Margarita geeft niet op na verlies BINNENLAND 2 Op Urk is zwijgen over coke geen optie meer Cursus inburgeren straks via de televisie Dertien redenen om vandaag extra voorzichtig te zijn Prinses begint bodemprocedure Europa mag bij mond- en klauwzeer vaccineren Vliegergekte in Scheveningen Nieuwe smokkelzaak wellicht link met Sister P. SP is grootste groeier gevangenissen r naar rechter aac De Groepsonderne- raad Gevangeniswezen pnieuw naar de rechter plannen over meer- ellen te dwarsbomen, •eft de raad gisteren be- Minister Donner wil zo ogelijk beginnen met de ng van twee gevangenen cel, ondanks felle kritiek hele gevangeniswezen. lat in beroep bij de On- ningskamer en zal even- n een kort geding probe- invoering in vooralsnog gevangenissen op te >n. Overigens zijn in Ne- d al meermanscellen in k. Zo moeten in de nood- enis in Zeist honderden oeriers hun cel delen, worden particuliere be- gsdiensten ingezet. arden luizen de - De 125 bewoners van elopen zondag deels af- de Goudse zorgcentrum elberg keren niet meer het verpleeghuis. Zij ;n op korte termijn naar iuw De Savelberghof er het oude gebouw. De stond voor eind 2003 nominatie voor sloop iuw. Door de brand ie daar sneller mee De bejaarden zitten iting van hun verhui- iandere tehuizen. der belasting r artiesten h - Nederlandse ar- jen sporters hoeven min- sting te betalen over diensten in het buiten- it Europese Hof heeft h bepaald dat artiesten Ln kosten mogen aftrek- |heffing gaat dan alleen ir de winst Dat kan een if sporter veel geld sche- s belastingadviseur laar scheelt de uit- nand als saxofoniste lfer jaarlijks ongeveer iuro. In landen als Ind en Spanje moeten ar- a sporters 25 procent g betalen over hun in- h: de gage voor een op- jof het prijzengeld dat zij rerdiend. na n voor go-missie ac - Nederland over- sen bescheiden bijdrage a aan de Europese sta- nacht voor Congo. Mi- np van defensie is be- rerzoek van Frankrijk lonofficier beschikbaar a voor de staf van de b in Parijs. Nederland is ide huidige inspannin- pfghanistan, Bosnië en p Irak niet in staat sub si bij te dragen aan de Omdat de missie offici- rde Europese Unie fitgevoerd, vindt de sgering het belangrijk sel mogelijk lidstaten bbolische) bijdrage le- enactivisten ban doen' Een meerderheid in le Kamer van CDA, [LPF wil dat minister een politieteam dat it op dierenrechtenacti- ieuw leven inblaast. Het team, dat vorig voorjaar jeheven, is nog steeds lig gezien de laatste acties, vindt de Ka- :enrechtenacti visten andere het Dieren- jsfront hebben de af weken weer op ver plaatsen in het land :n. Maandagnacht tn activisten langs bij ABN Amro in Am- Nijmegen, Utrecht en waar zij pinautoma- itmaakten en met een ruiten inschoten. Sinds si hebben zij nog eens tien acties in Neder- ;eëist variërend van be ien en bedreigingen tot chting. erzoek naar onmogelijk' - Een nog op te rich- uut dat alle rampen en ken moet onderzoeken jfa randen in goede be- sn. De beoogde voorzit- lie nieuwe 'Onder- id voor Veiligheid', mr. an Vollenhoven, betwij- I j onafhankelijk kan i. Ministers willen om passages in onder- >porten kunnen en voordat die open- rden. En daar wil Van Jfven niet aan. Ook j dat de beoogde raad l geld krijgt. Het budget chts 8,1 miljoen euro dat is maar 2,7 mil- r dan de huidige Raad [Transportveiligheid Vollenhoven bena- ,t de nieuwe raad meer jijgt als haar voorganger. vrijdag 13 JUNI 2003 door Bob van Huët Nijmegen - Lees en huiver. Vandaag is het vrijdag de dertiende, een legendarische onheilsdag. Mensen die vandaag de Wegenwacht no dig hebben, krijgen van de ANWB een pa raplu cadeau (niet binnenshuis openen, want dat brengt ongeluk!) 1. Elk jaar kent ten minste één vrijdag de dertiende. Volgend jaar zijn er twee: in fe bruari en augustus. Drie ongeluksdagen in één jaar komt zelden voor. De volgende keer in 2009. 2. Mensen die bang zijn voor het getal 13 worden aangemerkt als 'triskaidefoben'. In de Griekse mythologie liep het dan ook slecht af met Philippus van Macedonië die zijn standbeeld liet oprichten naast de beelden van de twaalf voornaamste go den. Kort daarna werd hij vermoord. 3. De Romeinen dachten dat duivels en heksen samenkwamen in groepen van dertien. En het feit dat men bij het Laatste Avondmaal met z'n dertienen aan tafel zat en het Beest opdoemt in het dertiende hoofdstuk van de Apocalyps heeft de der tien al vroeg besmet. 4. Vrijdag is de dag waarop allerlei akelige bijbelse gebeurtenissen worden gesitu eerd: Jezus werd die dag gekruisigd (Goe de Vrijdag), Adam en Eva werden uit het paradijs verdreven, Abel werd door Kaïn vermoord, enzovoort. 5. Van de Amerikanen past tien procent zijn leefpatroon aan als de dertiende van de maand op een vrijdag valt. De angst voor die dag zou de Amerikaanse econo mie elke keer een kwart miljard dollar aan schade berokkenen. Meer mensen mel den zich die dag ziek, luchtvaartmaat schappijen verkopen minder stoelen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek bere kende dat er ruim 200.000 Nederlanders op vrijdag de 13de zijn geboren. Onder hen zangeres Imca Marina. Nederlanders zitten minder met het dertiende syn droom dan Amerikanen. Trouwen en rei zen gebeurt hier wel op vrijdag de der tiende, zij het niet van harte. 6. Hollywood heeft munt geslagen uit die angst met een serie films Friday The 13th, waarin een gestoorde Jason om de vijf mi nuten een bloedbad aanricht. In augustus gaat in Amerika de film Freddy versus Ja son in première waarin de legendarische Freddy Krueger (van A Nightmare on Elm Street and Jason Vorhees (van Friday the 13th) samen huishouden. 7. In Amerika hebben duizenden bewo ners van huizen met nummer 13 geproce deerd voor een ander huisnummer. 8. Prins Bernhard had ooit een groot au to-ongeluk met een koninklijke wagen, kenteken AA13. De ANWB geeft deze vrij dag extra aandacht aan leden die pech onderweg hebben; ze krijgen een ANWB- paraplu. 9. Toppunt van onheil trof de bemanning van, hoe kan het anders, Apollo 13. Om 13.13 uur op 11-4-70 (1+1+4+7+0=13) werd de raket gelanceerd om twee dagen later, 13 april, in grote problemen te ra ken. Op 13-10 van datzelfde jaar'crashte een vliegtuig in de Andes en moesten de overlevenden het vlees van dode passa giers eten om niet te verhongeren. 10. In het Londense Savoy hotel kan voor diners met dertien genodigden een veer tiende mee-eter worden ingehuurd. Dit nadat tijdens een diner van dertien perso nen, in de jaren twintig, de gastheer was gestorven. 11. Er zijn diverse vrijdag-de-dertiende- clubs in de wereld waarvan de leden die dag vieren met onder ladders doorlopen, binnenskamers paraplu's openen, spie gels breken en zwarte katten zoeken. 12. In sommige culturen in 13 juist een geluksgetal. Voor de Mexicanen symboli seert het getal zon en energie. 13. Emile Ratelband heeft zich ook over het fenomeen gebogen. In het boekje Al les over 13 (1993) geeft hij een remedie: ...zeg hardop 'De Dertiende' en lach luid. Barst maar in lachen uit, schreeuw het van de daken, doe maf, wees idioot. Gil nogmaals en nogmaals en dan nog één keer: 'DE DERTIENDE!' luxemburg/anp-gpd - Het vac cineren van dieren ter bestrij ding van een uitbraak van mond- en klauwzeer (mkz) wordt makkelijker. De Europese ministers van landbouw heb ben gisteren besloten dat ge vaccineerde dieren niet meteen hoeven worden gedood. Hun vlees mag bovendien worden verkocht, zij het op beperkte schaal. Bij de mkz-uitbraak begin 2001 in Nederland leidde het ruimen van tienduizenden gezonde dieren tot grote maatschappe lijke onrust. Inenting was toen maar beperkt mogelijk. Boven dien moesten dieren ondanks hun vaccinatie alsnog zo snel mogelijk worden afgemaakt. Voortaan mogen de gevacci neerde dieren blijven leven. Hun zuivel kan binnen Europa worden verkocht. Belanden ingeënte dieren uit eindelijk toch op de slachtbank, dan mag hun vlees, waar niets mis mee is, gewoon in de schappen van slager en super markt. Tot drie maanden na de uitbraak overigens alleen in ei gen land, tenzij een ander EU- land toestemming van Brussel krijgt het te importeren. Pas drie maanden na de laatste vac cinatie mag het vlees de hele EU in. Minister Veerman van land bouw ziet in deze maatregel een eerste stap in de terugkeer naar het algemeen preventief vaccineren van dieren tegen mkz, ook al willen zijn Europe se collega's zo ver nog niet gaan. LTO-Nederland, de belangen organisatie van de Nederlan ders boeren is niet ontevreden. „Dit is een stap in de goede richting." De Dierenbescherming is rond uit teleurgesteld. Men is blij dat er gevaccineerd mag worden, maar vindt het jammer dat het vlees en de melk van de ingeënte dieren slechts in de regio rond de be smettingshaard mag worden verkocht. Een klein land als Nederland zal, zo vreest de Dierenbescher ming, al snel besluiten om over te gaan tot ruimen omdat de exportbelangen toch in het ge ding komen. „Dit resultaat be looft weinig goeds", aldus de Dierenbescherming. door Thea van Beek Amsterdam - De bank MeesPier- son hoeft prinses Margarita geen schadevergoeding te betalen. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in het kort geding dat de prinses tegen de bank had aan gespannen. In een zogeheten bo demprocedure, waarbij diep gaand op de zaak wordt inge gaan, hoopt de prinses alsnog haar gelijk te halen. De dochter van prinses Irene had 73.899 euro schadevergoe ding van de bank geëist. Zonder haar toestemming zou 100.000 dollar van haar rekening zijn gehaald. Dat bedrag werd ge stort op de rekening van haar noodlijdende vader Carlos Hu- go de Bourbon de Parme in Brussel. Over die transactie be weert zij nooit te zijn geraad pleegd. De omstreden transac tie vond plaats op 16 januari 1998, maar pas nu probeerde de prinses via de rechter haar gelijk te halen. De rechtbank in Amsterdam oordeelde echter dat sinds de omstreden overboeking meer dan vijf jaar zijn verstreken, zonder dat de prinses tegen de transactie bezwaar maakte. In elk geval staat vast dat zij al vanaf eind 2000 van de over boeking op de hoogte moest zijn geweest. Toen ontving zij het accountantsrapport over de controle van haar rekening in 1998, waarin de renteloze le ning aan haar vader werd ver- scheveningen - In Scheveningen wordt nu flink gerepeteerd voor het grote internationale vliegerfeest morgen en overmorgen. Van 11 tot 17 uur zijn, als het qua wind een beetje meezit, op beide dagen de meest spectaculaire vliegers in alle mogelijke vormen en maten te bewonderen. Foto: GPD/Theo Bohmers urk/gpd - Met de arrestatie van 21 bij cocaïnehandel betrokken mensen op Urk is collectief stilzwijgen in het vissersdorp geen optie meer. De roep om aandacht voor het probleem kwam afgelopen jaren wel mond jesmaat steeds meer vanuit Urker geledingen. Vier jaar geleden pleitte de Urker horeca gezamenlijk voor een werkgroep die onderzoek zou doen naar druggebruik onder jongeren. Maar horeca-voorzitter Reyer van Dijk kan zich niet herinneren dat daarmee iets is gedaan. In de afgelopen jaren doken berichten op in de media over drugsgebruik onder Urker jeugd. Bij een recente jaarwisseling werd een jonge Urkse met spoed naar het ziekenhuis gebracht. De politie vermoedde dat ze 'een pil' had ingenomen of dat die in haar drinken was ge daan. Ongeveer een jaar geleden begon de Urker samenle ving zich met het onderwerp te bemoeien. Het Wilhel- minapark bleek een deal- en gebruikplek van softdrugs (vooral wiet) te zijn. Kinderen die er speelden kwamen thuis met lege wietzakjes. Ouders besloten daarop te gaan patrouilleren in het park. Dat Verschoof het probleem, maar gaf oi/k een duide lijk signaal: drugsgebruik bleef niet langer bedekt met een mantel van collectieve zwijgzaamheid. Sterker nog: het politie-onderzoek dat vorige week werd afgerond en 21 arrestanten opleverde, werd in gang gezet door opmerkingen en klachten vanuit de Urker gemeen schap. En dat is redelijk bijzonder, aangezien de heer sende cultuur er een is van 'we regelen het onderling wel'. De gereformeerde jeugdpredikant Arend-Wim Estié is daar blij mee. Hij hoopt dat de Urker jeugd van bin nenuit het probleem zal aanpakken. Dat jongeren el kaar aanspreken op hun gedrag. Een campagne vanuit het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs moet daaraan bijdragen. De aanzet daarvoor namen politie en gemeente enige tijd geleden al. Urk heeft een 'sterk, sociaal netwerk', weet jeugd predikant Estié. Als het dorp zelf besluit zich opeitiijk te keren tegen drugsgebruik, zou dat het probleem een heel stuk beperken. Horeca-baas Van Dijk is blij 'dat het nu naar buiten is gekomen'. Dan is het onder het vloerkleed vandaan, kan niemand zijb ogen er nog voor sluiten. „Kunne1', ook de kerken er op inspringen." De laatste tijd vond het gebruik van cocaïne onder jongeren al bijna niet meer in het geniep plaats. Van Dijk hoorde 'ze' er op straat over praten, 'heb jij nog wat te snuiven?' Eén van de arrestanten is een café-exploitant. Van Dijk:Als het waar is, dan zie ik nog maar één mogelijkheid: dichtspijkeren die tent." Estié: „Een probleem is ook dat genotsmiddelen op Urk een geaccepteerd verschijnsel zijn. Sommige kin deren roken al jong, en ook alcohol is geen probleem. Daar stap je gewoon in, een gewoonte." Inmiddels stonden cameraploegen van vrijwel alle lan delijke zenders bij Van Dijk op de stoep. De discussies op internet zijn niet van de lucht. Ofschoon het drugs gebruik op Urk niet extremer is dan elders in Neder land, vindt Van Dijk. „Maai- Urk heeft wel verhou dingsgewijs meer jongeren. Het risicofactor is dan gro ter. Ze fokken elkaar gewoon op." Het christelijk karakter van Urk is bij situaties als deze, koren op de molen van 'de media'. Van Dijk: „Ik heb bij SBS wel eens gevraagd of ze ook zo fanatiek zouden zijn als we een moslimdorp vvren." meld. De rechtbank verwijst eveneens naar de regelmatige afspraken die prinses Margarita had met haar relatiebeheerder bij de bank. „Daarbij gaf zij blijk goed van haar financiële situatie op de hoogte te zijn. Bij geen van die gesprekken heeft zij bezwaar aangegeven tegen de overboeking", aldus de rechtbank. In het vonnis schaart de recht bank zich achter de beweringen van MeesPierson. Tijdens de rechtszaak beweerde de bank dat de relatiebeheerder die aan Margarita was toegewezen zich nog weet te herinneren dat de prinses zelf opdracht gaf tot de overboeking. Hij is zelfs bereid dit als getuige in een bodem procedure onder ede te verkla ren. Helemaal kansloos noemt de rechtbank de zaak van Margari ta overigens niet. Een nader on derzoek naar de feiten zal moe ten uitwijzen hoe de opdracht tot de omstreden overboeking tot stand kwam en of de prinses daar inderdaad toestemming voor gaf. Maar een kort geding leent zich niet voor een derge lijk onderzoek. Margarita's ad vocaat F. Kemp zegt teleurge steld te zijn in de uitspraak. Hij erkent dat een dergelijke inge wikkelde zaak eigenlijk niet past in een kort geding. „We gaan dus een bodemprocedure aan spannen, waar de waarheid bo ven tafel zal moeten komen. Maar zoiets kan minstens twee jaar duren." Een teleurgestelde prinses Mar garita. Foto: GPD/Phil Nijhuis Ook de prinses is teleurgesteld, zegt Kemp. „Om haar recht te halen voelt zij zich nu gedwon gen ook haar vader en broer in de procedure te betrekken. En daar zit ze niet op te wachten. Ze heeft al genoeg persoonlijke problemen met haar familie." Volgens de prinses zou haar broer prins Carlos aan Mees Pierson de opdracht hebben gegeven de 100.000 dollar van haar rekening te halen en op de rekening van hun vader te stor ten. Op het argument van de recht bank dat de prinses pas na vijf jaar een kort geding aanspande, zegt Kemp: „Ze heeft het ge woon niet geweten. Het staat niet op haar rekeningafschrift en er is geen snippertje papier waaruit blijkt dat zij toestem ming heeft gegeven. Ook is in het dossier geen gespreksnotitie te vinden. Dat is toch wel on voorstelbaar bij zo'n groot be- drag." den haag/anp - Het wordt tijd dat de televisie wordt gebruikt voor inburgeringscursussen. De regering moet daar geld voor uittrekken en er de regie over voeren. Dat stellen de vier grote steden, de regionale opleiding centra (ROC's) uit die steden, de NPS, Teleac/NOT, Z@ppelin, Mira Media en de regionale ra dio en televisie uit die regio's. Volgende week presenteren zij het plan 'Leren met televisie: goed bekeken!' aan de Tweede Kamer. Het is de bedoeling om het bereik van inburgeringspro- gramma's te vergroten door meer gebruik te maken van educatieve programma's op ra dio en televisie. In Rotterdam en Den Haag is daar al ervaring mee opgedaan. „Maar het is onmogelijk om dat per stad te blijven doen", aldus een woordvoerster van initia tiefnemer en wethouder. Onder wijs van Den Haag P. Heijnen. Hoeveel extra geld nodig is kon zij nog niet zeggen. Er zijn op dit moment verschil lende potjes, zowel bij ROC's, gemeenten, als bij omroepen. Bovendien zijn verschillende ministeries bij de onderwerpen inburgering en media betrok ken. Heijnen had in januari al de steun van de grote politieke partijen. Tijdens een FNV-bij- eenkomst bleek toen dat CDA, WD en de PvdA wel oren had den naar het gebruik van de te levisie bij taal- en inburgerings- lessen. rotterdam/gpd - De grote men- sensmokkelzaak die vandaag voor het eerst in de rechtbank van Rotterdam dient, gaat wel licht over de voortzetting van de activiteiten van Sister P. Hiervoor zijn aanwijzingen in de stukken van justitie, stellen enkele advocaten. Acht ver dachten worden ervan beschul digd honderden Chinezen te hebben gesmokkeld met hun organisatie. Sister P. wordt momenteel be recht. Zij zou voor Chinezen de belangrijkste mensensmokke laar zijn geweest in West-Euro pa en het monopolie hebben gehad op de smokkelroute naar Engeland. Zo zou haar organi satie de mensen hebben gere geld voor het uitvoeren van het Dover-transport waarbij in juni 2000 58 Chinezen stikten. De zitting vandaag is procedu reel van aard. Naar verwachting zal de zaak in september inhoudelijk worden behandeld. De politie kwam bij een grote actie in maart in België en Ne derland een belangrijke Chine se mensensmokkelbende op het spoor. Tientallen illegale Chinezen kwamen bij huiszoekingen te voorschijn. Acht verdachten uit Rotterdam in de leeftijd van 17 tot en met 40 jaar zijn gedeti neerd en komen vandaag voor het eerst voor de rechter. De bende zou onder meer en kele panden in Rotterdam heb ben gebruikt als doorgangshui zen. In een ervan zaten bij de inval in maart 46 illegale Chine zen. De Chinezen zijn volgens justitie veelal via de weg ge smokkeld van hun geboorte land naar Europa, met als eind doel Groot-Brittannië. Dit moet zijn gebeurd in de periode 1 ok tober 2001 tot de datum van aanhouding op 12 maart. Raadsman mr. W. van der Griend zegt dat het bewijsmate riaal vooral uit afgeluisterde te lefoongesprekken en observa ties bestaat. „En twee medever dachten zijn wat begonnen te verklaren." Volgens Van der Griend houdt justitie er rekening nye dat de organisatie verband noudt met of een voortzetting is van de ac tiviteiten van Sister P. Een justi- tiewoordvoerster wil niet beves tigen dat de nieuwe lichting smokkelverdachten in verband staan met Sister P. of het Do ver-transport. Daar wordt wel naar gekeken, verzekert ze. den haag/anp - Alle landelijke politieke partijen hebben de afgelo pen maanden meer nieuwe leden mogen bijschrijven dan er weg gingen. Grote winnaars zijn SP, D66, PvdA en GroenLinks. De WD won licht, en het CDA en de kleine christelijke partijen bleven vrij wel stabiel. De PvdA en GroenLinks kregen er sinds begin dit jaar zo'n 2500 nieuwe leden op. De SP is de grote winnaar met 5000 nieuwe leden. Deze partij staat nu op bijna 41.500. D66 zag de be talende achterban groeien met rond de 1300 leden en zit nu op 14.000 leden. De WD heeft nu 46.750 leden, 600 leden meer dan begin dit jaar. Bij het CDA is de groei er wel uit, al blijft deze partij de grootste met rond de 80.000 leden. De LPF zegt 5000 betalende leden 'e hebben, 900 meer dan op 1 januari.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5