^7«a° wéf 'Overkoepelende stichting voor parkeren in Leiden' LEIDEN REGIO Bedolven onder het groen op het 'Brandnetelpad' Je diepste geheim op een T-shirt w Universiteit Leiden paait topscholieren - m m vrijdag 13 JUNI 2003 - Het uithangbord van ifé Mas y Mas aan de Hoge- oerd is dinsdagnacht van de ■vel van de uitgaansgelegen- eid gestolen. Het bord is in 999 door kunstenaar Fred van [oom ontworpen en is in de en van de café-eigenaars Ri- iard en Wouter van Leeuwen ueken onvervangbaar. „We n geschokt en gaan er maar an uit dat dit een slechte stu- «ntengrap is. We hopen dat de spijt heeft en het bord inons teruggeeft. Als iemand ath iformatie heeft, dan kan hij uk* [35194 bellen. De gouden tip- wordt beloond met een de Jmervoor twee in restaurant hijd larkt aan de Botermarkt." ChristenUnie en CDA frissen plannen van oud-wethouder Walenkamp op door Wim Koevoet leiden - Alle parkeerplaatsen, zowel op straat als in garages, moetenin één hand komen. Volgens de Christen- Unie en het CDA zouden de exploi tanten een stichting moeten oprich ten die Leiden autoluwer kan maken. Vorig jaar kwam het Leidse raadslid Van As (ChristenUnie) met het idee. Aanleiding was het alarm dat de be heerder van de Hoogvlietgarage nabij de Korevaarstraat sloeg omdat het bezettingspercentage onder de 25 was gekropen. Maar na de lancering gebeurde er niets met het idee. Nu komt Van As erop terug met het CDA- raadslid Lieverse. De twee werken het idee uit combineren hun nota met een visie op 'vervoersstromen'. Lei den kan niet zonder rondweg, vinden Van As en Lieverse en de binnenstad moet autoluw worden. Lieverse is nog bezig met haar onder zoek, maar Van As en zij stellen nu al dat er behoefte is aan 'koppeling van de parkeervoorzieningen'. Nu hou den Hoogvliet, de Stichting Stadspar- keerplan Leiden (SSL), de gemeente en de Digros zich met parkeren bezig. „Het beheer is verbrokkeld", zegt Van As. „Er zijn verschillende belangen, behoeften, strategieën én tarieven. Afstemming is dringend gewenst." Leegstand komt volgens Lieverse niet alleen voor in de Hoogvlietgarage. De Digrosgarage is meestal wel goed be zet, maar dat heeft alles te maken met het abonnement van het politie personeel van het aanpalende bureau aan de Langegracht. De garage-exploitanten geven als voornaamste reden voor de vele lege plekken de slechte bereikbaarheid van Leiden op, zegt Lieverse. Dat pro bleem willen de christen-democraten tegengaan met onder meer een goed parkeerverwijssysteem. Het bestaan de voldoet niet, want de bezoeker wordt te laat naar een autostalling of parkeerplek geleid. Lieverse pleit er voor om daar al 'ver voor de gemeen tegrenzen, dus al op de rijkswegen' mee te beginnen. Zoekverkeer moet uit de binnenstad worden verbannen, die moet autoluw worden. Bang voor een volksopstand zoals in de eerste helft van jaren ne gentig, toen wijlen wethouder Walen kamp (CDA) veel van zijn populariteit verloor met zijn strijd tegen blik bin nen de stadspoorten, zijn ze niet. Van As: „De mensen genieten volop op dagen dat de binnenstad vrij van au to's is, zoals op Koninginnedag. Maar voorwaarde is dat de parkeervoorzie ningen op orde zijn." Van As en Lieverse pleiten verder voor een rondweg. De Nil-west of de Churchilllaan vormt de zuidelijke verbinding. Verder is een verbinding van de Kanaalweg met de Willem de Zwijgerlaan nodig. De twee laten zich niet uit over de vraag of dat via het Waardeiland en de Sumatrastraat of via de Zijldijk moet. Van As en Lieverse zeggen zich be wust te zijn van dit dilemma. Want in de Kooi zit niemand er op te wachten om onderdeel van een rondweg te zijn en de Zijldijk is Leiderdorps grondgebied. Van As: „In Leiden wor den basale discussies voortdurend gefrustreerd door uitvoeringsvraag stukken. We zijn veel te weinig visip- nair bezig, er is geen langetermijnvi- sie." En: „De Leidse politiek laat zich bepalen door de waan van de dag. Ik snap dat wel, politici willen worden herkozen. Maar zeker voor de vraag stukken van onze nota geldt dat het in het belang van de stad is dat er een visie voor de langere termijn komt. Politici moeten over hun eigen be lang heen kunnen stappen." LEIDEN wïjk LADDER academiewijk - Aan de Sterren wachtlaan nabij het Rapenburg wordt morgen van 9.00 tot 16.00 uur de 27ste Bijen-en mi lieumarkt gehouden, georgani seerd door de Imkervereniging Leiden. In en rond de winter tuin in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg is er van 10.00 tot 17.00 uur een cactusbeurs. Vanuit de Hortus begint boven dien een wandeling langs ver schillende tuinen in het cen trum. houtkwartier - De regionale afdeling van de Borstkanker Vereniging Nederland verzorgt maandag een inloopochtend in het Diaconessenhuis aan de Houtlaan. Van 9.30 tot 11.30 uur kunnen vrouwen die borst kanker hebben (gehad) praten met vrouwen die hetzelfde heb ben meegemaakt. Er worden ervaringen uitgewisseld en tips gegeven over bijvoorbeeld pro theses en aangepaste bh's en badpakken. Deze inloopoch tenden zijn elke derde maan dag van de maand. De toegang is gratis. ACADEMiEWiJK - In de Hortus begint zondag om 12.00 uur een themawandeling langs vet- Elanten, varens en vleeseters, i 'eelname kost 5,00 euro. De wandeling begint bij de ingang van de Hortus aan het Rapen burg 73. I MERENWiJK - Het dienstencen trum in de Merenwijk aan Ros molen 6 houdt donderdag van 13.30 tot 16.00 uur open huis. Belangstellenden kunnen kan kennis maken met de diverse diensten die de Stichting Dienstverlening Leiden organi seert voor ouderen en mensen met een handicap. Medewer kers van het dienstencentrum zijn aanwezig om vragen op het gebied van wonen, zorg en wel zijn te beantwoorden. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met San dra Fleur of Marijke Bakker (te lefoon 5231063). polderexcursie - Ontdek de boerennatuur. Het IVN verzorgt zondag om 20.00 uur een avondwandeling in de Omme- dijkse Polder. Het verzamel punt is bij boerderij Nellesteijn, Maaldrift 6 op de grens van Lei den en Wassenaar. De boerderij is te bereiken via het fietspad langs het Valkenburgermeer, bij de kruising rechtsaf richting camping boerderij Maaldrift. Na een paar honderd meter ligt de boerderij aan de rechter kant. Aanbevolen wordt een lange broek en stevig schoeisel aan te trekken en een verrekij ker mee te nemen. De wande ling duurt ongeveer 1,5 uur. centrum - Elke zondag, dins dag en donderdag wacht er om 14.00 uur bij de Burcht een gids van het Gilde om mensen mee te nemen op een boeiende stads- en hofjeswandeling langs historische plekjes van Leiden. Tot en met augustus staat er bovendien op woensaagavond om 19.00 uur een gids bij de Burcht. De wandeling kost 2,25 euro (kinderen 1,00 euro). leeuwenhoek - De Kamer van Koophandel verzorgt dinsdag in het Kenniscentrum Leiden aan de Archimedesweg een se minar 'Effectief onderhande len'. Deelname kost 100 euro. Een dag later verzorgt de Kamer van Koophandel van Alphen aan den Rijn het seminar 'Start punt: Oriëntatie op een eigen bedrijf. Hiervoor zijn de kosten 30 euro. Beide seminars duren van 19.15 tot 22.00 uur. Voor meer informatie en aanmelding kan contact worden opgeno men met de afdeling Collectie ve Voorlichting van de Kamer van Koophandel voor Rijnland (telefoon 5250500). Leids bedrijf BaseClaer verwerkt genenmateriaal den had zo'n T-shirt nog een godsvermogen gekost", zegt di recteur Bas Reichert. Voor het jarige bedrijf is het geknutsel met dit genenmateriaal echter dagelijkse praktijk. Mensen klo nen doen ze niet, wil sales ma nager Steven Erpelinck even duidelijk stellen. Wat ze wel doen is knippen en plakken met stukjes genmateriaal van plant, dier of mens. En contro leren of de volgorde nog klopt. BaseClear is één van de weinige jonge biotechnologie-bedrijven die winst maakt. „Gelijk vanaf de start draaien we met een po sitief saldo", zegt Erpelinck trots. „We werken voor univer siteiten en ziekenhuizen. Bij voorbeeld voor een onderzoek naar de ziekte Multiple Sclero se. We zijn ook bezig met het maken van resistente planten- rassen." „Ik vind dit geen technologie waarvoor we bang moeten zijn", zei wethouder Alexander Geertsema dapper in zijn ope ningswoord. Ook hij ontving een T-shirt met zijn bloedeigen biologische bouwplan. „Zodat ik aan mijn kinderen kan laten zien: kijk, dit is pappa." leiden - Leer net zo veel Chine se karakters als je nodig hebt om je eigen naam te kunnen schrijven, interview eën Duitser in zijn moerstaal en bouw een piëzomotor in een natuurkun dig laboratorium. Het zijn huis- werkopdrachten waar lang niet iedere middelbare scholier op zit te wachten. Maar de bolle bozen die meedoen aan het voorbereidend universitair pro gramma voor topstudenten van de Universiteit Leiden, LAPP- Top genaamd, zetten er graag hun tanden in. Acht weken lang volgden 74 ge motiveerde leerlingen uit 5 en 6 vwo na schooltijd colleges aan de Leidse universiteit. Ze bestu deerden één van de vijf vakge bieden; wijsbegeerte, sterren- kimde, Chinees, natuurkunde of Duits en maakten kennis met de meest uiteenlopende onder zoeksvragen. Inmiddels kunnen ze hun klasgenoten alles vertel len over zwarte gaten, de ethi sche bezwaren van nanotech- nologie, filosofische paradoxen en het belang van het collectief binnen de Chinese cultuur. Tijdens de presentatie van de scholieren gistermiddag in het Academiegebouw konden be langstellenden meegenieten van de door hen net verworven kennis. In een uur passeerden uiteenlopende onderwerpen - van Duitse filmsamenvattingen tot aan lastige natuurkundige vergelijkingen- de revue. Met een uitdagende program ma voor goed presterende en gemotiveerde vwo'ers hoopt de universiteit een brug te slaan tussen het onderwijs op mid delbare scholen en de wereld van de wetenschap. Naast uit breiding van het LAPP-Top pro gramma-aanbod is de Universi teit Leiden volgend jaar ook van plan een Pre-University College op te richten, beiden uiteraard met het doel om meer en beter presterende studenten te wer ven. „Het idee moet nog verder worden uitgewerkt", deelde rector magnificus Breimer de scholen alvast mee, „maar het is de bedoeling dat een aantal getalenteerde scholieren die zich nu wellicht vervelen op de middelbare school in de toe komst alvast na schooltijd en kele colleges kunnen volgen." )e Wollegras kan moeiteloos en plaatsje opeisen in de top 3 an enge plekken in Leiden. ,-m let straatje in de Merenwijk, 11 lormaal gesproken een oase an rust, is het toneel van op- 'ige bewoners. De reden? omgeving wordt al jaren •Jrwoe'cerd door onkruid. Re- 'en genoeg voor omwonenden m aan het begin van het pad gaiaar ®untSras een hordje net daarop de naam Brandne- ^en elpad te plaatsen. Het is een ludieke actie met jjj. ïn serieuze ondertoon", legt lewoner Theo van der Meij uit. mfll We zijn al jaren bezig om het gnt lanshoge onkruid hier door rv( e gemeente te laten weghalen. 3ej. Usje vanaf de parkeerplaats bij eBroekweg komt en je loopt laar de huizen hier, loopt het lood bij het slootje langs de Iroekweg. Iedereen weet dat laar 's avonds en 's nachts het lodige gebeurt." Van der Meij loeit op zaken als diefstal, mis- andeling en aanranding die a afgelopen jaren bij de politie rechtkwamen, diti De mensen hier zijn dus bang pen 11 in het donker de straat op Het Brandnetelpad in de Merenwijk is tot opluchting van omwonenden onlangs door de gemeente gesnoeid. Foto: Henk Bouwman voor de bewoners van de Wol legras reden genoeg om aan het eind van hun straatje, aan het begin van het parkje naar de Buntgras, een bordje met daarop de naam Brandnetel pad te plaatsen. „We wonen hier al 25 jaar en vanaf het be gin is het hier al ellende. De ge meente zegt de ene keer niette kunnen snoeien omdat het broedseizoen is en de andere keer krijgen we te horen dat er te weinig tuinlieden zijn." Dat vermeende personeelste kort bij de gemeente is blijk baar opgeheven, zo bleek on langs. Want nog geen ander half uur nadat begin deze week het bordje Brandnetelpad was geplaatst, werd de groenstrook door gemeentewerkers gekort wiekt. Tot verbazing maar ook tot opluchting van de omwo nenden. „Het is in elk geval en begin'", aldus Van der Meij. „Nu de groenstrook hier voor de huizen nog." Volgens een woordvoerder van Milieu en Beheer is de groen strook tussen Wollegras en Buntgras geen openbaar groen, maar een wildberm. „En dat betekent dat we de natuur daar haar gang laten gaan. In princi pe wordt er daar drie keer per jaar gemaaid. De klachten zijn ons bekend en we gaan voor de huizen binnenkort aan de slag. Maar het probleem is dat het onkruid met mooi weer ra zendsnel uit de grond schiet. Maar half juni wordt er ge snoeid." Eric-Jan Berendsen door Silvan Schoonhoven leiden - Steek een getand wat tenstaafje in je mond, schraap twintig keer in de binnenkant van je rechterwang en twintig keer in je linkerwang. Laat het van speeksel doordrenkte staaf je drogen, lever het in en het BaseClear doet de rest. Het Leidse bedrijf had gisteren iets te vieren: het tienjarig be staan en de verhuizing naar een groter pand op het Bio Science park. Voor de gasten had het bedrijf iets speciaals bedacht: een T-shirt met het eigen DNA erop. Zodat de gasten trots kunnen rond paraderen met hun genenmateriaal op hun borst. Honderdvijftig T-shirts lagen al te wachten op hun ei genaars bij de receptie. DNA (desoxyribonucleïnezuur) bevat het 'bouwplan' van het li chaam en zit in elke levende cel. Ook in het wangslijmvlies. Zo microscopisch klein is de sliert moleculen waarin de le venscode verborgen zit, dat je het met dure computers moet analyseren voor je het kunt le zen. Die apparatuur heeft Base Clear in huis. „Tien jaar gele- te gaan. De duisternis wordt nog versterkt omdat het on kruid het licht van de straatlan taarns wegneemt. De gemeente doet er niets aan en dat vind ik gevaarlijk en mensonvriende- fijk. De bewoners zijn te bang om daar te lopen, ze durven er niet meer langs." Zijn vrouw Riet is zo mogelijk nog verontwaardigder. „Het stukje groen, het parkje tussen Wollegras en Buntgras is offici eel openbare weg maar is hele maal dichtgegroeid. Mijn man is 1 meter 80, maar het onkruid groeit boven hem uit. Hoe moeten de kinderen hier dan lopen zonder zich aan die brandnetels te prikken? Met hun armen boven hun hoofd? Dat is toch niet normaal meer." Daarnaast ergert zij zich over het onderhoud van het groen recht voor hun woning. „Maar dat is inmiddels zo hoog dat ook daar de straatverlichting verloren gaat, terwijl het groen officieel grondbedekking is. Als je hier 's avonds loopt, loop je een donker gat in. Doodeng." Al het slechte onderhoud was De Blauwe Steen, die a) 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 de Heer van The Science Network, beginnend ondernemer in de biowetenschap, schraapt DNA uit haar wang voor een T-shirt. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11