'Garantie ziekenzorg is onmogelijk' BINNENLAND 1 'Jeepee' groeit in ouverture Balkenende-2 Burgers' Zoo jaagt op moorddadige vos Wie luistert tegenwoordig nog naar de Wereldomroep? Mariniers zien weinig gevaar in Irak A Oplichters actief ïïk Kabinet kan niks toezeggen Gouden Gids Twee verdachten op vrije voeten and aan i Hofvijver n haag - Zou premier Balke nde deze zomer vanuit zijn rentje kunnen uitkijken over i strand? Als het aan organi- ie Zandhap ligt wel. „We wil- ihet strand naar de stad mgen. De Hofvijver leek ons yvoor de aangewezen plek", it een woordvoerster van ndhap, een samenwerkings- vrijdag 13 juni 2003 iya. [band van een organisatiebu- een reclamebureau en 1 cateraar. Om precies te zijn hoek van de Korte en de ige Vijverberg, recht tegen- >r het Torentje. De gemeente 'pte nog niet reageren op het voa Drstel. avia's verbrand ruggevonden Nederlandse tivist opgepakt iterdam - De Hongaarse po- he heeft gisteren een Neder- Jse activist van Greenpeace po rresteerd. De 33-jarige man, g te inmiddels weer op vrije voe- is, maakte deel uit van een pvan veertig demonstran- lie actie voerden bij een icentrale in de plaats Paks. coJdemonstranten blokkeerden ngang van de centrale zodat ren vrachtwagens meer r konden. Van de veertig ac- oerders werden er twintig epakt. „De arrestanten is uiing en het houden van demonstratie ten aldus Green- ater aan hel gespiest «ssen - Een 32-jarige skater Meerssen (Limburg) is insdag lelijk gewond ge it. Toen de man in Berg en >lijt zijn skates wilde aan- ken, verloor hij zijn even- ht en viel hij hard tegen een werk. Een van de stalen 'ten van het hek spieste de n enkele centimeters diep in oksel. Het slachtoffer slaag- ïr niet in zich op eigen tot los te rukken en kon uit- ielijkmet veel moeite door te hulp geschoten passant ójn benarde positie worden tijd. De skater werd meteen tgebracht naar een zieken- s in Maastricht. Het slacht- tis inmiddels redelijk her- aim na fout irmonenbuis '«SFooRT - Een Edese huis- moet mogelijk een miljoen 1 schadevergoeding betalen een vrouw die ongewenst nger is geraakt. De recht- k in Arnhem veroordeelde huisarts woensdag tot het jj goeden van de kosten voor t/ jösonderhoud van het kind. 1 huisarts bracht het anticon- tiemiddel Implanon, een monenbuisje, aan maar u fleerde niet of het staafje 2 de juiste plek zat. De advo- u1 van de vrouw is al langer 2°ens twintig vrouwen bezig rechtszaak tegen fabrikant mon aan te spannen, wordt 11.000 vrouwen in Neder- gebruikt. ng an osendaal - Op een braakhg- eke- jd terrein in Roosendaal zijn dopen week 83 gedeeltelijk brande dode cavia's aange- ffen. Dat heeft de politie gis- sn gemeld. In Roosendaal en geving werden vorige rolij|and 87 cavia's ontvreemd. In enkel geval werd een grote ega- [geslagen, zoals 22 diertjes ~[0f en keer bij de kinderboerde- De politie, die spreekt over lugubere aangelegenheid, ft geen idee in welke rich- daders moet zoeken. trgbeklimmer ft 77.000 euro i haag - Bergbeklimmer Ro ti Naar eist van het ANWB- d Op pad en filmer Frank II een schadevergoeding van 100 euro. Naar won vorige tkeen kort geding tegen bei- lartijen. In Op Pad beweer- ,loll dat Naar in 1981 niet de top van de Himalaya- sNanga Parbat (8125 meter) ft gestaan. Volgens de recht waren die beweringen geba- aanird op zwakke en zeer aan- htbare argumenten. Siebelink terug lokale politiek nli^KHT - Radio 3 FM-deejay d Siebelink keert terug in de lie politiek. Voor Leelbaar echt komt hij per september Ie gemeenteraad en volgt van de fractieleden op die wege gezondheidsproble- ïmoet opstappen. Siebe- vrijwel iedere ochtend bij bi] l'ARA te beluisteren is, stond k- 1000 bij de verkiezingen op ;zig ;27 als lijstduwer op de lijst Leefbaar Utrecht. Het lag in zijn bedoeling in de ge- larelenteraad te komen, maar in- ige- idels zijn er zoveel wisselin- geweest in de veertien le- 1 tellende fractie dat hij van- aan de beurt is gekomen. Premier Balkenende (links) ging gisteren in de Tweede Kamer veelvuldig in debat met GroenLinks-fractieleider Halsema. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Ap van den Berg en Hans van Soest den haag - „U heeft er al die jaren dat u samen met de WD heeft geregeerd, gewoon een zootje van gemaakt." Met deze sneer aan het adres van oud-premier Lubbers haalt GroenLinks-leider Femke Halsema zich de woede van Jan Peter Balkenende op de hals. „Deze wijze van de batteren deugt van geen kant. Nee, die deugt van geen kant", snauwt hij. Gedurende het lange debat over de regeringsverkla ring, de eerste officiële daad van Balkenende-2, liggen Balkenende en Halsema voortdurend met elkaar in de clinch. Balkenende wil, zegt hij, een schild zijn voor de zwakkeren in de samenleving. Halsema noemt dat een gotspe voor een premier die minima straks opzadelt met onbetaalbare ziektekosten. Balkenende laat zich niet van de wijs brengen en bijt bij tijd en wijle opvallend gemakkelijk terug. Zijn optre den wijkt nogal af van de weifelende performance in de voorgaande grote Kamerdebatten. Toen hield de 'leerling-premier' veel te krampachtig vast aan zijn ver haal zoals dat voor hem op papier was uitgeschreven. Bovendien ging hij steevast voorbij aan de argumenten van zijn tegenstrevers, stond hij soms te hakkelen en moest hij zich zelfs laten souffleren door justitieminis ter Piet Hein Donner. Balkenende blijkt geleerd te hebben. Ook door de vin nige interrupties van SP-voorman Jan Marijnissen, PvdA-leider Wouter Bos en ChristenUnie-voorman An- dré Rouvoet laat hij zich nu niet van de wijs brengen. Stoïcijns en soms met een kwinkslag stuurt hij ze terug naar de kobaltblauwe zetels. „Daar geef ik geen ant woord op. Dit is een debat op hoofdlijnen en die moe ten niet worden verward met de concrete invulling", luidt de frase waarmee hij de oppositie met zichtbaar genoegen afpoeiert. Voorafgaand aan het debat werd veel gespeculeerd wie van de linkse voormannen en -vrouw (Bos, Marijnissen of Halsema) zou opstaan als dé oppositieleider. De acht paarse jaren werden immers gekenmerkt door een gemankeerde oppositie, omdat opeenvolgende CDA-leiders geen deuk in een pakje boter konden slaan en GroenLinks en SP samen te klein waren. De grootse oppositiepartij van nu - de PvdA - doet het wat dat betreft stukken beter dan het CDA toen. Nu zijn alle fractievoorzitters van de oppositiepartijen scherp in het debat; een duidelijke winnaar is er even wel niet. Balkenende zal het een stuk lastiger krijgen dan zijn voorganger Wim Kok. PvdA, SP en GroenLinks trekken namelijk zo veel mogelijk gezamenlijk op. De drie vangen elkaar geen vliegen af en laten zich niet te gen elkaar uitspelen. Hun voornaamste doelwit is het economisch beleid van het kabinet, dat volgens cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) helemaal niet zo goed is voor de economische groei en werkgelegen heid. Daarnaast vallen ze D66 aan dat in hun ogen nauwelijks iets van haar standpunten heeft binnenge haald. Balkenende wordt aangesproken op het ontbre ken van sociaal beleid. Waar de 'jeune premier' in vorige debatten nog geen raad wist met dergelijk aanvallen, daar geeft hij nu geen krimp. Behalve als een van de regeringspartijen iets vraagt. Zo krijgt zijn eigen CDA de toezegging dat het kabinet zal bekijken of chronisch zieken en gehan dicapten al volgend jaar een tegemoetkoming krijgen voor de stijgende ziektekosten. De WD en D66 vragen om meer geld voor het aanstellen van rechters. Ook nu zegt Balkenende dat hij er naar zal kijken. Met echt du alisme tussen Tweede Kamer en regering hebben deze vooropgezette één-tweetjes niets te maken. Maar ze geven wel aan dat JeePee inmiddels weet hoe het Haagse spel wordt gespeeld. den haag/gpd - Het nieuwe ka binet kan niet garanderen dat het recht op zorg voor iedere bur ger blijft bestaan. In het debat over de regeringsverklaring zei premier Balkenende gisteren dat hij slechts 'zal proberen' te voor komen dat de gezondheidszorg weer aan maximum budgetten wordt gebonden. Als weer budgettering wordt in gevoerd, kan het gebeuren - net als in eerdere jaren - dat een ziekenhuis in de laatste maan den van het jaar geen operaties meer uitvoert, omdat het geld op is. Gevolg is dat de wachtlijs ten opnieuw groeien. Om dit euvel te bestrijden, werd onder Paars-2 en Balkenende-1 het recht op zorg ingevoerd. Zie kenhuizen mochten geen ope raties meer weigeren met het argument dat het geld op was voor dat jaar. Maar gevolg is dat de kosten van de zorg nu uit de hand lopen. PvdA-leider Bos viel Balkenen de aan op zijn uitspraken. „Vo rig jaar zei u nog dat het onder uw verantwoordelijkheid niet zou gebeuren dat iemand in oktober niet meer geopereerd kan worden en moet wachten tot januari van het volgende jaar." Balkenende zei dat het kabinet niet van plan is de oude systematiek in de zorg weer in te voeren, maar hij wil het ook niet uitsluiten. Regeringspartij de WD heeft altijd al gezegd dat het recht op zorg leidt tot te hoge kosten. In het debat over de regerings verklaring maakte de premier verder bekend dat het kabinet zo snel mogelijk het maat schappelijke debat over waar den en normen 'concreet wil invullen'. Balkenende noemde onder meer de invoering van een sociale dienstplicht voor jongeren (een maatschappelijke stage) en een cursus 'waarden en normen' voor buitenlanders die zich in Nederland willen vestigen. Ook wordt meer aan dacht besteed aan veiligheid in buurten en moeten ouders met probleemkinderen hulp krijgen van de overheid bij de opvoe ding. In het debat ging Balkenende ook in op de kritiek vanuit de Tweede Kamer dat de voorne mens in het regeerakkoord 'asociaal' zijn. „Ook na deze maatregelen blijft het Neder landse stelsel een van de meest sociale in de wereld", zei hij. Woensdag uitten de oppositie partijen harde kritiek op Balke nende. Volgens hen vraagt het nieuwe kabinet de komende vier jaar grote offers van grote groepen mensen, zonder daar iets voor terug te geven. door Kees Jansen arnhem - Het is een beetje dub bel. Nadat directeur Van Hooff van de Arnhemse dierentuin Burgers' Zoo van camera naar camera is gegaan met zijn tra nentrekkende verhaal over de slachtpartij die een vos onder de zeldzame zwartvoetpinguïns in de dierentuin heeft aange richt, vraagt hij of er misschien nog belangstelling is om de do de beesten bij elkaar te filmen, eventueel in een kruiwagen. En het moet gezegd worden: de belangstelling voor de bloederi ge beelden is er bij de media zeker. Hoofd verzorging Mare Damen vond gisterochtend elf dode en twee zwaargewonde pinguïns, die uiteindelijk door de dieren arts zijn afgemaakt. Nog eens vier andere minipinguïns heb ben bijtwonden opgelopen. De kolonie pinguïns, naast de hoofdingang van het park, telde voor het vossenbezoek 65 exemplaren. „We vrezen dat de vos terugkomt", zegt Van Hooff. „We gaan vanaf nu be waken. Als de moordenaar bin nenkomt, zullen we hem af schieten. Deze vos weet nu de weg." De dierentuin bekijkt ook of het pinguïnverblijf kan worden aangepast, zodat het moeilijker wordt binnen te komen. Het is volgens Van Hooff onmogelijk vossen te weren van het 45 hec- Een aantal slachtoffers van de vos. Foto: ANP/Hans van Oort tare grote terrein. Op de achtergrond staan de pinguïns er apatisch bij. Som mige lichtgewonde dieren wag gelen met bebloede veren tus sen hun soortgenoten. De dode dieren liggen her en der in het verblijf. De slachtpartij heeft hooguit een paar minuten ge duurd, vertelt Van Hooff. De vos is daarbij net zo te werk ge gaan als wel eens in kippenhok ken gebeurt. Snel de halsslag ader van de prooi doorbijten en op zoek naar een volgend slachtoffer. Vossen kunnen dat gedrag vertonen in afgesloten ruimtes of gebieden, waar be dreigde dieren maar blijven weghollen. De kleine pinguïns konden nog ontkomen door in het water in hun buitenverblijf te springen. Een deel van de beestjes heeft waarschijnlijk geprobeerd zich terug te trekken in de broedga- ten die in de kunstrotsen zitten. Maar die zijn zo groot dat een vos er makkelijk in kan komen. De zwartvoetpinguïn is een be dreigde soort. Voor de kust van Zuid-Afrika leven nog 15.000 exemplaren. door Lianne Sleufjes doorn - Het grootste gevaar dat straks dreigt voor de Neder landse militairen in Zuid-Irak? Dat zijn Iraakse truckchauffeurs die kleinere landrovers van de tweebaansweg drukken. „Op de weg in al-Muthanna geldt het recht van de sterkste en het is er druk met vrachtwagens. Als we van de weg af moeten, is het opletten. Er zijn weliswaar wei nig mijnen gevonden, maar toch is er in de vorige oorlog stevig gevochten", zegt batal jonscommandant Swijgman die de marinierseenheid leidt. Andere bedreigingen, zoals ver zet vanuit de bevolking, zijn volgens hem nu gering. „Maar we hebben alle wapens bij ons die we zouden gebruiken als we ten strijde gaan. De bevolking is vriendelijk, maar dat is een re latieve houding. Die kan om slaan. Waar nodig, treden we streng op." Om die woorden kracht bij te zetten, nemen de mariniers hun standaarduitrus ting mee: mitrailleurs, antitank wapens, klein kaliber wapens. Ze beschikken verder over pantservoertuigen. In tegenstelling tot de Tweede Kamer hebben de 1100 militai ren 1 die in de Zuid-Iraakse pro vincie al-Muthanna onderdeel gaan uitmaken van de interna tionale stabilisatiemacht geen aarzeling over de missie. Dat bleek gisteren tijdens een pre sentatie op de Van Braam Houckgeestkazeme in Doom. Daar werd getoond wat er aan mens en materieel meegaat naar Irak. De Kamer heeft deze week ge zegd dat zij eerst meer wil we ten over de veiligheidsrisico's voordat zij eind deze maand besluit over uitzending. Wat het kabinet de Kamer daarover heeft gemeld, kan op de achter kant van een bierviltje, smaalde WD-Kamerlid Wilders. Ook over de wapens die de militai ren meekrijgen wilde de rege ring geen mededeling doen. Zó wil de Kamer geen militairen op pad sturen. Volgens Defensie heeft de Ne derlandse militaire inlichtin gen- en veiligheidsdienst dage lijks uitgebreid contact met de Britse en Amerikaanse collega's zodat de veiligheidsinformatie up to date is. En als er iets aan de hand zou zijn, is de gewelds- instructie 'robuust' genoeg om onze taak uit te voeren, ver wacht kolonel Damen van de landmacht. Hoe die instructie er uit komt te zien, is nog niet bekend. Volgens Damen figt er bij de krijgsmacht een voorstel van de Engelsen op tafel dat nu becommentarieerd wordt. Alle vier krijgsmachtonderdelen leveren voor Irak. De marine stuurt 650 mariniers, de lucht macht drie Chinook-helikop ters plus ondersteunend perso neel. De landmacht levert 230 man voornamelijk van de genie die onder meer de kampemen ten opzetten. De marechaussee zendt 30 man om onder andere de lokale politie te ondersteu nen. De Nederlanders lossen Ameri kaanse mariniers af in al- Muthanna, een provincie in Zuid-Irak die groter is dan Ne derland. De bevolking van circa 450.000 mensen woont voorna melijk in de drie steden die het gebied telt en langs de rivier de Eufraat. Het grootste deel van de militairen wordt gelegerd in de provinciehoofdstad As Samawah. Opdracht luidt te zorgen voor de veiligheid en opbouw van Irak. In de praktijk betekent dat de openbare orde handhaven en dus patrouilleren, diverse zaken bewaken, zoals banken en wa terzuiveringsinstallaties, en hulporganisaties als__Artsen zonder Grenzen steunen. En als de vriendelijkheid van de bevol king verandert in vijandigheid, kunnen Nederlandse troepen Irakezen arresteren. Vasthou den mogen zij een arrestant echter niet. „Die moeten we overdragen aan Britten en de Amerikanen", aldus Swijgman. De Nederlanders worden inge bed in een grotere Britse een heid. Ze vallen dus onder Brits com mando. Als de Nederlanders begin augustus arriveren, is het bloedheet. Tot half oktober kan het kwik er oplopen tot 50 gra den Celsius. Daarom acclimati seren de manschappen eerst zeven dagen in Koeweit. Ze ver blijven daar in tenten zonder airco. .Anders acclimatiseer je niet. En elke dag rennen we een rondje extra om te wennen", lacht plaatsvervangend batal jonscommandant Swart van de mariniers. Om niet te veel roof bouw op de manschappen te plegen, geldt een tropenrooster. In de ochtend wordt tot 11 uur gewerkt, 's middags vanaf vijf uur. De militairen blijven een half jaar in Zuid-Irak. Vakbon den hadden aangedrongen op twee rotaties van drie maanden vanwege de grote hitte maar die wens wordt niet gehonoreerd. Mogelijk dat er na de eerste missie nog een tweede van een half jaar volgt maar daartoe hebhjn de BrittenHog geen verzoek gedaan. Hilversum - De Wereldomroep is overbodig gewor den, concludeert onderzoeksbureau McKinsey. Wordt dat onder Nederlanders in het verre buiten land ook zo ervaren? Onze correspondenten in Chi na, Indonesië, Brazilië en Zuid-Afrika gingen bij zich zelf en hun omgeving te rade. Zelfs in een onmetelijk groot land als China voor ziet de Wereldomroep waarschijnlijk niet langer in een behoefte. Het merendeel van de Nederlan ders woont in de grote steden in het oosten van het land, waar zelfs breedband internetverbin dingen geen bijzonderheid meer zijn. Via tele tekst op internet of een e-mailservice als Kran- ten.com kost het ze weinige moeite om op de hoogte te blijven van ontwikkelingen in het va derland. Zelfs de paar Nederlandse studenten in Sechuan, in Centraal-China kunnen zonder pro blemen bij een lokaal internetcafé inloggen om met het thuisfront in contact te blijven. Pater Kees Böhm op Ambon luistert al een jaar of drie niet meer naar Radio Nederland Wereldom roep. Hij blijft op de hoogte via een wekelijks nieuwsoverzicht dat hij via internet ontvangt. Nieuws over de Molukken leest de pater ook op de site van de Posko Zwolle, die berichten uit de Indonesische kranten overneemt. „Internet heeft de radio ingehaald." Ontwikkelingswerkers Aart en Joke van Nes in Ja karta zijn geen luisteraars meer. „Vroeger luister de Aart met overgave", vertelt Joke. „Maar het station kraakt zo erg dat hij dat niet meer doet. In 1998 bij de rellen die leidden tot de val van Suharto, luisterden we wel om de adviezen van de ambassade te horen die via de Wereldomroep werden uitgezonden." Tegenwoordig verstuurt de ambassade die adviezen ook per e-mail en plaatst ze bovendien op de eigen website. Henk Flipsen, een gepensioneerde agrariër gebo ren in het Brabantse Fijnaart die 45 jaar in de Ne derlandse landbouwkolonie Holambra in Brazilië woont, vindt het vreselijk als hij straks niet meer naar de Wereldomroep kan luisteren.Als de Wereldomroep wordt opgeheven en daarmee ook de dagelijkse geselecteerde tv-uitzendingen uit Nederland, wordt de navelstreng met het moederland doorgeknipt", reageert hij. Aan initiatiefnemer Flipsen (72) danken de hon derden Nederlandse immigranten van het eerste uur en hun nakomelingen dat zij sinds drie jaar elke dag acht uur 'kakelverse' programma's uit Hilversum voorgeschoteld krijgen. Circa 130 ge zinnen in een straal van tien kilometer rondom de dorpskern ontvangen het signaal, dat met een speciale schotelantenne wordt opgepikt en om gezet. Daarvoor betaalt iedereen een kleine maandelijkse bijdrage. Flipsen haalt de program mering van internet en deelt de geprinte infor matie dagelijks rond. Maar hij kan zich wel iets voorstellen bij het kriti sche rapport. „Praktisch niemand in de kolonie luistert nog naar radio Wereldomroep. Ook wordt veel nieuws uit de Nederlandse kranten van internet geplukt. Zelfs door ouderen. Als ze willen snoeien laat ze dan de uitzendingen in buitenlandse talen schrappen. Dat is weggegooid geld. Maar laat ze afblijven van de tv en de radio uitzendingen in het Nederlands. Daar heb je als Nederlander wat aan." Het door de Wereldomroep uitgezonden BVN - het Beste Van Nederland - blijkt wel een schot in de roos. Geen Nederlander die niet naar het Journaal kijkt of naar 'Spoorloos', zoals Liesbeth van der Voort uit Pretoria met enige schroom be kent. Ze draagt de oude Wereldomroep wel een warm hart toe en luistert er ook nog wel eens naar.Als er echt niets anders is, zoals laatst in het ziekenhuis waar ik moest bevallen, of als ik reis, dan neem ik de wereldontvanger mee. Maar toekomst lijkt me er niet in te zitten." In vrijwel alle Afrikaanse landen is de satelliet zo wel voor de tv als de telefoon bezig met een enorme opmars en is de Wereldomroep daar door het kind van de rekening. BVN wel, maar de radio niet, zo klinkt het overal. Siebelt van Ketel, sinds 1961 in Zuid-Afrika correspondent voor De Telegraaf, noemt de Wereldomroep 'met enig verdriet een achterhaald medium'. Toen onlangs de Watersnoodramp van 1953 werd herdacht, keek hij wat destijds de Neder landse Post daarover schreef, het blad voor de Nederlandse gemeenschap in Zuid-Afrika dat Van Ketel nu runt. „Je had toen berichten in de trant van: 'Dankzij de moderne techniek, tussen haakjes De Wereldomroep, uitroepteken, weten we dat Maar die tijd is voorbij. „Ik lees op internet de krant en zie het Journaal via BVN - waarvan ik dus oprecht hoop dat die blijft voort bestaan." (advertentie) (ingezonden mededeling) Bericht aan alle bedrijven in Nederland Sinds donderdag jl. is ons bekend dat een bedrijf onder de naam Media Nova B.V. een Internetsite exploiteert onder de naam goudenbusinessgids. Bedrijven die op deze site vermeld staan, of hiervoor een factuur (hebben) ontvangen, hebben hiervoor geen opdracht gegeven. Omdat de uitstraling van de site, het logo en de factuur vrijwel een exacte kopie is van de uitingen van Gouden Gids B.V. kunnen wij ons voorstellen dat zowel als gebruiker en als adverteerder, hierdoor misleid zou kunnen worden. Daarom willen wij u er langs deze weg op attent maken. Inmiddels hebben wij gerechtelijke stappen ondernomen om zowel de site als de facturatie met onmiddellijke ingang te laten stoppen. Wij hebben al onze adverteerders hiervan schriftelijk op de hoogte gebracht. www.goudengids.nl antalya-den haag/anp - De openbaar aanklager van het Turkse Antalya heeft gisteren twee van de vijf van drugs smokkel verdachte Nederland se vrouwen op vrije voeten ge steld. Dat verklaart een woord voerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Vooralsnog is niet aangetoond dat de twee betrokken zijn bij de smokkel van 24 kilo heroïne. De vrouwen mogen echter het land nog niet verlaten. Het gaat om een 23-jarige vrouw, een van de drie Kaapverdiaanse zusjes en om een 18-jarige vrouw, beiden uit Rotterdam. De Turkse politie arresteerde de vijf vrouwen dinsdag. Behalve de vrouwen, werden oök zes mannen van Turkse komaf aan gehouden. Van hen zijn er drie vrijgelaten. De openbare aan klager ziet de andere drie de organisatoren van de smokkel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3