De Vogels onpraktisch en te klein LEIDEN REGIO Zonlicht, luchtcirculatie en een torentje in milieucentrum Muziek voor golfende opa's ider nog in beeid voor asc '£>c klanten word ie in lief en R5 3jiarlemmertrekvaart ig deze week 'ligklaar' Raadsleden op de bres voor uitbreiding scholen Veel klachten over school Gebedsnacht in Leiderdorp ser krijgt n voorrang je est - Een 49-jarige geestenaar ligt met een nfractuur en gebroken i in het ziekenhuis. Hij die verwondingen over en ongeluk, donderdag- ringnd op de rotonde van de jeesterstraatweg. Een 58- automobiliste verleende in geen voorrang, en de kwam onder de auto. diei ids tis tuinadvies zojieemtuin Lisse In heemtuin aan de Don straat in Lisse krijgen be- nnfjrs zondag tussen twee en ur tips hoe ze meer in- Cplanten in de eigen nen krijgen. Kinderen »n er knutselen. De toe- lot de heemtuin is gratis. vrijdag 13 juni 2003 Leiderdorpers bang voor de hoogte door Janneke Dijke leiderdorp - Alles valt in de smaak. Het zon nige lescentrum, de ruime bezoekersruimte en de natuurlijke ventilatie in het nieuwe Mi lieu Educatief Centrum (MEC), dat op de vijf sprong in het Leiderdorpse park De Hout kamp komt. Ook de grote toiletruimte, waar door de meervoudig gehandicapten van Nieuw Buitenzorg zo nodig met bed en al naar binnen kunnen, krijgt instemming van politici en een handjevol buren van het park. Maar dat torentje van pakweg tien meter hoog, is dat echt nodig, roepen ze geschrok ken als architect Tjerk Reijenga zijn eerste schets laat zien op een informele bijeenkomst in het gemeentehuis. Niet noodzakelijk, wel leuk en handig, ant woordt de architect van het bureau Bear. „Ik dacht: je maakt toch een trap om op de eerste verdieping te komen. Trek die trap nou nog een keer door. Als kind vond ik het verschrik kelijk leuk om naar boven te klimmen." Dankzij de toren zien kinderen bomen eens van een andere kant. „Boven op de toren kijk je op de boomkruinen." Reijenga had nog een tweede reden om een toren te ontwerpen. „Ik wil geen mechani sche ventilatie in het gebouw", legt hij uit. „Als je je hond uitlaat in het park hoor je dat gebrom. Bovendien kun je aan kinderen moeilijk uitleggen hoe dat werkt. Er staat er gens een doos die lawaai maakt, dat is het. Natuurlijke luchtcirculatie is veel beter zicht baar." Volgens het ontwerp stroomt lucht door allerlei buizen omhoog en naar buiten. Het is belangrijk dat de lucht via een loze ruimte in het torentje naar buiten kan. Een paar politici, leden van de raadscommis sie milieu, doen nog even een poging om het torentje meteen te schrappen. „U weet vast niet welke aversie er leeft in Leiderdorp tegen torens", grappen ze. Op een steenworp af stand van De Houtkamp, langs de Laan van Ouderzorg, worden binnenkort vier woonto rens gebouwd waar vooral de directe buren fel tegen protesteren. De architect houdt het erop, dat hij hun opmerkingen 'meeneemt'. In het najaar komt hij nog een keer terug, omdat het bouwplan in november of decem ber door de raad moet worden vastgesteld. Maar het is zeker niet allemaal kommer en kwel. Reijenga krijgt lof toegezwaaid voor de manier waarop hij het Milieu Educatief Cen trum op het grasveld bij de vijfsprong wil plaatsen. Dankzij de situering hoeft de Anna Paulownaboom, die op een terpje in het gras staat, niet te wijken. Ook andere bijzondere bomen in de omgeving, zoals een davidia (zakdoekjesboom), een Japanse haagbeuk, een metasequoia (watercypres) en een medi terrane moseik, blijven keurig op hun plek. Wel zet hij het gebouwtje zo dicht mogelijk bij de bomen. Op die manier blijft de open plek in het park zo open mogelijk. Op het gebied van natuurlijke energie mag de architect nog wel wat verder gaan, vinden de aanwezigen. Reijenga situeert de ruimtes waar veel mensen zijn op de zonkant en zet er veel glas in, zodat de verwarming pas laat open hoeft. Maar waarom geen zonnecollec tor op het dak, of op het torentje als dat echt moet? „Het lijkt mij goed om electriciteit op te wekken", zegt ook milieuwethouder Mac- Gillavry (GroenLinks). „Dat is kostbaar hoor", waarschuwt de architect. 450.000 euro mag het pandje kosten, en geen cent meer. De wethouder geeft niet zomaar op. „Wij gaan eens praten met Nuon." ij ^laskia Stoelinga er' iDORP - Het is een grote gemaakt van eerlijk hout. m eisje in de rolstoel aait op reemde manier over het gespannen vel. Daarna haar hand erop rusten. ïuziektherapeute is blij. ^Ipt, rs houdt ze haar vuist al paar samengeknepen. Nu schint ze een beetje." Uit de komt nauwelijks geluid. om ikken blijven ongebruikt. j »ar mond komen wel klan- flanken die duiden op ie opa's van UDO-golf uit geest kijken hun ogen uit. h op missie. Ze hebben r'nÈ» Buitenzorg in Leider een instelling voor jonge in met een meervoudige :ap, geld gegeven om nooie muziekinstrumen- kopen. Iedereen was gis- jen enthousiast over het »erz|ef. Niet in de laatste de opa's zelf. i golfen en kleinkinde- ■ft kan zich aanmelden jstgeestse golfclub. In- koJs zijn er 54 grijzende he- hun golfgeld aan goede k geven. „De grootste rkd%b van Nederland", be- ilfer Dick van Pijlen. De zorgen ervoor dat spe- istellingen in de regio Bil Bc jaarlijks een bedrag krijgen waarmee ze wat extra's kunnen doen. Dit keer viel de keus op de kinderen van Nieuw Buiten zorg. Muziektherapeut Liesbeth Schenk pakt twee buizen uit de grote, stevige xylofoon en laat een meisje dat op de buik op een bed ligt het verschil tussen hoog en laag horen. Met wat gebarentaal en schorre keel klanken probeert ze door te ge ven dat ze de opdracht heeft begrepen. „Toen ik hier kwam werken voelde ik mij erg gehan dicapt", zegt Schenk. „Mijn taal was niet toereikend om de kin deren iets duidelijk te maken. Woorden begrijpen ze niet. Daarentegen is voelen en het horen van geluiden, zachte klanken en heftige kreten, voor deze groep wel herkenbaar. Kijk en hoor maar, ze doen het zelf ook zo. Vandaar dat de keus is gevallen op deze instrumenten. Hier kunnen we iets mee." „Voor deze kinderen moet alles stevig en groot zijn", zegt team coördinator Susan Vermeulen. „Ze moeten er met de rolstoel omheen kunnen en er moeten ongelukjes mee kunnen gebeu ren." Met ongelukjes bedoelt ze dat een kind wel eens ergens te genaan moet kunnen rijden zonder dat het onmiddellijk in stukken valt. tiEST - Nog deze week wil meente een stuk van de dmmertrekvaart 'ligklaar' Pleziervaarders krijgen tomer na lang soebatten [plaatsen in Oegstgeest. Eoefproject van wethou- 1 Peester (Progressief Oegst- igaat zeker door. In de Bl1issie Ruimte en Groen dat een meerderheid van ld straks akkoord gaat met bistel. cthouder heeft van de lissieleden wel een aantal fchtspunten meegekre- rartijgenoot Papma vindt inuit principieel oogpunt I arlijk, dat alleen mensen De trommel van de opa's geeft een mooie doffe dreun. Foto: Hielco Kuipers De opa's Leo Kasterop en Cees van der Voort knikken begrip vol. Zij begrijpen nu waarom zo'n gift van ruim 600 euro leuk is. „Eindelijk hoef je geen bon nen in te vullen, eindelijk geen rompslomp om aanvragen te verantwoorden. Gewoon iets kopen wat al lang in je hoofd zit", zegt opa Kasterop. Ieder een moet lachen. Susan Ver meulen en Annemarie Schenk kunnen de woorden van de opa alleen maar onderstrepen. Nu de sfeer toch zo open is durven de dames met een voor stel te komen: „Weten de opa's dat ze nog vrijwilligers voor de elektrobus nodig hebben? Ze hoeven maar een dagdeel per week beschikbaar te zijn." De heren denken erover na. Ze zul len de tamtam laten gaan, belo ven ze. 'We moeten niet alles gaan terugdraaien' die lid zijn van belangenvereni ging In 't Zelfde Schuitje in aan merking komen voor een aan legplaats. Meester wil een select gezelschap aan het proefproject laten meedoen, zodat het mak kelijk controleerbaar is. Raadslid Van Weeren van Leef baar Oegstgeest waarschuwt voor 'experimenteren'. Hij ziet liever dat de gemeente nog een aantal maanden de tijd te neemt om de financiële puntjes op de 'i' te zetten. Zo is nog on bekend welk percentage van de opbrengst aan de gemeente Leiden wordt afgedragen. De stad is eigenaar van de bodem van de Haarlemmertrekvaart. oegstgeest - De Joris de Witteschool en De Springplank in Oegstgeest hebben volgens CDA en oppositiepartij WD het volste recht op de extra lokalen die hen al zo lang geleden zijn beloofd. De scholen in Haas- wijk mogen volgens de partijen niet de du pe worden van de beroerde financiële situ atie van de gemeente. „We moeten niet alles gaan terugdraaien waar we de school lekker mee hebben ge maakt", zei Van den Brandeler (WD) gis teravond in een commissievergadering. Leefbaar Oegstgeest en PrO zijn een andere mening toegedaan. Zij voelen veel voor een kleinschaliger uitbreiding. De uitbreiding voor beide scholen, een ge bouw op palen met zes leslokalen en een speellokaal, staat op losse schroeven. Wet houder Steens is aan het twijfelen geslagen. Ze vraagt zich af of het niet wat kleiner kan. En vooral goedkoper, want de geplande uitbreiding wordt volgens de wethouder zeker 400.000 euro duurder dan met de ge meenteraad is afgesproken. En dat terwijl de gemeente Oegstgeest door de tekorten op nieuwbouwwijk Poelgeest met enorme financiële problemen te kampen heeft. Ver der speelt mee, dat omwonenden fel tegen de nieuwbouw voor de scholen zijn. In hun ogen is die veel te kolossaal. De belangrijkste reden voor Steens om de uitbreiding opnieuw onder de loep te ne men zijn echter de meest recente leerlin genprognoses. Die wijzen volgens haar uit, dat er in 2011 alweer lokalen leeg komen te staan. Dat verhaal werd gisteren door WD-raads- lid Van den Brandeler finaal onderuit ge haald. „Een non-argument", aldus de libe raal. „In die nieuwe prognoses gaat het om tien leerlingen minder. Dat is niet zo dra matisch dat we de uitbreiding nu zomaar van tafel kunnen vegen." Een beslissing over de uitbreiding wilden de raadsfracties nog niet nemen. Ze willen eerst het uitgewerkte bouwplan zien voor de nieuwbouw, zoals die de scholen in het vooruitzicht is gesteld. Hieraan wordt mo menteel de laatste hand gelegd. Wethouder Steens beloofde het plan in september aan de raadsleden te presenteren. door Judy Nihof oegstgeest - Met het opvallende gebouw van basisschool De Vo gels in de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Poelgeest blijkt van al les mis te zijn. Over het gebruik van het bijna driejaar oude ge bouw van architect Herman Hertzberger bestaat een waslijst met klachten. Het pand aan de J.P.Thijsselaan is al over een paar jaar veel te klein. Volgens de meest recente prognoses heeft de school rond 2010 behoefte aan 18 a 19 loka len. De school telt nu acht loka len en een speellokaal. Het opvallende schoolgebouw aan de J.P.Thijsselaan mag dan over de hele wereld in tijd schriften over architectuur staan: over het gebruik van het pand is het onderwijzend per soneel niet te spreken. De te gels op het dakterras, dat wordt gebruikt als speelplaats voor de onderbouw, liggen los en kan telen snel. Daardoor ontstaan valpartijen. De brandtrap is ge vaarlijk en er is weinig moge lijkheid om het pand te ventile ren. Door het vele glas kunnen de temperaturen flink oplopen. En zo zijn er meer problemen. Raadslid Eegdeman (Leefbaar Oegstgeest) is geschrokken van de klachten. „Er is een architect van naam en faam aangetrok ken, maar blijkbaar is dat geen garantie voor een goed ge bouw", zei hij gisteravond in een commissievergadering op. Omdat de veiligheid in het ge ding is, wil de gemeente het ge bouw op een groot aantal pun ten verbeteren. De aanpassin gen kosten bijna 25.000 euro. Over extra lokalen denkt de ge meente nog na. Een mogelijk heid is om het terras te gebrui ken voor de bouw van twee lo kalen. Daarnaast biedt de ruim te onder de school perspectie ven. Om niet in noodlokalen te vervallen, wordt verder gedacht aan schoolwoningen. Dat zijn lokalen die als woning dienst kunnen doen als de school ze niet meer nodig heeft. De architect moet toestemming geven voor eventuele verande ringen aan het gebouw. Wet houder Steens verwacht niet dat Hertzberger staat te jui chen. „We zullen er nog een zware dobber aan hebben om met hem tot overeenstemming te komen." leiderdorp - Een nacht bidden voor vervolgde christenen over de hele wereld. Een groep gelo vigen komt vanavond om tien uur in Leiderdorp bij elkaar om pas acht uur later te stoppen met hun gebed. Over de hele wereld houdt Open Doors een nacht van gebed. Open Doors houdt de gebeds nacht al jaren. Dit jaar besloten Ruud en Mieke van Delft uit Leiden mee te doen. Aan de Van der Valk Boumanweg 236 in Leiderdorp vonden ze onder dak voor de nacht. „Tussen door houden we pauzes om de benen te strekken en koffie te drinken", legt Ruud uit. Landen waar christenen niet mogen uitkomen voor hun ge loof zijn onder andere Pakistan, Laos, Noord-Korea en China. Aan het eind van de nacht schrijven de aanwezigen kaar ten voor christenen die in de gevangenis zitten. Wie mee wil bidden is welkom. ;n Q EpsT - Wethouder Mees- oppositiepartij WD allang op J J sp0 >et eindelijk eens goed tafel moeten liggen. 3rno een of voetbal- en cric- In september trok de raad geld J.A. - Wethouder Mees :t eindelijk eens goed :n of voetbal- en cric ASC naar de Overveer kan verhuizen. Daar de raadsleden van n PrO gisteren in een 'M ssievergadering op aan. iciële consequenties :n verhuizing naar de erpolder hadden volgens >eth nani oppositiepartij WD allang op tafel moeten liggen. In september trok de raad geld uit voor onderzoek naar de Overveerpolder. „Het is nu ne gen maanden later en we zijn nog geen stap verder", zei WD- 'er Van den Brandeler. LO- raadslid Eegdeman pleitte voor nader onderzoek naar twee lo caties langs de A44. (advertentie) deBijenkorf^) I0R DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BIJENKORF.NL OF BEL 0900-0919 (0,30 PER MIN). door Margrit Tibboel zoeterwoude - Een echte vak opleiding is er niet en uit boek jes kun je het niet leren. Vroe ger was een middenstandsdi ploma vereist, vandaag de dag moet je ingeschreven zijn bij de Kamer van koophandel en in het bezit zijn van een 'papiertje van ambulante handel'. Maar ben je daarmee een volwaardig marktkoopman? Joop van der Hoeven van bak kerij 't Stoepje vindt van niet. En hij kan het weten, want hij kan bogen op veertig jaar erva ring in het verkopen van brood en banket op de Sassenheimse markt. En dat gaat hem goed af. Wat is het geheim? Volgens de jubilerende bakker zijn er heel wat eisen waar een goede marktkoopman aan moet voldoen. Een plastic zakje vullend rpet croissantjes somt hij op: „Interesse hebben voor de mensen, vriendelijk, gedul dig en attent zijn. En een ge zonde dosis zakelijkheid is ook onontbeerlijk." „Maar van het contact met de klanten moet je het hebben. In een supermarkt halen de men sen alles wat ze hebben moeten uit de schappen. Bij ons krijgen ze er een praatje bij. Daardoor worden de klanten je vrienden, in lief en leed." Toen vorig jaar de echtgenote van Van der Hoeven na een kort ziekbed overleed kreeg hij veel reacties Marktman Joop van der Hoeven wil ze ker nog tien jaar op de markt in Sas- senheim blij ven. Foto: Hielco Kuipers hij. Het is hem aan te zien dat hij de verleiding van de zoetig heid goed kan weerstaan. De beste klant van zijn eigen kraam is hij niet. „Maar dat is zelfbeheersing, want ik ben wel een echte snoeper." De marktkoopman denkt met weemoed terug aan de tijd dat hij zelf bakte. Dat was voordat hij zijn ouders opvolgde op de markt. „Het eerste wat ik 's morgens in de bakkerij deed, was tompoucen maken. Daar bleef afsnijdsel van over. Een beetje slagroom erop, iets lek- kerders was er niet. Je hoeft er natuurlijk niet lang over na te denken waar dat heerlijks bleef." Terugdenkend aan de beginpe riode op de markt zegt de 61-ja- rige Zoeterwoudenaar: „Het was kou lijden vroeger. Je stond in de sneeuw met stro in je klompen. Tegenwoordig is dat andere. Je hebt thermosokken, plastic zeiltjes en kacheltjes. Dat is een stuk beter.' i^Jiet al leen de werkomstandigheden zijn beter geworden, ook de klanten hebben meer noten op hun zang. „Vroeger was brood een levensbehoefte en koek een luxe. Maar sinds er meer natio naliteiten op de markt lopen en iedereen regelmatig naar het buitenland gaat, worden de ei sen uitzonderlijker." Dan wordt het tijd voor Van der Hoeven om terug te gaan naar de kraam. Voorlopig zal hij nog wel op zijn vaste stek aan de Hortuslaan te vinden zijn. „De 50 jaar wil ik wel volmaken", kondigt hij aan. „Net als mijn vader die tot zijn 76-ste is door gegaan, denk ook ik voorlopig niet aan stoppen. De Sassen- heimers zijn voorlopig niet van me af." aan de brood- en banketkraam. „De mensen hadden de adver tentie in de krant gelezen. Het was hartverwarmend om te ontdekken hoeveel meeleven je kreeg." „En niet alleen bij narigheid", zegt Van der Hoeven, terwijl hij over de toonbank naar voren buigt om een trouwe klant die hem wil gelukwensen de hand te drukken. „Toen ik vijftig werd, was mijn kraam versierd. Dat krijg je als je de mensen al zoveel jaren kent. Daarbij komt dat het fijn volk is in Sassen- heim. Het publiek in zo'n bui tenplaats is van een ander kali ber dan in de stad." Terwijl Van der Hoeven zijn werkzaamheden even onder breekt om een sinaasappeltje te pellen, kijkt hij met een scheef oog naar de goudgele gevulde koeken die in de aanbieding zijn. „Als ik daar aan ga begin nen, is het einde zoek", beweert

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13