BMW weet 5-serie nog te verbeteren Een automuseum op papier Sterkste truck van Volvo Toch nog ruimte voor opleving Audi A2 <o*aalserv,"Ce in mobiliteit Kamsteeg Auto Plaza boeken Overzicht van 1800 klassiekers Oldtimer van der Plas Groep bv l« Kalender (advertentie) Alphen a/d/ Rij Katwijk Voorschoten Hofweg 39 (071)579 47 94 Het is alweer de negende editie, die in de winkel ligt. En weder om is de Oldtimer Catalogus dikker geworden. Er staan nu 1800 naoorlogse au to's en aankomende klassiekers (tot bouwjaar 1985) in, verdeeld over ruim 220 merken, van Abarth tot en met Zündapp. Vorig jaar waren het er nog honderd minder. De formule van het prettige naslagwerk is niet gewijzigd. Elk merk wordt ingeleid met een stukje ge schiedenis. Er staan maximaal vijf auto's op een pagina. Elk ty pe wordt gepresenteerd met een fotootje, een informatief tekstje en een rijtje gegevens, waaronder de actuele waarde van de betreffende auto in drie categorieën: matig, redelijk en 9EX goed. Deze prijsindicaties wor den elk jaar aangepast aan de marksituatie. Ook in de nieuwe editie is weer een aantal foto's vervangen door betere exempla ren. Vrijwel alle af beeldingen zijn in kleur. De uitgebreide Oldtimer Catalo gus 2003 445 pa gina's, €16,50) van uitgeverij Elmar wordt voorafge gaan door een hoofdstuk over de aanschaf van een klassieker, de in voer vanuit het buitenland en de daarop volgende kenteken keuring, restauratie, verzeke ring en taxatie. Achterin staat, zoals we gewend zijn, een uit gebreide üjst van merkenclubs en gespecialiseerde (autobe drijven in België en Nederland. (advertentie) Alphen a.d. Rijn tel. 0172- 422214 Katwijk tel. 071 -4090901 Leiden tel. 071 -5896000 www.vanderplas.nl Weg Wiel vrijdag 13 juni 2003 redactie: Peter Lodewijks 764 oor een Smart oef je geen ippietezijn ;eot 307 CC in oktober a HTDe Peugeot 206 CC itie lektrisch stalen vouwdak ve best verkochte cabriolet 00' lederland. Automobiles gra ïot gaat nu van de grotere 1 a 17 ook een CC uitbrengen. on wordt in oktober lever- te vanaf 29.200 euro voorde er. Volgende week staan r P 'eugeots 307 CC in het 'e £ot Experience langs de A2 tukelen, als onderdeel van re8 ibriotentoonstelling. Ie Fordjes bij en museum sta om - In en rond het Ford aë urn van Den Hartogh in P om is komende zondag ele stoet oude Fords te be- esl' Een dag later is het pre- 'O0j00 jaar geleden dat Henry '00 ie Ford Motor Company ig" jtte. In Hillegom komen we ers van A- en T-Fords, het gister en de Lincoln Con- al Club bijeen voor een istreekrit en demonstra- I De dag duurt van 10 tot 17 et museum is deze d en in juli en augustus roensdag tot en met zon- B dezelfde tijden open. nte sh hf >em 2003, centrum Joure. lij 16 030. d vroem.com rdt Spettacolo Sportivo, t Park Zandvoort. kes WO 750. www.cpz.nl w 'ord clubdag, n iartogh Ford Museum, rdl om. 025 2518 118. Alfa Romeo meeting, t Park Zandvoort. 40 750. www.cpz.nl Canada, Formule 1, eal. Historisch Weekeinde, elder. 022 4541 280. lerican Sunday, duinplein, IJmuiden. 7 SI 1243. Mega Truckfestival, gs, Flevopolder. 03 554. 11egatruckfestival.nl Italia a Zandvoort, t Park Zandvoort. ïaii 750. www.cpz.nl lloises Dutch TT, F)e Prix van Nederland, :01 cuit Assen. 80 380. ,1(1 t-assen.com [y, notograndprix.com en Europa, Formule 1 z( irgring, Duitsland. d, ir: redactie Weg Wiel, 507, 2003 PA Haarlem, P mail: hdwegenwiel@hdc.nl iiging onder verantwoording letreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- gen of gewijzigde data. S f laatste informatie: bel het ver- q tlefoonnummer of ga naar het F| nde internetadres. door Quirijn Visscher arnhem - Verzamelen begint als liefhebberij en eindigt, als je niet oppast, als een obsessie. Een postzegelverzameling krijg je nooit compleet, maar je koestert de illusie dat het toch ooit zo ver eens komt. Met autofolders is het niet anders. Zoveel auto's, zoveel brochures. En heb je een jaargang Nederlandse autofolders helemaal com pleet, dan kun je met Duitsland, Engeland of Ja pan beginnen. Toch zijn er mensen die het doen. Ik kan het weten, ik was jarenlang in de ban van de folder. Autoverkopers moeten gek zijn gewor den van dat joch dat elke week opnieuw kwam bedelen om nieuwe folders. Is de folder van de Mazda 121 Fun er al? Mag ik een folder van de nieuwe Peugeot 405 Break? Sommige verkopers werden ronduit bot, anderen verzonnen een slimme oplossing. Bij de plaatselijke BMW-dealer had ik het alleenrecht op de mooiste, meest ex clusieve folders. Als ik wilde kreeg ik zelfs drie exemplaren van de nieuwste 750i/iL-brochure. Of van de M635CSi. Andere kinderen moesten maar bij mij aankloppen. Dat werd het begin van een grote ruilhandel. De liefhebberij liep inmiddels uit de hand. Het werd een obsessie folders van alle auto's waar ook ter wereld te bemachtigen. Het leek nog te gaan lukken ook. Honderden kilogrammen pa pier kwamen er jaarlijks bij. Ik correspondeerde met autodealers in Australië, Canada en de Ver enigde Staten. Ze maken daar andere auto's en hebben dus ook andere folders. Importeurs over de hele wereld ontvingen mijn bedelbrieven. Meestal kreeg ik wat ik vroeg. Bijna dagelijks kwam de postbode langs met dileke enveloppen vol folders. Hoogtepunt was de bezorging aan huis van folders uit Ecuador door pakketdienst FedEx. Folders zijn betoverend. De auto's zijn op de mooiste plekken gefotografeerd. De bewierokin gen van de fabrikant zijn even tenenkrommend als dolkomisch. Ik herinner me een Vlaamse fol der van de Nissan Micra waarin de lezer werd ge vraagd of 'u ook door de Micra-microbe gebeten bent?'. Uit autofolders ademt de tijdgeest. In een brochure blijven auto's altijd jong, terwijl ze op straat vuil worden, beschadigd raken en ooit op de schroot belanden. Een verzameling autofolders is eigenlijk een pri- vé-automuseum. Hoe langer je ze bewaart, hoe waardevoller de collectie wordt. Ik heb maar voor specialisatie gekozen, omdat je anders thuis geen ruimte meer overhoudt. Je komt bovendien tijd tekort om alle folders te sparen die er maar uit komen. Ga maar na. Elk jaar een nieuw model jaar, introducties van nieuwe modellen en elk land zijn eigen brochures. Ik doe het rustig aan. Als vrienden een verre reis maken, vraag ik ze wat folders mee te nemen als souvenir. Verder haal ik van elk nieuw model van mijn merk een folder en niet meer elke nieuwe folder van een bepaald model. Dat geeft rust. Ook op het kan toor van de autoverkopers. Een van de mooiste Ferrari's is uitgebracht onder een andere merknaam, te weten Dino. Grote baas Enzo Ferrari droeg het nieuwe merk op aan zijn in 1956 overleden zoon Dino Ferrari. De eerste Dino, genaamd 206 GT (2.0 liter, 6 cilinders), kwam in 1967 op de markt en was gebaseerd op het fraaie prototype Dino Berlinetta GT. De motor kwam voort uit een project waarbij Ferrari een nieuwe Formule 2-wagen wilde bouwen. Om toestemming te krijgen een nieuwe V6-motor in die racewagen te zetten, diende de fabrikant eerst minstens 500 van die motorblokken af te leveren. Ferrari stopte een deel daarvan in de nieuwe Dino en Fiat bouw de de rest in zijn sportwagen Fiat Dino. De 206 GT werd in 1969 opgehoord tot 246 GT. Later kwam er ook een cabrio-versie. In totaal heeft Ferrari tot in 1974 een kleine 4000 Dino's GT met 6-cilinder middenmotor gebouwd. Foto: Archief 1 Gothenburg - Volvo brengt een nieuwe trekker op de markt en die geldt als de sterkste die de Zweedse vrachtwagenbouwer ooit in productie nam. De FH16 heeft een turbodieselmotor met een inhoud van liefst 16,1 liter. De 6-cilinder lijnmotor met vier kleppen per cilinder en twee bovenliggende nokkenassen le vert 610 pk en de trekkracht be loopt het astronomische getal van maximaal 2800 Nm bij toe rentallen tussen slechts 950 en 1500 omwentelingen per mi nuut. Volgens Volvo is er gewel dig gesleuteld aan de veiligheid van de zware truck. Hij kent bij voorbeeld een cruise control, die automatisch afstand houdt tot de voorligger. Dat systeem maakt opgang in luxe perso nenauto's en maakt gebruik van Doppler-radar. De FH16 heeft ook elektronische stabili- teitsbewaking (esp), die helpt Van BMW's fonkelnieuwe 5-serie zijn er op voorhand al duizend verkocht. De tweede serie van duizend zal ook geen probleem zijn. Foto: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks Wat de nieuwe 5-serie betreft, is het grootste probleem voor de BMW-importeur dat 'wij' er dit jaar hooguit 2000 krijgen. En dat zal niet genoeg zijn, want de helft is op voorhand al verkocht. Dat de nieuwe BMW een succes wordt lijkt duidelijk. Waarom wordt de nieuwe 5 van BMW een succes? We hebben het immers over een auto die in zijn allergoedkoopste uitvoe ring 46.750 euro's moet kosten. De 5-serie heeft zich allang be wezen als een zeer fijne, dege lijke, betrouwbare auto, vooral onder de zakelijke kilometer vreters. Veel van de huidige 5- rijders vroegen zich dan ook af of de nieuwe, vijfde generatie nog wel verbeterd kon worden. BMW komt nu met een duide lijk antwoord: ja! In de eerste plaats was aan het uiterlijk nog wel een en ander te verbeteren. De 5-serie oogde degelijk, tegen het saaie aan, maar daar komt nu verandering in. De nieuwe 5 ziet er fraai uit, met subtiele welvingen en stij lelementen van de roadster Z4. De grote 7-serie en de Z4 gaven al aan dat BMW het over een andere boeg gooit en de nieuwe 5-serie is een bijgeschaafd ver volg daarop. Hij is rigoureus veranderd, maar niet zoveel dat het de huidige rijders zou kun nen afschrikken. Qua maatvoering is de 5 een fractie gegroeid, met een lange re wielbasis en daardoor meer interieur- en bagageruimte. Het totaalgewicht van de auto is met 75 kilogram teruggebracht door toepassing van aluminium in de carrosserie en het onder stel. Dat laatste is afgeleid van het vernieuwende onderstel van de 7-serie en dat betekent dat de rijeigenschappen er nog eens op vooruit zijn gegaan. Door een betere gewichtsverde ling heeft hij een dynamisch weggedrag met behoud van al zijn rijcomfort. Naast deze vooruitgang krijgt de nieuwe 5-serie ook de be schikking over wat futuristische nieuwtjes. Bijvoorbeeld de cen trale iDrive-regelknop uit de 7- serie, waarvan de bediening is vereenvoudigd. Verder noemen we de 'head up display" (projec tie van gegevens op de voorruit) meesturende koplampen en run-flat banden, waarop men nog een tijdje kan blijven rijden als ze lek zijn. Verder heeft de 5-serie actieve remlichten, die feller branden naarmate er harder wordt ge remd. Alleen is deze optie nog niet actief, omdat dat hier nog niet is toegestaan, maar de techniek zit er. In de 5-serie past BMW ook voor het eerst 'active front steering' (AFS) toe. Elektronica verandert tijdens het rijden de stuuroverbren- ging. Zodoende is van stapvoets rijden tot gemiddelde snelhe den de besturing directer, waardoor parkeren, rijden in de stad en op bochtige trajecten gemakkelijker gaat. Op hogere snelheden wordt de besturing indirecter, hetgeen de rechtuit- loopeigenschappen sterk ver betert. Het actieve stuursys teem is gekoppeld aan een rijstabiliteitsprogramma. De nieuwe 5-serie is verder le verbaar met actieve cruise con trol. Dit radargestuurde hulp systeem vergemakkelijkt het rij den op snelwegen omdat het automatisch de afstand tot de voorligger in stand houdt. In eerste instantie wordt de '5' leverbaar met keuze uit twee motoren. Allebei mooie 6-cilin ders: de 3.0 liter diesel met 218 pk en de 3.0 liter benzine met 231 pk, gekoppeld aan een 6- bak, handbediend of automa tisch. De 'instapper' wordt van af september de 170 pk sterke 2.2 liter 6-cilinder. De Touring (stationwagon) en een M5-ver- sie komen in een later stadium, een 8-cilinder 540i volgend jaar. De Globetrotter XL heeft de grootste en ruimste cabine. Foto: Volvo voorkomen dat de combinatie kantelt of schaart. De zwaarste Volvo is bedoeld voor veeleisende vormen van transport, zoals houttransport of uitzonderlijk zwaar vervoer, dat toch snel verzorgd moet worden. Het is ook een uiterst geschikte truck voor langeaf- standsvervoer of bergachtige routes. De FH16 is leverbaar in drie cabinevarianten. door Peter Lodewijks leusden - Bij het volumecon cern Volkswagen is een duide lijke verschuiving naar duurde re auto's aan de gang. De groot ste autofabrikant van Europa heeft bijvoorbeeld de limousine Phaeton en de eveneens peper dure luxe terreinreus Touareg geïntroduceerd. Aan de andere kant wordt er ook flink ge schrapt in het modellenbe- stand. Zo verdwijnt de Bora Es tate en zullen ook de VW Lupo, New Beetle, Seat Arosa, Seat Al- hambra en Skoda Superb waar schijnlijk geen opvolger meer krijgen. VW-dochter Audi was altijd al het duur dere zusje van Volks wagen en dat zal niet anders worden. Sterker nog, de kleine Audi A2 gaat van het toneel ver dwijnen. Wanneer precies het doek valt is niet geheel duidelijk maar volgens Audi zal dit niet voor 2006 zal zijn. De apart vormgegeven, uit alu minium opgetrokken A2 blonk bij zijn geboorte niet uit in schoonheid en is dan ook geen De leukste Audi A2 tot nu toe heet colour.storm. Foto: Pon doorslaand succes geworden. Het bijzondere Audi'tje kwam hier in augustus 2000 op de markt en sindsdien zijn er in Nederland 2500 verkocht. Maar het duurt nog even voor hij verdwijnt en dus is er tijd genoeg voor een actiemodel. En, het moet gezegd, de A2 co lour.storm ziet er in die lifesty- le-uitvoering heel aardig uit. Hij is alleen leverbaar in een felle, trendy kleur, die is afgezet met diverse matzwarte elementen, zoals dak, stootlijsten, buiten spiegels en wielkastranden. De stoelbekleding is aangepast aan de carrosseriekleur. De A2 colour.storm is verkrijg baar als 1.4 en 1.4 TDi voor de prijs van respektievelijk 20.490 en 24.290 euro. Dat betekent volgens de fabrikant een meer prijs van 1325 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17