De wondere wereld van meisje De verkiezing van sportman en sportvrouw van het jaar 2001. Links Inge de Bruijn, rechts wiel renner Erik Dekker. Foto.- ANP/Toussaint Kluiters e Bruijn viert haar overwinning op de 100 meter vlinderslag op de Olympische Spelen van 2000 in Sydney. Foto: ANP/Koen Suyk zatCHdag 14JUNI 2003 Inge de Bruijn, geboren Barendrechtse Inge de Bruijn, 1973 Baren- drecht, geen partner. Haalt op 4-jarige leeftijd haar eerste diploma. Haar buurmeisje neemt haar op 7-jarige leeftijd mee naar de zwemclub en sindsdien is ze niet meer uit het water geweest. Mavo, havo, Schoevers (toerisme en sportmanage- ment) niet afgemaakt van wege het zwemrflen. Trainde bij Dordrecht, Dol fijn in Amsterdam, PSV en Philips in Eindhoven, Paul Bergen in de VS en nu bij TZA in Amsterdam. Drie maal olympisch goud, één keer zilver, drievoudig wereldkampioen, twee keer Europees kampioen, twaalf wereldrécords op 50 en 100 meter vrije slag en vlinderslag. Sportvrouw van het Jaar 2000. Winnares van de World Sports Award voor water sporten in 2000 en 2001. Lingeriedraagster van het jaar 2000. Inge de Bruijn: „De kick is om jezelf te overtreffen. Dat je perplex staat van jezelf." Foto: GPD/Harmen de Jong Ze is misschien wel de beste sportvrouw die Nederland ooit heeft voortgebracht. Dat ze daarbij "j ngeriedraagster van het jaar 2000 was, mogen we k niet vergeten. „Ik wil perplex staan van mezelf." door Monique de Knegt fk ijn vriendin heeft een te gekke If M boetiek in Rotterdam. Laatst was M er een modeshow in het World Trade Center en toen mocht ik ook meedoen. Ze nuwachtig dat ik was! Ik ben nog nooit zo zenuw achtig geweest. Ook niet voor de Olympische Spe len. Echt, dat was niet normaal. En alles moest ra zendsnel. Die modellen kleden zich in twee minu ten tijd helemaal om! Twee minuten! Echt ongelo felijk." Haar verwondering over het kunstje van een an der is aandoenlijk. In de tijd dat iemand anders zich omkleedt, heeft zij twee keer honderd meter vlinderslag gezwommen. Inge de Bruijn(29), win nares van drie gouden olympische medailles, houdster van twaalf wereldrecords en al vier jaar ongeslagen, is de beste sportvrouw die Nederland ooit heeft voortgebracht. Als door stomheid gesla gen kijkt ze me met open mond aan. „Zoiets zei laatst ook al iemand tegen me. Misschien besef ik het pas over twintig, dertig jaar." Ze heeft weinig om het lijf. Schouders en buik zijn bloot De heupbroek zo laag mogelijk. Met graag te poseert ze voor de fotograaf. „In Amerika leefde ik ongeveer als een non, dan is het wel leuk om wat anders te doen. Dat is geen schande, daar ben je toch vrouw voor? Maar ik moet wel opletten. Ik ben een type dat moeilijk 'nee' kan zeggen. Inter views en fotoshoots vind ik leuk, ik moet de ba lans vinden met het zwemmen." Ze is niet vies van aandacht. Playboy kreeg de kous op de kop omdat een blootreportage spon sorcontracten in de weg kan staan, niet omdat ze per definitie tegen naaktfoto's is. Alle opnames bekijkt ze gretig terug op het schermpje van de digitale camera. „Die is mooi. Maar daar zie je mijn ogen niet. Zou die rode stoel niet mooier zijn dan die groene?" Het is niet uit ij- delheid of onzekerheid, bezweert ze, 'maar per fectionisme'. Complimenten van Harry Mens en baas Roberto van het Hilton doen haar blozen. Tijd voor een salade mozarella en een verse jus, want het lijf heeft vanochtend al 5,5 kilometer ge zwommen maar alleen nog een banaantje gehad. Gezonde eetster „Ik ben van mezelf een gezonde eetster. Ik hou van fruit en veel groente, maar ik neem als uit schieters ook gerust een frietje of broodje shoar ma. Als je zoveel traint mag je lichaam ook wel wat vet. En ik ben gezegend met een gunstige stofwisseling. Dat heb ik van m'n moeder. Die is echt heel rank. Van haar heb ik m'n talent. Ik ben supertrots op haar. Ze is geen type om in de schijnwerpers te staan. Ze wil niet eens op een VIP-tribune. Ze is de sterkste moeder op aarde. Ze heeft in haar eentje vier kinderen groot gebracht. Toen ik acht was is ze met mij en de drie andere kinderen het huis uitgegaan. Sinds de scheiding heb ik m'n vader sporadisch gezien. De laatste keer is jaren geleden. Ik heb hem niet gemist. Mijn moeder heeft gewoon voor twee gespeeld. Ik heb ook helemaal geen behoefte om hem te zien. Het boek is dicht en ik heb er geen moeite mee. Niemand van ons heeft nog contact met hem. Daarvoor is er te veel gebeurd. Ik wil het verder niet over hem hebben. Alle lof is voor mamma." „De scheiding heeft me gesterkt. Mijn moeder had toen geen auto meer en dus ging ik in m'n eentje op m'n elfde met de trein naar zwemmen. Ik zie me nog ontredderd huilen op het perron. Maar je wordt er wel zelfstandig van. Op m'n zes tiende ging ik naar Amsterdam om bij Dolfijn te trainen, toen de beste club van Nederland. Ik kreeg heimwee en ben weer teruggegaan naar huis in Barendrecht." Ze heeft er nu bijna een huis gekocht. Amster dam, de stad waar ze weer traint, is best leuk, maar wel druk en zeker geen thuis. „In Baren drecht ben ik geboren en getogen. Mijn moeder woont er en mijn tweelingzus Jakline, dat is echt mijn maatje. Mijn oudste zus woont in Rotterdam en mijn broer in Frankrijk. Matthijs is waterpolo- prof bij Olympic Nice waarmee hij net Frans kam pioen is geworden. Goed hè? Ik hoop dat hij ook naar de Olympische Spelen gaat en de wereld kampioenschappen. Daar waren we eerder sa men. Ook mijn moeder en tweelingzus waren bij de Spelen in Sydney. En er zaten twee tantes op de tribune. Ik wist precies waar ze zaten. Ze droe gen een Nederlandse vlag met Inge erop. Ik keek naar ze als ik naar het startblok liep. Ik ken op zo'n moment geen faalangst, alleen gezonde spanning. Ook toen een Amerikaanse tegenstand ster in m'n baan spuugde, raakte ik niet van slag. Ik vind dat zo onsportief, het motiveert me alleen maar. Ik sloeg terug met een wereldrecord." Vingers met lange nagels slaan het blonde haar naar achteren. „Matthijs is vandaag jarig. Hij is in Nederland dus we gaan vanavond met z'n allen uit eten. Wij zijn een hele hechte familie." Magie „In Amerika heb ik ze gemist. Daar was ik solist. Ik belde veel naar huis. Ik had een torenhoge tele foonrekening. Pure discipline heeft me daar ge houden. En coach Bergen natuurlijk. Hij heeft zo veel voor me betekend. Maar na zes, zeven jaar had ik het gehad. De magie was weg. Veel jonge ren waarmee ik trainde moesten naar college en dus was er een heel andere groep. Ik was toe aan iets nieuws." Na lang wikken en wegen besloot ze begin dit jaar terug naar Nederland te gaan. Trainen bij het Phi lips-proft earn van PSV was niet aan de orde. Ja renlang combineerde ze drie maanden trainen in de VS met één maand in Eindhoven, maar vorig jaar april zette het team een punt achter de sa menwerking. Volgens trainer Jacco Verhaeren, te vens ex-partner, zou De Bruijn wispelturig zijn en vedetteneigingen vertonen maar dat is volgens de zwemster 'een verkeerde interpretatie'. „Ik zie mezelf in het water niet als een kampioen. Ik ben één met de rest. Ik wil geen uitzonderingspositie, maar gelijk worden behandeld als alle anderen." Ze wil het niet meer hebben over de breuk „Toen heb ik geen commentaar gegeven omdat ik de vuile was niet buiten wilde hangen en nu vind ik het niet meer relevant." Ze koos voor iets nieuws, ze koos voor TZA in Am sterdam. „Variatie is belangrijk voor me, anders houd ik het niet meer vol. Maar het was wel moei lijk om afscheid te nemen van coach Bergen. Zo noem ik hem, ja. Al zijn pupillen doen dat. Paul zeggen is 'out of the question'. Zonder coach Ber gen had ik die records nooit gezwommen. Ik heb zoveel aan hem te danken. Bij hem ben ik veel sterker geworden, lichamelijk en geestelijk. Ik weet nog toen ik daar kwam en hij me een briefje gaf met daarop vier wereldrecords. Die zou ik vol gens hem gaan zwemmen. 'You're crazy", zei ik, vier seconden van m'n tijd af. Hij vond me te ma ger, wilde meer spieren zien. Dus ben ik kracht training gaan doen. In het begin lag ik helemaal op apegapen. Maar ik deed alles wat hij zei. Hij wist gewoon wat goed voor me was. Kwam ik te rug met goud van de WK in Hong Kong, ging hij aan m'n techniek sleutelen. Ik moest een hele nieuwe armtechniek gaan leren: de 'windmillstro- ke', met gestrekte armen. Ik zeg hè? Maar het prikkelde me wel. Ik heb van coach Bergen ge leerd dat je er alleen met talent niet komt. Dat je moet trainen tot het gaatje. Het was trainen, eten en slapen in Amerika. Pas als je talent combineert met keihard trainen kunnen er mooie dingen ge beuren. Dat ben ik pas op latere leeftijd gaan in zien. Vroeger wilde ik alleen met lichte gewichten trainen, nu weet ik dat er meer voor nodig is. Als ik train, zwem ik niet zomaar baantjes op en neer. Ik werk aan m'n techniek, coördinatie, visualiseer de finale en probeer altijd een wedstrijdgevoel te creëren. Ik geef mezelf elke keer voor 110 procent. Anders kan ik net zo goed niet gaan." Spanning „Coach Bergen is een man van weinig woorden, maar wat hij zegt is pakkend. Hij heeft me ook ge leerd om met spanning om te gaan. Ik ben veel zelfverzekerder geworden, zelfbewuster. Hij gaf me altijd het gevoel dat het goed zou gaan. Op een gegeven moment ga je er zelf in geloven. Hij heeft me heel erg gevormd. Af en toe hoor ik hem nog schreeuwen. Dan spoken zijn aanwijzingen weer door m'n hoofd." Ze heeft niet overwogen om op het toppunt van haar roem te stoppen met zwemmen. „Daar vind ik het nog veel te leuk voor." Maar hoe hou je het vol om je het apezuur te trainen als je alles al hebt gewonnen? „De kick is om jezelf te overtreffen. Dat je perplex staat van jezelf." Kan dat nog? „On langs, tijdens de Nederlandse kampioenschappen heb ik mezelf verrast. Iedereen vroeg zich af waar ik nog toe in staat was. Ik wist zelf ook niet wat ik in me had na het warrige laatste jaar waarin ik ben weggegaan uit Amerika. Toch zwom ik twee wereldbest-tijden en bijna een wereldrecord. Ik heb die druk gewoon nodig, die wil ik aangaan. Ik vind het leuk om te testen waartoe ik in staat ben. Op de wereldkampioenschappen, volgen de maand in Barcelona, ga ik natuurlijk weer voor goud. Maar als ik een keer zilver haal is A dat geen schande, ik heb me inmiddels be- m wezen." „Ik weet zeker dat ik af en toe geholpen ben. Dat voel ik gewoon. Dat is een heel apart moment. Alsof er een en- I geitje op m'n schouder zit. Ik zeg niet wanneer, dat is iets van mij. Maar ik geloof wel dat er iets meer is. In de VS ging ik op zondag ook wel naar de kerk. Vriendinnen von den dat heel gek want het zou niet bij me passen. Maar de kerk daar is heel anders, met muziek en zo. Ze vertellen er ook veel over vriendschap, vertrou wen, normen en waarden. Ik heb twee jaar geleden van een priester in het vlieg tuig een kruis gehad en dat neem ik altijd in m'n koffer mee. Het brengt me geluk, denk ik. Maar ik ben ook heel bijgelovig hoor. Het getal zeven is absoluut mijn ge luksgetal. Ik was zeven jaar toen ik m'n eerste gouden medaille behaalde. De Olympische Spelen in Sydney waren de 27-ste Spelen, ik was 27 jaar, de deur waarop ik uitkeek had nummer zeven en op 17 september haalde ik goud." Sponsor Misschien dat haar manager op de zeven de van elke maand gesprekken moet gaan voeren, want ze heeft sinds haar vertrek bij het Philips-team geen hoofdsponsor meer. Waar haar mannelijke evenknie Pieter van den Hoogenband kan rekenen op vette sponsorcontracten, moet Inge de Bruijn het doen met prima, maar kleinere contracten van de Staatslote rij, V6 en Speedo. „Ik heb niet te kla gen, maar ik verdien niet wat ik heb verdiend met drie keer olympisch goud. Als Amerikaanse was het een heel ander verhaal geweest. In Ne derland sta je even op de eerste rij, word je op handen gedragen, maar dan ebt het succes weg. Respect is er wel, maar bedrij ven doen er verder weinig aan. Maar ik voel me rijk. Ik ben gezond en gelukkig. Ik knijp m'n handjes in eikaar als ik als ambassadrice van de KinderKanker Stich ting (haar gouden bad pak leverde tijdens een veiling 40.000 gulden op voor het goede doel, red.) baby'tjes zie met slangetjes in de neus van de che- mokuur." Ze mag nog niet denken aan haar le ven na het zwem men. Lichaam en geest moeten totaal bezig zijn met de we reldkampioenschap pen in Barcelona en de Olympische Spelen vol gend jaar in Athene. Niettemin dagdroomt ze soms van later. „Ik wil ab soluut geen trainer worden. Ik zie mezelf niet op de kant staan en orders geven. Daar ben ik te soft voor. Misschien dat ik kan presenteren voor de Staatsloterij show, één van de sponsors. Maar een reisprogram ma lijkt me ook leuk. Vroeger wil de ik altijd stewardess worden om de hele we reld over te vliegen. Dat doe ik nu als zwemster en ik vind het hartstikke leuk. Ik sla wel altijd een kruisje als we op stijgen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 39