KUNST 8f CULTUUR 'Ikea van de kunst' bestaat vijf jaar Na vijf jaar is er behoefte aan nieuw elan' Adviescommissie beeldende kunst Voorschoten stapt op R8 Leven Klaas Bruinsma verfilmd Rock-comedy rond Lenny Nieuwe dirigent Collegium Musicum geeft visitekaartje af zaterdag i4juni 2oo3 Beelden bij de stations Voorschoten en De Vink laten te lang op zich wachten ia Beekman. aiCPD/Henk Tukker «kman jarig: euw boek icht - Kinderboekenschrijf- rThea Beekman wordt 80 ten dat wordt op de dag zelf, 28 juni, gevierd met een ot feest in het Spoorwegmu- m in Utrecht. Thea Beck- ns nieuwe boek 'Gekaapt!' idt p de feestdag gepresen- rd en verder is er taart voor eerste duizend kinderen die hnaar de partij hebben ge- ed. Ze kunnen zich aanmel- ivia internet. De kinderen men ook een figurantenrol Crusade in Jeans' winnen, rerfilming van Beckmans ischien wel grootste succes ijstocht in spijkerbroek', de igaat met kerst 2004 in de scoop draaien. ingersavond het Anker |(n/hazerswoude-rijndijk - gelegenheid van het tach- jubileum van de Ko- ke Christelijke Zangers- id afdeling Leiden is er op iini een zangersavond in het V. Chopinlaan 2 in Hazers- |de-Rijndijk. De volgende n zullen die avond optre- 'Con Amore' uit Alphen den Rijn. 'Kameleon' uit jrswoude. 'De Lofstem' uit Tsburg en 'Cantate Deo' uit ijk. De aanvang is 20.00 Je toegang is gratis. in Haag krijgt i jltuurNacht haag - In navolging van de tseumnachten in Amsterdam Rotterdam krijgt Den Haag 'CultuurNacht'. Op zater- ;20 september biedt een ot aantal Haagse culturele tellingen een programma idat vooral is gericht op jon en. Op het programma staan Ier meer een voorstelling ihet Nederlands Dansthea- in popcentrum Paard van je en theatervoorstellingen Atrium van het stadhuis. 9 Dj's op ince Valley Op het festival Dance ey treden dit jaar 150 dj's Het festival wordt op 2 au- :us voor de negende maal ouden in het recreatiege- 1 Spaarnwoude bij Velsen. taan drie podia op het ter waarop de dj's hun muziek gehore brengen. Op het fdpodium wordt onder er opgetreden door Tiësto, lin van Buuren, Junkie XL, er Bliss, Marco V, Laidback een Johan Gielen. Net als in 2 kunnen 40.000 bezoekers feest bijwonen. Volgens een ardvoerder van de organisa- rijn er nu al 30.000 kaarten kocht. door Jan Rijsdam voorschoten - De Adviescommissie Aankoop Beeldende Kunst Voorschoten stapt op uit on vrede over het beleid van cultuurwethouder Carabain. Volgens de commissieleden komt de wethouder afspraken niet na en schiet de amb telijke ondersteuning tekort. Mede daardoor zou de plaatsing van beelden bij de stations van Voorschoten en De Vink al 'eeuwen' op zich laten wachten. Wethouder Carabain zegt in een reactie te leurgesteld te zijn. Hij denkt dat de beelden bij de stations er volgend jaar zullen komen. „Ik had het ook liever sneller gezien. Maar sommige procedures duren nu eenmaal lang. Ik vind de vertraging geen reden voor de commissie om op te stappen." De Adviescommissie Aankoop Beeldende Kunst is in het leven geroepen om de ge meente deskundig te adviseren bij kunstaan kopen. Leidraad is onder meer het Beelden plan voor openbare ruimten in Voorschoten. Uit een evaluatie van dit Beeldenplan blijkt dat in de periode 1994-1997 van de acht op drachten er slechts drie zijn gerealiseerd. Drie zijn er niet uitgevoerd en de realisatie van twee opdrachten sleept zich al sinds 1998 voort. Daarbij gaat het om de beelden die bij de stations van Voorschoten en De Vink moe ten komen. De opdrachten aan de kunste naars zijn al in 1998 verstrekt, er is geld be schikbaar gesteld, maar de uitvoering wil maar niet vlotten. Het geduld van de advies commissie is nu op. In een brief aan de wethouder schrijven de commissieleden dat de plaatsing van beelden verloopt via ingewikkelde processen. „Er is een duidelijke coördinatie nodig vanuit de gemeente. Helaas ontbreekt deze coördinatie volkomen. De kunstenaars komen terecht in een doolhof van ambtelijke diensten die slecht met elkaar communiceren. Lange tijd is zelfs helemaal geen ambtenaar verant woordelijk geweest om lopende kunstop drachten te begeleiden." De adviescommissie concludeert daarom dat beeldende kunst op ambtelijk niveau niet de prioriteit krijgt die nodig is om gemaakte afspraken na te komen. Uit overleg met de provincie is, volgens de adviescommissie, ook gebleken dat de ge meente onzorgvuldig omgaat met subsidie gelden. De termijn tussen verstrekking van de provinciesubsidies en de daadwerkelijke uit voering van projecten zou zijn verlopen waar door de gemeente subsidies heeft ontvangen zonder deze te gebruiken voor het beoogde doel. De commissie vraagt zich af wat er met deze subsidiegelden is gebeurd. Volgens wethouder Carabain is er geen mis bruik gemaakt van provinciale regelingen. „We zijn geen subsidies misgelopen en er is evenmin subsidiegeld gebruikt voor andere doeleinden. Dat is helemaal niet mogelijk." De wethouder erkent wel dat er problemen op ambtelijk niveau zijn geweest door ziekte en vacatures. „Daardoor is er een tijd geen aanspreekpunt geweest bij de gemeente. Ver velend, maar dat is overmacht. En geen reden voor de commissie om op te stappen." Carabain vermoedt dat er een andere reden is om het bijltje erbij neer te gooien. De com missie heeft een nogal brede taakopvatting en een hoge vergaderfrequentie. Voorschoten heeft daarentegen maar een beperkt aan koopprogramma. Daarbij past volgens de wethouder een bescheiden taakopvatting. De wethouder verwacht dat de beelden bij de stations Voorschoten en De Vink nog zeker een jaar op zich zullen laten wachten. Maar hij twijfelt er niet aan dat ze er komen. Naschilderen op bestelling voor mensen die het affiche wel hebben gehad amsterdam/anp - De Kunstfa- briek in Amsterdam bestaat deze maand vijfjaar. Het bedrijfje, dat als een grap begon, verkocht in dit eerste lustrum 2500 schilde rijen: ontwerpen en ideeën uit Nederland, in China minutieus door afgestudeerde kunstenaars uitgewerkt. De Kunstfabriek heeft in het ju bileumjaar nogal opvallende verkoopexposities op stapel staan: 'Vrij naar Van Gogh' en 'Oude Meesters in Nieuwe Jas sen'. Ontwerper en stilist Frank Visser en fotografe Mirjam Bleeker maakten foto's van schilderijen van Van Gogh en combineerden onderdelen daarvan met zaken van hun ei gen keuze. Ze maakten foto's van het resultaat en zonden die naar China. Daar schilderden kunstenaars die 'nieuwe' Van Goghs op groot formaat na en gaven er. door gebruik van licht en schaduw bijvoorbeeld, ook weer een eigen dimensie aan. De 25 doeken zijn van half juli tot eind augustus te bewonde ren in de Kunstfabriek aan de Amsterdamse Haarlemmerweg. Medio oktober begint de ten toonstelling 'Oude Meesters in Nieuwe Jassen'. Details, vaak gezichten, uit schilderijen van de beroemdste kunstenaars, werden in China op enorm for maat. vaak zelfs manshoog, uit gewerkt. Ook werden details uit verscheidene werken samenge voegd. „Het idee voor die laatste expo sitie kwam min of meer door het Rijksmuseum", vertelt me deoprichter Jan Peter van Doom van de Kunstfabriek. „De winkel heeft alleen maar van die vale reproducties en vroeg of wij geen schilderijen konden laten naschilderen. Dat doen we niet, wij doen toch al tijd iets eigens. Maar door dat verzoek zijn we nu op het idee voor het opblazen van die de tails van grote meesters geko men." Van Doom noemt zijn Kunstfa- Details, vaak gezichten, uit schilderijen van beroemde kunstenaars zijn dit najaar te zien op de tentoonstelling 'Oude Meesters in Nieuwe Jassen'. Foto: ANP/Robin Utrecht briek 'de Ikea van de kunst'. De koopwaar is voor mensen die het affiche aan de muur wel ge had hebben, maar geen mega- bedragen over hebben voor ori ginele kunst. Jongelui, mensen die een tweede huis met niet te dure kunst willen vullen en be drijven kopen bij de Kunstfa briek. „Bert-Jan van Egteren en ik zijn in 1998 op het idee gekomen. We waren allebei schilder, niet zo begaafd maar wel vol ideeën. We vroegen ons af of die ideeën niet door anderen konden wor den uitgewerkt. Het was een grap, vervolgens een hobby en nu lijkt het toch heus een echt bedrijf." De schilders werden gevonden in Hongkong en Peking, in bei de steden een stuk of dertig. „Er zijn daar heel veel kunstacade mies, maar men beschouwt de schilderkunst als een ambacht. Jarenlang hebben ze daar niks anders dan Mao mogen schil deren en dat moest dan zeer precies." Over de technieken van de Chinese kunstenaars valt dan ook helemaal niets te klagen. De Chinezen krijgen enkele honderden euro's per maand voor hun activiteiten voor de Kunstfabriek, een mooi salaris in hun land. Volgens Van Doom houden ze ruimte over om zichzelf als kunstenaar te ontwikkelen, iets wat in China nog maar moeilijk op gang komt omdat er nog geen echte markt is. De Kunstfabriek laat de Chine zen ook schilderen op bestel ling van derden. Aan de hand van foto's schilderen ze perfect de kinderen, een dierbare over ledene, een geliefd huis, de poes of de hond na. Momenteel loopt in de Kunstfabriek nog de zomertentoonstelling, met schilderijen van dieren, bloe men en auto's. amsterdam/anp - 'De Domi nee', dat is de titel van de film die binnenkort wordt gemaakt over het leven van Klaas Bruinsma. De opnames van de biografie over de 'Nederlandse godfather' gaan in september beginnen. Klaas Bruinsma leidde eind ja ren tachtig het grootste en meest gewelddadige misdaad syndicaat dat ooit in Nederland actief was. Zijn groep had divi sies voor moord, drugs en be leggingen. In het gangstermi lieu had Bruinsma de bijnaam 'de dominee' omdat hij altijd in het zwart gekleed ging en de neiging had iedereen de les te lezen. In juni 1991 werd hij op 37-jarige leeftijd voor het Hilton Hotel in Amsterdam geliqui deerd. De hoofdrollen worden vertolkt door Frank Lammers, Chantal Janzen en Johnny de Mol. De ti telrol wordt gespeeld door Pe ter Paul Muller. Muller verwierf vooral bekendheid met zijn rol als de onzekere macho Mark in de serie 'All Stars'. Binnenkort is hij in de bioscopen te zien in de verfilming van 'De Passie vrucht' van Karei Glastra van Loon. De kosten van De Dominee be dragen 3,3 miljoen euro. De film wordt mede gefinancierd door een Luxemburgse en een Engelse coproducent. De opna mes vinden ook deels plaats in die twee landen. De regie ligt in handen van Gerrard Verhage, die op dit moment ook werkt aan de verfilming van Willem Frederik Hermans' roman 'Nooit meer slapen'. delft - Thomas Acda en Paul De Munnik gaat samen met re gisseur Ruut Weissman de rock-comedy 'Ren Lenny, ren!' maken. Samen met tien andere acteurs en musici brengt het duo het verhaal van een zelfver- zonnen rocktalent, Lenny. De première moet op 4 november 2004 plaatshebben. litiatieftiemer Eylard van Hall neemt afscheid van Noordwijks schilderfestival •fTheo de With hdwijk - Noordwijk had ait een echte kunstenaarsko- óe. Andere kustdorpen als [gen, Katwijk en Domburg iten in het verleden grote Mallen schilders te trekken, wdwijk was als mondaine iplaats minder in trek bij istenaars dan een authen- 1 vissersdorp als Katwijk. Er ichter sprake van een inhaal- &Naar het jaarlijkse schil- tfestival komen elk jaar meer tistenmakers'. De vijfde edi- idie maandagavond begint, b bijna honderd kunste- Ms. Voor Eylard van Hall, in W de initiatiefnemer van het |1val, betekent dit lustrum [afscheid van Noordwijk Zo- Schilder Festival, fjaar is genoeg", zegt Ey- van Hall. „De ideeën dro op. Er is behoefte aan uw elan." Dat verse bloed is Onden bij Lenny Vulper- st, de man die ook de motor ihter het festival Opera aan Dat is geen toeval. Beide vals hebben Noordwijk de lopen jaren cultureel op de t gezet. Van Hall noemt in verband ook Kunstklank Deze stichting verzorgt in astus een reeks voorstellin- met theater, zang en dans iet Noordwijkse strand. Md van Hall, als gynaeco- verbonden geweest aan het Leids Universitair Medisch Centrum, stapt niet volledig uit het culturele circuit van zijn woonplaats. Hij is inmiddels voorzitter van de Stichting Zo- merkunst Noordwijk. „Wij or ganiseren geen evenementen, maar fungeren meer als denktank. Wij kijken aan welke activiteiten nog behoefte is. Een langgekoesterde wens is bij voorbeeld om net als vroeger weer een jazzfestival in Noord wijk te houden." Een persoon lijke droom van de scheidend voorzitter is om een 'mooi, klein museum' in zijn woon plaats van de grond te krijgen. „Zoals je in Scheveningen het museum Beelden aan Zee hebt, zou Noordwijk verrijkt kunnen worden met Schilderijen aan Zee. Naast de vuurtoren ligt een oud café dat helemaal dichtge timmerd is. Dat zou een ideale plek zijn." Hoewel hij carrière maakte in de medische wereld heeft Ey lard van Hall zich altijd erg aan getrokken gevoeld tot de wereld van kunst en cultuur. „Mijn oom Frits van Hall was beeld houwer. Mijn vrouw Maja is kunstenaar. Ik ben ervan over tuigd dat dit aspect 44 jaar gele den mede mijn partnerkeuze heeft bepaald. En mijn zoon Jurriaan is ook kunstenaar ge worden. Nee hoor, ik heb nooit de aanvechting gevoeld om zelf te gaan tekenen of schilderen. Eylard van Hall: „Ik heb zelf geen talent om te gaan tekenen of schil deren." Foto: Henk Bouwman Daar heb ik geen talent voor." Op het kunstzinnige vlak pre senteert de Noordwijker zich daarom vooral als organisator. Na zijn emeritaat werd hij ge vraagd toe te treden tot de Stichting ExpoZee. „De activi teiten waren op dat moment beperkt tot jaarlijks een paar exposities van schilders uit de regio. Ik wilde daar iets nieuws aan toevoegen. In Katwijk was in 1995 een soort schilderfesti val gehouden, maar het had nooit een vervolg gekregen. Daarom bedacht ik dat het leuk zou zijn om zo'n festival in Noordwijk op te zetten in de laatste zomer van de vorige eeuw." Het eerste jaar trok het festival veertig kunstenaars. Inmiddels is dat aantal meer dan verdub beld. Honderd deelnemers vindt Van Hall de limiet. „Het moet niet te groot worden. An ders verliest het zijn intimiteit. De kunstenaars moeten cen traal staan. Zij krijgen hier de gelegenheid om te werken, workshops te doen, masterclas- ses te volgen en hun schilderij en te verkopen." In de festival tent worden elke dag de vers gemaakte werken opgehangen en te koop aangeboden. De niet verkochte schilderijen worden zondag 22 juni tussen 13.00 en 16.00 uur geveild. Het festival wordt komende maandag om 20.00 uur ge opend met een optreden van de kunstenaarskolonie Ruigoord. „De kunststroming After Nature is zo'n vijftien jaar geleden in Ruigoord begonnen. Deze be weging ging weer naar de na tuur schilderen. Dat was tegen de gevestigde orde in. Alles was op dat moment abstract. After Nature is altijd nauw verbon den geweest met het schilder festival. Daarom leek het ons leuk om Ruigoord voor het lus trum te vragen." Op het festival wordt in de geest vai^ After Nature naar de werkelijkheid geschilderd. „Hoewel een abstract schilder zich niet gauw zal aanmelden, zou zo'n kruisbestuiving inte ressant kunnen zijn. Het kan voor een abstract kunstenaar geen kwaad om weer eens naar de natuur te werken. Op de academie werd het niet eens meer geleerd. Langzamerhand is die trend omgebogen. Er wordt weer naar model geschil derd. Grote abstracte kunste naars als Mondriaan, Picasso en Dali hebben in het begin al lemaal de werkelijkheid geschil derd en zijn pas later gaan ab straheren." Vanaf dinsdag wordt in Noord wijk daadwerkelijk geschilderd. De ontstane doeken worden za terdag door een jury beoor deeld. Vijf kunstenaars worden genomineerd voor de Rem brandt Painting Award ter grootte van 2500 euro. De win naar krijgt de prijs zaterdag avond op het Doekenbal. Bo vendien wacht dit vijftal van 17 tot 31 augustus een expositie in de Kapel in de Hoofdstraat. Het lustrumjaar wordt op 27 augus tus afgesloten met een confe rentie over schilderen naar de natuur en cultureel onderne merschap. Noordwijk Zomer Schilder Festival, 16 t/m 22 juni, festi valtent, Koningin Wilhelmina Boulevard (naast de vuurto ren), Noordwijk. Voor meer informatie: www.schilderfesti- val.nl. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Leids Studenten Koor Orkest Collegium Musicum m.m.v. Francisa Dukel o.l.v. Gilles Michels en Otto Tausk met werk van Tsjaikovski en Elgar. Gehoord: 13/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. Elgar en Tsjaikovski, een Engel se en een Russische componist, maar beiden geneigd tot ro mantisch zwelgen. Toch heb ben de vier werken die Collegi um Musicum brengt, elk een heel eigen gezicht. Net zo ver schillend zijn de vier gezichten die CM heeft, onder twee ver schillende dirigenten. Het grootkoor zet de avond in met drie liederen van Tsjai kovski, die een ouderwetse kwaliteit hebben. Het koor is zo'n negentig zangers groot, en dat maakt dat de klank zich vooral in den brede ontwikkelt. Het meest opmerkelijke is de hymne voor Anton Rubinstein, met zwaar glorieuze koorpartij en, afgewisseld door lieflijker momenten en een bijzonder einde, dat doet denken aan een cascade met een hoog opspui tende fontein als puntje op de i. Van Elgars 'The Music Makers' (door mezzo Francisca Dukel, het grootkoor en het orkest) maakt CM absolute dweepmu- ziek. De lofzang op 'muzikan ten' heeft van zichzelf al niet zoveel vorm, maar CM weet er ook niet veel lijn in aan te bren gen. Megalomaan, fragmenta risch, ongenuanceerd en vrijwel zonder kern sleept het werk zich negen delen lang voort zonder ook maar één punt te maken. Koor en orkest lijken el kaar tegen te werken en dat maakt dé strekking potsierlijk. Veel beter is het Kamerkoor in drie Part Songs van Elgar. Death on the Hills is een won der van sfeer, met fraaie con trasten tussen puntige en hel- derevrouwenstemmen en bre de mannelijke legatolynen. In Love's Tempest imponeert vooral de krachtige opbouw, en met de afsluitende Serenade laat het Kamerkoor horen hoe beheerst en intelligent het flu welig aaibaar zingen kan. Toch is de vierde symfonie van Tsjaikovski de verrassing van de avond. CM's nieuwe dirigent Otto Tausk geeft zijn visite kaartje af met een volkomen onsentimentele, superswingen- de interpretatie, die het orkest met graagte en alert volgt. Snel le tempi, jazzy accenten en krachtige dynamiek dwingt hij af. Niet dat hij de breedte en de volte schuwt, maar zwelgen is er niet bij. En dat maakt Tsjaikovski zeer dansant, soms bijna luchtig, ondanks dreigende koperuit barstingen, schattige solopartij en door de houtblazers en uit waaierende strijkers. Drama tisch, contrastrijk en buitenge woon kleurrijk - zo hoor je Tsjaikovski graag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27