Bush 'diep verontrust' na aanslag op Hamas-leider Sbo$ SLIPS, BUITENLAND DE 4E GRATIS ^OQQV Kolonisten: Sharon lijkt wel schizofreen geworden Al-Rantissi: hardliner en spreekbuis Rapport: Aarde telt nu 175 miljoen migranten 3 SLOGGI 'Plannen voor executieruimte in Guantanamo' Amerika boos op EU-landen over strafhof Angst en honger in Liberia ISAF bewijst omgekomen Duitse soldaten laatste eer reurverdachte Thailand vast epore - Een vooraanstaand n de terreurorganisatie Je- i Islamiyah (JI) is in Singa- opgepakt en vastgezet. Het om Arifin bin Ali, alias Wong Ah Hung, uit Singa- Hij is half mei al opge- en wordt beschuldigd van oorbereiden van aanslagen f ambassades in Bangkok, ah Islamiyah zou banden 5' en met al-Qaeda, het net 's van Osama bin Laden, en I (verantwoordelijk gehou- roor de aanslagen op Bali jl origjaar. s n hield jaren «slavinnen' - Een Amerikaanse sman heeft gisteren voor n >chtbank in de staat New II bekend dat hij in een bun- 1 zijn achtertuin in de afge- st vijftien jaar vrouwen 0 vastgehouden die hij mis- s' te als seksslavinnen. De ige John Jamelske kan le- mg krijgen. Jamelske werd dj il gearresteerd na de ont- k ig van een 16-jarig meisje. i 'kerker' was niet meer 's| ezig dan een tobbe, een 'e emmer, een magnetron en da ïatras. Na de arrestatie i de politie nog vier slacht- si op het spoor. tse politie treft ;sa wapens aan )e Duitse politie aar eigen zeggen een van itste wapenvondsten in hiedenis van de bonds- liek gedaan. Bij invallen sen-Anhalt en Nedersak- e erden 210 wapens en wa- iderdelen in beslag geno- Het ging onder meer om vol machinegeweren, ergranaten en mijnen, lersonen, allen Duitsers, P' ingehouden. De politieac- a' ïtte zich op een bende 1 v :h bezighield met groot- 'x ge illegale wapenhandel. i geen aanwijzingen dat en banden hadden met rorganisaties. bè i in Dresden 'I atte kilo TNT rla |N - De Duitse justitie tast duister over een bom die :u'fe op het station van Dres- fd ppn een koffer is gevonden. 111 is Duitse media zat er ze- kilo van het zeer explo- u° "NT in de koffer, met een sioneel ontstekingsme- me. Onduidelijk is nog hoe de koffer op het sta- vam en van wie het ex- ve bagagestuk afkomstig itie denkt vooralsnog aan lie moslims of neonazi's, f t station van Keulen werd n een verdachte tas uren tocht. Het station werd ft vfmd en het treinverkeer Uiteindelijk bleek de in- n cfenschuldig. uc Ti" 'n regio is van SARS woensdag 11 juni 2003 door onze correspondent Ad Bloemendaal beth el mizrah - Met rotsblokken be zaaide heuvels onder een brandende zon, hier en daar een olijfgaard; het landschap van de Westelijke Jordaanoe- ver ligt er nog even bijbels bij als twee duizend jaar geleden. Maar er is aanzien lijk meer bebouwing. Arabische dorpen in bruinachtige tinten in de dalen, en op de heuveltoppen Israëlische nederzettin gen van witte huizen met rode pan nendaken, met stacaravans aan de rand. Daartussen liggen de 'illegale buiten posten', in feite nieuwe nederzettingen die kolonisten de afgelopen zeven jaar zonder vergunning hebben gebouwd. Volgens de 'routekaart', het nieuwste vredesplan, moeten ze onmiddellijk verdwijnen. En tot ontzetting van de kolonisten heeft premier Ariel Sharon al aangekondigd dat hij in eerste in stantie vijftien van de ongeveer hon derd buitenposten zal laten ontmante len. „Ik weet werkelijk niet waarom hij dat besluit heeft genomen. Misschien is hij schizofreen geworden. En anders heeft er zich een wel heel drastische re volutie afgespeeld in zijn manier van denken", oppert David Chaouat, een 34-jarige inwoner van Beth-El, een ne derzetting ten noordoosten van de Pa lestijnse stad Ramallah. In de acht jaar dat hij met zijn vrouw en drie kinderen in Beth-El woont, heeft hij de gemeen schap zien groeien naar een inwonertal van vijfduizend. „We bereikten de grenzen van de groei, en daarom heb ben we een jaar geleden Beth-El Miz rah (Beth-El Oost) gesticht", zegt hij. Of dat met goedvinden van de overheid gebeurde of niet, laat hij in het midden. Feit is dat alleen het meest oostelijke deel van Beth-El Mizrah, bestaande uit slechts vijf stacaravans, op de nomina tie staat te worden verwijderd. En dat is dan een van de grotere 'buitenposten'. De Palestijnen schamperen over dit soort vredesstappen. „Voor de gekhou- derij", was eerder deze week het com mentaar van een van hun ministers. In Beth-El daarentegen neemt men de plannen van Sharon uiterst serieus. David Chaouat heeft voor de gelegen heid tegen de honderd tieners naar de oostelijke buitenpost gehaald. Als straks de soldaten komen voor de eva cuatie zal er dus een bemanning zijn. Meisjes in enkellange rokken schilde ren leuzen op grote stukken karton: 'Het land van Israël voor het Volk van Israël' en 'Bush, dit is het land van de bijbel'. Officieel wonen er in Beth-El Mizrah twee families, de Meirs en Azu- lais. Die namen staan tenminste te le zen op naambordjes naast de deuren van twee van de caravans. Maar als ze er al ooit echt hebben gewoond, dan zijn ze al lang weer teruggekeerd naar het oude Beth-El. Hun caravans wor den nu bewoond door studenten van een plaatselijke talmoedschool. „We zijn niet van plan de soldaten die ons komen weghalen te slaan, maar dit land geven we nooit aan de Arabieren", zegt Avraham Neuman (15). „Ik denk dat er kortsluiting is ontstaan in Sha- rons hoofd. Wij zijn hier om hem te helpen weer bij zijn positieven te ko men." Het contingent demonstranten in Beth-El is verstrekt met nationaal-reli- gieuze jongeren uit Israël. Zo zijn Ita- mar AbergU (15) en Netanel Dachbash (16) al om half zes opgestaan om van uit Ashkelon en Ramat Gan naar de Westoever te liften. Itamar spijbelt van daag van school omdat hij de betoging tegen de ontruimingen veel belangrij ker vindt. „Dit is pas echt onderwijs", meent hij. „Door hier te demonstreren laten we de hele wereld zien dat we hier thuis horen", zegt Netanel. „Dit is ons land en we zullen het nooit opge ven. Zeker niet aan de Arabieren, de vijand. Maar als de soldaten komen om ons te verwijderen zullen we geen ge weld gebruiken. Daar zijn we tegen." Voor de kolonisten vertegenwoordigen het in de bijbel vele malen genoemde Beth-El, en andere nederzettingen in Samaria (de bijbelse naam voor het omringende gebied) het hart van Israël. „Hier hebben we onze wortels, hier kwamen onze voorvaderen vandaan. Iedere vierkante meter van dit gebied is een deel van ons erfgoed", legt David Chaouat uit. Juist daarom maakt hij zich geen al te grote zorgen over de lange termijn: „Sharon is nog geen vier jaar premier en als volk hebben we al meer dan tweeduizend jaar achter ons. Hij zal het eind van zijn regeertermijn niet halen, net als andere Israëlische leiders die hun handen uitstaken naar het Land Israël. Kijk naar Shamir, kijk naar Ra bin. En met Netanyahu en Barak is het al net zo gegaan. Wie het Land Israël aantast, verspeelt zijn toekomst. Een premier wordt gekozen om het land op te bouwen, niet om het te verwoesten." De heuvel waarop de caravans van Beth-El Mizrah zijn neergezet, biedt vrij uitzicht op het in het dal gelegen Pales tijnse dorp Beitin. „Wij zijn best bereid samen te leven met de Arabieren", zegt Chaouat. „Mijn ouders komen uit Tu nesië en daar woonden ze ook naast Arabieren. Maar er is geen samenleven mogelijk als zij boven de grond wonen en wij er onder liggen. Sharon is be gonnen met het ontmantelen van ne derzettingen, uitgerekend op een dag waarop de Arabieren terreuraanslagen uitvoerden. Wat denkt u: zou Bush vre de hebben kunnen sluiten met bin La den op de dag waarop in New York de Twin Towers werden verwoest?" new york/anp - De VS hebben plannen voor het inrichten van een gerechtsgebouw, een ge vangenis en een executieruimte op de Amerikaanse basis op Cu ba, Guantanamo. De plannen worden alleen uitgevoerd als president Bush daartoe op dracht geeft. Volgens de Ameri kaanse regels voor militaire tri bunalen mag de doodstraf wor den opgelegd aan verdachten van terrorisme. In Guantanamo zitten nu ongeveer 680 perso nen uit 42 landen. De meesten worden verdacht van banden met het voormalige Afghaanse Talibanregime of het terreurnet werk al-Qaeda van Osama bin Laden. Washington beschouwt hen als 'illegale strijders' en niet als krijgsgevangenen. Zij kun nen daarom geen beroep doen op de reguliere rechtsgang in de Verenigde Staten. Dat is de Amerikanen al op felle interna tionale kritiek komen te staan. Ui Lim He hu eap - De ministers van ht ezondheid van de tien ;n van de Associatie van en ist-Aziatische landen ian) hebben hun regio giste- leli RS-vrij verklaard tijdens i v eenkomst in Cambodja, listers stelden daarnaast in op om een nieuwe uit- ,n*g van de epidemie te il ojimen. Geen van de landen staat nog op de tils ijst van de Wereldge- ib< eidsorganisatie (WHO), tlle mettelijke longziekte idehog wel rond in het ge- )N i vormt daarom nog een gevaar voor de be de landen. SARS heeft wijd 780 levens geëist. lest in Teheran En geestelijken t - In de Iraanse hoofd- rheran zijn afgelopen »'n 3000 jongeren de igegaan om te proteste- n de geestelijk leiders I islamitische republiek. Dtest vond plaats voor de iiteit. De demonstranten londer meer de vrijlating "tieke gevangenen. Or- hebben de betogers dreven, daarbij gehol- tor 'islamitische vrijwilli- laars in Peru aal bevrijd leger en de politie hebben gisteravond edewerkers van een nse oliemaatschappij die door rebellen waren Dat heeft president bevestigd. De gijzelaars en, Argentijnen, Co- en en Chilenen - waren g ontvoerd. Ongeveer gewapende rebellen tend Pad overvielen waar de medewer- het bedrijf Techint aan pijpleiding werkten. De nog op zoek naar de die zijn gevlucht. Lich- was in de jaren tachtig gevreesde rebellen- Peru. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse presi dent Bush is 'diep verontrust' over de Israëlische poging een lei der van Hamas in de Gazastrook te vermoorden. De Amerikaanse president deed gisteravond een beroep op Israëliërs en Palestij nen het nieuwe vredesproces gaande te houden, en beloofde dat hij zelf de moed niet zal op geven. „Ik ben ervan overtuigd dat we met verantwoordelijk leider schap door élle partijen vrede kunnen brengen in het Midden- Oosten", zei hij. De Palestijnse premier Abbas omschreef de aanslag als een 'terreuractie', bedoeld om het politieke proces te saboteren. Hij is verwikkeld in pogingen Hamas over te halen een wa penstilstand in acht te nemen. Bush zei gisteravond dat het Pa lestijnse leiderschap na de aan slag meer moeite zal hebben met het voorkomen van terreur acties. „Ik geloof niet dat de aanvallen Israëls veiligheid be vorderen." De Hamas-leider, Abdul Aziz al-Rantissi, raakte slechts lichtgewond toen heli kopters in Gaza-stad vijf raket ten afvuurden op zijn auto. Twee voorbijgangers - een 50- jarige vrouw en een driejarig meisje - kwamen om, evenals washington/afp-anp - De VS beschuldigen de EU er van hun pogingen te frustreren om Ame rikanen te beschermen tegen vervolging door het Internatio naal Strafhof (ICC). Washington heeft in een vertrouwelijk memo aan EU-landen vorige week ge waarschuwd dat de onderlinge relatie daardoor schade kan op lopen. Dat schreef The Was hington Post gisteren. Volgens de krant is sprake van een 'ongewoon harde waar schuwing^. Het ICC is het eerste permanente internationale hof voor de berechting van verdach ten van oorlogsmisdaden en moet uiteindelijk wereldwijde bevoegdheid krijgen. Washing ton vreest dat zijn militairen in het buitenland slachtoffer kun nen worden van politiek gemo tiveerde aanklachten. De VS steunen het ICC daarom niet en willen met individuele landen akkoorden sluiten om uitlevering van eikaars onderda nen te voorkomen. Zulke af spraken zijn al met 37 landen gemaakt, vooral met arme lan den in Afrika, Azië, Latijns-Ame- rika en Oost-Europa. De EU ver zet zich tegen die afspraken, en vindt dat de VS de taak van het ICC frustreren, nog voor de eer ste verdachte is voorgeleid. Washington vindt dat de EU zich actief verzet tegen het ma ken van dergelijke afspraken, en haar (aspirant-)leden oproept dit soort akkoorden niet te slui ten. „Dit ondermijnt al onze po gingen om de transatlantische betrekkingen te herstellen, net op het moment dat na een paar moeilijke maanden alles weer beter lijkt te gaan", staat volgens The Washington Post in het ver trouwelijke memo te lezen. Op het ogenblik oefenen de Amerikanen vooral druk uit op Slovenië en Kroatië. Palestijnen vluchten weg bij de auto van al-Rantissi. Foto: AFP/Pedro Ugarte een van al-Rantissi's lijfwachten. De Hamas-leider liet later vanaf zijn ziekenhuisbed weten dat de 'heilige oorlog' tegen Israël zal doorgaan tot er geen 'criminele zionisten' meer over zijn. Ook een andere Hamas-woordvoer- der, Mahmoud al-Zahar, waar schuwde dat Israël een nieuwe reeks aanslagen wacht. Hij kondigde aan dat Harnas van plan is de aanslag op al- Rantissi te wreken met onder meer een politieke moord. De Palestijnen beschouwen al-Ran- tissi als een politieke leider, maar volgens Israël is hij precies op de hoogte van wat er gebeurt in 'Izadin al-Kassem', de gewa pende vleugel van Harnas. Poli tici van rechtse Israëlische par tijen omschrijven hem als 'hon derd tikkende bommen'. Israël verdedigt de liquidatiepo ging door te wijzen op voortdu rende pogingen van Harnas ter reuraanslagen uit te voeren. „We gaan door met het bestrij den van leiders van terreurorga nisaties zolang zij doorgaan met het vermoorden van joden", zei gisteravond premier Sharon. gaza-stad/anp - Voor Abdul Aziz al-Rantissi, de tweede man van de islamitische verzetsbe weging Harnas, kwam de Israëli sche poging om hem uit te schakelen niet onverwacht. De Palestijn wist dat hij op de do denlijst van Israël stond, maar hij weigerde zijn 'gewone' leven op te geven. „Ik verwacht te worden ver moord, maar ik ben niet bang want ik geloof dat Allah tevre den is gesteld", zei hij in 1997 tegen het Amerikaanse blad The Christian Science Monitor. Een paar jaar later zei hij tegen de Engelse krant The Independent zijn leven 'bij voorkeur met het martelaarschap te beëindigen'. Gisteren was het dan bijna zo ver. Israëlische helikopters vuur den diverse raketten af op al- Rantissi's konvooi. Van zijn ter reinwagen bleef weinig over, maar de Hamas-man kwam er levend van af. Met scherven in zijn been werd hij naar een zie kenhuis gebracht. Abdul Aziz al-Rantissi is een 'hardliner'. Hij verzet zich tegen de plannen van de Palestijnse premier Abbas om de routekaart naar vrede uit te voeren. De Pa lestijnen hebben het recht zich te verzetten tegen de Israëlische bezetter, vindt hij. Harnas wei gert Israël te erkennen. Al-Rantissi is het internationale gezicht van Harnas. Door zijn goede beheersing van het En gels is hij voor de media een ge makkelijk aanspreekpunt. Kort na de aanslag was hij al weer op tv. Op de Arabische nieuwszen der al-Jazeera bezwoer hij de 'heilige strijd' voort te zetten. De Hamas-leider werd in 1948 geboren nabij wat nu de Israëli sche stad Ashkelon is. Zijn ou- Monrovia - Een soldaat bewaart de orde bij een voedseluitdeelpunt in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. Die is de afgelopen weken overspoeld door doodsbange mensen die op de vlucht zijn geslagen voor de weer opgelaaide strijd tussen het regeringsleger en rebellen groepen. Die hebben zich tegen president Charles Taylor gekeerd, en kabul/afp-dpa-rtr - Ongeveer duizend le den van de internationale vredesmacht ISAF in de Afghaanse hoofdstad Kabul hebben gisteren de laatste eer bewezen aan hun vier omgekomen Duitse collega's. Zij stierven zaterdag bij wat vermoedelijk een zelf moordaanslag was. De lichamen van de omgekomen militairen zijn daarna terugge- h' J: vlogen naar Duitsland. De aanslag was de ernstigste op de ISAF tot nu toe. Een taxi met explosieven werd tot ontploffing ge bracht toen de bus met soldaten passeerde. De militairen waren op weg naar het vlieg veld. Htm missie zat er op. Meer dan dertig Duitse ISAF-leden raakten gewond. De poli tie probeert nog steeds de identiteit van de De lichtgewonde Hamas-leider werd korte tijd in het ziekenhuis van Gaza-stad behandeld. Foto: Reuters/Abid Katib ders vluchtten na de stichting van Israël naar de Gazastrook, waar hij opgroeide in Khan You- nis. Zijn opleiding tot kinderarts volgde hij in Egypte, waar hij sympathiseerde met de radicale Moslim Broederschap. Samen met sjeik Ahmed Yassin richtte hij in 1987 Harnas op. De aan een rolstoel gebonden Yas sin is nu de geestelijk leider van de beweging. Door velen wordt al-Rantissi gezien als de feitelij ke leider van Harnas. De groe pering maakt vooral naam met zelfmoordaanslagen, maar heeft ook een uitgebreid sociaal net werk in het verarmde Gaza. Al-Rantissi zat af en aan in de gevangenis. In 1992 behoorde hij tot de groep islamitische ex tremisten die door Israël in het zuiden van Libanon werd ge dumpt. Volgens hem was dit de echte doorbraak van Harnas, en werd het van een lokale bewe ging een internationale organi satie. In Gaza is hij populairder dan Arafat. Dat was onder meer te danken aan zijn bescheiden le vensstijl en zijn weigering om onder te duiken. Maar ook de corrupte houding van de leden van de Palestijnse Autoriteit en Arafats partij al-Fatah was in zijn voordeel. In 1998 liet de Pa lestijnse Autoriteit al-Rantissi oppakken, nadat hij het ontslag had geëist van een aantal lei ders. Het Palestijnse hoogge rechtshof sprak hem een ldeine twee maanden later vrij. Sindsdien is de Hamas-leider niet meer uit het medialand schap verdwenen. De laatste week verscheen hij voortdurend op tv om Abbas te verdoemen wegens diens afspraken met de Israëlische premier Sharon tij dens de top in Akaba. Al-Rantis- si zei zelfs niet na te willen na denken over een staakt-het-vu- ren zolang Israël de Palestijnse gebieden bezet houdt. geneve/anp - Eén op de 35 mensen is een migrant op zoek naar betere levensomstandighe den. Het aantal internationale migranten bedraagt 175 miljoen - ongeveer 3 procent van de we reldbevolking -, een getal dat in de afgelopen 35 jaar is verdub beld. Dat blijkt uit een rapport van de Internationale Organisa tie voor Migratie (OIM), dat gis teren is gepubliceerd. De groep migranten bestaat uit asielzoekers, economische mi granten, seizoensarbeiders, oor logsvluchtelingen en illegalen. De VS en Rusland waren in 2000 de landen waar de meeste mi granten naar toe trokken. Res pectievelijk 35 miljoen en 13,3 miljoen personen zochten een betere toekomst in deze landen. Duitsland staat derde op de lijst met 7,3 miljoen migranten. Isra el sluit de tóp-vijftien van lan den met de meeste immigran ten in het jaar 2000 met 2,3 mil joen mensen. Per continent ingedeeld leeft de grootste groep migranten in Eu ropa, ongeveer 56,1 miljoen. In Azië bedraagt dit aantal 49,7 miljoen. Hoewel het aantal ille gale migranten moeilijk te schatten valt, denkt de OIM dat er ieder jaar tussen de 700.000 en twee miljoen vrouwen en kinderen slachtoffer zijn van mensensmokkel. Jaarlijks vin den tussen de 120.000 en een half miljoen mensen illegaal toegang tot de Europese Unie. (advertentie) belegeren Monrovia. In een poging een bloedige strijd om de stad te voorkomen, heeft Taylor zich onder zware internationale druk bereid verklaard met de rebellen te praten. Franse legerhelikopters hebben gisteren ruim 500 buitenlanders uit Monrovia geëvacueerd, onder wie twee Nederlanders. Foto: Reuters/Luc Gnago taxichauffeur vast te stellen. De 4700 man schappen van de ISAF zorgen sinds decem ber 2001 voor de vrede en veiligheid in de Afghaanse hoofdstad en naaste omgeving. Ongeveer 2300 Duitsers maken deel uit van de ISAF. Nederland en Duitsland voeren sa men het bevel. Canada neemt namens de NAVO in augustus het commando over. Geldig van 1 t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7