Rel visserij 'besmette' kabeljauw V I IMMO je SMS-fclicitatie gratis in de krant! Directeur Palace Hotel: 'We staan er uitstekend voor' Infoavond 071 - 528 14 14 Sportvissers slaan slag op veiling START OPRUIMING m Saton Optiek Open Tuindag 5Iemand heeft mijn leven in een Vlikobak gegooid investeer in kennis OpenUniversiteit Nederland Auteur bekent na 48 jaar moord n~r Leidsch Di gblad eksi tus- dat Akkoord Europese Conventie van 'historisch belang' Mobiele high tech tegen bumperkleven ig- iel is in On- Njord blaast de Burgerijdag nieuw leven in Kinderopvang bij Alecto ai zo goed als rond Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43256 LOS zaterdag I4JUNI 2003 bedrijfshuisvesting HAACWEG 51 LEIDEN pur www.immo-rijnstede.nl NR. 43256 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Pieter van Hove iJMuiDEN - Sportvissers op kabel jauw spelen handig in op de ho ge prijs voor deze vis als gevolg van de vangstbeperkingen. Op sommige Nederlandse afslagen wordt sinds kort dure kabeljauw aangeboden die gevangen is door recreatieve zeevissers en amateur-hengelaars. Zo worden op de visveiling van IJmuiden wekelijks tientallen kisten kabeljauw aangeboden door een handelaar die de waar koopt van sportvissers en ver volgens aanbiedt op de visvei ling, zegt de bedrijfsleider in vakblad Visserij nieuws. In een kist gaat zo'n 40 kilo vis. Een ki lo kabeljauw levert al gauw een bedrag op tussen de drie en vier euro. De visserij-organisaties schreeuwen moord en brand over de in hun ogen oneerlijke concurrentie. „Op de kisten zit (advertenties) i TIMBERLAND LUMBERJACK i Fine quulily-ïhoos atcr> one:, sirns 190? J PAANAKKER CO Zaterdag 14 juni om 9.00 UUR Maarsmaosteeg 12 Leiden PAUL GREEN MARIPE TOP S EIGEN TAAL uister Van der Hoeven (on twijs) wilde er afgelopen week ts van weten. Turkstalige les- i horen niet in het basison- rwijs thuis. Het staat haaks op ar beleid: onderwijs wordt in t Nederlands gegeven en het en van Turks onder schooltijd ort dus niet. Naar het betref- ide experiment op de twee tterdamse scholen stelt de derwijsinspectie dan ook een derzoek in, zo liet de minister ten. publiciteit over deze zaak •cht overigens ook weer aan t licht dat op zeker tien basis- loleil in ons land gewoon on- r schooltijd en met toestem- ng van de Onderwijsinspectie rks wordt gegeven. De inspec- wil kennelijk wel ervaring doen met de praktijk van het ijktijdig ontwikkelen van de ledertaai (Turks) om het Ne- lands beter te leren beheer- i) maar blaast naar buiten toe i ander politiek partijtje mee. dan is er maandag nog de spraak in het kort geding dat onderwijsbonden tegen de- fde minister aanspanden om I onderwijs in allochtone le lde talen te behouden. Hier it het weer om onderwijs in ^b^ld Arabisch, Turks of ibers voor basisschoolleerlin- buiten schooltijd. Vl minister had nog in het vori- kabinet besloten om de ze- itig miljoen euro die met dit derwijs is gemoeid, te schrap per i uit haar begroting. De On- ^(fwijsinspectie en het Sociaal Itureel Planbureau steunden ff. Veel van de 1400 leraren in type onderwijs beheersen het lerlands slecht, het ziektever- in in deze groep schijnt hoog zijn en de resultaten van de sen zijn omstreden, I ligt voor de hand om deze sa* K) allochtone leerkrachten behoorlijk Nederlands te le- en in te schakelen bijvoor- ld als assistenten van de In- leet; 1 Begeleiders van scholen 7. kv1 een zeer grote allochtone •ulatie. Op die manier kan de ©t lister ervaring opdoen om eenduidig beleid te formu- fft. Dat is effectiever en dus er dan het betalen van chtgelden. Ouders, scholieren en leerkrachten feliciteren de geslaagden met het behalen vaniuin diploma. SMS het woord: KRANT (gevolgd door een spatie) en je eigen felicitatiebericht naar 4999. De eerste 250 inzendingen worden geplaatst in de geslaagdenbijiage van deze krant op woensdag 25 juni. (kosten per SMS- inzending 0,55) Laser Intak takel Center, scherp zien zonder bril of lenzen Inderdaad, u leest het goed! U kunt bij Saton Optiek Oogzorg ook terecht wanneer u geen bril of lenzen meer wilt. Als Laser Intake Center biedt Saton Optiek Oogzorg u vanaf heden een onafhankelijk advies over alle facet ten van refractie chirurgie. Speciaal opgeleide optomelristen onderzoeken uw ogen en adviseren welke ooglaser behandeling voor u hel meest geschikt is. Informeert u gerust eens naar de mogelijkheden voor u! Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl door Anton Diedrich NooRDWiJK - Het gaat helemaal niet zo slecht met het Palace Hotel. Dat zegt Bart Schuitenmaker, de nieuwe directeur van het vijfsterrenhotel in Noordwijk aan Zee, waarvan de vorige directie onlangs failliet werd verklaard. „Het Palace Hotel zelf heeft geen proble men. Sterker nog, we staan er gezond voor." Schuitenmaker (46, geboren in Amsterdam) wil graag nog eens haarfijn uitleggen hoe het zit. „De eigenaar van het hotel is De Raad Vastgoed. Dat bedrijf is niet failliet. Het verhuurt het hotel aan een BV, die het ex ploiteert. De vorige BV die dat deed, van de vorige di recteuren Jürgen en Ilona Wondergem, die is failliet. Ik sta aan het hoofd van de nieuwe huurder. En wij zijn financieel kerngezond." De schuldeisers die nog geld tegoed hebben van het Palace Hotel, moeten dat dus gaan halen bij de failliete BV, de vorige huurder. Volgens Schuitenmaker zijn alle bedrijven best bereid om aan het Palace Hotel onder de nieuwe leiding te blijven leveren. Met de meeste le veranciers heeft de oude directeur ook afspraken ge maakt over een betalingsregeling. „Onze doorstart komt door het faillissement niet in gevaar", benadrukt Schuitenmaker. De oorzaken van het faillissement van het 'oude' Pala ce zijn tweeledig, volgens Schuitenmaker. Om te be ginnen hadden de Wondergems behoorlijk 'wind teu gen, zoals ze aan de kust zeggen'. Het hotel opende rond 11 september, de mkz-crisis drong al het toeris me nog eens verder terug, de economische tijd was so wieso al slecht en de congresmarkt in Nederland zakte dramatisch in. „In heel Nederland binnen twee jaar met 25 procent", zegt Schuitenmaker. Daarnaast had den de eerste directeuren verkeerde verwachtingen, vermoedt hij. „Ze dachten meer geld te kunnen uitge ven dan eigenlijk kon. Dus haalden ze dure designer spullen uit Italië, in plaats van voor wat minder geld dichter bij huis iets heel leuks en luxueus te zoeken." Schuitenmaker heeft zijn sporen in de Nederlandse hotelwereld verdiend in Zandvoort, Zeeland en Lim burg. In Zandvoort begon hij als zelfstandig onderne mer een hotel-restaurant, in Zeeland opende hij een bungalow- en recreatiepark en vervolgens leidde hij in Limburg het hotel- en restaurantcomplex Bilderberg. Hij zei vrijwel onmiddellijk 'ja' tegen het Palace Hotel. „Ik wilde terug naar de kust", zingt Schuitenmaker. Pagina R4: 'Het wordt een kwestie van inkoppen' een briefje zonder scheeps- nummer. Dit kan niet legaal zijn omdat de schepen geen li centie of vangstrechten heb ben. Maar intussen gaat de aangevoerde vis wel van het Nederlandse kabeljauwquotum af voor de beroepsvisserij", rea geert de Nederlandse Vissers bond op de 'besmette' kabel jauw. Voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserijverenigin gen vindt het te zot voor woor den. „Veel vissers gooien nu al kabeljauw overboord omdat het totale - beperkte - quotum voor dit jaar al voor meer dan de helft is opgevist. De Algeme ne Inspectiedienst (AID) moet de aanvoer controleren, maar die instantie doet niets." Een AID-woordvoerder beves tigt de toestroom van niet be roepsmatig gevangen kabel jauw. „Wij kunnen niet veel doen. Iedereen mag vis aanbie den op afslagen, het zijn open bare ruimten. Voor dit nieuwe fenomeen bestaat geen wettelij ke regeling." De AID stuurt bin nenkort een rapport over de kwestie naar het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV). Een woordvoer der zei gistermiddag dat het mi nisterie 'signalen heeft ontvan gen dat door sportvissers ge vangen kabeljauw op de veiling wordt aangeboden'. LNV wil de komende weken bekijken welke omvang dit heeft en of daar te gen opgetreden kan worden. leiden - De tuin moet op z'n mooist zijn en daarom wordt nog even snel dat laatste lelijke takje weggesnoeid of die uitgebloeide roos af geknipt. De eigenaars van tuinen die meedoen aan de Leidsch Dag blad Open Tuindag 2003 zetten vanochtend om tien uur het tuinhek open. ledereen die dat wil kan zomaar een privétuin van de lijst (af- Brit voelt zich bijna niemand gelopen donderdag gepubliceerd in de UITbijlage) binnenlopen. En als het een beetje meezit, staan er zelfs hapjes of drankjes klaar. Om vijf uur doen de eigenaren hun domein weer op slot. Foto: Hielco Kuipers Vrouw baart baby met twee hoofden caïro - Een 26 jaar oude vrouw uit Egypte heeft het leven gege ven aan een meisje met twee hoofden. Het kind kan beide hoofden bewegen. Dit meldde de Egyptische krant Al-Akhbar gisteren. De moeder had een probleemloze zwangerschap en zette het kind op de wereld na een keizersnee. De baby is voor verder onderzoek naar een ge specialiseerd ziekenhuis in Caï ro overgebracht. Motorrijder komt om bij aanrijding alphen aan den rijn - Een 38- jarige Alphense motorrijder is gisteravond om het leven geko men na een aanrijding met een auto. De man reed op de Presi dent Kennedylaan in zijn woonplaats toen hij frontaal in botsing kwam met een auto die ter hoogte van de Planetensin- gel linksaf sloeg. De auto werd bestuurd door een 23-jarige Alphenaar. De motorrijder is per ambulance naar het LUMC in Leiden gebracht. Hij overleed bij aankomst. Opnieuw hevige rellen in Teheran teheran - Honderden gewa pende conservatieven en veilig heidstroepen van de staat over spoelden de straten van de Iraanse hoofdstad Teheran gis teravond om nieuwe demon straties van hervormingsgezin de studenten met geweld de kop in te drukken. Vooral rond het universiteitscomplex sloe gen de Hizbollahi-wachten, de aanhangers van de conservatie ve Iraanse geestelijkheid, wild om zich heen. (advertenties) (advertentie) door Robbert Minkhorst leiden - Hoe langer Ian Hutchings aan het woord is, hoe kwader hij zich maakt. Bui ten zijn schuld om is hij zijn paspoort, geboortebewijs, ei genlijk z'n complete admini stratie en tal van dierbare spul len verloren. Hij probeert nu verhaal te halen, maar bij wie? Hij loopt tegen een muur op van regels, instanties, en - naar zijn gevoel - onbegrip en weer stand. De wanhoop nabij is de Italiaanse Brit naar de krant ge stapt. „Waar kan ik een beetje gerechtigheid vinden in dit land?" Met kerst voelt Hutchings nat tigheid. Hij is nadat hij in meer dere landen heeft gewerkt neer gestreken in Leiden. Hutchings zit in onderhuur in een huis van woningstichting Ons Doel. Hij werkt voor de gemeente. „Maar ik moest mijn huis uit. De huurder had veel proble men met huurachterstand." Hoe groot de problemen zijn blijkt op 28 maart, als de deur waarder op de stoep staat en de inboedel op straat zet. In de aanloop naar de ontrui ming brengt Hutchings een deel van zijn bezittingen in vei- Geert Majoor 17 juni presentatie 18.30 uur Studiecentrum Amsterdam, De Boelelaan 1105, (hoofdgebouw VU, 14e etage), 020-4449444 ligheid. Voor zijn laatste spullen lukt dat niet meer. „Ik had alles overgebracht naar een ander huis, mijn tv en zo. De rest heb ik in dozen gestopt: tien jaar van jaaropgaven van inkomens, loonstrookjes en mijn geboor tecertificaat. Maar ook mijn paspoort, kleding en backstage pasjes." Op één daarvan - Hutchings werkte door heel Eu ropa bij concerten - staat de handtekening van wijlen Fred dy Mercury. Hutchings kan om zijn laatste bezittingen op te halen alleen het huis niet meer in: de sloten op de deuren zijn veranderd. Hij weet niet op welke dag de deurwaarder komt. De huurder, zijn huisbaas in feite, vertelt nog wel aan zijn medehuurder: er komt inspectie, maar maak je niet druk, er is niets aan de hand. De huurder is niet veel later plotseling met de noorderzon vertrokken. Hutchings is na de ontruiming her en der verhaal gaan halen, onder andere bij de gemeente en het kantoor van deurwaarders Buik en Van der Horst uit Leiden. Bij de politie doet hij aangifte van diefstal van zijn paspoort. Maar zijn spullen heeft hij nog niet. „Er is alleen vastgesteld dat ik niet degene ben met huurschuld. Ik zou dus alles kunnen terugkrijgen. Maar ze dachten dat het rommel was. Het is weggegooid. Iemand heeft mijn leven in een Vliko bak gegooid." Gelukkig draagt hij zijn Neder landse identiteitskaart altijd bij zich, net als zijn verblijfspapie- ren - die heeft hij dus nog. .An ders was ik nu helemaal nie mand geweest." Pagina Ri: 'Het is een heel triest verhaal' Apeldoorn - De dood van de Lochemse PTT-ambtenaar JA. Nieuwenhuysen op 8 februari 1955 is geen ongeval geweest, zoals altijd werd aangenomen. In zijn tweede roman Sunny Home die deze week is versche nen, bekent de nu 68-jarige Ot to Veenhoven dat hij destijds zijn stiefvader heeft vermoord. De moord is de apotheose van de autobiografische thrilller, waarin Veenhoven zijn jeugdja ren in het Lochem van kort na de Tweede Wereldoorlog schetst. Veenhovens verhouding met stiefvader 'Siem' Nieuwenhuy sen vormt de rode draad in het boek. Veenhoven schetst hem als een brute man, die zijn ei gen kinderen en die van zijn tweede vrouw tiranniseert en mishandelt. Als de nog jonge Otto op een dag getuige is van zo'n mishandeling besluit hij 'Dad' om het leven te brengen. In zijn boek beschrijft Veenho ven minutieus hoe hij hem de schedel inslaat en de moord vervolgens op een ongeval doet lijken. De dood van Nieuwen huysen is in 1955 in Lochem al gemeen aanvaard als een onge val. Hij zou op een stormachti ge avond van het dak zijn geval len. Volgens justitie is de zaak verjaard. 'SCOREN IN MIJN STUDIE, DAT WIL IK' Opleidingen Biologie en Medisch Laboratoriumonderzoek, Bio-informatica, Chemie, Commerciële Economie, Communicatie, Culturele en Maatschappelijke Vorming, Fysiotherapie, HBO-Rechten, Informatica, Leraar Basisonderwijs, Maatschappelijk Werk en Dienstverlening, Personeel en Arbeid, Sociaal Juridische Dienstverlening, Sociaal Kunstzinnige Therapie, Sociaal Pedagogische Hulpverlening, Verpleegkunde. Nietvolr„n,Leide Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V"o m met persoonsgegevens Wij gaan zorgvukJg i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: i het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 www.leidschdagblad.nl rn'.'iun.i.t'.i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1