LEIDE Kooiplein krijgt politiebureau Sr 0 De Stemming Kiest u maar oogheelkunde 'Het is een heel triest verhaal' R1 REGIO Arrest moordverdachten Van der Krieke verlengd lallenterrein op de schop Zware straffen geëist tegen bouwers xtc-labs Burgerijdag Njord in ere hersteld Jde stelling! Martin Verkerk is een ééndagsvlieg te W v m v' Last Minute Leiden 20 juni loor Wim Koevoet - Het terrein rond de roenoordhallen gaat ingrij- ind veranderen. De Libéma roep (eigenaar van de ■oenoordhallen), Barthen Rio- lingswerken (een van de ondeigenaren) en de ge- eente maken plannen voor tt gebied tussen het spoor, de illem de Zwijgerlaan en de aaghsloot. Er zouden drie va anten op tafel liggen, maar «rokkenen willen verder niets rijt. Eind deze maand worden t voorkeuren duidelijker. zaterdag 14 juni 2003 2 Cor en Laura Tol over de dingen die voorbijgaan Volgend jaar popfestival in Warmond door Marijn Kramp leiden - Het nieuwe wijkbureau van de politie in Leiden-Noord verhuist naar de Kooilaan. In 2004 moet de nieuwbouw klaar zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het politieteam Noord, nu nog in de Merenwijk gehuisvest, een nieuw bureau zou krijgen aan de Willem de Zwijgerlaan, maar dat plan is van de baan. De ongeveer 45 politiemensen van team Noord zitten in de Merenwijk verspreid over twee verouderde ruimtes aan de Pelmolen. Het team is al enige tijd op zoek naar een nieuwbouwlocatie. Een voorwaarde is dat er snel begonnen kan worden met bouwen en dat het nieuwe bureau aan goede uitvalswegen komt te liggen zodat de politie snel ter plaatse kan zijn in Noord, Slaaghwijk, de Me renwijk maar ook de Raadsherenbuurt en het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein als dat nodig is. De politie twijfelde aanvankelijk aan een locatie bij het Kooiplein omdat het stadsbestuur plannen heeft om de ver keerssituatie daar te veranderen. Een plek meer richting Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan leek geschik ter. Maar dat was tegen de zin van het stadsbestuur, dat de politie liever goed zichtbaar in het centrum van de wijk heeft zitten. Volgens het stadsbestuur hoeft de poli tie zich ook geen zorgen te maken over een goede uitvalsroute, want die blijft daar altijd bestaan. De route wordt ge woon omgelegd in het geval de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooi laan in een tunnelbak verdwijnt. Met de ze verzekering en een stuk grond waar op snel gebouwd kan worden, waren de bezwaren van de politie van tafel. De nieuwbouw die qua grootte verge lijkbaar wordt met het nieuwe bureau aan de Vijf Meilaan in Zuidwest, wordt gebouwd op de hoek van de Kooilaan en de Bernhardkade. Mogelijk moet het trapveldje tegenover buurthuis 't Spoor tje gedeeltelijk wijken voor de nieuw bouw. Wethouder R. Hillebrand (PvdA) zegt dat hij graag mee denkt met Barthen en Libéma. Volgens de wethouder blijven de Groenoordhallen in elk geval overeind en zal het terrein gro tendeels zijn economische functie behouden, maar komen er wellicht functies bij voor de omliggende wijken, zoals Groenoord-Noord. „Maar ik moet goed oppassen met wat ik zeg. Libéma is een marktleider in de evenementenbranche en voor je het weet staat in het Leidsch Dagblad dat er hier een discotheek komt." (advertentie) OOGHEELKUNDE WARMOND Bij ons geen wachttijd. Wij zijn open en heten u van harte welkom in onze oogheelkundige kliniek aan het Oosteinde 34 te Warmond, naast de A44 met ruime gratis parkeergelegenheid. U kunt van maandag tot en met vrijdag bellen voor een afspraak, wij zijn van 8.30 uur tot 17.00 uur bereikbaar, het telefoonnummer is: 071-341 77 40 Oogheelkunde Warmond is een hoog gespecialiseerde oogheelkundige kliniek, waar u voor alle behandelingen en consulten terecht kunt. Alle medische handelingen worden verricht met de modernste apparatuur. De kosten worden voor zowel ziekenfonds- als particulierverzekerden vergoed. leiden - De drie verdachten die de politie vorige week heeft aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord op de Leidse onderne mer Jan van der Krieke (60), blijven langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Den Haag donder dag besloten. De beslissing is gistermiddag bekendgemaakt. De drie verdachten, een 38-jari- ge man uit Alphen aan den Rijn, een 28-jarige man uit Wassenaar en een 31-jarige Lei- denaar, werden vorige week ge arresteerd. Ook deed de politie huiszoekingen bij de verdach ten. Of zij ook de hoofdver dachten zijn, wil het OM niet zeggen. Wel zegt de woordvoer der dat het onderzoek door twintig rechercheurs op volle sterkte blijft doorgaan. Van der Krieke werd op zater dag 10 mei ontvoerd toen hij van zijn huis aan de Hoge Rijn dijk op weg was naar wasserij Ozon 200 op Industrieterrein Roomburg. Op donderdag 15 mei trof de politie hem dood aan in de kofferbak van zijn au to op de hoek van de Van Ho- gendorpstraat en het Oranje plein in de omgeving van Sta tion Hollands Spoor in Den Haag. Hij bleek om het leven te zijn gebracht. Verdachte loods in de Rooseveltstraat leiden - Het was een traditie die in onbruik was geraakt, maar gistermiddag werd de draad weer opgepakt. In het kader van de 129ste verjaardag van de Koninklijke Studen ten Roeivereeniging Njord werd de Burgerij dag nieuw leven ingeblazen. De dag is be doeld om de banden tussen de studenten en de Leidenaars stevig aan te halen. En hoe kan dat beter dan door eens stevig aan de roeiriemen te trekken? Daarom was de Rijn ter hoogte van molen D'Heesterboom op het Noordman-terrein het decor van korte roei- wedstrijden over 350 meter. In de vier met stuurman deden onder meer ploegen van Heineken, de gemeente en Milieudienst West Holland mee. En Njord uiteraard. Het evenement werd afgesloten met een borrel. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - Zout, vacuümpompen, talkpoeder, trechters, centrifu ges, kolven, buizen, koelspira- len. Allemaal spullen waarvan het bezit niet strafbaar is. Ook metalen stempels met daarop icoontjes van Donald Duck, Rolex en Mercedes zijn op zich niet verboden. Toch hoorden vier verdachten, van wie twee uit Leiden, giste ren hoge straffen tegen zich ei sen. Justitie verdenkt hen ervan mee te hebben gewerkt aan het produceren van synthetische drugs als xtc en het opzetten van laboratoria. Ook zouden ze systematisch valsheid in ge schrifte hebben gepleegd. Om dat ze al vaker vanwege drugs zaken in de gevangenis hebben gezeten en zich in deze zaak beroepen op hun zwijgrecht, eiste de officier straffen tussen de drie en de zes jaar. De hoog ste straffen heeft ze in gedach ten voor de twee mannen uit Leiden. Het openbaar ministerie heeft bijzondere opsporingsmetho den gebruikt om de mannen in de laaag te vatten. Telefoons werden afgetapt en zendertjes onder auto's geplakt. De op sporingsambtenaren werkten met een camera gericht op een loods in de Rooseveltstraat waar verdachte spullen stonden opgeslagen. Een van de mannen is 56 jaar, geboren in Leiden, maar woont nu in Zoetermeer; hij bleek de organisator van de vier. Een an dere verdachte (55) woont nog steeds in Leiden. Hij beheerde de loods in de Rooseveltstraat. De Leidenaar mengde er kleur stoffen met talkpoeder en zout, naar eigen zeggen omdat hij een bedrijfje wilde opzetten in alternatieve geneesmiddelen en vitaminepillen. Hij gaf toe dat hij een pistool, een geweer en 'een enorme hoeveelheid' mu nitie in huis had. Hij verklaarde dat hij bang was 'van de wereld te worden geschoten' nadat hij een paar jaar geleden een keer was gegijzeld. In zijn portefeuille zat een op gevouwen papier met aanwij zingen voor het maken van xtc. Volgens hem stamde dat papier nog uit de tijd van een vroegere veroordeling, maar de officier geloofde niet dat de Leidenaar zijn portefeuille sinds 1995 niet meer leeg had gemaakt. De rechter doet over zes weken uitspraak. et werk van een wethouder fi- inciën in Leiden is van een eurige voorspelbaarheid. Of nu van de PvdA zijn, het )A of de WD, ze hebben alle- laal dezelfde boodschap: we loeten bezuinigen. Als de ge- leente geld tekort komt, om tt gat in de begroting te dich- n, als de gemeente geld zat teft omdat ze iets nieuws Wil li hint het nakijken: het is elk ar hetzelfde. Steven de Vree loop Walenkamp, Aart van ichove, Huib Kruijt: allemaal zuinigden ze miljoenen. Een- bezuinigde zelfs miljoenen een jaar waarin Leiden 17 öjoen gulden had overgehou- n. De essentie van besturen bezuinigen, 't Is een rotbaan, aar iemand moet het doen. ok Rogier van der Sande, de aidige schatkistbewaarder, be- inigt jaar in jaar uit. Een wet- 'uder financiën moet vooral ed zijn in het brengen van icht nieuws. Beetje zuinig ge- ht trekken en zeggen: „Het ijt mij dames en heren, maar tscheepke der gemeente Lei- n is in zwaar weer terechtge- men. Straks scheuren de zei- en dan dobberen wij stuur- rond op de grote zee. Maar een reefje zetten en dan in we het warempel wel 'en. En aan de einder gloort 1. Volgend jaar zal het beter ir volgend jaar is het nooit Is best vervelend om wethou- financiën te zijn in Leiden. mag je het verzamelde Jk toespreken en zeggen: we hebben goed ge- Jullie hebben allemaal &f je ozb betaald en nu zit- wij op een bult geld waar 'geen raad mee weten. Laten er eens lekker van ne- •ar erger dan wethouder fi- is het om, zoals PvdA- Conny Broeyer, raadslid te j> V. '•••'•^3 ;T* zijn. Je krijgt er minder geld voor en minder aandacht. Totdat je in een lucide bui be denkt dat het aardig zou zijn om het volk te laten meepraten over de stormwind en de scheurende zeilen. Dat je daar mee 'draagvlak kunt creëren' voor de bezuinigingen. En dat dat toch mooi zou zijn. En dat plannetje leg je voor aan burgemeester en wethouders. Die kunnen daar geen 'nee' te gen zeggen, want ze hebben in hun beleidsprogramma ge schreven dat ze de kloof tussen burger en politiek willen dich ten. Daar worden ze liever niet in het openbaar aan herinnerd. Door die ongelukkige samen loop van omstandigheden wor den wij straks uitgenodigd voor een brede maatschappelijke discussie over de gemeentelijke financiën. Mogen wij in een zaaltje de wethouder, of een ambtenaar, horen vertellen hoe het scheepke der gemeente Lei den in zwaar weer terecht is ge komen. En hoe wij daarom moeten bezuinigen. En dan mogen we kiezen. Ho gere lasten? Minder vuilnis mannen? Gaten in de weg? Minder bussen? „Kiest u maar." Maar dat hadden we toch al ge daan? Dekselse jongens Miljoenen euro's zijn in 2002 uitgegeven zonder de vereiste toestemming van de gemeente raad. En toch is Leiden niet in last. Want dat is het laatste wat oppositieleider Wim Bleijie van het CDA wil: gedonder in de tent. Dat is alleen maar slecht voor het toch al zo besmeurde bestuurlijke imago van de stad. En de goedmoedige, milde Bleijie is er de man niet naar om uit dingen die mis gaan een oppositioneel slaatje te slaan. Drie A4'tjes heeft hij als voorzit ter van de commissie van de re keningen volgeschreven met onrechtmatige uitgaven. Hij is ze, lurkend aan zijn pijp, al et telijke keren langsgelopen. Hij schudt zijn hoofd en blaast kringen naar het plafond van de CDA-fractiekamer. Een glim lach speelt rond zijn mondhoe ken. Die Ron, Rogier, Alexan- derTAlejcander, Mohamed en Hans tocïL^kselse jongens zijn het, die wethouders. Geen rotjongens, maar dekselse jon gens. Ze hadden zijn zonen kunnen zijn. Op Mohamed na dan, want die is ook niet meer de jongste. Vooral Ronnie heeft het wel erg bont gemaakt. Die deelt tussen neus en lippen door in de raadscommissie ruimte en groen mee dat hij 7,5 euroton wil overmaken aan projectont wikkelaar MAB voor de au teursrechten van het Aalmarkt plan. En denkt dat het licht op groen staat, als niemand hem tegenspreekt. Weg geld, weg budgetrecht van de gemeente raad. Het is tegen alle regels, de raadsleden hebben het nakij ken en Ron heeft zijn zin. En toch kan Bleijie er niet boos om worden. Zo'n jongen val je toch niet lastig met begrotings wijzigingen die eerst in de ge meenteraad moeten worden goedgekeurd? Laat hem maar. Dat de mededeling zelfs de no tulist is ontgaan, laat Bleijie's oppositiebloed ook niet sneller stromen. Er zijn wethouders om minder weggestuurd. Maar in dat soort termen denkt Bleijie niet. Zijn wijsvinger priemt nooit naar een ander, maar steekt steevast in eigen boezem. Van boze opzet - dat weet Wim zeker - is geen sprake. Hooguit onzorgvuldigheid. In de raad zaal knikte hij dan ook instem mend toen wethouder financi en Rogier van der Sande de woorden van de accountant re lativeerde. Onrechtmatige uit gaven: zo noemde de wethou der de bakken geld die uit de gemeentekas zijn geschept zon der goedkeuring van de ge meenteraad. En al die uitgaven waren genoemd in een raads commissie. „Ze zijn dus poli tiek gedekt." De raad moet zelf veel alerter zijn en anderen niet met zijn budgetrecht laten weglopen, zei Bleijie. Hij klemt de pijp stevig tussen de tanden. Een tevreden roker is geen onruststoker. Die maakt liever zichzelf mond dood. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Het wordt tijd dat ie mand zich eens bekommert om zijn zaak, vindt Ian Hutchings. Niet omdat hij zielig is, maar omdat hem onrecht is aange daan. Zo voelt dat althans. .Als of ik beroofd en verkracht ben." Bij een ontruiming op 28 maart is de Leidenaar met Brits en Ita liaans bloed zijn paspoort, ge boortebewijs en tal van dierba re bezittingen kwijtgeraakt. Hutchings zat in onderhuur bij iemand met een forse huur schuld. Het enige wat de Leide naar tot dusverre te weten is ge komen, is dat zijn spullen moe ten zijn vernietigd. „Het was rommel, zeiden ze." De Leide naar heeft de hulp ingeroepen van de Rechtswinkel. Die heeft zijn zaak in behandeling, maar wil op dit moment geen nadere details geven. „Het is een heel triest verhaal", zegt de directeur van het deur waarderskantoor, Wil van der Horst, „maar dat is absoluut niet de schuld van ons. Onze verantwoordelijkheid houdt op zodra de spullen op straat staan. Daarna haalt de gemeen te ze op." Een paspoort? Niet gezien. Komt een deurwaarder waarde volle papieren tegen, dan is hij verplicht die te bewaren. „Nor maal slaat een gemeente de rest op. Spullen worden alleen ver nietigd als ze volkomen waar deloos zijn." En die indruk moet wel zijn ontstaan, aldus Van der Horst, want het ging om 'een hele vieze woning'. Dat laatste valt wel mee, zegt Erik Olijerhoek van Ons Doel: (advertentie) www.leidschdagblad.ni „Het was rommelig. Jij en ik zouden misschien andere nor men hebben." Dat er onder huurders woonden, wist hij niet. Het Hoofd Woondiensten was zelf bij de ontruiming aan wezig. Hij herinnert zich nog dat er een rugzak in huis stond. „Bij mijn weten is die be waard." Volle vuilniszakken stonden er ook, vult Van der Horst aan. Maar de boel was zo smerig, dat deurwaarders dan niet in die zakken 'mogen rom melen'. Voor je het weet snijd je je open aan een drugsspuit. De rol van de gemeente is on gewis. Hutchings heeft er op heldering gevraagd, maar niet gekregen. De reactie van de dienst milieu en beheer luidt: Als meneer wil weten wat met zijn spullen is gebeurd, kan hij contact met óns opnemen. Dit is een privé-aangelegenheid en daar treden we niet over naar buiten." Volgens Van der Horst is Hutchings daar ook aan het juiste adres. Al is hij in de eerste plaats bedonderd door de huurder. „Die zei alleen maar: er komt inspectie. Er is niks aan de hand." En als iémand in ge breke is gebleven, geeft Van der Horst aan, dan is het de huur der wel. Intussen weet Hutchings niet waar hij zijn recht kan halen. „Ik weet niet meer wat ik moet doen. Ik vraag niet om een half miljoen dollar. Ik vraag excuses, uitleg. Want waarom is mijn bezit niet opgeslagen?" (advertentie) Zoveel studenten zoveel talenten Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden. Jij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Geslaagd? Ideale tijd voor je definitieve studiekeuze. Doe een studiekeuzetest, bezoek je favoriete opleiding en ontdek Leiden als studentenstad. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13