^SËf SLIPS, ■sbcff VS: NAVO uit vijandig België weg BUITENLAND DE 4E GRATIS Sharon vreest moedigen meer dan moordenaars Diplomatieke actie Amerika moet routekaart redden 3 SLOGGI Cl Protesten Iran gaan door Amerikanen in actie tegen Iraaks verzet Rumsfeld woest over genocidewet Canadese hakt heide handen buurvrouw af Omvangrijke vaccinatie tegen apenpokken in VS Amerikanen blijven nog een jaar onschendbaar :ro woedend r sancties EU - De Cubaanse presi- ;tro heeft hevig uitge- laar de Europese Unie, jige week sancties tegen staat instel- een drie uur durende tv- A aak noemde Castro de i| se premier Aznar en taliaanse ambtgenoot coni, die hij verantwoor- ïoudtvoor de EU-beslis- ec ascisten en bandieten'. a6n lomatieke sancties van waren een reactie op de tief 'evan ^ric ^aPers en de deling tot lange straffen ntallen dissidenten en spo hel te brandweer ,eiea! pteert aanbod n Aan het langdurige n 11 tussen de Britse brand- /en -den en de regering is de gekomen. Op een e bijeenkomst van de ?,n id in Glasgow stemde j j i driekwart van de afge- q ;den voor de in mei door n regering afgesproken erhoging van 16 procent Dmende twee. Het loon- heeft negen maanden 1 d. In die periode hebben idweerlieden acht dagen t. Zij eisten een loons- ig van bijna 40 procent, ;ering niet verder Ian 11 procent in vrijdag 13 JUNI 2003 van 1. inst 1 praak voor ,st j ordenaars' den - DNA-onderzoek ati0 de VS opnieuw geleid en ating van gevangenen omiie tijd onschuldig in de :nis hadden gezeten. or h mnen werden achttien uw( eden veroordeeld voor A] hting van en moord op ei o ïer op Long Island. De 1 zijn nu 39, 44 en 48 sporen die op het li- van het slachtoffer wa allenden, bevatten niet het aar( n van de veroordeelden, tint ■Mste Concorde one de nvi 1 wi :val at museum VS u»t_l ind lit Raisch. Er zijn geen ;en dat de dader of plan waren de bom 5 ers te vervoeren. De ast nog in het duister j identiteit en het motief lommenlegger(s). r Dsief pakket 'üjestel Alitalia - Op de luchthaven van is gisteren in een vlieg- de Italiaanse lucht- atschappij Alitalia een net explosief materiaal Het toestel zou van de de Adriatische Zee een c0 indse vlucht maken me. Het pakket, dat The draden en een ex- ■chi ki e'k" ;ke plek mteveer op de de roe r ini leti( ich bi in eel tan bare dor onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Amerika heeft beslo ten tot diplomatieke actie om te voorkomen dat de 'routekaart' naar vrede ten onder gaat in een golf van escalerend geweld. Op initiatief van minister van buitenlandse zaken Powell ver gaderen op 22 juni in de Jor daanse stad Akaba de beden kers van het plan: de Amerika nen, de Europese Unie, Rus land en de Verenigde Naties. Tien dagen geleden losten pre sident Bush en de Israëlische en Palestijnse premiers het startschot voor de uitvoering van het vredesplan, ook in Aka ba. De niet-Amerikaanse part ners waren toen niet welkom. De Israëlische premier Sharon wantrouwt de EU en de VN. Powell heeft gisteren de mees ten van zijn collega's in het Midden-Oosten opgebeld, met het verzoek te voorkomen dat de toestand nog verder uit de hand loopt. Sinds de eerste bij eenkomst in Akaba zijn Israël en de Palestijnse islamitische verzetsbeweging Harnas gewik keld in een gewelddadige cy clus van acties en reacties. Hoeveel werk er te verzetten is, bleek gisteren opnieuw in de Gazastrook, waar Israëlische helikopters voor de vijfde maal in twee dagen in actie kwamen. Doelwit was Yasser. Taha, een Hamas-militant. De raketten doodden ook zijn vrouw en twee kinderen die bij hem in de auto zaten, en drie voorbijgan gers. Meer dan 40 mensen raakten gewond. Honderden Palestijnen verzamelden zich bij het brandende wrak van Ta- ha's auto en schreeuwden om wraak. Harnas heeft laten weten dat ze 'een nieuwe serie wraakacties' begint, waarbij 'iedere zionist' doelwit is. In de verklaring krij gen buitenlanders in Israël de raad het land te verlaten 'om hun leven te redden'. Israël maakte gisteren duidelijk dat het bereid is alle middelen te gebruiken in zijn oorlog tegen Harnas. Defensiekringen slui ten niet uit dat ook hoge leiders als sheik Ahmed Yassin zullen worden geliquideerd. cton - De oudste Con- ver( an de Franse luchtvaart en ïappij Air France is gis- 3r(j, 1 zijn laatste reis in Was- ,pa geland. Het supersoni- stel, dat in 1976 zijn j, lucht maakte, is een ge- eur van Frankrijk aan het pnian-luchtvaartmuse- France hield vorige aid, op met Concordevluch- hij wege de teruglopende rkoi telling en de oplopende /or( judskosten. British Air- >1 m enige andere maat j die ooit Concordes juta ifte, houdt in oktober snelle vluchten op. in Dresden id op scherp '1 1 - De bom die vorige een koffer op het trein- Y van Dresden werd aan- U- n. stond op scherp. De de recherche in de jiitse deelstaat Saksen, zegt dat vandaag j iterview met de krant 7. sche Zeitung. De bom rschijnlijk afgegaan zo- de koffer had opge- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikanen zijn hypocriet. Zelf hanteren ze alle denkbare methoden bij het bestrijden van al- Qaeda, maar als Israël hetzelfde doet tegen Harnas krijgt het de wind van voren. Het is een vergelijking die je in Israël vaak hoort. Qua moordzucht doet Harnas niet onder voor al-Qaeda, maar als het gaat om de aan pak is er een niet onbelangrijk verschil. De Amerikanen hoeven zich niet te verzoenen met al-Qaeda. Israëliërs en Palestijnen zijn wél veroordeeld tot sa menleven. Of dat vreedzaam kan, moet de toekomst le ren. Maar nu er weer een internationaal vredesplan be staat, kan premier Sharon niet langer alle opties open houden. Als hij ernst wil maken met de uitvoering van de routekaart, zoals hij zelf zegt, zal hij de Palestijnse premier Abbas een eerlijke kans moeten geven hetzelf de te doen. Met president Bush heeft Sharon hemel en aarde be wogen om in de Palestijnse gebieden een pragmaticus als premier te krijgen, zodat ze president Arafat zouden kunnen negeren. Na de topconferentie in Akaba legde Abbas een opmerkelijke verklaring af. Hij riep zijn volk op de gewapende opstand te staken, en zei dat er in de Palestijnse gebieden maar één gewapende macht kan zijn: de overheid. Verder verklaarde hij zich bereid zelf de eerste stappen te zetten, in plaats van te wachten op een Israëlisch initiatief. In de oververhitte Palestijnse samenleving vielen zijn woorden niet in vruchtbare aarde. Arafats aanhang bespeurde een capitulatie en de radicale mili ties spuwden vuur. Hamas-woordvoerder Abdul Aziz Rantissi bezwoer een voortzetting van de gewapende strijd tot 'al het bezette gebied' is bevrijd. In de Palestijnse gebieden is Harnas belangrijk. Vol gens een Palestijns opinie-onderzoek geniet de bewe ging de steun van 29 procent van de bevolldng. Dat wil zeggen dat ze populairder is dan Arafats Fatah, die 22 procent haalde. Arafat is nog steeds de populairste lei der maar sheik Yassin, oprichter en geestelijk leider van Harnas, zit hem op de hielen. Fatah is trouwens ook sterk geradicaliseerd, zoals blijkt uit de opkomst van haar militante Aksa-brigade en de toenemende sa menwerking met de islamitische milities. In hun misère zoeken steeds meer Palestijnen hun toe vlucht tot de fanatieke islam en gewelddadige vormen van nationalisme. Tegen die achtergrond, en met de hete adem van een stokende Arafat in zijn nek, moet Abbas proberen de routekaart uit te voeren. Tegenwer king van Sharon is het laatste dat hij kan gebruiken. Eén ding is duidelijk: als er niet snel een eind komt aan de escalatie van het geweld, komt er snel een eind aan het premierschap van Abbas. Een ruime meerderheid van de Palestijnen beschouwt de premier als lakei van Israël en de Verenigde Staten. Sharon wakkert dat wantrouwen aan. Na 'Akaba' had hij kunnen afwachten hoe de Palestijnen hun onder linge geschil over een wapenstilstand zouden beslech ten. Anders dan Abbas verkeert hij in een comfortabele positie. Hij geniet de steun van een ruime meerderheid van de Israëlische bevolking. Met de moed der wanhoop was Abbas na Akaba be gonnen aan een poging de radicale milities over te ha len tot een bestand. Als Harnas daarop onmiddellijk had geantwoord met een nieuwe terreur campagne in Israël, had Sharon kunnen terugslaan zonder dat de in ternationale supporters van de routekaart daar iets te genin hadden kunnen brengen. Maar hij koos voor ei gen initiatief door een poging Hamas-woordvoerder Rantissi te liquideren. Was de bestemming van de raketten die Rantisi misten misschien eigenlijk Abbas? Wilde Sharon door escala tie van het conflict voorkomen dat de Palestijnen een akkoord bereikten over een wapenstilstand? De Israëli sche politieke commentatoren zijn er niet uit, maar de teneur van de beschouwingen werd aardig weergege ven door Yossi Sarid, voormalig leider van de liberale oppositiepartij Meretz. „Sharon is altijd banger ge weest voor de moedigen en gematigden onder de Pa lestijnen dan voor de Palestijnse moordenaars." ïateriaal bevatte, was in een reddingsvest m stoel. De politie vond en anonieme telefoni- nmelding. Deskundi- )en het pakket buiten tuig tot ontploffing ge- door de machtige geestelijken, niet in slaagt democratische hervormingen in te voeren. In de omgeving van de universiteit voerden nog ongeveer driehon derd andere demonstranten ac tie. In de eerste twee nachten waren er ongeveer 3000 op de been. De politie, zowel in uni form als in burger, was massaal aanwezig om te voorkomen dat de betogers het universiteitster rein op kwamen en om de stu denten binnen te houden. Zij werden bijgestaan door funda mentalistische moslims. teheran/rtr - In de Iraanse hoofdstad Teheran hebben stu denten en jongeren afgelopen nacht voor de derde achtereen volgende nacht geprotesteerd tegen de regering. Deze keer waren er bij de universiteit van Teheran echter slechts een paar honderd demonstranten. Enke le tientallen studenten riepen leuzen tegen zowel de geestelijk leiders van de islamitische re publiek als de gematigde presi dent Mohammed Khatami. Die laatste moet volgens hen aftre- den omdat hij er, tegengewerkt (advertentie) "Ton - De experts die ek doen naar het ver een van het ruimteveer hebben een gevaar- kke plek ontdekt in de erende shuttles. Het de bouten die de aan- Yerbinden met de ex- idstoftanks. Deze zes- leter lange bouten, die e start bij het afstoten inks afbreken, kunnen onderdelen van de aken en zo ernstige ichten. Op de tanks outenvangers' gemon- ize zijn echter niet loeg om onder alle om- Jeden stand te houden t gewicht van de acht- e<izware bouten. Geldig van I t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt. bagdad-washington/anp-rtr- afp - Bij operaties tegen ver- zetshaarden in Irak hebben de Amerikaanse strijdkrachten gis teren een gevechtshelikopter en een straaljager verloren. Voor de eerste keer sinds het einde van de oorlog tegen het oude regime wierpen Amerikaanse toestellen bommen af op een Iraaks doel. De Apache-gevechtshelikopter werd neergehaald door vijandig vuur. Volgens een woordvoer der van het geallieerde Centrale Commando bleef de tweekop pige bemanning ongedeerd De Apache was samen met twee andere Amerikaanse heli's be trokken bij een militaire actie tegen zogenoemde 'ongeregel de troepen'. De F16 stortte neer door een mankement. Met het gewapende optreden wil Washington een einde ma ken aan de aanvallen op Ameri kaanse militairen door aanhan gers van de verdreven president Saddam Hussein. Doelwit zijn leden van Husseins ooit al machtige Baath-partij, parami litairen en andere 'subversieve elementen'. De belangrijkste operatie giste ren was gericht tegen een trai ningskamp voor terroristen bij de stad Balad ten noorden van Bagdad. De verovering van het kamp begon met een Ameri kaanse luchtaanval. Door de strijd zouden zeker 70 Irakezen zijn gedood, meldde een woordvoerder. Enkele Amerika nen raakten gewond. De Amerikanen maakten giste- Een vrouwelijke Amerikaanse militair fouilleert een Iraakse bij een controle in Bagdad. Foto: DPA/Valdrin Xhemaj ren verder bekend dat zij de af gelopen dagen tijdens een an dere grootscheepse actie bijna vierhonderd aanhangers van Saddam Hussein oppakten. Ook namen zij wapensystemen en munitie in beslag. De Ameri kanen zetten meer dan 1000 man grondtroepen in. Van de opgepakte Irakezen zouden er ruim zestig zijn vrijgelaten. Het Centrale Commando houdt medestanders van Saddam Hussein verantwoordelijk voor een reeks aanslagen op Ameri kaanse militairen. Sinds presi dent Bush op 1 mei bekend maakte dat de grote vijandelijk heden in Irak achter de rug zijn, kwamen ruim dertig Ameri kaanse militairen door vijande lijke acties van Irakezen om. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Amerikaanse minis ter van defensie Donald Rumsfeld wil dat het hciofdkwartier van de NAVO uit Brussel verdwijnt. Vol gens de minister 'verzaakt België zijn plichten als gastland', omdat Amerikanen niet naar het NAVO- hoofdkwartier kunnen zonder het gevaar te l open gearresteerd te worden. Da t geldt vooral voor generaal Franks, de Amerikaanse opperbevelhebber in Irak. De minister eiste gisteren op hoge toon dat België Ameri kaanse militairen en politici niet vervolgt.' De omstreden Belgische genocidewetgeving maakt het mogelijk dat een rechter misdaden berecht die niet in België zijn gepleegd. Een advocaat heeft namens negen tien Irakezen e en klacht wegens oorlogsmisdadien ingediend te gen Franks. Tijdens een persconferentie in het NAVO-hoofdkwartier rea geerde Rumsfeld daar gisteren woedend op. Wij moeten dus voorkomen dat onze militairen en politici verplijcht zijn naar dit land te reizen omdat het NAVO-hoofdwakier hier nou eenmaal is gevestigd", zei hij. Hij liet doorschemeren dat de VS NAVO-bijeenkomsten in België zullen boycotten. Overigens zit ook de Belgische regering met de klacht tegen Franks in haar maag. Minister van buitenlandse zaken Louis Michel sprak eerder van 'een vorm van wetsmisbruik'. Rums feld had gisteren een ander woord: 'absurd'. Het Huis van Afgevaardigden heeft Rumsfeld onlangs ge vraagd te berekenen wat een mogelijke verhuizing van de NAVO naar een andere lidstaat kost. De Amerikaanse regering heeft het oog laten vallen op Polen, een nieuw NAVO-land en een trouwe bondgenoot. In Brussel liggen de plannen klaar voor grootscheepse nieuwbouw ter vervanging van het versleten oude NAVO- hoofdkwartier, maar een nieuw onderkomen kan niet worden gebouwd zonder geld uit de VS. „Dat heeft ook weinig zin als er geen Amerikanen heen kun nen", sneerde een getergde Rumsfeld gisteren. België heeft het bij de Ameri kaanse regering al eerder volko men verbruid, door in de NAVO wekenlang dwars te liggen in de aanloop naar de oorlog in Irak. Ook toen klonken uit Washing ton geluiden om het NAVO- hoofdkwartier te verplaatsen. Verdriet en woede in het Midden-Oosten. De zus van een slachtoffer van de bloedige Hamas-aanslag in Jeruzalem huilt hartstochtelijk op de begrafenis, en een razende Palestijn houdt de gehavende drinkfles en een verschroeid schoentje van een in Gaza gedood kind van een Hamas-voorman omhoog. Foto's: EPA/Jim Hollander en Reuters/Suhaib Salem met enkele pezen vast en ze bloedde verschrikkelijk. We hebben toen meteen de hulp diensten gebeld en bleven met haar praten zodat ze niet op nieuw bewusteloos raakte voor dat de ziekenwagen er was." In het ziekenhuis probeerden chi rurgen de handen weer aan de armen vast te maken. Het is nog niet bekend of dat gelukt is. Volgens omwonenden was het de school van de kinderen die contact had opgenomen met de kinderbescherming, omdat de kinderen sinds oktober niet meer waren komen opdagen. Het overdragen van de kinde ren gebeurde onder toezicht van de politie, maar vond plaats zonder incidenten. toronto/ap - Een vrouw in de Canadese stad Toronto heeft gisteren haar buurvrouw met een machete aangevallen en haar beide handen afgehakt, kort nadat de autoriteiten de vier kinderen van de vrouw hadden weggehaald. Zij dacht dat de buurvrouw de kinderbe scherming had gebeld. Het slachtoffer, een 44-jarige moeder van vijf kinderen, kroop naar de tuin om hulp te zoeken, en bleef daar bewuste loos liggen in een plas bloed. „Het was een van de meest gru welijke dingen die fik ooit gezien heb", zei een buurman die de vrouw te hulp schopt. „Ik hoorde haar schreeuwen. Haar handen hingen enkel nog new york/anp-dpa - De Ameri kaanse gezondheidsautoriteiten hebben iedereen dié mogelijk in aanraking is gekomen met een menselijke of dierlijke dra ger van het apenpokkenvirus aangeraden zich in te laten en ten tegen de gewome pokken. Het vaccin zou mensen twee weken lang beschermen tegen de ziekte, die kortgeleden de kop opstak in de VS. De waarschuwing geld't voor ie dereen, ongeacht de mogelijke bijwerkingen van een dergelijke prik met antistoffen. Zelfs zwangere vrouwen en kinderen zouden zich moeten laten in spuiten, melden Amerikaanse media. Het apenpokkenvirus is verwant aan het virus: dat bij mensen pokken veroorzaakt. Het is minder dodelijk dan de 'gewone' pokken. Die aandoe ning doodt ongeveer 30 procent van de geïnfecteerden, bij de apenpokken is dat 'slechts' 1 tot 10 procent De overheid heeft de import van en de handel in prairiehon den en andere knaagdieren die de ziekte mogelijk overbrengen verboden. Vermoed wordt dat een buidelrat uit het Afrikaanse Gambia de ziekte heeft meege nomen. De besmettingsbron lijkt een handelaar in exotische dieren in Villa Park in Illinois. Hij had een zieke rat in zijn winkel, die de prairiehonden lijkt te hebben besmet. De die ren zijn vervolgens verkocht in 15 staten. Medici in vier staten zouden in totaal 54 mensen hebben gelo kaliseerd die mogelijk besmet zijn met het apenpokkenvirus. Bij negen mensen is de ziekte inmiddels vastgesteld. De eer ste zieke was een kind van 3,5 jaar. De ouders hadden twee prairiehonden als moederdag geschenk gekocht. Medici in Milwaukee onderzoe ken ook drie mensen die het vi rus mogelijk hebben opgelopen door contact met andere men sen. Zij zouden de eerste geval len van mens-tot-mensbesmet ting zijn. Twee van de mogelijke gevallen zijn verpleegsters uit ziekenhuizen in Milwaukee waar patiënten met apenpok ken zijn behandeld. new york/anp-afp - De Verenigde Staten hebben gisteren ondanks enkele strubbelingen toch weer een jaar immuniteit in de wacht gesleept tegen vervolging door het Internationaal Strafhof (ICC). De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nam een Amerikaanse resolutie aan die Amerikaanse militairen op VN-vredesmissies be schermt tegen het in Den Haag gevestigde ICC. Washington is fel tegen het ICC omdat bet vreest dat Amerikanen op politiek getinte aanklachten naar Den Haag kunnen worden overgebracht om daar berecht te worden. De VN-resolutie die met twaalf stemmen voor en nul tegen werd aangenomen betekende een verlenging met een jaar van de immuniteit voor Amerikanen. Nam de raad een jaar geleden nog exact dezelfde tekst aan met vijftien stemmen voor en nul tegen, dit keer lagen Frankrijk, Duits land en Syrië dwars door zich van stemming te onthouden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7