Een leven vervlochten met poep 'Een succes voor ons is een begrafenis voor een ander' Sietz Leeflang, profeet van milieuvriendelijk Nederland Pionieren met DNA-identificatie in Bosnië Sietz Leeflang (70) ruilde in 1972 een uiterst comfortabel leven als voorlichter van het NatLab van Philips in om in Boxtel De Kleine Aarde op te richten: een stichting die is gericht op biologische tuinbouw en alternatieve energieopwekking. Hij werd een van de gezichtsbepalende vertegenwoordigers van milieuvriendelijk Nederland. door Céline Rutten Wat de eerste uitvinding van Sietz Leeflang was, weet zijn goede vriend Huub Surendonk in Am sterdam. „Een pistool waarmee je zo'n zwart wit- tv'tje uit kon schieten. Je haalde de trek ker over en de tv was uit.Dat was toen hij nog jong was en wetenschapsjournalist voor het Algemeen Handelsblad. „Het zat er toen eigenlijk allemaal al in, hij schreef heel veel over vervuiling. In het havengebied stond nogal wat chemische industrie. Dat pistool is voor zover ik weet roemloos ten onder gegaan. Hij had het meegegeven aan een vriendin die naar Amerika ging om er daar indruk mee te maken. Zei de douane: "Wat krijgen we nou, mevrouw heeft een pis tool in haar bagage Leeflang is nu zeventig. Zijn stichting De Twaalf Ambachten bestaat 25 jaar en zelf zit hij nog steeds middenin een leven dat één grote zoektocht is geweest om oplossingen te bedenken die de schade van grootschalig heid, bio-industrie, dure massasystemen, vervuiling, kortom de gevolgen van de mo derne tijd, kunnen beperken. Een leven ook dat vooral vervlochten is met poep. Ongelooflijke hoeveelheden stinkpoep die in talloze vormen en systemen heerlijk geurende compost hadden moeten worden, maar gewoon onverteerbare poep bleef. En nu, na twintig jaar, kan hij diezelfde poep eindelijk laten veranderen in een keurig pak ketje zonder geur dat zo de GFT-bak in kan. Insiders zien de vinding als een doorbraak. Leeflang: „Maar het was wel verschrikkelijk, je bent al die jaren bezig geweest met vieze luchtjes. Ik wens dat niemand toe. Dat com- posttoilet dat na jaren mislukt bleek en leeg- geschept moest worden. Al die mechanieken die ik er op los heb gelaten van zelfdraaiende systemen, via trommels, tot s-vormige tus- senschotten: menselijke mest gedraagt zich doodgewoon onmenselijk." Nu is er het GFT-toilet waarin pies en poep meteen van elkaar worden gescheiden. De urine verdwijnt in het zuiveringssysteem van de plantenbak en de feces worden opgevan gen en geperst tussen twee papieren hand doekjes zoals de NS die gebruiken. Na zestig keer is de wc vol, dan doe je het strikje om de plastic zak en kan het worden afgevoerd om er compost van te maken. Leeflang is er van overtuigd dat deze toiletten gemeengoed worden.Als de gemeenten niet meewerken kan het nog twee generaties du ren, maar komen zullen ze." Maar zijn vin ding heeft al wel een directer gevolg: de ge meente Almere gaat binnenkort babyluiers apart inzamelen. Orgaworld, een compostbe- drijf uit Uden, maakt er dan compost van. Breuk In 1972 ruilde oud-joumalist bij het Alge meen Handelsblad en geboren Haarlemmer Sietz Leeflang een uiterst comfortabel leven als voorlichter van het NatLab van Philips in om in Boxtel De Kleine Aarde op te richten: Sietz Leeflang: „Mijn grootste droefenis is dat aannemers met de heel eenvoudige en goed kope oplossingen die wij bedenken, aan de haal gaan en ze dan onbetaalbaar maken." Foto: GPD/Marc Bolsius een stichting die is gericht op biologische tuinbouw en alternatieve energieopwekking. Zijn vrouw Anke geeft er kookcursussen en voorlichting over voedsel. De Kleine Aarde groeit binnen een paar jaar uit tot een be langrijk centrum voor gezond leven met een omzet van 4,5 miljoen gulden en een steeds wisselende groep medewerkers. Zes jaar later komt de breuk. De herinnerin gen van Leeflang daaraan zijn bitter. „Het was daar met al die inspraak helemaal uit de hand gelopen. Iedereen had het recht mee te beslissen, er was heel veel ondeskundigheid en de administratie bleek een gigantische puinhoop. Er was een bijzonder goede mede werker die die puinhoop op orde wilde bren gen. Zo kwamen we erachter dat er heel veel niet betaald was. Mijn gezin bleek al een jaar niet meer verzekerd te zijn tegen ziektekos ten. Die medewerker belandde in het zieken huis en terwijl hij daar doodziek lag na een maagoperatie kreeg hij te horen dat hij niet meer terug hoefde te komen. Toen zei Anke op een ochtend: 'Het is nu half elf. Om twee uur zijn wij hier weg'." Huub Surendonk: „Ik deed wel eens iets voor hun blad en was op die manier een keer op een redactievergadering. Iedereen liep op blote voeten in sandalen, iedereen had een baard. Het ging toen over het kerstnummer en daar stond een recept in waar zuidvruch ten in voorkwamen. Daar kwam geweldige heibel over, want er mochten alleen produc ten in uit het eigen land. Het idee, dat je geen rijst meer mocht eten. Het was er echt te be nauwd." Het gezin Leeflang verhuist en Sietz richtte De Twaalf Ambachten op: een stichting die goedkope, meest technische oplossingen wil ontwikkelen voor de soms desastreuze conse quenties van de moderne maatschappij, waarbij drie zaken een hoofdrol spelen: on dergronds wonen, de bestrijding van het rio leringssysteem en een bijzonder praktische elektrische auto. Behalve dat heeft Leeflang er mede voor gezorgd dat de hoog-rende- mentsketel is uitgevonden. Over de naam:Als je de twaalf ambachten beheerst, ben je een duizendpoot met een veel breder kijkvlak dan een specialist, maar je kijkt ook minder diep. Dus die dertien on gelukken zijn niet te voorkomen. Het zijn ge lukkig geen Tsjemobyl-ongelukken, maar we hebben hier ongelooflijke dingen meege maakt. We waren vooral goed in het veroor zaken van gigantische lekkages, waarbij het water met bakken naar binnen spoelde." Onzinnig Emeritus hoogleraar milieutechnologie Gatze Lettinga is samen met Leeflang een fervent tegenstander van de nu bestaande riolering. Hij beschrijft de onzinnigheid van het sys teem om feces weg te spoelen met water en die over een grote afstand te vervoeren naar fabrieken die de troep moeten verbranden. Daarna blijft er nog steeds een grote zooi over waar niemand iets mee kan. ,',En die pij pen moeten iedere veertig jaar vernieuwd. Zo'n systeem willen de rijke landen dan ook toepassen in de Derde Wereld. Dat kan nie mand daar betalen en het maakt dat die lan den opnieuw nog meer afhankelijk worden van de westerse wereld. Het is ronduit schan dalig. De overheid is gewoon buitengewoon onbetrouwbaar." Lieselot is de jongste van de twee dochters Leeflang. Ze heeft alle experimenten van het begin af aan meegemaakt. Opwinding was er toen het huis bijna instortte omdat er een enorm gat was gegraven voor het eerste com- posttoilet en het daarna enorm begon te re genen. Ze weet nog van het liftje in de bijkeu ken waardoor je de hele keukenkast in de kel der kon laten zakken. „Soms had hij te weinig tijd om de dingen helemaal goed af te maken. Daarom ging dat liftje ook nogal stroef. Ik weet nog dat ik als kind erop moest staan te dansen om hem beneden te krijgen. Leeflang zelf. „Mijn grootste droefenis is dat aannemers met de heel eenvoudige en goed kope oplossingen die wij bedenken, aan de haal gaan. Ze plakken er van alles aan vast en maken het onbetaalbaar. We zijn begonnen met die klussenbussen als alternatief voor een dure aannemer. Daar rijden er nu twin tigduizend van rond, maar wat zie je: veel van die klussers gaan voor de aanleg van dure keukens en badkamers met gouden kranen. Maar iets repareren doen ze niet meer, want het levert te weinig op." Slimme auto De gemeente Apeldoorn heeft een elektrische proefbus in bestelling die door een speciale aandrijftechniek plus een dieselaggregaat voor het bijladen van de accu's vijftig procent brandstof bespaart en bijzonder schoon is. De bus is ontwikkeld door e-Traction en Ar jan Heinen is er president. Hier is de slimme elektrische auto van Sietz Leeflang ontwik keld waarmee je 140 kilometer achter elkaar kunt rijden voor slechts 2 euro en 40 cent. Een traditionele auto kost over zo'n afstand elf euro. Heinen:Alle automerken, Audi, Fiat, Peu geot, Renault, noem maar op, hebben gepro beerd elektrische auto's te bouwen. Het is al lemaal mislukt omdat ze allerlei componen ten, die ze al hebben voor hun gewone au to's, in de elektrische willen gebruiken." Om de auto van Heinen te krijgen kun je iedere oude auto ombouwen. De hele versnellings bak wordt eruit gesloopt en de aandrijving is direct op de wielassen, waardoor er een ren dement van 92 procent ontstaat tegen 50 pro cent 'gewoon'. Henk Kaskens, directeur van Orgaworld in Uden: „Alle dingen die hij bedacht heeft, blij ken twintig jaar later een revolutie te zijn. Die elektrische auto is echt fantastisch, zijn on dergrondse stiltewoningen ook. Jammer dat er niet meer van die mensen zijn. Maar: als hij stopt, stopt het allemaal daar in Boxtel." Heinen: „Leeflang is een aimabel mens, je bent altijd geneigd meer voor hem te doen dan gevraagd. Als wij onze uren hadden gere kend was het allemaal onbetaalbaar geweest. Die auto zou er nooit zijn gekomen als je de idealen van hem niet ondersteunt. Hij is een begrip. Hij weet mensen zover te krijgen dat ze dingen doen waar ze anders niet over zou den piekeren. Daarom leeft hij ook een beetje boven en onder de wet. Leeflang rijdt zonder kenteken rond met een experimenteel busje, maar de Rijksdienst Wegverkeer en de politie halen hem echt niet van de weg." Op geen van zijn uitvindingen vraagt Leef lang octrooi aan. Hij vindt het best als ze ^door anderen worden gebruikt „Ik heb er geen geld voor en verder heb ik teveel wan hoop gezien van uitvinders vol dromen die il lusies bleken." Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting De Twaalf Ambachten verschijnt binnenkort een jubileumboek met alle uitvin dingen van Leeflang. 14 JUNI 2002 ER BIJ Bosnië is niet echt een land met een voorbeeldfunctie. Maar er is één ding dat het de wereld kan leren: de identificatie van lijken. De International Commission on Missing Persons, die voor een groot deel door Nederland wordt gefinancierd, verricht er pionierswerk met haar DNA-identificatie. Irak, waar nu het ene massagraf na het andere wordt geopend, zou er zijn voordeel mee kunnen doen. door Cees van Zweeden Er is één foto uit Irak die Jenny Ranson altijd zal bijblijven: een opname van mensen die skeletten peuren uit een massagraf. „Je kunt onmogelijk het belang onderschatten van het vinden van vermisten", zegt zij. „Men sen moeten hun nabestaanden kunnen be graven, alvorens zij een tragisch hoofdstuk in hun leven kunnen afsluiten." In Bosnië, waar Ranson werkt, staan ruim 30.000 mensen als vermist te boek. „Nabe staanden willen twee dingen", zegt ze. „Ze willen hun vermiste geliefden vinden en de moordenaars achter de tralies zien. Voordat de vermisten zijn gevonden en hun beulen berecht, kan geen vooruitgang worden ge boekt." De International Commission on Missing Persons (ICMP), waarvoor Ranson de public relations verzorgt, is er in anderhalf jaar in geslaagd drieduizend lichamen te identifice ren. Maar wat die identificaties bijzonder maakt, is niet het aantal maar de gehanteer de techniek. Het ICMP gebruikt het erfelijk materiaal (DNA) van familieleden om een lijk te identificeren, een methode die uiterst betrouwbaar is. Zoals Irak is voormalig Joegoslavië één groot massagraf. Alleen al de afgelopen tien jaar verdwenen volgens de ICMP ruim 40.000 mensen in Kroatië, Bosnië, Kosovo en Mace donië, hoewel het Internationale Comité van het Rode Kruis een lager cijfer hanteert. De twee wereldoorlogen eisten een nog hogere tol. In een spelonk in Slovenië liggen 12.000 skeletten van fascisten die door Tito's parti zanen werden vermoord. Op de plek van een fascistisch concentratiekamp in Kroatië lig gen tussen de 60.000 en 600.000 lijken onder het gras. „Getuigen hadden ons verteld over een mas sagraf onder een begraafplaats in Sarajevo", herinnert Ranson zich. „Toen we de plek on derzochten, kwamen lijken tevoorschijn uit de Tweede Wereldoorlog." Tot eind 2001 werden lichamen in Bosnië geïdentificeerd aan de hand van forensische gegevens. „Maar daarbij was de kans op ver gissingen enorm groot, volgens sommige ex perts zelfs vijftig procent", zegt Ranson „We weten dat een hoop mensen de verkeerde lijken hebben begraven." Ranson somt de problemen op. Er zijn in Bosnië gewoonlijk geen tandheelkundige ge gevens om lijken te identificeren. Kleding die slachtoffers bij hun executie droegen, was soms van andere mensen. Juwelen waren gestolen, lichamen verbrand of herbegraven. „En naarmate een lichaam langer onder de grond heeft gelegen, stijgt de foutmarge bij identificatie met traditionele middelen." In Irak verdwenen sinds de jaren '70 hon derdduizenden mensen. Volgens sommige experts vermoordde het regime van Saddam Hussein alleen al in de nasleep van de Eerste Golfoorlog (1991) ruim 200.000 mensen. Cij fers zijn in Bosnië gebaseerd op de aangiften van vermissing. Die aangiften zijn soms om streden, zoals het voorbeeld van Srebrenica illustreert, waar de helft van de als vermist opgegeven mannen geen geboortedatum heeft. Maar in Irak bestaan zelfs geen lijsten van vermisten. Iedere poging tot identificatie in Irak moet beginnen met het aanleggen van zo'n lijst. Maar omdat de meeste lijken al meer dan tien jaar - soms zelfs een kwart eeuw - onder de grond liggen, is forensische identificatie ondoenlijk. „Wij zouden graag met onze ex pertise helpen", zegt Ranson. „Maar alles staat of valt met geld. Eén identificatie kost al gauw 250 euro." Om een lichaam aan de hand van het erfelijk materiaal te kunnen identificeren, moet het ICMP idealiter beschikken over het DNA van de moeder én de vader. Als één van hen dood is, kan een broer of zus ook helpen. Als beide ouders zijn overleden, is het DNA van meer dan twee verwanten vereist. Een van de moeilijkheden is dat nabestaan den soms niet willen meewerken. „Wat we nodig hebben is hun bloed. Maar veel nabe staanden zijn eenvoudige boeren. Sommi gen weigeren hun medewerking, omdat ze bang zijn dat hun bloed wordt gebruikt om vast te stellen of ze moslim zijn of Serviër. De wildste geruchten worden hier geloofd." Het project begon aan het einde van de ja ren '90 onder leiding van een Amerikaanse expert, Edwin Huffine, die besefte dat de tra ditionele identificatiemethode te onbe trouwbaar was. Voornaamste donor was de Amerikaanse regering, die de helft van het budget beschikbaar stelde, gevolgd door Ne derland. Ex-premier Wim Kok zit nog steeds in het bestuur van de ICMP. In november 2001 werd het eerste lichaam geïdentificeerd, en de ICMP heeft nu labora toria in alle delen van het voormalige Joego slavië, Servië inbegrepen. Elk laboratorium Forensische experts onderzoeken een massagraf. Foto: GPD heeft zijn eigen specialisatie. Het lab in Ban- ja Luka (Republika Srpska) legt zich toe op de identificatie van ernstig aangetaste lijken, die bijvoorbeeld in chemicaliën of water hebben gelegen. De identificatie kan alleen voortgang vinden als voldoende massagraven worden geopend en nabestaanden bereid zijn bloed af te staan. In een mortuarium in Tuzla liggen nog 12.000 lijken uit heel Bosnië te wachten op identificatie, maar dat betekent dat bijna 20.000 andere nog onder de grond liggen. Om al die lijken de identificeren denkt Ran son 100.000 tot 120.000 bloedmonsters no dig te hebben. Het aantal identificaties is inmiddels ge groeid tot 250 per maand, een cijfer waar de ICPM erg blij mee is. „Maar we beseffen dat wat voor ons een succes is, voor een ander een begrafenis betekent", zegt Ranson. „Soms weigeren nabestaanden zelfs ons be wijs te accepteren. Een vrouw in Chicago schreeuwde door de telefoon: 'Mijn zoon dood? Hoe durft u!"'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 34