Mobiele high tech tegen bumperkleven en agressie V BINNENLAND 'Het was een flinke tik, maar allemaal niet zo schokkend' Zieltogend onderwijs in eigen taal nadert einde SI laac ikamerkast o p maat Gedenkplaat voor geruimde hobbykippen Oerol-festival geopend Onderzoekers stuiten op nieuwe groeibevorderaar Verpleeghuis aangeklaagd wegens gebrek aan zorg bij Van Til vantiMïïHÏSin v Last Minute Leiden 20 juni D arresteert oosteroverste jSDEN - De Algemene Inspec- [üenst (AID) heeft gisteren ster Maria van de Grieks-Or- idoxe kloostergemeenschap Heusden (gemeente Asten) '£r irresteerd op verdenking van ^laten onderduiken van imvee uit ruimingsgebieden. arrestatie was een schok alle kloosterbewoners, iter Maria doet geen vlieg ad, laat staan een kip", al- een zuster van de gemeen- ip. De woordvoerder van de zei gisteravond van niets te ;n. Het openbaar ministerie niet bereikbaar. ■tisemitisme ra «genomen ierdam Het aantal antise- ;che incidenten in Neder- is het afgelopen jaar sterk enomen. Het geregistreer- ïntal steeg met 140 procent ir337. aldus het Centrum In- marie en Documentatie Isra- J1 CID1) in haar jaarverslag. ,De identen namen met name via haatzaaiende e-mails, ook het aantal ernstige in- iet inten, zoals fysiek geweld, r 0 lreigingen met geweld en 10Hdpartijen steeg van 62 in naar 99 in 2003. ikjerdachte van ree moorden vrij sterdam - Een 37-jarige man wordt verdacht van het =fdschieten van twee man een Amsterdams café in tember vorig jaar is gisteren ;elaten. Dat heeft de raadka- van de rechtbank in Am- dam besloten. De recht- kwil niets zeggen over de en van de vrijlating. De i, afkomstig uit voormalig joslavië, is eind maart gear- eerd. zaterdag 14juni 2003 plosief in ide bunker van EU Har Brabant e haag - De ministerraad 1 gisteren ingestemd met enoeming van Hanja Maij- vi gen tot commissaris van de )ej ngin in Brabant. Maij volgt ik oktober de huidige com es iaris Houben op. De CDA- /o parlementariër en voorma- bwiinister van verkeer en wa- aat was door Provinciale n verkozen boven de bur- eester van Den Bosch, ibouts. driebergen/gpd - Het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) zet nog deze maand een nieuw 'mul tifunctioneel wapen' in tegen verkeersovertreders. Vanuit een geparkeerde VW-bus boordevol elektronica kan de politie vanaf viaducten in één keer controleren op snelheid, bumperkleven en agressief weggedrag en zien of de auto is gestolen. De bus, die voor het eerst ope rationeel wordt op de snelwe gen rond Utrecht, is voorzien van een nieuw computersys teem waarmee „één persoon het verkeer kan controleren op bijna alle punten van de erger nis top tien", aldus de geestelijk vader van de bus, A. Hop van de eenheid Gericht Toezicht en Afhandeling van de KLPD. De KLPD heeft drie radar- en videosystemen ingebouwd. Ba sis vormt het bekende radarsys teem dat de snelheid van passe rende voertuigen meet. Daar naast is de bus voorzien van het nieuwe Video Controle Systeem (VCS) dat met geavanceerde ca mera's vanaf een viaduct opna mes maakt van het voorbijrij dende verkeer. Vanaf een beeldscherm in de bus pikt de politieman bumperklevers er uit en berekent de computer exact hoe dicht de klever op zijn voorganger heeft gereden. Alle andere overtredingen kun nen en passant worden meege nomen. „Het VCS wordt alleen ingezet in een gecombineerde actie met motoragenten. Zij zetten de overtreder verderop aan de kant en kunnen hem onmiddel lijk met zijn rijgedrag confron teren. Nu kunnen we prints toezenden die we de overtreder kunnen laten zien. Mochten we in de toekomst nog wat geld vinden, bestaat ook de moge lijkheid een systeem aan te schaffen waarmee we de com plete film van de overtreding kunnen tonen. Als mensen zelf zien hoe ze zich in het verkeer gedragen, is het begrip meestal veel groter dan wanneer ze ach teraf een acceptgiro in de bus krijgen", aldus Hop. Het derde nieuwe digitale sys teem is het zogeheten Catch- Ken. Daarbij worden de kente kens van voorbijrijdende voer tuigen gescand en gecontro leerd aan de hand van een da tabase van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Gesto len voertuigen, auto's die zijn geschorst of op een andere ma nier gesignaleerd staan, pikt het systeem er haarfijn uit. Volgens Hop gaat het systeem ook ingezet worden bij traject controles, bijvoorbeeld van touringcars die op het buiten land rijden. Zo kan er in Spanje of Oostenrijk een foto van een Nederlandse bus worden ge maakt. Als dezelfde bus bij de Nederlandse grens binnenrijdt, kan exact de gemiddelde snel heid worden berekend. De eer ste 'big brotherbus' van Neder land kost inclusief apparatuur een kleine 150.000 euro. Ergernis top tien De KLPD heeft aan de hand van meldingen van wegge bruikers een ergernis top tien samengesteld. Aanpak van ergerlijk rijgedrag heeft prioriteit omdat het agressie in het verkeer uitlokt. 1.onnodig links rijden 2.onvoldoende afstand hou den 3.snijden 4.onjuiste verlichting voeren 5,onjuist inhalen 6.snelheid 7.inhalende vrachtauto's 8.onjuist in- of uitvoegen 9.telefoneren/kaartlezen 10.alcohol en drugs in ver keer hoevelaken/gpd - Hobbyboe ren kunnen voor 17 euro een gedenkplaquette op hun lege kippenhok timmeren als herin nering aan hun geruimd pluim vee. Tientallen hobbyboeren hebben de plaat inmiddels al besteld. Het initiatief komt van de familie Oosterbaan uit Hoe velaken die eerder al een kort geding aanspande tegen de rui ming van hun kippen. De zaak werd verloren. De kunststof gedenkplaat met de tekst 'Omdat wij het niet zul len vergeten...' dient als herin nering aan stamvader Kwak en zijn dertig nakomelingen. En als protest tegen het ruimings- beleid in Nederland. De pla quette spreekt landbouwminis ter Veerman persoonlijk aan op het 'vermoorden' van de 'ge zonde hobbydieren'. Aanlei ding voor het initiatief was de uitspraak van EU-landbouw- commissaris Byrne dat hobby- kippen wel mochten worden ingeënt. Ruiming was dus niet nodig. Kwoude - De Explosieven uimingsdienst heeft gister dag in Renswoude een ex- ief tot ontploffing gebracht. ;ens de politie ging het om 'geïmproviseerd' exem- r, dat een agent bij toeval in oude oorlogsbunker had lekt. Aan de constructie buizen en draden was een nechanisme bevestigd. Een rdvoerster van de politie gisteren nog niets melden de herkomst van de bom. de inhoud van het explo- is nog onderwerp van on- oek. ef betuigt na (ftien jaar spijt chten - Een dief die vijftien geleden spullen had gesto- )ij schoenenwinkel Scapino rachten heeft spijt betuigd, inbekende heeft een ano- ne brief geschreven en vijf- uro bijgesloten. In de brief de dief dat hij jarenlang een schuldgevoel heeft Igelopen. Filiaalmanager man liet gisteren weten dat chuld is vergeven. )in ontspoord Rotterdam erdam - Het achterste deel een trein is gistermiddag iet traject Rotterdam-Den t ji g ontspoord. De oorzaak de ontsporing is onbekend. I q lassagiers bleven onge- ni d. Reizigers zijn opgehaald een' andere trein. Terschelling - Televisiemaker Jack Spijkerman heeft gisteravond op Terschelling de 22ste versie van het Oerol-festival geopend. Het Waddeneiland staat tien dagen lang in het teken van muziek, beeldende kunst, dans en locatievoorstellingen. Het thema van dit jaar is 'Een bewogen horizon'. Voor het eerst in de geschiedenis van het internationa- door Rob Rombouts Amsterdam - Iedere winkelier had dit gedaan, zegt Marcel Simons, die getuige was van de hardhandige aanhouding van een winkel dief door twee AH-medewerkers. „Dit is een hele normale reactie als er spullen worden gejat. Was de dief gewoon meegelopen, dan was er niets gebeurd." Simons liet 's avonds om zes uur de rolluiken van zijn kledingwin kel neer toen hij voor de deur van Albert Heijn een man met een Heinekenblikje op het fietspad bij een boom zag staan. Het was een forse man van ongeveer 25 jaar oud. „De twee medewerkers stonden voor hem. 'Je hebt het blikje gestolen', zeiden ze. De man zei dat hij had betaald. Ze zeiden dat hij mee moest lopen, dan kon hij het op de video zien." De man met het blikje gaf volgens Simons 'een grote bek' en werd steeds agressiever. „Hij wilde weglopen en begon te duwen. Er was geen gevecht, maar een van de AH-medewerkers gaf hem wel een stomp in de buik als reactie op het duwen. Het was een flinke tik, maar allemaal niet zo schokkend." Simons zag dat de vermeende bierdief bij zijn nek werd gepakt en naar de winkel werd gevoerd. Simons weet niet of de man met het blikje in de winkel klappen heeft gehad. „Het kan bijna niet. De politie was er heel snel. Bin nen een minuut." Het stoort Simons dat de agenten gisteren ver klaringen opnamen van 'een of andere halve zool' die mogelijk bij de dief hoorde. „Die zei dat die dief helemaal in elkaar was gesla gen. Bij mij zijn ze niet gekomen." Buurtbewoner Pieter vindt dat Albert Heijn zich moet beraden of dit de 'juiste mensen zijn op de juiste plek'. „Ik weet niet Wat er precies is gebeurd maar als er weer excessief geweld is gebruikt, heeft deze man blijkbaar niets geleerd van de vorige keer. Je mag natuurlijk iemand aanhouden maar de politie heeft het monopolie op gebruik van geweld." De twee AH-medewerkers zijn inmiddels weer op vrije voeten. De politie arresteerde de mannen op verdenking van openlijke ge weldpleging en zware mishandeling. Volgens het OM is er op dit moment geen aanleiding de mannen nog langer vast te houden. Mogelijk schadeclaim De twee AH-medewerkers overwegen een schadeclaim tegen de politie. Acht agen ten vielen donderdagavond het huis van van een van hen, de bedrijfsleider, bin nen en doorzochten zijn wo ning, waar op dat moment twee kinderen lagen te sla pen. Zijn echtgenote gaf de politiemensen zijn 06-num mer, waarna de bedrijfslei der vroeg of hij naar hen toe moest komen of zij naar hem, aldus advocate Goris. Ze vraagt zich af of de politie gepast geweld heeft gebruikt bij de aanhouding van de bedrijfsleider. „Acht man en een hond kwamen het huis binnen." Erwin Tuil haag - De rechter zal maandag uitspraak doen ft geding tegen onderwijsminister Van der en. De onderwijsbonden willen zo het onder- n allochtone levende talen, het OALT, behou- Ooit bedoeld om de taalachterstand van al one kinderen weg te werken, nu één van de e kostenposten die het ministerie van onder- wil schrappen. f het moment dat met name gastarbeiders hrkije en Marokko in de jaren zeventig zich Ederland mochten herenigen met hun gezin- werd iets aan onderwijs in eigen taal ge- Aanvankelijk bedoeld als 'terugkeeronder- werd het al snel integratieonderwijs. lalachterstand onder allochtone leerlingen [basisonderwijs moest via het Onderwijs in htone Levende Talen (OALT) worden aan- d, was de gedachte. Docenten Turks, Berber abisch werden aangetrokken, als ondersteu ning van het Nederlandstalige onderwijs. Lessen werden eerst in eigen taal gegeven waarbij de leerlingen de Nederlandse begrippen werd uitge legd. Voor kinderen tot acht jaar was er onderwijs in vreemde talen op school. Voor oudere kinderen buitenschools cultuuronderwijs. Het was goed bedoeld, maar het resultaat bleef in de ogen van de Tweede Kamer altijd onvoldoende. Over het nut en de onzin van het onderwijs in eigen taal verschenen lijvige rapporten. Onderzoeken spra ken elkaar tegen, wat weer leidde tot oeverloze discussies in de politiek en de wereld van het on derwijs. Ondertussen lag het ziekteverzuim onder OALT- leraren in sommige gemeenten tussen de dertig en veertig procent. De lesmethoden werden be kritiseerd, maar de vrijheid van onderwijs bleek vaak een excuus om niet in te grijpen. De 80.000 leerlingen die gebruik maken van het OALT, schoten er weinig mee op. Het resultaat blijft onder de maat, oordeelde het kabinet Balkenende-1 vorig jaar zomer. En het kabinet kon rekenen op de steun van onder meer de Onderwijsinspectie en het Sociaal Cultureel Planbureau. Het gevolg is dat het OALT wordt wegbezuinigd. Het levert 70 miljoen euro op. „Maar in feite is dat niets anders dan het door schuiven van een probleem", meent onderwijs kundige Spliethoff. „De 1400 allochtone leer krachten komen nu in een wachtgeldregeling te recht. Die zijn ook niet gratis." Desondanks zet het net aangetreden kabinet Bal- kenende-2 de bezuiniging door. Deels dankt het OALT dat aan zichzelf. Veel van de allochtone le raren in het OALT beheersen het Nederlands slecht. Daardoor liet de communicatie met de Nederlandstalige leerkrachten te wensen over. „Het ministerie probeerde de opleiding te verbe teren", zegt Spliethoff, „maar een allochtone leerkracht die voor een pabo-opleiding iedere dag van Breda naar Utrecht moet, stapt halver wege uit". Als tweede reden voert Spliethoff aan dat de Nederlandse bevolking het belang van on derwijs in eigen taal onderschat. Die mening wordt gesteund door de taalkundige Extra van Universiteit van Tilburg. Volgens hem hebben Nederlanders last van een superioriteits gevoel. „De talen die wij hier minderheidstalen noemen, vormen in de wereld de top-20", zei hij vorig jaar in Rotterdam. Genoeg reden, vindt hij, om het OALT in stand te houden, zij het in ander vorm. Z. Arslan van het Instituut voor Multiculturele Ontwikkeling Forum noemt het besluit van mi nister Van der Hoeven 'overhaast'. Hij nodige haar oktober vorig jaar uit om met de betrokken minderhedenorganisaties om de tafel te gaan zit ten. „Ik heb daarna alleen een persoonlijke brief gekregen waarin ze me uitnodigde om te praten over de afschaffingsprocedure." Arslan geeft toe dat er fouten zijn gemaakt. Door de minderheden zelf, door de verantwoordelijke gemeenten, door de overheid. „Maar het is niet rechtvaardig daar het OALT voor te laten beta len." Arslan wijst op de gevolgen.Als het OALT weg valt .zullen allerlei partijen en organisaties in dat gat springen. Ook landen van herkomst zullen zich gaan bemoeien met het onderwijs in eigen taal." De Forum-directeur betwijfelt of het kabi net daar trek in heeft. Stof lijkt op clenbuterol, maar is het niet den haag/gpd - Onderzoekers in Wageningen hebben in vee voer een nieuwe, illegale groei bevorderaar ontdekt. Het gaat om een tot dusver onbekende variant van clenbuterol. Deze stof, oorspronkelijk een anti- hoestmedicijn voor mestkalver- en, zorgt ervoor dat vet wordt omgezet in spierweefsel. Clen buterol wordt ook als doping gebruikt in de wielersport. De nieuwe, onbekende variant is bij toeval gevonden in een partij verdacht veevoer door onderzoekers van het Wage- ningse onderzoeksinstituut Ri- kilt. Zij vermoeden dat de stof in een ondergronds laboratori um is gemaakt. Het is nog niet duidelijk of de gevonden groei bevorderaar een geheel nieuwe versie is van clenbuterol. Ook is nog onbekend of het op grote schaal wordt gebruikt. De onderzoekers gaan ervan uit dat het om 'versleuteld clenbu terol' gaat. Met andere woor den: ze herkennen de bouwste nen van de groeibevorderaar clenbuterol, maar deze zijn op een andere manier geordend, waardoor de groeibevorderaar zelf nauwelijks op te sporen is. Daarom is het een nieuw mid del, stellen de onderzoekers. „En met nieuw bedoel ik ook nieuw", zegt onderzoeker Nie- len deze week in het weekblad Wb van de Wageningse univer siteit. „Het gaat om een stof die nergens staat beschreven. In geen enkele databank. Zij heeft geen naam, zelfs geen num mer." Nielen en zijn collega's hebben de stof bij toeval ont dekt, door het inzetten van nieuwe apparatuur waarover Rikilt sindskort beschikt. De onderzoekers vermoeden dat er nog meer versleutelde groeibe vorderaars in omloop zijn. winsum/anp - De families van vijf bejaarde bewoners van ver pleeghuis De Twaalf Hoven in het Groningse Winsum dagen het verpleeghuis voor de rech ter. Ze hopen op deze manier meer en betere zorg af te dwin gen. Dat heeft hun advocaat Wijnberg gisteren gezegd. Volgens Wijnberg schiet de zorg in De Twaalf Hoven ernstig te kort. Bewoners krijgen volgens hem slechts drie tot vier uur zorg per dag terwijl vijf tot acht uur de norm is. Ook zouden de bewoners zelden kunnen dou chen of wandelen. Een groot gedeelte van de dag is er vol gens de advocaat geen toezicht in de gezamenlijke woonkamer. De directie van het verpleeg huis wijt de problemen aan een personeels- en geldtekort. Om de gewenste zorg te kunnen le veren, zou het personeelsbe stand met 25 mensen moeten worden uitgebreid, aldus de di recteur. Dit zou ongeveer 1,5 tot 2 miljoen euro per jaar kos ten. Volgens directeur Kalfs- beek kunnen de bewoners van zijn verpleeghuis gemiddeld één keer in de week onder de douche of in bad. Eén tot twee keer per week kunnen de bewo ners onder begeleiding naar buiten om een ommetje te ma ken. Het verpleeghuis heeft drie huiskamers. In de namiddag is daar te weinig personeel, hoog uit twee personen, om toezicht op de bewoners te houden. „Dus als iemand opstaat en vergeet dat hij of zij niet meer kan lopen, kun je valpartijen krijgen", zegt de directeur. Vol gens hem komt dit regelmatig voor. „Wij wennen aan de situ atie", vindt hij. „Het is goed dat anderen ons wakker schudden en zeggen dat eigenlijk sprake is van een ontoelaatbare situatie." Hij steunt de rechtszaak van de families. „Ik heb ze zelf aange raden de zaak dan maar voor de rechter te brengen." De rechtszaak dient naar verwach ting dit najaar. (advertenties) Kijk mee op het computerscherm en ontwerp samen met onze adviseur uw ideale kost Eentje waar al uw spulletjes overzichtelijk zijn opgeborgen En die op maat in de slaapkamer past. Zelfs voor een schuine dakconstructie draaien wij onze hand niet oml Ook qua kleur en uilvoering is er van alles mogelijk, van schuif- of vouwdeuren tot spiegels en verlichting. Ie festival presenteerden alle artiesten zich vantevoren collectief aan het publiek. Op een zogeheten catwalk gaf het internationale gezelschap alvast een voorproefje op wat ko men gaat. Het Franse gezelschap Groupe ZUR (foto) gaf na de opening de eerste voor stelling. Foto: GPD/Catrinus van der Veen Openingstijden: Ma-Di-Wo: 9.30-17.3C 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 0 30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17 30 uur Volg da borden Zondags gesloten Bgen parkeerterrein www.vantil.nl DESIGNCENTRUM Zoveel studenten zoveel talenten Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden. Jij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Geslaagd? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studiekeuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden ais studentenstad. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3