LEIDE Leiden-Noord klaar voor metamorfose REGIO Achter wit en geel, lila, paars en blauw voor Niiflmni 'Ineens wist ik het: ik stop gewoon' Noordwijk i R1 Uitgekeken gj opuw collega's KNAKS www.autoheemskerk.com vrijdag 13 juni 2003 - Maja van Hall laakt monument oor zichzelf 00 r;:. Eén stichting 6,3 dot parkeren 1 Leiden erv„op m lakswinkel 2.76 n - Een gewapende man 18^30 gistermiddag kort na drie 9 en tabakswinkel in de e Maasstraat overvallen. 4.20 edreigde een 48-jarige v achter de toonbank met nes en eiste geld. Toen hij >9^34 reeg, ging de man er van- Meteen zochten zestien ïb.oo en de omgeving af, maar >2.97 der werd niet gevonden. 16 00 ,'itie besehikt wel over een )o!20 signalement. lichtpartij in lil ckbar om fiets 19.50 58.2oi( - Bij een snackbar in het urn ontstond woensdag- 39*7! ruzie om een in het water lide fiets. De eigenaar was 143 os dat hij bij de snackbar 6[oc een door de ruit gooide '4.a ;t een groep vrienden naar n ging. De eigenaar van 15.4 ickbar verdedigde zijn net een knuppel. Bij de 45|cx lartij liep een van de be- B6.0; ;nen een hoofdwond op. 30.9 uzenaronskelk t op bloeien - De Hortus Botanicus w u :ht zondag- of maandag- 01 [side bloei van een Suma- 75-5ye aronskelk, ofwel 52|3)hophallus titanum. In to- i[o2uurt de bloei twee dagen. yloeiende amorphophallus :idt een penetrante aas- 79.oflie aantrekkelijk is voor 0271 (advertentie) Eerste babyhertje leiden - Het eerste babyhertje is er weer in de Leidse Hout. Het jong werd in de nacht van woensdag op donderdag geboren in het herten kamp en stond, zoals het hoort, snel op zijn pootjes. Nog zo'n acht reeën zijn in verwachting en zullen de komende weken baren. Het jong krijgt er binnenkort dus een flink aantal speelkameraadjes bij. Foto: Hielco Kuipers Mkz-crisis was keerpunt in loopbaan Groenoordhallen-directeur door Wim Koevoet leiden - De wijkorganisaties heb ben gisteravond geen gebruik ge maakt van de gelegenheid om hun bezwaren tegen de veelom vattende en ingrijpende plannen voor Leiden-Noord kenbaar te maken. Wethouder R. Hillebrand (PvdA) toonde zich daarover na de vergadering van de raadscom missie ruimte en groen zeer ver heugd. Een mooier bewijs van de steun voor de kant waarmee het met de achterstandswijk op moet, is nauwelijks denkbaar, vindt hij. „Het draagvlak is groot, nu moeten we snel aan de slag", aldus Hillebrand. Hij voorziet dat vanaf 2006 met de daadwer kelijke uitvoering een begin kan worden gemaakt. In 2010 zal de metamorfose van Leiden- Noord voltooid zijn. Het liefst had Hillebrand een gezamenlijke persconferentie belegd om het nakende ak- (advertenties) 42i7ieen schuifpui van Lieftink geeft 84!5$tijl en cachet aan uw woning. 5^'g :e schuifpuien zijn er in talloze i8,8litvoeringen. In eigen fabriek 15.6 irvaardigd van hoogwaardig lium of kunststof. Met beglazing 7!stiaar keuze en voorzien van O-keur. In onze showroom doet >07[o u de mooiste ideeën op. 36J L howroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 1.0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: ag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur alerdag van 10.00 tot 16.30 uur door Marijn Kramp leiden - De kogel is door de kerk en er valt een grote last van zijn schouders. Zo typeert André de Jong zijn plotselinge vertrek bij de Groenoordhallen. Er worden momenteel grote plannen gemaakt voor de Groenoordhallen en het gebied daaromheen. De Jong - bijna 61 - hoeft die ronde niet meer mee te maken. Het is tijd voor nieu we mensen, meent hij na 34 jaar trouwe dienst. En in die mensen heeft hij alle vertrouwen. Gideon Ruben, al langer in dienst bij Libéma, is hoogstwaarschijnlijk tijdelijk in de hallen. De bedoeling is dat Jeroen Altink het uiteindelijk al leen gaat doen. Hij reageerde met nog tachtig anderen op de vacature, vertelt De Jong. „We hadden ze echt voor het uitkie zen en Altink is perfect voor de baan. Ik herken zoveel van me zelf in die jongen. Hij is nota bene opgegroeid in de achter tuin van de hallen, maakte er als kleine jongen die geweldige basketbalwedstrijden van Par ker mee, hij is gewoon thuis in de Groenoordhallen." De herkenning leidde bij De Jong tot bezinning. „Met Pink steren was ik voor het eerst sinds tijden drie dagen vrij en toen heb ik de balans opge maakt. Er staat heel veel te ge beuren bij de Groenoordhallen en het terrein er omheen. Daar mag ik nog niks over zeggen, maar dat zal binnenkort alle maal duidelijk worden. Het wordt heel anders allemaal. En het team dat er nu zit gaat dat helemaal waarmaken. Dat weet ik zeker. Daar ben ik niet meer bij nodig. Het is mooi geweest." Hoewel, mooi? De laatste jaren zat het juist tegen in de Groenoordhallen en dat heeft wel degelijk meegespeeld bij De Jongs afweging te stoppen. Het zijn tropenjaren geweest. De mkz-crisis van twee jaar gele den die de veemarkten uit de hallen verbande, markeert de omslag. Dat was een ramp voor het bedrijf en voor alle mensen die er mee te maken hadden. De economie stortte in, waar door Groenoord Plaza maar voor de helft werd afgebouwd. Alleen de toren waar uitzend bureau Luba in zit, werd gerea liseerd. De tweede toren is vooralsnog niet hoger gekomen dan de fundamenten. De slech te economie en huidige leeg stand in de kantoren maken be drijven huiverig. „Maar wie weet", besluit De Jong optimis tisch „de beurskoersen gaan weer iets omhoog en misschien klopt er over twee maanden wel weer een hotelketen op de deur die het aandurft, zo'n toren. Ik sprak gisteren Tjeerd Scheffer van de VW en er is in Leiden een groot beddentekort." De tegenslag van de laatste ja ren viel hem zwaar, vertelt De Jong. „Ik ben een doener. Zit al tijd vol met plannen, wil voor uit en geen stilstand, laat staan achteruitgang. En dan gaat zo'n periode je niet in de koude kle ren zitten. Tijdens Pinksteren, toen ik alles op een rijtje zette, wist ik het ineens: ik stop ge woon. De toekomst is in goede handen. De Libéma-directie was het daar mee eens en kwam met een goede regeling." Dat zo'n plotseling vertrek na 34 jaar dienst helemaal niet zo gewoon is, erkent hij. Hij is ook zeer emotioneel over zijn be sluit en het is inderdaad een heel abrupt afscheid. Maar toch ook weer niet, meent hij. „De mkz-crisis is achteraf bezien een keerpunt in mijn loopbaan geworden. Na die tijd werd alles anders en voor mij een stuk minder leuk. Sinds die tijd ben ik eigenlijk al aan het afbouwen en afscheid nemen. Het valt me zwaar hoor, maar het is goed zo. Ik ga nu - voor het eerst in mijn leven geloof ik - een lange strandwandeling met mijn Vrouw maken, om mijn hoofd eens goed leeg te laten waaien." koord over Leiden-Noord te presenteren, maar dat gaat de voorzitters van de wijkorganisa ties wat te ver. Zij moeten 'koorddansen', zoals één van hen zegt, om de gelederen in de achterbannen gesloten te hou den, want voor veel bewoners van de wijk breekt een periode van onzekerheid aan, onder meer omdat hun woningen te gen de vlakte zullen gaan. Te gen die achtergrond is een persconferentie met jubeltonen ongepast. De raadscommissie ruimte en groen kreeg gisteravond slechts een handjevol insprekers over de vloer, onder wie een bewo ner en een garagehouder uit de Bonairestraat, waar de slopers bal ruimte moet maken voor de brede school. Deze 'noorderlin gen' zeiden dat ze niet van plan waren dwars te gaan liggen. Ze waren vooral gekomen om de raadsleden aan te sporen om hun belangen in de gaten te houden. Zo wil garagehouder Schlieker dat de nieuwe plek van zijn bedrijf niet te ver uit de buurt is, omdat hij anders zijn klantenkring kwijtraakt. Het enige 'echte' protest kwam uit de Bemhardstraat. Een woordvoerder van de daar op gerichte werkgroep 'even/on even' keerde zich tegen de sloop van de flatwoningen. De ze woningen moeten wellicht wijken voor de reconstructie en uitbreiding van het Kooiplein en omgeving. Daarmee zouden, aldus de zegsman, allesbehalve bouwvallige, betaalbare huur woningen worden opgeofferd aan winkels waaraan weinig be hoefte bestaat. Hoewel het gisteren nog niet de bedoeling was dat de raadsle den op de bezwaren ingingen, kon SP'er H. Schoch het niet la ten om te zeggen dat zijn partij tegen de sloop van huizen is die de bewoners zoveel woonple- zier verschaffen als aan de Bemhardstraat kennelijk het geval is. CDA'er Flippo opperde een an dere plek voor de brede school. Hij deed dat in navolging van de wijkorganisaties. Die hebben het complex met scholen, een bibliotheek en een gezond heidscentrum ook liever bij ver pleeghuis Overrhyn aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Dan zou het beter bereikbaar zijn en aansluiten op de schooltuinen en de waterspeelplaats. Boven dien hoeft er met een andere plek voor de brede school min der te worden gesloopt rond het Kooiplein. Maar wethouder Hillebrand houdt vast aan het Kooiplein. Daaraan liggen 'uit voeringstechnische overwegin gen' ten grondslag. (advertenties) Morqen vindt u de Fraaie 5/6 persobns kampeertent met uitrüsbaar kuipzeiI en entree met souflee van 749,- Breedeveld Kampeer- eit zzverfsport Draadbaan 17 (de Baanderij) Leiderdorp Tel. 071-5415443 Geopend di. t/m vr. 09.00 - 18.00 uur zat. 09.00 - 17.00 uur koopavond do. 19.00 - 21.00 uur info breedeveldkamperen.nl De voortuin van de familie Berghuijs-Brussee is een begrip in Leiden-Zuidwest n met de Hortus Botani an de Universiteit Leiden 61 en een ®Pen Tu'ndag. e dag stellen tuineigena- 13^64n -beheerders in Leiden, rdorp, Oegstgeest, War 's, 561, Voorschoten en Zoe- 17 )ude hun tuin open voor ubliek. De aanmelding is 3Ï-7I ten. In de Uitkrant van •[si en staan de namen en sen van de deelnemers kaart, zodat de deelne- de adressen gemakkelijk en vinden. De deelne- 7 ijst is ook te vinden op www.leidschdagblad- p de site staan ook eer- si ifleveringen van deze Aan de tuindag is een Jeksprijs verbonden. ILO l van Marina Berghuijs 1* 7i i Robert Brussee (51) is 2Ü6l)pen. Dagelijks wandelen 24.6 ooral oudere bewoners in 13[o<!lvan Leiden-Zuidwest 8,3tie hoek van de Apollo- °'7ai de Schubertlaan. „De [ii n maken een loopje", i8.i ïrghuijs. Slechts een lage °^4 ïhaag scheidt de tuin van i[oiat en passanten hebben s ook vrij zicht op. Als 6 lijs in haar tuin aan het 18.3 i, en dat is vaak, krijgt ze atig waardering. „De ekt veel belangstelling, id ik natuurlijk leuk en eft me ook het idee gege- L aan de tuindag mee te Het achterdeel van de tuin van Marina Berghuijs en Robert Brussee is besloten. Een grasveldje werd bij de renovatie gespaard, om de openheid van de tuin te behouden en om lekker op te liggen als de zon schijnt. Foto: Hielco Kuipers Hoe anders was de toestand zes jaar geleden, toen het echtpaar het hoekhuis betrok. „De tuin telde wel zestig parkbomen", herinnert Berghuijs zich. „De wijk is gebouwd in de jaren '70 en sinds die tijd waren ze enorm gegroeid. Er was nooit iets gerooid. Op zichzelf was het begrijpelijk, de vorige be woners wilden vrij zitten. Het was prachtig hoor, maar het was echt te vol. Het huis werd er zo donker van." Het echtpaar besloot om de tuin in delen aan te pakken. Bo men rooien is een heidens werk, te veel voor één keer. Niet alle bomen verdwenen. Trots is Berghuijs vooral op een Cana dese beuk, die rechtop groeit en die het silhouet van een popu lier heeft. „Ik vind dat echt een bijzondere boom." Ook vier prunussen werden behouden. Met bloedend hart moesten Berghuijs en Brussee afstand doen van twee naaldverliezen- de metasequoia's en een pa pierberk. „Ze waren prachtig hoor, maar ja, geen licht hè." De tuin werd verdeeld in een besloten achtertuin en een opc.n voortuin. De voortuin ligt op het noorden en daarom koos Berghuijs er voor lichte kleuren: vooral roomwit en geel. Helemaal lukte dat niet. Zaad van een hemelsblauwe phlox waaide vanuit de voor tuin naar een border achterin. Hij staat er nu alweer een paar jaar, maar Berghuijs heeft nog geen gelegenheid gehad om hem te verplaatsen. Ook heeft de achtertuin een grasveldje, om het open karakter van de tuin te benadrukken en om 'lekker op in de zon tediggen^ Geel is het penningskruid, een be embedekker met een vracht aan gele bloemetjes. Geel zijn ook de rudbeckia's, sterke, zon nebloemachtige planten die tot in oktober bloeien. Wit zijn ver schillende spireasoorten, die bloeien met lieve, wollige kan delaartjes. Gebroken hartjes, witte korenbloemen en hibis cus completeren het beeld. Voordat de voortuin beplant kon worden, moest er flink aan bodemverbe tering worden gedaan. „Zuidwest ligt op opgespo ten grond. Daar wil niet veel op. Een tuinman heeft daarom zestig centi meter wegge- graven en daarvoor in de plaats tuinaarde op gebracht." Berghuijs koos planten die vooral lüa, paars en blauw bloeien. De hosta's beginnen net, een Amerikaanse sering straalt en de campanula's bloeien tegen de klippen op. Er staan - onder veel meer - lava- tera's, astrantia's (Zeeuws knopje), hydrangea's en hor- lb,; Éte* tensia's, die eerst blauw waren maar die nu roze bloeien. „Ze zijn lekker breed en er groeit geen onkruid onder." Een plat gedrukt plekje verraadt waar de rode kater des huizes zich te rugtrekt tussen het kattenkruid. Tot slot heeft het echtpaar een 'boshoekje', met voornamelijk acanthus en helleborus. De liefde voor de natuur en voor het tui nieren is Ma rina Berg huijs met de paplepel bij- llad gebracht. Ze weet zelf al f4 fkkfr* njet meer 2003 hoe lan8 ze bestuurslid is van de Ver eniging Vrienden van de Hortus Botanicus. Robert Brus see is van huis uit minder met de natuur vergroeid, maar hij doet graag met zijn vrouw mee. „Ik doe het zware werk. Verder kom ik vooral in de tuin als er wat be wonderd moet worden", lacht hij. Wilfred Simons Kaas en worst. Nederlandser kan bijna niet. Het blijft een lekkere combinatie. Daarom combineert Unox ze nu in één worstje: Kaasknaks. Da's gewoon een lekker stevig knakworstje met kleine stukjes echte kaas. Het lijkt heel simpel, maar het is meteen een ander worstje. Met een heel eigen smaak. Als je het proeft, weet je meteen weer waarom kaas en worst nog steeds de meest populaire traktatie van Nederland is. Kaasknaks zijn superlekker op een zacht puntje. Of gewoon uit de hand natuurlijk. Nieuw: Weight Care Warm Hartig Aan het lijnen en zin in een lekkere, caloriearme pastamaaltijd? Probeer dan eens 'Fusili met Broccoli': één van de drie nieuwe, gezonde maaltijdvervangers van Weight Care. Wissel ook eens af met 'Rijst op Oosterse wijze' of 'Italiaanse Tomatensoep' Stuk voor stuk maar 200 kcal per portie én alle voedingsstoffen die je per maaltijd nodig hebt De Weight Care gerechten zijn zo klaar kokend water toevoegen, roeren, even wachten en eten maar Bel voor meer Informatie 0800-0494948 (0,15 €/mln) of kijk op www.welghtcare.nl LEKKER. MAKKELIJK EN GEZ0N0 (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTOslsieBiWWfcE R K Leiden Roelofarendsveen L-1,071) 531 08 11R. TE LANG in de zon? W van A.Vogel: Crème Calendula Bij een geprikkelde huid Verkoelt en verzacht Met rustgevende lavendel A.Vogel. Aangeraden door de natuur. Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9