Niehe: 'Misschien moet ik maar niet meer mee' MEDIA Alles is leuk aan Rotterdam loed gaat straks rijkelijk illoeien voor internetters Joost Prinsen debuteert met bijzondere talkshow 'Radio 3FM staat niet eens ingesteld' Zo'n vijfhonderd TROS-leden gaan multiculti op de Antillen 3' idiers verlengt intract met BNN tuM - BNN-presentator :k Lodiers blijft in ieder ge- tot augustus 2005 bij de om- p. Hij heeft zijn contract met N dat in september af zou en verlengd. Lodiers is vanaf andag weer te zien met het ram ma Je zal het maar i'd- zaterdag 14 juni 2003 cram iben. Eerst zendt BNN her ingen uit en vanaf 14 juli an nieuwe afleveringen ge ren nd. Gl: digitale aderfolder itersum - Bladeren door fol- s en tijdschriften. Alsof je op bank zit. 'Een lezer is ge- nd te bladeren, en dat gevoel nen op internet volledig fs- ijtgeraakt'. PayperNews larin De Telegraaf een meer- •an heid heeft) komt nu met een uw ontwerp, waardoor pagi- er. 5 niet aangeklikt hoeven te «Ij. rden. Het is een kwestie van 0D deren. Het zogenaamde DI- magazine richt zich niet al- op de grotere bedrijven en rheid, maar ook op het Iden- en Kleinbedrijf (MKB) betreft commercieel druk- f AM opnieuw er vuur irsum - De aanbeveling onderzoeksbureau McKin- im 747 AM op te heffen is eerste keer dat het voor- Radio 5 onder vuur te liggen. Zo liet de VARA, daarna ook de AVRO, jaar weten niet langer oma's voor „de bijlage idio 1" te willen maken it er te weinig mensen luisteren. De luistercijfers '47 AM zijn al jarenlang Het voormalige Radio 5 Ie een marktaandeel van eveer 1 procent. Om die re- nverd vorig jaar de naam iderd en een intensieve notiecampagne gestart on- it motto: 747 AM, de zen iet overzicht. Het heeft nauwelijks mogen baten. :1 de zender onder druk is opheffing van de zen- itig. „De wettelijke eisen [de zender zijn een stuk ;er dan die voor de overi- zenders. Zo moet er bij- dd voldoende aandacht ir minderheden", aldus irdvoerder. door Monique Brandt Willemstad - Schuttingwoorden, por no, geweld: de televisie van tegen woordig deugt gewoon niet meer. TROS-lid Frans de Groot uit Valkens- waard ergert zich al jaren aan de 'ver- loederisering' van de tv. Zelfs tijdens zijn op zich toch redelijk onbezorgde, zevendaags verblijf op het exotische eiland Curasao vlamt de irritatie op. Is het niet eens tijd voor censuur van overheidswege? En nu hij toch aan het woord is, waarom niet wekelijks een half uurtje klassieke muziek op de televisie? „Het zijn maar tips, maar ik hoop wél dat de TROS er iets mee doet", zegt hij op lichtelijk dwingen de toon. TROS-bazen Huib Boermans en Karei van Doodewaerd die op een podium achter een tafeltje zijn gepropt, knik ken deemoedig van achter twee enor me, leguaangroene cocktails. Het omroepduo is aangeschoven voor Het Vragenuurtje, één van de vele hoogtepunten tijdens deze TROS-le- denreis. Onder het motto TROS Mu ziekfeest in de Zon zijn bijna vijfhon derd leden van alle gezindten voor 1200 euro per persoon een week lang ondergebracht in Breezes, een luxu eus hotelcomplex op het Antilliaanse eiland. Ter vermaak zijn sterren als Jan Keizer, Laura Fygi, Edsilia Rom- bley en Grad Damen ingevlogen. De minder bekende omroepleden her kennen elkaar aan het babyblauwe armbandje om de pols, dat onbeperkt toegang geeft tot bar en restaurants. Bij eerdere gelegenheden reisden TROS-leden per cruiseschip af naar Miami, of trokken ze in het kielzog van hun omroep massaal naar Oos tenrijk. Binnenkort kunnen ze met Ernst Daniël Smid naar Wenen, en voor volgend jaar staat een culinaire trip met tv-kok Lonny op het pro gramma. Alsof het niet op kan, wordt ook Canada binnen afzienbare tijd door de gezellige TROS-karavaan be zocht. Natuurlijk wéér met Neder landse artiesten. „Dat wordt een feest van weerzien en emoties", aldus de enthousiaste voorzitter, wiens zweet druppels tappelings zijn glas in drui pen. „Nieuwe ideeën genoeg voor mooie bestemmingen die aansluiten i TROS-voorzitter Karei van Doodewaerd predikte niet alleen de sfeer van verbroedering, hij voegde de daad bij het woord en deed mee in de polonaise met zijn 'onderdanen'. Foto: GPD op onze programmering." De eigen achterban blijkt tijdens het in Caribi sche sfeer gehouden vragenuurtje minder innovatief. 'Die twee TROS- knakkers' worden niet tot noemens waardige inzichten gebracht door het handjevol betrokken leden dat zich voor hen uit het zwembad heeft ge hesen. De rest van het gezelschap be vindt zich in sluimerstand na alwéér een zwaar avondje feesten. Af en toe krijgt iemand een 'brainwave' en klinken vragen op als: „We reden over het eiland en toen dacht ik op eens: hoe komt de TROS aan zijn lo go?" Of: „We betalen allemaal het zelfde, dan is het jammer dat sommi ge mensen wel een TROS-luchtbed of T-shirt krijgen, en anderen niet!" „Het zijn me wel een stelletje zuur pruimen", smaalt een meeluisteren de dame die, al wiebelend op het smalle blauwe TROS-luchtbedje, ge routineerd een forse pina colada weet weg te werken. Naar eigen zeggen is ze tot nu toe nooit verder van huis geweest dan de Keukenhof in Lisse. Dat uitstapje staat nu nummer twee op haar Persoonlijke Toppers Top Vijf. Amper drie dagen op reis en nog geen meter buiten het resort geweest, beleeft ze 'de week van haar leven'. De makkelijke contacten met mede reizigers en de muziekfeesten 's avonds zijn voor haar onvergetelijk. „Ge kunt het toch niet prakkezeren of het is hier te vinden", klinkt het in plat Brabants. „Wat zeuren ze nou toch! Alles is even geweldig. Ha, als Onze lieve Heer rne nu zou willen meenemen, zou ik Hem vragen te wachten tot volgende week!" Inhaken Er is in de TROS-enclave aanzienlijk meer te beleven dan in een krappe flatwoning in hartje Uden. De deel nemers aan de ledenreis kunnen tan- golessen nemen, tv-opnamen bijwo nen en avond aan avond meedeinen op Nederlandse levensliederen of de pakkende muziek van meervoudig songfestivalwinnaar Johnny Logan. Dikke kans dat je bij het ontbijt die oergezellige Bert (Kuizenga) in één van lange rijen voor de geklutste eie ren of de schalen Goudse tegen het lijf loopt. Of je haakt in de polonaise onveiwachts aan bij Wolter (Kroes) of Marianne (Weber)! AJs klap op de vuurpijl kan het thuis front vervolgens lekker worden ge maakt met stapels kostbaar beeldma teriaal: digitaal vastgelegde omhelzin gen van fans met Ruth (Jacott), een in het gips verpakte Imca Marina - „on gelukje thuis"- of Weekfavoriet Ron (Boszhard). De oudere broer van Car lo heeft zich tijdens deze reis voor goed onsterfelijk gemaakt. „Hij is zo lief en gewoon, die jongen verzucht Amsterdamse Marijke. „Ik heb met hem gedanst en geWetst. Hij is écht anders dan op televisie. Het is zo leuk dat je de sterren die je anders op tv of in Story ziet kunt aanraken." Over Ivo Niehe gesproken, die maakt op Curasao geen al te beste beurt. Het gezicht van de TV-Show weet zich duidelijk niet in te leven in de sfeer van verbroedering die voorzitter Van Doodewaerd predikt. Terwijl zijn baas er voor pleit omroepblad TROS Kompas tot officieel Antilliaans pas poort te bevorderen, doet Niehe er zelf alles aan om het contact met zijn fans tot een minimum te beperken. Een al te nieuwsgierig TROS-lid volg de per verrekijker zijn bewegingen nadat hij collega Kuizenga bij de op namen van Lunch-tv verbaal alle hoeken van het riante zonneterras had laten zien. Ze verhaalt hoe hij steeds een andere richting insloop als hij in de verte TROS-leden zag nade ren. En tijdens een oponthoud tussen de opnamen van een geïmproviseer de Tv-show, is hij ook al niet erg vriendelijk tegen het massaal toege stroomde publiek. „Zijn hier eigenlijk ook niet-gepensioneerden aanwezig? bijt hij de honderden toeschou wers toe. „Durft u dat overhemd ook overdag aan te trekken of is het alleen voor vanavond?" „Weet u wel dat pijproken allang uit is?" „Wat wil jij met de rest van je leven? Mmm, laat maar." Elitair Een dag later betoont de TROS-cory- fee zich in zijn hotel, op veilige af stand van het resort, oprecht ver baasd over de ophef in het tijdelijke TROS-bolwerk. „Ik was juist heel aar dig, dacht ik." Voor Niehe is het de Een dansje met Jan Keizer. Foto: GPD eerste keer dat hij deelneemt aan een ledenreis. „Ik hield me altijd erg afzij dig. Op het laatst begon het op elitair gedrag te lijken, dus ik dacht, het moet er nu maar eens van komen. Maar ik hou niet van massale uitstap jes, ik word onrustig van grote groe pen. Op de bewuste avond was ik overigens wel mezelf. Iets van de iro nie die ik voel bij deze bijeenkomst moet er dan gewoon uit. Misschien moet ik maar niet meer mee." Misschien niet nee. 'Gezellig' is na melijk wél het sleutelwoord van de TROS-reizen, vindt Eric Wortelboer, hoofd-marketing en bedenker van het idee dat inmiddels is uitgegroeid tot een karavaan die vijf tot zes keer per jaar onderweg is. Naast één grote reis per jaar zijn er de kerstreizen naar York, Rijnreizen, en wellicht in de toekomst ook wijnreizen. Van Doodewaerd voelt veel voor jazztrips met het programma Sesjun naar bij voorbeeld New Orleans, of politieke reizen, waarbij politici en politiek ge- interesseerden met TROS Kamer breed op buitenlandse bestemmin gen met elkaar in debat gaan. „Met natuurlijk altijd die link naar pro gramma's maken." Curagao: Yuli en Vrienden overldols- zangeres Yuli die sinds 9 maanden op het eiland woont, TROS vanochtend, 10.35 uur, Nederland 2. The Making of TROS Muziekfeest in de zon: Nederland 2, 20.00 uur TROS Muziekfeest in de zon: Neder land 2, 20.25 uur. ^/Maurits Schmidt msum - Gek op ongelukken branden? Het is er al, maar pmende jaren kunt u daar- [op internet steeds meer be- Jnd beeld verwachten. 2000 hoeft u al niet meer tachten op die reality-pro- ifima's die zenders als SBS 6 |_pijk over de buis strooien. idat jaar stichtte journalist Nbert de Vries (25) de nog 'Yiniet door iedereen ontdek- 'website 112TV (lees niet hon- maar een-een-twee, si* het rampentelefoonnum- nwl) die dagelijks alle rampen het hele land bij u thuis of kantoor brengt, wanneer u ifvvilt. lidee om met een website l'hard nieuws' te beginnen, otJ een even simpele ais toe- Tge aanleiding. De Hilver- imer Wilbert de Vries draai- als freelance cameraman voor verschillende regionale omroepen heel wat ongelukken en branden. Spannend! Daar van wilden zijn vrienden ook de ruwe, niet gebruikte beelden wel eens zien. Op een gegeven moment was hij het heen-en- weer-gezeul met zijn bandjes zat, en bedacht dat hij ze ook op internet kon zetten. Primi tief beeld was dat toen nog, op postzegelkwaliteit - in drie jaar is veel verbeterd - maar de site groeide wel uit tot één met tien duizend bezoeken per maand. Het interessante aan de site is dat hij niet alleen wordt be zocht door de ramptoerist, maar vooral door wat in het jar gon heet de 'zwaailampensec- tor' zelf. De Vries houdt gere geld een 'polletje' onder de be zoekers. Toen hij naar de be roepen vroeg, bleek uit de 647 antwoorden dat hij 45 procent brandweerlieden bedient, vijf tien procent ambulanceperso neel, twaalf procent politie, zes procent media en 22 procent 'gewone' burgers. Bij navraag ontdekte De Vries dat de beroepssector via zijn si te graag op de hoogte raakt hoe in andere delen van het land hulpverlening geschiedt. Een brandweerman uit Limburg bij voorbeeld vroeg zich af waarom zijn collega's in Hilversum bij het opensnijden van een auto een helm dragen. Dat blijkt niet alleen voor de veiligheid, maar vooral ook voor de herkenbaar heid te zijn: wie geen helm draagt, blijft weg bij de auto, wat een snellere hulpverlening ten goede komt. In Limburg dragen ze nu ook een helm. Vindt De Vries zichzelf geen voyeur, door zo op ongelukken te kicken? „We zien dat toch bij alle omroepen tegenwoordig, tot en met de journaals aan toe? Dat was tien jaar geleden toch ondenkbaar? Mijn vaste uit- Wilbert de Vries brengt via zijn site 112TV rampen in huis. Foto: Wil bert de Vries spraak is: 'De file aan de andere kant van het ongeval is altijd langer dan die erachter'. Men sen zijn nu eenmaal nieuwsgie rig. Daarbij gaat het om de vlammen, niet om de slachtof fers. Daarom zorg ik altijd dat zij onherkenbaar zijn gemaakt, de kentekens onleesbaar. Dus ik waarborg hun privacy." Het maken van de website is pure hobby, waaraan De Vries niets verdient. Dat doet hij te genwoordig als schrijvend jour nalist. Inmiddels gebruikt RTV Noord-Holland zijn beelden weer wel, dus op die manier verdient hij er ietsje aan. De Vries werkt samen met profes sionele fotografen overal in het land, en ook steeds meer met amateurs. Ook zij leveren hem belangeloos foto's en video beelden. hilversum/mediaredactie - De NPS verklaart deze zomer de oorlog aan de komkommertijd met een anderhalf uur durende talkshow van presentator/ac teur/ quizmaster Joost Prinsen, elke maandagavond in juli en au gustus, rechtstreeks vanuit grand-café De Plantage in Am sterdam. Een avondvullend programma met gasten, reportages, cabaret, muziek, sport en het eerste Na tionaal Quizkampioenschap. Joost Prinsen heeft het concept zelf bedacht, met een kring van collega's van allerlei NPS-pro- gramma's. Het idee komt voort uit onvrede met de gangbare Nederlandse zomerprogram mering: veel herhalingen, wei nig verrassingen en vrijwel geen uitschieters. Maandag Prinsjes dag, moet meent Prinsen, hét antwoord worden van de NPS op de Hilversumse zomerslaap. Elke uitzending heeft een hoofdgast, die bekend maakt waar hij of zij een hartgrondige hekel aan heeft en wat dus on middellijk uit winkels, wetge ving, huiskamers of samenle ving verwijderd zou moeten worden. Deze hoofdgasten zijn ex-minister Roger van Boxtel, de Belgische ex-premier Jean- Luc Dehaene, schrijver Tim Krabbé, financieel 'waakhond' Arthur Docters van Leeuwen, chef Kunst van NRC Handels blad Joyce Roodnat, actrice Jen ny Arean, sportjournalist Kees Jansma en hoogleraar Herman Pleij. Naast de hoofdgast ontvangt Prinsen bekende buitenland- correspondenten die met een reportage een verrassend in kijkje geven in het land waar ze werken. Voor de muziek of het cabaret heeft Joost Prinsen ar tiesten uitgenodigd, die hij zelf als leraar van de Kleinkunstaca demie in de klas heeft gehad. Dit zijn bijvoorbeeld Thomas Acda, Karin Bloemen, Paul de Munnik en Jurrian van Dongen. Zij doen opnieuw toelatings examen en brengen daarnaast hun eigen favoriet ten gehore. In het onderdeel Nationaal Quizkampioenschap staan quizsterren van het afgelopen seizoen, die wonnen of uitblon ken in Per seconde wijzer, Twee voor twaalf en Met het mes op tafel, centraal. „Het is een krachtproef', zegt Joost Prinsen over zijn komende zomer. „Maar het is geweldig dat we de kans krijgen om dit bijzondere programma te gaan maken. En we hebben een heel sterk en enthousiast team. Ik heb er zin Maandag prinsjesdag, 7 juli t/m 25 augustus 2003, 20.30 uur bij de NPS op Nederla nd 3. Serie bij Yorin moet Maasstad aan de man brengen RADIOGEZICHT «sum - Het is inderdaad ;rote reclamespot voor erdam. De man achter het rogramma Rotterdam Life, )0(l Schuiten, doet daar niet imzinnig over. Het is wel léuke commercial om naar kli ken, hoopt Schuiten. ilf zaterdagavonden lang e' eert Yorin de kijker op een ihalf uur Rotterdam. Met anknopingspunten: wo- werken en recreëren. Elke ering is er weer een andere nde Nederlander die ken- laakt met de havenstad. De hr Ie Floortje Dessing, be- van het reisprogramma i Travel, mag vanavond als eieren over de Rotterdam- Sr of life'. ersstad Rotterdam tim- aan het imago. De stad met jaloezie naar de popu- it van Amsterdam als s om te wonen, werken of gaan, toevallig net de [die in Rotterdam Life t behandeld. Rotterdam rom veel aan city mar- het aan de man brengen stad. Onderdeel daarvan Drbeeld het beleid om en tv-makers zo mak- Dgelijk te maken als ze i Rotterdam willen opne- het brengt de stad letter- I figuurlijk in beeld bij een t publiek. Het grootste skatepark van Nederland op de Westblaak in Rotter dam. Foto: GPD City marketing is niet nieuw, maar vooralsnog is een gespon sord programma over een stad wel uniek, zegt bedenker Schui ten. Het verschijnsel sponso ring zagen we tot nu toe vooral in kook-, klus- en reisprogram ma's, waar ondernemingen aan mee betalen om hun merk naam in beeld te krijgen. Waarom niet hetzelfde doen met een stad, dacht communi catieadviseur Schuiten, zelf een geboren en getogen Rotterdam mer. Met zijn programma-idee onder de arm ging hij langs on dernemers, gemeente en Rot terdam Marketing - zeg maar de VW. Die zagen het plan wel zitten, en zegden hun mede werking - en geld - toe. Rode draad door de uitzendin gen is elke keer een stadswan deling, die gemaakt wordt door een bekende Nederlander die Rotterdam nog niet zo goed kent. De BN'er staat in dit geval symbool voor een groot deel van de Nederlanders. Schuiten: „Heel veel mensen zullen zeg gen: 'ik kom er niet zo vaak. Ik ga naar Amsterdam, niet naar Rotterdam.' Rotterdammer Jo ris Lutz fungeert als gastheer. Hij vangt de bezoeker aan het begin van het programma op en vraagt aan het eind hoe Rot terdam is bevallen. De wandeling wordt onderbro ken door items en er is een agenda met uitgaans- en doe- tips. Het thema wonen wordt behandeld door in iedere afle vering langs te gaan bij een bij zondere Rotterdammer, die het natuurlijk ook bijzonder naar zijn zin heeft in Rotterdam. In de eerste uitzending is dat een stierenvechter, die zo gehecht is aan de havenstad dat hij bereid is wekelijks te pendelen tussen Spanje en Rotterdam. Verder is er een interview te zien met ie mand die een vechtfilm in de stad opneemt. De filmmaker mag vertellen waarom hij juist Rotterdam als locatie heeft ge kozen. Tot slot het item 'recrea tie'. Rotterdam Life gaat langs bij het skatepark Westblaak, het grootste van Nederland. Schui ten: „Je ziet een impressie van de capriolen van de skateboar ders en ze vertellen wat ze van het skatepark vinden. Ze zeggen dat er nergens anders in Neder land zoiets is, en dan nog wel midden in het centrum. Ze zijn allemaal heel tevreden." Grin nikend: „Je zou haast denken dat het allemaal geregisseerd is, maar dat is niet zo." Mischa de Bruijn Rotterdam Life, Yorin, van avond, 19.00 uur. Naam: Audrey van der Jagt Leeftijd: 58 Radioprogramma: Fiori musi- cali, Brood Spelen Zender: Radio 4 Altijd al bij de radio willen wer ken Ja, ik heb nooit iets anders ge wild. Hoe ben je bij de radio terecht gekomen? Ik zat vroeger bij Minjon, de toenmalige jeugdomroep van de AVRO, waar ook Joop van Zijl, Koos Postema en Joop Stokkermans bij zaten. Via Min jon ben ik op mijn negentiende als omroepster bij de AVRO gaan werken. Radio-cv? Na mijn AVRO-tijd heb ik een hele tijd voor de TROS gewerkt. Ook heb ik een tijd het NOS Journaal gelezen. In de jaren tachtig ben ik weer teruggegaan naar de AVRO. Ik heb van aïles gedaan, maar de laatste twaalf jaar werk ik voor AVRO Klas siek. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Mijn allereerste uitzending was aan het handje van Lex Braam horst. Het was een platenpro- granima vanuit de omroepcel in het oude AVRO-gebouw. Het was wel spannend, maar door dat Minjon-gebeuren had ik ge lukkig al een beetje ervaring. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Ik heb ook een tijd lang televisie gedaan, dus ik kan een redelijke vergelijking maken. Radio is snel, je werkt met een klein clubje en niemand ziet je. Dat vind ik fijn, dat hoort bij mij. Ik ben niet van de televisie. Is radio maken moeilijk? Ik vind het niet moeilijk, ik heb zo'n beetje alles gedaan voor de radio. Maar het is niet zo dat ik maar wat doe, het blijft steeds weer spannend of het lukt. Wat voor soort presentator ben je? Dat hangt af van het program ma dat ik presenteer. Brood Spelen is bijvoorbeeld luchtiger dan een programma waarin ik een concert aankondig. Ik ben wel een conscentieuze presen tatrice. Ik doe mijn huiswerk en ik wil dat het terzake doet wat ik zeg. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Audrey van der Jagt Foto: PR Ik drink heel veel water, maar dat kan ik niet echt een ritueel noemen. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Nee, daar heb ik absoluut geen last van. Krijg je veel reacties van luiste raars? Bij het programma Brood Spelen redelijk wat, omdat daar spelletjes in zitten waar aan luisteraars kunnen meedoen. Ook presenteer ik sinds twee jaar de Dag van de Luisteraar op Radio 4, waarin mensen de hele dag platen kunnen aanvra gen. Dat loopt storm. Dit jaar ga ik het weer doen op 1 sep tember. Luister je zelf veel naar de ra dio? Ja, ik luister veel in de auto. Vooral naar Radio 1 om op de hoogte te blijven en anders naar Radio 4. Radio SFM staat niet eens afgesteld in mijn auto en de rest interesseert me ook niet zo veel. Favoriete programma? 1 op de Middag Favoriete presentator? Marjolein Uitzinger. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Ik ben hier aan het afbouwen, over anderhalf jaar stop ik met werken. Dus ik wil absoluut geen overstap meer naar televi sie maken. Lieneke van der Fluit Op 4 oktober is het vijftig jaar geleden dat Minjon werd opge richt. Dat wordt gevierd met een grote reünie. Oud-Minjonleden kunnen zich opgeven via min- jon@avro.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29