ECONOMIE Geen akkoord over landbouw 'Geen files, geen stress voor truckers in Canada Werkloosheid speel groei in Europa part Belastingheffing drei; op energie- en kabeli Beeldscherm als papier van de toekomst Koning Willem l-prijs voor Oad-reizen Verzet Frankrijk en Duitsland tegen ontkoppelen subsidie en productie Bonden mogen doorgas met acties transport-C/ Winstgevendheid in zicf voor biotech-bedrijven Bedrijven gaan weer investeren voorburg - Industriële bedrij ven verwachten dit jaar 8 pro cent meer te investeren dan vo rig jaar. Het zijn echter vooral investeringen die de onderne mingen in 2001 en 2002 hadden uitgesteld, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De verwachte investeringen lig gen met 8,3 miljard euro op het niveau van het jaar 2000. Vooral de voedings- en metaalindu strie toont zich erg bereid om geld te steken in nieuwe appa ratuur of diensten. Over het jaar 2004 tonen de ondervraagde ondernemers zich nog erg on zeker wat betreft investeringen. Fraude via Gouden Gids Amsterdam - Een Rotterdams bedrijf heeft de afgelopen da gen valse facturen gestuurd naar zakelijke adverteerders in de Gouden Gids. Een woord voerster van de gids zei te zijn overspoeld met klachten over de spookrekeningen. Het be drijf zegt nog niet eerder met een dergelijke fraude te zijn ge confronteerd. De adverteerders wordt verzocht om 570,19 euro naar Media Nova over te maken voor plaatsingen op de website goudenbusinessgids.nl voor de jaren 2003 en 2004. Gouden Gids zegt de onderneming niet te kennen. Hetzelfde geldt voor de website. Gouden Gids stapt waarschijnlijk naar Justitie. De domeinnaam goudenbusi- nessgids.nl is op verzoek van Gouden Gids al tijdelijk uit de lucht gehaald. Casema mocht tarieven verhogen den haag - Het kabelbedrijf Casema maakt geen misbruik van zijn economische machts positie bij het aanbieden van tv-pakketten. De abonneetarie ven die Casema voor de pakket ten rekent zijn niet excessief. Dat concludeert de Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) na een onderzoek over een periode de jaren 2000 tot en met 2002. Verschillende par tijen, waaronder de politieke partij SP, hadden klachten in gediend over Casema. Zij be schuldigden het kabelbedrijf er van misbruik te maken van zijn monopoliepositie nadat de prij zen voor tv-pakketten in 1999 en 2000 werden verhoogd. De NMa concludeert dat het tarief in 'redelijke verhouding staat tot de economische prijs van de geleverde.tv-pakketten Massaontslag bij Duits spoor londen - De Duitse spoorwe gen staan een nieuw massaont slag te wachten. Bestuursvoor zitter Hartmut Mehdom heeft onverwacht aangekondigd dat er 40.000 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Op dit moment wer ken er 210.000 mensen bij Deutsche Bahn. Mehdom kon digde de personeelsverminde ring aan op een conferentie in Londen. Vooral administratieve functies verdwijnen. De reorga nisatie moet ervoor zorgen dat de spoorwegen minder bureau cratisch worden. Vorige maand had Mehdom nog verklaard dat het niet de bedoeling is dat er ontslagen vallen. De bonden zijn door de aankondiging dan ook verrast. De afgelopen jaren verloren al duizenden werkne mers hun baan bij de spoorwe gen in Duitsland. In 1994 werk ten er nog meer dan 330.000 mensen bij Deutsche Bahn. rotterdam/gpd - Elektronica- concem Philips heeft gisteren op het Nationaal Uitgevers Congres in Rotterdam zijn idee- en voor 'elektronisch papier' en elektronische boeken gepresen teerd. Van het Amerikaanse bedrijf Ink heeft Philips de beschikking gekregen over de technologie van Ink beeldschermen. Peter Kurstjens, manager elektroni sche Ink displays, vertelde zijn gehoor dat volgend jaar al een elektronisch boek in Japan in zwart-wit te koop kan zijn. Kurstjens wilde van de uitge vers weten of zij artikelen, tijd schriften of boeken via een elektronisch dubbelscherm wil len aanbieden. Een duidelijk antwoord kreeg hij nog niet. De techniek om via internet teksten op te roepen is er al. Probleem is echter dat teksten op mobieltjes of beeldscher men niet erg prettig lezen. Bo vendien zijn de beschikbare ap paraten kwetsbaar, duur en ge bruiken relatief veel energie. Het systeem waar Philips aan werkt is goed leesbaar bij dag licht en gebruikt alleen energie bij het omslaan van 'bladzijden' Belangrijk is wel dat er één standaard komt voor het sys teem '?n dat meer bedrijven de ontwikkelingskosten dragen. vrijdag 13 juni 2003 den haag - Kroonprins Willem-Alexander heeft gisteren in de Ridderzaal in Den Haag de Koning Willem l-prijs uitgereikt aan reisorganisatie Oad uit Holten. De prijs wordt sinds 1938 toegekend aan Nederlandse bedrijven die 'excelleren in vernieuwing en in goed on dernemerschap'. Vorig jaar ging de prijs naar transportinderneming Mammoet. Oad is in 1924 opgericht en begonnen als streekvervoerder in Twente. Inmiddels werkt het bedrijf als reisorganisatie over de hele wereld. De jaaromzet is nu ruim 600 miljoen euro. Er werken meer dan 1200 medewerkers in 60 landen. Het bedrijf is nog altijd in handen van de familie Ter Haar die het ook oprichtte. Op de foto: L ter Haar van Oad, kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima en president Wellink van de Nederlandsche Bank die voorzitter is van de stichting Koning Willem l-prijs. Foto: ANP/Jasper Juinen door onze correspondent Hans Gertsen Luxemburg - De Europese land bouwministers zijn het gisteren niet eens geworden over een vergaande hervorming van het gemeenschappelijk landbouwbe leid van de Europese Unie. Frank rijk en Duitsland verzetten zich tijdens overleg in Luxemburg te gen de voorstellen van EU-land- bouwcommissaris Fischler. Dat zou het gevolg zijn van een ak koord, eerder deze week, tussen president Chirac en kanselier Schroder. De ministers praten dinsdag verder. Ze hopen nog voor de Europese top van regeringslei ders, volgende week vrijdag en zaterdag in het Griekse Thessa loniki, een compromis te slui ten. Fischler wil dat de Europese landbouw marktgerichter wordt, ecologisch meer verant woord en minder overschotten produceert. Daartoe wil hij de inkomenssteun die de Europe se boeren krijgen op een ande re leest gaan schoeien. Subsi dies moeten niet langer gekop peld worden aan productienor men. Die 'ontkoppeling' staat cen traal in de hervormingsplan nen, maar vooral Frankrijk voelt daar niets voor en lijkt nu steun van Duitsland te hebben. Franse boeren krijgen nu jaar lijks bijna 10 miljard euro steun uit Brussel, bijna een kwart van het totale Europese landbouw budget van 43 miljard euro. Dat bedrag zou wel eens fors lager uit kunnen vallen als Fischler zijn zin krijgt. Het huidige systeem is nog ge baseerd op de situatie van kort na de Tweede Wereldoorlog, toen Europa kampte met grote voedseltekorten. Nu werkt het overproductie in de hand. Dat kost de EU veel geld omdat overschotten met fikse export subsidies op de wereldmarkt moeten worden gedumpt. Daarnaast krijgt de EU er vol gend voorjaar tien nieuwe le den bij. Zonder hervorming wordt het huidige systeem on uitvoerbaar. En tenslotte dringt ook de Wereldhandelsorgani satie (WTO) aan op verminde ring van de Europese land bouwsubsidies, omdat die con currentievervalsend werken en de wereldmarkt verstoren. Volgens de Britse krant The Fi nancial Times hebben Frank rijk en Duitsland eerder deze week tijdens topoverleg tussen kanselier Schroder en presi dent Chirac afgesproken de hervormingsplannen te dwars bomen. Duitsland zou hebben toegezegd het Franse verzet te gen de hervorming van het landbouwbeleid te steunen. Frankrijk zou in ruil daarvoor het Duitse verzet tegen een Eu ropese overnamerichtlijn steu nen. Die moet vijandelijke overnames van bedrijven in de EU mogelijk maken door het verbieden van allerlei bescher mingsconstructies. De Duitse landbouwminister Künast kwam door de - offici eel niet bevestigde - deal tussen Schroder en Chirac in een las tig parket. Tot voor kort was zij als 'Groene' minister voor de hervorming van het Europese landbouwbeleid, maar gisteren moest ze zich om redenen van hogere politiek tegen Fischlers voorstellen keren. Naar verluidt zouden Duitsland en Frankrijk de ontkoppeling die Fischler voorstaat pas op zijn vroegst in 2007 en dan ook nog maar gedeeltelijk willen in voeren. Daarnaast zouden de twee Europese zwaargewichten ook tegen plannen zijn om de garantieprijzen voor melk en graan te verlagen. Nederland en diverse andere landen steunen Fischlers plan nen. „We zijn yoor volledige ontkoppeling en wel zo snel mogelijk", zei landbouwminis ter Veerman. Een gedeeltelijke ontkoppeling heeft volgens hem veel nadelen, zoals ondui delijkheid voor de Europese boeren en het naast elkaar be staan van twee verschillende systemen. „Dat geeft uitvoe ringsproblemen waar we erg tegen opzien. We willen min der in plaats van meer regels." Groningse bemiddelt tussen transportondernemingen en Nederlanders 'Geen reden voor emigratie chauffeurs' Nederlandse vrachtwagenchauffeurs hoeven niet naar Canada te verhuizen als ze in Nederland niet aan de bak komen. Er zijn in ons land 1600 vacatures. Dat heeft een woordvoerster van Transport en Logistiek Nederland (TLN) gisteren gezegd. „Er is hier werk genoeg aldus de TLN-zegsvrouw. Het aantal vacatures is de laatste jaren wel gedaald als gevolg van de eco nomische neergang. Daarnaast zijn in de Randstad meer ba nen dan in het noorden van het land. TLN heeft ook geen be richten ontvangen dat chauffeurs massaal naar Canada zou den willen vertrekken. In Noord-Nederland gaat het niet slechter met de vervoersbedrijven dan in de overige regio's, stelt TLN. „Enkele ondernemingen zijn failliet gegaan, maar er is geen sprake van een trend", aldus de woordvoerster. door Hans Knijff kropswolde/florencevil- le/gpd - Nederlandse boeren wisten de weg al. Ook vrachtwa genchauffeurs emigreren nu met bosjes naar Canada. Annet te Sluiter, geboren in Delfzijl en driejaar geleden verhuisd naar Florenceville, New Brunswick, helpt hen. „Geen files, geen stress, hetzelfde loon", houdt ze de enthousiaste truckers voor. Ze is toevallig een weekje terug in Nederland. Samen met haar zoontje van bijna twee logeert ze bij schoonfamilie in Krops- wolde, bij Hoogezand-Sappe- meer. Maar uitblazen van het werk op de boerderij in Cana da is er niet bij voor Annette Sluiter (28). Haar bemidde lingsbureau, dat Canadese transporteurs aan het brood nodige personeel moet hel pen, slaat enorm aan. „In Canada is een enorm te kort aan truckers. En in Neder land zijn er te veel. Bovendien staan de chauffeurs hier gigan tisch onder druk en hebben de files het werkplezier verpest." Nog maar drie maanden gele den startte ze haar bureau Eastern Canada Immigration Job Consultants. Inmiddels zijn twee Nederlandse truckers met haar hulp in Canada aan de slag gegaan. Een derde komt er volgende week achter aan. Sluiter: „Dan volgen er nog 27 tot februari volgend jaar. Meest Nederlanders, maar er zitten ook twee Belgen en twee Britten bij." Van files hebben ze in New Brunswick, de oostelijke pro vincie waar Annette Sluiter en haar man aardappels verbou wen, geen weet. „Het is een gebied dat twee keer zo groot is als Nederland en er leven maar 600.000 mensen. Een trucker kan daar nog rijden. Het enorme tekort aan chauf feurs in Canada heeft een bi zarre achtergrond. Sluiter: Jt „Het beroep wordt er dooreet Annette Sluiter bemiddelt in Canada tussen transportbedrijven en Nederlandse chauffeurs. Foto: GPD/Dennis Beek immigratiebureau niet erkend. Transporteurs hebben in to taal wel 40.000 vacatures, maar ze krijgen geen directe hulp van de autoriteiten." Een gat in de markt, begreep Slui ter die in Nederland als inter cedente al ervaring had met arbeidsbemiddeling. Alleen al in haar eigen provin cie New Brunswick staan 5.500 vacatures voor truckers open. Sluiter zegt chauffeurs te kun nen plaatsen bij zeven, meest grotere transportbedrijven. „Dan moet je denken aan '0 tot 500 trucks per ondeme-/T/ ming." Elke chauffeur moet eerst examen doen voor een Canadees groot rijbewijs. Ook krijgt elke immigrant een twee weken durende training. Slui ters bureau bemiddelt ook voor huisvesting. Begeleiding van het gezin is eveneens in begrepen. „Ik ben zelf zonder hulp geëmigreerd en ik weet hoe moeilijkje het dan hebt." Het bureau probeert ook me disch personefel, leraren en IT'ers uit Europa te interesse ren voor emigratie. Maar het zijn voorlopig vooral vracht<4 wagenchauffeurs die wel oren blijken te hebben naar een Ca nadees avontuur. Sluiter regelt in nauwe samenwerking met werkgevers en autoriteiten in eerste instantie een tijdelijke werkvergunning (voor een tot drie jaar). Na afloop kan een permanente werkvergunning worden aangevraagd, of keert de chauffeur terug naar Ne derland, een ervaring rijker. Sluiter: „Ga er maar van uit dat ze willen blijven. Geen stress, geen files, hetzelfde loon als in Nederland en het leven is er nog goedkoper V ook." amsterdam/anp - FNV Bond genoten en CNV Bedrijven- bond zijn niet over de schreef gegaan met hun acties rond de CAO voor de transportsector. De president van de rechtbank in Amsterdam oordeelde giste ren dat de vakbonden wel de gelijk werkgevers in de trans portsector en hun opdrachtge vers mogen benaderen om te vertellen welke CAO naar hun mening de beste is voor werk nemers. Dat heeft advocaat H. Vallend- uuk bekendgemaakt namens negen transportbedrijven. Die bedrijven spanden vorige week een kort geding aan te gen de bonden. Vorige week beperkte de president van de rechtbank de bonden nog met een ordemaatregel. Hij de FNV Bondgenoten eL CNV Bedrijvenbond geen] drachtgevers van de tr< teurs aan te schrijven hij deze week definitief I spraak zou doen. De FNV- en CNV-bond ben ruim veertig transpoi drijven met acties gedr omdat zij eigen CAO's hel afgesloten met de kleij vakbond Landelijke Bel; Vereniging (LBV). In CAO's zijn volgens Bond[ ten en de Bedrijven! slechtere arbeidsvoorwa; opgenomen dan is afg< ken tussen de grote boi Transport en Logistiek Ni land en Koninklijk Nedei Vervoer in de sector-CAO. ipl amsterdam/anp - Dat de eco nomische groei in de twaalf landen van de eurozone dit jaar lager zal uitpakken dan eerder werd verwacht, is niet alleen toe te schrijven aan de lage dollarkoers. Minstens zo belangrijk zijn de oplopende werkloosheid en de wereldwij de dip in de economie. Het Economisch Bureau van ABN Amro denkt dat de werk loosheid eind 2003 in de euro landen is opgelopen tot 9,3 procent. Nu nog schommelt het werkloosheidspercentage rond de 8,8. Het lichte herstel dat de Euro pese Centrale Bank (ECB) voor de tweede helft van 2003 voor spelt, maakt de problemen er niet kleiner op. Door de stroe ve arbeidsmarkt worden Euro pese bedrijven gedurende dit jaar nog gedwongen om werk nemers buiten te zetten, aldus ABN Amro-econoom H. Zem- mouri gisteren. „Door de inflexibele arbeids markt houden bedrijven hun medewerkers zolang mogelijk vast, terwijl de productie af neemt. Dat kunnen ze na een tijd niet meer volhouden. Een eventueel herstel zal niet af doende zijn om alle werkne mers binnenboord te houden, aldus Zemmouri. De ECB heeft zijn groeiprog noses voor de eurozone giste ren naar beneden geschroefd. In de nieuwe raming gaat de bank uit van een groei van[ sen de 0,4 en 1 procent. 0( andere internationale insl ten schatten de economi: groei van de twaalf landei voorzichtig in. De Europi Commissie, het Internatii Monetair Fonds (IMF) en Organisatie voor Econoi Samenwerking en Onl ling (OESO) komen voor lopende jaar niet of nam boven de 1 procent uit. Amro zelf schat de groei procent. De bank schrijft de bescht verwachtingen voor een deel toe aan de tegenvalli werkloosheidcijfers. Da« zullen consumenten mint geld uitgeven en vertroel het uitzicht op herstel. Daarnaast wordt de econ< in Europa geplaagd door wereldwijde dip. Gemiddi wordt er over de hele wei minder verkocht. Dat leii tomatisch tot minder ordt voor bedrijven in Europa. Dat de dollar de afgelopei ken fors terrein verloren aan de euro, speelt de ei landen eveneens parten, helpt niet, want bedrijven! liezen marktaandeel", ali' Zemmouri. Toch wijst hij dat de rol van de dollarki niet overbelicht mag woi Een deel van de handel het buitenland wordt niet| reet aangetast door valut. schommelingen. lil fc,er den hjlag/anp - Exploitanten van energie-en kabelnetwer ken dreigen met belastingaan slagen te worden opgezadeld, wellicht zelfs met terugwer kende kracht. Dat kan het ge volg zijn van een uitspraak van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege in Nederland bevestigde een uit spraak van een gerechtshof dat ondergrondse netwerken als onroerend goed moeten worden behandeld. Dat bete kent dat bij verkoop 6 procent overdrachtsbelasting moet worden betaald. Bovendien kunnen de gemeenten er ook onroerendzaakbelasting (ozb) over heffen. Kabelexploitanten als Casema en UPC, maar ook andere be trokkenen zoals de Belasting dienst, studeren naarstig op de uitspraak van de Hoge Raad. Die kwam als een verrassing omdat advocaat-generaal P. Wattel het college eerder had geadviseerd een vonnis met deze strekking van het ge- utse liscl rechtshof te vernietigen adviezen van de advoca; neraal worden vaak gevol In de zaak waarin nu uil is gedaan, ging het om d koop van een kabelnet gemeente Leusden. He schil waarom het draait i fm uitvloeisel van de privatis ers j van netwerken. Vroeger die in handen van overheden die geen bel hadden aan verkoop erva Werkgeversorganisatie NCW zei in een eerste „os dat de uitspraak verstrek) _j 1. L j irscl iltR inge ider gevolgen kan hebben, gen, kabels en buizen grond zouden onder de naamde 'werktuigenvi ling' in de ozb kunnen wi gebracht. „In ieder geval worden voorkomen dat b ven met aanzienlijke ozb-lasten worden gecoi teerd, desnoods via v n| veng", aldus een woon der. „Verdere lastenverzv gen moeten achterwege ven." amsterdam/anp - De biotech- nologiesector is in 2010 einde lijk winstgevend. Een groot aantal producten dat nu nog in de pijplijn zit, komt namelijk de komende jaren op de markt. Daar wordt volgens Ernst Young flink op verdiend. Het bureau heeft onderzoek gedaan naar het wel en wee van de sec tor vorig jaar. In 2002 leed de sector wereld wijd een verlies van 12,5 miljard dollar. Een jaar daarvoor schreef de biotechnologie nog een verlies van 5,8 miljard in de boeken. De biotechnologie heeft sinds zijn ontstaan 25 jaar geleden nog nooit winst ge boekt. De bedrijfstak bevindt zich vol gens Ernst Young momenteel nog in een enorme dip. „De sector zit midden in de stonf-i", aldus onderzoeker P. Lucas van het bureau. De biotechi had vorig flink te lijden het gure klimaat op de ka ej^ markt en de malaise op fectenbeurzen. In Europa daalde de waarde van genoteerde nemingen met 50 proc de Verenigde Staten r Ver^ procent. Het aantal beui mcjs teerde bedrijven daalde nete wijd met 3 procent. |e st. De bedrijfstak heeft echl ^5 stabiele economische ba re gebouwd, stelt Ernst De inkomsten in de sect gen met 15 procent tot jard dollar. Alleen al in zitten er 255 potentieel gevende producten aan men. Daarnaast zullen d !t van de omzet en de steet wordende kosten de w vendheid binnen han( brengen, aldus het burea tap zij gel ste iel jnia jFra .pi /eg :elli ud en dii >nel in d Ol igi de I itsc net 1 Hel dei ne. led bate in e in st en a nme )en (k< ml (en a he kke eren de b aken anri oute ;zez i°eg eder

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6