Rekening voor patiënt die wegblijft IETS |TË rs Extra zenders nodig voor publieke radio-omroep i r i i i verkopen? Leidse studente eist diploma geneeskunde rei Ziekenhuizen in Leidse regio willen wachtlijstvervuiling aanpakken Vlag in top: geslaagd! AH-medewerkers weer in cel na grijpen van winkeldief Steeds vaker antidepressiva voor kinderen Leidsch Dagblad Tuin Berghuijs een begrip in Leiden-Zuidwest Leidenaar in conflict met veilinghuis BMW ziet kans 5-serie nog verder te verbeteren Hsntius De afgunstige vermagert bij het zien te k van een anders ijki MMENTAAR OMROEP >aard publieke bestel is een won den; ifijk bouwwerk geworden van Boi oheidsfinanciering en com- entx trciële (Ster-)inkomsten, van iwerking tussen netten en Ansfo machtige verenigingen die ;ara]bn eigen gang blijven gaan. resultaat is oneigenlijke J ocurrentie op de advertentie- [1 m rkt en stroperige besluitvor- ig. Ronduit een veeg teken is aanbeveling van McKïnsey van de 119 banen bij het Jtrale omroepbestuur er [Cl 01 Htfst 80 kunnen verdwij- its van te kermen over de ig van een nevenactivi- als een orkest, zouden pu- tke omroepen én kabinet er 'er aan doen de vraag te he 'd0 (woorden of het geen tijd Ifdt voor een BBC-achtige e J (structie. Daarbij betaalt de irheid de - afgeslankte - pu- c i e^e omroep, zonder dat die actief is op de advertentie- tkt Als dat het einde bete- er^ «van de achterhaalde, uit de P (zuiling daterende, vereni- (gsstructuur, dan moet dat nisc n ,r de Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.lEIDSCHDAGBlAD.nt Dagblad nr. 4-3255 los vrijdag 13 JUNI 2003 SPRINTERS NR. 43255 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 rVA» door Wilfred Simons/CPD leiden - Ziekenhuizen in de Leid se regio overwegen om patiën ten die niet komen opdagen op afspraken, daarvoor een reke ning te sturen. Tot nu toe ge beurt dat niet, omdat de inning van die kosten soms omslachtig verloopt. 'No show'-patiënten die wel afspraken maken, maar die niet komen opdagen omdat ze inmiddels elders zijn behan deld, vormen een groeiend probleem. Het Rijnland Zie kenhuis (Leiderdorp/Alphen aan den Rijn) uitte onlangs een noodkreet: bijna twintig procent van de patiënten komt niet opdagen. Het probleem van de patiën ten die na het maken van een afspraak niet op het spreekuur komen, is een direct gevolg van de lange wachtlijsten. Steeds meer patiënten schrij ven zich met hun klacht in bij verschillende ziekenhuizen. Zij laten zich déér behandelen waar zij het eerst aan de beurt zijn, maar melden zich vervol gens niet af bij de andere zie kenhuizen. Het paradoxale gevolg daarvan is dat de lijsten nog langer worden terwijl specialisten duimen zitten te draaien om dat hun patiënten niet komen opdagen. Volgens een inventa risatie van vier poliklinieken van het Rijnland Ziekenhuis hadden jaarlijks 2400 patiën ten extra geholpen kunnen worden als alle wegblijvers netjes hadden afgebeld. Woordvoerder D. Ketting van het LUMC vindt afmelden puur een kwestie van fatsoen. „Niets zeggen en niet komen opdagen is vernederend voor de medicus, de patiënt laat hem of haar voor paal zitten." Het LUMC heeft van alle zie kenhuizen in de Leidse regio nog het minste last van de 'no show'-patiënten, omdat het ziekenhuis unieke specialisa ties heeft waarvoor nauwelijks geshopt kan worden. Toch overweegt ook het LUMC om niet-verschijnende patiënten een rekening voor de afspraak te sturen, net zoals tandartsen al doen. Concrete stappen zijn nog niet gezet. Ziekenhuizen elders in het land sturen patiënten inmid dels vooraf een brief om ze aan een afspraak te herinne ren. Dat is voor sommigen van hen aanleiding om alsnog af te bellen. Daardoor daalde het aantal wegblijvers op de afde ling dermatologie van het Am sterdamse VU-ziekenhuis bij voorbeeld met 40 procent. nimaliseer de Wereldomroep, trap omroeporkesten, dwing actualiteitenprogramma's 3m h m de tv-zenders tot verregaan- idei samenwerking, snijd diep in kan omroepbureaucratie. Die de ibevelingen uit een concept- an z iport van onderzoeksbureau Ge IQnsey hebben de Hilversum- ïistii omroepwereld wakker ge- hter hud. De bezuinigingen die het de i binet-Balkenende-II heeft op- legd aan de publieke omroe- dloti n, gaan pijn doen. orm publieke omroepen hebben erich ellende wel enigszins over kun hzelf afgeroepen. De komen- hten jaren moeten ze in totaal ageli htig miljoen euro inleveren, spet na tien procent van hun be- era ting. Het s een maatregel die rouv tt alleen voortkomt uit de fi- izfficiële nood van het land, ook uit het besef dat de vei iroepverenigingen wel erg din istig met geld omspringen, redi gelijkertijd omzeilt het kabi- laas! I met deze algemene bezuini- of g de politieke vraag naar de zee, jromst van het bestel. Van re- 1 lingspartner WD is bekend die maar wat graag het aan- publieke netten wil inkrim- Dbeo nvan drie naar twee; het CDA lun elt daar veel minder voor. De aakpg is of die fundamentele nog omzeild kunnen leiderdorp - Ze mogen het we ten in de buurt. Voor één keer gaat niet de scholier maar de vlaggenmast krom onder het gewicht van een tas met schoolboeken. Isabelle Kui pers uit Leiderdorp was gister middag een van de vele dui zenden scholieren die bericht kregen dat ze hun diploma hebben gehaald. Isabelle is ge slaagd voor het vmbo, waar voor de afgelopen weken 110.000 leerlingen examen de den. Voor het havo waren dat 43.000 kandidaten en voor het vwo 32.000. Het ministerie van onderwijs is tevreden over het verloop van de eindexamens bij het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs (vmbo). De praktijk- en theorie-examens voor beroepsgerichte vakken werden voor het eerst centraal afgenomen. Volgens het mi nisterie sloten de vakken goed aan bij de onderwijspraktijk, qua niveau als inhoud. Ook bij het havo en vwo deden zich volgens het ministerie geen grote problemen voor. De exa mens voor economische vak ken bleken aan de moeilijke kant. Bij de normering is daar rekening mee gehouden, aldus het ministerie gisteren. Overigens was niet iedereen tevreden over het niveau van de vmbo-examens. Zo zei een docent wiskunde uit Hilver sum in het tijdschrift van on derwijsbond AOb dat sommi ge opgaven eerder geschikt waren voor groep 8 van de ba sisschool. Na jaren van studeren kan de schooltas - in elk geval voor even - aan de vlaggenmast worden gehangen. De hele buurt mag weten dat Isabelle Kuipers is geslaagd. Foto: Hielco Kuipers Gregory Peck in 1955. Foto: AP Acteur Peck (87) overleden los angeles - De Amerikaanse acteur Gregory Peck, die hoofd rollen speelde in Hollywood- klassiekers als Roman Holiday, Spellbound en To Kill a Moc kingbird, is in de nacht van woensdag op donderdag over leden in zijn woonplaats Los Angeles. Hij is 87 jaar gewor den. De lange, slungelachtige Peck debuteerde in 1944 in de film Days of Glory. Een jaar later was hij te zien in Spellbound, een thriller van Hitchcock. Pagina Kunst Cultuur 'Aanslag op oliepijplijn Irak' makhoul - Als gevolg van een mogelijke bomaanslag op een oliepijplijn in het noorden van Irak, woeden er langs de leiding hevige branden. Volgens de plaatselijke bevolking hebben onbekenden de pijplijn donder dag al opgeblazen om te voor komen dat „Amerikanen olie naar Turkije uitvoeren". De oliepijplijn loopt vanaf de raffi naderijen in de stad Baji naar het noorden, viak bij de weg van Bagdad naar Mosul. Boeing Angola blijft onvindbaar durban - Autoriteiten in zuide lijk Afrika zitten met de raadsel achtige verdwijning van een Boeing 727. Die vertrok op 25 mei zonder passagiers uit de Angolese hoofdstad Luanda naar de Seychellen, maar is daar nooit aangekomen. Er zijn speculaties dat terroristen het vliegtuig hebben ontvreemd om het te gebruiken bij een aanslag. Op verdenking van zware mishandeling (advertentie) amsterdam/anp - De twee me dewerkers van het Albert Heijn- filiaal in de Eerste van Swin- denstraat in Amsterdam die vo rig jaar met geweld een winkel dief overmeesterden, hebben hun actie gisteren herhaald. De twee grepen opnieuw een win keldief en droegen de man over aan de politie. De dief bleek letsel te hebben opgelopen en deed daarvan aangifte. De politie arresteerde de AH'ers gisteravond. De politie houdt de AH-mede- werkers vast op verdenking van openlijke geweldpleging en zware mishandeling. Ook de winkeldief zit nog vast. De dief wilde er vandoor gaan met een blikje bier. De twee AH-medewerkers hadden hem in de smiezen en gingen hem achterna. Buiten overmeester den ze de dief. Daarbij ont stond een vechtpartij. De dief kon kort daarna worden over gedragen aan de toegesnelde politie. Op het politiebureau bleek dat de dief letsel had op gelopen bij de schermutseling. Over de aard van de verwon dingen wilde een politie woordvoerder verder geen me dedelingen doen. De dief deed aangifte en de po litie ging terug naar het Albert Heijn-filiaal. Na sluitingstijd werd een van de AH'ers aange houden, de ander meldde zich later op het politiebureau. Vorig jaar zomer gingen dezelf de twee medewerkers van de supermarkt een man achterna die een greep in de kassa had gedaan. In het nabijgelegen Oosterpark wisten ze hem te overmeesteren. Ook toen ging dat niet zonder slag of stoot, waarvoor de twee zich later moesten verantwoorden voor de politierechter. Een van hen kreeg een boete van 600 euro, waarvan 300 voorwaardelijk; de tweede werd vrijgesproken. Prins Bernhard nam overigens de boete voor zijn rekening. Hij was er verbolgen over dat mensen die durven op te tre den tegen criminelen, worden gestraft. Champagne! Sprankelende Saab 9-5 actie. Automobielbedrijf Fase-Exclusief b.v. Curieweg 13, 2408 BZ Alphen a/d Rijn. Telefoon 0172-492444 of kijk op www.fase-exdusief.nl 'Ik had mijn propedeuse gehaald op één punt na' rijswuk/anp - Kinderen krijgen in toenemende mate antide pressiva voorgeschreven, terwijl er onvoldoende bekend is over de gevolgen van deze medicij nen op lange termijn. Volgens prof. F. Tilders, hoofd van de afdeling farmacologie van de Vrije Universiteit in Amster dam, is deze ontwikkeling zor- gelijk. In een interview met het Alge meen Dagblad pleit hij voor een onderzoek naar de effectiviteit en de veiligheid van antidepres siva bij kinderen. door Wilfred Simons leiden - „Het is hard", zegt staatsraad J. van der Meer van de Raad van State. „Maar ik wil u één ding meegeven. Uw tentamens zijn vervallen op één na, ik kan er niets anders van maken. U kunt kiezen: u kunt op dat verleden gefixeerd blijven of een mogelijkheid zoeken om een nieuw begin te maken. Ik raad u het laatste aan." E. Koolwaaij, een kleine, in het zwart geklede vrouw met een strik in het haar, pro testeert. „Ik had mijn prope deuse gehaald op één punt na! Koolwaaij ('houdt u het maar op begin 40') eiste gister middag bij de Raad van State dat de Universiteit Leiden haar het propedeutisch diplo ma geneeskunde geeft. Ze houdt vol dat ze alle daarvoor benodigde punten heeft ge haald. De examencommissie van de universiteit ziet dat anders. Die meent dat de Pijnackerse slechts één studiepunt heeft. Dat opmerkelijke verschil wordt verklaard uit het feit dat het LUMC en de Faculteit Ge neeskunde in 1997 een nieuw curriculum vaststelden. Eerder behaalde tentamens waren niet langer geldig. Omdat Koolwaaij al in 1983 was be gonnen met haar studie, ver vielen daarmee al haar oude studiepunten. Na 1997 zette zij de studie voort, wat tot nu toe in één studiepunt resulteerde. Vol gens haar is dat het laatste be nodigde punt, maar het LUMC wil de eerder behaalde studie punten niet meer meetellen. Koolwaaij vindt de handelwij ze van het LUMC oneerlijk. „De voorzitter van de examen commissie heeft mij eruit ge- (advertentie) werkt", verklaarde ze tegen Van der Meer. „Ik pas, om het maar plat te zeggen, niet in het plaatje van de gemiddelde stu dent." Ze tekende bezwaar aan tegen de beslissing van de examen commissie bij het College van Beroep. Toen dat haar eis af wees, stapte ze naar de recht bank in Den Haag. Die wees de eis ook af, maar Koolwaaij ging in hoger beroep. Dat loopt nog. Maar omdat ze per 7 juli wil beginnen aan haar co-schappen, stapte ze naar de Raad van State om een 'voorlopige voorziening' te vragen. Het is op zichzelf opmerkelijk dat iemand er na twintig jaar studie niet in slaagt om een tweejarige propedeuse te ha len. Aan Koolwaaijs intelligen tie lijkt het niet te liggen. Trots toont ze na afloop van de rechtszaak haar 'voortgangs rapportages', cijferlijsten waaruit blijkt dat ze ten min ste een gemiddelde student is, met uitschieters naar boven. Maar na aanvang van de stu die trouwde ze, kreeg ze kin deren en belandde ze in een 'nare scheiding', 'die trouwens nog steeds doorloopt'. Staats raad Van der Meer doet op 27 juni uitspraak, maar liet al doorschemeren dat ze het di ploma niet zal toekennen.Als u arts wilt worden, moet u op nieuw beginnen." Vrienden in Nederland wensen de Belgische Europeaan ALAIN VANDENBROECK veel succes met uitdaging in Frankrijk. Radio West gebukt onder slechte ontvangst in binnenstad Leiden hilversum/leiden - anp - De publieke omroep heeft extra frequenties aange vraagd bij minister Brinkhorst (Econo mische Zaken). Aanleiding zijn volgens de omroep klachten van luisteraars over de ontvangst van Radio 1, 2, 3 FM en 4 na de herverdeling van FM-frequenties op 1 juni. Volgens de publieke omroep klagen luis teraars in Hilversum, Amsterdam, Rot terdam, Arnhem en Goes. „De extra zenders moeten de gaten dichten die aa het licht zijn gekomen na de herver deling", aldus de publieke omroep. De ze zogeheten steunzenders kunnen lo kaal een oplossing bieden. De steunzen ders kunnen worden neergezet in de probleemgebieden en geven het radio signaal met een kleiner vermogen door op een frequentie die in dit gebied niet wordt gebruikt. De regionale omroepen Radio Noord- Holland en Radio M Utrecht zeggen weinig klachten te ondervinden sinds ze op een nieuwe frequentie uitzenden. Ook de ontvangst van Radio ^ievoland is goed. Wel gaat Radio West gebukt onder een slechte ontvangst in de binnenste den van Leiden en Den Haag en delen van de Bollenstreek. Radio West kreeg eind maart al een nieuwe frequentie en kampt sindsdien met problemen. Radio West heeft al eerder gevraagd om steun zenders in de probleemgebieden. „Nu ook de grote jongens als Radio 1 in de boom gaan hangen, worden ze bij Eco nomische Zaken hopelijk eindelijk wak ker geschud. Dit zou regionale omroe pen kunnen helpen* want wij hebben onze problemen al veel eerder aange kaart bij Nozema en Economische Za ken", zegt netmanager Pedro van Looij van Radio West. De omroep maakt zich zorgen over de consequenties. Volgens Van Looij loopt de omroep hierdoor ad vertentie-inkomsten mis en functioneert de omroep op deze manier slecht als rampenzender. De omroep heeft daarom burgemeesters ingeschakeld om hierover een brief te schrijven naar de verantwoordelijke in stanties. K Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V y |j^ (i.v.m. controle nabezorging) Telefoon Wij gaan zofgvuküg om met persoonsgegevens. In hel colofon van da krant treft u nadere infofmabe aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro D 55,00 Bj automatische betatng is rnjn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1