Numan is nog niet toe aan Beverwijk Kennis geeft Tim Takken een voorsprong Voetballer wil carrière afsluiten in Verenigde Staten Alphenaar met Swabo-ploeg in de Ronde van Zoeterwoude SPORT ZATERDAG I4JUNI 2003 Eric Korver lag om( n geleden bereidde Arthur Numan zich in park aan de rand van Beverwijk voor op nieuw seizoen. Alleen, en onzeker over (e( toekomst Omdat FC Twente hem naar 'erb' c^es*er w''^e dirigeren, maar hij zelf '-jekozen voor PSV. De consequenties ac- le hij. Vorige week stapte hij in het tuig voor een vakantie in Las Vegas. Op- w ongewis over zijn toekomst. Omdat kbi gow Rangers een aanbod deed dat té ver het zijne lag. De gevolgen van die keuze nt hij nog steeds voor lief. Ook al bete dat misschien het einde van de carrière Yuman, die even thuis was in Beverwijk. jd dat zijn hart alleen in Beverwijk lag, t hij al lang achter zich gelaten. Arthur ian is een wereldburger geworden. Hij ;t in de lach. „Tja, als je jaren in Eind- :n en Glasgow hebt gewoond, is Bever- bepaald geen bruisende stad meer.' o|) ïuis, dat is Beverwijk eigenlijk niet r. „Thuis is Schotland, zo voelt dat evoel is voor Numan altijd belangrijk n vj test. Daaraan hecht hij meer waarde aan status of geld. Arthur Numan is Me man van gezelligheid. Dat heeft hij van uit meegekregen. Hij wil zich goed tn in de omgeving waarin hij verblijft ij de mensen waarmee hij werkt. Daar- ;oos hij ook bewust voor PSV en later angers. „Vergelijkbare clubs, met de nte van een familie. Dat vind ik pret- chester City liet hij lopen, ook al was eld goed. „Ik kon er veel meer verdie- dan bij PSV, maar ik was nog zo jong, helemaal geen trek in die stap. Sportief 1 leek PSV me een veel betere zet. Een loeg in Nederland, Champions League ins op het Nederlands elftal. En zo is £9 irecies gegaan." 20,ico viel de keuze tussen Rangers en het ;eïnteresseerde Atletico Madrid hem min moeilijk. „Ze wilden allebei ver ien en daarom ben ik bij beide clubs geweest. In Madrid werd ik ontvan- gelip loor het bestuur. Zat ik tegenover een of zes van wie er precies eentje Engels De rest zat me alleen een beetje aan Bij Rangers was dat heel anders. I opgehaald met een privé-jet en op en door de voorzitter. Van het ritje de stad werd ik niet meteen enthousi- r wel van de mensen. Iedereen was bpen en vriendelijk. Het gevoel was ïgoed." 5 zo gebleven. Numan heeft het al vijf ng naar zijn zin in Glasgow, en wilde 1 graag voor een zesde jaar tekenen. die trainer Alex McLeish deelde. Het liep anders, ook al deed Numan flinke concessies. „Ik wist natuurlijk dat het fi nancieel niet goed gaat met Rangers. De club heeft zestig miljoen pond schuld. Ik ben altijd goed behandeld, heb vijf jaar fan tastisch verdiend, en daarom stelde ik in ja nuari, in een eerste gesprek voor mijn sala ris met dertig tot veertig procent te verla gen." Bij AZ zou Dirk Scheringa hem met open armen hebben ontvangen, Rangers' nieuwe directeur voetbalzaken Martin Bain niet. „Ze gingen er nog eens ver onder zitten. Korte tijd later in een tweede gesprek de den ze wel wat water bij de wijn, maar het verschil was nog te groot. Kwamen ze met een constructie op basis van het aantal ge speelde wedstrijden.Vond ik ook niks." Maar belangrijker dan de financiële kant was weer zijn gevoel. „Dat was een beetje weg. Ik had het idee dat ze wilden profite ren van het feit dat ik graag wilde blijven. En dan ben ik een hele rare. Ik was er klaar mee, heb de deur in het slot gegooid. Bo vendien bracht ik dat twee dagen later ook naar buiten, en dat hadden ze nooit ver wacht." Finale De FA Cupfinale was dus officieel de laatste wedstrijd van Arthur Numan voor de Gers, zoals fans hun ploeg liefkozend noemen. Het was de kroon op een prachtig seizoen. De Rangers pakten in Schotland élles: landstitel, League Cup en FA Cup. De in breng van Numan daarin wordt in Glasgow onderkend, en daarom wordt er van alles gedaan de verdediger om te praten. „De laatste weken lopen ze mijn deur plat. Maar wat mij betreft vergeefs. Het is voor mij een principekwestie geworden. En ik ben behoorlijk principieel." Dat is in het verleden vaker gebleken. Nu man is altijd een speler geweest die het heft in eigen hand nam, die zelf baas over zijn loopbaan wilde blijven. Met soms een greintje geluk, geeft hij toe. „Want dat heb je ook nodig. Op het juiste moment moet de juiste club interesse hebben." Dat geluk speelde enkel in zijn jonge jaren een factor. Numan was een groot talent bij Haarlem, maar mocht tegen een gelimi teerde transfersom van 750.000 gulden weg. Hij belandde bij FC Twente, al was dat nooit gebeurd als het aan Numan had gele gen. „Ik was al eerder rond met Willem II en daarna FC Utrecht. Had bij beide clubs zelfs getekend voor drie jaar, op voorwaar de dat de clubs er onderling zouden uitko men." Dat gebeurde niet, waarna uiteinde lijk Twente hem overnam. Verder was Numan vooral de man die zélf bepaalde wat er gebeurde, welke kant het op ging met zijn carrière. De keuzes die hij maakte, pakten zonder uitzondering goed uit. In ieder geval wat hem zelf betreft. „Ik heb nooit ergens spijt van gehad, sta nog steeds voor honderd procent achter alles wat ik heb gedaan." Oók ten aanzien van het Nederlands elftal. Numan bedankte vorig jaar voor de eer, juist op een moment dat er in Oranje ein delijk rust was rond zijn persoon. Natuur lijk, hij werd altijd geselecteerd. Daar lag het niet aan. Maar lang was er discussie of hij aan de linkerkant wel de beste keus was voor Oranje. De ophef verstomde na uitste kende prestaties op het WK van 1998 en het EK van 2000 in eigen land, hoewel beide toernooien werden overschaduwd door een onvrijwillig en abrupt einde. Maar een maal onomstreden vond Numan het zelf mooi geweest. „Als ik zie dat de jongens na een lang seizoen weer aan de bak moeten voor een kwalificatiewedstrijd in Wït-Rus- land, ben ik alleen maar blij dat ik dat niet meer heb", verzucht hij. „Dat geeft aan dat ik een juiste beslissing heb genomen." De twijfels van anderen daarover brengen hem niet aan het wankelen. „Advocaat was toen niet blij, en dat is hij nog niet. De bondscoach heeft regelmatig geprobeerd me op andere gedachten te brengen. Twee weken terug nog. Er was belangstelling van Bolton Wanderers, en hij belde me al snel op. 'Als je naar Engeland gaat, moeten we in augustus nog maar eens praten', zei hij. Blijkbaar is er voor mijn positie echt een probleem. Maar dat moeten ze zonder mij oplossen. Tien jaar Oranje is prachtig ge weest, en ik ben nog steeds gelukkig dat ik zelf de beslissing heb genomen om te stop pen." Hij beseft dat niet alle gevolgen van zijn keuzes even goed hoeven uit te pakken. Zijn 'nee' tegen Rangers kenmerkt dan wel zijn principes, maar het kan ook een voor tijdig einde van zijn loopbaan betekenen. Want er mag dan belangstelling zijn, con creet is er niets. Numan maakt zich er niet druk over. „Ik ga er niet vanuit dat het mijn laatste seizoen is geweest, maar ik houd er wel rekening mee. Daar kan ik dan ook best vrede mee hebben. Ik heb een mooie loop baan, veel meegemaakt. Zoals het nu is, is het al goed geweest. Maar in m'n hart wil ik het liefst nog spelen. Ik ben 33 en hartstik ke fit." PSV Een eventueel vervolg komt er zeker niet in Nederland. De interesse van PSV streelde hem, maar terugkeren naar Eindhoven is geen optie. „En andere Nederlandse clubs zijn voor mij niet aan de orde." Tijd om te settelen dan? Het lijkt er wel het moment voor. Zijn vriendin is zwanger en onlangs kochten ze in Beverwijk een wo ning, die weliswaar plat gaat en plaats maakt voor een nieuw optrekje. „Toch ben ik daar nog niet aan toe", zegt Numan stel- lig Vooralsnog keert hij volgende maand ge woon terug naar Schotland. „Daar voelen we ons prettig. Iedereen vroeg zich destijds af wat ik daar moest, waarom ik uitgere kend in Schotland ging spelen. Maar als ik terugkijk is het absoluut een verrijking van ons leven geweest. Een ander land, andere >-■ - Arthur Numan: „Zoals het nu is, is het al goed geweest. Maar in m'n hart wil ik het liefst nog spelen. Ik ben 33 en hartstikke fit." Foto: GPD/Joop Boek gewoonten. Ik ging daar samen met m'n vriendin heen, en dan leer je elkaar ook pas echt goed kennen. In het begin grepen we ieder vrij weekeinde aan om naar Neder land te gaan, afgelopen seizoen zijn we precies drie keer terug geweest. Dat geeft aan hoe we het naar onze zin hebben." De wereldburger in Arthur Numan zou het mooi vinden nog eens rond te kijken in de Verenigde Staten. Het land heeft hem altijd gefascineerd. De mogelijkheid om daar te voetballen én te leven staat hem bijzonder aan. „De kans dat ik daar volgend seizoen aan de slag ga is nog het grootst. Het lijkt me geweldig. En éls ik wat wil, moet het nu. De gelegenheid om te proeven van het leven in andere landen, vind ik een van de mooie voordelen van het voetbal. Echt, ik moet er niet aan denken dat ik dit allemaal had moeten missen." Peter van der Hulst Makken bewijst als wielrenner datje met een beperkt aantal trai- furen succesvol kunt zijn. De Alphenaar ziet ze nog wel om zich renners die zich daags voor de wedstrijd het snot voor de ogen Ji omdat ze het idee hebben dat het goed is. „Ik denk dat er meer s overtraind zijn dan ondertraind. Als je dertig uur per week It dan kun je in het weekeinde niet fris aan de start staan." en (28) weet waarover hij praat. Hij is als inspanningsfysio- erbonden aan het Universitair Medisch Centrum in Utrecht, zijn 36-urige baan traint hij wekelijks zo'n 12 uur en dat is eg om zondag okselfris te beginnen aan de Ronde van Zoeter- le. Ten dele heeft dat ook met zijn fysiek te maken. „Ik heb ninder training dan een ander nodig om prijs te kunnen rij en heeft dankzij zijn werk een voorsprong op zijn collega's in en delerpeloton. Toch is het niet zo lang geleden dat ook hij hd1 dat lange duurtrainingen goed waren. „Ik woonde vroeger in erdam en dan fietste ik twee of drie keer per maand naar Arn- te Dan draaide ik om bij het plaatsnaambordje. Terug in Am- T. siam had ik dan precies tweehonderd kilometer gereden. Dat k dus niet meer. Ik word daar niet sneller van, ik heb rust no- m het lichaam te laten herstellen en ik heb daar ook geen tijd voor. Je ziet steeds vaker dat de trainingen korter en intensie- /orden. Maar ik ga wel het hele jaar door. Het is niet zo dat ik tober stop en pas in februari mijn spullen weer oppak. Ik ga ni winter mountainbiken of veldrijden. Dan pak ik mijn fiets en efT(e golfbaan op." mei eren jk tn bekommert zich over kinderen voor wie het, vaak door een lische ziekte, al een topprestatie is om de trap op te lopen, ekijk wat ze nog kunnen en of daar nog rek in zit." De Alphe- t s( s onlangs gepromoveerd op een onderzoek naar de effecten et trainen in water op de gezondheid van jeugdreumapatiën- ijn beroep is ook in de sport niet ongewoon. Zo begeleidt van Diemen de renners van de Rabobankploeg, maar veel |a's heeft hij niet. Takken: „Vaak staan trainers daar niet voor cUl Dan geven ze elf spelers dezelfde training, terwijl ze op ver ende posities in het veld staan en daar dus ook andere eisen 'orden gesteld. Als ik hoor hoe er in het voetbal wordt ge- l. terwijl er in die sport miljoenen omgaan, dan moet het toch <1 iever kunnen. Er zijn zoveel nieuwe inzichten die nog niet in "igsboekjes staan, maar waarmee je wel je voordeel kunt Tim Takken: „Ik heb wat minder training dan een ander nodig om prijs te kunnen rijden." Foto: Taco van der Eb ever] fj !!™S Bij de KNWU hebben ze dat begrepen. Takken gaf afgelopen win ter verschillende malen een lezing voor jonge renners. Bij zijn ei gen wielerclub Swabo - een samenwerkingsverband van Swift, Avanti en De Bollenstreek - is hij ook meer dan alleen maar ren ner. „In het ziekenhuis wil ik jonge mensen enthousiast maken voor mijn vak en probeer ik hen wat bij te brengen. Dat proces gaat na mijn werk gewoon door. Je probeert de jongeren in de ploeg op sleeptouw te nemen." Takken is met zijn 28 jaar een van de oudere renners. Samen met wegkapitein Erik Bos, John Brou wer, oud-schaatser Jeroen Straathof en Jeroen de Joode wordt van hem verwacht dat hij de jongelingen in de clubcompetitie - de eer ste divisie van het amateurwielrennen - zou begeleiden. Tot nu toe gaat dat boven verwachting. Swabo is nagenoeg zeker van deelna me aan het finaleweekeinde. „Jeroen Straathof trekt de kar en je ziet dat de rest daardoor ook beter is gaan rijden." Voorlopig is de clubcompetitie wel het plafond van de ploeg.Als team hebben we weinig te zoeken in de topcompetitie." In de hoogste categorie zou Swabo te maken krijgen met semi-profes- sionele ploegen. „Dan tref je jongens van 20 tot en met 23 jaar die gestopt zijn met werken, terwijl de renners bij ons studeren of er een baan naast hebben. Het is dan net of ik tegen mijn stadgenoot ga staan tennissen en die mij dan finaal van de baan slaat", doelt hij op Martin Verkerk. Clubcompetitie Takken ziet voorlopig ook geen noodzaak om de stap omhoog te maken. „Vroeger werd minachtend over de clubcompetitie ge daan, nu rijden er heel veel goede renners in de rondte. Veel van hen zouden mee kunnen komen in de topcompetitie. Vroeger was het gat tussen de twee categorieën veel groter." De Alphenaar heeft er wel een verklaring voor. De topcompetitie kent een leef tijdslimiet van 27 jaar. Oudere renners als Martijn Lust, die enkele klassiekers op zijn naam heeft staan, en John Talen zijn daardoor aangewezen op de wedstrijden op het een na hoogste niveau. „Maar om nou te zeggen dat ik me oud en versleten ypel, nee. Op zich is het wel vreemd dat je als 28-jarige niet meer offhet hoogste niveau mag presteren. Ik denk dat ze dat hebben gedaan om de doorstroom van de jongeren te bevorderen. Voor Swabo is de top competitie voorlopig geen haalbare kaart. Erik Bos is 36 jaar en Je roen Straathof en Peterjan Ris zijn ook ouder dan 27." Takken, bevriend met amateurrenster Editha Bergkotte, maakte af gelopen winter de overstap van De Volharding naar Swift. Hij is een van de zeven renners van de Leidse club die deel uitmaken van Swabo. Daarnaast telt het vreemdelingenlegioen zes rijders van Avanti en twee van De Bollenstreek. Het bevalt Takken goed. „Het is geen haat en nijd. Bij De Volharding telde de ploeg 35 tot 40 renners. De helft stond dan bij een criterium aan de start en dan werd er wel een boos gereageerd als een ontsnapte renner door een clubgenoot werd teruggehaald. Bij Swabo rijden we rede lijk voor elkaar." In Zoeterwoude zal dat morgen niet anders zijn, maar dat betekent niet dat Jeroen Straathof in zijn voormalige woonplaats bij voor baat een beschermde positie krijgt. „Iedereen wil zo dicht bij huis voor zijn eigen kansen rijden. Je gaat niet achter elkaar aanrijden, maar we zullen ons ook niet allemaal voor hem opofferen. Boven dien heeft Jeroen zoveel snelheid van het baanwielrennen dat hij zelf ook wel naar voren kan komen. Ik denk hij een goede kans maakt." Takken die zelf de nodige podiumplaatsen in de criteri ums behaalde zal het als hij in Zoeterwoude wil winnen niet op een sprint aan laten komen. „Ik ben iemand die niet tot de laatste ronde wacht."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21