Banen weg bij vakcentrale FNV ECONOMIE Sterk herstel haring in Noordzee 'Weinig mensen in problemen na blokkade creditcards' Reus in Rotterdam Raffarin kiest harde lijn fa Franse pensioenkwestie Federatieraad akkoord met bezuiniging van 5 miljoen Kersen oogsten in de Betuwe Correct dreigt met vertrek na klacht van Mediamarkt Ex-minister VS Regan overleden FBI onderzoekt virus Bugbear Goedkope vluchten val Air Holland op Cura^at Jongeren ontvankelijk vo spam-bombardement m.leijnse@krasJ Rotterdam - Met een lengte van 323 meter en een breedte van 43 meter is de OOCL Shenzhen officie* grootste containerschip ter wereld. Het enorme schip meerde gisteren aan in de haven van Rotterdanf Foto: ANP/Robert Vos 1P §e •hter (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging 073-5 999 795/96 KRAS I St&yfak*'ftteo md jlsi de vakcentrale een deel van haar vermo gen heeft zien verdampen door instor tende beurskoersen. De Federatieraad, waar alle bonden zitting in hebben, stemde gisteren unaniem in met de in vulling van het bezuinigingspakket. Het plan ligt nu bij de ondernemingsraad die binnen twee weken zal reageren. Zoals verwacht worden 60 van de 180 ba nen geschrapt. „Helaas zijn gedwongen ontslagen daarbij onvermijdelijk", rea geert algemeen secretaris van de vakcen trale A. Regeer. „Dat is zeker niet goed voor de beeldvorming; wij roepen in on derhandelingen met werkgevers immers als eerste dat gedwongen ontslagen voor komen moeten worden. Dit ontkracht in eerste instantie misschien onze positie, maar ook voor ons is een euro een euro waard. En we komen er nu veel tekort. We zullen natuurlijk wel zorgen voor een goed sociaal plan. De Federatieraad stemde er ook mee in om de subsidie aan de Vrouwenbond vanaf 2004 te schrappen. De Vrouwen bond had eerder besloten zich op te hef fen, maar kwam daar op terug. De Fede ratieraad ging namelijk niet akkoord met de eis dat de opvolger van de Vrouwen bond, een zetel zou krijgen in de Federa tieraad. De bond krijgt nog een keer 100.000 euro subsidie en dan gaat de geldkraan dicht. Naast het traditionele lobbywerk richting politiek en werkgevers, behoudt de vak centrale FNV drie andere activiteiten. Het gaat om publieksvoorlichting, de belas tingservice en het uitkeringsgerechtig- jaren 1960. De visserijbiologen menen dat de huidige vangst- hoeveelheid van 400.000 ton ha ring volgend jaar verhoogd kan worden tot 500.000 ton. Een klein percentage van de gevan gen exemplaren wordt verwerkt tot Hollandse Nieuwe. Ook de stand van de blauwe wijting is volgens de biologen gegroeid, ondanks de hoge vangsten van de afgelopen ja ren. In 2002 belandden 1,5 mil joen ton wijtingen in de vissers- netten. Toch concluderen de Foto: Reuters/Eriko Sugita Sony presenteert mega-minicamera TOKYO - Bestuursvoorzitter No- boyuki Idei van elektronicacon cern Sony heeft gisteren een nieuwe digitale minicamera ge presenteerd. De camera is zo groot als een aansteker, kan worden uitgerust met groot- hoek- en telelenzen en heeft een resolutie van 2 mega-pixel, hetgeen nog niet eerder ver toond is voor dergelijke came ra's. Sony brengt het toestel vanaf 24 juni in de handel voor een prijs van ongeveer 3200 dollar. Staking dreigt in Dokkumse fabriek dokkum - De CNV Bedrijven- bond dreigt vanaf vrijdag met acties als spuitbussenfabrikant Enna Aerosols niet akkoord gaat met een loonsverhoging van 2,5 procent en uitvoering van de CAO-afspraken van vo rig jaar. Enna Aerosols in Dok kum wil dat de 125 werknemers vier van de acht adv-dagen in leveren, verder wil het de beta ling aan uitzendkrachten ver minderen. Korting voor Horn-klanten den bosch - Keuken Kampioen, één van de formules van keu kengigant De Mandenmakers Groep (DMG), schiet mensen te hulp die een keuken van het failliete Hom hebben gekocht en voor duizenden euro's de boot in dreigen te gaan. Keuken Kampioen zegt gedupeerde klanten van Hom te helpen door op vertoon van het aan koop- en betalingsbewijs de aanbetaling over te nemen. Vo rige maand ging Hom Keukens failliet. Klanten die een voor schot van 30 procent moesten betalen waren daarmee hun geld kwijt zijn. Als blijkt dat de hele keuken al is betaald biedt Keuken Kampioen een korting van 50 procent. Vakbondswerk kost 213 levens Amsterdam - Het werk voor de vakbond heeft vorig jaar 213 mensen het leven gekost. Dat blijkt uit het Jaarrapport dat het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) gisteren heeft gepresenteerd. Het rapport meldt verder bijna duizend mishandelingen en martelingen van vakbondsmen sen. Ruim 2500 vakbondsleden werden gearresteerd. Meer dan 30.000 mensen raakten vanwe ge hun vakbondslidmaatschap hun baan kwijt. Het gevaarlijk ste land voor de vakbeweging is het Zuid-Amerikaanse Colum bia. Van de 213 moorden von den er 184 in dit land plaats. Productie groene stroom gegroeid voorburg - Nederland heeft vorig jaar 24 procent meer groene stroom geproduceerd dan in 2001. Daarmee kwam het aandeel van Nederlandse stroom uit duurzame bronnen op het totale elektriciteitsver bruik uit op 3,2 procent tegen over 2,8 procent in 2001. Het aanbod groene stroom is veel groter dan de vraag. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Het meestoken van biomassa in kolencentrales is verantwoor delijk voor het leeuwendeel van de toename. De productie van windenergie steeg 10 procent. De windmolens leverden daar mee 0,8 procent van het totale energieverbruik. den haag/gpd - De vakcentrale FNV, de koepel van alle FNV-bonden, ontkomt niet aan gedwongen ontslagen. In een al eer der aangekondigd bezuinigingsplan van 5 miljoen euro worden 60 van de 180 banen geschrapt, waarvan mogelijk twintig ge dwongen. Verder stopt de vakcentrale met de zeven regiokantoren waardoor de koepelorga nisatie alleen een kantoor overhoudt in Amsterdam. Ook stopt de vakcentrale met de jaarlijkse subsidie aan de FNV Vrouwenbond. Dat zijn enkele maatregelen van de bond om te komen tot een bezuiniging van 5 miljoen euro tot het jaar 2005. Eerder werd al bekend dat de vakcentrale ge noodzaakt is te bezuinigen, omdat ook den-werk. Via de belastingservice krijgen zo'n 200.000 leden hulp bij het invullen van de belastingformulieren. Het uitke ringsgerechtigden-werk houdt onder meer zicht op wat lokale overheden doen voor de laagste inkomens in hun ge meenten. Hoewel de vakcentrale haar re giokantoren sluit, behoudt ze wel twee steunpunten in Groningen en Weert. Verschillende aangesloten bonden wer den eerder al getroffen door de noodzaak tot bezuinigen. Bij FNV Bondgenoten is een reorganisatie aangekondigd waarbij honderden banen onzeker zijn gewor den. Bij Abvakabo FNV staan 35 tot 40 banen op de tocht, bij FNV Bouw gaat het om 31 banen. Naast de tegenvallende prestaties van de beurs, hebben de bon den ook last van dalende ledenaantallen. lienden - Het warme weer van de afgelopen weken is goed geweest voor de boomgaarden in de Betuwe. Inmiddels is de kersenoogst in volle gang. De vruchten zijn ook al volop te koop in stalletjes langs de weg in het gebied. Foto: ANP/William Hoogteyling rotterdam/gpd - Elektronicabedrijf Correct dreigt Rotterdam te verlaten als het op de Ceintuurbaan in die stad moet stoppen met de verkoop van computers en elektronica aan particulieren omdat dat niet past in het bestemmingsplan. Concurrent Mediamarkt klaagde bij de gemeente over het niet nale ven van de regels. Correct, waar 360 mensen werken, denkt bij verhuizing aan locaties in Delft of Den Haag. De Raad van State velt 23 juni een de finitief oordeel over dit al drie jaar durende conflict tussen Correct en de deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek. Het dagelijks bestuur van deze deelgemeen te heeft Correct een dwangsom opgelegd om een einde te maken aan de verkoop aan particulieren. Het elektronicabedrijf vindt dat niet terecht en wijst erop dat Correct al vanaf 1986 aan consumenten verkoopt op de Ceintuurbaan. Dat was nooit een pro bleem, totdat concurrent Mediamarkt de deelgemeente onder druk zette om het be stemmingsplan te handhaven. washington/dpa-anp De voormalige Amerikaanse minis ter van financiën Donald T. Re gan is gisteren overleden aan de gevolgen van kanker. Hij is 84 jaar geworden. Regan gold als de belangrijkste pleitbezorger van het omstreden economisch beleid van Reagan, die 1981 en 1989 president was. Hij voerde forse belastingverlagingen door, gepaard met grotere overheids uitgaven. De werkgelegenheid groeide daardoor wel, maar er ontstonden ook grote tekorten op de begroting. door Pieter van Hove ijmuiden - De haringstand in de Noordzee blijft toenemen. Uit onderzoek van de Internationale Raad voor Onderzoek der Zee (ICES) blijkt dat zich momenteel meer dan twee miljoen ton ha ring in de zee en de wateren ten westen van de Britse eilanden bevindt. Hiermee is de hoeveelheid van deze voor de Nederlandse traw- lervloot belangrijke vissoort te rug op het hoge niveau van de biologen dat te veel van deze vissoort wordt gevangen. Zij denken aan een maximale vangsthoeveelheid van 925.000 ton wijting. De ICES, waarbij internationale onderzoeksinstituten zijn aan gesloten, stelt op basis van de resultaten een vangstadvies op voor volgend jaar. De Europese visserijministers nemen in de cember een besluit over de nieuwe vangstquota. De ICES- adviezen voor schol, tong en ka beljauw volgen in oktober. van onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - Premier Raffarin wil niet toegeven aan de eis van de Franse vakbonden nieuwe on derhandelingen te beginnen over de pensioenen. De aange kondigde wijzigingen in de Franse oudedagsvoorziening zijn noodzakelijk, verstandig, gerechtvaardigd en evenwich tig', zo verklaarde hij gisteren bij het begin van de parlementaire behandeling van de wetswijzi ging- De linkse oppositie wil het debat rekken tot aan de vakanties, in de hoop dat van uitstel uitein delijk afstel komt. Niet minder dan 10.000 amendementen zijn op de wetsteksten ingediend. Raffarin deed een beroep op het 'verantwoordelijkheidsgevoel' van de afgevaardigden om het nieuwe pensioenstelsel voor het zomerreces aan te nemen. De voorzitter van de grootste vakbond CGT, Bernard Thi- bault, heeft daarentegen ge dreigd dat wanneer de debatten washington/afp - De Ameri kaanse federale recherche FBI is gisteren een onderzoek begon nen naar een variant op het computervirus Bugbear die zich de afgelopen week via internet heeft verspreid. Volgens de FBI kunnen hackers met Bugbear inbreken in servers van onder andere banken. De FBI weet niet of er al vertrouwelijke gege vens op die manier zijn buitge maakt. Het virus verspreidt zich via e-mail en stuurt zichzelf dan vai het adresboek naar andere systemen. in de Assemblée uitwijzen jfai de pensioenplannen van d( gering worden aangenoi en morgen en maandag nif var landelijke stakingen zullen t ve den uitgeroepen. Veel ru 00i voor veranderingen is er vo| orjj minister Fillon van socialt ken overigens niet. M Terwijl de parlementariërs gaderden demonstreerden de Assemblée circa 200.001 togers voor intrekking vai USE plannen. De demonsi ,sm vomide onderdeel van een »ch delijke stakingsdag die ai bek maal grote delen van het platlegde. In de grote st viji was geen tot minimaal 0 vas baar vervoer en de post, je a France, het elektriciteitsbe jge de belastingdienst, de zie huizen en het onderwij üg personeel legden het werk jg v Vooral in Marseille werd ki saai gestaakt. Er reed gisiezjg geen enkele metro en in de emr ten van de Zuid-Franse ha ,atr stad begint het vuil zich totde ontrustende hoogte op te st 0p len. ts willemstad/anp - Luchtvaart maatschappij Air Holland gaat vanaf 30 juni chartervluchten verzorgen tussen Curasao en Amsterdam. De maatschappij introduceert als eerste goedkope budgetvluchten (vanaf 235 euro of 499 Antilliaanse gulden voor een retourvlucht) op de mid-At lantische route. Dat heeft direc teur-eigenaar van Air Holland, C. van Dormael, gisteren be kendgemaakt op Curasao. Air Holland biedt fors lagere tic ketprijzen dan de KLM en de Antilliaanse luchtvaartmaat schappij DCA, zegt Van Dor mael. De budgetklasse is het goedkoopst. De passagier krijgt dan geen maaltijden, drank of andere service aan boord. Tegen betaling is er tijdens de vlucht wel eten en drinken verkrijg baar. Stoelen in de toeristenklasse zijn er vanaf 999 Antilliaanse gulden (475 euro) en een retour in de washington/afp-anp - Meer dan 80 procent van de jongeren die e-mail gebruiken ontvangt dagelijks 'spam', ongewenste mail met onder meer reclame voor medicijnen, links naar por nosites en aanbiedingen om snel geld te verdienen. Een kwart van hen opent en leest dergelijke mailtjes. Dit blijkt uit een onderzoek van het internet - beveiligingsbedrijf Symantec onder duizend Amerikaanse jongeren van zeven tot achttien jaar. „Net als andere e-mailgebrui- kers zijn kinderen ontvankelijk voor bombardementen met spam voor onbehoorlijke of misplaatste aanbiedingen voor producten als Viagra en porno grafisch materiaal", zei vice-pre sident Steve Cullen van Syman tec. Ondervraagde jonge e-mail- gebruikers meldden dat zij me dedelingen kregen over online ontmoetingen met singles en aanbiedingen voor goedkope le- eerste klasse is er vanaf 199! S( tilliaanse gulden (950 r Hetzelfde tarief is geldig reizigers die vertrekken Amsterdam, zegt N. Klein 'y^j van de Raad van Bestuur va ,rgr Holland. Hij benadrukt dat de geen stuntprijzen zijn, maat^ hele jaar door gelden. De v ten vinden drie keer per plaats, op maandag, dondi en vrijdag. eu t Tickets zijn vanaf zaterd rorj koop. Op Curasao wordt" de verkoop van de ticke mengewerkt met een bi aantal reisbureaus. Air Hd, opent op het eiland ook et gen ticketshop. In Nederla ;N de ticketverkoop geheel in den van Air Holland zelf, Van Dormael. Air Holland in de toekomst te willen ui j] den naar andere bestemm a zoals Sint Maarten, Arub -jsjj Paramaribo (Suriname). sjor ;me ho« van ve b (tie len tsta nei EOCf eerdi ndt-i Het $i at EN dui op ningen. Meer dan de helft v md de ondervraagden vertelde Ui boodschappen te hebben 0 msc vangen over afslankproduc waarmee zij zes kilo in twe 9n fvalle Bn gen zouden kunnen afvalh over de mogelijkheid onlini 'kruiden-Viagra' te bestelle Cullen vindt dat ouders hu iap kinderen moeten voorlichti ezoi over de gevaren van spam en v hoe zij kunnen voorkomen zij blootgesteld worden aan) he aanstootgevende mededeli RS- of het slachtoffer worden v een fraude. Van alle e-mailberichten is dan de helft spam. In de miig v; april oversteeg het aantal 0 ime: wenste berichten voor het 1 lam het aantal normale e-mails ijst mei was het aantal spambc eids ten al 55,6 procent van alle stuurde e-mails, zo meldde iog intemetnieuwsdienst ZDN 1 rige week op basis van divej een spamfilterbedrijven. de 1; wijc its :hi iliek m Fraude is grootste waar Interpay ooit mee te maken heeft gehad amsterdam/gpd - Slechts weinig kaart houders zullen direct hinder ondervinden van de blokkering van hun Mastercard. Dat zegt een woordvoerder van Interpay, die Mastercard namens de Nederlandse banken uitgeeft. Afgelopen week blokkeer de Interpay 10.000 creditcards om fraude vanuit Amerika te voorkomen. „De meest lastige en ook meest getroffen groep zijn de mensen die al op vakantie zijn en die wij niet kunnen bereiken. Zij zullen problemen krijgen bij betalingen en zich bij ons gaan melden", zegt de woordvoerder van Interpay. Om hoeveel mensen het gaat, is niet bekend. Afhan kelijk van de aard en duur van het verblijf kan een nieuwe kaart naar het vakantie adres worden gestuurd. Het overgrote deel van de 10.000 kaart houders is volgens Interpay nog niet aan zijn vakantie begonnen en kan de nieuwe kaart rustig thuis afwachten. Ook kunnen tijdelijke kaarten worden verstrekt. Ver der verblijft een aantal kaarthouders die zakelijk gebruik maken van Mastercard, permanent in het buitenland. „Wij heb ben de contactpersonen van deze men sen benaderd en zij handelen het verder af', aldus de woordvoerder van Interpay. Het is voor het eerst dat Interpay, dat ruim 3 miljoen Mastercards uitgeeft, een fraudepoging van de huidige omvang heeft geconstateerd en in deze mate kaarten uit voorzorg heeft geblokkeerd. Van de 10.000 geblokkeerde kaarten zijn geen bedragen onterecht afgeschreven, aldus de woordvoerder. Door Visa (zo'n 2 miljoen kaarten in Ne derland) werden vorige week vanwege dezelfde fraudepoging 1850 kaarten ge blokkeerd. De fraude met de creditcards werd begin vorige week geconstateerd. De risico-de tectiesystemen bij Interpay sloegen alarm nadat 'ongekend veel' autorisaties waren aangevraagd om heel lage bedra gen (ongeveer 1 dollar) af te schrijven. Na de goedkeuring volgden nieuwe aanvra gen voor hogere bedragen. Van de 10.000 kaarten die door Interpay zijn geblok keerd, hebben er honderden een autori satie-aanvraag gehad. Op een klein deel daarvan zijn weer hogere bedragen aan gevraagd. De autorisatie-aanvragen waren afkom stig van één Amerikaans bedrijf, met we reldwijde vestigingen. Interpay en Visa willen de naam van het bedrijf niet be kendmaken. De gedupeerde kaarthou ders hebben allemaal ooit bij dit bedrijf een betaling met hun creditcard verricht. Volgens de woordvoerder van Interpay zijn de bestanden van het Amerikaans bedrijf op 'georganiseerde wijze door buitenstaanders gebruikt'. In Amerika loopt een justitieel onderzoek. Bij Diners Club speelt de fraude niet, al dus een woordvoerder. Ook American Express bevestigt dat er bij hen geen pro blemen zijn. Bij een betaling met creditcard vraagt de winkelier bij de uitgever van de kaart toe stemming (autorisatie) voor de betaling. Dat gebeurt via een computerverbinding, nadat de kaart door een speciaal appa raatje is gehaald. De klant is zich er vaak niet van bewust dat de autorisatie wordt aangevraagd. Als hij zijn handtekening heeft gezet, is dat doorgaans een garantie dat de betaling voor de winkelier in orde is;

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6