TOERISME Spanje, maar dan heel anders De juiste gids voor de juiste camping Galicië druk met het schoonpoetsen van besmeurd blazoen Werken voor het land waar je op vakantie g« m HDC303 VRIJDAG 13 JUNI 2003 door Gerard Chel galicië - In de noordwesthoek van Spanje ligt Galicië. Een vrij onbekende streek, waar ooit de Kelten heersten. Onbekend maakt onbemind. Ten onrechte, want ook dit deel van Spanje heeft veel te bieden. Zelfs langge rekte stranden. Waar nog wel hard gewerkt wordt om de olie resten van de gestrande tanker Prestige te verwijderen. De jongedame schuift de nota op een schoteltje over de toon bank: 75 eurocent. Pardon? Maar het rekeningetje klopt. Voor een op maat gezet kopje koffie en een ovenvers crois- santje betalen wij in a Tafona do Cantón in de plaats Noia drie eurokwartjes. Dat zijn nog eens prijzen. Een paar dagen la ter in hotel Parador in Ponteve- dra. De gesoigneerde dame kan het menu niet zo goed lezen. Uit een la diept de ober een leesbril op. Zo beter, mevrouw? Dat is nog eens service. De Spanjaarden zijn niet gek, ze lachen in hun vuistje. Laten de druk bezochte costa's langs de Middellandse Zee aan de bui tenlandse toerist en flaneren zelf veel liever over de beschei den boulevards in vissers plaatsjes langs die andere, de Atlantische, kust. Of baden er in de zon op een van de 722 zand stranden. Niet voor niets staan de Rlas Bajas bekend als de mooiste stranden. Gelijk heb ben ze. Daar is het minder druk, ongerept en goedkoper. Voor die ene verdwaalde bui tenlander is er wel één nadeel: bijna niemand spreekt er een woordje over de grens. Galicië. Onbekend maakt onbe mind. Ten onrechte, want de regio biedt een aaneenschake ling van interessante contras ten. Prachtig golvende duinen, fraaie bossen, glooiende land schappen, meanderende rivie ren, uitnodigende zandstran den, grimmige klippen en in drukwekkende brandingen. En met alsmaar die Keltische ach tergrond, doedelzakken incluis, als rode draad door 's lands his torie. Al dit landschappelijk schoon wordt aan elkaar gesmeed door gezellige stadjes, levendige vis sersdorpjes en schilderachtige badplaatsjes. Kleinschalig en overzichtelijk. Toeristisch soms, toegegeven, maar, zoals gezegd, vooral gericht op de Spanjaard zelf. En dus minder uitbuiterig. Met allervriendelijkste mensen bovendien, die zichzelf zijn ge bleven. Redelijk authentiek, dus. Galicië kent een paar grote ste den die om uiteenlopende re denen bekendheid genieten. De 'wandelende' duinenrij, Praia des Dunas, nabij Ribeira. Foto's: GPD/Gerard Chel Santiago de Compostela bij voorbeeld, vermaard eindpunt voor pelgrimages. Met de ka thedraal der kathedralen op het graf van apostel Jacobus aan het Plaza del Obradoiro als blik vanger en de geurende eethuis jes in Rüa do Franco. Helemaal in het noorden, La Coruna, bij de sportliefhebber vooral bekend door voetbalclub Deportivo, maar natuurlijk vooral door de toren van Her cules. Het zuidelijke Ponteve- dra, in bezit van een mooie his torische binnenstad - voor de verandering wel bijna autovrij - met gemoedelijke pleintjes en kronkelige steegjes. En een meer dan fraaie parador en niet te vergeten de kloosterruïnes van Santo Domingo. Blik Tja, die auto's. Spanjaarden vragen om hun auto te laten staan is net zo dom als hen vra- FEITEN&CIJFERS Galicië ligt ingeklemd tussen Portugal, de Atlantische Oceaan en de provincies Asturië, León en Zamora. Administratieve hoofdstad is Santiago de Com postela, economisch is La Co runa veel belangrijker. Beide steden, en de zuidelijke haven plaats Vigo, hebben vliegvelden die via Madrid of Barcelona door Iberia, Spanair en Air Eu ropa worden aangevlogen. Algemene informatie bij de toe ristische organisatie Turgalicia, www.turgalicia.es Afstand vanaf Amsterdam 2644 km, vanaf Madrid (via snelweg A6) 660 km, vanaf Lissabon (via de A9) 556 km. De gemiddelde temperatuur in de zomer bedraagt 25 graden in het zuiden en 22 in het noor den, het zeewater schommelt rond de 19 graden. Het regent er vaker dan elders in Spanje. Accommodatie in alle prijsklas sen. Algemene informatie: Spaans Verkeersbureau tel. 070 - 34 65 900, www. spaansverkeersbureau, nl gen geen siësta meer te houden (tussen één en vier uur ligt het openbare leven stil). En dus puilen de meest kleine stadjes uit van het blik, de smalle straatjes niet berekend op zulk modem vervoer. Probeer ook niet zomaar een zebrapad over te steken, want dat leidt stee vast tot piepende remmen en 'n haastige sprong achteruit. Elk nadeel heeft z'n voordeel: op veel plekken kom je mét de au to nagenoeg tot óp het strand. Spanjaarden hebben kennelijk een broertje dood aan lopen. Milieubewust is Galicië overi gens wel: op de heuvelen staat een woud aan energie opwek kende windmolens. Er zijn genoeg mogelijkheden voor een gevarieerde vakantie. Zo kiezen we de ene dag voor een avontuurlijke route: over de onverharde weg langs een deel van de Costa da Morte, ofte wel de dodenkust, van Camarinas naar Arou. De naam heeft met verkeersrisico's niets te maken, maar slaat op de vele zeelieden en vissers die in de woelige wa teren het leven lieten. Of hun schip sloeg op de klippen te pletter, óf ze verloren het leven bij riskante pogingen schelp diertjes van de steile rotswan den te plukken. Witte kruisen herinneren aan de vele doden. Er ligt zelfs een kleine begraafplaats waar de li chamen van de Engelse zee mannen liggen die aanspoel den toen hun schip The Ser pent in 1890 verging. Maar de grillige kust en het roodbruine kale achterland hebben er hun glans niet door verloren. Twee dagen trekken we uit voor een meer comfortabeler route: het uitgestrekte kustgebied tus sen Fisterra ('einde van de we reld') en Baiona, beter bekend onder de verzamelnaam Rfas Bajas. Dit is het gebied van de diepe en brede baaien en de ve le en soms kilometers lange zandstranden. En met vele inte ressante plaatsjes. Waar nabij Ribeira een uit het niets oprijzende brede duinen rij ons verrast. Bij Porto do Son restanten van een Keltische ne derzetting zichtbaar zijn. Wij bij O Grove met een speciale boot van de onderwaterwereld kun nen genieten. Het haventje op het eiland Arousa uitnodigt tot slenteren en in het landschap van Barbanza her en der neoli- thische grafmonumenten en prehistorische tekeningen op duiken. En we ons ten slotte in Cambados de exquise Albarino wijn laten smaken. En zo zou den we nog wel even kunnen doorgaan. Besmeurd Helaas voor Galicië is het bla zoen besmeurd door een ge beurtenis van buitenaf. Novem ber vorig jaar strandde voor de kust van het vissersdorpje Muxia de tanker Prestige. Ton nen olie bestookten wekenlang de 1.300 km lange kust Stran den zagen eruit als een olieveld en de grimmige rotsen glom men van de olie als gepoetst zil verwerk. Het heeft ertoe geleid dat het onzeker is of de vele stranden, waar tot vorig jaar de 'blauwe vlag' wapperde (schoon en veilig), dit keurmerk ook deze zomer weer mogen Studenten verwijderen bij Muxia de olie van de rotsen. dragen. 'Nunca Mais' - nooit meer - heeft de lokale bevolking op muren en spandoeken ge schreven. Het is te hopen. Vooralsnog is de ellende nog niet voorbij en wordt er dage lijks hard gewerkt om de kust van alle zwarte kleverige drab te ontdoen. Ook zwaar getroffen is het ei land Cies, als een beschermen de golfbreker gelegen in de baai van Vigo en vanuit deze plaats in drie kwartier varen te berei ken. Het eiland is recent met twee andere eilanden in de At lantische wateren bestempeld tot nationaal park en geniet dientengevolge de nodige be scherming. De 'Prestige' echter heeft zich daarvan weinig aan getrokken en dumpt er, nog da gelijks, kleine bolletjes olie. Vier vrijwilligers en een sjofel- bestuurder spannen een soort touw door de branding. „Dit materiaal absorbeert olie", legt een van hen uit. Na verloop van tijd is het 'touw" pikzwart waar na het wordt verwijderd. On dertussen gaat een andere stu dente met een verlengde verf roller het strand te lijf. Ook de roller wordt geacht olie op te nemen. Met een plamuurmes wordt de roller schoongekrabd en begint het proces opnieuw. Monnikenwerk. Cies ervaren wij overigens als een prachtig stukje natuurge bied. Heerlijk om er vanuit de drukke continentale kust naar toe te vluchten. Voor een dagje wandelen, zwemmen, zonnen. Of in stilte peinzend, turend naar de golven die keer op keer op de rotsen beuken. Er zijn twee bescheiden restaurants en er is een eenvoudige camping, waar de ware natuurvorser kan bivakkeren. Zoals een fanatiek vogelaar op zoek naar dat ene zeldzame vogeltje. Dat hij er ongetwijfeld zal vinden. door Herman Haverkate Geen mooier werk dan het uit zoeken van een geschikte cam ping. Een groeiend aantal gid sen staat de naar vakantie hun kerende kampeerder daarbij ten dienste. Lang leve de cam- pinggids. Het leuke van vakanties is - la ten we eerlijk zijn - dat veel van de pret al thuis begint.Bij het kiezen van een camping speelt een groot aantal overwegingen een rol. Zo is er bijvoorbeeld de voor ouders met kinderen altijd weer prangende vraag: is er een zwembad? Willen we een disco of juist niet? Is animatie ge wenst of kiezen we meer voor de stilte en rust van de rustiek gelegen kampeerplaatsen waar de romantiek van het kamp vuur op warme zomeravonden nog te vinden is? En niet te ver geten de immer terugkerende nieuwsgierigheid naar de kam- peertarieven: zijn ze alweer ver hoogd of is het nog steeds mo gelijk op een idyllische plek be taalbaar te kamperen? In het inmiddels overstelpende aanbod aan campinggidsen is over hpt algemeen voor elk type kampeerder wel een en ander te vinden. Zowel de groene kampeerder als de liefhebber van de grote campings met zo veel mogelijk sterren en voor zieningen heeft tegenwoordig zijn eigen gids. En voor de doorsnee-kampeerder zijn er natuurlijk de bekende interna tionale gidsen van de ANWB, Kosmos en ACSI. ANWB-gids Om met deze laatste categorie te beginnen: de ANWB-gids, in twee delen en uitgerust met handige cd-rom, is natuurlijk sowieso de grootste gemene deler voor de Hollandse kam peerder. De gebruiker vindt er niet alleen alle nuttige informa tie, hij treft er ook een beoorde ling aan in de vorm van een cij fer. Wie risico's wil vermijden, zekerheid zoekt omtrent bij voorbeeld het sanitair en voor relatief weinig geld een zo groot mogelijk overzicht wil hebben, zit hiermee goed. Alleen dient u dan wel van Ne derlanders in uw omgeving te houden. Met het oog op specifieke doel groepen heeft de ANWB overi gens nog een aantal andere uit gaven. Dat betreft het bekende Het zoeken van een camping die aan alle voldoet is, dankzij de ve le gidsen vrij eenvoudig. Foto: GPD gidsje met kleine kampeerter reinen (waarvan het Nederlan ders-risico ongeveer even groot is), de Groene Vakantiegids Eu ropa (met te midden van de ecoboerderijen hier en daar tên simpel kampeerveldje) en een gids met luxueuze terreinen (Eurotopcampings) dat de lief hebbers van animaties, subtro pische zwembaden, sauna's en andere voorzieningen een han dig overzicht biedt van terrei nen die overigens ook met eni ge moeite in de gewone ANWB- gids wel te vinden zijn. Handig, maar tot op zekere hoogte ook enigszins overbo dig, is het boekje (Campings onderweg) met zogeheten doorgangscampings dat de reisorganisatie dit jaar voor de tweede keer alweer op de markt brengt. Dienstig wellicht voor wie onderweg naar de ultieme vakantieplek een of twee keer wil overnachten. Capitool Een typische doelgroepgids be treft ook de nieuwe camping- gids van Capitool, met de hon derd mooiste kampeerterreinen van Nederland (De mooiste campings van Nederland). Zo als bijna altijd bij de Capitool- reisboeken, is deze gids ruim schoots van fraaie foto's en in formatie voorzien. Een soort kruising tussen een reis- en kampeergids dus, met per pro vincie een inleiding over ste den, landschap en beziens waardigheden. De informatie over de kam peerterreinen zelf laat echter wel wat te wensen over. Zo ont breken bijvoorbeeld gegevens over het aantal staanplaatsen, moeten we raden wat het aan tal vaste plekken is (nuttig om bijvoorbeeld een teveel aan irri tante caravans te vermijden) en wordt wat de prijs betreft slechts volstaan met een globa le indicatie. Wel worden de campings in rubrieken (boerde rijcamping, gezinscamping en dergelijke) ingedeeld, maar die willen nog wel eens misleidend zijn. Populair is momenteel ook de serie Rustiek Kamperen van Kosmos. Dit betreft gidsjes die per land of per streek een be perkt aantal, uitgebreid be schreven campings bevatten. Met die populariteit is direct het nadeel aangegeven: het risi co dat mede door het bestaan van dit soort boekjes van het zo gewenste rustieke karakter op den duur weinig overblijft. Ook hier ontbreekt trouwens infor matie over de prijzen, wat in sommige gevallen tot onaange name ervaringen kan leiden. Voor wie een duidelijke voor keur heeft voor een bepaald land, valt absoluut een landen- gids aan te bevelen. Deze zijn over het algemeen wat duurder, wat minder geselecteerd, maar geven wel het meest complete overzicht. Frankrijk Zowel voor Frankrijk als voor Italië geldt dat er eigen, natio nale gidsen zijn, actueel en per streek geordend. Wel ontbreekt het ANWB-, ACSI of Kosmos- keurmerk. Frankrijk blijft met afstand het land met de meeste en qua prijs de grootste variatie aan kam peerterreinen. Diverse organi saties, zoals bijvoorbeeld ACSI, hebben ook eigen Frankrijk- gidsen. Nuttig ongetwijfeld en eveneens met een mooie cd- rom, maar ten opzichte van de echte Franse gids toch beperkt. Gidsen voor aparte doelgroe pen kent Frankrijk ook, zoals het boekje Les Castels met doorgaans fraaie kasteelcam pings. Terreinen voor fijnproe vers en animaties van het cultu rele type, maar vaak ook terug te vinden in de algemene gids. van Frankrijk. REISBERICHTEN 1 N Sterrenkundekampen 5 J Voor kinderen die geïnteresseerd zijn in sterren en planeten hol de Jongerenwerkgroep voor Sterrenkunde deze zomer drie sti 0 J' renkundekampen. Jongeren van acht tot veertien jaar strijken v n 19 juli tot en met 25 juli of van 26 juli tot en met 1 augustus t 0 H week lang neer bij Ootmarsum. Voor veertien- tot achttienjarig is er van 10 tot en met 22 augustus een kamp bij Asten. Beha! het bestuderen van de hemel is er ook volop tijd voor zwemrry 0 G sport en spel. De kampen van een week kosten 110 euro, die v n twee weken 190 euro. De oudste groep kan tegen een meerpi 0 N van 375 euro tijdens de kampweken een eigen grote telesco 2 N bouwen. Voor meer informatie, tel. 076 529 7186 www.sterrenkunde.nl/jwg/kampen. Toptennisvakantie Tijdens je vakantie een balletje slaan met Jacco Eltingh of R Haarhuis? Dat kan deze zomer bij Club Med in Frankrijk, Italië B N Tunesië.De club heeft in samenwerking met Eltingh Haarh h< Tennis Events vier arrangementen samengesteld waarin, beha 2 Ei de gebruikelijk all-inclusive faciliteiten van Club Med, dagelijks uur tennisles door toptrainers en een toernooi zijn opgenom Eltingh, Haarhuis of Jan Siemerink zijn aanwezig om de deelt mers tips en aanwijzingen te geven. De tennisarrangementeni er voor beginners en gevorderden vanaf 750 euro en deelnem kan vanaf acht jaar. Voor meer informatie, tel. 0900 202 03 06 www.clubmed.com. Kastelenroute Op de fiets achter roofridders, monniken en adellijke persoi aan. Die mogelijkheid biedt het fietsarrangement de Kastelen» te. Deze 171 km. lange rondrit door het zuiden van Emsland, I graafschap Bentheim, beide in Duitsland, en een stukje van del derlandse provincie Overijssel voert langs burchten, landgoede en kloosters. Het vierdaagse arrangement, dat 129 euro kost dusief drie overnachtingen met ontbijt en kaartmateriaal), I nog een dag worden uitgebreid voor een etappe door het Os brücker Land. Meer info: Emsland Tourlstik, tel. 00.49.5931.442J fedl enwww.emsland-toeristik.de. onne Vekuwezwerftocht Vier dagen wandelen in Nederland, zonder ook maar een dorp r 00 stad te zien; dat kan echt. Het Nationale Park De Hoge Veluwe Natuurmonumenten bewijzen dat tijdens een door hen georga seerde vierdaagse zwerftocht, dwars door de Zuid Veluwse 1 lET/i tuur. De tocht wordt begeleid door professionele boswachters het F het gebied door en door kennen. Er wordt overnacht midden w1ie: het veld of bos. Voor vervoer van bagage en maaltijden wordt zorgd. Bedoeling van dit initiatief is, behalve mensen een bijz n ie der uitje te bieden, ook te informeren over de bedreigingen v 18.4 de Veluwe en de kwaliteitsverbetering die in dit gebied wor nagestreefd. De wandelingen worden gelopen op 26 juni t/m gnde juni, 22 juli t/m 25 juli en 19 augustus t/m 22 augustus. Deelna 2: kost 225 euro (jaarkaarthouders van De Hoge Veluwe en leden 1 s,e9 Natuurmonumenten betalen 200 euro). Meer informatie is tei den op www.hogeveluwe.nl en www.natuurmonumenten.nl. Goedkoper naar Jersey Nu ferrymaatschappij Condor Ferries toestemming heeft gel gen om met onmiddellijke ingang auto's te vervoeren op hatc overtochten tussen het Franse Saint Malo en het eiland Jer ie l kan een prijsverlaging voor alle overtochten naar het Kanaaleil ®1 nauwelijks uitblijven. Tot nu toe had alleen concurrent Emera dat recht. De concurrentie die nu losbarst zal, zo wordt verwa önst< weer leiden tot meer toeristen. Voor het vervoer van passag krijgen de ferriemaatschappijen half juli ook nog eens concuri tie van nieuwkomer SNN. Informatie over overtochten is on meer te vinden op www.condorferries.fr. Vuur en water Vuur en water, daar draait het om in de nieuwste toeristische "cht tractie Domein van Vendresse. Het voormalige hoogovencom| in de Franse Ardennen opent deze maand zijn poorten voor publiek. Bezoekers maken er kennis met de historie van de taaiindustrie, nemen een kijkje in de vroegere hoogoven en kd hal, en verkennen een park met watertuinen en watersp* Meer informatie: tel. 0033-324 35 57 73, www.paysdescretes.com. Touroperator Frankrijk Direct geeft! brochure uit met arrangementen in de Franse Ardennen, aan vragen via tel. 0346-58 48 88 ofwww.frankrijkdirect.nl. ifchi 17. teute eute leute us F, Y.u 22.0I Schildpadden redden in Guatemala door Joost Reijnders Zeeschildpadjes redden, een huis bouwen, natuurbescher ming en een rondje Guatemala buiten de gebaande paden. Dat kan met Commundo, een inter net reisbureau dat sinds kort vanuit Amersfoort actief is. Va kantie vieren en tegelijk iets voor het land en de bevolking doen. 'Zin in reizen' heet het dan ook op de website op het internet. Initiatiefneemster is Yolande van Wijk uit Amersfoort. Ze kent Guatemala van eerdere reizen en kwam daar ook op het idee om groepsreizen te gaan organiseren. „Ik ken vrij veel mensen van boven de der tig die zinvol bezig willen zijn, ook tijdens hun vakantie. Die vinden dat er meer is dan alleen werken en geld verdienen." Van Wijk liet zich mede inspire ren door de grote jongens op het gebied van avontuurlijke reizen, zoals Djoser en SNP. Al leen voegde Commundo er nog een dimensie aan toe: werken voor het land waar je op vakan tie gaat. Een van de eerste projecten is het beschermen van zeeschild padden aan de zuidkust van Guatemala. De reis gaat naar een natuurbeschermingsgebied dat is opgezet door de Universi teit van Columbus in de Ver enigde Staten, in samenwerking met wetenschappers uit Guate mala. „Je moet 's nachts pa trouilleren op het strand, 2 een zeeschildpad haar e heeft gelegd, moet je die ui ven en naar het natuurbesi mingsgebied brengen, wal weer ingegraven worden, 1 voor eierstropers." Met de lokale bevolking zij spraken gemaakt. Zij n SL' twintig procent van de die ze van het strand hall gaal verkopen. „Dus bant voor een overval door een le stroper hoeft niet. En ovt help je in het dierenopvai trum bij de verzorging vat mannen uit het maiE^ vewoud. Dat doe je tien d Si en daarna krijg je nog rondreis van tien dagen." prijs ligt Commundo op zelfde niveau als geves reisbureaus. Commundo werkt samen Amerikaanse ontwikkelin ganisaties als Habitat for 3 manity (een huisvestingen ject; de reis staat gepland raxx. half december) en met lon st mon Hope (werken met la ren in combinatie met een a sus Spaans; reis half sep a 19.( 0123. 10.00 Wee: 3 WE ber). Op 21 juni, 16 juli en 10 tember zijn in de omgeving Amersfoort informatiebij komsten. Nadere gegevens gen na aanmelding. Meer informatie: info@commundo. nl, tel 033-4651179, www. comm undo, n l )Ml 'trech Ivan

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22