Mitsubishi Lancer volgt Carisma op WEG WIEL 2 ^eugeot Partner MPV: leuk ding en slim bedacht deren PT Cruiser brengt turbo-model Ruim 25.000 km lijken Smart niet te Speciale Giant Ducati imponeert met de Multistrada Snel vakantiefiets van het jaar ida Fabia WRC der in actie De Skoda Fabia WRC de- t tijdens de Rally van and, die in het laatste inde van juli wordt verre- Jnuit Trier. Dit heeft Vra- Kulhének, voorzitter van Ijd van Bestuur van Sko- T), bekendgemaakt bij het n de tweejaarlijkse au- lonstelling in het Tsje- p Brno. De Fabia WRC is irjaar gepresenteerd tij- |e autosalon van Genève [ndsdien aan uitvoerige bderworpen.Het nieuwe inon van Skoda is afgeleid IFabia RS. ndai duikt in loop top-io dorp - Nu de resultaten ei 2003 bekend zijn, blijkt ijk hoe sterk Hyundai aan leien is. In Nederland be- Hyundai nu een keurige plaats op de verkoop- Hiermee zet de Kore- lutofabrikant een aantal mmeerde grote volume- op achterstand. Tot en Ei werden in Nederland lyundai's personenau- egistreerd. Het markt - il komt daarmee op een ocent, een stijging van 5 procent. Vooral de Getz jed aan. Dit model is voordelijk voor eenderde e Hyundai-verkopen in d.Ook andere modellen Matrix, Santa Fe en Trajet vrijdag 13 JUNI 2003 FIETSSTROOK her MPV VTC oogt wat stoerder dan de huis-tuin-en-keuken Partner. Foto: Peugeot én van der Steen [er veel kanten mee op, Jj niet gauw gebruikt als trouwauto. Daar is lonweg niet mooi ge- lor. Maar de nieuwe |t Partner MPV is wel een g en in elk geval slim ;eot Partner MPV maakt etreden meteen duide rvan hij afgeleid is. Hij toegankelijk als een ie bestelwagen, met in tl een schuifdeur - des- aan elke zijde - en een omhoog zwaaiende ep. De achterbank ligt mmezien plat en dan e Partner verbazing- d veel ruimte voor uit- inde lading. Een flinke kan er schuin gepar- ;el gemakkelijk in. Vast- can ook nog met een spanbandje aan de ogen die daartoe netjes in de carrosserie zitten. Een kast die niet meteen de afmetingen van een antiek Mechels meubel heeft, is ook geen probleem. Laat staan de wekelijkse boodschappen of de grasmaaier, een paar fietsen of een halter voor de fitnessende zoon. Zo'n Partner heeft wat meer opbergruimte dan vroeger. Net als zusje Berlingo van Citroën heeft hij een opbergvak boven de achteruitkijkspiegel over de volle breedte van de auto, na tuurlijk gewoon zo'n onmisba re bekerhouder en een paar opbergvakken in de vloer voor de achterbank. Hij is te koop met veel glas in het dak, maar in de gewone uitvoering blinkt hij ook al uit door beglaasde overzichtelijkheid. Je zit hoog en hebt via de grote ruiten rondom uitstekend zicht. Een beetje Pausmobiel toch ook wel. Het dashboard is tamelijk een voudig, de twee grote en twee kleine klokken zijn duidelijk en de knopjes en hendeltjes zijn niet lastig te vinden. Dan de rij- eigenschappen. We waren on derweg met de voorwielaange- dreven 1.6 en die heeft op zich een heel ijverig motortje. Er zijn ook nog een 1.4 met 75 pk en een paar sterke diesels en alle zitten ze aan een vijfversnel lingsbak vastgeschroefd. De 1.6 is niet bijzonder stil, maar nooit irritant aanwezig. Hij heeft wel een hoog toerental nodig om te presteren. En natuurlijk vormt zo'n hoge, lege carrosserie een prachtig resonerende klank kast. Maar daar is best mee te leven. De wegligging is niet verkeerd, al is de Partner MPV helemaal niet gemaakt om doortastend onderweg te zijn. Hij is niet bang van slechte wegen, maar bepaald geen snelwegridder. Het stuur werkt aardig direct, maar je bent even bezig om er de juiste zit achter te vinden. Gelukkig is het verstelbaar. Op snelheid zaten er aardig wat trillingen in het stuur, maar dat zal wel met de specifieke test auto te maken hebben. En dus met wat gerichte uitlijn- en ba- lanceermaatregelen wellicht snel te verhelpen. Jammer van die korte zittingen, maar daar moeten de meeste Franse au to's tegenwoordig mee leven. De Partner verscheen in 1996 als aankondiging van een hele reeks auto's die een segment voor zichzelf begonnen. Wie van doelmatigheid houdt, kan er sindsdien niet omheen. En de gemoderniseerde versie van de Partner MPV ziet er hele maal niet gek uit. De VTC-ver- sie (de afkorting staat voor vrije tijds concept) heeft afstandsbe- diende centrale vergrendeling en elektrisch bediende zijruiten voorin, een met 5 cm verhoog de wielophanging, een motor- beschermplaat, een aparte voorbumper met verlichting en roosters voor kop- en achter lichten en dat doet toch echt een beetje denken aan die stoe re Simca Rancho van tientallen jaren geleden. Peugeot wil dit jaar 1200 Partners MPV verko pen. Dat gaat zonder meer luk ken. Goede prijs en veel ge bruiksmogelijkheden. Bij Ci troen willen ze van de ver nieuwde Berlingo dit jaar 1400 stuks in personenuitvoeringen verkopen. De goedkoopste kost 130 euro minder dan de Peu geot. Prijs vanaf 14.180 euro voor de 1.4 XR, de MPV VTC is te koop vanafl 7.400 euro. door Rob van Ginneken rechtuit dan de hoek om) is weliswaar veilig, maar nodigt niet uit tot heftig stuurwerk. Met 120 kruisend op de snel weg doet de 599 cc driecilinder onopvallend zijn werk. De rela tieve rust wordt ook niet ver stoord door kraakjes en ram meltjes; ruim 25.000 kilometers lijken de Smart niet te deren. Volgens Smart-verkoper Ruud Spoolder niets bijzonders: „Kwaliteitsproblemen zijn er nauwelijks. We drukken onze klanten wel op het hart tijdig olie te verversen, daar is het motortje heel gevoelig voor." Dat de Smart-organisatie ver trouwen heeft in haar occa sions, blijkt uit een garantie van twaalf maanden. Ook financieel lijkt de aanschaf van zo'n eigenwijs tweezittertje geen riskant avontuur. De 'test auto' kostte in 2001 13.416,53 euro, inclusief extra's als een radio en airco. Nu rij je er mee weg voor 10.850 euro. Word er verliefd op of loop er met een grote boog omheen. Net,als bij de allang klassieke Deux Chevaux. Chrysler levert de PT Cruiser al sinds 2000 en de auto die er als een eigentijdse hotrod uitzag heeft het in Nederland redelijk gedaan met in totaal tot nu toe 4.260 verkochte exemplaren. Momenteel zet de importeur er 1.500 per jaar af en het wordt tijd voor een modeluitbreiding. Dat wordt dit na jaar de PT Cruiser 2.4 Turbo. In de VS is hij al bij na een jaar op de markt en daar zijn er al een kleine 14.000 de showrooms uitgevlogen. Vol gend jaar komt hij als cabriolet, en het is zo goed als zeker dat hij ook als California serieproductie ziet, een beetje customized zoals de Amerikanen dat graag zien. Met laag dak en speciaal plaat werk. Too cool to categorize, vinden ze in de VS van deze compacte ruimtewagen in retrodesign. Te eigenzinnig om in een hokje te stoppen. Voor de PT Cruiser Turbo is onderstel en bestu ring aangepast. Hij komt alleen met handgescha- kelde vijfversnellingsbak en zonder stabiliteits- controle esp. Hij zal minstens 30.000 euro kos ten. De Cruiser, inmiddels ook met 2.2 dieselmo tor te koop, biedt met 2.4 turbomotor 220 pk en een aardige trekkracht van 332 Nm. De motor ge draagt zich aardig stil en de in de VS geliefde ver chroomde lichtmetalen wielen worden voor Ne derland gelukkig vervangen door aluminium- look. Hij rijdt goed strak, allerminst als een Ame rikaan, dus waarschijnlijk heeft moeder Merce des zich ingrijpend met de afstelling bemoeid. De turbomotor is ook voorzien voor de twee- deurs California Cruiser, nu nog een studiemo del, maar veelbelovend voor serieproductie. Met een achterruit die in de achterklep kan zakKèn en een uit glaspanelen bestaand dak. born - Na de zomer lanceert Mitsubishi de nieuwe generatie Lancer. In feite de opvol ger van de Carisma. Begin maart 2004 wordt tijdens de Auto salon van Genève de nieuwe compacte Mitsubishi uit het Limburgse Born aan het publiek voorgesteld. Codenaam: New Compact Car. Op de Nedcar pro ductieband neemt hij de plek over van de Carisma. Vorige week werd duidelijk hoe Mitsubi shi die leemte gaat opvullen: over drie maanden komen uit Japan geïmporteer de Lancers sedan en wagon naar Neder land. Directeur Martin van Vught van Mitsubishi Nederland meldt dat de Ca risma volgend jaar uit beeld verdwijnt. Met hun lengte van zo'n vier en een hal ve meter vallen ze in de populaire mid denklasse. Een beetje een noodgreep, zo merkje al snel. Eigenlijk zijn deze Lancers voor Ja pan en de VS ontwikkeld en daarom zoek je tevergeefs naar een hatchback- versie of diesel, in deze klasse normaal gesproken de bestsellers. Ook het nogal behoudende ontwerp van de sedan volgt niet bepaald de actuele Europese trends. De importeur verzacht die pijn door de Lancer Wagon dezelfde prijs mee te ge ven als de sedan. Naar verwachting zal die ook negentig procent van de verko pen voor zijn rekening nemen. Voor be Het tijdschrift Op Pad van de ANWB voor de actieve vakan tieganger heeft de Snel Safari Randonneur LX gekozen tot beste vakantiefiets van het jaar. De redactie van het blad komt tot de keuze vanwege de dege lijke afmontage en de klassieke stalen bouw. De Koga Miyata Traveller, die in eerdere tests nog als winnaar uit de bus kwam, werd nu tweede. De fiet sen werden met volledige be pakking in de Belgische Arden nen kritisch beoordeeld op rijei- genschappen en stuurgedrag. door Rob van Ginneken dragen vanaf 18.795 euro koop je een ruime, modern gelijnde stationwagen met heel fatsoenlijke rij-eigenschappen. Die bovendien weg weet met vier vol wassen personen plus vakantiebagage. Een andere troef is de uitrusting: licht metalen wielen, airconditioning, abs, elektrisch bedienbare ramen en centrale deurvergrendeling met afstandsbedie ning. Ook de relatief sterke (98 pk) 1.6 li ter basismotor mag er zijn. Er is ook een 2.0, maar die prijst zichzelf door zijn fik se meerprijs nogal uit de markt. Voor net onder de twintig mille komt er een sportversie van de Lancer 1.6 Wa gon met een mooi sportonderstel, grote lichtmetalen wielen, Momo sportstuur, sportstoelen en een leuker dashboard. De Tour de France bestaat 100 jaar en iedereen die maar iets met de Ronde te maken heeft, komt met iets speciaals. Giant maakt een bijzondere racefiets, de TCR 100, die een eerbetoon moet zijn aan alle steden die in de Tour aankomstplaats zijn geweest en alle helden die op een Giant-racefiets successen hebben behaald. Op 4 juli wordt de Giant bij de start van de Tour onthuld. Van de fiets worden voor de consument slechts hon derd exemplaren gemaakt. Het prijskaartje dat hangt aan dit collectors item is navenant: on geveer 10.000 euro. Smarts is het veercomfort bij voorbeeld verbeterd. Het is nog steeds een uiterst 'sportief ge veerd karretje, maar er valt be ter mee te leven dan met de eerste modellen, waarvan de vering afkomstig leek te zijn uit een steenfabriek. Een tergend trage schakeling is eveneens kenmerkend voor de 'oer-Smarts'. Bij dit jongere model is dat beter, hoewel het mechaniek nog steeds geen haast maakt wanneer je hand matig of automatisch van ver zet wisselt. Desondanks voelt de Smart vlotter aan dan je op grond van de fabrieksopgave (van 0 tot 100 km/u in 17,2 sec) verwacht. Waarbij deze waarde, dankzij de automatische zes- bak, door iedereen te benade ren is. Dat in tegenstelling tot bij een conventionele schakel auto, die alleen in handen van een vaardig 'coureur' tot top prestaties te verleiden is. Die zelfde 'coureur' zal niet en thousiast worden van de indi recte besturing. Het onder- stuurde bochtgedrag (de auto wil bij stevig gas geven liever Met de Multistrada slaat Ducati nieuwe wegen in. De Italianen lanceren een Gran Turismo model met verrassend veel zit comfort en een soepele V-twin. Je kunt veel zeggen van de nieuwe Ducati designer Pierre Terblanche, maar niet dat hij bang is uitgevallen. Toen de Multistrada 1000 DS eind vorig jaar werd gelanceerd, schrok ken de fanatieke Ducati-lief- hebbers zich een hoedje. Vooral door details als die wat hoekig uitgevallen neus met een aan het stuur meedraaiende boven kant, de letterlijk van balhoofd tot ver onder het zitje doorlo pende benzinetank en het hoog opgetrokken uitlaatsysteem. De nieuwe generatie Ducati heeft beslist iets extra's. Zoals dat karakteristieke front dat duidelijk meer bescherming biedt, ook als je gewoon ont spannen overeind zit. En de langgerekte 20-litertank helpt mee om een prachtig slanke motorfiets te creëren. Daardoor is de motorfiets wel behoorlijk hoog geworden. Er moest im mers ook ruimte komen om de ze vlijmscherp sturende Italiaan een vorstelijke portie bo demspeling mee te geven. Aan de sportieve mogelijkhe den - het Ducati visitekaartje - is dus niets veranderd. Het sta biele vakwerk buizenframe, de geavanceerde wielophanging en de grote schijfremmen zor gen voor een subliem wegge drag. Dankzij de ontspannen zithouding kim je de 'Due' met speels gemak een bocht om smijten en remmen doet hij bij wijze van spreken op de vier kante meter. Het nieuw ontwikkelde motor blok levert een vergelijkbaar verhaal op. Met een combinatie van behoudende en innovatie- Het is zo goed als zeker dat de Cruiser ook als California komt, met speciaal plaatwerk. Foto: GPD De nieuwe Lancer als wagon. Het is de opvolger van de in Born gemaakte Carisma. Foto: GPD ders. Het verhaal lijkt op dat van de roemruchte Citroën 2CV, die bij zijn introductie ook alom werd verguisd. Door de aanvankelijk uiterst stroef ver lopende verkopen worden Smarts uit de beginperiode wei nig tweedehands aangeboden. Exemplaren vanaf 2000 zijn minder zeldzaam. Dergelijke auto's worden nu dikwijls inge ruild voor een nieuwe, mede door de gunstige financierings- mogelijkheden en de komst van de verbeterde tweede generatie city-coupés. Dit hoeft geïnteresseer den niet te weerhouden van de aankoop van een gebruikte Smart. Zeker niet als het gaat om een wat jonger exemplaar, zoals de door ons gere den Smart pul- se (destijds de benaming voor de city-coupé), gekentekend in maart 2001. In vergelijking met de allereerste ve technieken - hij is luchtge- koeld, maar heeft hij wel twee bougies per cilinder - is het een geweldig fijne krachtbron ge worden. Zeker voor een Ducati loopt het nieuwe 'desmo'-blok opmerkelijk geciviliseerd. Hij neemt bij lage toeren mooi soe pel op en gaat er met zijn 84 pk met flinke stappen vandoor. Kortom: een imposante nieuw komer. Als het een auto was, zou je hem een cross-over noe men. Een sportmachine met grote talenten om een lekker eindje toeristisch te sturen. Geen minpunten dus? Natuur lijkwei, daarvoor is ook deze Ducati te veel een karaktermo torfiets. Met een keihard zitje en beperkte bagagemogelijkhe den. Op die kubistisch gevorm de kunststof benzinetank kun je bijna geen tanktas vastzetten, zodat kopers met toeristische plannen een speciale kofferset moeten bijbestellen. Twee an dere typische details: de zoge naamde droge koppeling ram melt wel erg hard wanneer je voor een stoplicht staat te wachten en de uitstekend scha kelende zesbak heeft een erg lange één en twéé, zodat je die zelfde koppeling vaardig moet bedienen om soepel van de plek te komen. Niettemin is de Ducati Multistrada 1000 DS een imposante motorfiets die zeker nieuwe kopers naar het Itali aanse merk zal lokken. Prijs: 13.041 euro. van een Smart is geen riskant avontuur. Foto: GPD Ducati Multistrada: groottoerist met sportief hart. Foto: GPD t te Lintelo owroom van het a' se Smart-centrum kijkt tpaar naar een gebruik- oupé. „We zijn kleiner ust men en parkeren is las tig", aldus de zestigers. „Boven dien hebben we geen achter bank meer nodig en vinden we een Smart leuk om te zien." Duidelijk, je hoeft geen yuppie meer te zijn om Smart te rijden. Dat was in het begin wel an-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19