€19.- Lerarentekort basisscholen valt nog mee if 29-1 €29- ■yltaE €29,-1 BINNENLAND 1 Jles loet weg. Jook! ^^19- *€<9- i^L%r i 19.- S vTlQ - Branche: 'Zesje' voor privé-klinieken niet terecht Knip- en plakwerk bij vervullen onderwijsvacatures Uw voorde®! NlCeM.- 1 en i Lesuitval met moeite voorkomen ^€9 r - Onderzoek illegale voetballers Vrouwen leven gezonder, maar met meer klachten Kinderen i geïnstalleerd Mummie Janus heeft zijn hart nog Verzekeraar start 'vakantiedokter' 20 kortingsbonnen Muis houdt KLM-toestel aan de grond iderzoek naar en Tolteam WOENSDAG 11 JUNI 2003 jhede - Er komt een intern •rzoek naar mogelijk straf- gedrag door medewerkers I iet Enschedese Tolteam, inderzoek deed naar de i i werkramp. Het onderzoek iast door korpsbeheerder s en richt zich primair op issidente' rechercheurs De fan Zuydewijn en Paal- j De ramp op 13 mei 2000 e 22 mensen het leven. Het Jvindt dat het politie-onder- ]te veel was gericht op de kldels in hoger beroep vrij- roken verdachte André de jen dat ontlastend materi- lor De Vries bewust buiten jsier is gehouden. jsi Ali krijgt lh integratie iaag - WD-Kamerlid Ay- lirsi Ali krijgt binnen haar A e toch de portefeuille van rade en emancipatie. Dat fractievoorzitter Van en gisteren besloten. Hirsi ste vorige week het woord- Ierschap voor haar fractie de portefeuille. De libera- Duden zich volgens haar rs aan kiezersbedrog dig maken, omdat ze on- e vlag van integratiebeleid linnengehaald. overvalt tiebureau ibroek - Een gewapende leeft gistermiddag een ibureau in Velserbroek dien en de aanwezige jen korte tijd gegijzeld, jna half vier kwam de man n bivakmuts over zijn het bureau binnen en igde de agenten met een 1. De man liet na enige ndeling een van de relijke politiemedewerkers lOp het moment dat de jir aanstalten maakte het |te verlaten, wist een van jdere agenten zijn dienst- n te trekken en de man te esteren. Hij bleek tevens lend te zijn met peper- len een uitklapbaar mes. (advertentie) e iude p- :elf V?. Kio^* voordelige - met net der !dat va Marseille 25. rTtrUfB-'JJp s.- Bordeaux 29.- ™hdt Malaga if.- 4\o Madrid**" NU den haag/gpd- Basisscholen hebben het komende schooljaar geen ernstig lerarentekort. In de vier grote steden zijn tientallen vacatures, maar scholen denken deze plekken voor het nieuwe schooljaar ingevuld te hebben. Ze gebruiken echter op grote schaal lapmiddelen om de les sen bij uitval van een docent op gang te houden en geen klassen naar huis te hoeven sturen. Dat blijkt uit een rondgang langs een aantal grote en middelgrote gemeenten en schoolbesturen. Betrokkenen waarschuwen dat de vacatures voor het primair onderwijs niet structureel ver vuld zijn. Wanneer zich in sep tember bijvoorbeeld nog geen docenten hebben aangediend, zetten scholen onbevoegden voor de klas, verdelen ze de overuren onderling of gaat de directeur zelf lesgeven. „Scholen zijn meesters geworden in kunst en vliegwerk", zegt de Rotter damse onderwijsbeleidsadvi- seur Leo van der Waal. „Deze lapmiddelen hebben gevolgen voor de kwaliteit van het onder wijs op de lange termijn." Am sterdam heeft op het moment de meeste onvervulde vacatures. De stad had in september vorig jaar 170 vacatures. De gemeente schat het tekort nu tussen de Alicante^f^ina Se/iWaj*5" '31 "nni Mallorca en Barcelona 2ï.-gen FaroHr asgnaiïo Milaan 29.- 3aalt Napels SA" *°- Pisa H. - H!uke 1 Londen w. JSJconueTaSnSe BASIQ boek direct asiqair.com 0900-0737 (25 ct/mln.) Enkele reis. excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden 100 en 150 voor ruim 190 scho len. Dat zijn overigens niet alleen onderwijzers, maar ook klassen- assistenten en ander ondersteu nend personeel. Rotterdam schat het tekort nu op ruim 60 vacatures (50 docenten) ver spreid over 220 scholen. Vorig jaar waren dat er nog 160. Den Haag heeft 30 vacatures, ver spreid over 150 scholen. Vorig jaar om deze tijd waren dat er twee keer zoveel. In Utrecht ver klaren de drie grootse schoolbe sturen (samen ongeveer tachtig scholen) nu ongeveer tien vijf tien vacatures te hebben. Dat is iets minder dan vorig jaar om deze tijd. Buiten de Randstad hebben scholen beduidend minder moeite om hun vacatures te ver vullen. De scholen in Groningen en Zuid-Limburg zien bijvoor beeld leerkrachten naar hun re gio terugkeren, die vanwege de arbeidslaapte een paar jaar ge leden een baan accepteerden in de Randstad. In Zwolle zijn er zelfs te veel leerkrachten en kunnen de afge studeerden van de pabo (peda gogische academie) niet alle maal aan de slag. Wel zeggen al le gemeenten en schoolbesturen grote moeite te hebben met de kortlopende vervanging. den haag/gpd - Vrouwen leven gezonder dan mannen, en toch hebben ze meer gezondheids klachten dan mannen. Ook ma ken ze vaker gebruik van de diensten van artsen en vinden ze zichzelf minder gezond dan mannen. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Vorig jaar noemde maar liefst tachtig procent van de Neder landers (83 procent van de mannen, 78 procent van de vrouwen) zich gezond of 'zeer gezond'. Dat aantal is sinds 1985 min of meer stabiel. Toch heb ben vier van de tien mensen re gelmatig last van moeheid en spier- en gewrichtspijn. Slapeloosheid kwam bij vrou wen bijna twee keer zo vaak voor als bij mannen. Hoofdpijn, vermoeidheid en pijn in de rug hilversum/anp - De arbeidsin spectie begint een onderzoek naar illegale voetballers bij Ajax en Feyenoord. Beide clubs zou den tientallen keren de wet heb ben overtreden door illegaal in ons land verblijvende spelers van buiten de Europese Unie op te stellen. Dat meldde het actua liteitenprogramma 2Vandaag gisteren. Zo zou Ajax jongens van hun den haag/gpd - 'U vraagt en wij draaien' lijkt het motto van privé- klinieken. Uit het gisteren bekend geworden onderzoeksrapport van de Inspectie voor de Gezond heidszorg komt een beeld naar voren van een sector waarin geld verdienen belangrijker is dan de kwaliteit van de behandeling. De inspectie scheert alles over één kam, zegt de branche. „Een matig zesje", is het harde oordeel van inspecteur generaal Kingma over de gemiddelde pri- vé-kliniek in Nederland. In de steekproef waarop hij zich ba seert zijn zowel 'gewone' parti culiere klinieken als acht zelf standige behandelcentra (ZBC's) opgenomen. De meeste klinieken zijn gespecialiseerd in cosmetische behandelingen, maar in de ZBC's worden ook behandelingen gedaan die on derdeel zijn van het zieken fondspakket. Arts/directeur'Schoemacher van Medisch Centrum Schevenin- gen: „Wij vinden het op zich zelf een goede zaak dat de inspectie strenger optreedt tegen malafide privé-klinieken. Het is alleen jammer dat de inspectie niet wil zeggen in wélke privé-klinieken de misstanden zijn aangetrof fen. Nu wordt de hele branche als verdacht aangemerkt." Ook de Nederlandse Consu menten- en Patiëntenfederatie (NCPF) betreurt het dat de na men van de onderzochte klinie ken niet openbaar worden ge maakt. Ook mist de federatie een heldere vergelijking met re guliere ziekenhuizen. „Het gaat me te ver om op basis van dit onderzoek te zeggen dat men sen niet naar een privé-kliniek moeten gaan", zegt woordvoer der Direcks van de NCPF. „Het baart ons wel zorgen dat er ook ZBC's bij zitten. Die klinieken werken samen met ziekenhui zen. Als hun kwaliteit niet goed is, wat zegt dat dan over die zie kenhuizen?" De zorgverzekeraars die behan delingen van hun patiënten bij privé-klinieken vergoeden doen dat niet bij iedere kliniek. Verze keraar Achmea verwijst jaarlijks ongeveer vijfduizend patiënten door naar een privé-kliniek. Vol gens de persvoorlichter doet Achmea dat alleen bij ZBC's die aan eisen van de verzekeraar voldoen. Dat geldt voor minder dan de helft van de ZBC's. „Bij de andere hadden wij ook het gevoel dat het niet goed zat" Naast de controle door de zorg verzekeraars heeft de branche een branchevereniging die kwa liteitsnormen hanteert. Daarbij zijn echter maar twintig van de vermoedelijk ruim honderd kli nieken aangesloten. Wie niet is aangesloten is een potentieel slechte kliniek? „Nee, dat is wat erg kort door de bocht, maar je kunt wel stellen dat de klinieken die wel bij ons zijn aangesloten gewoon goed zijn", aldus woordvoerder Hoogvliet van de Nederlandse Raad voor de Parti culiere Klinieken (NRPK). Kli nieken die lid willen worden van de NRPK moeten aan strenge ei sen voldoen. Ze moeten bijvoor beeld ten minste twee specialis ten in dienst hebben en be schikken over protocollen voor de sterilisatie van apparatuur. De 'Clinic for Injectables', het New-Fill Center Den Haag van Connie Breukhoven - alias Va nessa - is zo'n kliniek die niet is aangesloten bij de NRPK. Breuk hoven voelt zich absoluut niet aangesproken door de kritiek van de inspectie of de branche organisatie. „Nee hoor, de in spectie is hier vorige week nog langs geweest en heeft ons weer de 'Al-status' gegeven. Dat be tekent dat alles hier top is. Daar hebben we die NRPK helemaal niet voor nodig." De inspectie is zeer verbaasd: „Wij delen helemaal geen kwali ficaties uit" omstreeks anderhalf keer zo vaak. Ook noemen vrouwen zich vaker slachtoffer van ver koudheid, griep en andere in fectie-aandoeningen. Ze zeggen ook vaker last te hebben van de pressieve klachten. Driekwart van alle mensen (ze ven van de tien mannen, en acht op de tien vrouwen) heeft vorig jaar minstens een keer de huisarts geraadpleegd. Bijna vier op de tien personen ging langs bij een specialist. Vrouwen na men vaker de stap naar een arts dan mannen, ondanks het feit dat ze gezonder leefden. De helft van de Nederlanders vol deed niet aan de norm van ge zond bewegen, die is vastgesteld op een half uur 'matig intensie ve' activiteit op vijf, maar nog liever alle dagen van de week. In al deze categorieën scoorden vrouwen beter dan mannen. Rotterdam - Vijftien kinderen hebben gisteren in de Rotterdamse Maashal een eigen regeringsverklaring gepresenteerd. Het kinderkabinet, Kinderen 1, overhandigde de verklaring aan Tweede-Kamervoorzitter Weisglas. De presentatie is het startsein van een meerjarige campagne van het VN-kinderfonds Unicef. De organisatie wil de belangen van kinderen hiermee wereldwijd op de agenda krijgen. Foto: ANP/Robert Vos Ghanese voetbalacademie laten spelen bij de jeugdelftallen van de Amsterdamse club, zonder dat deze voetballers de benodig de tewerkstellingsvergunning hebben. De club is eerder be boet, maar nieuw onderzoek van de arbeidsinspectie moet uitwijzen dat deze praktijk nog altijd gangbaar is bij de Amster damse en Rotterdamse clubs. door Mayke Calis en Carlne Neefjes den haag - Een greep uit de lapmiddelen die scholen gebruiken om het lerarente kort weg te werken: moeders die een schoolklas overnemen; geen ATV-dagen opnemen; minder lesuren voor de kinde ren; een directeur die zelf voor de klas staat. Alles lijkt beter dan kinderen naar huis te moeten sturen. Want wie vangt ze op als vader en moeder allebei werken? Uit een rondgang langs schoolbesturen en gemeenten blijkt dat scholen geen problemen verwachten met het opvullen van de vacatures voor september, alle be richten over enorme tekorten in het on derwijs ten spijt. Vooral buiten de Rand stad zijn de meeste vacatures vervuld. In de vier grote steden zijn op dit moment nog wel honderden vacatures, maar ook daar verwachten scholen in tegenstelling tot vorige jaren geen grote problemen. Gemeenten en schoolbesturen schrijven de ommekeer voornamelijk toe aan de economische recessie. Veel mensen met een lesbevoegdheid die in het bedrijfsle ven hebben gewerkt, keren weer terug naar het onderwijs. Ook is de uitstroom van docenten de laatste jaren minder groot. Een jaar of drie geleden vertrokken veel leraren naar de ICT-sector, waar zij veel meer konden verdienen. „We mer ken dat leraren door de slechte economi sche situatie minder snel verkassen", zegt Mieke Vinkenburg, personeelsfunc tionaris van de Katholieke Scholenstich ting Utrecht. Veel scholen maken gebruik van zogehe ten leraren in opleiding (lio's). Deze pa bo- studenten lopen tijdens hun studie langdurig stage op een basisschool, die hen na afloop van hun studie soms een baan garandeert. In Rotterdam bijvoor beeld zijn dertig vacatures gereserveerd voor deze pabo-studenten die pas in au gustus of september afstuderen. „Dat is nu even doorbijten voor het personeel op die scholen", zegt de Rotterdamse be- leidsadviseur Van der Waal. Niet de vaste bezetting, maar de kortlo pende vervanging baart alle schoolbestu ren grote zorgen. Zodra de eerste griep- golf zich komend najaar aandient, zitten de scholen met de handen in het haar. Gediplomeerden zijn moeilijk te vinden; die hebben óf al een baan, óf vinden kortdurende invalbanen weinig aantrek kelijk. Op dit soort momenten grijpen scholen opnieuw naar de eerder ge noemde lapmiddelen. Vooral achter- standsscholen die relatief veel ondersteu nend personeel in dienst hebben, zetten dit personeel voor de klas, zegt Van der Waal. „Een remedial teacher bijvoor beeld, die leerachterstanden van indivi duele leerlingen helpt oplossen, gaat voor de klas staan, waardoor zijn eigenlij ke taak op het tweede plan komt." Met dergelijk knip- en plakwerk lukt het de scholen even de gaten te dichten, maar dit kunnen ze geen jaren volhou den, zegt Van Willigen, hoofd beleidsad- viseur van de besturenraad VOS/ABB. Juist omdét het scholen iedere keer weer lukt om de vacatures te vervullen, bestaat het gevaar dat ze geen structurele maat regelen nemen. Op de lange termijn ondermijnt dat de kwaliteit van het onderwijs. „Een partti me lerares wil best een paar uur overne men van een zieke collega, maar niet structureel. Een directeur die een klas overneemt, heeft geen tijd om zijn school fatsoenlijk te leiden, en als hij dat erbij doet loopt hij het risico overspannen te raken." De komende vergrijzingsgolf hangt volgens Van Willigen nog steeds als een donkere schaduw boven het on derwijs. De gemiddelde leeftijd van een onderwij zer is 42,3 jaar en bijna dertig procent is 55 plus. Ook hoogleraar onderwijssociologie Ver meulen waarschuwt scholen niet achter over te leunen nu weer even goed lijkt te gaan. „Scholen anticiperen over het alge meen slecht op tekorten op de arbeids markt. Ze wachten tot het lijk boven komt drijven en grijpen dan pas in." Over een jaar of twee trekt de economie aan en dat zal onmiddellijk negatieve ge volgen hebben voor de vacatures in het onderwijs, vermoedt hij. Het helpt vol gens hem niet dat de populatie pabo-stu denten de laatste jaren is toegenomen. Het lerarentekort is een regionaal pro bleem, en moet volgens hem ook dusda nig worden aangepakt „De meeste lera ren willen wel lesgeven op die leuke school in Wassenaar, maar in dat soort plaatsen is een overschot aan zij-instro- mers en bevoegde leraren. In de grote steden, op zwarte scholen in achter standswijken is het veel moeilijker om ie mand te vinden." groningen/anp - In de mummie Ja nus, de gebalsemde stoffelijke res ten van een Nubische man die on geveer 2600 jaar geleden in Egypte woonde, zijn vrijwel zeker nog de overblijfselen van een hart aanwe zig. Vlak voor zijn overlijden moet Janus een kerngezonde man zijn ge weest, blijkt uit een nieuw onder zoek met behulp van de CT-techno- logie. De mummie is eigendom van het Rijksmuseum van Oudheden in Lei den, maar bevindt zich al jaren in bruikleen bij het Volkenkundig Mu seum Gerardus van der Leeuw in Groningen. In 1998 werd besloten een replica te maken van de schedel van Janus, zodat het gezicht van de onbekende man uit de Egyptische oudheid zo zorgvuldig mogelijk kon worden gereconstrueerd. In verband met die reconstructie werd Janus toen radiologisch on derzocht. Omdat de CT-technologie zich de afgelopen vijf jaar stormachtig heeft ontwikkeld, besloot het Volkenkun dig Museum de mummie opnieuw te laten onderzoeken. Volgens coördinator Korendijk is het hart naar alle waarschijnlijkheid nog aanwezig. Ook de inwendige botstructuren waren op de scan haarscherp te zien. „We kunnen daaruit concluderen dat Janus bij leven een kerngezonde man moet zijn geweest", zei hij. Het gereconstrueerde hoofd van Janus. Foto: GPD/Han de Graaf tilburg/anp - Zorgverzekeraar CZ begint deze zomer een tele fonische hulpdienst voor verze kerden die in het buitenland met vakantie zijn. Zo'n 50.000 CZ-verzekerden krijgen binnen kort een pas waarmee ze de 'va kantiedokter' kunnen bellen als ze medische klachten hebben. Zo nodig verwijst de 'vakantie- dokter' door naar een arts in de buurt. CZ heeft de plannen voor de telefonische hulpdienst giste ren gepresenteerd. De organisatie hoopt met de maatregel de traditionele alarm centrales te ontlasten. Toeristen bellen, volgens CZ, vaak met de centrales terwijl ze in feite alleen advies willen over een bepaalde medische klacht. De medewer kers achter de telefonische hulpdienst gaan dit advies verle nen. Het gaat om verpleegkun digen die ondersteund worden door een arts. De telefooncen trale functioneert vanuit Til burg. Als ze cliënten eventueel door verwijzen naar artsen en/of zie kenhuizen in het buitenland, sturen die de rekening voor de behandeling rechtstreeKs\naar de zorgverzekeraar in Neder land. De cliënt hoeft geen geld meer voor te schieten. (advertentie) Deze week j Dat is gewoon Edah door Richard Mooyman Amstelveen - Een muis heeft voor problemen gezorgd op een KLM-viucht vanuit Nice met be stemming Schiphol. De captain besloot de Boeing 737 jnaandag aan de grond te houden nadat het knaagdiertje aan boord was gesignaleerd. De vliegveiligheid kan in het geding komen als een muis begint te knagen aan de bedrading. Uit voorzorg zijn de 160 passagiers ruim vier uur la ter met een toestel van Transa- via naar Nederland gebracht De bemanning heeft het KLM-toe stel met niets anders dan de ver stopte muis teruggevlogen naar Schiphol. „Het was muisstil aan boord", zo weet een woordvoer der te melden. De captain heeft volgens de KLM de juiste beslis sing genomen door de terug vlucht te aanvaarden zonder passagiers. „Er bestond geen enkel gevaar voor neerstorten, maar er hadden mogelijk wel technische problemen kunnen ontstaan." Op Schiphol is een klopjacht begonnen op de muis, maar het is niet bekend of het diertje al is gevonden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3