen. De komst van Laporta als nieu we president zet een streep on der een jarenlang beleid dat werd bepaald door de conser vatieve Catalaanse voetbalgene ratie. De aanhang hoopt met hem weer prestige af te dwin gen binnen de internationale voetbalwereld. Ondertussen krijgt de Engelse voetbalclub Manchester United de Britse financiële waakhond aan de broek wegens de open baarmaking van de eventuele verkoop van stervoetballer Da vid Beckham naar Barcelona. Ri leg Dat heeft een woordvoeriüor de club zondag tegen de c gezegd. Afgelopen dinsdi „j* kwam de club zelf naar b met de mededeling over gelijke verkoop. Maar de aan de effecten! *aaj Londen genoteerde voeti 11 ganisatie, heeft de financ me.t< toriteiten daarvan niet fo :P111 op de hoogte gesteld. Dii 10e£ de bekendmaking van ee gelijke verkoop steeg de van het aandeel met 7 pr Een beursgenoteerd bed dient volgens de regels van invloed kan zijn op officieel aan de beurs te 1 le ke Aan Beckham zou een pi jehe kaartje hangen van 30 m voet pond (ruim 42 miljoen e d [enh Erica Terpstra kandidaat-voorzitter NOC*NSF met steun van Geesink door Hans Leber den haag - De kandidatuur van Erica Terp stra voor het voorzitterschap van de olympi sche sportkoepel NOC*NSF heeft de warme steun van Anton Geesink. Het is de vraag of hulp van de Utrechtse reus de kandidatuur van Terpstra wel goed doet, gezien 's mans moeizame relatie met NOC'NSF, dat hij ove rigens zelf als bestuurslid dient. Menig NOC*NSF-bestuurder kan het bloed van Geesink wel drinken, al was het maar omdat diens kritiek op de eigen club door gaans via plotselinge briefjes of de media arri veert. In de eigen schoenen plassen, noemde vertrekkend NOC*NSF-voorzitter Blankert dit ooit. Maar de politica Terpstra weet als geen ander lastige vragen over Geesinks steun uit de weg te gaan. „Stel dat Anton mijn kandida tuur niet steunde, dat zou ik veel erger vin den." Terpstra's besluit zich kandidaat te stellen, moet worden gezien in het licht van de liefde: „Ik heb twee liefdes in mijn leven, de sport en de politiek." Na 27 jaar landspolitiek was het blijkbaar tijd voor de andere liefde: „Ik wil de sport een belangrijkere plaats in de samenle ving geven. Als bruggenbouwer naar de sportbonden, maar ook richting politiek, die ik natuurlijk van binnenliit ken." Als ze wordt gekozen, zegt ze haar vierjarige verbintenis met de WD-kiezer subiet op. „De mensen begrijpen dat wel. Ik heb de liefde voor de sport, ook in de politiek, nooit onder stoelen of banken gestoken." Het is ook die gevoelige positie als gekozen politicus die de openheid over haar kandidatuur verklaart: „Daar doe ik niet geheimzinnig over. Als ie mand me iets vraagt, ga ik er niet omheen draaien, dan geef ik dat eerlijk toe. Daar ben ik te open voor en ik vind dat ik dat als geko zen volksvertegenwoordiger ook moet zijn." Anton Geesink, volgens Terpstra 'één van de velen' die haar aanmoedigde zich kandidaat te stellen, vindt juist die 'openlijke sollicitatie' prachtig. Volgens hem wordt daarmee de tra ditie van het binnenskamers regelen van een nieuwe voorzitter bij NOC'NSF doorbroken. De olympisch judokampioen zegt zich daar zeventien jaar voor te hebben ingezet. Terp stra is minder militant. „Ik vind dat de selec tiecommissie van NOC*NSF ook in het ge heim een kandidaat aan het bestuur mag voordragen. Dat bepaalt de commissie zelf. Ik wilde alleen maar open zijn over mijn eigen ambitie." Volgens Geesink zal Terpstra als NOC*NSF- voorzitter een einde maken aan de machtige positie van de koepel. De sportbonden wer ken volgens hem nu in dienst van NOC'NSF, en niet andersom. Terpstra vindt Ge< conclusie „te kort door de bocht." Cen sturing is juist belangrijk, vindt zij. „Hf ker niet zo dat de bonden er voor de N *NSF zijn, in plaats van andersom. Ik b verweven met de sport, en ben dus nel Anton voor het verenigingsmodel bij f *NSF. Maar het is in het belang van de ten dat sommige zaken centraal wordt regeld." Geesinks steun mag dan ook haar nadeel worden vertaald, vindt Te „Het zou droevig zijn dat iemand dooi van atleten, bonden of Geesink wordt avoueerd, afgeserveerd. Daar ben ik ei tegen." nspc oldc Hu ren 1 'anci evai ötel 1 in IS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 42