REGIO Samen door 't leven, samen geluk afdwinge Politie moet burger gevoel van veiligheid teruggeven 'Van een recessie ga je na totaah5o.ooo een jaar echt iets merken 2Unen verhezen. NAVRAAG Brancheorganisatie MKB Nederland is somber over de economische perspectieven voor de komende jaren. Het midden- en kleinbedrijf verwacht dat in 7 7 mensen hun baan Bijna de helft daarvan komt nog voor het eind van dit jaar op straat te staan, con cludeert de branche-organisatie na een peiling onder haar leden. Ac countant RENÉ VAN LEEUWEN, voorzitter van de MKB afdeling Lei den, ziet veel tekenen van een economische teruggang. Is de sfeer onder Leidse ondernemers somber? „Ligt eraan waar je naar kijkt. De mode en detailhandel doen het wonderlijk genoeg goed. Net als de verkoop van zoiets als sloepen. Maar in de IT-sector gaat het heel slecht. Ik zit hier in een kantoor op het Schut tersveld en ik zie volop leegstand om me heen. Die tweede toren bij de Groenoordhallen is ook niet gebouwd. En de gemeente moet tien mfijoen bezui nigen." Hoe komt tiet dan toch dat veel luxe-ar tikelen nog steeds als zoete broodjes oi>er de toonbank gaan? „Omdat er de afgelopen tien jaar heel veel geld is verdiend. Werkgelegenheid en geld hebben is niet meer één op één. We zijn enorm verwend geraakt. Zo ver wend dat we zelfs van een recessie wei nig merken. De meeste mensen zijn te genwoordig ook tweeverdieners, dat scheelt ook. Ik denk dat we van een re cessie pas na één of twee jaar echt iets gaan merken." Is de landelijke situatie in het midden- en kleinbedrijf vergelijkbaar met die van Leiden? „Het aantal faillissementen neemt wel toe. Men is nog niet echt somber, maar wel minder positief. Behalve dus in bepaalde secto ren. Mijn vrouw heeft een modewinkeltje in de binnenstad en dat loopt nog steeds goed." MKB Nederland is sceptisch oi>er het voornemen om de bureau cratie te verminderen en daarmee de administratieve lasten te verlichten. Deelt u die scepsis? „Ja. Ik zie altijd alleen maar dat de papierwinkel toeneemt. Als ac countant moet ik nu bijvoorbeeld aan elke klant gaan vragen om zich te identificeren. Dat schept weliswaar allemaal werkgelegen heid, maar waar moet dat allemaal toe leiden? De papierwinkel neemt er weer door toe. En neem zoiets als het uitbetalen van een salaris. Voor één zo n handeling heb je alleen al negen correspon dentieadressen, die die gegevens ook moeten hebben." tekst: Erna Straatsma foto: Hlelco Kuipers U IT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 14 juni LEIDEN - In een vertrouwelijk rapport van het onderzoeksbureau Sher wood Associates wordt een vernietigend oordeel uitgesproken over het automatiseringsproject Universitair Informatiesysteem Leiden (UIL) van de Leidse universiteit. Enkele conclusies: automatisering van administratieve systemen aan de universiteit kan eenvoudiger en goedkoper, het ontwikkelingsteam is voor het op poten zetten van het UIL-project 'uitzonderlijk zwak' en het klimaat binnen de universiteit is nog niet bepaald gunstig voor het ontwikkelen van administratieve systemen. Een opmerkelijke consta tering in het rapport is verder dat er een communicatiekloof bestaat tussen enerzijds bestuurders en gebruikers (van de te automatiseren systemen) en anderzijds het UIL-team. Bovendien ontbreekt het bij bestuurders en gebruikers aan begrip en steun voor het UIL-project, zo blijkt uit het rapport. SPORT - De naam van Rob Rensenbrink zal voortleven in de geschie denis nu de Argentijnse PTT besloten heeft hem, naar aanleiding van het produceren van de 1000ste wk-treffer, op een speciaal uit te ge ven postzegel af te drukken. Het opschrift van de zegel zal luiden: '1000 ste goal, Rensenbrink (Holland), Mendoza, 11 juni 1978'. ANNO 1978, woensdag 14 juni LEIDEN - De heer Beij van de Culturele Raad bezig met het vervaardi gen van het affiche voor de tentoonstelling 'Fietsen op de oude Tour1, die van 27 juni tot en met 1 juli in de Waag zal worden gehou den. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.ni HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ZATERDAG 14 JUNI 20;, DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN Ze dreven samen een kruidenierswinkel in de Prinsenstraat in Leiden. Ze trouw den in 1957 toen de woning boven de zaak vrijkwam. Cor (71) en Laura Tol - de Wilde (73) zijn nu 46 jaar bij elkaar en kijken terug op een intensief arbeidzaam leven. Geluk en doorzettingsvermogen vormen de rode draad van hun verhaal. Ze zijn aangesloten bij het apostolisch genootschap aan de Sumatrastraat in Leiden. Een belangrijke ontmoetingsplaats. Niet alleen omdat ze elkaar daar hebben leren kennen, maar ook omdat ze daar de betekenis van naastenliefde hebben ontdekt. Het gaat in dit geloof vooral om de liefde voor een ander. Zo opereren ze in hun woonomgeving in Leiderdorp en zo hebben ze ook altijd in hun winkel gestaan. „We hebben geen nare periodes meegemaakt. We hebben gewoon geluk gehad", zeggen ze eenvoudig. Een verhaal over saamhorigheid. „Ik ben in 1932 Reeuwijk geboren. Vier jaar later zijn mijn ouders van armoede naar Leiden gekomen. We woonden in de Voorstraat, maar zijn daarna nog een paar keer verhuisd. Mijn moeder kon hier een baan krij gen bij de kousenfabriek. Deze extra inkomsten waren in die tijd met vijf kinderen een welkome aanvulling. Dat duurde niet lang. De oorlog be gon een paar jaar daarna. Eten was toen belangrijk. Ik trok de regio in om bij boeren voedsel te halen. Aardappel voor aardappel haalde ik binnen. Bij Laura thuis ging het net zo." „Wij woonden in de Drie-october- straat in Leiden. Ik kom ook uit een gezin van vijf kinderen. Het ergste in die oorlogstijd vond ik dat mijn moeders traporgel werd geruild voor bloembollen en bruine bonen. We zijn er verder goed doorheen geko men." „Na de oorlog ben ik gaan werken op de huishoudschool aan het Ra penburg. We hebben elkaar leren kennen bij het Apostolisch Genoot schap. Cor sloot zich aan bij het koor toen hij zestien was. Ik zat er al via mijn ouders. We gingen altijd met de groep van de kerk erop uit." „Op een dag in het jaar 1955 vroeg een onderwijzeres van de huishoud school van Laura aan mij of ik de kruidenierswinkel van haar familie wilde overnemen. Zij en haar man voelden er niets voor. Ze vroeg dat niet zomaar. Op mijn dertiende zat ik al bij Albert Heijn in Oegstgeest. Ik kreeg dispensatie van de Arbeids beurs om een paar maanden eerder te gaan werken. Je moest immers veertien zijn. Ik ben letterlijk begon nen met luciferbonnen plalcken. Ik herinner me het nog precies. Alle producten waren na de oorlog op de bon. Daarna heb ik leren fietsen op een transportfiets met surrogaatban den. Repen autoband werden in de velg gelegd. Dat was een moeilijke klus, evenals het fietsen. Ik had ei genlijk nooit de gelegenheid gehad om dat te leren. Je liep veel." „Op mijn zestiende kreeg ik de mo gelijkheid mijn vakdiploma's en middenstandsdiploma te halen via de Coöperatie De Vooruit in de He renstraat. Je deed dan met kandida ten uit het hele land een week exa men in het dorpje De Steeg bij Am- hem. Tussendoor ben ik nog twee jaar in militaire dienst geweest als onderofficier bij de luchtdoelartille rie." „Na overleg met Laura heb ik de winkel van (de familie) Houps, zo heette die in de volksmond, gekocht. Ik was toen 23 jaar. Zij zegde haar baan bij de huishoudschool op en ging mij helpen. Na het werk gingen we gescheiden temg naar ons eigen ouderlijk huis. Dat was maar goed ook, want de eerste jaren was er nauwelijks inkomen. Ik moest de hy potheek maandelijks aflossen en in vesteren in producten. Met schulden moet je bij mij niet aankomen. Schulden moet je inlossen. Zo snel mogelijk." „Pas anderhalf jaar later zijn Cor en ik getrouwd. We konden toen boven de winkel wonen. In 1959 kreeg we onze dochter Cora. Dat was onver getelijk. Ik werkte tussen de voedin gen door en hij kwam temg van be zorgen als ik naar boven ging. In hoogtijdagen hadden we naast de winkel toch wel zo'n zeventig be- zorgklanten. Zo wisselden we elkaar af. Ja, je was wel eens helemaal afge draaid, maar dat gaf niet. We bouw den toch samen iets op?" „Je werd ook geholpen. Als Laura even moest rusten, zette ik de kin derwagen bij de deur. En er was al tijd wel een klant die zei: 'Ik moet even naar de stad, zal ik de wagen meenemen?' We zaten in een echte volksbuurt. In de zomer zat iedereen voor de deur met een biertje. Je hoorde veel over en van elkaar. Ze ker als kruidenier. De verhalen wer den in de zaak geboren. Het kwam zomaar voor dat ik de financiën van iemand stond te regelen of de belas tingpapieren aan het invullen was. Vraagbaak voor de buurt. Dat was eigenlijk het moeilijkste van mijn vak, want hoe ver ga je daarin?" ,,Als ik met mij dochter Cora op zon dag stond te badmintonnen, wisten de klanten mij te vinden. Ongemerkt stond ik dan weer in de winkel ver micelli voor de soep of koffie te ver kopen. Eigenlijk rekenden ze erop dat we er altijd waren. Ze werden bijna kwaad als wij na de kerk onver wacht wat langer wegbleven. Dan klopte het plaatje niet." „Maar we hebben er ook wel veel voor temg gehad. Weet je nog Cor, toen we door de verplichte winkel sluiting een week vakantie moesten nemen? Dat kon de eerste tien jaar absoluut niet. We konden niet zo maar een week zonder inkomsten. Na wat geheimzinnig overleg ben jij gewoon blijven bezorgen en hielp ik de klanten in een donkere winkel." „Ja, de eerste echte vakantie, eind zestig of zo, gingen we naar Noord- wijkerhout. Huurden we zo'n huisje met een tentdak. We waren aange sloten bij de Enkabé. Dat was de eer ste Nederlandse kruideniersorgani satie, die steunde je met de inkoop. Die letters hadden we ook op de winkel staan. We verkochten van al les. Van petroleum tot kippenvoer. Losse slaolie, losse groene zeep en losse stroop. Zout en soda kon je in van die grauwe grijze zakken schep pen. En gesorteerde koekjes kwa men uit stolpen met een glazen dek sel. Echt alles hadden we. Naainaal- den, stopnaalden en scheermesjes gingen per stuk. Zelfs de babyuitzet kon via ons worden besteld. Bij Kloos, grossier aan de Haarlemmer straat, kocht ik de spullen. Dikwijls kochten de mensen de spullen op de reutel. Ik had een lang boek, waar al les in stond. Eens per week of per maand rekenden we alles uit." „Daarom stopt Cor nog altijd een potlood automatisch achter zijn oor." „Klopt, ik heb net iets moeten afstre- pen op hout. In 1965, toen we de winkel hadden verbouwd, zijn we langzamerhand gestopt met dat gro te boek. Er braken toen voor de meeste mensen ook betere tijden aan. Ook voor ons. We konden een lening krijgen voor de verbouwing en in plaats van een fiets kon ik met een Renault 4 - die mooie met die knuppel - de bestellingen rondbren gen. We gingen over op mandjes, hadden een kleine toonbank en een Cor en Laura Tol-De Wilde: „We hebben samen nog geen dag spijt van de manier waarop we tot nu toe hebben leefd". Foto: Hielco Kuipers telmachine met een lade. Toch bleef ik het met potlood doen. Rekenen zit erin gebakken. Voor de geldschieters moet je betrouwbaar zijn. Dat bete kent voor mij werken, aflossen en sparen. Meevallers moet je opzij zet ten voor moeilijke tijden. Dat heb ik altijd gedaan en dat krijg je ook niet uit mijn hoofd. Ik heb maar een klein pensioentje, dus het is goed Het echtpaar Tol met dochter Cora in de net verbouwde kruidenierswinkel (1965) aan de Prinsenstraat in Leiden. Foto: privé-archief dat ik heb gespaard." „Onze dochter is het op dat vlak niet altijd met Cor eens. Zij zegt: 'Je leeft nu en niet straks.' Wij begonnen met heel weinig. Geleende stofzuiger, een tafel en een stoel. Kinderen van nu vinden dat wij een zwaar leven hebben gehad. Voor ons was het heel normaal. Wij denken dat leven niet zit in luxe en zomaar van alles kunnen doen." „Wij hebben inderdaad gewikt en gewogen. Toen we begin jaren ze ventig de buurtwinkels zagen ver dwijnen en het ons nog steeds goed ging, zijn we toch plannen voor de toekomst gaan maken. Laura had een oom en tante in het kruideniers vak die tot het bittere einde zijn doorgegaan en daardoor arm stier ven. Dat wilden wij niet. Overal ver rezen supermarken en ik werd zo kriegelig van klanten die mij steeds wezen op prijsverschillen. Ik kon daar niet tegenop. Ik werd daar heel akelig van. Daarom hebben we in 1974 de zaak gesloten. Ik wilde een leuk mens blijven. En dat is, geloof ik, gelukt." „We zijn op ons hoogtepunt gestopt. Cor is daarna boekhouder geworden bij een bouwbedrijf dat na zeven jaar failliet ging." „En ook in die periode stond er een weldoener op die vroeg of ik een si garenzaak op de Lage Rijndijk wilde kopen. Niet kopen, zei Laura. Ga er maar werken. Dat kon. En dat is ook een prachttijd geweest. Ik heb con tacten nodig. Ik vind het leuk omi overal tegenaan te bemoeien. Nu w werk ik nog. Ik breng twee dagen i MC de week pakjes rond. 'Goedemorg mevrouw. Ik heb het voorrecht on bij u een pakje te bezorgen.' Dat is,loor N toch een leuk begin van de dag? Vi der zingen we samen nog steeds e MCST< maandag bij het koor en zorgen w jen in met vele anderen voor de tuin eni ers gebouw van ons genootschap. Ik fen scj zoek de stamboom van mijn famii uit, spaar postzegels en hou van klle lnS' verjassen. En mijn vrouw vangt dag onze kleinzoon Boyd op." „Boyd komt na school naar ons to fac(^£ Daar geniet ik van. Ik vind het zo leuk om te zien hoe hij zich ontwi 001 kelt. Het nieuwe schooljaar gaath ing Kii naar het gymnasium. Hij denkt da 5K0) p veel over na. Dat is goed. Niets mensen zomaar aanwaaien. Ik ook niet doelloos op een stoel Je moet het idee houden, dat jr ~A,PllHp iets zinnigs bezig bent. Nu denk ik opvang vaak terug aan de periode dat hard werkten. Raar dat ik toen kon ik maar eens zomaar de En nu kan dat gewoon." „We hebben samen nog geen spijt van de manier waarop we tol n, nu toe hebben geleefd. Onze winlle verf met bovenwoning is nu een studef^n z Juf, iponta de M tenpand. En wij zitten prima in 01 hel] woning in Leiderdorp. Prachtig toch? We gaan nu heerlijk avond eten." Saskia Stoelinga Kir 'uiten nde ga 'oelvvei envijs oort i ebouw torischc 'and d tar sta nerd. esplan lersom' ecteur 'goureL Weedel Je Poe kii lutma choolse ecomr "ïlkar Roel Pieper en vooral zijn vrouw worden le vensgevaarlijk gewond na een steekpartij in hun tuin. De politie was al enkele malen op de hoogte gesteld van vreemd gedrag van de in dringer, maar zag hierin geen reden om in te grijpen. Ajax-directeur Beenhakker vlucht naar Mexico na minstens tweemaal door hooligans in elkaar geslagen te zijn. Winkeliers moeten hun winkels sluiten omdat zij veelvuldig wor den bestolen. Als burger moet je bijna de in druk krijgen dat de politie er alleen maar is om (lichte) verkeersovertredingen te beboeten en maar al te vaak de daders van misdrijven meer hulp en bescherming biedt dan de slachtof fers. Het is de hoogste tijd dat de kersverse mi nister van justitie in dit nieuwe kabinet drasti sche maatregelen neemt om de Nederlandse burger zijn gevoel van veiligheid terug te geven en daarmee de rechtstaat in ere te herstellf anders dreigt ons land helaas af te glijden 1 de status van een bananenrepubliek. P. van R« te* Peel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14